PL156036B1 - Ultradźwiękowa głowica wahadłowa - Google Patents

Ultradźwiękowa głowica wahadłowa

Info

Publication number
PL156036B1
PL156036B1 PL26923487A PL26923487A PL156036B1 PL 156036 B1 PL156036 B1 PL 156036B1 PL 26923487 A PL26923487 A PL 26923487A PL 26923487 A PL26923487 A PL 26923487A PL 156036 B1 PL156036 B1 PL 156036B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
barrel
transducer
axis
head
disc
Prior art date
Application number
PL26923487A
Other languages
English (en)
Other versions
PL269234A1 (en
Inventor
Piotr Tonderski
Original Assignee
Simp Osrodek Doradztwa Technic
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Simp Osrodek Doradztwa Technic filed Critical Simp Osrodek Doradztwa Technic
Priority to PL26923487A priority Critical patent/PL156036B1/pl
Publication of PL269234A1 publication Critical patent/PL269234A1/xx
Publication of PL156036B1 publication Critical patent/PL156036B1/pl

Links

Landscapes

  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)

Abstract

Ultradźwiękowa głowica wahadłowa wyposażona w piezoceramiczny nadawczo-odbiorczy przetwornik, elektryczny silnik, sprzęgło, przetwornik położenia składający się z perforowanej tarczy i fotoelektrycznego czujnika oraz w mikrowyłącznik, znamienna tym, że tworzy konstrukcję złożoną z dwóch zespołów: zespołu wykonawczego w postaci kapsuły utworzonej przez korpus (1) i kopułkę (2) połączone ze sobą nakrętką (3) i uszczelnione uszczelką (4), wypełnionej sprzęgającą akustycznie cieczą (6) i zawierającej mechanizm skanujący w postaci baryłki (7) osadzonej na osi (8) w łożyskach (9) umieszczonych w ściance korpusu (1), która to baryłka (7) wyposażona jest w piezoceramiczny przetwornik (10), oraz z zespołu napędowego składającego się z elektrycznego silnika (16) umieszczonego w obudowie (5) głowicy, którego wałek wyjściowy za pośrednictwem sprzęgła (17) sprzęgnięty jest z wałkiem (18) łożyskowanym w płycie (19), na którym osadzona jest tarcza (20) wyposażona w trwały magnes (21), przy czym obudowa (5) głowicy i nakrętka (3) połączone są ze sobą rozłącznie.

Description

Przedmiotem wynalazku jest ultradźwiękowa głowica wahadłowa, znajdująca w szczególności zastosowanie w diagnostyce medycznej do wizualizacji organów wewnętrznych ciała ludzkiego przy pomocy ultrasonografu.
Wizualizację organów wewnętrznych ciała ludzkiego dla celów diagnostyki medycznej metodą ultradźwiękową przeprowadza się za pomocą różnych rodzajów głowic nadawczo-odbiorczych (liniowych, obrotowych, wahadłowych), a większość aparatów ultrasonograficznych jest wyposażona w kilka typów głowic służących do różnych zastosowań. Głowice ultradźwiękowe mają za zadanie wysyłanie i odbieranie impulsów ultradźwiękowych do i z wnętrza ciała pacjenta. Przetwornik piezoceramiczny głowicy wahadłowej wysyła i odbiera impulsy ultradźwiękowe wykonując jednocześnie ruch wahadłowy względem osi prostopadłej do powierzchni ciała pacjenta i w ten sposób po przetworzeniu odebranych sygnałów w aparacie ultrasonograficznym na jego ekranie powstaje obraz wycinka koła zakreślonego przez przetwornik, w postaci wielu linii obrazujących poszczególne impulsy. Podstawowym problemem konstrukcyjnym w głowicach wahadłowych jest nadanie przetwornikowi nadawczo-odbiorczemu ruchu wahadłowego o określonej (znanej) i regularnej charakterystyce.
Znane są głowice wahadłowe, w których ruch przetwornika uzyskuje się przez zamianę ruchu obrotowego silnika elektrycznego na ruch wahadłowy przetwornika za pomocą różnego rodzaju mechanizmów dźwigniowych i korbowodów, np. jak w rozwiązaniu według patentu USA nr 4418 698 i w rozwiązaniu według patentu USA nr 4 517 985 lub według patentu USA nr 4 399 822. Rozwiązanie według patentu USA nr 4 421 118, w odróżnieniu od poprzednich jako źródło ruchu wykorzystuje elektromagnetyczny silnik liniowy, ale zamiana ruchu posuwisto-zwrotnego na wahadłowy odbywa się także za pomocą układu dźwigni. Przetwornik nadawczo-odbiorczy w
156 036 każdym rozwiązaniu umieszczony jest w przestrzeni wypełnionej cieczą stanowiącą czynnik sprzęgający akustycznie przetwornik z powierzchnią obiektu badanego. Przestrzeń ta jest ograniczona ściankami obudowy głowicy i odpowiednio uformowaną kopułką.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wad dotychczas stosowanych ultradźwiękowych głowic wahadłowych do wizualizacji organów wewnętrznych ciała ludzkiego do celów diagnostyki medycznej, a w szczególności uzyskanie regularnej charakterystyki ruchu przetwornika nadawczoodbiorczego, rozwiązanie problemu szczelności przestrzeni roboczej przetwornika, a ponadto uproszczenie konstrukcji oraz technologii wykonania i montażu.
Cel ten został osiągnięty przez skonstruowanie ultradźwiękowej głowicy wahadłowej wyposażonej w piezoceramiczny przetwornik nadawczo-odbiorczy, silnik elektryczny, fotoelektryczny przetwornik położenia, oraz w mikrowyłącznik, która tworzy konstrukcję złożoną z dwóch zespołów: zespołu wykonawczego w postaci kapsuły utworzonej przez korpus i kopułkę połączone ze sobą nakrętką i uszczelnione uszczelką, wypełnionej cieczą sprzęgającą akustycznie, oraz z zespołu napędowego składającego się z silnika elektrycznego umieszczonego w obudowie głowicy, którego wałek wyjściowy za pośrednictwem sprzęgła sprzęgnięty jest z wałkiem łożyskowanym w płycie, na którym osadzona jest tarcza wyposażona w trwały magnes. Kapsuła głowicy zawiera mechanizm skanujący w postaci baryłki osadzonej na osi w łożyskach umieszczonych w ściance korpusu, która to baryłka wyposażona jest w przetwornik piezoceramiczny. Obudowa głowicy i kapsuła połączone są ze sobą rozłącznie za pośrednictwem nakrętki.
Ponadto baryłka posiada zworę w kształcie wycinka pierścienia, wykonaną z materiału magnetycznie miękkiego umieszczoną w szczelinie wykonanej w płaszczyźnie wyznaczonej przez oś obrotu baryłki i oś symetrii przetwornika piezoceramicznego, przy czym baryłka wykonana jest z materiału magnetycznie obojętnego. Ponadto oś obrotu magnesu zamocowanego w tarczy i oś obrotu baryłki przecinają się, zaś magnes jest sprzęgnięty ze zworą za pomocą sił swego pola magnetycznego, przy czym tarcza jest wykonana z materiału magnetycznie obojętnego, oraz korpus wykonanyjest z materiału magnetycznie obojętnego i posiada osiowy gwintowany otwór, w który wkręcony jest wkręt z uszczelką.
W stosunku do znanych rozwiązań ultradźwiękowych głowic wahadłowych do wizualizacji organów wewnętrznych ciała ludzkiego konstrukcja głowicy według wynalazku posiada następujące zalety: — poprzez przenoszenie ruchu bez pomocy pośrednich elementów mechanicznych eliminuje źródła luzów konstrukcyjnych i technologicznych zniekształcających charakterystykę ruchu, — minimalizuje liczbę węzłów konstrukcyjnych, w których może nastąpić zużycie lub uszkodzenie, — zdalne przenoszenie momentu napędowego za pomocą sprzężenia magnetycznego przez ścianki korpusu kapsuły eliminuje konieczność stosowania specjalnych uszczelnień, — umożliwia łatwą wymianę kapsuły zawierającej przetwornik nadawczo-odbiorczy na inną, z przetwornikiem o innej częstotliwości pracy, w zależności od wymagań konkretnego zastosowania, przy wykorzystaniu tego samego zespołu napędowego.
Przedmiot wynalazku zilustrowany jest w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój głowicy wzdłuż jej osi, a fig. 2 — przekrój głowicy wzdłuż jej osi w płaszczyźnie prostopadłej do przekroju na fig. 1 po obróceniu tarczy z magnesem o kąt 90°.
Ultradźwiękowa głowica wahadłowa do wizualizacji organów wewnętrznych ciała ludzkiego według wynalazku składa się z dwóch zepsołów: zespołu wykonawczego w postaci kapsuły utworzonej przez korpus 1 i kopułkę 2 połączonych ze sobą nakrętką 3 i uszczelnionych uszczelką 4, zawierającej mechanizm skanujący, oraz z zespołu napędowego składającego się z silnika 16, sprzęgła 17 oraz tarczy 20 wyposażonej w trwały magnes 21, umieszczonego w obudowie 5 głowicy. Wewnątrz kapsuły utworzonej przez korpus 1 i kopułkę 2, wypełnionej cieczą sprzęgającą 6, znajduje się baryłka 7, łożyskowana na osi 8 w łożyskach 9 osadzonych w ściance korpusu 1, wyposażona w piezoceramiczny nadawczo-odbiorczy przetwornik 10 oraz zworę 11 w kształcie wycinka pierścienia, wykonaną z materiału magnetycznie miękkiego, umieszczoną w wycięciu baryłki 7 w płaszczyźnie wyznaczonej przez oś 8 i oś symetrii przetwornika 10. W baryłce 7, w pobliżu łożyska 9 wykonane jest podtoczenie, w którym umieszczone zostały cewki 12 i 13 transformatora sygnałowego. Cewka 12 związanajest trwale z baryłką 7, a cewka 13 z korpusem 1. Odprowadzenia cewki 12 doprowadzone są do przetwornika 10, a odprowadzenia cewki 13 wyprowadzone są na zewnątrz do aparatu ultrasonograficznego.
156 036
Korpus 1 posiada osiowy otwór la służący do napełniania kapsuły cieczą 6. Otwór la zaślepiony jest wkrętem 14 i uszczelniony uszczelką 15. Zespół napędowy umieszczony w obudowie 5 głowicy składa się z elektrycznego silnika 16, którego wałek wyjściowy za pomocą sprzęgła 17 sprzęgnięty jest z wałkiem 18 łożyskowanym w łożyskowej płycie 19 oraz z tarczy 20 wyposażonej w trwały magnes 21, osadzonej na wałku 18. Od strony silnika 16, na wałku 18 zamocowana jest perforowana tarcza 22, która wraz z fotoelektrycznym czujnikiem 23 umocowanym na płycie 19, tworzy przetwornik położenia piezoceramicznego nadawczo-odbiorczego przetwornika 10. Na płycie 19 zamocowany jest także mikrowyłącznik 24, którego dźwignia przyłączająca ęaoże być uruchamiana za pośrednictwem przycisku 25 wystającego przez otwór na zewnątrz obudowy 5 głowicy.
Działanie ultradźwiękowej głowicy wahadłowej według wynalazku polega na tym, że ruch obrotowy wałka wyjściowego silnika 16, za pośrednictwem sprzęgła 17, przekazywany jest na tarczę 20, a magnes 21, związany z tarczą 20, jest sprzęgnięty magnetycznie ze zworą 11 przez ściankę korpusu 1. Prędkość obrotowa tarczy 20 jest mierzona za pomocą fotoelektrycznego przetwornika 23 i tarczy 22 i może być stabilizowana przez zewnętrzny układ automatycznej regulacji prędkości obrotowej silnika 16. Przy położeniu magnesu 21 jak na fig. 1 zwora 11 zajmuje pozycję w płaszczyźnie wyznaczonej przez oś głowicy i oś 8 baryłki 7. Podczas obrotu tarczy 20 przemieszczający się magnes 21, przez działanie sił swego pola magnetycznego, zabiera za sobą zworę 11 tak, że po obrocie tarczy 20 o kąt 90° zwora 11 zajmie położenie jak na fig. 2. Po obróceniu tarczy 20 o dalsze 90° zwora 11 zajmie ponownie pozycję w płaszczyźnie wyznaczonej przez oś głowicy i oś 8, a za kolejnym obrotem o 90° — drugie skrajne położenie, przeciwległe do położenia pokazanego na fig. 2.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
Cena 3000 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Ultradźwiękowa głowica wahadłowa wyposażona w piezoceramiczny nadawczo-odbiorczy przetwornik, elektryczny silnik, sprzęgło, przetwornik położenia składający się z perforowanej tarczy i fotoelektrycznego czujnika oraz w mikrowyłącznik, znamienna tym, że tworzy konstrukcję złożoną z dwóch zespołów: zespołu wykonawczego w postaci kapsuły utworzonej przez korpus (1) i kopułkę (2) połączone ze sobą nakrętką (3) i uszczelnione uszczelką (4), wypełnionej sprzęgającą akustycznie cieczą (6) i zawierającej mechanizm skanujący w postaci baryłki (7) osadzonej na osi (8) w łożyskach (9) umieszczonych w ściance korpusu (1), która to baryłka (7) wyposażona jest w piezoceramiczny przetwornik (10), oraz z zespołu napędowego składającego się z elektrycznego silnika (16) umieszczonego w obudowie (5) głowicy, którego wałek wyjściowy za pośrednictwem sprzęgła (17) sprzęgnięty jest z wałkiem (18) łożyskowanym w płycie (19), na którym osadzona jest tarcza (20) wyposażona w trwały magnes (21), przy czym obudowa (5) głowicy i nakrętka (3) połączone są ze sobą rozłącznie.
  2. 2. Ultradźwiękowa głowica według zastrz. 1, znamienna tym, że baryłka (7) posiada zworę (11) w kształcie wycinka pierścienia, wykonaną z materiału magnetycznie miękkiego umieszczoną w szczelinie wykonanej w płaszczyźnie wyznaczonej przez oś obrotu baryłki (7) i oś symetrii przetwornika (10), przy czym baryłka (7) wykonana jest z materiału magnetycznie obojętnego.
  3. 3. Ultradźwiękowa głowica według zastrz. 1, znamienna tym, że oś obrotu magnesu (21) zamocowanego w tarczy (20) i oś obrotu baryłki (7) przecinają się, zaś magnes (21) jest sprzęgnięty ze zworą (11) za pomocą sił swego pola magnetycznego, przy czym tarcza (20) wykonana jest z materiału magnetycznie obojętnego.
  4. 4. Ultradźwiękowa głowica według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus (1) wykonany jest z materiału magnetycznie obojętnego i posiada osiowy gwintowany otwór (la), w który wkręcony jest wkręt (14) z uszczelką (15).
PL26923487A 1987-12-04 1987-12-04 Ultradźwiękowa głowica wahadłowa PL156036B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26923487A PL156036B1 (pl) 1987-12-04 1987-12-04 Ultradźwiękowa głowica wahadłowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26923487A PL156036B1 (pl) 1987-12-04 1987-12-04 Ultradźwiękowa głowica wahadłowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL269234A1 PL269234A1 (en) 1989-06-12
PL156036B1 true PL156036B1 (pl) 1992-01-31

Family

ID=20039355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26923487A PL156036B1 (pl) 1987-12-04 1987-12-04 Ultradźwiękowa głowica wahadłowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL156036B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL269234A1 (en) 1989-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0253268B1 (en) Ultrasonic probe
EP0390311B1 (en) Mechanical ultrasonic scanner
EP1465531B1 (en) High frequency high frame-rate ultrasound imaging system
US6198956B1 (en) High speed sector scanning apparatus having digital electronic control
US20020143252A1 (en) Spiral scanner with electronic control
EP0336640A2 (en) A dual element ultrasonic transducer probe for combined imaging of tissue structures and blood flow in real time
US4106492A (en) Real time two-dimensional mechanical ultrasonic sector scanner with electronic control of sector width
US20170153207A1 (en) Ultrasonic scanner with a magnetic coupling between a motor and a mirror
CN101836870B (zh) 超声波探头以及超声波诊断装置
EP2921876B1 (en) Three-dimensional ultrasonic probe
PL156036B1 (pl) Ultradźwiękowa głowica wahadłowa
JPS6321045A (ja) 機械式走査型超音波探触子
JPH02189139A (ja) 内視超音波診断装置
JPS59500699A (ja) 揺動ビ−ムによる身体探針
US4572200A (en) Intraoperative scanner
Schuette et al. Real time two-dimensional mechanical ultrasonic sector scanner with electronic control of sector width
JPH021248A (ja) 機械走査形超音波スキャナ
JPH07327990A (ja) 超音波探触子
JPH03106349A (ja) 機械走査形超音波スキャナ
JP2006136681A5 (pl)
JPS5841539A (ja) 体腔内用超音波送受波装置
JPS58130032A (ja) 内視超音波診断装置
JPS61240949A (ja) 超音波探触子
JP2006136681A (ja) 超音波画像診断装置の検査用超音波プローブ
EP4188232A1 (en) Magnetomotive probe and method of use thereof