PL171549B1 - Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego - Google Patents

Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego

Info

Publication number
PL171549B1
PL171549B1 PL30113693A PL30113693A PL171549B1 PL 171549 B1 PL171549 B1 PL 171549B1 PL 30113693 A PL30113693 A PL 30113693A PL 30113693 A PL30113693 A PL 30113693A PL 171549 B1 PL171549 B1 PL 171549B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
transformer
traction
unit
rectifier
power supply
Prior art date
Application number
PL30113693A
Other languages
English (en)
Other versions
PL301136A1 (en
Inventor
Stefan Granatowicz
Henryk Dymel
Henryk Jakszuk
Original Assignee
Henryk Dymel
Stefan Granatowicz
Henryk Jakszuk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henryk Dymel, Stefan Granatowicz, Henryk Jakszuk filed Critical Henryk Dymel
Priority to PL30113693A priority Critical patent/PL171549B1/pl
Publication of PL301136A1 publication Critical patent/PL301136A1/xx
Publication of PL171549B1 publication Critical patent/PL171549B1/pl

Links

Landscapes

  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Abstract

1. Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego, składający się z szeregu podstacji trakcyjnych zasilanych liniami energetycznymi prądu przemiennego i wyposażonych w co najmniej dwa niezależne zespoły transformatorowo - prostownikowe zasilające sieć trakcyjną, przy czym między sąsiadującymi ze sobą podstacjami trakcyjnymi, w przybliżeniu w połowie odległości między nimi jest zainstalowana kabina sekcyjna. znamienny tym. że kabina sekcyjna (5) jest połączona z wyjściem jednego zespołu transformatorowo - prostownikowego (7) jednej z sąsiednich podstacji trakcyjnych (2), który w obwód minusowy ma włączony tyrystorowy zespół dodawczy (15), połączony ze źródłem zasilania poprzez transformator (16) oraz z blokiem sterującym (18) włączonym w wyjściowy obwód prądowy (19) zespołu transformatorowo - prostownikowego (7).

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ zasilania sicci trakcji elektrycznej prądu stałego.
Źródłem energii elektrycznej dlapojazdów trakcji elektrycznej prądu stałego jest podstacja trakcyjna, przetwarzająca energię elektryczną pobieraną z sieci energetycznej wysokiego napięcia prądu przemiennego najczęściej o napięciu 15 kV, na energię elektryczną prądu stałego o napięciu 3 kV, powszechnie stosowanym w kolejnictwie. Dla przyjętych dotychczas szybkości do 140 km/h na liniach zelektryfikowanych i lokomotyw o mocy 2 MW, podstacje trakcyjne są rozmieszczone w odległościach około 25 km. Każda podstacja trakcyjna jest zasilana z dwóch niezależnych linii energetycznych wysokiego napięcia i jest wyposażona zwykle w dwa zespoły transformatorowo - prostownikowe zasilające prądem stałym poprzez kable sieć trakcyjna. W' połowie odległości między podstacjami trakcyjnymi są zainstalowane kabiny sekcyjne spinające poprzecznie i wzdłużnie sieć trakcyjną. Taki układ zasilania pracuje poprawnie gdy moc lokomotyw elektrycznych nie przekracza 2 MW, a dopuszczalne spadki napięcia w sieci trakcyjnej ze względu na pracę urządzeń elektrycznych taboru nie powodują większego obniżenia napięcia na lokomotywie niż 2400 V. Stałą tendencją w kolejnictwie jest zwiększenie prędkości przewozów zarówno pasażerskich jak i towarowych. Zwiększenie prędkości do 160 km/h i więcej oraz zwiększenie gęstości ruchu powoduje wzrost mocy lokomotyw elektrycznych przekraczający 4 MW. Lokomotywy elektryczne na wyższe prędkości są wyposażone w tyrystorowe układy napędowe i silniki trójfazowe. Wymaga to utrzymywania sztywnego napięcia sieci trakcyjnej niezaleznie od jej obciążenia.
Celem wynalazku jest opracowanie układu zasilania sieci trakcyjnej, zapewniającego utrzymywanie sztywnego napięcia, zarówno w sieciach trakcyjnych istniejących jak i nowo projektowanych.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że kabina sekcyjna jest połączona z wyjściem jednego zespołu transformatorowo - prostownikowego jednej z sąsiednich podstacji trakcyjnych, który w obwód minusowy ma włączony tyrystorowy zespół dodawczy, połączony
171 549 ze źródłem zasilania poprzez transformator oraz z blokiem sterującym włączonym w wyjściowy obwód prądowy zespołu transformatorowo - prostownikowego.
W alternatywnym rozwiązaniu istota wynalazku polega na tym, że kabina sekcyjna jesi połączona z wyjściem jednego zespołu transformatorowo - prostownikowego jednej z sąsiednich podstacji trakcyjnych, który w obwód minusowy ma włączony tyrystorowy zespół dodawczy, połączony ze źródłem zasilania poprzez transformator oraz z blokiem sterującym przyłączonym równolegle do wyjścia zasilania kabiny sekcyjnej.
Układy według wynalazków zapewniają samoczynną regulację i utrzymywanie zadanej wartości napięcia w sieci trakcyjnej przy stosunkowo niskich nakładach na ich realizację.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia schematycznie fragment sieci trakcyjnej, fig. 2 - schemat elementarnego odcinka sieci trakcyjnej z układem zasilającym, a fig. 3 - schemat elementarnego odcinka sieci trakcyjnej z alternatywnym układem zasilającym.
Układ zasilania w przykładzie wykonania według fig. 1 i 2 zasila sieć trakcyjna prądem stałym o napięciu 3 kV. Składa się on z dwutorowej sieci trakcyjnej 1 i szeregu podstacji trakcyjnych 2 rozmieszczonych średnio co 25 km wzdłuż linii kolejowej. Podstacje trakcyjne 2 są zasilane z dwóch niezależnych linii energetycznych wysokiego napięcia 3 i 4 prądu przemiennego o napięciu 15 kV dla zapewnienia ciągłości zasilania. Między podstacjami trakcyjnymi 2 w przybliżeniu w połowie odległości między nimi znajdują się kabiny sekcyjne 5 spinające wzdłużnie i poprzecznie sieć trakcyjną 1. Każda podstacja trakcyjna 2 posiada dwa niezalezne zespoły transformatorowo - prostownikowe 6 i 7, zasilane z linii energetycznych 3 i 4 poprzez szyny zasilające 8, stanowiące źródło zasilania całej podstacji trakcyjnej 2. Jeden zespół transformatorowo - prostownikowy 6 poprzez dzieloną szynę plusową 9, pierwszą szynę minusową 10 oraz kable zasilające 11, zasila sieć trakcyjną 1. Natomiast drugi zespół transformatorowo - prostownikowy 7 zasila sieć trakcyjną 1 poprzez drugą część dzielonej szyny plusowej 9, kabel zasilający 12 i kabinę sekcyjną 5. Do wyjścia minusowego zespołu transformatorowo prostownikowego 7 poprzez wyłącznik 13 i druga szynę minusową 14 jest dołączony tyrystorowy zespół dodawczy 15 o regulowanym napięciu od 0 do 500 V prądu stałego, połączony poprzez transformator 16 z szyna zasilającą 8. Ponadto jest on połączony z pierwszą szyną minusową 10.
Przy takim połączeniu zespołu transformatorowo - prostownikowego 7 z tyrystorowym zespołem dodawczym 15 następuje sumowanie ich napięć. Ponadto druga szyna minusowa 14 jest połączona z pierwszą szyną minusową 10 poprzez wyłącznik 17, przy czym wyłączniki 13 i 14 są sprzężone tak, że kiedy jeden jest włączony to drugi jest wyłączony. Pozwala to na odłączanie tyrystorowego zespołu dodawczego 15 w przypadku jego uszkodzenia, i zasilanie kabiny sekcyjnej 5 tylko przez zespół transformatorowo - prostownikowy 7 bez napięcia dodawczego. Tyrystorowy zespół dodawczy 15 jest ponadto połączony z blokiem sterującym 18, który jest włączony w wyjściowy obwód prądowy 19 zespołu transformatorowo - prostownikowego 7. Jego zadaniem jest sterowanie regulacją napięcia dodawczego tyrystorowego zespołu dodawczego 15 w zależności od zmian obciążenia w wyjściowym obwodzie prądowym odwzorowujących zmiany napięcia zasilającego sieć trakcyjną 1 w kabinie sekcyjnej 5, przy jednoczesnym skompensowaniu spadku napięcia na kablu zasilającym 12, tak by napięcie zasilające w kabinie sekcyjnej 5 nie spadło poniżej wartości zadanej. Wykorzystanie istniejących kabin sekcyjnych 5 jako punktów zasilających, które tym samym pełnią rolę podstacji trakcyjnych, zmniejsza o połowę odległości między punktami zasilającymi sieć trakcyjną 1.
Alternatywne rozwiązanie układu zasilania w przykładzie według fig. 3 ma blok sterujący włączony równolegle do wyjścia zasilania kabiny sekcyjnej 5, czyli włączony między wyjściowy obwód prądowy 19 a pierwszą szynę minusową 10. Blok sterujący 20 steruje tyrystorowym zespołem dodawczym 15 w zależności od zmian napięcia na wyjściu zespołu transformatorowo - prostownikowego 7 wynikających ze zmian obciążenia prądowego, przy jednoczesnej kompensacji spadku napięcia na kablu zasilającym 12 Pozostałe zespoły i elementy układu zasilania sieci trakcyjnej 1 pracują analogicznie jak w przykładzie wykonania według fig. 2.
171 549
171 549
171 549
11 © k
F © /
_3_/
Fi g.1
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego, składający się z szeregu podstacji trakcyjnych zasilanych liniami energetycznymi prądu przemiennego i wyposażonych w co najmniej dwa niezależne zespoły transformalorowo - prostownikowe zasilające sieć trakcyjną, przy czym między sąsiadującymi ze sobą podstacjami trakcyjnymi, w przybliżeniu w połowie odległości między nimi jest zainstalowana kabina sekcyjna, znamienny tym, że kabina sekcyjna (5) jest połączona z wyjściem jednego zespołu transformatorowo - prostownikowego (7) jednej z sąsiednich podstacji trakcyjnych (2), który w obwód minusowy ma włączony tyrystorowy zespół dodawczy (15), połączony ze źródłem zasilania poprzez transformator (16) oraz z blokiem sterującym (18) włączonym w wyjściowy obwód prądowy (19) zespołu transformatorowo prostownikowego (7).
  2. 2. Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego, składający się z szeregu podstacji trakcyjnych zasilanych liniami energetycznymi prądu przemiennego i wyposażonych w co najmniej dwa niezależne zespoły transformatorowo - prostownikowe zasilające sieć trakcyjną, przy czym między sąsiadującymi ze sobą podstacjami trakcyjnymi, w przybliżeniu w połowie odległości między nimi jest zainstalowana kabina sekcyjna, znamienny tym, że kabina sekcyjna (5) jest połączona z wyjściem jednego zespołu transformatorowo - prostownikowego (7) jednej z sąsiednich podstacji trakcyjnych (2), który w obwód minusowy ma włączony tyrystorowy zespół dodawczy (15), połączony ze źródłem zasilania poprzez transformator (16) oraz z blokiem sterującym (20) przyłączonym równolegle do wyjścia zasilania kabiny sekcyjnej (5).
PL30113693A 1993-11-20 1993-11-20 Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego PL171549B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30113693A PL171549B1 (pl) 1993-11-20 1993-11-20 Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30113693A PL171549B1 (pl) 1993-11-20 1993-11-20 Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL301136A1 PL301136A1 (en) 1995-05-29
PL171549B1 true PL171549B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=20061244

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30113693A PL171549B1 (pl) 1993-11-20 1993-11-20 Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL171549B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103419677A (zh) * 2013-05-03 2013-12-04 国家电网公司 一种含城市轨道交通的配电网等值电路

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103419677A (zh) * 2013-05-03 2013-12-04 国家电网公司 一种含城市轨道交通的配电网等值电路

Also Published As

Publication number Publication date
PL301136A1 (en) 1995-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5280418A (en) Voltage regulation in a railway power distribution system
KR100436534B1 (ko) 견인시스템에직류전력을공급하기위한장치및방법
US8310099B2 (en) Energy supply in which a plurality of components disposed along a transmission route each transform a voltage
Bhargava Railway electrification systems and configurations
US5569987A (en) Power supply system for a long-stator drive for a magnetic levitation train
CN105109362A (zh) 一种电气化铁路牵引供电系统
KR100310714B1 (ko) 단상 오버헤드 접촉 와이어 전동차용 능동 필터
Takagi Preliminary evaluation of the energy-saving effects of the introduction of superconducting cables in the power feeding network for DC electric railways using the multi-train power network simulator
SHIGEEDA et al. Feeding-loss Reduction by Higher-voltage DC Railway Feeding System with DC-to-DC Converter
US11938976B2 (en) Arrangement for driving a locomotive having various energy-provision systems
PL171549B1 (pl) Układ zasilania sieci trakcji elektrycznej prądu stałego
RU2658675C1 (ru) Способ и трехпроводная система электроснабжения постоянного тока (варианты)
RU2307036C1 (ru) Система тягового электроснабжения постоянного тока (варианты)
ITMI991126A1 (it) Dispositivo per l'alimentazione di veicoli azionati in corrente continua
CN113852062A (zh) 一种基于三相逆变电源装置的轨道交通供电系统
Goh et al. Energy saving by using regenerating braking as normal train operation
SU1771451A3 (ru) Tягobaя cetь лиhий metpoпoлиteha
JP2000125409A (ja) 交流き電系における車両の異電源通過方法
WO1988001952A1 (en) Device for feeding electric traction line with substations, by electronic control of the wire overhead line voltage
JP2588950B2 (ja) 直流電車き電システム
Lucica et al. THE ELECTRICITY SUPPLY TO THE ELECTRIC TRACTION SYSTEM.
RU34905U1 (ru) Система электроснабжения железных дорог постоянного тока
DE2713667A1 (de) Energieversorgungseinrichtung fuer eisenbahnfahrzeuge
JPS5828130B2 (ja) 直流式電気鉄道の給電方法
RU1782795C (ru) Система энергоснабжени электрических железных дорог переменного тока