PL168562B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych - Google Patents
Sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych powlekanychInfo
- Publication number
- PL168562B1 PL168562B1 PL29503692A PL29503692A PL168562B1 PL 168562 B1 PL168562 B1 PL 168562B1 PL 29503692 A PL29503692 A PL 29503692A PL 29503692 A PL29503692 A PL 29503692A PL 168562 B1 PL168562 B1 PL 168562B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- glass
- mold
- cup
- color
- radius
- Prior art date
Links
Landscapes
- Table Devices Or Equipment (AREA)
Abstract
1. Sposób wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych
obejmujący formowanie czarki ze szkła jednego
koloru, łączeniejej z bańką ze szkła innego koloru
1 nadanie wymaganego kształtu, znamienny tym, że
nabiera się nagrzanąmasę szkłajednego koloru, odcina
wymaganą ilość, wkłada do obrotowej formy i poddaje
wirowaniu ze stopniowo wzrastającą prędkością, nie
przekraczającą 1500 obrotów na minutę, przez czas do
uformowania czarki o ustalonej wysokości, wyhamowuje
obroty formy, a po zatrzymaniu wkłada się, do wewnątrz
uformowanej czarki, częściowo rozdmuchaną
bańkę ze szkła innego koloru i rozdmuchuje ją nadal,
aż do zetknięcia się obu warstw szkła i sklejenia ich na
gorąco, po czym wyjmuje z formy i nadaje ostateczny
kształt znanymi metodami.
2. Urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych
powlekanych zawierające formę do produkcji czarki
ze szkła, znamienne tym, że ma obrotowy stół (2) z
regulowaną, korzystnie bezstopniowo. ilością obrotów i
wyposażony w hamulec, przymocowaną do stołu 12)
metalową formę (1) z wykonanym wewnątrz gładkim,
korzystnie wypolerowanym, otworem kształtowym (5),
którego dno (6) stanowi czasza kulista o promieniu R,
zaś powierzchnię boczną (7) połączony stycznie z dnem
(6) stożek zbieżny w kierunku do dna (6), o zbieżności
2 do 30 stopni i wysokości H wynoszącej od 20 do 60
procent promienia R czaszy kulistej dna (6).
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wyrobów szklanych, powlekanych, szczególnie ze szkła bezbarwnego, powlekanego szkłem kolorowym oraz urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych.
Znany jest sposób wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych polegający na wytworzeniu półproduktu w postaci czarki ze szkła poprzez prasowanie na prasie w formie składającej się z matrycy, stempla i pierścienia ograniczającego. Następnie do dna wnętrza czarki przykleja się bańkę ze szkła bezbarwnego, podgrzewa razem w piecu do odpowiedniej temperatury i rozdmuchuje się bańkę ze szkła bezbarwnego, a szkło kolorowe rozprowadza po niej możliwie równomierną warstwą. Po rozprowadzeniu szkła kolorowego na bańce szkła bezbarwnego następuje formowanie ostatecznego kształtu wyrobu. Uzyskany w ten sposób wyrób ma połączone obie warstwy szkła głównie przez obciąganie przy rozprowadzaniu szkła kolorowego na bańce szkła bezbarwnego. Ponieważ proces prasowanie czarki ze szkła kolorowego przebiega znacznie szybciej od procesu przyklejania bańki ze szkła bezbarwnego, podgrzewania obu części, rozprowadzania szkła kolorowego i nadawania wymaganego kształtu, dla pełnego wykorzystania prasy, formy i innych urządzeń bez strat energii na ogrzewanie ich, czarki ze szkła kolorowego produkuje się w wymaganej ilości, chłodzi i przechowuje aż do rozpoczęcia procesu łączenia i obciągania. Wymaga to jednak nagrzania czarki ze szkła kolorowego przed przyklejeniem do jej wnętrza bańki ze szkła bezbarwnego.
Sposób ten jest pracochłonny, skomplikowany i wymaga wysokich kwalifikacji pracowników szczególnie w procesie obciągania. Również zużycie energii jest znaczne, co czyni proces kosztowny i mało wydajny. Poza tym dostęp do czarek w czasie formowania ich na prasie jest utrudniony, nie można obserwować jego przebiegu, gdyż odbywa się wewnątrz formy, a tym samym kontrola przebiegu procesu nie jest możliwa. Istnieje też możliwość zanieczyszczenia masy powlekającej okruchami szkła, a otrzymana warstwa powlekająca ma nie jednakową grubość.
168 562
Urządzenie do produkcji czarek ze szkła kolorowego w postaci prasy, formy ogrzewanej na prasie jest skomplikowane, drogie, a obsługa jest uciążliwa, ze względu na utrudniony dostęp i szereg czynności wykonywanych ręcznie.
Sposób wytwarzania wyrobów szklanych według wynalazku polega na nabraniu znanym sposobem na piszczel nagrzanej masy szkła jednego koloru, stanowiącego warstwę zewnętrzną, odcięciu wymaganej ilości i włożeniu do obrotowej formy. Następnie formę wprawia się w ruch obrotowy, stopniowo zwiększając obroty, aż do uzyskania, na skutek działania sił odśrodkowych, czarki o wymaganej wysokości. Ilość obrotów nie przekracza korzystnie 1500 na minutę, gdyż przy wyższych obrotach mogłoby nastąpić wyrzucenie masy szkła z formy. Po uzyskaniu wymaganej wysokości czarki, wyhamowuje się obroty stołu i formy, a po zatrzymaniu formy wkłada się do wnętrza czarki częściowo rozdmuchaną bańkę szkła innego koloru, korzystnie bezbarwnego, przykleja do dna i rozdmuchuje nadal, aż do zetknięcia się obu warstw szkła. Ponieważ temperatura obu warstw szkłajest wysoka następuje sklejenie ich na gorąco. Następnie wyjmuje się bańkę sklejoną z czarką z formy, podgrzewa i nadaje ostateczny kształt znanymi metodami na przykład w formach drewnianych.
Urządzenie do wytwarzania wyrobów powlekanych według wynalazku składa się z obrotowego stołu i przymocowanej do niego formy metalowej z wykonanym wewnątrz gładkim, najlepiej wypolerowanym, otworem kształtowym.
Stół obrotowy ma regulowaną, najlepiej bezstopniowo, ilość obrotów i wyposażony jest w hamulec. Otwór kształtowy w formie ma dno w postaci czaszy kulistej o promieniu R oraz powierzchnię boczną w postaci stożka rozbieżnego do góry. Zbieżność stożka wynosi 2 do 30 stopni zaś jego wysokość H stanowi 20 do 60 procent promienia R czaszy kulistej dna. Dno i powierzchnia boczna połączone są stycznie.
Zaletą wynalazku jest możliwość uzyskania kształtu czarki bardzo zbliżonego do wyrobu gotowego, o równomiernej grubości warstwy powlekającej, czystego, charakteryzującego się większą miękkością. Powoduje to zmniejszenie pracochłonności, zużycia energii oraz możliwość wykonania wyrobu przez pracowników o niższych kwalifikacjach, co w sumie daje znaczne obniżenie kosztów wykonania. Dodatkową zaletą podnoszącąjakość wyrobu, jest trwałe sklejanie obu warstw szkła na gorąco. Urządzenie jest proste w konstrukcji i obsłudze, pewne w działaniu i nie wymaga dużo energii.
Urządzenie według wynalazku jest uwidocznione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z boku w uproszczeniu, a fig. 2 - formę w przekroju podłużnym.
Jak pokazano na rysunku, fig. 1, urządzenie składa się z formy 1, obrotowego stołu 2 i podstawy 3 z regulowanym bezstopniowo napędem i hamulcem ciernym, nie pokazanymi na rysunku, a umieszczonymi wewnątrz podstawy 3. Forma 1 jest przymocowana do stołu 2 śrubami 4 i ma wewnątrz otwór 5, którego dno 6 stanowi czasza kulista o promieniu R, zaś powierzchnię boczną 7 stożek ścięty, o większej podstawie przy wyjściu otworu 5. Połączenie dna 6 i powierzchni bocznej 7 jest styczne, a cała powierzchnia wewnętrzna otworu 5 jest wypolerowana dla ułatwienia przemieszczania się masy szklanej pod działaniem sił odśrodkowych. Zbieżność stożkowej powierzchni bocznej 7 zależy od kształtu wyrobu i jest tym większa im większy jest stosunek średnicy do wysokości wyrobu, zaś jej wysokość jest wprost proporcjonalna do wysokości wyrobu.
Przykładowo dla wyrobu o średnicy dwa razy większej od wysokości zbieżności stożkowej powierzchni bocznej 7 wynosi 10 stopni, a jej wysokość 50 procent promienia R czaszy kulistej dna 6. Do realizacji sposobu według wynalazku niezbędne są oddzielne piece topialne dla poszczególnych kolorów masy szklanej, urządzenia do nabierania, dmuchania, odcinania, formowania szkła powszechnie stosowane i nie będące przedmiotem wynalazku.
Przykład sposobu wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych według wynalazku zostanie podany dla szkła kolorowego, stanowiącego warstwę zewnętrzną i szkła bezbarwnego, stanowiącego warstwę wewnętrzną. Proces ten przebiega w ten sposób, że z pieca ze szkłem kolorowym nabiera się masę szklaną, przenosi do formy 1 odcina wymaganą ilość i umieszcza w otworze 5. Następnie uruchamia się napęd stołu obrotowego 2 zwiększając stopniowo obroty.
168 562
Na skutek działania sił odśrodkowych następuje rozprowadzenie kolorowej masy szklanej po ściankach otworu 5 formy 1. Po uzyskaniu wymaganej wysokości czarki ze szkła kolorowego wyłącza się napęd stołu i ewentualnie hamuje, aby nie nastąpiło nadmierne wypłynięcie szkła.
Czas wirowania wynosi około 2 sekund, przy 1450 obrotach na minutę, a najlepiej jest, jeżeli wysokość czarki ze szkła kolorowego jest mniejsza o 5 mm od wysokości otworu 5 formy 1. Grubość ścianki i dna oraz wysokość czarki można regulować czasem i prędkością wirowania. Po zatrzymaniu obrotów formy 1 do wnętrza uformowanej czarki ze szkła kolorowego, znajdującej się nadal w formie 1, wkłada się i przykleja do dna bańkę ze szkła bezbarwnego, rozdmuchaną na wymiar mniejszy niż czarka szkła kolorowego i rozdmuchuje nadal, aż do zetknięcia się obu warstw szkła. Ponieważ temperatura obu warstw, tak szkła kolorowego jak i bezbarwnego jest wysoka, następuje ich sklejenie na gorąco na bardzo dużej powierzchni, a tym samym trwałe ich połączenie. Następnie czarkę ze szkła kolorowego sklejoną z wewnętrzną bańką ze szkła bezbarwnego, trzymaną nadal na piszczelu szklarskim, wyjmuje się z formy 1 i poddaje procesowi nadania ostatecznego kształtu, a następnie obcinania i zdobienia znanymi metodami nie będącymi przedmiotem wynalazku.
Jest rzeczą dla fachowca oczywistą, że przy wykorzystaniu sposobu i urządzenia według wynalazku można formować i łączyć czarki z bańkami o różnych kolorach, a bańka wkładana do wewnątrz czarki nie musi być bezbarwna, chociaż tak jest najczęściej, gdyż pozwala to na uzyskanie korzystnych efektów zdobniczych.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 150 zł
Claims (2)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych obejmujący formowanie czarki ze szkła jednego koloru, łączenie jej z bańką ze szkła innego koloru i nadanie wymaganego kształtu, znamienny tym, że nabiera się nagrzaną masę szkła jednego koloru, odcina wymaganą ilość, wkłada do obrotowej formy i poddaje wirowaniu ze stopniowo wzrastającą prędkością, nie przekraczającą 1500 obrotów na minutę, przez czas do uformowania czarki o ustalonej wysokości, wyhamowuje obroty formy, a po zatrzymaniu wkłada się, do wewnątrz uformowanej czarki, częściowo rozdmuchaną bańkę ze szkła innego koloru i rozdmuchuje ją nadal, aż do zetknięcia się obu warstw szkła i sklejenia ich na gorąco, po czym wyjmuje z formy i nadaje ostateczny kształt znanymi metodami.
- 2. Urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych zawierające formę do produkcji czarki ze szkła, znamienne tym, że ma obrotowy stół (2) z regulowaną, korzystnie bezstopniowo, ilością obrotów i wyposażony w hamulec, przymocowaną do stołu (2) metalową formę (1) z wykonanym wewnątrz gładkim, korzystnie wypolerowanym, otworem kształtowym (5), którego dno (6) stanowi czasza kulista o promieniu R, zaś powierzchnię boczną (7) połączony stycznie z dnem (6) stożek zbieżny w kierunku do dna (6), o zbieżności 2 do 30 stopni i wysokości H wynoszącej od 20 do 60 procent promienia R czaszy kulistej dna (6).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL29503692A PL168562B1 (pl) | 1992-06-24 | 1992-06-24 | Sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL29503692A PL168562B1 (pl) | 1992-06-24 | 1992-06-24 | Sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL295036A1 PL295036A1 (en) | 1993-12-27 |
PL168562B1 true PL168562B1 (pl) | 1996-02-29 |
Family
ID=20057895
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL29503692A PL168562B1 (pl) | 1992-06-24 | 1992-06-24 | Sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL168562B1 (pl) |
-
1992
- 1992-06-24 PL PL29503692A patent/PL168562B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL295036A1 (en) | 1993-12-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3468648A (en) | Method and apparatus for forming hollow glass articles | |
EP0963354B1 (en) | Method for manufacturing successive spherical glass articles with figurines accommodated therein, and articles obtained with the method | |
EP1467954B1 (en) | Process for decorating a hot glass object with molten glass and objects obtained with said process | |
PL168562B1 (pl) | Sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów szklanych powlekanych | |
US2572511A (en) | Method for producing decorative bowl-shaped articles of glass by centrifugal action | |
USRE21672E (en) | Method and means for automatically | |
JP3436144B2 (ja) | 容器製造方法並びにこれに使用される圧縮成形型及び前成形体 | |
EP0781256B1 (en) | Method and means for the manufacture of objects of glass or crystal | |
JPH0647717A (ja) | 射出成形セラミックカップおよびその製造方法 | |
JP3351890B2 (ja) | 漆器の製造方法 | |
US3083552A (en) | Method for forming cased glassware | |
RU2812084C1 (ru) | Стеклянный сосуд с неразъёмно установленным объёмным элементом в полости чаши и способ установки объёмного элемента в полость чаши стеклянного сосуда (2 варианта) | |
SU1673543A1 (ru) | Устройство дл центробежного формовани стеклоизделий | |
JPH01230703A (ja) | リング状部品プレス成型用金型への材料粉供給方法及びそれに用いる材料粉供給装置 | |
US389595A (en) | Manufacture of ornamental glass articles | |
US1739825A (en) | Process for producing crackled glassware | |
KR100322110B1 (ko) | 인조자개단추의 제조방법 및 그 장치 | |
US336666A (en) | ripley | |
SU806624A2 (ru) | Устройство дл формовани стекло-издЕлий HA НОжКЕ | |
JP3658230B2 (ja) | 色被せガラス製品の製造方法及び装置 | |
FI72304C (fi) | Foerfarande foer framstaellning av ljusspridande och strukturerade ytor i ett glasmellanskikt. | |
JPS6016823A (ja) | 模様入りガラス容器の製造法 | |
EP0939743B1 (en) | Method for automatically forming a glass container with a bottom containing a gob of glass incorporating decorative bubbles | |
JPH072538A (ja) | 模様入り硝子器及びその製造法 | |
US735796A (en) | Art of working glass. |