PL168538B1 - Wspornik tylny do oparcia siedzenia, zwlaszcza do samochodów PL - Google Patents

Wspornik tylny do oparcia siedzenia, zwlaszcza do samochodów PL

Info

Publication number
PL168538B1
PL168538B1 PL92294831A PL29483192A PL168538B1 PL 168538 B1 PL168538 B1 PL 168538B1 PL 92294831 A PL92294831 A PL 92294831A PL 29483192 A PL29483192 A PL 29483192A PL 168538 B1 PL168538 B1 PL 168538B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flaps
bracket according
backrest
flap
complementary parts
Prior art date
Application number
PL92294831A
Other languages
English (en)
Other versions
PL294831A1 (en
Inventor
Monte Antonio Dal
Original Assignee
Fiat Auto Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fiat Auto Spa filed Critical Fiat Auto Spa
Publication of PL294831A1 publication Critical patent/PL294831A1/xx
Publication of PL168538B1 publication Critical patent/PL168538B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60NSEATS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES; VEHICLE PASSENGER ACCOMMODATION NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60N2/00Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles
    • B60N2/64Back-rests or cushions
    • B60N2/66Lumbar supports
    • B60N2/667Lumbar supports having flexible support member bowed by applied forces
    • B60N2/6671Lumbar supports having flexible support member bowed by applied forces with cable actuators
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60NSEATS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES; VEHICLE PASSENGER ACCOMMODATION NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60N2/00Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles
    • B60N2/64Back-rests or cushions
    • B60N2/66Lumbar supports
    • B60N2/667Lumbar supports having flexible support member bowed by applied forces
    • B60N2/6673Lumbar supports having flexible support member bowed by applied forces with motor driven adjustments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)

Abstract

1. Wspornik tylny do oparcia siedzenia zwla- szcza do samochodów, zawierajacy dwie wzajemnie uzupelniajace sie czesci polaczone ze soba wahadlo- wo i obracajace sie wokól osi pionowej, zapewniajac zmienna wkleslosc wspornika, znamienny tym, ze z kazda z tych dwóch wzajemnie uzupelniajacych sie czesci jest polaczona klapa (8), której jeden koniec (9), jest polaczony obrotowo z zewnetrznym, wzgledem siedzenia, koncem czesci (3) zapewniajac ruch wa- hadlowy klapy (8) wokól osi pionowej, zas drugi koniec klapy (8) jest wprowadzony swobodnie w strone drugiej uzupelniajacej czesci (3), a ponadto z klapami (8) polaczone sa elementy regulacyjne (13), oddzialujace na ich swobodne konce, zmieniajac pro- fil wspornika na bardziej wklesly. FIG . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wspornik tylny do oparcia siedzenia, zwłaszcza do samochodów.
Wynalazek stanowi udoskonalenie wcześniejszego rozwiązania, znanego ze zgłoszenia patentowego EP-A-0 420 824. W zgłoszeniu tym przedstawiono oparcie siedzenia samochodowego ze wspornikiem lędźwiowym stanowiącym podparcie pleców, utworzonym przez poziomą taśmę lub pas w kształcie klepsydry, korzystnie złożonym z dwóch komplementarnych i symetrycznych części, które połączone są ze sobą przegubowo w środkowej płaszczyźnie pionowej oparcia, tak że profil wspornika może być dostosowany, korzystnie automatycznie, do szerokości pleców osoby zajmującej siedzenie.
Celem wynalazku jest opracowanie tego rodzaju wspornika do oparcia siedzenia, w którym za pomocą regulacji ręcznej lub elektrycznej można zapewnić lepsze unieruchomienie boczne,
168 538 wymagane na przykład w przypadku oparć siedzeń samochodów sportowych, zachowując jednocześnie możliwość dostosowania oparcia do rozmiarów ciała.
Wspornik tylny do oparcia siedzenia zwłaszcza do samochodów, zawierający dwie wzajemnie uzupełniające się części połączone ze sobą wahadłowo i obracające się wokół osi pionowej, zapewniając zmienną wklęsłość wspornika, według wynalazku charakteryzuje się tym, że z każdą z tych dwóch wzajemnie uzupełniających się części jest połączona klapa, której jeden koniec, jest połączony obrotowo z zewnętrznym, względem siedzenia, końcem pierwszej uzupełniającej części, zapewniając ruch wahadłowy klapy wokół osi pionowej, zaś drugi koniec klapy jest wyprowadzony swobodnie w stronę drugiej uzupełniającej części, a ponadto z klapami połączone są elementy regulacyjne, oddziałujące na ich swobodne końce, zmieniając profil wspornika na bardziej wklęsły.
Korzystnie wspornik posiada między swobodnymi końcami klapy sprężysty element napinający, korzystnie sprężynę.
Korzystnie wzajemnie uzupełniające się części są ze sobą połączone w płaszczyźnie, stanowiącej pionową płaszczyznę środkową tylnego oparcia.
Korzystnie wzajemnie uzupełniające się części są ze sobą połączone za pomocą pierścieniowego elementu łączącego.
Korzystnie wspornik ma kształt zbliżony do klepsydry, czyli najwęższy na środku, w miejscu połączenia uzupełniających się części i stopniowo rozszerzający się w kierunku zewnętrznych końców części.
Korzystnie klapy mają kształt stopniowo zwężający się w kierunku swobodnego końca.
Korzystnie elementy regulacyjne zawierają przynajmniej jeden regulator w postaci cięgła giętkiego.
Korzystnie elementy regulacyjne zawierają dwa cięgła giętkie sprzężone z klapami i mające postać konstrukcji o symetrii lustrzanej.
Korzystnie każda ze wzajemnie uzupełniających się części jest połączona z odpowiadającą jej części konstrukcji tylnego oparcia za pomocą cięgła poziomego i cięgło poziome wyprowadzone jest przez otwór w klapie.
Korzystnie otwory, z wyprowadzonymi cięgłami usytuowane w pobliżu swobodnych końców klap.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie część siedzenia z oparciem wyposażonym we wspornik, a fig. 2 i 3 - wspornik w widoku z góry w kierunku strzałki II z fig. 1, w dwóch różnych pozycjach roboczych.
Wspornik 1, przeznaczony jest do umieszczenia w tylnym oparciu B siedzenia S, na przykład siedzenia samochodowego, którego obrys zewnętrzny przedstawiony jest częściowo linią przerywaną na fig. 1. W praktyce wspornik 1 stanowi taśma lub pas biegnący, ogólnie biorąc poziomo, na wysokości obszaru lędźwiowego pleców osoby zajmującej siedzenie S i ma kształt klepsydry, to znaczy, zwężony w części środkowej i o szerokości zwiększającej się w kierunku krawędzi zewnętrznych, zwróconych w stronę bocznych kolumn 2 ramy tylnej. Wspornik 1 utworzony jest przez wzajemnie uzupełniające się części 3, które wykazują lustrzaną symetrię względem pionowej płaszczyzny środkowej tylnego oparcia B, i z których każda przymocowana jest do odpowiedniej kolumny pionowej 2 oparcia za pomocą poziomego cięgła 4. Te dwie części 3, które wykonane są z materiału sztywnego (na przykład z metalu lub sztywnego tworzywa sztucznego) z otworami wykonanymi dla zmniejszenia ich ciężaru, są połączone ze sobą przegubowo przy ich zwróconych wzajemnie ku sobie krawędziach wewnętrznych (położonych w pionowej płaszczyźnie środkowej oparcia B), za pomocą pierścieniowego elementu łączącego 5, który stanowi na przykład tuleja z materiału sprężystego (na przykład z gumy). Powyższe jest zgodne z zasadami i celami opisanego bardziej szczegółowo europej skiego zgłoszenia patentowego EP-A-0 420 824, w którym w razie potrzeby można znaleźć bardziej szczegółowy opis cech charakterystycznych wspornika 1. Wewnętrzne zakończenia cięgieł 4 przymocowane są do elementów oporowych lub kołnierzy 6, wystających z tylnej powierzchni części 3, które są wklęsłe od przedniej strony oparcia B. Przeciwległe końce cięgieł 4 mają haczykowate zakończenia, które mogą być spinane na przykład poprzecznymi cięgłami 7
168 538 przechodzącymi pionowo przez otwory lub oczka w rdzeniowych częściach kolumn 2, mających w przekroju kształt litery C. Na tylnych, wypukłych, powierzchniach części 3 zainstalowane są dwie klapy 8, również o konstrukcji w zasadzie symetrycznej względem pionowej płaszczyzny środkowej tylnego oparcia 2, przy czym zewnętrzne końce każdej klapy połączone są przegubowo z zewnętrznymi końcami odpowiedniej części 3. W praktyce każda klapa 8 może być zaopatrzona w wał 9 na jej zewnętrznym końcu służący do sprzęgania z dwoma oczkami zawiasowymi 10 powyżej i poniżej klapy 8, stąd ta klapa 8 może się odchylać względem danej części 3 wspornika 1 wokół pionowej osi, która w praktyce odpowiada osi wału 9. Każda klapa 8 zaopatrzona jest również w otwór 11, korzystnie w pobliżu jej swobodnego końca, służący do przepuszczania cięgła 4, które łączy daną część 3 wspornika 1 z odpowiednią kolumną 2. Swobodne końce klap 8 połączone są elementem sprężystym na przykład w postaci sprężyny 12, która wywołuje wstępne przemieszczanie klap 8 w kierunku ku sobie nawzajem, pociągając obie części 3 i powodując prostowanie i poszerzanie przodu wspornika 1. Pod działaniem samej sprężyny 12 wspornik 1 dąży samoczynnie do pracy w warunkach najmniejszej pionowej wklęsłości jak to zostało przedstawione na fig. 2. Każdy z dwóch regulatorów 13 z cięgłami giętkimi (tak zwanymi cięgłami Bowdena), zaopatrzony jest w osłonę 14 przechodzącą wzdłuż jednej z kolumn 2 w oparciu, i przez jej otwór 15, przy czym osłony 14 zbiegają się, do wewnątrz tylnego oparcia B i koniec cięgła w każdej osłonie połączony jest z odpowiadającą mu klapą 8 w sąsiedztwie jej swobodnego końca to znaczy w obszarze, w którym klapa połączona jest ze sprężyną napinającą 12. Uruchomienie regulatora 13 z cięgłem giętkim (za pomocą znanych środków, na przykład dźwigni ręcznego sterowania lub silnika, który nie jest przedstawiony, gdyż sam w sobie nie jest ważny dla zrozumienia istoty wynalazku) powoduje przemieszczenie na zewnątrz swobodnych końców klap 8 wywołując przemieszczenie ku przodowi w obszarze wału 9, w którym każda klapa 8 połączona jest przegubowo z odpowiadającą jej częścią 3 wspornika 1. W praktyce odpowiada to przesunięciu ku przodowi zewnętrznych końców części 3, a zatem i wspornika 1, który tym samym dąży do przybrania jeszcze bardziej wygiętego i wklęsłego kształtu przedstawionego schematycznie na fig. 3. W tych warunkach oparcie może stanowić istotne podparcie boczne dla pleców osoby zajmującej siedzenie, podobnie jak to się odbywa, na przykład w przypadku siedzeń niektórych samochodów sportowych. Oczywiście, jeżeli regulatory 13 z cięgłami giętkimi są zwalniane, to swobodne końce klap 8 przemieszczają się na powrót ku sobie pod działaniem siły wstępnej wywieranej przez sprężynę 12, stąd oparcie przyjmuje swoje najmniej wklęsłe położenie z fig. 2. W tych warunkach, dzięki zastosowaniu sprężyny 12, oparcie 1 zachowuje zdolność do samoczynnego doskonałego dostosowania się do rozmiarów pleców osoby zajmującej siedzenie i do naprężeń wywieranych przez nią na oparcie B. Swobodne końce klap B nie muszą rozejść się całkowicie przesuwając zewnętrzne końce części 3 do przodu do skrajnego położenia, ale mogą zatrzymać się w pewnym położeniu pośrednim umożliwiając doskonałe dostosowanie, zgodne z życzeniem osoby zajmującej siedzenie. Opisany powyżej wynik osiąga się dzięki temu, że każda z dwóch części 3, wchodzących w skład wspornika 1 połączona jest ze swoją klapą 8, wahadłowo za pomocą pionowej osi przegubowej w postaci wału 9 na zewnętrznym końcu części 3. Rozsuwania swobodnych końców klap 8 i ślizgowe połączenie między klapami 8 i cięgłami 4, wychodzącymi przez otwory 11, powodują zatem większe przemieszczenie do przodu obszarów połączenia przegubowego przy wałach 9, a zatem i zewnętrznych końców części 3.
W rozwiązaniu według wynalazku cięgła 4 pełnią zatem dwie funkcje, mianowicie łączą obie części 3 wspornika 1 z obwodową konstrukcją tylnego oparcia (kolumnami 2) i stanowią tor, wzdłuż którego mogą się przesuwać klapy, kiedy ich swobodne końce są odciągane na zewnątrz w wyniku napędowego działania regulatora 13 z cięgłem elastycznym, pokonując napięcie sprężyny 12. Każda klapa 8 przemieszcza się na zewnątrz w wyniku poślizgu wzdłuż odpowiadającego jej metalowego cięgła 4 działającego w charakterze prowadnicy. Poza tym, podczas eksploatacji układ według wynalazku może działać w następujący sposób:
I) Jeżeli ciżgła elasayeznesą luźną , tźn że na kl ana 8dzi ałają wstępne siły w kierunku środka oparcia wywierane przez sprężynę 12, to oparcie zachowuje się jak samonastawne, to znaczy jego działanie podtrzymujące zmienia się odpowiednio do zmiany rozmiarów ciała osoby zajmującej siedzenie.
168 538
II) Jeżeli swobodne końce l^lap 8 przesuwają się na zewnątrz pod działaniem siły wywi eranej rectnio lub pał działaniom olomontu nrzeławoge nr przykład słlnłkn oloktrypdnoge, te nnstezujo ruch zownetrznych kańców wszarnłka 1 ła przału ł asłąga sie zantrzymywanio baczno, anzawłołnia ła życzonia asaby zajmujocoj fatol, aż ła asłognłecła warunków wymaganych w samachałach wyścigawych. Oczywiścio mażliwo są zmiany szczogółów kanstrukcyjnych i różno wykanania wynalazku boz zmiany joga istaty i boz wychałzonła zaza zakres wynalazku. Datyczy ta zwłaszcza mażlłwaścł ukłorunkawnnłn ruchu na zownątrz klaz S za zamacą zrawałnic innych niż cłegła 4.
168 538
AG. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 1,50 zł

Claims (10)

Zastrzeżenia patentowe
1. Wspornik tylny do oparcia siedzenia zwłaszcza do samochodów, zawierający dwie wzajemnie uzupełniające się części połączone ze sobą wahadłowo i obracające się wokół osi pionowej, zapewniając zmienną wklęsłość wspornika, znamienny tym, że z każdą z tych dwóch wzajemnie uzupełniających się części jest połączona klapa (8), której jeden koniec (9), jest połączony obrotowo z zewnętrznym, względem siedzenia, końcem części (3) zapewniając ruch wahadłowy klapy (8) wokół osi pionowej, zaś drugi koniec klapy (8) jest wprowadzony swobodnie w stronę drugiej uzupełniającej części (3), a ponadto z klapami (8) połączone są elementy regulacyjne (13), oddziałujące na ich swobodne końce, zmieniając profil wspornika na bardziej wklęsły.
2. Wspornik według zastrz. 1, znamienny tym, że między swobodnymi końcami klap (8) posiada sprężysty element napinający, korzystnie sprężynę (12).
3. Wspornik według zastrz. 1, znamienny tym, że wzajemnie uzupełniające się części (3), są ze sobą połączone w płaszczyźnie, stanowiącej pionową płaszczyznę środkową tylnego oparcia (B).
4. Wspornik według zastrz. 3, znamienny tym, że wzajemnie uzupełniające się części (3) są ze sobą połączone za pomocą pierścieniowego elementu łączącego (5).
5. Wspornik według zastrz. 1, znamienny tym, że ma kształt zbliżony do klepsydry, czyli najwęższy na środku, w miejscu połączenia uzupełniających się części (3) i stopniowo rozszerzający się w kierunku zewnętrznych końców części (3).
6. Wspornik według zastrz. 1, znamienny tym, że klapy (8) mają kształt stopniowo zwężający się w kierunku ich swobodnego końca.
7. Wspornik według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy regulacyjne (13) zawierają przynajmniej jeden regulator w postaci cięgła giętkiego (13, 14).
8. Wspornik według zastrz. 8, znamienny tym, że elementy regulacyjne zawierają dwa cięgła giętkie (13,14) sprzężone z klapami (8) i mające postać konstrukcji o symetrii lustrzanej.
9. Wspornik według zastrz. 1, znamienny tym, że każda ze wzajemnie uzupełniających się części (3) jest połączona z odpowiadającą jej częścią (2) konstrukcji tylnego oparcia (B) za pomocą cięgła poziomego (4) a cięgło poziome (4) wyprowadzone jest przez otwór (11) w klapie (8).
10. Wspornik według zastrz. 9, znamienny tym, że otwory (11), z wyprowadzonymi cięgłami (4) usytuowane są w pobliżu swobodnych końców klap (8).
PL92294831A 1991-06-11 1992-06-09 Wspornik tylny do oparcia siedzenia, zwlaszcza do samochodów PL PL168538B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITTO910442A IT1249658B (it) 1991-06-11 1991-06-11 Elemento di sopporto dorsale per sedili, particolarmente sedili automobilistici.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL294831A1 PL294831A1 (en) 1993-01-11
PL168538B1 true PL168538B1 (pl) 1996-02-29

Family

ID=11409407

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92294831A PL168538B1 (pl) 1991-06-11 1992-06-09 Wspornik tylny do oparcia siedzenia, zwlaszcza do samochodów PL

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0518830B1 (pl)
DE (1) DE69208398T2 (pl)
IT (1) IT1249658B (pl)
PL (1) PL168538B1 (pl)
RU (1) RU2038987C1 (pl)

Families Citing this family (61)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1259398B (it) * 1992-03-24 1996-03-13 Fiat Auto Spa Sedile, particolarmente per autoveicoli, con sopporto lombare perfezionato
IT1257058B (it) * 1992-07-27 1996-01-05 Fiat Auto Spa Elemento di sopporto dorsale persedili, particolarmente sedili automobilistici.
DE4492573T1 (de) * 1993-04-30 1996-08-22 Henderson S Instustries Pty Lt Lendenstützen-Einstellvorrichtung
DE59506315D1 (de) * 1995-12-23 1999-08-05 Joerg Schwarzbich Vorrichtung zur Befestigung eines Stützelements an einem Drahtgitter
JP3027882U (ja) * 1996-01-27 1996-08-20 厚生 吉田 弾性アームに角度調節機能を持たせた腰部あてつき背あて
GB2316604B (en) * 1996-08-23 1998-10-14 Youngflex Ag Improved seat suspension arrangement and adjustment mechanism therefor
AUPO213496A0 (en) 1996-09-05 1996-09-26 Henderson's Industries Pty Ltd Adjustable lumbar support
WO2003005859A2 (en) * 2001-07-11 2003-01-23 Alfmeier Corporation Integrated adjustable lumbar support and trim attachment system
US7000986B2 (en) 2001-09-28 2006-02-21 Ficosa North America Lumbar support apparatus
WO2003095262A2 (en) * 2002-05-08 2003-11-20 Alfmeier Corporation Adjustable floating plate lumbar support
US7052087B2 (en) * 2002-12-09 2006-05-30 L&P Property Management Company Method and apparatus for a scissors ergonomic support
US6918634B2 (en) * 2003-07-22 2005-07-19 Henderson's Industries Pty Ltd Lumbar support
US7775595B2 (en) 2004-02-06 2010-08-17 Schukra Of North America Drive mechanism
CN100545000C (zh) 2004-07-30 2009-09-30 L&P产权管理公司 组合式腰靠装置
US7530636B2 (en) 2004-12-03 2009-05-12 L&P Property Management Company Comfort belt lumbar
CA2850677C (en) 2005-03-01 2015-11-10 Haworth, Inc. Chair back with lumbar and pelvic supports
US7862119B2 (en) 2005-04-08 2011-01-04 Alfmeier Prazision Ag Baugruppen Und Systemlosungen Vehicle seat with lordosis support
CN101212918B (zh) 2005-05-18 2010-07-28 舒克拉北美有限公司 双铰链带式腰靠
US7780233B2 (en) 2005-06-02 2010-08-24 Schukra Of North America, Ltd. Belt extension apparatus
DE102005036774B4 (de) * 2005-08-04 2011-03-31 Schukra Gerätebau AG Lordosenstütze
US7425036B2 (en) 2005-08-23 2008-09-16 Schukra Of North America, Ltd. Comfort belt spring pulley
DE102005053948B4 (de) * 2005-11-11 2017-01-19 Fico Cables, Lda. Stützelement mit einstellbaren Seitenstützen
DE102006012618A1 (de) * 2006-03-20 2007-09-27 Sedus Stoll Ag Vorrichtung zur Lordosenabstützung
US7984949B2 (en) 2007-04-24 2011-07-26 Schukra Of North America Lumbar and bolster support for second row seat
EP2617326B1 (de) 2012-01-21 2014-10-15 Petra Jeske Rückenstütze
US9193287B2 (en) 2012-09-13 2015-11-24 Leggett & Platt Canada Co. Lumbar support system
US10632882B2 (en) 2012-09-13 2020-04-28 Leggett & Platt Canada Co. Lumbar support system
US9199565B2 (en) 2012-09-13 2015-12-01 Leggett & Platt Canada Co. Lumbar support system
US9193280B2 (en) 2012-09-13 2015-11-24 Leggett & Platt Canada Co. Lumbar support system
US9415713B2 (en) 2013-01-24 2016-08-16 Ford Global Technologies, Llc Flexible seatback system
US9409504B2 (en) 2013-01-24 2016-08-09 Ford Global Technologies, Llc Flexible seatback system
US9399418B2 (en) 2013-01-24 2016-07-26 Ford Global Technologies, Llc Independent cushion extension and thigh support
JP6114245B2 (ja) * 2013-09-18 2017-04-12 テイ・エス テック株式会社 乗物用シート
US9315131B2 (en) 2014-01-23 2016-04-19 Ford Global Technologies, Llc Suspension seat back and cushion system having an inner suspension panel
US9421894B2 (en) 2014-04-02 2016-08-23 Ford Global Technologies, Llc Vehicle seating assembly with manual independent thigh supports
DE202014102360U1 (de) * 2014-05-20 2015-08-21 Jörg Schwarzbich Lordosenstütze
US9776533B2 (en) 2014-10-03 2017-10-03 Ford Global Technologies, Llc Torsion bar upper seatback support assembly
US9789790B2 (en) 2014-10-03 2017-10-17 Ford Global Technologies, Llc Tuned flexible support member and flexible suspension features for comfort carriers
US9333882B2 (en) 2014-10-03 2016-05-10 Ford Global Technologies, Llc Manual upper seatback support
WO2016122439A1 (en) 2015-01-26 2016-08-04 Kongsberg Automotive, Inc. Adjustment mechanism for a seat
US10046682B2 (en) 2015-08-03 2018-08-14 Ford Global Technologies, Llc Back cushion module for a vehicle seating assembly
US9604560B1 (en) 2015-11-13 2017-03-28 Kongsberg Automotive, Inc. Assembly for adjusting a lumbar region of a seat
US10286818B2 (en) 2016-03-16 2019-05-14 Ford Global Technologies, Llc Dual suspension seating assembly
US9849817B2 (en) 2016-03-16 2017-12-26 Ford Global Technologies, Llc Composite seat structure
US9994135B2 (en) 2016-03-30 2018-06-12 Ford Global Technologies, Llc Independent cushion thigh support
US10220737B2 (en) 2016-04-01 2019-03-05 Ford Global Technologies, Llc Kinematic back panel
US9889773B2 (en) 2016-04-04 2018-02-13 Ford Global Technologies, Llc Anthropomorphic upper seatback
US9802512B1 (en) 2016-04-12 2017-10-31 Ford Global Technologies, Llc Torsion spring bushing
US9845029B1 (en) 2016-06-06 2017-12-19 Ford Global Technologies, Llc Passive conformal seat with hybrid air/liquid cells
US9849856B1 (en) 2016-06-07 2017-12-26 Ford Global Technologies, Llc Side airbag energy management system
US9834166B1 (en) 2016-06-07 2017-12-05 Ford Global Technologies, Llc Side airbag energy management system
US10166895B2 (en) 2016-06-09 2019-01-01 Ford Global Technologies, Llc Seatback comfort carrier
US10377279B2 (en) 2016-06-09 2019-08-13 Ford Global Technologies, Llc Integrated decking arm support feature
US10286824B2 (en) 2016-08-24 2019-05-14 Ford Global Technologies, Llc Spreader plate load distribution
US10279714B2 (en) 2016-08-26 2019-05-07 Ford Global Technologies, Llc Seating assembly with climate control features
US10391910B2 (en) 2016-09-02 2019-08-27 Ford Global Technologies, Llc Modular assembly cross-tube attachment tab designs and functions
US10239431B2 (en) 2016-09-02 2019-03-26 Ford Global Technologies, Llc Cross-tube attachment hook features for modular assembly and support
US9914378B1 (en) 2016-12-16 2018-03-13 Ford Global Technologies, Llc Decorative and functional upper seatback closeout assembly
WO2018129030A1 (en) * 2017-01-05 2018-07-12 Adient Engineering and IP GmbH A vehicle seat having an adjustable seatback and/or an adjustable cushion
US10596936B2 (en) 2017-05-04 2020-03-24 Ford Global Technologies, Llc Self-retaining elastic strap for vent blower attachment to a back carrier
CN111669993A (zh) * 2018-01-31 2020-09-15 莱格特普莱特加拿大公司 腰部支撑系统

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4155592A (en) * 1977-08-07 1979-05-22 Nissan Motor Co., Ltd. Seat back with adjustable lumbar supporter
US4469374A (en) * 1981-11-20 1984-09-04 Namba Press Works Co., Ltd. Automotive seat
DE3341389A1 (de) * 1983-11-15 1985-05-30 Bayerische Motoren Werke AG, 8000 München Vorrichtung zum einstellen des in der lendengegend liegenden bereiches der rueckenlehne eines fahrzeugsitzes
DE3619188C1 (en) * 1986-06-06 1987-12-17 Keiper Recaro Gmbh Co Backrest for vehicle seats
DE69005766T2 (de) * 1989-09-28 1994-04-28 Fiat Auto Spa Eine Rückenlehne für einen Sitz, insbesondere einen Kraftfahrzeugsitz.

Also Published As

Publication number Publication date
PL294831A1 (en) 1993-01-11
ITTO910442A1 (it) 1992-12-11
EP0518830B1 (en) 1996-02-21
ITTO910442A0 (it) 1991-06-11
RU2038987C1 (ru) 1995-07-09
DE69208398T2 (de) 1996-09-26
IT1249658B (it) 1995-03-09
EP0518830A1 (en) 1992-12-16
DE69208398D1 (de) 1996-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL168538B1 (pl) Wspornik tylny do oparcia siedzenia, zwlaszcza do samochodów PL
US5282672A (en) Vehicular seat with occupant restraint system
EP1185434B1 (en) Continuous self-adjusting head restraint system
US6082823A (en) Backrest framework of an automobile vehicle seat
EP0874575B1 (en) Improvements in and relating to support structures for incorporation in a seat frame
US6068336A (en) Adjustment mechanism for the side support panels of a seat back
AU681745B2 (en) Improvements in and relating to seat arrangements providing adjustable support
US5005894A (en) Automotive seat with suspension device
US7044549B2 (en) Child safety seat
US20040075320A1 (en) Device for adjusting a flexible support element of a backrest
EP0420824B1 (en) A backrest for a seat, particularly a motor-vehicle seat
US8317263B2 (en) Vehicle seating system with pivoting stop mechanism and method
NL8200614A (nl) Bedrijfsvoertuig.
IE911061A1 (en) Improvements to vehicle seats with built-in safety belt
MX2013005036A (es) Sistema de asiento de vehiculo con mecanismo de tope giratorio y metodo.
US5697674A (en) Vehicle seat having a seat proper that is adjustable in height
DE102011083083A1 (de) Einstellbare Lendenanordnung für Fahrzeugsitze
JPH07251661A (ja) 一体化された子供用座席を装備した自動車座席
EP0289468B1 (en) Front seat for two door motor-cars
US5439272A (en) Seat for a vehicle provided with a safety belt with fixation points embarked on the armature of the seat
US5393121A (en) Swivel mounting for vehicle front seats
EP0403853B1 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Schutz einer Person, insbesondere eines Kleinkindes, in einem Kraftfahrzeug
AU642943B2 (en) Seat for a vehicle provided with a safety belt with fixation points embarked on the armature of the seat
US4181355A (en) Vehicle seat
EP0808746A2 (en) Lumbar supporting member for a motor-vehicle seat backrest

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050609