PL168542B1 - Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych - Google Patents

Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych

Info

Publication number
PL168542B1
PL168542B1 PL29639292A PL29639292A PL168542B1 PL 168542 B1 PL168542 B1 PL 168542B1 PL 29639292 A PL29639292 A PL 29639292A PL 29639292 A PL29639292 A PL 29639292A PL 168542 B1 PL168542 B1 PL 168542B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solution
sulfur dioxide
aqueous
sulfur
reaction zone
Prior art date
Application number
PL29639292A
Other languages
English (en)
Inventor
Adam M Gostomczyk
Jozef Pupka
Czeslaw Ciasnocha
Jan Jedrusik
Waclaw Starnawski
Original Assignee
Zespol Elektrocieplowni Wrocla
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zespol Elektrocieplowni Wrocla filed Critical Zespol Elektrocieplowni Wrocla
Priority to PL29639292A priority Critical patent/PL168542B1/pl
Publication of PL168542B1 publication Critical patent/PL168542B1/pl

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

1. Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych powstałych przez spalanie w kotle substancji zawierającej siarkę, zwłaszcza węgla, przy czym sposób polega na wprowadzaniu do kotła lub do znajdującej się zanim strefy reakcyjnej substancji reagującej z dwutlenkiem siarki, zwłaszcza wodorotlenku wapnia, z substancja ta reaguje z dwutlenkiem siarki tworząc stały produkt, następnie ochładza się gazy spalinowe w strefie reakcyjnej poprzez wprowadzenie do niej wodnego roztworu alkalicznego, znamienny tym, że wodny roztwór alkaliczny stanowi mieszanina: - wodnego roztworu węglanu wapnia o zawartości 0 - 10% węglanu wapnia, korzystnie 5%, -wodnego roztworu wodorotlenku wapnia o zawartości 0 -10% wodorotlenku wapnia, korzystnie 5% - wodnego roztworu wodorotlenku sodu o zawartości 0 - 10% wodorotlenku sodu, korzystnie 5%, przy czym suma zawartości składników w roztworze wynosi 1 - 20%

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych z pieca, w którym spala się paliwo zawierające siarkę, takie jak węgiel lub olej.
Znany jest sposób usuwania gazowych związków siarki, a zwłaszcza dwutlenku siarki z gazów spalinowych z pieca według opisu patentowego nr 148 176. Sposób ten polega na tym, że do pieca oprócz spalanego materiału zawierającego siarkę i gazu zawierającego tlen, wprowadza się w postaci pyłu wodorotlenek metalu alkalicznego i/lub wodorotlenek metalu ziem alkalicznych, oraz do pieca i/lub do gazów spalinowych wprowadza się oddzielnie wodę i/lub parę wodną. Następnie oddziela się od gazów stały produkt reakcji zawierający siarczan i ewentualnie siarczyn metalu alkalicznego i/lub metalu ziem alkalicznych.
Wadą znanego sposobu jest niecałkowite usunięcie związków siarki z gazów spalinowych. Ilość zneutralizowanych i usuniętych z gazów związków siarki nie przekracza 70%. Wprowadzanie wody do gazów spalinowych powoduje nadmierne schłodzenie spalin, natomiast skuteczność neutralizacji związków siarki poprzez wprowadzanie do spalin wody lub pary wodnej jest niewielka.
Znany jest także sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych powstałych przez spalanie w kotle substancji zawierającej siarkę, według opisu zgłoszenia P-282 099. Sposób ten polega na wprowadzaniu do kotła lub do znajdującej się za nim strefy reakcyjnej substancję reagującą z dwutlenkiem siarki z wytworzeniem stałego produktu oraz ochładzaniu gazów spalinowych w strefie reakcyjnej przez wprowadzenie do niej wody w takiej maksymalnej ilości aby gorące gazy spalinowe były w stanieją odparować. Sposób ten charakteryzuje się tym, że otrzymane tak gazy spalinowe poddaje się płukaniu alkalicznym wodnym roztworem z
168 542 oddzieleniem od gazów spalinowych pozostałego dwutlenku siarki i pyłu, a część obiegowego roztworu płuczącego kieruje się do kotła lub do strefy reakcyjnej w celu odparowania wody z tego roztworu.
Wadą znanego sposobu usuwania dwutlenku siarki z gazów spalinowych jest konieczność prowadzenia procesu przy użyciu dodatkowego elementu technicznego jakim jest skruber. Zastosowanie skrubera w istniejących elektrociepłowniach w wielu wypadkach nie jest możliwe co eliminuje ten proces z możliwości zastosowania go.
Niedogodności te zostały wyeliminowane w rozwiązaniu sposobu według wynalazku. Sposób ten polega na tym, że wprowadza się do kotła lub do znajdującej się za nim straty reakcyjnej substancję reagującą z dwutlenkiem siarki, zwłaszcza wodorotlenek wapnia, a substancja ta reaguje z dwutlenkiem siarki tworząc stały produkt, następnie ochładza się gazy spalinowe w strefie reakcyjnej poprzez wprowadzenie do niej wodnego roztworu alkalicznego. Sposób charakteryzuje się tym, że wodny roztwór alkaliczny stanowi mieszanina:
- wodnego roztworu węglanu wapnia o zawartości 0 - 10% węglanu wapnia, korzystnie 5%
- wodnego roztworu wodorotlenku wapnia o zawartości 0 - 10% wodorotlenku wapnia, korzystnie 5%
- wodnego roztworu wodorotlenku sodu o zawartości 0 - 10% wodorotlenku sodu, korzystnie 5%, przy czym suma zawartości składników w roztworze wynosi 1 - 20%.
Roztwór podaje się do strefy reakcyjnej na kilku poziomach przy różnym stopniu rozpylenia. Roztwór podawany do strefy położonej najbliżej dopływu spalin ma wielkość kropli mniejszą od 50 pm. Roztwór podawany najbliżej miejsca wylotu spalin ma wielkość kropli mniejszą od 20 pm. Roztwór podawany w środkowej strefie reaktora ma średnicę kropli w zakresie 50 - 200pm.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się niezwykłą prostotą a jednocześnie bardzo dobrą skutecznością. Nieoczekiwanie okazało się, że mieszanina wymienionych roztworów alkalicznych jest niezwykle skuteczna w neutralizacji gazowych związków siarki. Istotny jest także procentowy dobór poszczególnych składników mieszaniny, tak aby nie podawać nadmiaru związków alkalicznych, które nie miałyby możliwości reakcji z siarką, oraz aby nie występował niedobór składników, przez co związki siarki nie ulegając redukcji przedostawałyby się do atmosfery.
Sposób według wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania.
Do kotła energetycznego wprowadza się paliwo w postaci miału węglowego oraz substancję reagującą z dwutlenkiem siarki w postaci pyłu wodorotlenku wapnia. Ilość wodorotlenku wapnia dobiera się w znany sposób przy zastosowaniu obliczeń stechiometrycznych. Część środka neutralizującego reaguje z gazowym dwutlenkiem siarki już w kotle, a pozostała część nieprzereagowanego neutralizatora przechodzi do reaktora wraz z gazami spalinowymi. Neutralizator w postaci wodorotlenku wapnia może być też wprowadzany do kanałów spalinowych przed reaktorem. W reaktorze na wielu poziomach wprowadza się mieszaninę powietrza z wodnym roztworem utworzonym z następujących składników:
- wodnego roztworu węglanu wapnia o zawartości 5% węglanu wapnia.
- wodnego roztworu wodorotlenku wapnia o zawartości 5% wodorotlenku wapnia,
- wodnego roztworu wodorotlenku sodu o zawartości 5% wodorotlenku sodu.
Mieszaninę tę miesza się dodatkowo z powietrzem w celu rozdrobnienia jej do odpowiedniej wielkości kropli i poddaje się ją do reaktora za pomocą lanc zakończonych dyszami. Do strefy położonej najbliżej dopływu spalin do reaktora podaje się roztwór rozdrobniony do wielkości kropli mniejszej od 50 pm. Do strefy reaktora położonej najbliżej miejsca wylotu spalin podaje się roztwór rozdrobniony do wielkości kropli mniejszej od 20pm. Do środkowej strefy reaktora podaje się roztwór rozdrobniony do wielkości kropli w zakresie 50 - 200pm. Rozdrobniony roztwór podawany do odpowiednich stref reaktora łączy się ze związkami siarki tworząc nowe związki, które opadają na dno reaktora gdzie są cyklicznie usuwane.
168 542
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,50 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych powstałych przez spalanie w kotle substancji zawierającej siarkę, zwłaszcza węgla, przy czym sposób polega na wprowadzaniu do kotła lub do znajdującej się za nim strefy reakcyjnej substancji reagującej z dwutlenkiem siarki, zwłaszcza wodorotlenku wapnia, z substancja ta reaguje z dwutlenkiem siarki tworząc stały produkt, następnie ochładza się gazy spalinowe w strefie reakcyjnej poprzez wprowadzenie do niej wodnego roztworu alkalicznego, znamienny tym, że wodny roztwór alkaliczny stanowi mieszanina:
    - wodnego roztworu węglanu wapnia o zawartości 0 -10% węglanu wapnia, korzystnie 5%,
    -wodnego roztworu wodorotlenku wapnia o zawartości 0 - 10% wodorotlenku wapnia, korzystnie 5%
    - wodnego roztworu wodorotlenku sodu o zawartości 0 - 10% wodorotlenku sodu, korzystnie 5%, przy czym suma zawartości składników w roztworze wynosi 1 - 20%
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztwór podaje się do strefy reakcyjnej na kilku poziomach przy różnym stopniu rozpylenia.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że roztwór podawany do strefy położonej najbliżej dopływu spalin ma wielkość kropli mniejszą od 50 pm.
  4. 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że roztwór podawany najbliżej miejsca wylotu spalin ma wielkość kropli mniejszą od 20pm.
  5. 5. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że roztwór podawany w środkowej strefie reaktora ma średnicę kropli w zakresie 50 - 200 pm.
PL29639292A 1992-10-27 1992-10-27 Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych PL168542B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29639292A PL168542B1 (pl) 1992-10-27 1992-10-27 Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29639292A PL168542B1 (pl) 1992-10-27 1992-10-27 Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL168542B1 true PL168542B1 (pl) 1996-02-29

Family

ID=20058744

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29639292A PL168542B1 (pl) 1992-10-27 1992-10-27 Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL168542B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4710365A (en) Process for the dry removal of sulfur dioxide from flue gas
EP1040863B1 (en) Process for removing NOx and SOx from exhaust gas
US4233175A (en) Reagent for treating flue gases and method of preparation
US3932587A (en) Absorption of sulfur oxides from flue gas
CA2608028C (en) Method for preventing chlorine deposition on the heat- transferring surfaces of a boiler
US4604269A (en) Flue gas desulfurization process
TW357103B (en) Simplified, efficient process for reducing Nox, Sox and particulates
US5069886A (en) Process and installation for the recovery of ammonia during the separation of nitrogen oxide from waste gases
PL148177B1 (en) Method of removing sulfur compounds from combustion gases and apparatus therefor
CA1206324A (en) Process for sulfuric acid regeneration
PL148176B1 (en) Method of removing gaseous sulfur compounds,in particular sulfur dioxide,from furnace combustion gases
US4839147A (en) Method of purifying combustion product gases contaminated with dust and noxious gases
US5002743A (en) Process for the removal of sulfur dioxide from hot flue gases
US4971777A (en) Process for the removal of acid components and nitrogen oxides from the waste gases of industrial furnaces
PL168542B1 (pl) Sposób usuwania dwutlenku siarki z gorących gazów spalinowych
KR19980024189A (ko) 기류로부터 이산화황과 산화질소를 제거하기 위한 공정
US3637347A (en) Air pollution control system with chemical recovery
CZ300007B6 (cs) Zpusob kombinované výroby hnojiv a sirných sloucenin
US4956161A (en) Process for removing SO from a gaseous mixture (OP-3409)
PL148178B1 (en) Method of removing gaseous sulfur compounds,in particular sulfur dioxide,from furnace combustion gases
US4060588A (en) Process for removing sulfur-containing gases from waste gases
GB2242896A (en) Process for the in-situ production of a sorbent-oxide aerosol used for removing effluents from a gaseous combustion stream
PL173539B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozycji sorbentu siarki oraz kompozycja sorbentu siarki
CA2218838C (en) Aqueous alkaline earth nitrate fertilizer composition and combustion process for making the same
PL134093B1 (en) Method of manufacture of magnesium fertilizer