PL167006B1 - Sposób regeneracji gleby PL PL PL - Google Patents

Sposób regeneracji gleby PL PL PL

Info

Publication number
PL167006B1
PL167006B1 PL92300588A PL30058892A PL167006B1 PL 167006 B1 PL167006 B1 PL 167006B1 PL 92300588 A PL92300588 A PL 92300588A PL 30058892 A PL30058892 A PL 30058892A PL 167006 B1 PL167006 B1 PL 167006B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
soil
decontamination
adsorption agent
light material
degree
Prior art date
Application number
PL92300588A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Beyer
Afferden Manfred Van
Theo Tebruegge
Rainer Jockers
Original Assignee
Bergwerksverband Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bergwerksverband Gmbh filed Critical Bergwerksverband Gmbh
Publication of PL167006B1 publication Critical patent/PL167006B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09CRECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09C1/00Reclamation of contaminated soil
    • B09C1/02Extraction using liquids, e.g. washing, leaching, flotation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K3/00Materials not provided for elsewhere
    • C09K3/32Materials not provided for elsewhere for absorbing liquids to remove pollution, e.g. oil, gasoline, fat

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

1. Sposób regeneracji gleby, w którym skazenie zawarte w glebie usuwa sie na drodze plukania gleby, klasyfikowania, sortowania wedlug gestosci i/lub flotowania, przy czym do gleby tej w zaleznosci od oznaczonej zawartosci substancji szkodliwych dodaje sie srodek adsorpcyjny i starannie miesza sie z ta gleba, znam ienny tym, ze uprzednio oznacza sie zawartosc tworzywa lekkiego i najdrobniejszego ziarna, a do tej gleby w zaleznosci od oznaczonej zawartosci organicznych substancji szkodliwych i tworzywa lekkiego dodaje sie gruboziarnisty srodek adsorpcyjny. PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy sposobu regeneracji gleby.
Z publikacji Karl J. Thome-Kozmensky, Altlasten 3, EF-Verlag fur Energie-und Umwelttechnik GmbH, Berlin, 1989, strony 561 do 578, znane jest oczyszczanie skażonych gleb, tak zwanych zużytych odłogów, na drodze płukania gleby z kolejno następującymi klasyfikowaniem, sortowaniem według gęstości i/lub flotowaniem, gdyż stwierdzono, że obecne w glebie substancje szkodliwe mogą nagromadzone występować zarówno we frakcji najdrobniejszego ziarna, jak i w tworzywie lekkim.
W urządzeniach pilotowych można było usuwać węglowodory wielopierścieniowe, węglowodory chlorowane i związki aromatyczne według składników 3, 4 i 5 z tak zwanej listy holenderskiej. Jako tworzywo lekkie ujawniono drewno, żużel, węgiel, koks i frakcje tworzywa sztucznego.
Warunkiem dla całkowitego oczyszczenia według tego sposobu jest, żeby gleba była przepojona tworzywem lekkim i żeby substancje szkodliwe występowały ilościowo związane w tym tworzywie lekkim. Jeśli w glebie jest obecne tworzywo lekkie, to jest ono z reguły zawarte tylko w najwyższych warstwach gleby. W lokalizacji odłogów zużytych są jednakże obciążone substancjami szkodliwymi również głębiej leżące warstwy gleby.
Gleba, która ma być regenerowana według sposobu zgodnego ze stanem techniki, może wykazywać tylko nieznaczny udział ziarna najdrobniejszego w pyłku piaskowym (2-63 gm) i glinie (>2 gm). W przypadku udziału ziarna najdrobniejszego w ilości np. 50% można taką glebę tylko w 50% oczyścić na drodze oddzielenia ziarna najdrobniejszego i w nim zawartego skażenia. Postępowanie takie jest nieodpowiednie.
Za pomocą tego znanego sposobu nie można zatem oczyścić przeważającej ilości gleby skażonej.
Nadto z nie opublikowanego opisu De-OS nr 40 04 368 znane jest zmieszanie gleby przed lub podczas procesu płukania z drobnoziarnistymi węglowymi substancjami, zwłaszcza z koksem, i następnie za pomocą mechanicznych lub fizycznych sposobów oddzielanie z materiału płukanego tych węglowych substancji z nagromadzonymi na nich substancjami szkodliwymi.
W przypadku tego postępowania niedogodnością jest to, że drobnoziarniste substancje węglowe można od najdrobniejszego ziarna gleby oddzielić tylko z dużymi nakładami i nie ilościowo.
Za podstawowe zadanie wynalazku przyjęto dla wszystkich gleb i warstw gleby, niezależnie od ilości i rodzaju tworzywa lekkiego i udziału ziarna najdrobniejszego, osiągnięcie dekontaminacji wystarczającej dla danego celu stosowania.
167 006
Zadanie to rozwiązuje się dzięki cechom przedstawionym w części znamiennej zastrzeżenia 1.
Dzięki próbom stwierdzono, że za pomocą sposobu według wynalazku można uzdrawiać praktycznie wszystkie skażone gleby.
Zanieczyszczone gleby lokalizacji odłogów zużytych mogą wykazywać duże różnice pod względem rodzaju i stężenia występującego skażenia, toteż w pierwszym etapie następuje analiza właściwości gleby, ważnych dla dekontaminacji. Do tej charakterystyki należą obok rodzaju, stężenia i rozproszenia substancji i szkodliwych w glebie także rozkład ziarnowy pyłu i określenie udziału tworzywa lekkiego. Z różnicy zawartości i całkowitej substancji szkodliwych i zawartości substancji szkodliwych tworzywa lekkiego oznacza się zawartość wolnych substancji szkodliwych.
Z analiz tych wynika ilość dodatku środka adsorpcyjnego. Przy czym ilość dodatku oblicza się tak, żeby pojemność tego środka adsorpcyjnego wystarczyła dla zmniejszenia zawartości substancji szkodliwej do poziomu zamierzonego celu uzdrowienia gleby.
Tę określoną ilość środka adsorpcyjnego wprowadza się do gleby i starannie miesza z glebą. Dodawanie to może następować drogą rozsiewania lub wymieszania za pomocą konwencjonalnych narzędzi rolniczych, a po wykopaniu gleby może być przeprowadzone w maszynach mieszarkowych.
Po dodaniu środka adsorpcyjnego i jego zmieszaniu z glebą tę mieszankę heterogeniczną stale lub w mniej lub bardziej częstej kolejności miesza się starannie, aby zapewnić szybką i zupełną adsorpcję substancji szkodliwych na środku adsorpcyjnym. Potrzebny czas może wynosić od kilku godzin do kilku dni i jest, tak jak wymagana częstość procesu mieszania, zależny od stopnia i rodzaju skażenia i od typu gleby.
W dalszym etapie postępowania środek adsorpcyjny i ewentualnie w glebie zawarte tworzywo lekkie usuwa się drogą sobie znanego sposobu płukania gleby, takiego jak klasyfikowanie, sortowanie według gęstości i/lub flotowanie. Oczyszczona frakcja gleby stanowi tym większy udział, natomiast substancje szkodliwe występują zatężone w małym udziale całej ilości.
Jako środki adsorpcyjne są odpowiednie: koks, węgiel, aktywny węgiel/-koks, usieciowane tworzywa sztuczne o dużych oczkach, tworzywa naturalne (kora, drewno) i/lub żużel.
Szczególnie odpowiednim okazał się węgiel aktywny o dużej pojemności adsorpcyjnej. Ze względu na dość wysoką cenę węgla aktywnego można z powodów ekonomicznych stosować inne znane środki adsorpcyjne, by osiągnąć stopień dekontaminacji potrzeby dla uzdrowienia gleby.Ma to miejsce, zwłaszcza w przypadku, gdy nie wymaga się wysokiej pojemności adsorpcyjnej węgla aktywnego, np. gdy jako skażenie występują takie substancje szkodliwe, które na materiale gleby adsorbują się tylko słabo, albo gdy sposób, ograniczony do górnych warstw gleby, można przeprowadzać traktowaniem in situ, trwającym co najmniej kilka tygodni.
Wynalazek bliżej objaśnia się następnie za pomocą przykładów.
Przykład porównawczy 1: Z gleby, która pochodzi z górnej warstwy gruntowej z lokalizacji koksowni i zawiera 12% pyłu piaskowego, usunięto drogą przesiewania stały materiał gruboziarnisty > 10 mm. 1 kg tej odsianej gleby (gleba 1) zadano za pomocą 1 litra 50% wagowo roztworu jodku potasowego (gęstość 1,6 g/cm3) i wytrząsano w ciągu 30 minut. Następnie glebę poddano sortowaniu według gęstości i otrzymano wypływającą u góry frakcję substancji szkodliwych oraz osadzoną frakcję glebową (oczyszczona gleba 1). W celu określenia stopnia dekontaminacji gleby zanalizowano za pomocą chromatografii gazowej lub ciśnieniowej chromatorgafii cieczowej w próbkach glebowych wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, wyszczególnione przez agencję US-Environmental Protection Agency (EPA) na liście priority pollutant (M. A. Callahan i współpracownicy (1979) Water-related environmental fate of 129 priority pollutans, EPA-Report -440/4-79-0296). Wyniki badań zestawiono w tabeli 1.
167 006
Tabela 1
Wyniki badań na glebie 1
Badania Frakcje
gleba 1 gleba 1 oczyszczona frakcja substancji szkodliwych
Tworzywo lekkie (mikroskopia) b wiele mało wyłącznie
Masa substancji suchej [g] 1000 862 136
Suma PAK według EPA [mg/kg] 1177 191 6978
Benzo[a]piren [mg/kg] 107 18 625
Stopień dekontaminacji gleby [%] 84
Gleba 1 zawiera frakcję tworzywa lekkiego, której oddzielenie prowadzi do stopnia dekontaminacji równego 84%. Glebę 1 można zatem oczyszczać za pomocą sposobu zgodnego ze znanym stanem techniki.
Przykład porównawczy 2: Glebę, która pochodzi z dolnej warstwy lokalizacji koksowni i zawiera 47% pyłu piaskowego, poddaje się takiej obróbce, jak opisano w przykładzie porównawczym 1. Wyniki badań zestawiono w tabeli 2. Z tabeli tej widać, że drogą sortowania według gęstości nie może osiągnąć żadnej dekontaminacji gleby.
T a b e l a 2
Wyniki badań na glebie 2
Badania Frakcje
gleba 2 gleba 2 oczyszczona frakcja substancji szkodliwych
Tworzywo lekkie (mikroskopia) nie nie nie
Masa substancji suchej [g] 1000 994 2
Suma PAK według EPA [mg/kg] 380 382 nie znaleziono
Benzo[a]piren [mg/kg] 6 6 nie znaleziono
Stopień dekontaminacji gleby [%] 0
Przykład 3. Do osuszonego skażonego materiału gleby (gleba 2) o uziarnieniu <10 mm dodano 10% wagowych węgla aktywnego (o gęstości i nasypowej 450 g/l, 2 mm). W celu adsorpcji węglowodorów PAK, występujących w glebie, mieszaninę tę przeprowadzono w stan zawiesiny z 50% wagowymi wody i wytrząsano w ciągu 7 dni. Oddzielenie gleby od środka adsorpcyjnego następowało drogą sortowania według gęstości, tak jak opisano w przykładzie porównawczym 1. Wyniki badań zestawiono w tabeli 3. Osiąga się stopień dekontaminacji gleby równy 65%. Wartość-PAK oczyszczonej gleby 2 plasuje się poniżej wartości dla kategorii C z cytowanej listy holenderskiej.
Tabela 3
Wyniki badań na glebie 2
Badania Frakcje
gleba 2 gleba 2 oczyszczona frakcja substancji szkodliwych
Masa substancji suchej [g] 1100 994 108
Suma PAK według EPA [mg/kg] 379 131 2161
Benzo[a]piren [mg/kg] 5 2 29
Stopień dekontaminacji gleby [%] 65
167 006
Przykład 4. Glebę, która pochodzi z górnej warstwy gruntu z lokalizacji koksowni (gleba 3) i zawiera 36% pyłu piaskowego i 6,3% tworzywa lekkiego, rozdzielono drogą sortowania, tak jak opisano w przykładzie porównawczym 1. Glebę tę można było, jak wynika z tabeli 4, zdekontaminować do stopnia 41 %. Wykazuje ona zawartość-PAK równą 603 mg/kg, która plasuje się wyraźnie powyżej granicznej wartości kategorii C z listy holenderskiej rzędu 200 mg/kg. Taką samą glebę zadano za pomocą 10% wagowych środka adsorpcyjnego (węgiel aktywny 450 g/l, 2 mm) i mieszaninę tę przeprowadzono w stan zawiesiny z 50 ilością wody oraz wytrząsano w ciągu 7 dni. Następnie glebę rozdzielono drogą sortowania według gęstości. Stopień dekontaminacji, jak wynika z tabeli 4, można było podwyższyć do 86%. Przykład ten dowodzi, że w glebie, która otrzymuje tworzywo lekkie, dekontaminacja sposobem według wynalazku polepsza się około dwukrotnie. Zawartość-PAK oczyszczonej gleby 3 plasuje się poniżej wartości dla kategorii C z listy holenderskiej.
Tabela 4
Wyniki badań na glebie 3
Badania Frakcje
gleba 3 gleba 3 oczyszczona frakcja substancji szkodliwych
bez środka adsorpcyjnego
Tworzywo lekkie (mikroskopia) wiele mało wyłącznie
Masa substancji suchej [g] 1000 937 63
Suma PAK według EPA [mg/kg] 1022 603 6650
Benzo[a]piren [mg/kg] Stopień dekontaminacji gleby [%] 13 8 41 71
ze środkiem adsorpcyjnym
Masa substancji suchej [g] 1110 934 176
Suma PAK według EPA [mg/kg] 941 131 5106
Benzo[a]piren [mg/kg] Stopień dekontaminacji gleby [%] 14 2 86 67
Przykład 5. Dwie gleby, które pochodzą z dolnej warstwy gruntu z lokalizacji koksowni i zawierają 29% pyłu piaskowego (gleba 4) bądź 47% pyłu piaskowego (gleba 5), zadano różnymi śodkami adsorpcyjnymi (10%wagowych; 50% wagowych wody). Po 7 dniowym traktowaniu każdą z gleb rozdzielono za pomocą sortowania według gęstości. Wyniki zestawiono w tabeli 5. W zależności od gleby i od zastosowanego środka adsorpcyjnego stopnie dekontaminacji mieściły się w zakresie 29-93%.
Tabela 5
Stosowanie różnych środków adsorpcyjnych do dekontaminacji gleby
Gleba Środek adsorpcyjny Uziarnienie [mm] Gleba PAK [mg/kg] Gleba oczyszczona PAK [mg/kg] Stopień dekontaminacji gleby [%]
4 węgiel aktywny 2 2990 198 93
4 koks z węgla brunatnego 2-4 3005 870 71
5 kauczuk silikonowy 2-5 485 107 78
5 antracyt 1,6-2,5 482 342 29
167 006
Przykład 6. Glebę, która pochodzi z górnej warstwy gruntu nasycalni drewna (gleba 6, piaszczysta gleba o zawartości 3% pyłu piaskowego bez frakcji tworzywa lekkiego), o zawartości 5% wody starannie zmieszano z różnymi środkami adsorpcyjnymi (10% wagowych) i bez dalszego mieszania składowano w ciągu 42 dni. Po tym oddzielenie środka adsorpcyjnego od materiału gleby następowało drogą sortowania według gęstości. Wyniki zestawiono w tabeli
6. Na drodze tego traktowania można było za pomocą tych wszystkich środków adsorpcyjnych osiągnąć stopień dekontaminacji > 85%.
Tabela 6
Stosowanie różnych środków adsorpcyjnych do dekontaminacji gleby.
Środek adsorpcyjny Uziarnienie [mm] Gleba PAK [mgkg] Gleba oczyszczona PAK [mg/kg] Stopień dekontaminacji gleby [%]
Węgiel aktywny 2-5 272 <10 >96
Koks z węgla brunatnego 2-4 279 <10 >96
Silikon- 2-5 291 24 92
Antracyt 1,(6-2,5 285 25 91
Ściółka korowa <5 297 36 87
Przykład 7. Suchy, skażony materiał gruntowy (gleba4, bez frakcji tworzywa lekkiego) zadano za pomocą 10% wagowych węgla aktywnego i 50% wagowych wody i wytrząsano w ciągu różnego okresu czasu. Wyniki przedstawiono na figurze 1. Po upływie 7 godzin na węglu aktywnym zaadsorbowało się 50% węglowodorów PAK. Po 72 godzinnym trwaniu obróbki można było osiągnąć stopień dekontaminacji powyżej 80%. Jak wynika z tabeli 5 (przykład 5) dla gleby 4 w przypadku stosowania węgla aktywnego, po 168 godzinach (7 dni) trwania obróbki osiąga się stopień dekontaminacji 93%.
Przykład 8. Suchy, skażony materiał gruntowy (gleba 4, bez frakcji tworzywa lekkiego) zadano za pomocą 50% wagowych wody i różnych ilości węgla aktywnego i wytrząsano w ciągu 24 godzin. Wyniki przedstawiono na figurze 2. Za pomocą 1% wagowego węgla aktywnego można było po upływie 24 godzin osiągnąć stopień dekontaminacji 50%. Przykład ten dowodzi, że daleko sięgającą dekontaminację można uzyskać za pomocą wprowadzenia małych ilości węgla aktywnego. Z przykładów 7 i 8 wynika, że zamierzone w przypadku dekontaminacji obniżenie zawartości-PAK w glebie można osiągnąć za pomocą następujących wariantów postępowania: Na drodze przedłużenia trwania obróbki można, jak to wynika z przykładu 7, podwyższyć stopień dekontaminacji. Możliwe jest na drodze powtórzenia traktowania świeżym środkiem adsorpcyjnym osiąganie w jednostce czasu wyższego stopnia dekontaminacji. Z przykładu 8 można wywnioskować, że podwyższenia ilości środka adsorpcyjnego można podwyższyć stopień dekontaminacji. W zależności od będącego do dyspozycji czasu uzdrawiania gleby i od kosztów środka adsorpcyjnego ustala się wariant postępowania najkorzystniejszy dla zamierzonego celu uzdrowienia gleby.
167 006
Fig. 2 Wpływ zastosowanej ilości węgla aktywnego na stopień dekontaminacji (Przykład 8)
Figura
Węgiel aktywny (% wag.)
167 006
Fig. 1 Wpłyv czasu obróbki na stopień dekontaminacji (Przykład 7)

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób regeneracji gleby, w którym skażenie zawarte w glebie usuwa się na drodze płukania gleby, klasyfikowania, sortowania według gęstości i/lub flotowania, przy czym do gleby tej w zależności od oznaczonej zawartości substancji szkodliwych dodaje się środek adsorpcyjny i starannie miesza się z tą glebą, znamienny tym, że uprzednio oznacza się zawartość tworzywa lekkiego i najdrobniejszego ziarna, a do tej gleby w zależności od oznaczonej zawartości organicznych substancji szkodliwych i tworzywa lekkiego dodaje się gruboziarnisty środek adsorpcyjny.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako środek adsorpcyjny stosuje się koks, węgiel, aktywny węgiel/koks, usieciowane tworzywa sztuczne o dużych oczkach, tworzywa naturalne (kora, drewno) i/lub żużel.
PL92300588A 1991-03-05 1992-03-03 Sposób regeneracji gleby PL PL PL PL167006B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4106922A DE4106922A1 (de) 1991-03-05 1991-03-05 Verfahren zur bodenaufarbeitung
PCT/EP1992/000468 WO1992015372A1 (de) 1991-03-05 1992-03-03 Verfahren zur bodenaufarbeitung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL167006B1 true PL167006B1 (pl) 1995-07-31

Family

ID=6426474

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92300588A PL167006B1 (pl) 1991-03-05 1992-03-03 Sposób regeneracji gleby PL PL PL

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0574453B1 (pl)
AT (1) ATE112497T1 (pl)
CZ (1) CZ128593A3 (pl)
DE (2) DE4106922A1 (pl)
DK (1) DK0574453T3 (pl)
HU (1) HUT68524A (pl)
PL (1) PL167006B1 (pl)
SK (1) SK69393A3 (pl)
WO (1) WO1992015372A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL313060A1 (en) * 1996-03-01 1997-09-15 Lucyna Budny Method of purifying particulate and bulk materials
NO961511D0 (no) * 1996-04-17 1996-04-17 Bones Oyvind Rensemetode for forurenset masse
WO1998050178A1 (fr) * 1997-05-07 1998-11-12 Boris Mikhailovich Kovalenko Procede de nettoyage de sols contamines par des produits petroliers
BE1030330B1 (nl) * 2022-03-11 2023-10-10 Baggermaatschappij Boskalis Bv Werkwijze voor het reinigen van een vervuilde, zand bevattende samenstelling

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1944636B2 (de) * 1969-09-03 1977-10-13 Puren-Schaumstoff GmbH, 7770 Überlingen Oelbindemittel zur adsorptiven beseitigung fluessiger mineraloelerzeugnisse vom erdboden, von gewaesseroberflaechen oder aus kanalisationsanlagen
EP0302293A1 (de) * 1987-07-29 1989-02-08 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zur Reinigung von Feststoffen und Flüssigkeiten
DE3815461C2 (de) * 1987-10-22 1997-10-23 Fred Dr Cappel Verfahren zur Aufbereitung von kontaminierten Böden
DE4004368A1 (de) * 1990-02-13 1991-08-14 Preussag Ag Metall Verfahren zum entfernen von schadstoffen aus erde

Also Published As

Publication number Publication date
DE4106922A1 (de) 1992-09-10
DE59200598D1 (de) 1994-11-10
CZ128593A3 (en) 1994-02-16
ATE112497T1 (de) 1994-10-15
EP0574453A1 (de) 1993-12-22
HUT68524A (en) 1995-06-28
EP0574453B1 (de) 1994-10-05
WO1992015372A1 (de) 1992-09-17
DK0574453T3 (da) 1995-01-09
SK69393A3 (en) 1993-10-06
HU9300276D0 (en) 1993-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Hilber et al. Activated carbon amendment to remediate contaminated sediments and soils: a review
US5453133A (en) Soil remediation
US4923125A (en) Process for treating contaminated soil
EP0313116A2 (de) Verfahren zur Aufbereitung von kontaminierten Böden
EP0490415B1 (de) Verfahren zur Aufbereitung von kontaminierten Böden
DE69309244T2 (de) Verfahren zur Entseuchung radioaktivkontaminierten Bodens
US5115986A (en) Process for treating contaminated soil
WO1989007014A1 (en) Process for treating contaminated soil
PL171613B1 (pl) Sposób usuwania szkodliwych substancji organicznych z zanieczyszczonych cial stalych PL
US7101115B2 (en) In situ stabilization of persistent hydrophobic organic contaminants in sediments using coal- and wood-derived carbon sorbents
PL167006B1 (pl) Sposób regeneracji gleby PL PL PL
CZ296141B6 (cs) Zpusob a zarízení pro zpracovávání odpadního materiálu nebo smesi odpadního materiálu
DE4303842A1 (de) Verfahren zur Entfernung und Beseitigung nicht gebundener organischer Stoffe
US5514218A (en) Soil washing process using polymeric sorbents
US5779813A (en) Method and apparatus for decontamination of poly chlorinated biphenyl contaminated soil
DE3803634A1 (de) Verfahren zur reinigung von erd-boeden oder dergleichen, die mit extrahierbaren organischen schadstoffen belastet sind
EP0354239B1 (de) Anlage und verfahren zur reinigung kontaminierter böden
DE3815461C2 (de) Verfahren zur Aufbereitung von kontaminierten Böden
JP6444701B2 (ja) ヒ素を含む泥水の浄化方法及び浄化装置
US9487412B2 (en) System and method for remediating contaminated soil by separation of highly contaminated coarse soil
US5305886A (en) Decontamination process
Chilcote et al. 9 DEVELOPMENT OF A SOIL WASHING SYSTEM
DE4135905A1 (de) Verfahren zur entfernung von ckw&#39;s aus boeden mit bindigen bodenanteilen und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
Saponaro et al. Soil washing feasibility at a manufacturing gas plant site
DE4307952C2 (de) Anlage und Verfahren zur Bodenreinigung