PL154087B1 - Sposób wytwarzania włókniny filtracy0ne3, zwłaszcza 00 oleoów i paliw silnikowych - Google Patents

Sposób wytwarzania włókniny filtracy0ne3, zwłaszcza 00 oleoów i paliw silnikowych

Info

Publication number
PL154087B1
PL154087B1 PL27086588A PL27086588A PL154087B1 PL 154087 B1 PL154087 B1 PL 154087B1 PL 27086588 A PL27086588 A PL 27086588A PL 27086588 A PL27086588 A PL 27086588A PL 154087 B1 PL154087 B1 PL 154087B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fibers
temperature
filter fabric
woven filter
filter
Prior art date
Application number
PL27086588A
Other languages
English (en)
Other versions
PL270865A1 (en
Inventor
Danuta Sendys
Wieslaw Kiepiel
Zofia Posiadla
Stanislaw Bulsa
Slawomir Miedzinski
Original Assignee
Wyzsza Szkola Inzynierska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wyzsza Szkola Inzynierska filed Critical Wyzsza Szkola Inzynierska
Priority to PL27086588A priority Critical patent/PL154087B1/pl
Publication of PL270865A1 publication Critical patent/PL270865A1/xx
Publication of PL154087B1 publication Critical patent/PL154087B1/pl

Links

Landscapes

  • Filtering Materials (AREA)

Description

SPOSÓB WYTWARZANA WŁÓKNINY FILTRACYJNEJ, ZWŁASZCZA 00 OLEOÓW I PALIW SILNIO WYCH
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania włókniny filtracyjnej o zmiennej porowatości, przeznaczonej do oczyszczania płynów, zwłaszcza olejów i paliw w tłokowych silnikach spalinowych.
Oo oczyszczania płynów znane sę i stosowane j^dnowar^w^owe włókniny filtoacyjne o strukturze odznaczającej się jednakową porowatością i stosunkowo dużymi porami międzywłókiennymi, utworzone przez zagęszczanie i wzmarcianie pokładu runa z włókien syntetycznych lub mieszaniny włókien pochodzenia roślńnnego i zwierzęcego.
Znane są również w technice włókienniczej i z polskich opisów patentowych nr 111 606 i 58 523 włókniny filraacyjne o zmiennającej się schodkowo porowwtości, składające sią z kilku, co najmniej dwóch warstw runa zgrzeb^^wNego o różnej objętości por i złożonych z włókien naturalnych i/lub syntetycznych o różnej grubości. Sposoby wytwarzania tych włóknin polegają na trwałym połączeniu warstw za pomocą płynnych lub termoplastycznych środków więżących, igłowania, termicznego wykkuczania, sklejania, zgrzewania i prasowania w temperaturze 423 - 473 K.
Znana jest z opisu patentowego RFN nr 2 140 287 włóknina filrtocyjna o porowatości mogącej się zmieniać w procesie filtracji oraz sposób jej wydarzania polegający na elektrostałycnłmm skoagulowaniu i zorientowanym ułożeniu krótkociątych, splątanych włókien syntetycznych na powleczonej klejem powierzchni siatki lub grubotkanego maaeriału tekstylnego i ich trwałym sklejeniu z podłożem w teimpraturze 373 - 413 K.
Znany jest z opisu patentowego RFN nr 1 561 753 sposób wytwarzania włóknin filtracyjnych o zróżnicowanej wrrsw^[^io porowitoέcl, polegający na zdyspergowaniu w płynie z udziałem środka więżącego poliiymlaroiłch drobnych włókien, wylaniu tej zawiesiny na podłoże mikropotoiate i Jej odsączaniu, koagulacji włókien, suszeniu i hartowaniu w temperaturze
154 087
154 087 powyżej 423 K, przy czym zależnie od rodzaju i właściwości filtrowanych cieczy stosowane są włókna mineralne, syntetyczne, celulozowe i mtalooe o średnicach mnnejszych od 25 jm i długości nie większej od 3,5 mm.
Znane sposoby wytwarzania włóknin filtracyjnych są wysoce energochłonne i obejmują szeroki asortyment włókien i środków więżących. Żaden z cytowanych powyżej opisów nie wzmiankuje o zabiegach cieplnych w temperaturze niższej od 353 K, stosowaniu włókien monowymiarowych lub zmieniających wymiary w temperaturze do 353 K.
Włókniny filtracyjnθ otrzymywane znanymi sposobami nie spełniają wymogów stawianych mneri^aion filtracyjcym, zwłaszcza do oczyszczania olejów napędowych i olejów smarnych w silnkkach samochodowych.
Oednooarsowooe włókniny filraacyjne cechuję się.defektami struktury w postaci prześwitów o średnicach dochodzących do 150 ^im, pn^wt^łych po przejściu igieł przetykowych. Sę młc^sl^uteczne, gdyż przepuszczaję większość częstek mnnθyszyah od przeciętnej średnicy por międzywOókiennych, której wartość Jest najczęściej większa od 70 ^jm. Cząstki większe osadzają się na powóerzchni filraacyjnej i zakleszczają się w strefie przyściennej, pozostała zaś część warstwy włóknnstej cząstek nie zatrzymuje, przyczyniając się jedynie do zwiększenia strat ciśnienia płynu. Zakleszczone w porach cząstki hamują przepływ płynu tak, że włóknina traci zdolność do gromadzenia większej ilości cząstek, utrudniają również, a nawet uniemoożiwiają regenerację wkładów filraccyjnych, co wpływa na zmniejszenie trwałości eksploatacyjnej włókninowych .
Skuteczniejsze w działaniu są włókniny wielowarstwowe, mimo, że po stronie odpływu filtratu posiadają pory tej samej wielkości co włókniny jednowarstwowe. Są ialoό^sl nieodpor ne na obciążenia hydrauliczne, tracą spójność w podwyyszonej do 423 K temperaturze przy stouunkowo m^ych gradientach ciśnienia, a także podlegają degradacji chemicznej. To sprawia, że filtry z nich zbudowane mogą pracować nie dłużej niż 100 godzin. Poza tym włókniny te nie nadają się do mechanicznego fałdowania na harmonijkowe i gwiaździste przegrody filtracyjne z uwagi na powotayące deformacje struktury warstwy wierzchniej.
Znane włókniny jedno i wijlooarsOoιooj są materiałami filtαccyicymi nadającymi się tylko do wstępnego oczyszczania płynów silnioowych, ponieważ przepuszczają cząstki ciał stałych o wymóarach większych od dopuszczalnych.
Wady powyższe powoduj, że filtry wykonane ze znanych włóknin są zawodne w eksploatacji i nie oczyszczają płynów do wymagnej klasy czystości, co z kolei przyczynia się do wzrostu awaryjności urządzeń i przyśpieszonego zużycia współpracujących ze sobą elementów.
Celem wynalazku jest otrzymanie za pomocą mniej energochłonnego sposobu jednowarstwowej włókniny filraacyjnej o takiej strukturze wewontlznej, aby zapewniała optymalne zdolności fiiraacyjne i przedłużała okres użytkowania filców.
Cel ten osiągnięto przez stosowanie włókien pollesttowych charakteryzujących się utajoną skłonnością do wysokiego skurczu w temperaturze nie przekraczającej 353 K i opracowanie metody ukierunkowanego zagęszczenia tych włókien.
Stwierdzono mianowOcie, że jeżeli płat włóknisty dwuutronnie igłowany, złożony z wysokokurczliwych, monowymiarowcch włókien pollestlowych o msie linowej 1-5 dtex, podda się kilkunastominutowej obróbce cieplnej w wodzie stopniowo podgrzewanej od temperatury 328 do 343 K, a następnie w powwetrzu ogrzanym do temperatury 343 - 353 K, to otrzymuje się włókninę obustronnie meehatą, której porowatość największa w strefach przyściennych macje scoejryc2iij względem płaszczyzny dzielącej płat na dwie warstwy o jednakowej grubości. Po rozcięciu płata wzdłuz tej płaszczyzny otrzymuje się dworny włókniste o jednatowym rozkładzie objętości por, z których każda ustawiona stronę me^fieitą do strumienia dopływającego płynu spełnia funkcję wysokoskutjczijgt ma^r-iału f iH aacyjnego, większe cząstki zanieczyszczeń osadzają się na stronie mecha^j , drobniejsze zaś przenikają w głąb warstwy i są zttΓcmmywαij w strefie największego zagęszczenia włókien.
Sposób wytwarzania włókniny fihaacyjnej według w/n^J-azku z warstwy włókiistej, otrzymanej z wysokokurczliwych włókien poliesBrow^ych przez rozluźnianie włókien, formowanie runa i dwi^ntronne igłowanie, polega na poddaniu tej warstwy procesowi wykurczania w
154 087 temperaturze stopniowo wzrastającej od 328 K do 353 K, korzystnie w zakresie 333 K - 348 K. Warstwę włóknistą wykurcza się w goręcej wodzie o rozkładzie tempera tury od 328 K do 343 K, korzystnie od 333 K do 338 K, następnie w powietrzu ogrzanym do temperatury 343 - 353 K, korzystnie w temperaturze 348 K tak długo, aby powierzchnia warstwy zmnńejszyła się o 60-70%. Wykurczonę włókninę rozdwaja się na dwie symetryczne warstwy, dwoiny włókniste.
Włóknina filtaccyjna otrzymana sposobem według wynalazku posiada trwałą strukturę wewwntrzną o porowatości zmieniającej się w sposób ciągły i ukierunkowany między równoległymi powierzchniami warstwy ^^i^kniitt^e , a także odznaczającą się małym rozrzueem wymiarowym średnic por największych i przeciętnych, nie przekraczajęcym średnicy włókna. Charakteryzuje się budową jednowarswwową i stanowi dwoinę włóknistą z wysokokkrczliwych, m^nc^o^w^n^ieirowych włókien poliestrowych o masie linoowej do 5 dtex.
Taka budowa włókniny zwiększa intensywność procesu filtracji i przedłuża okres jej użytkowania dzięki rozwinięciu obszaru adeorpcci cząstek na całą objętość włókniny. Ułatwione jest również dokładniejsze oczyszczanie wkładów filtrzcyinych, a tym samym ponowne ich użycie. Poza tym włóknina fiUrocyjna według wynalazku odróżnia się od znanych włókien korzystnymi cechami, wyrażającymi się odpowwednio wysoką wytrzymałością na obciążenia hydrodynamicziθ, rzędu kilkuset kPa, odpornością na działanie oleju tiiniOiwegk w temperaturze do 423 K oraz podatnością na formowanie w przegrody filrrocyjne.
Wkłady filtrzcyjne wykonane z włókniny według wynalazku pracują efektywnie w układzie smarowania silnika samochodowego przez okres 480-520 mokogokdii.
Sposobem według wynalazku wytwarza się efektywną i niedrogą włókninę filrrocyjną, łatwą do wytwarzania na skalę przemysłową. Sposób wytwarzania włókniny według wynalazku jest bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonnnna.
Przykład. Warstwę włóknistą o gęstości 59 kg/m , otrzymaną z wysokokkrczliwych włókien poliesrrowych Elana C-15 HS, o rosie UrNowej 2 dtex i długości cięcia 30 mm 2 przez areodyiamiczie formowanie runa do masy powierzchniowej 590 g/m i igłowanie dwustronne igłami jednozrdziokowyii z gęstością 370 przekłuć na 1 cm , wykurcza się termicznie w wodzie i powwetrzu.
Proces wykurczania prowadzi się w pozoomym zbiorniku wodnym przez zanurzenie i przemieszczanie taśmy włóknistej w gorącej wodzie o temperaturze stopniowo wzrastającej w kierunku ruchu taśmy od 333 K do 338 K, przy czym czas zanurzenia taśmy wynosi 10 minut, a prędkość jej przesuwu w wodzie 3 cm/s, a następnie w strumieniu powiθtrzr o temperaturze 348 K w czasie nie krótszym od 3 minut.
Otrzymaną po wykurczeniu włókninę o gęstości zwiększonej do 305 kg/m i pon^wierzchni zmniejszkitj o 64% rozcina się wzdłużnie na dwie warstwy o jednakowej grubości, które oczyszcza się przez odpylanie powietrzei. W ten sposób otrzymuje się dwa równoległe arkusze włókniny fitrrocyjnej o następującej charakterystyce :
- grubość przy nacisku 5 kPa 2,95 mm
- masa powierzchnoowa 885 g/m2
- gęstość przepływu powietrza przy nadciśnieniu 20 mm słupa wody 3 182 dm3/m
- porowatość od strony mechatej 85%
- porowatość od strony ciętej 76%
- średnica pory maksymalnej 56 yum
- średnica pory przeciętnej 48 yum
- wytrzymałość na zerwanie 125 N/cm
Zastrzeżenia pa t e n t o w e
1. Sposób wytwarzania włókniny filtracyjnej, zwłaszcza do olejów i paliw silniko-

Claims (2)

1. Sposób wytwarzania włókniny filtracyjnej, zwłaszcza do olejów i paliw silnikowych, o zmiennej porowatości i trwałej strukturze, z warstwy włóknistej otrzymanej z wysokokurczlówych włókien poliesrrowych przez rozluźnienie włókien, formowanie runa i dwustronne igłowanie, znamienny tym, że warstwę włóknistą poddaje się działaniu
154 0Θ7 wody w temperaturze stopniowo wzrastającej od 328 K do 343 K, korzystnie od 333 K do 338 K, a następnie powietrza ogrzanego do temperatury 343 - 353 K, korzystnie w temperaturze 348 K tak długo, aby powiθrzchnia warstwy zmniejszyła się o 60 - 7O5, po czym rozdwaja się na dwie symeeryczne warstwy.
2. Sposób według zastrz.l, znamienny tym, że warstwa włóknista składa się z włókien monowymiarowych o nur^acj! nie przekraczającej 5 dtex.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
PL27086588A 1988-02-24 1988-02-24 Sposób wytwarzania włókniny filtracy0ne3, zwłaszcza 00 oleoów i paliw silnikowych PL154087B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27086588A PL154087B1 (pl) 1988-02-24 1988-02-24 Sposób wytwarzania włókniny filtracy0ne3, zwłaszcza 00 oleoów i paliw silnikowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27086588A PL154087B1 (pl) 1988-02-24 1988-02-24 Sposób wytwarzania włókniny filtracy0ne3, zwłaszcza 00 oleoów i paliw silnikowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL270865A1 PL270865A1 (en) 1989-09-04
PL154087B1 true PL154087B1 (pl) 1991-07-31

Family

ID=20040791

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27086588A PL154087B1 (pl) 1988-02-24 1988-02-24 Sposób wytwarzania włókniny filtracy0ne3, zwłaszcza 00 oleoów i paliw silnikowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL154087B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL270865A1 (en) 1989-09-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1117443A (en) Stitch knitted filters for high temperature fluids and method of making them
EP1208900B1 (de) Verfahren zur Herstellung eines triboelektrisch geladenen Vliesstoffs
CA1337476C (en) Air laid filtering material
DE10221694B4 (de) Mehrlagiger Filteraufbau, Verwendung eines solchen mehrlagigen Filteraufbaus, Staubfilterbeutel, Taschenfilterbeutel, plissierter Filter, flächiger Abluftfilter und Luftfilter für Kraftfahrzeuge
US11684880B2 (en) Self supporting pleatable web and an oil filter including the same
DE69020253T2 (de) Filtertuch zur Staubabscheidung.
EP1604717A1 (en) Nonwoven fabric air filter for internal combustion engine
US6077391A (en) Process for manufacturing a filter medium
KR20010032375A (ko) 여과요소
US20100119794A1 (en) Multi-layer composite for use in an air filter
KR100661322B1 (ko) 직렬 여과용 다층 복합 필터재
EP2544791A2 (de) Filtermedium eines filterelements, filterelement und verfahren zur herstellung eines filtermediums
JP2003340220A (ja) フィルター用不織布及びエンジン用フィルター
PL154087B1 (pl) Sposób wytwarzania włókniny filtracy0ne3, zwłaszcza 00 oleoów i paliw silnikowych
CA1284772C (en) Filter media
JPWO2006011453A1 (ja) 立体編物および芯材並びに積層体
EP1179626B1 (de) Filtermedium
PL153274B1 (pl) Włókninowy wkład filtracyjny
SU1724321A1 (ru) Многослойный фильтровальный материал дл очистки газов и способ его изготовлени
KR100352506B1 (ko) 공기청정용 필터 여재 및 그 제조방법
WO2024165198A1 (en) Filter material comprising a gradient structure nonwoven base layer and a nanofiber top layer
GB2153246A (en) Improvements in and relating to filters
PL162310B1 (pl) Włóknina filtracyjna do płynów, zwłaszcza olejów i paliw silnikowych
JP2002058928A (ja) 液体用濾過材及びその製造方法並びに液体フィルタ
Maduna Filtering function of vertically pleated textile products (ROTIS II)