PL165411B1 - Srodek do pielegnacji jamy ustnej o dzialaniu zapobiegajacym powstawaniuplytki nazebnej w opakowaniu PL PL PL - Google Patents

Srodek do pielegnacji jamy ustnej o dzialaniu zapobiegajacym powstawaniuplytki nazebnej w opakowaniu PL PL PL

Info

Publication number
PL165411B1
PL165411B1 PL28311989A PL28311989A PL165411B1 PL 165411 B1 PL165411 B1 PL 165411B1 PL 28311989 A PL28311989 A PL 28311989A PL 28311989 A PL28311989 A PL 28311989A PL 165411 B1 PL165411 B1 PL 165411B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
agent
dentifrice
terpene
toothpaste
sodium
Prior art date
Application number
PL28311989A
Other languages
English (en)
Inventor
Nuran Nabi
John Afflitto
Michael E Prencipe
Jeffrey Miller
Michael A Collins
Abdul Gaffar
Orum Stringer
Richard S Robinson
Chimpiramma E Potini
Theresa G Shackil
Original Assignee
Colgate Palmolive Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US07/427,660 external-priority patent/US5135738A/en
Application filed by Colgate Palmolive Co filed Critical Colgate Palmolive Co
Publication of PL165411B1 publication Critical patent/PL165411B1/pl

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

1. Srodek do pielegnacji jamy ustnej o dzialaniu zapobiegajacym powstawaniu plytki nazebnej zawierajacy 0,02% do 1% wag. zasadniczo nierozpuszczalnego w wodzie niekatio- nowego przeciwbakteryjnego srodka o dzialaniu przeciwplytkowym, zwlaszcza chlorowcowa- nego eteru d ifen y lo w eg o i ew entualnie 0,5% do 4% wag. kopolim eru eteru winylowo-metylowego i bezwodnika maleinowego i/lub 25 do 5000 ppm jonu fluorkowego i/lub co najmniej jeden polifosforanowy zwiazek przeciwdzialajacy powstawaniu kamienia nazebne- go w ilosci wykazujacej takie dzialanie, korzystnie mieszanine pirofosforanu sodu i potasu oraz inne konwencjonalne skladniki, w opakowaniu, którego czesci bedace w kontakcie ze srodkiem wykonane sa z polietylenu lub politereftalanu etylenu, znamienny tym, ze zawiera dodatkowo od 0,01% do 2% wag. terpenu lub srodka smakowo-zapachowego zawierajacego terpen jako stabilizator hamujacego strate aktywnosci i stabilizujacego przeciwbakteryjny srodek przeciw- plytkowy w obecnosci powyzszego polimerycznego materialu. PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest środek do pielęgnacji jamy ustnej przeciwdziałający tworzeniu się płytki nazębnej w opakowaniu, środek zawiera przzcrepłytkowy niekayrcncey środek przecrwbakyeryjπy, zwłaszcza chlorowcowany eter difenylowy jako skuteczny składnik przeciwpłyykcwy i jest przeznaczony do przechowywania w pojemniku a cząśn będące w kontakcie ze środkiem do pielęgnacji jamy ustnej wytworzone są z polietylenu lub poritereftaranu etylu.
Płytka nazębna jest uważana za przyczynę negatywnych stanów okołozębowych i jest prekursorem kamienia. Płytka może tworzyć się na każdej części powierzchni zębów włącznie z obszarem przydziąsłowym. Powoduje matowienie zębów i ponadto sprzyja rozwojowi kamienia i występowaniu stanów zapalnych dziąseł. Zatem, środki do pielęgnacji jamy ustnej, które zawierają składniki przzciepłytkowe, zapobiegające lub hamujące rozwój płytki na zębach, są cennymi środkami pielęgnacyjnymi dla zębów.
Chociaż eiadcmo, że środki przecrwbakteryjne w środkach do pielęgnacji jamy ustnej mogą zmniejszać tworzenie się płytki, niekiedy szczególnie skutecznie w kombinacjach z innymi substancjami, różne takie związki przecrwbaktzryjnz miewają niekorzystne własności, które ograniczają ich stosowanie w takich środkach do pielęgnacji jamy ustnej. Na przykład kationowe związki przecrwbakteryjne, takie jak czwartorzędowe halogenki amoniowe mają tendencję do odb^ eranra zębów i mogą być pozbawione aktywności przez obecność substancji anionowych /a często
165 411 jest pożądane stosowanie anionowych środków powierzchniowo czynnych lub detergentów w środkach do pielęgnacji jamy ustnej/.
Najbardziej korzystnym przeciwbakteryjnym i przeciwpłytkowym składnikiem środków do pielęgnacji jamy ustnej jest eter 2',4, 4'-trichloro-2-hydroksy-difenylowy /THDE/, znany również jako triclosan. Jest on ujawniony w opisie patentowym USA nr 4022880 jako środek przeciwbakteryjny stosowany w kombinacji ze środkiem przeciwdziałającym powstawaniu kamienia /który dostarcza., jony cynku/ i w opisie patentowym RFN nr 3532860 w kombinacji ze związkiem miezzi.
Z publikacji europejskiego zgłoszenia patentowego nr 0161899 znany jest środek do czyszczenia zębów, który skutecznie hamuje rozwój płytki ^zębnej, a który zawiera 0,1 do 1% wag. triclosanu, trójwodzian tlenku glinu lub krzemionkę lub ich mieszaninę jako środek ścierny oraz 0,05 do 2% wag. trójwodzianu cytrynianu cynku. W celu nadania smaku j zapachu może zawierać również olejki miętowe, ewentualnie różne inne.
Z publikacji europejskiego zgłoszenia patentowego nr 0220890 znany jest środek do higieny jamy ustnej, który obok triclosanu zawiera glikol polietylenowy o ciężarze cząsteczkowym 200 - 1000 i materiał nadający smak j zapach oparty na olejku.
Zasadniczo nierozpuszczalne w wodzie chlorowcowane /i często hydroksylowane/ etery difenylowe, takie jak eter 2', 4, 4 ' - trzchloro-2-hydroksy-difenylowy /THDE/ /triclosan/ i eter 2, 2' -dihydroksy-5,5'- dibromofenylowy /DDDE/ są skutecznymi przeciwbakteryJnymJ środkami przeciwpłytkowymi, lecz mogą być dezaktywowane przez niejonowe środki powierzchniowo czynne i przez wiele tworzyw sztucznych, co zostało nieoczekiwanie stwierdzone przez twórców llnlejszego wynalazku.
Znane dotychczasowe środki do czyszczenia zębów zawierające triclosan dostarczane z dozownika, nie dostarczały skutecznej ilości triclosanu, która znacząco zmniejszałaby tworzenie się płytki przy stosowaniu raz lub dwa razy dziennie w dawce 1,5 g/użycie z jednominutowym szczotkowaniem, które uważa się za zwykłą praktykę czyszczenia zębów. Takie stosowanie można uważać za skuteczne, gdy prowadzi do co najmniej 25% zmniejszenia płytki po trzech tygodniach stosowania w porównaniu z trzytygodniowym stosowaniem kontrolnej pasty do zębów w ten sam sposób.
znane są różne środki do pielęgnacji jamy ustnej i preparaty stomatologiczne w postaci pasty, żelu, proszku, cieczy, tabletek, pastylek, środków do czyszczenia zębów w torebkach, ciekłych z tabletkowanych płynów do płukania ust; i profesjonalnie stosowane środki do traktowania zębów /takie jak środki utwardzające zęby, np. roztwory fluorku/. Takie produkty są pakowane w odkształcające się tuby, dozowniki ciśnieniowe, dozowniki ssące, butelki, słoiki i inne pojemniki. Chociaż odkształcające się lub składane tuby były początkowo wykonywane z metalu takiego jak ołów j aluminium, a butelki były wykonywane ze szkła, w ostatnich latach takie pojemniki często wykonuje się z syntetycznych organicznych polimerycznych tworzyw sztucz nych lub z laminatów, które zawierają takie tworzywa sztuczne. Znane jest wzajemne oddziaływanie między środkami do pielęgnacji jamy ustnej i materiałami pojemników, w które pakuje się takie środki jak np. reakcje między pastą do zębów i pojemnikami aluminowymi. Aby zapobiec takim reakcjom pojemniki poddaje się specjalnej obróbce lub stosuje się różne materiały do wykonania pojemników.
Niektóre tworzywa sztuczne, takie jak polifluoroetylen i polichlorek winylu są kompatybilne z chlorowcowanym eterem difenylowym i nie powodują jego nadmiernych strat aktywności przeciwbakteryjnlj i przeciwpłytkowej podczas przechowywania w temperaturze pokojowej lub podwyższonej. Natomiast gdy części pojemnika z tworzywa sztucznego będące w kontakcie ze środkiem do pielęgnacji jamy ustnej są z tworzywa, które samo nie jest kompatybilne ze związkiem przlciwbakteryjnym, takiego jak polietylen lub politereftalan etylenu, przechowywany w takim pojemniku środek może stracić nawet powyżej 25% swojej aktywności przlcjwbakteryjnlc z przlciwpłytkowec.
Dotychczas nie znana była możliwość przechowywania środka przeciwpłytkowego do pielęgnacji jamy ustnej zawierającego chlorowcowane etery difenylowe w pojemnikach, których części kontaktujące się ze środkiem były wykonane z polietylenu lub politereftalanu etylenu, bez straty aktywności.
Celem wynalazku było rozwiązanie powyższego problemu z umożliwienie przechowywania środka przeciwpłytkowego zawierającego chlorowcowany. eter difenylowy w kontakcie z takimi materiałami polimerycznymi.
165 411
Cel ten osiągnięto przez wprowadzenie do środka dodatkowego składnika, którym jest terpen lub środek smakowo-zapachowy zawierający terpen.
środek według wynalazku zawiera około 0,02% do 1% wag. zasadniczo nierozpuszczalnego w wodzie niekationowego przeciwbakteryjnego środka o działaniu przeciwpłytkowym, zwłaszcza chlorowcowanego eteru difenylowego i ewentualnie około 0,5% do 4% wag. kopolimeru eteru winylowo-metylowego i bezwodnika maleinowego i/lub około 25 do 5000 ppm jonu fluorkowego i/lub co najmniej jeden polifosforanowy związek przeciwdziałający powstawaniu kamienia nazębnego w ilości wykazującej takie działanie, korzystnie mieszaninę pirofosforanu sodu i potasu i inne konwencjonalne składniki oraz dodatkowo zawiera około 0,01% do 2% wag. terpenu lub środka smakowo-zapachowego, zawierającego terpen jako stabilizatora hamującego stratę aktywności i stabilizującego przeciwbakteryjny środek przeciwpłytkowy w obecności polietylenu lub politereftalanu etylenu. Korzystnie jako terpen środek zawiera limonen.
Na załączonych rysunkach przedstawiono opakowania odpowiednie dla środka według wynalazku.
Figura 1 jest perspektywicznym widokiem tuby pasty do zębów z usuniętą nakrętką, z pastą do zębów wyciśniętą z tuby na szczotkę;
Figura 2 przedstawia powiększony częściowy przekrój warstwowej ścianki wyciskanej tuby podobnej do pokazanej na fig. 1;
Figura 3 stanowi pionowy przekrój dozownika ssącego zawierającego i dozującego pastę do zębów lub żel do czyszczenia zębów;
Figura 4 stanowi widok z boku z zewnątrz torebki lub woreczka zamykanego na ciepło zawierającego ilość pasty do zębów do jednorazowego użycia ; 1
Figura 5 stanowi widok z zewnątrz zamkniętej butelki z płynem do płukania ust.
Na figurze 1 produkt, który stanowi przeciwpłytkową pastę do zębów w opakowaniu 11 obejmuje odkształacalną tubę 13, która zawiera przeciwpłytkową pastę do zębów 15, dozowaną w jednostkowej ilości, takiej jak- około 0,8 do 2 g przez wyciśnięcie na szczotkę 17. Tuba 13 jest nieprzezroczysta i jest wykonana z syntetycznego organicznego materiału polimerycznego, takiego jak polifluoroetylen lub jest wyłożona takim materiałem w postaci warstwy, która nie wywiera niekorzystnego wpływu na przeciwpłytkową aktywność pasty do zębów przy jej przechowywaniu .
Alternatywnie, tuba 13 może być wykonana lub wyłożona tworzywem sztucznym, które wywołuje niekorzystny wpływ na działanie przeciwpłytkowe pasty do zębów /przez zmniejszenie działania przeciwpłytkowego składnika przeciwbakteryjnego chlorowcowanego eteru difenylowego/, lecz w tym przypadku obecny w środku terpen lub środek smakowo-zapachowy zawierający terpen, hamuje niekorzystny wpływ na działanie przeciwpłytkowe. Korzystnie, ani tuba do pasty ani zakrętka 19, ani żadna inna część tuby, która może być w kontakcie z pastą /taka jak wyłożenie zakrętki/ nie powinny być wykonane z elastomeru kopoliestru/polieteru lub innego tworzywa, które zasadniczo zmniejsza działanie przeciwpłytkowe preparatu, nawet w obecności stabilizatora. Pożądane jest również unikanie innych elastomerów, takich jak izobutadieny, polichloropreny, kauczuki butadienowe, i kauczuki nitrylowe, które mogą reagować lub absorbować THDE. Korzystnie takie części będą wykonane z tworzyw sztucznych, które nie wywierają niekorzystnego wpływu na aktywność przeciwpłytkową, nawet przy nieobecności terpenów lub innych środków stabilizujących w środkach do czyszczenia zębów, lecz inne destabilizujące tworzywa sztuczne, takie jak polietylen lub politereftalan etylenu, mogą być stosowane, ponieważ pasta do zębów zawiera stabilizator, który przeciwdziała dezaktywacji powodowanej przez tworzywo / z tym zastrzeżeniem, że należy unikać elastomerycznego ko-poliestru/polieteru i innych niekorzystnych elastomerów/.
Na figurze 2 pokazany jest laminat złożony z folii z polifluoroetylenu 21, arkusza aluminium 23 i folii polietylenowej 25, przy czym polifluoroetylen znajduje się na wewnętrznej ściance tuby, gdzie będzie w kontakcie z pastą do zębów. Nie pokazane wyłożenie zakrętki 19 na fig 1 może również być polifluoroetylenowe, wobec czego wszystkie powierzchnie będące w kontakcie z pastą do zębów podczas przechowywania są kompatybilne z chlorowcowanym eterem difenylowym jako składnikiem przeciwbakteryjnym i nie powodują nadmiernych strat aktywności przeciwpłytkowej podczas przechowywania. Wewnętrzna ścianka 21 zamiast warstwy polifluoroetylenowej może mieć warstwę polietylenową lub z innego odpowiedniego polimeru.
165 411
Na figurze 3 ssący dozownik do pasty do zębów stanowi typ sprzedawany przez Guala S.p.A. z Włoch, który jest przedmiotem opisu patentowego USA nr 4776496. Dozownik 27, gdy jest'gotowy do użycia, zawiera pastę do zębów w przestrzeni 29, która jest ograniczona przez ściankę dna 31 i membranę 33. Obniżenie dźwigni uruchamiającej 35 powoduje ruch membrany 33 w dół i wtłaczanie pasty do zębów przez przewód 37 i otwór wypływowy 39. Gdy ciśnienie na dźwignię uruchamiającą 35 przestaje być wywierane, membrana 33, która jest elastyczna, powraca do swojego początkowego położenia i przewód 37 i dźwignia 35 wracają do początkowych pozycji. W tym samym czasie, dno 31 jest wypychane do góry przez ciśnienie atmosferyczne. Różne wewnętrzne części ssącego dozownika, które kontaktują się z pastą do zębów, są korzystnie wykonane z tworzywa sztucznego, które nie dezaktywuje chlorowcowanego eteru difenylowego stanowiącego środek przeciwbakteryjny i przeciwpłytkowy. Jednakże w przypadku, gdy nie jest możliwe zastosowanie tworzyw sztucznych, które mają konieczne własności fizyczne dla różnych kontaktujących części i ponadto są kompatybilne ze środkiem przeciwpłytkowym, mogą być stosowane także inne tworzywa sztuczne, bowiem pasta do zębów lub żel do czyszczenia zębów według wynalazku zawierają substancję stabilizującą, taką jak limonen lub inny skuteczny terpen lub składnik aromatyzujący zawierający terpen. Jednakże najlepiej jest unikać stosowania elastomerów ko-poliestrowych/ polieterowych, zwłaszcza do membran ssących 33, które to tworzywo jest szczególnie aktywne wobec THDE w środkach do pielęgnacji jamy ustnej opisanych w opisie.
Na figurze 4, torebka, woreczek lub paczuszka 41 pokazana jest jako jednostka z zamknięciem na ciepło trzech jej stron przedstawionych przez oznaczenia 43 i 45. Czwarta strona 47 jest jedynie założona na siebie i nie musi być uszczelniana na ciepło. Wewnątrz uszczelnionej torebki znajduje się środek do pielęgnacji jamy ustnej, nie pokazany, taki jak pasta do zębów, a wewnętrzna powierzchnia takiej torebki jest wykonana z tworzywa sztucznego, które nie powoduje nadmiernych strat aktywności przeciwpłytkowej związku przeciwbakteryjnego zawartego w środku do pielęgnacji jamy ustnej. Jak w innych pojemnikach do przeciwpłytkowych środków do pielęgnacji jamy ustnej mogą tu być wykorzystywane laminaty, w których wewnętrzna warstwa może nawet być wykonana z tworzywa reaktywnego. Przed jego niekorzystnym wpływem na aktywność przeciwpłytkową zabezpiecza zawarty w środku według wynalazku stabilizator.
Na figurze 5 ppokzzna jest nleeryezzyohzySó buttlkk 44 zzrnkkiętt sscczlną nakrętką 55. Zarówno butelka, jak i nakrętka są wewnątrz wyłożone tworzywem sztucznym, które jest kompatybilne z THDE, który stanowi składnik pyzecęwpłytkowy płynu do płukania ust 53 znajdującego się w butelce. Jak podano w innych przykładach, można stosować reaktywne tworzywa sztuczne jako nama^r! wewnętrznej ccę^i tabelki lnu nakrtkii, bowiem w płynie do płukania uut jest obecny odpowiedni stabilizator, któyw będun zapch^ał, naamkęsyam stra^r^-aktywności przeciwpyłowej THDE lub innego chlorowcowanego eteru óifenylowego.
Poza środkami opisanymi w odniesieniu do ilustrujących opakowii, które obejmują żelowe środki do czyszczenia zębów i gęste ciecze zamiast pasty do zębów, do takich opakowań mogą być również wprowadzone środki do pielęgnowania zębów, takie ja śśrodi utwardzające zęby, które zawierają fluorki i fosforany, roztwory barwnika wskazujące płytkę i inne odpowiednie środki do pielęgnacji jamy ustnej. Również środki zawierające wykieaioas związki przeciwpłytkowe mogą być pakowane w ciśnieniowe lub aerozolowe pojemniki /zwykle pod ciśnieniem gazowego azotu/.
Poza różnymi opornikami pΓrcSsttneęnyml rn rysunkach i wykisnęonyml powyżej mogą być również stosowane butelki do wyciskania, kapsuły, sje,, ediaw odobnew ow gbbiw i typu kshhzaęhzayhh pojemników dozujących. Ponieważ niektóre chlorowcowane etery difenykoes jako środki zntybzkósryjae są światłoczułe, czasami dla takich pojemników jest pożądane, aby były złożone z, pokryte lub laminowane chemicznym lub fizycznym materiałem ekranującym światło, przy czym wisIs takich materiałów jest znanych jmo środki zapobiegające transmisji do środka do pielęgnacji jamy ustnej i do związku przscęwpłytkowsgo dszakóceującsgo prokisnęowzniSl na przykład światła nadfioletowego. Również takie pojemniki korzystnie powinny być nieprzezroczyste, aby zapobiegać promieniowaniu akóynęcznsku z dezaktywacją składnika pycscęwpSytkoesgo zawartego w środku do pielęgnacji jamy ustnej, takim jak pasta do zębów.
165 411
Przyczyny dezaktywacji przez tworzywa sztuczne THDE i innych niekationowych środków przeciwbakteryjnych, które mają własności przeciwpłytkowe nie są jeszcze ustalone. Prowadzone badania nie sprecyzowały mechanizmu odpowiedzialnego za straty takiej pożądanej aktywności, a dotychczasowe wyniki nie dały ostatecznej odpowiedzi, czy wynikają one z reakcji chemicznych czy też absorpcji fizycznych. Badania zasadowych płynów do płukania ust zawierających THDE wykazują, że gdy taki płyn do płukania ust poddaje się starzeniu w pojemnikach dozującycn w temperaturze pokojowej, 38°C i 49°C przez czas do 12 tygodni, występują nadmierne straty /ponad 25% początkowego stężenia THDE/, gdy płyn do płukania ust kontaktuje się ze ściankami takiego pojemnika i częściami z polietylenów o niskiej gęstości, polietylenów o wysokiej gęstości, politereftalanów etylenu, polipropylenów, poliamidu poliallomerów i polimetylopentenów. Podobnie wysokie straty są przy przechowywaniu w pojemnikach, których wewnętrzne ścianki i części są z elastomerów ko-poliestrowych/polieterowych, takich jak te, które były uprzednio stosowane w membranach pompy Guala. Stwierdzono, że polifluoroetyleny takie jak politetrafluoroetyleny, polichlorki winylu, poliwęglany i polisulfony nie absorbują i nie reagują z nadmiernymi lioociami THHD. Jednakie ooiwęg9aayy i o°iisulfnny ą ą kruhhe i stąd często są niemożliwe do stosowania jjao częścc pojemnika dkae jącejo. Pol^Uchli wi nyin cz asamc naday ą obcy smak środkom do pielęgnacji jamy ustnej, takim jak pasty do zębów i tym samym należy ich unikać jako materiału na części pojemnika, z wyjątkiem przypadków, gdy taki smak nie kłóci się ze smakiem stosowanego w paście do zębów środka aromatyzującego. Ze wszystkich psldmeryuzdyun materiałów z tworzyw sztucznych, psOdfOusroetyOhn jest szczególnie odpowiedni jako materiał możliwy do stosowania w pojemnikach lub opakowaniach, gdyż nie zmniejsza on poważnie aktywności środków przhciypły0koyych. Jednakże, jak wskazano uprzednio, przez wprowadzenie do środków do pielęgnacji jamy ustnej związków stabilizujących dla środków przeulypłyOkowyuh takich jak terpeny, których przedstawicielem jest limsnhn, olejki eteryczne zawierające terpeny i inne składniki aromatyzujące zawierające terpeny, zmniejsza się straty aktywności środków nrzhCdynłnOkswyun, gdy są one w kontakcie z pojemnikami lub częściami pojemnika wykonanymi z różnych wymienionych wy^y polimerycznych tworzyw sztucznych. Dlatego też opakowania nie muszą być wykonane z polifluoΓoohononn, ^odeel do ppelęgnacji jjmy ustnej zawiera również stabilizującą ilość terpenu lub innego dogodnego stabilizatora, zawierającego terpen Gdy taki stabilizator jest obecny w środkach do pielęgnacji jamy ustnej lub gdy poOdmeryczdym tworzywem kontaktującym się ze środkiem do pielęgnacji jamy ustnej, jest tylko po0df0uorsetylen /lub polichlorek winylu, poliwęglan lub polisulfon/, straty aktywności przy przechowywaniu są mniejsze niż 25% i korzystnie będą mniejsze niż 10%, nawet po przechowywaniu w stosunkowo wysokich temperaturach, na przykład 20° do 40°C przez okresy kilkutygodniowe do roku lub dłuższe. Za najbardziej trwałe środki do pielęgnacji jamy ustnej uważa się te środki, które zawierają stabilizującą ilość terpenu lub innego odnoyiedddhgs zawierającego terpen stabilizatora i kontaktują się tylko z częściami opakowań wykonanych z psldfluorohtylhnu /lub jednego z innych nderhαeOnynyuh tworzyw sztucznych/. Chociaż terpeny i olejki zawierające terpeny są głównymi stabilizatorami stosowanymi w środku według wynalazku, inne składniki aromatyzujące mogą również przyczyniać się do stabilizacji substancji przhciypłytkowej, albo przez przeszkadzanie reakcjom destabilizującym albo przez hamowanie absorpcji chlorowcowanego eteru 0ifhdy0swegs przez tworzywo /lub przez inny nieznany mechanizm/. Dlatego istnieje teoria, że pewne składniki środków do pielęgnacji jamy ustnej, które wykazują tendencję do oslubillzacjl THDE, mogą utrzymywać go w środku do pielęgnacji jamy ustnej i hamować lub zapobiegać jego migracji do tworzywa. Z drugiej strony, istnieje również teoria, że takie działanie solubilizujące może sprzyjać migracji rozpuszczonego THDE do tworzywa. Również pożądane jest, aby terpeny i inne stabilizatory były składnikami aromatyzującymi, lecz nie jest to konieczne i stabilizatory mogą być wykorzystane tylko do celów stabilizujących.
Chociaż korzystne jest, aby opakowania środka według wynalazku miały wewnętrzne ścianki /w kontakcie ze środkiem/ ze stałego syntetycznego organicznego materiału nolimhrycznhgo lub były wyłożone takim materiałem, w wynalazku można wykorzystywać inne stałe / i/lub błono twórcze/ noldyekyczne materiały niezależnie od tego czy są syntetyczne, organiczne lub nawet
165 411 z tworzywa sztucznego. I tak mogą być stosowane glikole polietylenowe i glikole metoksypolietylenowe takie jak Carbowax, na przykład Carbowax 4000 i Carbowax 6000, często jako materiały wykładzinowe w pojemnikach dozujących do opisanych powyżej środków. Jako wykładziny do dozowników użyteczne są również nieorganiczne polimery krzemowe, takie jak siloksany i niesyntetyczne organiczne materiały błonotwórcze, takie jak żywice, np. karagenina, tragakanta, karaja. Ponadt o stał e polimeryczne matrnały , takie jak celuloza i skrobia i ldi ppchodne są także użyteczne jako materiały na pojemniki będące w kontakcie z zawartymi składnikami prztclwbakaeryjnłmi i przeciwpły tko»ymi w pakowanych środkach do pielęgnacji jamy ustnej.
W różnych środkach według wynalazku, które są najczęściej sporządzone jako pasty do zębów, żele do czyszczenia zębów i płyny do płukania ust, pierwsze dwa będą nazywane środkami do czyszczenia zębów a ostatni będzie nazywany płynem do płukania ust. Środki do czyszczenia zębów zawierają trzy główne grupy składników, nośnik, materiał polerujący i środek powierzchniowo czynny /lub detergent/. Środek przeciwbαrteΓyjny, na przykład chlorowcowany eter difenyl-wy jest zwykle obecny w nośniku, który zwykle stanowi około 10 do 80% środka do czyszczenia zębów. W nośniku około 3 do 40% stanowi woda, około 7 do 77% środek utrzymujący wilgoć, taki jak gliceryna, sorbit, glikol propylenowy lub ich mieszaniny a 0,5 do 10% środek żelujący, taki jak sól sodowa karboksłmeayl-celulozy, karagen, jota-karagenina lub hydrorkyeayloctlul-za lub podobne, włącznie z ich mieszaninami. Środek do czyszczenia zębów zwykle zawiera materiał polerujący w lioośi co około 10 do 75%e d^ aa pst^ł żelu lub pasty do zębów, lub ako^ ł0 ło ł9% ady ma postać proszku. Materiał polerujący może stanowić krzemionka roO-idaOna, krzemionka wytrącona, glinokrzemian sodu, nierozpuszczalny metafosforao sodu, uwodniony tlenek glinu, kalcynowany tlenek glinu, di^^rat fosforanu diwapniowego, bezwodny fosforan diwapniowy lub węglan wapnia, inne znane materiały lub ich mieszaniny, środki powierzchniowo czynne obejmują środki anC-nowe, ncejonowt, kaai-n-we i amfoteryczne, lecz często unika się stosowania niejonowych środków p-wCtrzlhni-w- czynnych, ze względu na ich niekorzystny wpływ na związki przeciwbaraerłjne, na przykład THDE i również często unika się stosowania kat^^^ooyyc i amfeterycznych środków powierzchniowo czynnych ze wzlldda na ic ł tedeencję do barwienia lub iiemoitoca zębów. I aak, yontttyczne oznaπlczne s^i^ior^t^we roodk i ^ϋβrzcCnioyo czynne, które są również detergentami, są korzystnymi środkami czyszczącymi w środkach do czyszczenia zębów, a wśród nich korzystne są OturyO-sctrizan sodu i inne sole kodowt wyższych alkllosiariztnów o 10 do 18 atomach węgla w grupach alkilowych, iC-ciaż różne ίππο znoao siarczanowane 1 ab ou-0owtotae ay gą aą ae stąpić,a, płoauaoctueJ częśic-w-. Inne składniki aktywne, takie jak związki dostarczające fluorek, np. fluorek sodu lub mon-flu-rofokforαo sodu mogą być ^κοι w celu utwardzania zębów, zwykle w ilości dostarczającej -k-ło 0,001 do 1% fluorku do kompozycji, oraz mogą być kaokowtoe środki p-m-iocize, takie jak środki smakowe i słodzące w ilościach 0,1 do 10%. Jest także wskazane saosowaoit p-0Crtrboksylaou takiego jak r-p-0imer eteru wioylowo-meayloweg- z bezwodnikiem mαltCooyłm 0 /PVM/MA/ /Gantrez/ w cOości odpowiadającej 0,5 - 4% środka. Taki polckarb-rkłOao zasadniczo poprawia działanie prztiiwpaytk-wt związku prztcCwbakteryjnego. St-sowαoct takich p-0crarb-ksylanów w środkach do pielęgnacji jamy ustnej jest opisane w -pCsie patentowym USA or 4627977 a
W płynach do płukania ust, ddousszczlny dd ska-snytOc dy-utaoeo nośnik jest korzystnie wodny lub α0roCo0-wy, przy czym jako ιΟ^^Ι zawiera taao-l lub izopropaool. Nośnik kt'aoowi zwykle 90 do 99,9% środka, w którym jest 5 do 30% alk-h-lu i 2 do 10% glikolu ur-płlto-wtgo, w stosunku do rońi-ytzo produktu. Resztę środka 0,1 do 10% może kaao-wCć środek aromatyzujący, środek u-ylerzchoiow- czynny, środek słodzący, środek barwiący, środek prztciwułytkoyy i inne środki p-m-iocizt do celów specjalnych. W środkach do czyszczenia zębów i płynach do płukania ust skuteczna ilość prztiiybαkaerłjotg- związku przticyułłtkowez- zwykle będzie w zakresie 0,02 do 1%, korzystnie 0,03 do 0,1% w płynach do płukania ust i zwykle od 0,25 do 1%, korzystnie 0,25 do 0,5 lub 0.6% w środkach do czyszczenia zębów, z ilością THDE nie przekraczającą korzystnie 0,6% w paście do zębów i oie przekraczającą 0,2% w płynach do płukania ust /ze względu na drętwienie ust przy wyższych stężeniach/ i nie mniejszą niż wskazana w celu uniknięcia nieskuteczności yobti płytki przy niskich stężeniach. Korzystnie, su-rządzooe kompozycje będą zawierały il-ści środka urztciwułłtrowtg- i THDE w podanych granicach, lecz gdy początkowe stężenia ich jest w podanym zakresie, straty do 25% mogą być dopuszczalne i takie kompozycje mieszczą się w zakresie wyoalazku.
165 411
W celu stabilizowania środków do pielęgnacji jamy ustnej, które są pakowane w pojemniki zawierające ścianki lub inne części z tworzywa sztucznego, które jest reaktywne ze związkami przeciwbakteryjnymi, takiego jak polietylen lub politereftalan etylenu, korzystnie stosuje się 0,01 do 2% terpenu/ów/ lub stabilizatora zawierającego terpen, korzystnie 0,05 do 1% i szczególnie korzystnie 0,1 do 0,5%. Takie stabilizatory mogą znajdować się w środku smakowo-zapachowym, który jest składnikiem środka do czyszczenia zębów i stanowią co najmniej 5% środka smakowo-zapachowego, korzystnie co najmniej 10%, a szczególnie korzystnie co najmniej 25%, a najkorzystniej co najmniej 50%.
Chociaż powyższy opis głównie odnosi się do środków do czyszczenia zębów i płynów do płukania, inne środki do pielęgnacji jamy ustnej /np. guma do żucia/ według wynalazku będą zawierały podobne ilości składników zależnie od postaci środka /ciecze zawierają mniej, jak w płynach do płukania, a gęściejsze środki zawierają więcej, jak w pastach do zębów/, często ze specjalnymi dodatkami. 1 tak środki utwardzające zęby mogą zawierać fluorki i fosforany takie jak fluorek sodu lub potasu i fluorofosforan sodu w podstawach środka do czyszczenia zębów i płynu do płukania ust, często w zakresie od 1 do 5%. Roztwory barwiące wskazujące płytkę mogą zawierać odpowiedni barwnik /czerwony jest najbardziej polecanym kolorem do takich produktów/, często w stężeniu w zakresie 0,001 do 0,1% w podstawie płynu do płukania. Kompozycje innych produktów będą zestawiane odpowiednio w sposób znany dla fachowców w tej dziedzinie.
środek przeciwbakteryjny stanowi niekationowy materiał, który jest nierozpuszczalny w wodzie lub zasadniczo nierozpuszczalny w wodzie /ma rozpuszczalność w wodzie w temperaturze 25°C mniejszą niż 10 g/l i czasem mniejszą niż 1 lub 0,1 g/l/. Takie materiały są rozpuszczalne lub dyspergowalne w nośnikach środka do czyszczenia zębów, które zawierają glicerynę, sorbit i/lub glikol propylenowy i w końcowych produktach opartych na takich mediach. Są one również rozpuszczalne lub dyspergowalne w wodnym alkoholowym medium środka do płukania.
W środkach przeciwbakteryjnych, chlorowcowane etery difenylowe zwykle zawierają brom i/lub chlor, a chlor stanowi korzystny chlorowiec. Są one korzystnie podstawione 1 do 3 grupami hydroksylowymi i 1 do 4 atomami chlorowca. Szczególnie korzystnie są one podstawione 1 lub 2 grupami hydroksylowymi i 2 lub 3 atomami chlorowca, korzystnie czterema podstawnikami, po dwa w każdym pierścieniu. Wśród szczególnie korzystnych takich związków są eter 2,2 dihydroksy-5,5'-dibromodifenylowy i eter 2', 4, 4'-trichloro-2-hydroksydifenylowy, z których ten ostatni związek /THDE/ jest najbardziej korzystny.
Określenie terpeny, dla celów wynalazku obejmuje węglowodory terpenowe i uh tleeowe pochodne, a więc takie związki jak dl-limonen, mentol, diterpeny, politerpeny i ich pochodne, z których wiele znajduje się w różnych olejkach eterycznych i innych środkach aromatyzujących. Poza tym, że są użyteczne jako stabilizatory do chlorowcowanych eterów diienylowych, często nadają pożądany smak i zapach środkom do pielęgnacji jamy ustnej. Spośród terpenów i ich pochodnych, uważa się, że limonen najlepiej równoważy te własności, chociaż stosowane są również inne terpeny, włączając te, które nie są środkami aromatyzującymi oraz inne emulgujące lipofilowe olejki eteryczne i środki smakowo-zapachowe, które zawierają stabilizujące terpeny.
Różne tworzywa, które były uprzednio opisane jako składniki pojemników i/lub części dozowników są opisane tylko ogólnie, ponieważ uważa się, że ich chemiczny charakter i stopnie polimeryzacji są dobrze znane. Jeżeli potrzebne są bliższe szczegóły, można je znaleźć w Modern Plastics Encyclopedia, która jest publikowana corocznie przez McGraw-Hill 1nc., Nowy Jork.
środki według wynalazku mogą zawierać źrróło jjnnw fflorrkoycc zddlln dd dostarczania 25 o o 500 0 ppm jc>nu e0oαajyeaoo oo aałł^ti^B ń jamy ustnej, korzystnie 300 do 2000 ppm i szczególnie korzystnie 800 do 1500 ppm. Dalsze szczegóły dotyczące odpowiednich fluorków, ilości c szczegóły wytwarzania są podane w opisie patentowym USA nr 4627977. Fluorek działa głównie jako środek utwardzający, lecz również służy do stabilizacji poelfosfjranoyych związków przeciwdziałających tworzeniu się ka^m^r^n^^^ jeśli są obecne. Taki polifosforan zwykle stanowi mieszaninę pCrofosforaoóy sodu i potasu i jest również stabilizowany przez Gantrez S-97. Zakresy ilości są podane w zgłoszeniu patentowym USA nr 07/398605, zgłoszonym 25 sierpnia 1989 i w amerykańskich opisach patentowych nr 4627977 i 4806340.
165 411
Dalsze szczegóły preparatów, składników, środków pomocniczych, wytwarzania i stosowania są podane we wcześniej wymienionych w opisie zgłoszeniach z opisach patentowych.
Opisane środki do pielęgnacji jamy ustnej wytwarza się różnymi standardowymi technikami stosowanymi do otrzymywania tego typu środków. W konkretnych przykładach, na które powołujemy się dla uproszczenia, THDE dysperguje szę i/lub rozpuszcza w części nośnika, a terpen jest obecny w środku aromatyzującym. Aby otrzymać środek do czyszczenia zębów, przygotowuje się nośnik zawierający glicerynę, sorbit z glikol propylenowy, środki żelujące i odpowiednie p
środki pomocnicze /włączając Gantrez S-97 i triclosan/, po czym miesza się nośnik i wodny anionowy detergent /korzystnie laurylosiarczan sodu lub mieszanina lauryloszarczanu sodu i metyloacylotauryllalu sodu, w którym grupy acylowe stanowią reszty kwasów oleju kokosowego/, następnie sporządza się mieszankę środka polerującego z utworzoną wcześniej mieszaniną. Na końcu dodaje szę środek smakowo-zapachowy, zawierający terpen, rozpuszczony w etanolu, miesza się i nastawia się pH. W celu sporządzenia środka do płukania różne jego składniki są po prostu dodawane do ośrodka alkoholowego lub wodno-alkoholowego z mieszane aż do rozpuszczenia. Korzystnie jako anionowy środek powierzchniowo czynny w płynie do płukania stosowana jest mieszanina lauryloszarczanu sodu /SLS/ i mltyloacylotauΓrπlalu sodu /o stosunku w zakresie 1:4 do 4:1/, przy czym obecność taurynianu pozwala na pożądane zmniejszenie zawartości laury^siarczanu sodu. Inne środki do pielęgnacji jamy ustnej otrzymuje się zgodnie z podobnym odpowiednim procesem.
Należy unikać wystawiania środków w pojemnikach na działanie ciepła i światła, ponieważ □a te czynniki przyśpieszają straty aktywności przeciwpłytkowej. I tak środki według wynalazku są korzystnie przechowywane i pakowane w nieprzezroczyste pojemniki i dozowniki w zakresie temperatur 10°C do 36°C i są również przechowywane w takiej temperaturze. Tak pakowane środki mogą być przechowywane i stosowane w zwykły sposób i będą uzyskane pożądane efekty przeciwpłytkowe. Takie efekty są sprawdzone w badaniach laboratoryjnych i na zębach ochotników stanowiących zespół ludzi, którzy stosowali środki według wynalazku i środki kontrolne jak zalecono. Obserwuje się znaczną poprawę aktywności środków według wynalazku w porównaniu z kontrolnymi pakowanymi środkami, których opakowania zawierają części z tworzyw, które są rlaktywll z przlClwbakteryjnym chlorowcowanym eterem di^nylowym i które nie zawierają środka stabilizującego.
Następujące przykłady ilustrują wynalazek. Jeśli nie podano inaczej, wszystkie procenty Z ilości w przykładach, opisie i załączonych zastrzeżeniach patentowych są wagowe i wszystkie temperatury są w °°.
Przykład I.
Składnik Procenty woda dlmJllralJzowana 44,88 sorbit /70% wodny roztwór/ 20,,0 etanol /95% wodny roztwór/ 12,,5 gliceryna 110,0 glikol propynelowy 7,,0 ♦Gantrez S-97 /13% roztwór/ 1,,9 wodorotlenek sodu /50% wodny roztwór/ O^ laurylosiarczan sodu 0^2 **Tauranol WSHP 0^2 ♦♦♦mieszanina substancji smakowo-zapachowych 0,12 ♦♦♦♦Triclosan /Irgasan DP 300 wytwarzany przez Ciba-Geigy _O.,^
100,00 ♦ kopolimer polieteru wznylowo-metylowego/bezwodnika maleinowego /GAF Corp./ ♦♦ metyloacylotaurynzan sodu z grupą acylową kwasów z oleju kokosowego ♦♦♦ zawiera co najmniej 25% terpenów włączając co najmniej 25% lzmonenu ♦♦♦♦ THDE /eter 2'4,4'-trzchloro-2-hydroksydzflnylowy/
165 411
Płyn do płukania ust w tym przykładzie wytwarza się przez zmieszanie razem różnych wymienionych składników w odpowiednim porządku zgodnie ze standardowymi procedurami lecz korzystnie triclosan rozpuszcza się najpierw w mieszaninie glikolu propylenowego i etanolu, po czym miesza się z wodnym roztworem sorbitu, gliceryny i anionowych środków powierzchniowo czynnych, dodając na końcu mieszaninę substancji smakowo-zapachowych. Do zobojętnienia otrzymanej mieszaniny kwasowej do pH 6,84 stosuje się roztwór wodorotlenku sodu /pożądane jest, aby produkt miał pH obojętne lub bliskie obojętnego/.
środek do płukania ust ma bardzo dobrą stabilność kosmetyczną i dopuszczalny zapacn i smak, a środek aromatyzujący i triclosan są w zadawalającym stopniu rozpuszczone, przy czym takie rozpuszczenie jest co najmniej częściowo przypisane obecności Tauranolu WSHP. Gdy stosuje się tylko 0,25% SLS jako anionowego środka powierzchniowo czynnego, solubilizacja środka aromatyzującego i triclosanu nie jest wystarczająca. Chociaż taką solubilizację można zwiększyć stosując więcej SLS, maksymalna dopuszczalna ilość takiego związku w środku do płukania ust
D często wynosi około 0,25%, a Tauranol WSHP i SLS są bezpieczne i dopuszczalne w stosowanych ilościach. Opisany płyn do płukania ust bada się in vitro na dostępność biologiczną triclosanu i porównuje z płynami do płukania ust bez Tauranolu WSHP w jednym przypadku i zastępując go w połowie niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym /Pluronic F-127/ w innym przypadku. Przez próby wchłaniania triclosanu, pomiar absorpcji triclosanu przez krążki hydroksyapatytowe pokryte śliną i próbę strefy hamowania absorpcji białka stwierdza się, że obecność mieszanych anionowych środków powierzchniowo czynnych przynosi porównywalną dostępność biologiczną triclosanu w porównaniu z taką przyswajalnością środka zawierającego tylko SLS i taka przyswajalność jest znacznie wyższa dla środków nie zawierających niejonowego detergentu niż
D dla kompozycji zawierających taki detergent /Pluronic F-127/.
Płyn do płukania o składzie podanym w przykładzie poddaje się starzeniu w podwyższonej temperaturze /41°C/ przez trzy i pięć tygodni, co uważa się za równoważne z rzeczywistym starzeniem przez co najmniej około 6 miesięcy i 1 rok w temperaturze pokojowej.Takie próby starzenia prowadzi się w pojemnikach dozujących /butelkach/ wykonanych ze szkła, polichlorku winylu i politereftalanu etylenu /lub wyłożonych tworzywami sztucznymi/. Chociaż analiza chemiczna płynów do płukania ust po takich okresach starzenia nie wykazała strat triclosanu, gdy pojemnik był ze szkła, zauważono straty triclosanu, gdy pojemniki wykonane są z politereftalanu etylenu lub polichlorku winylu, lecz są one znacznie mniejsze niż dopuszczalne 25% /pierwotnego stężenia/ i mogą być niższe niż 5 lub 10%.
Gdy zamiast mieszaniny środków smakowo-zapachowych stosuje się dl-limonen w ilościach 0,1, 0,2 i 0,4%, uzyskuje się nawet lepszą stabilizację triclosanu w opisanych środkach do czyszczenia zębów według wynalazku przechowywanych w opakowaniu i taką stabilizację również uzyskuje się, gdy inne terpeny z różnych olejków eterycznych i środków aromatyzujących są obecne w podobnych ilościach. Tak dobre wyniki otrzymuje się także, gdy materiał pojemnika lub jego wykładziny stanowi polimetylopenten, poliall^f^^^, polipropylen, polietyleny o wysokiej i niskiej gęstości i nylon, chociaż takie materiały przy braku mieszaniny aromatyzującej /i zwartych w niej terpenów/ powodują znaczące i nadmierne straty dostępności triclosanu z płynu do płukania ust przy przechowywaniu, zwłaszcza w podwyższonych temperaturach.
Przykład II. Płyn do płukania
Składniki Procenty
woda demineralizowana 88^2
etanol /95/% 10,0
glikol propylenowy 5,0
laurylosiarczan sodu o,:5o
triclosan 0,06
sól sodowa sacharyny °1°1 100,00
Płyn do płukania ust o powyższym składzie bada się na dostępność triclosanu po przechowywaniu przez trzy tygodnie w pojemnikach dozujących wykonanych z lub wyłożonych różnymi tworzywami. Próby prowadzi się w temperaturze pokojowej, 38°C i 49°C, z przechowywaniem w temperaturze podwyższonej symulującym dłuższy czas przechowywania, aż do roku lub dłużej
165 411 w temperaturze pokojowej. Straty tręckotnnu ponad 25% w przechowywanych płynach do płukania ust zaobserwowano, gdy pojemniki są wykonane z polirnetylopentenu, polialloksru, polipropylenu, polietylenów o wysokiej i niskiej gęstości i pokęakędu,przy czym niedopuszczalne wyniki /nadmierne straty/ stwierdzono, gdy pojemniki są polipropylenowe, polietylenowe i poliamidowe /przy czym poliamid jest najgorszy/.
Gdy materiał pojemnika lub wykładziny stanowił polichlorek winylu, poliwęglan, pokisulfon lub polifluoroetylen, na przykład ponitstrafluorostynsa lub TeflonR, zasadniczo iii wystąpiły straty tyihlosznu. Straty triclotaau z płynów do płukania ust przechowywanych w pojemnikach z, lub wyłożonych eyklsalonykę polimerami /pollkstylopsatsa itd./ są mniejsze gdy, jak opisano w Przykładzie I, środek do płukania ust zawiera limonsn, inne terpeny lub olejki eteryczne zawierające terpeny, przy czym ilość terpenu korzystnie wynosi co najmniej 0,1%, a szczególnie korzystnie wynosi więcej, np. 0,2% lub 0,4% w końcowej kompozycji. W niektórych przypadkach nawet stosowanie materiału aromatyzującego, który nie zawiera znaczącej ilości terpenu daje pozytywny efekt, chociaż nie można się spodziewać tak dobrego efektu, jak z terpenami.
Przykład III. środek do czyszczenia zębów
Składnik Procent
glikol propylenowy 10,,0
joóa-karagsaęaa 0,,7
fluorek sodu 0^3
sorbit /70%/ 30^0
sól sodowa sacharyny 0^0
dwutlenek tytanu 0^0
wodorotlenek sodu /50% wodny roztwór/ 0^8
woda dekiasrαlęzowana 22,U
-Luviform /35% roztwór/ 4,,6
--Zeodent 113 22^0
---Sident 22S 2,,0
laurylosęαrhzαn sodu /94% aktywny/ l^O
środek smakowo-zapachowy 0^9
óręclosaa 100,00
-Kopolimer polęsósyu węaynowo-mstynowsgo/bszwodnękz maleinowego /BASF Corp./
--krzemionkowy środek polerujący /J.M. Huber Corp.
---krzemionkowy środek zagęszczający /Degussa Co./
Powyższy środek do czyszczenia zębów sporządzono w zwykły sposób i stosowano jako medium do Uadzniz stabilności tr^slosmu, gdy zawierający go środek do czyszczenia zębów jest wystawiony na działanie różnych tworzyw, które są stosowane jako materiały pojemników lub dozowników, w których przechowuje się środki do czyszczenia zębów, i z których są one dozowane. Tworzywa do badań to PiOiUle™ 46 firmy Inmot i Arnitel™ 460 EM wytwarzany przez AKZO, które są stosowane jako membrany lub harmonijki dozownika ssącego, jak pokazano na fig. 3. Badano sześć próbek tworzyw, po trzy z każdego wymienionego tworzywa i każdą z trzech próbek traktowano różnymi środkami przecęeprzyhzspaymę /aby określić, czy charakter środka przecęeprzyczepnego jest odpowiedni przy badaniu stabilności trihlosnnu w kontakcie z tworzywami podczas przechowywania/, środki przehęwprzyhzspas stanowią Sinicone Master^ /5% oleju silikonowego i 95% polipropylenu/, SiIicoi Master z Sinicon Oil /z dodatkową ilością oleju silikonowego/ i Armid O Master /5% olsozmidu i 95% polipropylenu/. Po dwóch tygodniach przechowywania badanych próbek w kontakcie ze środkiem do czyszczenia zębów w różnych temperaturach /temperatura pokojowa, 38°C i 49°C/, środek do czyszczenia zębów usunięto z materiałów tworzy«owych, z jakich wykonane są pojemniki i tworzywa przemyto wodą i zanurzono w metanolu, aby rozpuścić tręhnosanl który mógł być pobrany przez nie podczas przechowywania. Przemyw^i metanolowe zebrano i poddano analizie, stosując wysokospyaeaą chromatografię cieczową. Stwierdzono, że zasadniczo takie same typy absorpcji triclosanu miały miejsce z różnymi materiałami membran
165 411 z chociaż są różnice między nimi, które są w pewnym stopniu zależne od stosowanych środków przeciwprzyczepnych, uzyskane wyniki są zasadniczo takie same we wszystkich przypadkach. Elastomery kopolzestru/polzeteru absorbują znaczny procent triclosanu ze środka do czyszczenia zębów, co jest potwierdzone, gdy elastomery ^poliestru/poli^eru są stosowane jako materiały harmonijek w dozownikach typu pompy zawierających opisany środek do czyszczenia zębów z inne środki według wynalazku. Odpowiednio uważa się za niepożądane stosowanie elastomerów kopolzestru/polletlru w kontakcie ze środkami do czyszczenia zębów lub płynami do płukania ust, mimo zż środki te zawierają materiały smakowo-zapachowe, które obejmują terpeny /obecne w substancji aromatyzującej w środku do czyszczenia zębów/, w zakresie co najmniej 0,1% środka do czyszczenia zębów.
Gdy próby powtarza się stosując dozowniki ssące jako pojemniki do środków do czyszczenia zębów, z membranami z elastomeru kopoZzestru/poliltlru Arnite^^, straty triclosanu są również niedopuszczalne, lecz gdy elastomer koρoizlstru/polilteru zastępuje szę innymi dopuszczalnymi tworzywami, np. polif ^orc^ylnem, aktywność triclosanu poprawia się do dopuszczalnych wartości. Również znne części z tworzyw takich dozowników, takie jak wewnętrzne ścianki polipropylenowe, nze absorbują nadmiernych ilości triclosanu i nie zmniejszają poważnie aktywności przeciwpłytkowej środka do czyszczenia zębów, wyraźnie z powodu obecności terpenów w środku smakcnnoo-apachowym zawartym w środku do czyszczenia zębów.
Test panelowy przeprowadza się z co najmniej dziesięcioma osobami, które stosują środek do czyszczenia zębów według przykładu, dozowany z tub wyłożonych politereftalanem etylenu z polietylenem, szczotkując dwa razy dziennie przez miesiąc i w tym czasie rozwój płytki na zębach poddaje się ocenie specjalistów. Wyniki testu wykazują, że środek do czyszczenia zębów ma wyraźną aktywność przeciopłytkową, podobną do tej, którą obserwowano w próbach z płynami do płukania ust według przykładu I i II, Z triclosan nze jest niedopuszczalnie deaktywowany z jeszcze jest obecny w skutecznej przeciobakteryClie i przlclopłytkowo ilości w środku do czyszczenia zębów.
Przykład IV.
Składniki Procenty gliceryna 7,00 glikol propylenowy 3,00 jota-karagenina 0,75 sorbit /70%/ 33,00 sól sodowa sacharyny 0,30 fluorek sodu 0,33 dwutlenek tytanu 0,50
GantrezR S-97./13% roztwór/ 15,00 woda demznlralzzowana 11,07 wodorotlenek sodu /50% roztwór wddn. 0,80
ZeodentR 113 /J.M Huber Corp./ 20,00
D
SnlodlntR 15 /krzemionkowy środek zagęszczający W.R. Grace Corp./ 3,00 środek smakowo-zapachowy 0,95 laurylwsiarczan sodu 2,100 tr^^san 0,30
100,00
Powyższą pastę do zębów otrzymano z przechowywano w dozownikach Guala^ mających membrany harmonijkowe typu Arnite^ Środkiem do czyszczenia zębów napełniono laminowane tuby zawierające warstwę z politereftalanu etylenu na wewnętrznej powierzchni, która jest w kontakcie ze środkiem do czyszczenia zębów. Środek do czyszczenia zębów poddawano starzeniu w temperaturze 5°C, 25°C i 39°C przez 2, 4 z 6 tygodni. Po takim okresie starzenia, dozowano środki do czyszczenia zębów w dawce około 1,5 g dziennie i w odstępach tygodniowych oznaczano analitycznie zawartość trzclwsadu w środkach do czyszczenia zębów. W przypadku dozownika Guala, z którego środek do czyszczenza zębów, straty triclosanu wynosiły około 27% z były nadmierne z niepożądane. Straty są w przybliżeniu stałe niezależnie od temperatury lub czasu przechowywania, co można tłumaczyć absorpcją triclosanu przez membranę pompy, z którą środek kontaktuje się
165 411 przed dozowaniem. Taka membrana jest elastomerem eonolihsOru/nsOlhOeku, którego należy unikać jako materiału lub jako części pojemnika lub dozownika do środka do czyszczenia zębów zawierającego trluOssan. Jednakże, gdy membranę z elastomeru zastępuje się membraną wykonaną z uprzednio wymienionych tworzyw sztucznych takich jak tereftalan etylenu, które mogą służyć jako materiały membranowe w modyfikowanych dozownikach typu pompy, stabilność tkiclosanu zwiększa się i dozowany środek jest zadawalający i skuteczny jako pasta pkzeudypłnOkowa.
Żelowa pasta do zębów w takich opakowaniach zachowuje się podobnie pod względem stabilności triuOstanu po przechowywaniu i podczas dozowania.
W podobnych próbach, stosując tuby wyłożone nollthrhfOaladhy etylenu stwierdza się małe straty /mniej niż 5%/ triuOstanu, co wskazuje, że obecność terpenów /0,1% lub więcej kompozycji/, włącznie z llysdhnhy, w środku smakowo-zapachowym zapobiega stratom triulotanu luo jego dezaktywacji . dy y oSssjhe ii y tby y y oodlllskseonιhnoynyd i yekłodddαydl . traty y .
sanu będą małe, nawet gdy środek nie zawiera terpenu. Małe straty będą również w przypadku, gdy stosuje się psldunlsrhe winylu jako materiał wykładzinowy będący w kontakcie ze środkiem do czyszczenia zębów lub gdy w kontakcie z takim środkiem są ns0dsulfodowh lub poldwęgladoyh części opakowania. Jednakże, jak wskazano wcześniej, trzy ostatnio wymienione tworzywa nie są zwykle stosowane.
Gdy w przytaczanej próbie, w której środek do czyszczenia zębów dozuje się z dozownika Guala, GanOrez S-97 zastępuje się przez 4,76 części l^y^ormu /35%/, z związku z czym zmienia się ilość wody OhminhΓalizowanej, nie stwierdzono znacznej różnicy w stabilności Ordclosadu między tymi środkami.
W powyższych środkach układ polerujący jest raczej krzemionkowy niż oparty na tlenku glinu. Gdy środek polerujący zmienia się na tlenek glinu, problemy wymienione wcześniej, zauważone w związku z pewnymi tworzywami są mniejsze lecz jeszcze występują. Obecność terpenów w takich środkach do czyszczenia zębów sprzyja również stabilności Okiclosadu tak, jak w podobnych środkach opartych na krzemionkowych środkach polerujących.
Przykład V. Płyny do płukania ust i środki do czyszczenia zębów w powyższych przykładach mogą mieć zmienny skład +10% i +25% dla różnych składników, pod warunkiem, że taki udział procentowy nie wykracza poza podane zakresy i otrzymuje się skuteczne produkty przeciybakOernJde i przhciynłytkswe, które dozowane z wymienionych pojemników dozujących wykonanych z kompatybilnych tworzyw sztucznych działają skutecznie nrzeuiwpłytkowo. Produkty mogą być również modyfikowane przez przekształcenie w żele do czyszczenia zębów, żele do pielęgnacji jamy ustnej, pasty, ciecze, pastylki, kapsułki, tabletki i torebki wymienionych wcześniej typów. Takie produkty również będą zachowywać się w podobny sposób, a tkicOssan lub inny unlsrsyuoyady eter Odfenn0syy lub pkzecdwbaethkyjdn środek przeciypłyOeoyn będzie wystarczająco stabilny w obecności takich materiałów opakowań, jak poldflusroetylen, poOiuhlsrhk winylu, poliwęglan i polisulfon, nawet gdy nie będzie obecny terpen w środku do pielęgnacji jamy ustnej, i będzie stabilny w obecności polietylenu, polipropylenu, psldterhftalanu etylenu, ps0la00oyhru, poliamidu i psldmetyOopentenów jako materiałów opakowań, pod tym warunkiem, że będzie zawierał terpen taki jak lim^en lub stabilizujący środek smakowo-zapachowy zawierający terpen. Jak dyskutowano wcześniej przy innych środkach do czyszczenia zębów i płynach do płukania, ze względu na nadmierną absorpcję lub inne niekorzystne działanie względem tric0osanu kspslies0ku/ps0ie0eru i innych elastomerów, należy unikać stosowania takich materiałów.
Przykład VI. Środki do czyszczenia zębów z Przykładu III i IV sporządza się i dozuje się na szczoteczkę do zębów ze szczeciny /fig. 1/ po miesiącu przechowywania w temperaturze 30°C w odkształcającej się tubie wyłożonej nolihOnlhnhy w jednym przypadku i pold0hrhftalanem etylenu w innym przypadku. Ilość pasty na szczoteczce jest w zakresie 0,8 do 2,0 g, korzystnie 1 do 1,5 g. Gdy dawka pasty wynosi 1,5 g, w paście na szczoteczce jest około 4 mg aktywnego trdcOssanu / z tylko 10% triclosanu zdhzakOnwswadego/. Gdy środek przechowuje się przez dłuższy czas lub w wyższych temperaturach lub w kontakcie z bardziej destabilizującymi tworzywami , mole zawieraóokoi o 3mg triclosayu w 1. 5 gpojiy i past y γ^ζος!^^.. I tyk w 1 g pasty na tzuzstece ilości triu0soant będą wynosiły kolejno około 2,7 mg i 2 mg. Dla środków do czyszczenia zębów zawierających od 0,25 do 0,6% tric0ooant, na szczoteczce do zębów będzie znajdować się 2,2 do 8 mg 0rdulssanu, jeżeli dezaktywacja triclosadu jest w
165 411 zakresie 10 do 25%, lub do około 9 mg, gdy tuc^nn nie jest dzzaktywowany.
Opisane środki do czyszczenia zębów są stosowane do szczotkowania zębów na ogół w ilości około 0,0 do 2 g dozowane na szczotkę do każdego szczotkowania. Szczotkowanie prowadzi się dwa razy dziennie, rano i erzczcrzi, przez jedną minutę, przez 4 tygodnie, po upływie których widoczne jest wyraźne działanie przecrepłytkcez, w porównaniu z kontrolnym środkiem do czyszczenia zębów, ktdry nie zaerzra trrcrosanu. Poprawa działania przzciepłytkowegc’ jest również widoczna, w porównaniu z nizarciatyzceanym środkiem kontrolnym /nie zawierającym terpenu/, który zawiera tuc^nn, przy stosowaniu środka do czyszczenia zębów według wynalazku pakowanego w tuby wyłożone polietylenem i pcliyzrefyalanei etylenu.
165 411
165 411
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Środek do pielęgnacji jamy ustnej o działaniu zapobiegającym powstawaniu płytki nazębnej zawierający 0,02% do 1% wag. zasadniczo nierozpuszczalnego w wodzie niekationowego przeciwbakteryjnego środka o działaniu przeciwpłytkowym, zwłaszcza chlorowcowanego eteru difenylowego i ewentualnie 0,3% do 4% wag. kopolimeru eteru winylowo-metylowego i bezwodnika maleinowego i/lub 25 do 5000 ppm jonu fluorkowego i/lub co najmniej jeden polifosforanowy związek przeciwdziałający powstawaniu kamienia nazębnego w ilości wykazującej takie działanie, korzystnie mieszaninę pirofosforanu sodu i potasu oraz inne konwencjonalne składniki, w opakowaniu, którego części będące-w-kontakcie ze środkiem wykonane są z polietylenu lub politereftalanu etylenu, znamienny tym, że zawiera dodatkowo od 0,01% do 2% wag. terpenu lub środka smakowo-zapachowego zawierającego terpen jako stabilizatora hamującego stratę aktywności i stabilizującego przeciwbakteryjny środek przeciwpłytkowy w obecności powyższego polimerycznego materiału.
  2. 2. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że jako terpen lub środek smakowozapachowy zawiera limonen.
  3. 3. środee według zgsart. 1.znamienny yym, że zawiera chcorowcwwawa etet difenylowy, ktdry jako podstawniki zawiera 1-3 grupy hydroksylowe i 1-4 atomy chloru lub bromu.
  4. 4. środek aedłwe zustrZr 1 .znamiinny tym, że jjko chiorowcowany eter difenylowy zawiera trrclosan.
  5. 5. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że jest w postaci pasty do zębów, żelowego środka do czyszczenia zębów, płynu do czyszczenia zębów, ciekłego płynu do płukania ust lub pasty, żelu lub płynu do traktowania zębów.
  6. 6. śŚOdee aedług zasasy. 5, , namienny t y i,, ża Sianowi ia ciekły yaodek ka płukania ust zawierający 0,03% do 0,1% t^^osmu jako środka przzcrwbakteryjnego.
  7. 7. ŚŚOdek aedłwe zastrzr . ,5 πθγπιι,ιζ tym, że stanowi gi paata ta zęiów lui żel do czyszczenia zębów zawierający od 0,25 do 0,5% tricroranu jako środka przzcrebcktzryjnego.
    * * *
PL28311989A 1989-10-26 1989-12-29 Srodek do pielegnacji jamy ustnej o dzialaniu zapobiegajacym powstawaniuplytki nazebnej w opakowaniu PL PL PL PL165411B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/427,660 US5135738A (en) 1988-12-29 1989-10-26 Article comprising a dispensing container of polymeric material in contact with an antiplaque oral composition with which it is compatible

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL165411B1 true PL165411B1 (pl) 1994-12-30

Family

ID=23695723

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28311989A PL165411B1 (pl) 1989-10-26 1989-12-29 Srodek do pielegnacji jamy ustnej o dzialaniu zapobiegajacym powstawaniuplytki nazebnej w opakowaniu PL PL PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL165411B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5496540A (en) Plaque inhibition with antiplaque oral composition dispensed from container having polymeric material in contact and compatible with the composition
US5273741A (en) Packaged anti-plaque oral compositions
US4765984A (en) Stable single unit dose oral product
IT8948695A1 (it) Composizioni orali antiplacca, particolarmente e base di triclosan, confezionate in contenitori con preservazione di compatibilita'.
US4592487A (en) Dentifrices
EP0469722B1 (en) Anti-plaque dentifrice packaged in resilient squeezable dispensing container
AU642491B2 (en) Anti-plaque and anti-tartar dentifrices in plastic pump dispensers
JPH0543439A (ja) 抗歯垢口腔用組成物
US4814164A (en) Solid antitartar mouth deodorant composition
US5135738A (en) Article comprising a dispensing container of polymeric material in contact with an antiplaque oral composition with which it is compatible
FI98121C (fi) Varastoitaessa pysyvä, hammasplakkia estävä oraalinen koostumus
US5167951A (en) Article comprising a dispensing container that includes solid polymeric material in contact with an antiplaque oral composition with which it is compatible
PL165411B1 (pl) Srodek do pielegnacji jamy ustnej o dzialaniu zapobiegajacym powstawaniuplytki nazebnej w opakowaniu PL PL PL
NO169047B (no) Emballert tannkrem.
JP7342688B2 (ja) 口腔用組成物
US20200121586A1 (en) Composition comprising charcoal and an extract or substance of astrocaryum murumuru
BE1005904A5 (fr) Composition a usage buccal conditionnee, brosse a dents la comportant et son procede d'utilisation.
CA1286993C (en) Stable single dose oral product
WO2024015246A1 (en) Oral care composition comprising a peroxide and an ethylene oxide/propylene oxide block copolymer
IL98607A (en) Toothpaste to prevent bacteria and tartar in plastic distribution pumps