PL159492B1 - Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny PL - Google Patents

Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny PL

Info

Publication number
PL159492B1
PL159492B1 PL28046089A PL28046089A PL159492B1 PL 159492 B1 PL159492 B1 PL 159492B1 PL 28046089 A PL28046089 A PL 28046089A PL 28046089 A PL28046089 A PL 28046089A PL 159492 B1 PL159492 B1 PL 159492B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
deoxy
hydrochloride
hydroxytetracycline
purifying
solvate
Prior art date
Application number
PL28046089A
Other languages
English (en)
Other versions
PL280460A1 (en
Inventor
Jadwiga Wojcicka
Wieslaw Drzewinski
Wanda Gorska
Jerzy Szymanski
Mieczyslaw Wawrzyniewicz
Bozenna Ryniewicz
Original Assignee
Tarchominskie Zaklad Farma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tarchominskie Zaklad Farma filed Critical Tarchominskie Zaklad Farma
Priority to PL28046089A priority Critical patent/PL159492B1/pl
Publication of PL280460A1 publication Critical patent/PL280460A1/xx
Publication of PL159492B1 publication Critical patent/PL159492B1/pl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksy- tetracykliny, znamienny tym, ze zanieczyszczony chlorowodorek 6- dezoksy-5-hydroksytetracykliny zawiesza sie w wodzie zawierajacej 50-70% alkoholu etylowego, nastepnie w temperaturze 20-50°C dodaje sie kwas mrówkowy az do rozpuszczenia chlorowodorku, po czym ewentualnie roztwór oczyszcza sie weglem aktywnym i saczy, zadaje przesacz kwasem solnym i wytraca chloro- wodorek 6-dezoksy- 5-hydroksytetracykliny jako solwat z 1/2 czasteczka wody i 1/2 czaste- czka alkoholu etylowego. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania ElorowoErku 6-dezoksy-5-hydrokaytetracykliny, w postaci solwatu z 1/2 cząsteczką wody i 1/2 cząsteczką alkoholu etylowego, który jako antybiotyk z grupy tetracyklin ma zastoeowanie w lecznictwie pod nazwą Eksycyklina.
Literatura chierniczno-farmaceutyczna podaje wiele metod otrzymywania Eksycykliny, które oparte są na katalitycznej reEkcji 6-metyleno-5-hydroksytetracykliny lub jej lE-ahlorowcopochodnej. Z roztworów poreEkcy jnych izoluje się 6-dezoksy-5-hydroksytetracyklinę jako zasadę lub sole z różnymi kwasami, a następnie oczyszcza. Do najczęściej wyodrębnianych soli tego antybiotyku należą Elorowodorek i sulfosalicylan, ale zarówno zasada jak i sole zanieczyszczone są rożnego roEaju związkami. Mogą byń to związki organiczce, będące pochodnymi antyEotyku tetracykliny, albo związki metali, które wEodzą w slcład Etalizatorów np. palladu, Ebałtu lub rodu. Zanieczyszczenią powyższe muszą byń koniecznie usunięte dlatego, aby piroEkt Eńcowy odpowiadał normom farmakopealnym.
Dokeycyklina używana jest w lecznictwie zarówno w postaci kapsułek jak też iniekcji E stosowania Eżylnego. Ta Euga postać leku musi spełniać EEtkowo Erdzo ostre wymagania jakościowe to znaczy musi być wolna od zanieczyszczeń mechanicznyE, ciał depresyjnych i pyrogenów. Zanieczyszczenia te można usuwać na Eodze Eystalizacj i.
Literatura patentowa podaje różne sposoby oczyszczania doksycykliny, np. opis patentowy brytyjski nr 1 122 480, belgijski nr 770 527, Stany Zjednoczone Ameryki nr 3 795 707 i RFN nr 2 131 945. Metody te polegają przeważnie na przekształcaniu jednej soli w drugą, lub na przejściu pośrednie przez postać zasady. Te operacje pociągają za sobą duże straty produktu.
W polskie cpisis OatenEwye nr 71 656 podany jest sposób oczyszczania ó--dezoksy-5-hydrcksytetracykliny ne drodze rekrystalizacji pośredniej soli, takiej jak sulfosalicylan 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny, a następnie na jego transformacji do chlorowodorku. Ten sposób powoduje uwolnienie produktu od różnych zanieczyszczeń, ale ceΓtymeny po transformacji chlorowodorek 6-dezoksy-5-hyrΓck syte tra cyk liny zawiera zwykle nieprze^e^^any sulf osalicylan. Tak zanieczyszczony produkt nie odpowiada wyrneganioe fareakopealnym i bez dodatkowego oczyszczenia nie może być stosowany w lecznictwie.
159 492
Metoda oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydrosytetracykliny od sulfosalicylanu podana jest w innym polskim opisie patent owym nr 101 521. Według opisanego sposobu oczyszczania talorowotarek 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny zawiesza się w rozpuszczalniku organicznym 1 zadaje pocho<iną mocznika lub tiomocznika, które z kwasem sulfosalicylowym tworzą rozpuszczalne sole addycyjne, przecłwdzące do ługów macierzystych po odsączeniu talorowodorku. Niedogodnością tego sposobu jest ograniczony zakres oczyszczania wyłącznie od sulfosalicylanu, natomiast żak jest możliwości usunięcia innych zanieczyszczeń, takich jak ,6-epidoksycyklina, anhydrooksytetracyklina ta apooksytetracyklina, a tym eamyrn nie pozwala na stosowanie produktu do inietaji tażylnych. W opisanej metodzie brak jest możliwości rozpuszczenia substancji i filtracji roztworu, co uniemożliwia oczyszczenie produkta od zanieczyszczeń barwnyta i mechaniczr.ych, a tym samym nie pozwala na stosowanie protaktu ta iniekcji.
Nie pisano w lieeraturze sposobu rekrystalizacji talorowodorku 6-dezolssy-5hydroksytetracykliny. Według znanych metod nieodpowiedni jakościowo produkt; przeważnie przekaztałca się w sulfosalicylan dź w zasadę, oczyszczając go tym sposobem i po odsączeniu przelcształca ponownie w chlorowodorek.
W opracowaniu jednoetapowego sposobu oczyszczania talorowodorku występują trudności wobec budowy ftayko-chemicznej tego związku, będącego solwetem, a więc z góry zostaje narzucona tanieczność stosowania wody i alkoholu etylowego jako medium reakcyjnego, gdyż rozpuszczalnik te wchodzą w sltład solwatu.
W czasie przeprowadzonych doświadczeń okazało się, że rozpuszczalność chlorowodorku ó-dezoksy-^tydroksytetracykliny w mieszaninie wody i alkoholu etytawego zwiększa się niewspółmiernie w ote-ności kwasu mrówkowego. Mieszanina wody i alkoholu etytawego może być stosowana w szerokim zakresie, ale korzystny jest w niej udział wody w ilości 30-50 % objętośctawych w stosunku do alkoholu etylowego. Stętanie oczyszczanego talorowodorku uzależnione jest od ilości dodawanego kwasu mrówkowego i temperatury rozpuszczania pomiędzy 1ΌΟ a 6°0C, to też w celu uzyskania wymaganego styżenia talorowotarku w niższej temperaturze należy zwiększyć dodatek kwasu mriówkowego. Natomiast przy podwyższeniu temperatury itaść dodawanego kwasu mrówlcowegjo ulega zwiej szeniu. Optymalne wyniki oczyszczania uzyskano rozpuszczając 1 g talorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny w keszaninie 2-3 cm^ wody zawierającej 5O-7O % objętościowych alkotalu etylowego w temperaturze 2O-6O°C, z tanieczną ilością niezbędnego kwasu mrówkowego 0,2 do 1,5 cm^ na 1 g talorowrdrrku.
W zależnotai od rodzaju zanieczyszczeń roztwta talorowodorku 6-dezoksy-5tydroksytetracykliny albo zadaje się węglem aktywnym w celu usunięcia zanieczyszczeń tiarwnych i przesącza, albo tylko fil tuje dla odsączenia zanieczyszczeń mechar.icznyta. Do oczyszczonego fil trata dodaje się następnie ltwas solny, pod źórego działaniem wytrąca się talorowodorek w postaci solwatu z 1/2 cząsteczką alkoholu etytawego. Na wydajność i jakość produktu ilość dodawanego kwasu solnego wpływa w niewielkim stopr.iu.
Według wynalazku zanieczyszczony talorowodorek fi-dezoksy-^jtaydroksytetrecvkliny zawiesza się w wodzie- zawierającej 5°-7C % alkoholu etyh^wegn i w io’upertaurze 2°-50oC dodaje się kwas mrówkow^r aż ta rozpuszczenia talorowodi^ku, po czym roztwta ewentualnie ocz^zcza się węglem aktywnym, sączy, zataję się przesącz kwases solnym i wytrąca talorowodorek 6-dizrk3y-5-hydroksytθtΓacykliny jako solwat, który zawiera L/2 cząsteczki wody i 1,2 cząsteczki alkoholu etytawego 'Wydajność oczyszczania 91.-96 %.
Jakość zyskanego talorowodorku w postaci solwatu określają normy farmakrpealr^. Jedno z istotnych, jakośctawych wymagań Farmakopei Brytyjskiej dtayczy zanieczyszczeń ta s^biu jących światło. Zabarwienie substancji badanej ma wpływ na wartość MmzaMj tastynkcji. Dla talorowodorku b-dezoksy-j-hydroksytetratykliny w postaci wiwatu, w 1 % roztworze, przy długości fali 490 mu, r.ie może być wytaza od 0,12.
159 492 po oczyszczeniu produktu, otrzymanego sposobem według wynalazku, ekstynkcja Jest tolkakrotnie niższa w śtosunku do substancji wyJściowej/przed oczyszczeniem/. Ten wysoki stopień czystości Jest wynikiem rekrystalizacji z zastosowaniem toaeu mrówkowego zgodnie z wynalazkiem. Kwas mrówkowy spełnia podwójną rolę, a mianowicie, ułatwiając rozpuszczanie zanieczyszczonego produktu, umożliwia uzyslciwanie wysokich wydajności rekrystalizacji, a dzięto właściwościom redukującym wpływa korzystnie na stobilnośó oczyszczanego produtou w roztworze, pozwalając na uzyslciwanie wysokiego stopnia czystości produktu.
Ponadto sposób według wynalazku umożliwia relcryetalizację zanieczyszczonego produktu bez stosowania etapów posrednito, takich Jak wytrącanie sulfosalicytonu lub zasady 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny.
Otok uzystowania wysokiej wydajności i farmakopealnego stopnia czystości., zaletami metody wynalazku są znaczne uproszczenia techniczne procesu i związana z tym obniżka kosztów wytwarzania, co ma ietotne znaczenie w produkcji tego leku w skali przemysłowej. Ilustracją dla wynalazku są poniższe przykłady.
Przykład 1.10g zanieczyszczonego clilorowotorku 6-dezoksy-5-hy<lro1% 3 ksytetracykliny o e)c8tynkcji Ε·θθ = 0,14 zawieszono w mieszaninie 15 cm alkoholu etylowego i 1.5 cm· wody. Do zawiesiny dotlano 7 cm· kwasu mtowlcowego to prawie całkowi tego rozpuszczenia produktu, po czym otrzymany roztw<5r odbarwiono 0,2 g węgla atoywne^, odsączono węgiel i do roztworu dotono 20 cm stężonego toaau solnego. Kry stalizację produktu prowadzono w tempera turze 1.8-22OC przez 6 ^dzto. Otrzyrnany osad otoczono, przemyto tozwodnym alkoholem etytowym i wyauszo^. Otrzymano 9,1 g clilorowotorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny w poetaci solwatu, odpowiadającego wymaganiom farmakopealnym o ekstynkcji 0,03. Wydajność 91 %
Przykład II. 200 g zanieczyszczonego tolorowodorku ć-dezoksy-S-hydroksytetracytoiny o ekstynkcji E » 0,08 todano to mieszaniny 3°0 cmJ alkoholu etytowego i 200 cm· wody. Zawiesinę podgrzano do temperatury 50°C i wkroplono to niej 80 cm· kwasu mtowkowego, po czym prawie toarowny roztw<5r przesączono i to filtratu dodano 140 cm· stężonego kwasu solnego. Temperaturę mieszaniny obniżono to 18-22°C i przez 6 godzin całość mieszam. po wykry8talilowamiu osad otoczono, przemyto go tozwodnym alkoholem etytowym i wysuszono. trzymano 192 g farmakopealnego tolorowodorku 6-dezoksy-5-hydrok8ytetracykliny w postaci solwatu o ekstynkcji Ε^θ = 0,008. Wydajność 96 %.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydrokaytetracykliny, znamienny tym, że zanieczyszczony Elorowodorek 6-dezoksy-5-hydrokay tetracykliny zawiesza się w wodzie zawierającej 50-70 % alkoholu etylowego, następnie w temperaturze 20 - 50°C Edaje się Iswae mrówkowy aż E rozpuszczenia ElorowoEEu, po czym ewentualnie roztwór oczyszcza się węglem aktywnym i sączy, zadaje przesącz Easem solnym i wytrąca ElorowoErek ć-dezokay-fjEydroksytetracykliny jako solwat z 1/2 cząsteczką wody i 1/2 cząsteczką alkoholu etylowego.
PL28046089A 1989-07-05 1989-07-05 Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny PL PL159492B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28046089A PL159492B1 (pl) 1989-07-05 1989-07-05 Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28046089A PL159492B1 (pl) 1989-07-05 1989-07-05 Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL280460A1 PL280460A1 (en) 1991-01-14
PL159492B1 true PL159492B1 (pl) 1992-12-31

Family

ID=20047892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28046089A PL159492B1 (pl) 1989-07-05 1989-07-05 Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL159492B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL280460A1 (en) 1991-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU820659A3 (ru) Способ получени производных 4-амино- 5-АлКилСульфОНилОАНизАМидОВ, иХ СОлЕй,ОКиСЕй, лЕВО- и пРАВОВРАщАющиХизОМЕРОВ /иХ ВАРиАНТы/
US3360436A (en) Radioopaque compounds and methods of preparing the same
CA1048503A (en) Method of preparing new derivatives of d, l-tyrosine having a pharmaceutical activity on smooth muscles
CH615152A5 (en) Process for the preparation of carboxylic acid amides and the carboxylic acid amides thus prepared
US4459226A (en) Process for recovering insulin
HU176251B (en) Process for producing 2,4,6-triiodo-benzoic acid derivatives substituted with 2,4,6-triiodo-benzoyl-amino-alkyl-acetamido group
JPS6217994B2 (pl)
US4027038A (en) Complement inhibitors
PL159492B1 (pl) Sposób oczyszczania chlorowodorku 6-dezoksy-5-hydroksytetracykliny PL
US3128301A (en) Alkyl esters of acylated 3,5-diamino- 2, 4, 6-triiodobenzoic acids and their preparation
JPS6253966A (ja) 新規ピリジン誘導体
US2186773A (en) 2(p-nicotinylaminobenzenesulfon-amide) pyridine and its salts, and process of preparing them
US2939881A (en) Iodo-benzoic acid derivatives
CN109280015A (zh) 一种d-泛酸钠合成和手性拆分方法
PT91835A (pt) Processo para a micronizacao de glibenclamida
Koelsch The reaction of benzylmagnesium chloride with 3-phenylquinazolone-4
US4132730A (en) Ureylene naphthalene sulfonic acids
DE2715382A1 (de) Kontrastmittel fuer roentgenaufnahmen
Jensen STUDIES ON CRYSTALLINE INSULIN'IV. THE ISOLATION OF ARGININE, HISTIDINE, AND LEUCINE H. JENSEN, OSKAR WINTERSTEINER, AND VINCENT DU VIGNEAUD³
ICHIKAWA et al. Studies on Synthesis of Coumarin Derivatives. XXIII. Synthesis and Antibacterial Activity of Derivatives of 3-Substituted-7-amino-4-hydroxy-coumarin
US3998957A (en) Complement inhibitors
SU591470A1 (ru) Способ очистки 2-меркаптобензотиазола
Mortimer et al. VII. STUDIES ON THE PANCREAS: An Attempt to Repeat the Mellanby Procedure for the Isolation and Purification of Secretin
Oneto Sulfophenylarsonic acids and certain of their derivatives. I. p-sulfophenylarsonic acid
CA2152614A1 (en) Use of benzotriazines as pla2 inhibitors, new benzotriazines, process for their preparation and medicaments containing benzotriazines