PL158981B1 - Bron palna do strzelania amunicja bez luski PL PL - Google Patents

Bron palna do strzelania amunicja bez luski PL PL

Info

Publication number
PL158981B1
PL158981B1 PL1988270199A PL27019988A PL158981B1 PL 158981 B1 PL158981 B1 PL 158981B1 PL 1988270199 A PL1988270199 A PL 1988270199A PL 27019988 A PL27019988 A PL 27019988A PL 158981 B1 PL158981 B1 PL 158981B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
projectile
weapon according
pipe
weapon
ammunition
Prior art date
Application number
PL1988270199A
Other languages
English (en)
Other versions
PL270199A1 (en
Inventor
Serge Ladriere
Original Assignee
Serge Ladriere
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Serge Ladriere filed Critical Serge Ladriere
Publication of PL270199A1 publication Critical patent/PL270199A1/xx
Publication of PL158981B1 publication Critical patent/PL158981B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B5/00Cartridge ammunition, e.g. separately-loaded propellant charges
    • F42B5/02Cartridges, i.e. cases with charge and missile
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41AFUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS COMMON TO BOTH SMALLARMS AND ORDNANCE, e.g. CANNONS; MOUNTINGS FOR SMALLARMS OR ORDNANCE
    • F41A21/00Barrels; Gun tubes; Muzzle attachments; Barrel mounting means
    • F41A21/12Cartridge chambers; Chamber liners
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B5/00Cartridge ammunition, e.g. separately-loaded propellant charges
    • F42B5/02Cartridges, i.e. cases with charge and missile
    • F42B5/067Mounting or locking missiles in cartridge cases
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B5/00Cartridge ammunition, e.g. separately-loaded propellant charges
    • F42B5/02Cartridges, i.e. cases with charge and missile
    • F42B5/18Caseless ammunition; Cartridges having combustible cases

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Telescopes (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)
  • Camera Bodies And Camera Details Or Accessories (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Shovels (AREA)
  • Fire-Detection Mechanisms (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)

Abstract

1. Bron palna do strzelania amunicja bez luski utworzona przez pocisk zaopatrzony w ladunek prochowy, zawierajaca co najmniej jedna rure posiadajaca jeden otwarty koniec i dno usytuowane po przeciwnej stronie tego otwartego konca oraz spust dla odpalenia ladunku prochowego poprzez splonke, znamienna tym, ze dno (2b) rury (2) oraz tylna czesc pocisku (6) sa tak usytuowane, aby two- rzyly stozkowy pasowanie (9) zawierajace, na pozio- mie dna (2b) rury (2), wewnetrzna stozkowa powierzchnie (10) oraz na poziomie czesci tylnej pocisku (6) zewnetrzna stozkowa powierzchnie (11), przy czym zewnetrzna stozkowa powierzchnia (11) i wewnetrzna stozkowa powierzchnia (10) maja te sama zbieznosc, a wtlaczane stozkowe pasowanie (9) pelni chwilowo funkcje elementu ustalajacego, dopóki cisnienie wytworzone w dnie (2b) rury (2) nie osiagnie dostatecznie wysokiej wartosci PM dla zapewnienia wystrzalu pocisku w sprzyjajacych okolicznosciach. FIG 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku Jest broń do strzelania amunicję bez łuski.. Przez wyrażenie “broń palna* rozumie się broń zawierającą co najmniej Jednę rurę, przez którę jest w^strzelwany pocisk oraz spust. Rura stanowi tę część broni, w której amuuncja Jest odpalana.
Zatem rura może tworzyć całę lufę lub stanowić tylko jej tylnię część. W tym ostatnim przypadku broń może zawierać mechanizm z wieloma rurami typu bębenka, przemieszczającymi się przed lufę.
Jeżeli chodzi o “amuuncję bez łuski* to najpierw należy zaznaczyć, że amuuncja klasyczna “z łuskę stanowi pocisk, w którym łuska chroni ładunek prochowy, urzędzenie zapłonowe umieszczone w tej łusce i środki do mocowania pocisku w łusce, utworzone na ogół przez zaciśnięcie łuski na pocisku. Taka amunncja z łu6kę charakteryzuje się niedogodnościami, a zwłaszcza dużym kosztem własnym jej wytwarzania·, ponieważ koszt łuski stanowi 35% kosztu całkowitego oraz ze względu na konieczność usuwania łuski z broni po oddanym strzale. Proponuje się zatem wykonania ammuncji bez łuski, która to amuuncja Jest utworzona z pocisku i ładunku prochowego, połęczonych ze sobę, a tworzęcych Jedrn^ty zespół łatwy do manńpulowania i składowania oraz przez środki zapłonowe do odpalania ładunku prochowego. Taka ammuncja bez łuski Jest więc tańsza od amuuicjl z łuskę, zaś brak łuski eliminuje problem jej ntnaan^α.
Znana broń palna przeznaczona do strzelania amuuncję bez łuski zawiera co najmniej jednę rurę posiadajęcę jeden otwarty koniec i dno usytuowane na swoim końcu przecwwnym oraz spust powodujęcy odpalenie ładunku prochowego za pomocę środków zapłonowych.
ZgłaszaJ<jaθmu nie jest znany żaden dokument opisujęcy dokładnie takę broń palnę, jednakże zgłaszajęcy przedstawia i omawia dokumenty następujęce.
Encyklopedia Van Wapans*a z roku 1981 opisuje pierwszy amerykański rewolwer bębenkowy, który Jest ładowany w sposób polegajęcy na tym, że ładowanie następuje od przodu przez wprowadzenie do każdej komory naboju, który został naklejony na tkaninę lub papier, następnie wpycha się ten nabój do komory bębenka za plśradnlcawem trzpienia, po czym umieszcza się zapalnik na każdej tulejce występujęcej do tej komory.
Z opisu patentowego nr 2 137 031 znana jest amuuncja zwana “teleskopową, która jest amuuńcję bez łuski, w której pocisk Jest osłaniany co najmniej częściowo w wybraniu wykonanym w ładunku miotającym. Między pociskiem i ładunkiem miotającym sę umieszczone środki mocujęca w postaci pierścienia sprężystego. Te środki maję na celu pomęczenie ze sobę pocisku i ładunku miotającego podczas wszystkich operacc!, manewrowania nim, transportu i ładowania broni.
Celem opisanego wynalazku Jest czasowe pouczenie przy stosowaniu αmunicji bez łuski naboju z ładunkiem miotającym. Ten cel został os^ęgnmęty za pomocę pierścieni sprężystych umieszczonych między nabojem i ładunkiem miotającym. Nie chodzi więc tam o środki do nosowego łęczenia pocisku i dna lufy. Ponadto te środki nie przytrzymuję naboju, gdyż sę tak skonstruowane, że nabój jest niezwięzany podczas strzelania.
Opis patentowy USA nr 3 616 752 dotyczy amiuicji bez łuski., w której to aiiuicji nabój jest osłaniany w ładunku miotającym. Urzędzenie prowadzęce przykrywa część przednię ładunku motającego chronięc Jego koniec. To urzędzenie prowadzęce zawiera dolnę część rurnwę /spełniającę rolę prowadzenie i uszczelnienia i prziznajzlnę do oderwania podczas strzału przez odsądzenie usytuowane na pocisku/, kołnierz i zewnętrznę część rurową. To odsądzenie nie stanowi w żadnym przypadku czasowych środków łęczęcych nabój i komorę, podczas strzelania. To odsądzenie przesuwa się w wybraniu ładunku miotającego i służy tylko do odarwa^t-a od urzędzenia prowadzęcego.
Opis patentowy nr 93 842 dotyczy amuniiji bez łuski. Celem wynalazku opisanego w tym patencie jest o trzymanie szczelności względem gazu, mędzy zamkiem i amunńcję bez łuski., podczas wystrzeliwania części prochu tę amuuncję bez łuski /strzał zapewniony przez iglicę/. Aby otrzymać tę szczelność etosuje się element w postaci tłoka prlaadzęjigo przez zamek i przykrywajęcego, wówczas gdy amunncja bez łuski jest w komorze lufy, część prochu tej amurnic! boz łuski. Podczas strzelania koszulka elementu w postaci tłoka odkształca się nieco w wyniku ciśnienia i przylega do ścianki komory zapiwnlaJąj szczelność względem gazu i skuteczny napęd wystrzelanej części amunicji bez łuski. Nie sę przedmiotem tego wynalazku środki łęczęce czasowo nabój z dnem lufy.
158 981
Opis patentowy nr 0 234 550 opisuje broń palnę zawierającą zamek przystosowany do strzelania amuuicją bez łuski,, w części tylnej lufy jest wykonana komora, w której może być umieszczona amunńcja bez łuski. Ta komara jest przedłużona do przodu, w celu połączenia z lufą broni. W swojej części tylnej komora Jest zam^nęta przez zamek, który zawiera w ewojej części przedniej tłok, który wchodzi w gniazdo. Tłok zawiera wgłębienie wewnntrzne, otwarte w kierunku do przodu i do wewnntΓz komory, przy czym ścianka tłoka na poziomie tego wgłębienia ma stosunkowo małę grubość. Strzału dokonuje się za pomocę trzpienia bocznego. Luz między powierzchnię zewnętrznę tłoka zamka i powierzchnię mθwnitrzią gniazda jest taki, że urnmżliwla swobodny przesuw bez oporów. Podczas strzelania wzrost gwałtowny ciśnienia w komorze powoduje rozszerzenie się ścianek tłoka na poziomie kommry, znika luz i jest zapewniona całkowita szczelność między tłokiem i gniazdem. ZmnńeJszenie ciśnienia w komorze gdy pocisk opuszcza lufę ummoliwia powrót ścianki tłoka w położenie normalne, a to ustala luz i ummoliwia ponownie swobodny przesuw, bez oporów tłoka i za^^^a. Możliwe Jest nadanie walcowej ściance tłoka kształtu nieco zbiegłego w stronę Jego swobodnego końca ·
Celem wynalazku opisanego w tym patencie Jest otrzymanie szczelności względem gazu podczas strzelania amuuicJę bez łuski. Chodzi więc o oεięgnięcii tego samego celu co w opisie patenociwym nr 93 842. Proponowane w omawianym patencie środki sę podobne do środków proponowanych w opisie patentowym nr 93 842 /th^k z ngłąblβniθm rozpłβszcżonym pod wpływem ciśnienia o ściankę gniazda/. Nie chodzi więc w opisie paten^nym nr 0 234 650 o środki do czasowego łęczenla naboju i dna lufy. Ta analiza stanu techniki wskazuje, że nθwnitrzie cechy balistyczne lufy broni sę całkiem różne podczas strzału amuJicję z łuskę i podczas strzału amuuicją bez łuski.. Ta różnica uwidacznia się znacznę niedogodnościę przypisywanę strzelaniu amuuicją bez łueki. Jednakże cechy balistyczne wewnitΓz rury broni sę całkowicie różne podczas strzelania amuuicję z łuskę i podczas strzelania am^uncję bez łuski. Różnica ta wyraża się znacznę niedogodnościę powsta^cę podczas strzelania bez łuski. W rzeczywistości, podczas strzelania amuJicją z łuskę środki mocowwnia pocisku w łusce sę czynne dopófci ciśnienie w łusce, po uruchomieniu urzędzenia zapłonowego i spaleniu ładunku prochowego nie 03ięgiie wartości Pc odpownadaJęcij sile wywóeranej na pocisk w celu rozlęczenia środków mooownaia, oduczenie łuski i wypchn^cie jej do rury broni. Zależnie od kalibru pocisku, jego ciężaru, konstrukcji rury broni, np. rura z gładkim przewodem lub rura z przewodem rowkowanym, określa wartość optymalnę tego ciśnienia Pc w zależności od środków do możOżnaiθ, na ogół przez zaciśnięcie łuski na pocisku, które sę możline do zastosowania. podczas strzelania a^u^ję bez łuski znanego typu, nic nie przeciwstawia się napędowi pocisku w rurze broni, poza bezwładnościę pocisku i współpracę pocisku z przewodem rury. Otrzymuje się więc w tym przypadku cechy balisyyczne newnitrz rury broni, całkowicie różne z tego powodu, że napęd pocisku w rurze broni zaczyna się Jak tylko ciśnienie powstaJącą przez spalanie ładunku prochowego osięgnie wartość Pc, która przy takim samym kalibrze i ciężarze pocisku oraz identycz. nym typie rury jest niższa od ciśnienia Pc powstajęcego w przypadku strzału amuncję z łuskę, a to prowadzi do niższej sprawności napędu. Zatem można wskazać, że w przypadku strzelania amuuicJą z łuskę zanlerającą 0,4 g prochu, o kalibrze 9 mm i ciężarze 9 g, w rurze rowkowanej o skoku 250 mm, ciśnienie Pc wynosi około 1800 barów przy mocowaniu łuski na pocisku przez zaciśnięcie o sile 50 kg. Pocisk na wyjściu z rury będzie miał prędkość lnnocHę równę 370 m/s oraz prędkość obrotowę równę 88000 obr/mn. W przypadku strzału amuuicję bez łuski znanego typu, aby uzyskać zadowalajęce wyniki Jest się zmuszonymi oddziaływać na bezwładność pocisku i ewentualnie na współpracę między pociskiem i przewodem rury.
Celem wynalazku Jest wykonanie broni do strzelania amiunt^Jią bez łuski.. Istotą broni palnej do strzelania amunicją bez łuski utnorzoną przez pocisk zaopatrzony w ładunek prochowy i zawierajęcej co najmniej jednę rurę posiadajęcę Jeden otwarty koniec i dno usytuowane po stronie przeciwnej tego otwartego końca oraz spust dla odpalenia ładunku prochowego jast to, że dno rury oraz tylna część pocisku sę tak usytuowane, aby tworzyły pasowanie stożkowe.
158 981 zawierające na poziomie dna rury wewnętrzną powierzchnię stożkową oraz na poziomie części tylnej pocisku zewnętrzną powlerzchnlą stożkową. Zewnętrzna powierzchnia stożkowa i wewnętrzna powierzchnia stożkowa mają tą samą zbieżność, a wtłoczone pasowanie stożkowe pełni chwilowo funkcją elementu ustalającego dopóki ciśnienie wytworzone w dnie rury nie osiągnie dostatecznie wysokiej wartości dla zapewnienia wystrzału pocisku w sprzyjających okolicznościach. Amuuicja jest utworzona z pocisku zaopatrzonego w ładunek prochowy i zgodnie z wynalazkiem Jej cząść tylna zawiera stożkową powierzchnią z^mę^zną. Korzystnie zbieżność stożkowego pasowania zawarte jest w zakresie od 2 do 6%, a wymiar osiowy dwóch stożkowych powierzchni ma wielkość od 0,5 do 4 wym^ru średnicy pocisku·
Rozwiązanie według wynalazku zapewnie uzyskanie Helu typów broni zależnie od konstrukcji ich rury. 1 tak rura i pocisk mogą być wykonane jako gładkie lub rura jest gwintowane a pocisk jest gładki albo też rura i pocisk eą gwintowane z założθniem jednak, ze zarówno gwint rury Jak i gwint pocisku odpowwadają sobie pod względem kształtu i rozmieszczenia·
Rozwiązanie według wynalazku zapewnia także uzyskanie wielu typów broni, zależnie od konstrukeci urządzenia zasilaąącego broni w amu^cą, np. broni J ednost rzałowee, broni powtarzalnej z bąb^kiem lub wieloma ruram, broni z magaaynkiem, broni półsamoczynnej z której oddaje sią strzał po strzale lub samoczynnej, z której oddaje sią strzały seriami regulowanymi lub ciągłym. Dlatego też broń według wynalazku posiada jedną lub wiele rur wstąpnie załadowanych i wymiennych po strzale. Wówwzas, gdy broń ma wiele rur mogą one mieć postać bąbenka. W takim przypadku rura lub rury mogą być wykonane z tworzywa sztucznego i wtedy korzystnie jest gdy pomiądzy pociskeem i rurą umieszcza sią metalową tulejką, zwiąkszającą wytrzymałość rury, przynajmniej w obrąbie chwilowo funkcjonującego elementu ustalającego jakim jest pasowanie stożkowe.
Korzystnie metalowa tulejka posiada czołowe przedłużenie a wewnetrzna powierzchnia tego przedłużenia zawiera rowki. Rozwiązanie według wynalazku zapewnia oddanie strzału o osiągach lepszych niż w przypadku strzału amuuecję z łuską z równoczesnym uzyskaniem korzyści zastosowania amiuecZi bez łuski.. Zatem można wskazać, że w przypadku strzelania amuncją z łuską zawierającą 0,4 g prochu o kalibrze 9 mm 1 ciążarze 9 g, w rurze rowkowej o skoku 250 mm ciśnienie Pc wynosi około 1800 barów przy mocowmiu łuski na pocisku przez za^śniącie o sile 50 kg. W tym przypadku pocisk na wyjściu z rury bądzie miał prądkość mniową 490 m/s oraz prądkość obrotową równą 117 600 obr/min.
Przedmiot wynalazku Jest uwidoczniony w przykładach wy konania na rysunku, na którym fig.1 przedstawia broń palną w przekroju podłużnym gotową do strzału a^un^ą bez łuski., fig.2-tę samą broń bez amuuecZi w przekroju podłużnym, fig.3aamunlcję przysoosowaną do broni z fig.l w widoku z bolcu, fig.4 drugi przykład broni z fig.l, załadowanej ammun^Ją bez łuski w przekroju podłużnym, fig.5biroń bębeekową gotową do strzału amunncją bez łuski w przekroju pionowym, fig·6-ęębenek broni wyposażony w amuuecję bez łuski według innego przykładu wykonania w przekroju podłużnym, a fig.7-booń samoczynną w przekroju podłużnym. System broni według wynalazku Jest utworzony przez nową broń palną przeznaczoną do strzelania βϋηήcją bez łuski. Broń 1 zawiera co najmniej jedną rurą 2, przez którą pocisk jest wystrzelwwany oraz spust 3. Rura 2 broni Jest tą zząścię broni, w której Jest odpalana aminecZa. Rura 2 może wiąc stanowić całą lufą broni jak to przedstawiono na fig.l, 214. Rura 2 może także tworzyć jedynie tylną cząść lufy broni i w tym przypadku broń może zawierać mechanizm 4 z wieloma rurami 2, typu bębenkowθgo· zdolnymi do przemieszczania sią przed lufą 5 /fig.5 16/. Ariunecja bez łuski Jest w zasadzie utworzona przez pocisk 6 zaopatrzony w ładunek prochowy 7, tworzący razem Jeden zespół do manipulowania 1 składowania oraz przez spłonką 8 do odpalania ładunku prochowego 7.
Zgodnie z wynalazkiem broń jest przeznaczone do strzelania ιιι^ι^ bez łuski., utworzoną z pocisku 6 zaopatrzonego w ładunek prochowy 7, przy czym ta broń zawtera rurą 2 mającą Jeden otwarty koniec 2a i dno 2b usytuowane naprzeciw otwartego końca 2a oraz spust 3 do odpalania ładunku prochowego za pośredeZciwθl spłonki 8. Dno 2b rury 2 tworzy stożkowe pasowanie 9 z pociskiem 6, które pełni funkcją elementu ustalającego i które przestaje być czynne Jak tylko cienienie przy dnia 2b rury 2 osiągnie wartość Pm, usteloną w zależności od
158 981 kalibru pocisku, ciężaru pocisku, konstrukcji rury broni, która może być gładka lub rowkowana jak również od żądanego rodzaju strzału,na przykład o krótkim, średnim lub dużym zasięgu.
Zgodnie z korzystnym przykłddem w^^c^r^nańa, to pasowanie 9 jest utworzone jako stożkowe pasowanie wciskowe, zawierająca w pobliżu dna 2b rury 2 wewnntrzną stożkową powierzchnię 10 i w pobliżu części tylnej pocisku 6 zewnętrzną stożkową pownerzchnię 11. Ta dwie stożkowe powwerzchnie maję tą samą zbieżność. Korzystnie zbieżność ta Jest zawarta w granicach 2 - 6%, a wymiar osiowy tych dwóch powierzchni stożkowych wynosi od 0,5 do 4 razy wielkości w^i^miaru średnicy pocisku 6. Będzie więc moliwe przez oddziaływanie na zbieżność, długość osiową zennntrzneJ i wewnntrznej stożkowej powwerzchni 11 i 10 oraz stosując określoną siłę połączenia wykonanie pasowania 9, które może przestać być czynne przez określoną siłę odpowiadającą optymalnej wartości ciśnienia Pm i to niezależnie od wszystkich innych cech brom i stosowanej ammuntci.
Broń 1 /fig.l i 2/ zamiera rurę 2 stanowiącą Jedną całość z lufą broni. Spust 3 może być utworzony w sposób klasyczny i może zawierać iglicę 21 usytuowaną tak, że może uderzać w spłonkę 8 do odpalania ładunku prochowego 7 ammuncj^ baz łuski sprężynę 22 iglicy, dźwignię 23 napinacza iglicy, ^^cr^aniz^m dźwigniowy 24 do przy^rzmywania iglicy w położeniu uzbrojonym i uwalniania iglicy 21 w celu umiżliwienia uderzenie jej w spłonkę 8. Ono 2b rury 2 zawiera newnntrrną stożkową pownerrchnlt 10 stanowiącą część elementów ustalających w postaci pasowania 9 oraz cylinder 25 łączący tę rzną stożkową powierzchnię 10 z zamkniętym końcem 2e rury 2, w którym jest usytuowane gniazdo 26 do osłonienia spłonki 8.
Awnncja bez łuski /fig.l i 3/ przystosowana do tej broni., jest utworzona z pocisku 6 zawierającego ładunek prochowy 7. Część tylna pocisku 6 zawiera zewnętrzną stożkową powierzchnię 11 stanowiącą drugą część elementów ustalających w postaci pasowania 9. Na przedłużeniu tej powńerzchni 11 jest umieszczony ładunek prochowy 7, usytuowany w cylindrze 25 rury 2. Przed stożkową zewnętrzną powierzchnią 11 pocisk 6 zawiera środkową walcową część 27 do rapewntenll prowadzenia pocisku 6 w rurze 2 oraz przednią część 28.
W innym przykładzie wykonania przedstawiajccym zespół broni - amunncja bez łuski /fig .4/, nθwnttrrnl stożkowa powneΓzchnia 10 stanowiąca element ustalający Jest przedłużona aż do zamkniętego końca 2c rury 2, zaś ładunek prochowy 7 amuutcji bez łuski jest chroniony w gniaździe 29 wykonanym w pocisku 6.
Broń /fig.5/ zawiera wiele rur 2 umieszczonych w bębenku 4, mechanizm 31 z zębami i zapadkę 32 uruchamianą przez spust 3, przeznaczoną do przesuwania rur 2 bębenka 4 przed lufą broni. Ta broń ma również różne inne elementy wymienione poprzednio, a zwłaszcza iglicę 21 spustu 3. W każdej z rur 2 tego bębenka 4 są stosowane te same urządzenia według wynalazku, które były stosowane w poprzednim przykładzie wykonana, środkowa walcowa część 27 pocisku 6 może korzystnie zawierać co najmniej dwie wypukłe strefy 27a oddzielone wklęsłą strefą 27b aby polepszyć prowadzenie pocisku w rurze 2, a następnie w lufie 5. Przednia część 28 pocisku 6 nże korzystnie zawierać między swoim przednim punktem 28a i środkową walcową częścią 27, przednią wgłębioną strefę 28b, pogrubioną strefę 28c i tylną wygłębionę strefę 28d.
Bębenek 4 /fig.6/ zawiera wiale rur 2, a w każdej z nich są stosowane te same rozwiązania według wynalazku. Rozwiązaniem uzupełniaj czyi jest metalowa tulejka 41 umieszczona między pociskiem 6 i rurą 2 co najmniej w pobliżu elementu ustalającego w postaci pasowania 9. Tulejka 41 może mieć również przedłużenie 41a wchodzące między środkową walcową część 27 pocisku 6 i rurę 2. Tulejka 41 może ponadto mieć przedłużenie 41b poza walcową część 27 pocisku 6 stanowiąc osłonę dla rury 2. W tym przypadku powierzchnie ^^i^nnęirzne przedłużeń 41a i 41b tulejki 41 mogą mieć rowki 42. Z tyłu tulejka 41 może zawierać gniazdo 43, w którym jest umieszczone spłonka 8. Zamknęty koniec 2c rury 2 może być ciągły i mieć postać cienkiej ścianki 44, przez którą iglice 21 może przebić spłonkę 8. Należy zauważyć, że ta część alunncji bez łuski., która może być wrażliwa na wilgoć, na przykład ładunek prochowy 7 i spłonka 8, jest całkowicie izooowana od środowiska otoczenia przez cienką ściankę 44 i łączenia stożkowe w postaci stożkowego pasowania 9.· Ta konstrukcja broni bębenkowej może
158 981 zawierać wymieniony bębenek z tworzywa sztucznego, który można wyrzucić po wystrzeleniu amunicji bez łusek, osłoniętej rurami.
Zespół broń - amuncja bez łuski /fig.7/ zawiera broń zaopatrzonę w wiele rur 2, umieszczonych w wzdłużnym elemencie 51 tworzącym magazynek lub taśmę oraz mechanizm 52 przesuwu sprzężony ze spustem 3, przemieszczający rury 2 wzdłużnego elementu 51 w kierunku oznaczonym strzałkę F przed lufę 5 broni. Ta broń zawi.era te same elementy co broń opcsana poprzednio, zwłaszcza iglicę 21 spustu 3. W rurach 2 tego wzdłużnego elementu 51 sę stosowane te same rozwiązaila co poprzednio opisane. Jeżeli element wzdłużny ma po9tać magazynka może być wówczas utworzony z materiału sztywnego. Jeżeli element wzdłużny ma postać taśmy, wówczas może być utworzony z mat^rl-ału lub zespołu mat^riaS^^w giętkich.
Przedstawiony opis wynalazku wskazuje różnorodność jego zastosowań i dużę ilość typów broni, która jest możliwa do uzyskania Jak na przykład broń myśliwskę Jedno lub dwustrzałowę z pojedynczę lufę, z lufami usytuowanymi obok -siebio oraz z lufami usytuowanymi Jedna nad drugą, broń ręcznę Jednostrzałowę lub powtarzalnę, jak karabinek myśliwski, karabinek sportowy, karabin z celownikiem optycznym, broń krótka Jednoatrzałowa lub powwarzalna, z pojedynczę lufę lub z wieloma lufami, bębenkowa lub z magazynkiem, broń samoczynna lub śred niego kalibru od 5,5 do 40 mm, broń średniego lub dużego kalibru od 30 do 155 mm oraz moździerze.
158 981
FIG.6.
158 981
158 981
2a
FIG.1
2a
FIG.2
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (13)

  1. Zast rzezenia patentowe
    1. Brtń palna dt strzelania amniccję bez łuski utworzona przez pocisk zaopatrzony w ładunek prochowy, zewie rająca co najmniej jedną rurę posiadającą jeden otwarty koniec 1 dno usytuowane po przeciwnej stronie tego otwartego końca oraz spust dla odpalenia ładunku prochowego poprzez spłonką, znamienne tym, że dno /2b/ rury /2/ oraz tylna cząść pocisku /6/ są tak usytuowane, aby tworzyły stożkowe pasowanie /9/ zawierające na poziomie dna /2b/ rury /2/, wawnntrzną stożkową powierzchnią /10/ oraz na poziomie cząści tylnej pocisku /6/ zewnętrzną stożkową powierzchnią /11/, przy czym zewnętrzna stożkowa powierzchnia /11/ i wewnntrzla stożkowa powierzchnia /10/ mają tą saną zbieżność, a właczane stożkowe pasowanie /9/ pełni chwilowe funkcją elementu ustalającego, dopóki ciśnienie wytworzone w dnie /2b/ rury /2/ nie osiągnie dostatecznie wysokiej wartości P^ dla zapewnienie wystrzału pocisku w sprzyjających okolicznościach.
  2. 2. Broń według zastrz.l, znamienna tym, że zbieżność stożkowego pasowania /9/ jest zawarta w zakresie od 2 do 6%.
  3. 3. Broń według zastrz.2, znamienna tym, że wymiar osiowy dwóch stożkowych powierzchni /10, 11/ ma wielkość od 0,5 do 4 wymiaru średnicy pocisku.
  4. 4. Broń według zastrz.l albo 2 albo 3, znamienna tym, ze rura /2/ i pocisk /6/ są gładkie.
  5. 5. Broń według zassrz.l albo 2 albo 3, znamienna gwintowana, a pocisk /5/ jest gładki.
  6. 6. Broń według zastrz.l albo 2 albo 3, znamienna t y m, że rura /2/ Jest t y m, że rura /2/ i pocisk /6/ są gwintowane, przy czym gwint rury /2/ i pocisku /6/ odpowwadają sobie pod względem kształtu i rozmieszczania.
  7. 7. Broń według zastrz.l, znamienna wstąpnie załadowanych, wymiennych po strzale.
  8. 8. Broń według zastrz.7, znamienna ne z tworzywa sztucznego.
    t y m, że posiada jedną lub wiele rur/2/ t y m, że rura lub rury /2/ są wykona
  9. 9. Broń według zastrz.l, znamienna tym, że zawiera metalową tulejką/41/ umieszczoną pomlądzy pociskiem /6/ 1 rurą /2/ przynajmniej w obrąbie chwilowo funkcjonującego elementu ustalającego w postaci stożkowego pasowania /9/.
  10. 10. Broń według zaetrz.9, znamienna przedłużenia /41a, 41b/.
  11. 11. Broń według zastrz.10, znamienna czołowego przedłużenia /41a, 41b/ zawiera rowki /42/.
  12. 12. Broń według zas^z.!, znamienna cząści posiada wybranie /43/ obejmujące spłonką /8/.
    t y m, że tulejka /41/ posiada czo^e t y m, że wewnętrzna powierzchnia t y rn, że tulejka /41/ w swej tylnej t y rn, że posiada wiele rur /2/
  13. 13. Broń według zastrz.l, znamienna umieszczonych w ruchowym elemencie /4, 51/, a także lufą /S/ i mechanizm /31, 32, 52/ dla przemieszczania rur /2/ ruchomego elementu /4, 51/ od czoła lufy /5/.
    158 981
PL1988270199A 1987-01-19 1988-01-18 Bron palna do strzelania amunicja bez luski PL PL PL158981B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8700511A FR2609793B1 (fr) 1987-01-19 1987-01-19 Perfectionnements apportes aux armes a feu destinees a tirer une munition sans etui, et aux munitions de ce type adaptees pour de telles armes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL270199A1 PL270199A1 (en) 1988-09-29
PL158981B1 true PL158981B1 (pl) 1992-10-30

Family

ID=9347016

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1988270199A PL158981B1 (pl) 1987-01-19 1988-01-18 Bron palna do strzelania amunicja bez luski PL PL

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4827650A (pl)
EP (1) EP0279715B1 (pl)
JP (1) JPS63223500A (pl)
KR (1) KR880009261A (pl)
CN (1) CN1011618B (pl)
AT (1) ATE55006T1 (pl)
BG (1) BG47899A1 (pl)
BR (1) BR8800143A (pl)
CA (1) CA1289397C (pl)
DE (1) DE3860345D1 (pl)
ES (1) ES2015983B3 (pl)
FR (1) FR2609793B1 (pl)
GR (1) GR3000827T3 (pl)
IL (1) IL84919A (pl)
IN (1) IN168501B (pl)
MC (1) MC1885A1 (pl)
NO (1) NO167331C (pl)
OA (1) OA08798A (pl)
PL (1) PL158981B1 (pl)
PT (1) PT86507B (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2329456A (en) * 1997-09-20 1999-03-24 Stuart Rankine Firearm device
EP1368608A1 (en) * 2001-03-13 2003-12-10 Robert Frederick Bunney Apparatus
US6931774B2 (en) * 2003-07-22 2005-08-23 Kenneth P. Howell, Jr. Smokeless cylinder for muzzle-loading revolver
US20070144393A1 (en) * 2005-12-22 2007-06-28 Maximillian Kusz Caseless ammunition with internal propellant
CN102401614A (zh) * 2011-09-05 2012-04-04 罗晓晖 胀尾密膛式无退壳枪炮弹
CN103363848B (zh) * 2013-07-31 2015-02-18 黄敬先 一种能最大限度兼容现有枪炮的无壳弹
WO2016125129A1 (en) * 2015-02-06 2016-08-11 Staudt Gerd Patric Martin Weapon safety

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH93842A (de) * 1921-02-17 1922-03-16 Ludorf Ernst Verschluss an Feuerwaffen für hülsenlose Geschosspatronen.
US3505927A (en) * 1967-11-06 1970-04-14 Allied Res Ass Inc Automatic firearm having electrical ignition of cartridges in a rotating and reciprocating cylinder
US3616752A (en) * 1969-01-30 1971-11-02 Trw Inc Projectile guide for telescoped ammunition
CH534858A (de) * 1971-07-23 1973-03-15 Hercules Inc Anordnung zum Festhalten des Geschosses bei hülsenloser Munition
US4000697A (en) * 1972-08-10 1977-01-04 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force Mechanical retention system for use with caseless ammunition
PT77697B (fr) * 1982-11-24 1986-02-12 Ladriere Serge Projectile perfectionne destine a etre decharge par des armes a feu
US4686905A (en) * 1985-07-26 1987-08-18 Attila Szabo Cartridge for frangible projectile
US4782758A (en) * 1986-02-03 1988-11-08 Aerojet-General Corporation Ammunition round
IT1190066B (it) * 1986-02-28 1988-02-10 Fiocchi Spa Giulio Arma con otturatore perfezionato,per munzioni senza bossolo

Also Published As

Publication number Publication date
PL270199A1 (en) 1988-09-29
IL84919A0 (en) 1988-06-30
CN88100291A (zh) 1988-08-03
US4827650A (en) 1989-05-09
JPS63223500A (ja) 1988-09-16
NO167331C (no) 1991-10-23
PT86507B (pt) 1993-08-31
OA08798A (fr) 1989-03-31
MC1885A1 (fr) 1989-01-24
KR880009261A (ko) 1988-09-14
ATE55006T1 (de) 1990-08-15
IL84919A (en) 1993-08-18
ES2015983B3 (es) 1990-09-16
IN168501B (pl) 1991-04-13
EP0279715A1 (fr) 1988-08-24
NO880188L (no) 1988-07-20
FR2609793A1 (fr) 1988-07-22
PT86507A (pt) 1989-01-30
BR8800143A (pt) 1988-08-30
DE3860345D1 (de) 1990-08-30
CA1289397C (en) 1991-09-24
BG47899A1 (en) 1990-10-15
GR3000827T3 (en) 1991-11-15
NO880188D0 (no) 1988-01-18
EP0279715B1 (fr) 1990-07-25
CN1011618B (zh) 1991-02-13
NO167331B (no) 1991-07-15
FR2609793B1 (fr) 1989-05-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20220146239A1 (en) Advanced Modular Ammunition and Cartridges and Systems
US11047639B2 (en) Method and grip module for firearm modification using a firing control unit
US2099993A (en) Firearm
US20080052977A1 (en) Barrel insert and rear barrel section for weapons
US7617758B2 (en) Firing device
US9752847B2 (en) Speed loader for black powder arms and related methods
US3817148A (en) Cartridge feeding mechanism for firearms
US3169333A (en) Projectile for firing a leakproof caseless round
US7526888B1 (en) Breach plug for muzzleloading rifle
USH61H (en) Self supporting cartridge and weapon system therefor
US20080098922A1 (en) Small arms caliber and/or power reducing adapter device
US11815322B2 (en) Method and apparatus for providing a module for firearm modification via an existing firing control unit
US4361093A (en) Ammunition for small arms
AU2002331403A1 (en) Barrel insert and rear barrel section for weapons
PL158981B1 (pl) Bron palna do strzelania amunicja bez luski PL PL
US4895064A (en) Machine-pistol for cartridges of different types
US20190170461A1 (en) Quick Release Gas Block Securing System
US11953302B2 (en) Cartridge case and projectile
US9846004B2 (en) Easy loading magazine
US3645027A (en) Blank cartridge ammunition adapter for firearms
US20230366648A1 (en) Method and apparatus for providing a module for firearm modification via an existing firing control unit
US20220221260A1 (en) Self-adjusting collapsible ammunition holder
US20220049937A1 (en) Methods, systems, apparatuses, and devices for facilitating cleaning of a projectile launching system
US3459098A (en) Weapon
US3611612A (en) Firearm for firing caseless ammunition