PL161136B1 - Wodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowych - Google Patents
Wodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowychInfo
- Publication number
- PL161136B1 PL161136B1 PL28038389A PL28038389A PL161136B1 PL 161136 B1 PL161136 B1 PL 161136B1 PL 28038389 A PL28038389 A PL 28038389A PL 28038389 A PL28038389 A PL 28038389A PL 161136 B1 PL161136 B1 PL 161136B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- saturated
- higher fatty
- unsaturated higher
- general formula
- moles
- Prior art date
Links
Landscapes
- Lubricants (AREA)
Abstract
Wodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowych, znamienny tym, że stanowi jednorodną mieszaninę monoglicerydów nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych o ogólnym wzorze 1, w którym Ri oznacza resztę nasyconego i/lub nienasyconego wyższego kwasu tłuszczowego; monoestrów nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych i oksyetylowanych 3-15 molami tlenku etylenu glikoli etylenowych o ogólnym wzorze 2, w którym Ra oznacza resztę nasyconego i/lub nienasyconego wyższego kwasu tłuszczowego, a n jest liczbą naturalną, zawartą w granicach od 4 do 16 oraz heterocyklicznego związku, zawierającego przynajmniej jeden atom azotu, o ogólnym wzorze 3, w którym Y oznacza atom siarki lub grupę — NRs, A oznacza grupę -CN, = C ::=S lub =CH2, R3, Ro, R5 oznaczają niezależnie grupę alkilową o 1-4 atomach węgla, podstawniki fenylowe albo wodór, m = 0 lub 1, przy czym rzeczoną jednorodną mieszaninę otrzymuje się w wyniku reakcji jednego mola trójglicerydu nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych z więcej niż jednym, a mniej niż trzema, najkorzystniej z dwoma molami oksyetylowancgo 3-15 molami tlenku etylenu glikolu etylenowego, prowadzonej z udziałem katalizatora lub bez, w temperaturze I6O-23O°C, najkorzystniej w 200°C, w czasie 2-6 godzin, najkorzystniej w czasie 4 godzin i późniejszego rozpuszczenia na gorąco w mieszaninie poreakcyjnej 0,001-0,1 mol heterocyklicznego związku, zawierającego przynajmniej jeden atom azotu,
Description
Przedmiotem wynalazku jest wodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowych.
Podstawowymi zadaniami smarów, stosowanych przy głębokim tłoczeniu są: obniżenie współczynnika tarcia, obniżenie nacisku jednostkowego, podwyższenie jakości wyrobu i obniżenie zużycia kosztownych narzędzi tłocznych. Te podstawowe zadania spełnia lepiej lub gorzej szereg różnych znanych środków smarnych. Najliczniejszą grupę z nich stanowią smary wytwarzane na bazie olejów mineralnych, często zawierające specjalistyczne dodatki dla zwiększenia poślizgu, odporności na korozję i poprawy innych właściwości gotowego produktu. Do tej grupy smarów przykładowo należą: znana z polskiego opisu patentowego nr 45 270 mieszania oleju mineralnego z grafitem, znana z polskiego opisu patentowego nr 98 163 mieszanina oleju mineralnego z kwasem, mydłami naftenowymi, pyłem drzewnym i żelatyną, czy wreszcie przedstawiona w polskim opisie patentowym nr 135 510 kompozycja smarna, zawierająca 38% oleju maszynowego, 20% oleju cylindrowego, 15% oleju rzepakowego, 15% parafiny ciekłej i 12% niskocząsteczkowego polietylenu mazistego.
W większości jednak przypadków obróbka tłoczna nie jest ostatnią opreacją procesu technologicznego - ukształtowane przedmioty poddawane są zwykle dalszej obróbce, w tym często także obróbce galwanicznej. Procesy galwaniczne, a zwłaszcza elektrolityczne osadzanie powłok metalicznych, wymagają doskonałego odtłuszczenia powierzchni metalowego przedmiotu. Niedostateczne odtłuszczenie prowadzi co najmniej do pogorszenia przyczepności powłok galwanicznych, a w wielu przypadkach także do ich nieciągłości.
Przedmiotów metalowych, ukształtowanych w obróbce tłocznej z zastosowaniem smarów bazowanych na olejach mineralnych, lub innych, nierozpuszczalnych w wodzie, związkach organicznych (jak przykładowo znany z polskiego opisu patentowego nr 51 030 smar zawierający związki aromatyczne), nie można prawidłowo odtłuścić w konwencjonalnych, wodnych kąpielach odtłuszczających. Całkowite usunięcie resztek tego typu smarów możliwe jest jedynie w rozpuszczalnikach organicznych, których stosowanie jest jednak kosztowne, szkodliwe dla ludzi i środowiska i często powodujące zagrożenie pożarowe.
161 136
Inną grupą smarów, które nie stwarzają problemów z odtłuszczaniem, są smary wodozmywalne. Przykładowymi rozwiązaniami z tej grupy są: znany z polskiego opisu patentowego nr 50 054 produkt reakcji N-jednoalkilenotrójmetylenodwuaminy z kwasem fosforowym w obecności wody, czy mieszanina sulfonowanego łoju .z fosforanem trójetanoloaminy i kwasem fosforowym według polskiego opisu patentowego nr 70 153. Smary te zawierają jednak pewną ilość wolnego kwasu fosforowego, który działa drażniąco na skórę ludzką i jest agresywny w stosunku do narzędzi i obrabianych przedmiotów.
Dobrym środkiem smarnym jest znany z polskiego opisu patentowego nr 132 687 wodozmywalny smar, zawierający zobojętniony alifatycznymi aminami i/lub alkanoloaminami produkt reakcji odpadów skór zwierzęcych z kwasem fosforowym, jednak skuteczność jego działania uwarunkowana jest dokładnym odtłuszczeniem stempli, matryc i blach przed obróbką tłoczną (dla zachowania ciągłości filmu smarnego), co jest kłopotliwe i w praktyce bardzo trudne do uzyskania z uwagi na nieszczelności układów smarnych pras.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie nieszkodliwego, wodozmywalnego smaru do głębokiego tłoczenia metali żelaznych i kolorowych, niekłopotliwego zastosowania w przeciętnych warunkach produkcyjnych.
Smar według wynalazku stanowi jednorodną mieszaninę produktów reakcji jednego mola trójglicerydu nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych z więcej niż jednym, a mniej niż trzema, najkorzystniej z dwoma molami oksyetylowanego 3-15 molami tlenku glikolu etylenowego: monoglicerydów nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych o ogólnym wzorze 1, w którym Ri oznacza resztę nasyconego i/lub nienasyconego wyższego kwasu tłuszczowego; monoestrów nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych i oksyetylowanych 3-15 molami tlenku etylenu glikoli etylenowych o ogólnym wzorze 2, w którym R2 oznacza resztę nasyconego i/lub nienasyconego wyższego kwasu tłuszczowego, a n jest liczbą naturalną w granicach od 4 do 16 oraz rozpuszczonego w tych produktach w ilości 0,001-0,1 mola heterocyklicznego związku, zawierającego przynajmniej jeden atom azotu, o ogólnym wzorze 3, w którym Y oznacza atom siarki lub grupę = Nr5; A oznacza grupę -CN, = C = S lub = CH2; R3, R4, Rs oznaczają niezależnie grupę alkilową o 1-4 atomach węgla, podstawniki fenylowe albo wodór; m = 0 lub 1.
Rzeczoną jednorodną mieszaninę związków chemicznych otrzymuje się reagując z udziałem katalizatora lub bez, w temperaturze 160-230°C, najkorzystniej w 200°C, w czasie 2-6 godzin, najkorzystniej w czasie 4 godzin jeden mol trójglicerydu nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych z więcej niż jednym, a mniej niż trzema, najkorzystniej z dwoma molami oksyetylowanego 3-15 molami tlenku etylenu glikolu etylenowego i rozpuszczając na gorąco w otrzymanych produktach reakcji 0,001-0,1 mola heterocyklicznego związku, zawierającego przynajmniej jeden atom azotu, o ogólnym wzorze 3, w którym oznaczenia są analogiczne, jak podane wyżej.
Fakt, iż podstawowe składniki smaru, zapewniające ciągłość filmu smarnego w warunkach tarcia granicznego przy głębokim tłoczeniu, są równocześnie emulgatorami typu w/o (związki o ogólnym wzorze 1) oraz typu o/w (związki o ogólnym wzorze 2), umożliwia zarówno nakładanie smaru na nieodtłuszczone powierzchnie, jak też i na dokładne zmycie bieżącą wodą jego resztek z ukształtowanych przedmiotów po zakończeniu operacji tłoczenia. Obecność heterocyklicznego związku, zawierającego przynajmniej jeden atom azotu (o ogólnym wzorze 3) poprawia właściwości poślizgowe, inhibituje plamienie metali kolorowych i zapobiega utlenianiu.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony na poniżej podanych przykładach.
Przykład I. 890g trójstearynianu gliceryny przereagowano w temperaturze 200°C±2°C w czasie 4 godzin z 564 g oksyetylenowanego 5 molami tlenku etylenu glikolu etylenowego. W otrzymanej mieszaninie produktów reakcji rozpuszczono na gorąco (bezpośrednio po zakończeniu reakcji) 6 g 2-metylo-5-metoksy-benzotiazolu. Otrzymano po wystudzeniu do temperatury otoczenia smar o konsystencji gęstego miodu. Przy użyciu tego smaru kształtowano na prasie hydraulicznej wytłoczki aluminiowe o średnicy lOcm i głębokości 15cm. Otrzymano wytłoczki o dobrej gładkości powierzchni, bez zadziorów i śladów po narzędziach. Smar spłukano bieżącą zimną wodą. Detale posiadały metaliczny połysk aluminium, bez śladów tłuszczu i nadawały się do obróbki galwanicznej z zastosowaniem konwencjonalnych kąpieli wodnych.
161 136
Przykład II. 850g nierafinowanego oleju rzepakowego przereagowano z 600g oksyetylenowanego glikolu etylenowego o ciężarze cząsteczkowym 300 z dodatkiem 1,5 g octanu cynku jako katalizatora. Temperatura reakcji wynosiła 190°C, czas 2,5 godziny. W gorących produktach reakcji rozpuszczono 10 g, 2-metylo-5-metoksy-benzotiazolu. Otrzymano po wystudzeniu do temperatury otoczenia smar o konsystencji syropu. Smar ten zastosowano do tłoczenia różnorakich detali mosiężnych i miedzaninych, o skomplikowanych kształtach. Bezpośrednio po zmyciu ukształtowanych detali bieżącą wodą poddano je trawieniu w mieszaninie kwasów: azotowego i siarkowego (zwyczajowo zwanej gelbryną), wypłukano i chromianowano. Detale były gładkie, wytrawione na całej powierzchni i posiadały ciągłą powłokę chromianową o dobrym połysku.
Przykład III. 900 g technicznego łoju zwierzęcego przereagowano z 800 g oksyetylowanego glikolu etylenowego o ciężarze cząstczkowym 400 z dodatkiem 0,5 g tlenku cynku jako katalizatora. Temperatura reakcji wynosiła 185°C, czas 3 godziny. W gorących produktach reakcji rozpuszczono 5 g 2-amino-benzotiazolu. Otrzymano po wystudzeniu do temperatury otoczenia smar o konsystencji miodu. Przy użyciu tego smaru kształtowano na prasie hydraulicznej wytłoczki stalowe o wymiarach 10 X 10 X 10 cm. Po wymyciu wytłoczek w bieżącej zimnej wodzie odtłuszczono je w konwencjonalnej, wodnej kąpieli odtłuszczającej, wytrawiono i ocynkowano w bezcyjankowej kąpieli alkalicznej. Uzyskano ciągłą i gładką powłokę cynkową o jednolitym połysku i dobrej przyczepności do stalowego podłoża.
Do smaru, będącego przedmiotem niniejszego wynalazku, można - w miarę potrzeb dla specyficznych zastosowań - wprowadzać znane specjalistom w tej dziedzinie dodatki smarne, rozpuszczalne w estrach kwasów tłuszczowych, zawierające chlor i/lub siarkę i/lub fosfor oraz nierozpuszczalne dodatki smarne jak grafit, dwusiarczek molibdenu, pył drzewny, pył skórzany, siarka koloidalna i inne.
H.C-0H i
HC-OH
H2C-R,
WZÓR 1
H(OCH2CH2)nR2 WZÓR 2
I
L
WZÓR 3
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweWodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowych, znamienny tym, że stanowi jednorodną mieszaninę monoglicerydów nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych o ogólnym wzorze 1, w którym Ri oznacza resztę nasyconego i/lub nienasyconego wyższego kwasu tłuszczowego; monoestrów nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych i oksyetylowanych 3-15 molami tlenku etylenu glikoli etylenowych o ogólnym wzorze 2, w którym R2 oznacza resztę nasyconego i/lub nienasyconego wyższego kwasu tłuszczowego, a n jest liczbą naturalną, zawartą w granicach od 4 do 16 oraz heterocyklicznego związku, zawierającego przynajmniej jeden atom azotu, o ogólnym wzorze 3, w którym Y oznacza atom siarki lub grupę =NR5, A oznacza grupę -CN, =C = S lub =CH2, R3, R4, Rs oznaczają niezależnie grupę alkilową o 1-4 atomach węgla, podstawniki fenylowe albo wodór, m = 0 lub 1, przy czym rzeczoną jednorodną mieszaninę otrzymuje się w wyniku reakcji jednego mola trójglicerydu nasyconych i/lub nienasyconych wyższych kwasów tłuszczowych z więcej niż jednym, a mniej niż trzema, najkorzystniej z dwoma molami oksyetylowanego 3-15 molami tlenku etylenu glikolu etylenowego, prowadzonej z udziałem katalizatora lub bez, w temperaturze 160-230°C, najkorzystniej w 200°C, w czasie 2-6 godzin, najkorzystniej w czasie 4 godzin i późniejszego rozpuszczenia na gorąco w mieszaninie poreakcyjnej 0,001-0,1 mol heterocyklicznego związku, zawierającego przynajmniej jeden atom azotu, o ogólnym wzorze 3, w którym oznaczenia są analogiczne, jak podano wyżej w zastrzeżeniu.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL28038389A PL161136B1 (pl) | 1989-06-30 | 1989-06-30 | Wodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL28038389A PL161136B1 (pl) | 1989-06-30 | 1989-06-30 | Wodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL280383A1 PL280383A1 (en) | 1991-01-14 |
PL161136B1 true PL161136B1 (pl) | 1993-05-31 |
Family
ID=20047833
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL28038389A PL161136B1 (pl) | 1989-06-30 | 1989-06-30 | Wodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL161136B1 (pl) |
-
1989
- 1989-06-30 PL PL28038389A patent/PL161136B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL280383A1 (en) | 1991-01-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3422166A (en) | Triethanolamine salts of mono- and dinonyl phenol (ethoxylate) phosphate acid esters | |
CN101724499B (zh) | 环保触变性防锈油及其生产方法 | |
US5399274A (en) | Metal working lubricant | |
KR101841083B1 (ko) | 금속재료의 수성 소성가공용 윤활제 조성물 | |
TWI458821B (zh) | 乾膜、抗腐蝕冷形成潤滑劑 | |
JP2000309793A (ja) | 金属材料塑性加工用水系潤滑剤 | |
KR101177088B1 (ko) | 윤활제가 피복된 성형성이 개선된 금속판 | |
CN102559355A (zh) | 自抑菌型通用乳化切削液及其制备方法 | |
CA1110611A (en) | Preparation of metals for cold forming | |
CN107523404B (zh) | 水基防锈金属冷锻润滑剂及其制备方法 | |
EP0146140A2 (en) | Process for metal forming | |
JP6231720B2 (ja) | 冷間圧造用塑性加工金属材料の非リン皮膜処理方法 | |
US3775323A (en) | Compositions with a simultaneous lubricating and phosphatising action for the surface treatment of steels for the purpose of cold forming operations,and preparation and use of such compositions | |
PL161136B1 (pl) | Wodozmywalny smar do głębokiego tłoczenia na zimno metali żelaznych i kolorowych | |
JP3567311B2 (ja) | 水性冷間鍛造潤滑剤 | |
CN113736544B (zh) | 一种环保水溶性不锈钢薄板冲压油及其制备方法 | |
CN108441310A (zh) | 一种金属加工用半合成切削液及其制备方法 | |
CN101418248B (zh) | 一种多用途金属加工润滑剂的制造方法 | |
CN103695117B (zh) | 高精度拉拔铜及铜合金棍的润滑剂 | |
CN107446678B (zh) | 管材冷轧用的润滑油及其制备方法 | |
JP3462632B2 (ja) | 金属材料の塑性加工用水系潤滑剤組成物及びその表面処理方法 | |
CN110331028A (zh) | 一种用于金属加工的水溶性多功能长效极压乳化切削液 | |
CN111732994A (zh) | 一种钢铝兼用水基金属加工切削液及其制备方法 | |
JPS58152096A (ja) | 金属加工用潤滑油組成物及びその使用方法 | |
KR930007892B1 (ko) | 소성가공용 윤활제 및 이의 제조방법 |