PL161368B1 - Urzadzenie do nasycania cieczy gazem, zwlaszcza wody ozonem PL - Google Patents

Urzadzenie do nasycania cieczy gazem, zwlaszcza wody ozonem PL

Info

Publication number
PL161368B1
PL161368B1 PL28477590A PL28477590A PL161368B1 PL 161368 B1 PL161368 B1 PL 161368B1 PL 28477590 A PL28477590 A PL 28477590A PL 28477590 A PL28477590 A PL 28477590A PL 161368 B1 PL161368 B1 PL 161368B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
chambers
liquid
gas
last
Prior art date
Application number
PL28477590A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL28477590A priority Critical patent/PL161368B1/pl
Publication of PL161368B1 publication Critical patent/PL161368B1/pl

Links

Landscapes

  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do nasycania cieczy gazem, zwlaszcza wody ozonem , stanowiace wielokomo- rowy absorber o kom orach rozdzielonych podw ój- nymi przegrodam i, z których jedne górnym i k ra- wedziami sa szczelnie polaczone z pokryw a urza- dzenia, a kraw edziam i dolnym i z dnem kom ór tw orza szczeline, natom iast drugie dolnymi krawe- dziam i sa szczelnie polaczone z dnem kom ór, a górnym i ustalaja poziom wody w kom orach i tw o- rza szczeline z pokryw a, zawierajace w dolnych czesciach kom ór rozdzielacze gazu absorbow anego w cieczy, znamienne tym, ze w kom orze (I) pier- wszej, liczac w kierunku przeplywu cieczy przez urzadzenie zaw arty jest przyrzad inzektorowy (25) w kom orach (II, III, IV, V) pozostalych, z wyjat- kiem ostatniej (VII), dystrybutory (17) gazu, prze- wód (16) inzektora ssacy gaz do nasycania cieczy w pierwszej kom orze jest w yprowadzony do prze- strzeni nad lustrem cieczy w innej komorze nasyca- nia w przegrodach (4 , 5, 7) polaczonych szczelnie z pokryw a, oprócz przegrody pierwszej i przedostat- niej znajduja sie nad lustrem cieczy otw ory przelo- towe (1 8 , 19) dla gazu, a w przegrodach (8 , 9 , 1 0 , 11) szczelnie polaczonych z dnem znajduja sie otwory (28) dla cieczy. fig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do nasycania cieczy gazem, zwłaszcza wody ozonem. Urządzenie stosuje się szczególnie w przypadku uzdatniania wody w obiegach basenowych. Urządzenie może być także stosowane do napowietrzania albo chlorowania wody lub ścieków lub do innych procesów wymagających absorpcji gazów w cieczach pod normalnym ciśnieniem. Urządzenie stanowi kontaktor wielokomorowy.
Znane jest urządzenie do nasycania cieczy gazem, stanowiące wielokomorowy absorber o komorach rozdzielonych podwójnymi przegrodami. Jedne z każdej pary przegród są górnymi krawędziami szczelnie połączone z pokrywą urządzenia, a krawędziami dolnymi z dnem komór tworzą szczelinę. Drugie z każdej pary przegród dolnymi krawędziami są szczelnie połączone z dnem komór, a górnymi ustalają poziom wody w komorach, z których woda wypływa, tworząc przy tym szczelinę z pokrywą komór. Znane urządzenie zawiera w dolnych częściach komór rozdzielacze gazu, który jest absorbowany w cieczy.
W przypadku nasycania ozonem wód basenowych, dla osiągnięcia pełnej dezynfekcji wody wymagane jest osiągnięcie stężenia ozonu w fazie ciekłej wyższego od 0,4 g/m3 i czasu kontaktu masy wody z zawartym w niej ozonem dłuższym niż 4 minuty. Ozon ulega jednak dosyć szybkiemu rozkładowi, gdy znajduje się w większych stężeniach. Natomiast przy niskich stężeniach O3 rozkład przebiega wolnej.
161 368
Znane urządzenia do uzdatniania wód basenowych zasadniczo nie mogą pracować włączone w sposób ciągły w obieg z basenami, gdyż nie można do basenów wprowadzać wody zawierającej ozon. Woda po opuszczeniu znanego urządzenia uzdatniającego powinna być magazynowana w zbiornikach otwartych do czasu całkowitego odgazowania i rozkładu ozonu.
Praktycznie jest to niemożliwe, gdyż wymaga budowy dodatkowego basenu. W tym dodatkowym zbiorniku, w dobrze natlenionej wodzie stojącej bardzo szybko rozwijają się na ścianach trudne do usunięcia glony.
Urządzenie do ozonowania wody basenowej połączone w obieg-z basenami, pracują więc praktycznie jako aparaty periodyczne, w których nie jest możliwa realizacja intensywnych sposobów uzdatniania. Po procesie uzdatniania należy na znaczny czas przerwać nasycanie dla umożliwienia desorpcji i rozkładu ozonu. Pomimo tego pewna ilość ozonu pozostaje, przepływając wraz z uzdatnioną wodą do basenu.
Urządzenie do nasycania cieczy gazem, zwłaszcza wody ozonem, stanowiące wielokomorowy absorber o komorach rozdzielonych podwójnymi przegrodami, z których jedne są górnymi krawędziami szczelnie połączone z pokrywą urządzenia, a krawędziami dolnymi z dnem komór tworzą szczelinę, natomiast drugie dolnymi krawędziami są szczelnie połączone z dnem komór, a górnymi ustalają poziom wody w komorach i tworzą szczelinę z pokrywą, zawierające w dolnych częściach komór rozdzielacze gazu absorbowanego w cieczy, według istoty wynalazku charakteryzuje się tym, że w komorze pierwszej, licząc w kierunku przepływu cieczy przez urządzenie, zawarty jest przyrząd inżektorowy, w komorach pozostałych z wyjątkiem ostatniej dystrybutory gazu, przewód inżektora ssący gaz do nasycania cieczy w pierwszej komorze jest wyprowadzony do przestrzeni nad lustrem cieczy w innej komorze nasycania, w przegrodach połączonych szczelnie z pokrywą, oprócz przegrody pierwszej i przedostatniej znajduje się nad lustrem cieczy otwory przelotowe dla gazu, a w przegrodach szczelnie połączonych z dnem znajdują się otwory dla cieczy.
Wskazane jest gdy w komorze (VI) ostatniej jest zawarta kolumna z wypełnieniem.
Korzystnie jest gdy objętość komory pierwszej jest większa od objętości komory drugiej, a objętość każdej z następnych komór jest większa od objętości komory ostatniej.
Przegrody i komory są liczone w kierunku przepływu cieczy. Pierwszą (I) komorą jest ta, do której jest wprowadzana ciecz czysta, a ostatnią ta, z której jest odprowadzana ciecz nasycona zaabsorbowanym gazem. Piersza przegroda jest między komorą I i II, a ostatnia - pomiędzy przedostatnią i ostatnią.
Według wynalazku łączny przekrój otworów przelotowych dla cieczy w przegrodach sięgających dna obudowy jest mniejszy od przekroju króćca odlotowego wody uzdatnionej z komory ostatniej.
Wskazane jest aby przekrój przelotu króćca w pokrywie komory ostatniej był mniejszy od przekroju przelotu każdego z trzech króćców w pokrywie komory pierwszej.
Korzystnie jest gdy kolumna absorpcyjna w komorze ostatniej zajmuje całą powierzchnię poziomego przekroju tej komory i ponad 60% jej objętości.
Wskazane jest zgodnie z wynalazkiem aby w komorze ostatniej powyżej poziomu krawędzi przegrody znajdowały się rowki kierujące.
W wyniku opracowania konstrukcji według wynalazku udało się zrealizować kontaktowy aparat absorpcyjno-desorpcyjny umożliwiający włączenie wody basenowej w ciągły obieg poprzez urządzenie do uzdatniania wody, przy czym woda wprowadzana do basenu nie zawiera ozonu pomimo tego, że urządzenie charakteryzuje się intensywnym przeciwprądowym sposobem nasycania z jednoczesnym wykorzystaniem ponad 95% ozonu „resztkowego opuszczającego komory absorpcyjne.
Wydajność urządzenia według wynalazku wzrosła 2,7-krotnie w porównaniu do najlepszych urządzeń znanych.
Zużycie ozonu potrzebnego do nasycania tej samej ilości wody zmalała o około 68%.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje sześciokomorowe urządzenie do ozonowania wody w przekroju osiowym wzdłużnym, fig. 2 - przyrząd inżektorowy 25 z komory I również w przekroju osiowym wzdłużnym i fig. 3 - otwór 28 w każdej z przegród 8, 9, 10, 11 przymocowanych do dna 30 obudowy urządzenia z ukazanym dystrybutorem 17 gazu i ścianą wzdłużną 29 obudowy 1 niewidoczną na fig. 1.
161 368
Urządzenie składa się z sześciu zakrytych komór oznaczonych od I - pierwszej, do której wprowadza się wodę przeznaczoną do obróbki - do VI - szóstej, z której woda jest odprowadzana do basenu lub innego miejsca przeznaczenia dla wody ozonowej.
Sześć komór poprzedzielane jest między sobą pięcioma parami przegród kierujących, z których przegrody 3,4,5,6,7 pierwsza (licząc zgodnie z kierunkiem przepływu wody) z każdej pary sięgają górnej pokrywy komory i są z nią trwale i szczelnie połączone lecz przy dnie tworzą znczny prześwit, natomiast przegrody 8, 9, 10, 11, 12, drugie z każdej pary są trwale połączone z dnem, a znaczny prześwit tworzą z górną pokrywą. W górnej pokrywie komory I znajdują się króćce 13 i 16 powietrza odpadowego i króciec 14, przez który wprowadzony jest do komory I przewód 15 inżektora doprowadzający wodę pod ciśnieniem. Wlot wody pod ciśnieniem do inżektora 25 jest wprowadzony w środkowej części pokrywy komory I. Inżektor 25 zawiera przewód ssący 26 wyprowadzony znad lustra wody w komorze II drugiej, przez otwór w przegrodzie 3. Rura tłocząca 27 inżektora sięga do dolnej części komory I. W górnej części przegród 4,5 i 7 na wysokości powyżej lustra wody znajdują się otwory 18, 19 umożliwiające swobodny przepływ gazu pomiędzy komorami II, III i IV (przez otwory 18) i pomiędzy komorami V i VI przez otwór 19 w przegrodzie 7.
W miejscu zetknięcia się z dnem czterech przegród 8,9,10 i 11 sięgających dna, w przegrodach znajdują się otwory 28 o prześwicie wynoszącym 7,5% pola przekroju króćca wylotowego 24 dla wody z komory VI ostatniej. W pokrywie komory VI ostatniej znajduje się króciec 23 do odprowadzania gazu odpadowego z komory V i VI, przedostatniej i ostatniej. Komora VI ostatnia, od poziomu górnej krawędzi komory 12 w kierunku dna, zawiera kolumnę 21 z wypełnieniem, które stanowią kształtki spiralne. Wypełnienie zajmuje 65% objętości komory (jej części od krawędzi w dół) a pod kolumną 21 znajduje się 35% nie wypełnionej objętości komory VI, a w dolnej części komory VI jest króciec wylotowy 24 wody po ozonowaniu.
Największą objętość ma komora I. Objętość komory II jest o 30% mniejsza niż komory I, komory III o 40% mniejsza, a objętość komory VI ostatniej wynosi 40% objętości komory I pierwszej. Komora trzecia, czwarta i piąta mają równe objętości.
Przez boczne ściany czterech komór, od drugiej do piątej wprowadzone są prostopadłe do tych ścian i równolegle do przegród przewody doprowadzające dystrybutorów 17 powietrza z ozonem. W komorach II, III i IV znajdują się one na wysokości 12 cm nad dnem urządzenia w komorze V przedostatniej na wysokości 25 cm nad dnem.
Pole przekroju wylotu 23 gazu z komory ostatniej VI wynosi 60% pola przekroju króćca wylotowego 13 lub 16 z komory pierwszej, które mają jednakowy przekrój. W komorze ostatniej VI ponad krawędzią przegrody 12 znajdują się rowki kierujące ciecz ponad wypełnieniem.
Działanie urządzenia według wynalazku jest następujące. Przez dystrybutory 17 do czterech komór od II do V jest wprowadzana mieszanina powietrza z ozonem, nasycając w tych komorach wodę w przepływie przeciwprądowym strumienia gazu w stosunku do strumienia cieczy.
Przez wlot 15 wtłaczanajest pod ciśnieniem woda do inżektora 25. W komorze 31 inżektora wytwarza się podciśnienie, w wyniku którego przewodem ssącym 26 wyprowadzonym przez przegrodę 3 pomiędzy komorami I i II, znad lustra wody w komorze II jest zasysane powietrze z resztką pozostałego ozonu. Powietrze z ozonem resztkowym jest również pobierane znad lustra wody komór III i IV poprzez otwory w przegrodach 4 i 5 pomiędzy komorami II-III i III-IV. Mieszanina wody z powietrzem i ozonem znad lustra wody w komorach II, III i IV jest podawana przewodem tłocznym 27 inżektora do dolnej części masy wody zawartej w komorze I. Ozon znad lustra wody w komorach II, III i IV ponownie nasyca wodę w komorze I dalszych, przedostając się wraz z przepływającą wodą do komory II i następnych. Woda uzdatniona ozonem przepływa w kolumnie VI z góry na dół przez wypełnienie 21 i jest odprowadzana z urządzenia króćcem 24. Powietrze z resztkami nie pochłoniętego, a także desorbowanego ozonu znad lustra wody w dwóch ostatnich komorach V i VI jest odprowadzane przez przewód 23. Natomaist powietrze z resztkowym ozonem znad lustra wody w komorach II, III i IV jest zasysane przez inżektor 25.
fig 3
fig 2
τ
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do nasycania cieczy gazem, zwłaszcza wody ozonem, stanowiące wielokomorowy absorber o komorach rozdzielonych podwójnymi przegrodami, z których jedne górnymi krawędziami są szczelnie połączone z pokrywą urządzenia a krawędziami dolnymi z dnem komór tworzą szczelinę, natomiast drugie dolnymi krawędziami są szczelnie połączone z dnem komór, a górnymi ustalają poziom wody w komorach i tworzą szczelinę z pokrywą, zawierające w dolnych częściach komór rozdzielacze gazu absorbowanego w cieczy, znamienny tym, że w komorze (I) pierwszej, licząc w kierunku przepływu cieczy przez urządzenie zawarty jest przyrząd inżektorowy (25) w komorach (II, III, IV, V) pozostałych z wyjątkiem ostatniej VII dystrybutory (17) gazu, przewód (16) inżektora ssący gaz do nasycania cieczy w pierwszej komorze jest wyprowadzony do przestrzeni nad lustrem cieczy w innej komorze nasycania w przegrodach (4, 5, 7) połączonych szczelnie z pokrywą, oprócz przegrody pierwszej i przedostatniej znajdują się nad lustrem cieczy otwory przelotowe (18,19) dla gazu, a w przegrodach (8, 9,10,11) szczelnie połączonych z dnem znajdują się otwory (28) dla cieczy.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w komorze (VI) ostatniej jest zawarta kolumna (21) z wypełnieniem.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienna tym, że objętość komory (I) pierwszej jest większa od objętości komory (II) drugiej, a objętość każdej z następnych komór jest większa od objętości komory (VI) ostatniej.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, ze łączny przekrój otworów przelotowych (28) dla cieczy w przegrodach sięgających dna obudowy jest mniejszy od przekroju króćca (24) odlotowego wody uzdatnionej z komory (VI) ostatniej.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przekrój przelotu króćca (23) w pokrywie komory (VI) ostatniej jest mniejszy od przekroju przelotu każdego z króćców (13, 15, 16) w pokrywie komory (I) pierwszej.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że kolumna absorpcyjna w komorze (VI) ostatniej zajmuje całą powierzchnię poziomego przekroju tej komory i ponad 60% jej objętości.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w komorze (VI) ostatniej powyżej poziomu krawędzi przegrody (12) znajdują się rowki kierujące.
PL28477590A 1990-04-13 1990-04-13 Urzadzenie do nasycania cieczy gazem, zwlaszcza wody ozonem PL PL161368B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28477590A PL161368B1 (pl) 1990-04-13 1990-04-13 Urzadzenie do nasycania cieczy gazem, zwlaszcza wody ozonem PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28477590A PL161368B1 (pl) 1990-04-13 1990-04-13 Urzadzenie do nasycania cieczy gazem, zwlaszcza wody ozonem PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL161368B1 true PL161368B1 (pl) 1993-06-30

Family

ID=20050947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28477590A PL161368B1 (pl) 1990-04-13 1990-04-13 Urzadzenie do nasycania cieczy gazem, zwlaszcza wody ozonem PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL161368B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100954454B1 (ko) 산소용해장치
KR101522021B1 (ko) 기액을 이용한 나노기포 다용도 혼합 용해기
JPH0153119B2 (pl)
US5695635A (en) Ozone purifying apparatus
US7121535B2 (en) Horizontal reaction chamber comprised of nested, concentric tubes for use in water purification
US6881331B1 (en) Assembly for purifying water
US7186334B1 (en) Combined chlorine and ozone generator sterilization system
JP2004521733A (ja) 高出力オゾン処理装置
KR100638812B1 (ko) 과포화 산소수 제조장치
PL161368B1 (pl) Urzadzenie do nasycania cieczy gazem, zwlaszcza wody ozonem PL
CN109954415B (zh) 一种臭氧水混合装置及具有该混合装置的清洗设备
US8061387B1 (en) Adjustable venturi
JP2013094747A (ja) オゾン液生成器及びオゾン液生成方法
JP2000135423A (ja) オゾン水製造装置
KR101595372B1 (ko) 수족관살균정화장치
JP4573141B1 (ja) 気体溶解装置
JPS56102922A (en) Air scrubbing apparatus
RU2078055C1 (ru) Устройство для озонирования воды
KR20130051063A (ko) 해수정화장치
KR20050024474A (ko) 오존살균 정수 시스템
RU2195358C1 (ru) Массообменный аппарат
KR20010028212A (ko) 제올라이트와 오존을 이용한 정수장치
EA010123B1 (ru) Способ абсорбции газа в жидкости и устройство для его осуществления
CN215783234U (zh) 二氧化氯发生器
US20230149864A1 (en) Venturi Aspirator THM/VOC Removal System