PL151645B1 - Method for hydrogenating carbon containing feed substances - Google Patents

Method for hydrogenating carbon containing feed substances

Info

Publication number
PL151645B1
PL151645B1 PL1988273853A PL27385388A PL151645B1 PL 151645 B1 PL151645 B1 PL 151645B1 PL 1988273853 A PL1988273853 A PL 1988273853A PL 27385388 A PL27385388 A PL 27385388A PL 151645 B1 PL151645 B1 PL 151645B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
slop
cooled
fed
hydrogenation
reactor
Prior art date
Application number
PL1988273853A
Other languages
English (en)
Other versions
PL273853A1 (en
Original Assignee
Ruhrkohle Ag 4300 Essen De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruhrkohle Ag 4300 Essen De filed Critical Ruhrkohle Ag 4300 Essen De
Publication of PL273853A1 publication Critical patent/PL273853A1/xx
Publication of PL151645B1 publication Critical patent/PL151645B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10GCRACKING HYDROCARBON OILS; PRODUCTION OF LIQUID HYDROCARBON MIXTURES, e.g. BY DESTRUCTIVE HYDROGENATION, OLIGOMERISATION, POLYMERISATION; RECOVERY OF HYDROCARBON OILS FROM OIL-SHALE, OIL-SAND, OR GASES; REFINING MIXTURES MAINLY CONSISTING OF HYDROCARBONS; REFORMING OF NAPHTHA; MINERAL WAXES
    • C10G1/00Production of liquid hydrocarbon mixtures from oil-shale, oil-sand, or non-melting solid carbonaceous or similar materials, e.g. wood, coal
    • C10G1/004Inhibiting of corrosion

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA OPIS PATENTOWY 151 645
POLSKA
Patent dodatkowy do patentu nr--Zgłoszono: 88 07 21 (P. 273853)
Int. Cl.5 C10G 1/06
Pierwszeństwo: 87 07 31 Republika Federalna Niemiec
URZĄD
PATENTOWY
RP
CZYTELEIA
BC8LIIA
Zgłoszenie ogłoszono: 89 04 03
Opis patentowy opublikowano: 1991 03 29
Twórca wynalazku--Uprawniony z patentu: Ruhrkohle Aktiengesellschaft,
Essen (Republika Federalna Niemiec)
Sposób uwodorniania węglonośnych substancji wsadowych
Przedmiotem wynalazku jest sposób uwodorniania węglonośnych substancji wsadowych wobec doprowadzania substancji alkaliodawczych, zwłaszcza w postaci związku sodowego, i ochłodzonego slopu /pozostałości poreakcyjnej/ do łącznego wysokociśnieniowego obiegu uwodorniania w fazie błotnej ze zintegrowanym uwodornianiem w fazie gazowej.
W przypadku uwodorniania węglonośnych substancji wsadowych, takich jak węgiel, smoły i wysokowrzące oleje, do substancji wsadowych oprócz katalizatora doprowadza się też substancję alkaliodawczą, zwłaszcza w postaci związku sodowego, by chemicznie związać chlor z substancji wsadowych i łącznie z pozostałością z uwodornienia odprowadzić z procesu. W przeciwnym razie mogą w strefie skraplania produktów olejowych wystąpić korozja chlorowa i tworzenie soli /np. chlorku amonowego/. W przypadku uwodorniania w fazie błotnej z następnie dołączonym uwodornianiem w fazie gazowej występuje odpowiednio do chemicznego równania NH3 + HC1^NH4C1 /chlorek amonowy/ wzmożone tworzenie soli, ponieważ wskutek chemicznego rozpadu zawierających azot produktów rafinowanych podwyższa się stężenie-NHa w gazie obiegowym.
W przypadku konwencjonalnego uwodorniania, zwłaszcza uwodorniania węgla, do ciekłych węglonośnych substancji wsadowych wprowadza się domieszkę sodu jako NaaS w stałej postaci. Ten NasS łatwo rozpuszcza się w obfitujących w związki aromatyczne olejach wsadowych, zwłaszcza w surowych olejach węglowych z uwodorniania w fazie błotnej. W przypadku rafinowanych, tzn. ubogich w związki aromatyczne, olejów wsadowych rozpuszczalność NaaS jest bardzo słaba. Powyżej temperatury 110°C NaaS topi się i przy dalszym ogrzewaniu w strefie ogrzewania stopniowo traci swą wodę hydratacyjną. W strefach chłodniejszych może wówczas dojść do rekrystalizacji NaaS i tym samym do zatkań przewodów rurowych, armatury i zbiorników.
Jako substancję alkaliodawczą oprócz NaaS stosuje się też sodę /NaaCCh/. Soda jednak w porównaniu z NaaS ma tę wadę, że wykazuje mniejszą zawartość właściwą sodu i jej alkaliczność w porównaniu z NaaS jest zmniejszona.
Przez doprowadzanie alkaliów w postaci wodnego roztworu-NaaS wiąże się chlor i unika się tworzenia soli/chlorku amonowego/ w cieplnych wymiennikach gazu.
151 645
Na.2S w postaci stałej lub stopionej wykazuje słabą rozpuszczalność w rafinowanym rozpuszczalniku. Powstają zatkania w obrębie sporządzania mieszaniny zarobowej. Jeśli Na2S w roztworze wodnym doprowadzi się do strefy ogrzewania lub do reaktora fazy błotnej, to te trudności nie wystąpią.
W przypadku prowadzenia uwodorniania w fazie błotnej zintegrowanego z uwodornianiem w fazie gazowej otrzymuje się też ochłodzony slop, tj. mieszaninę z częściowo nierafinowanych produktów olejowych i wody zawierającej fenol. Tego ochłodzonego slopu nie poddaje się, przeciwnie niż zazwyczaj w przypadku uwodorniania w fazie błotnej, obróbce na drodze destylacji pod ciśnieniem atmosferycznym, w której rafinowane produkty olejowe i ewentualnie rafinowany rozpuszczalnik rozdziela się na frakcje o różnej temperaturze wrzenia. To znaczy, że ochłodzony slop zawiera nierafinowane oleje i procesową wodę zawierającą fenol, których nie doprowadza się do zetknięcia z olejami rafinowanymi w destylacji pod ciśnieniem atmosferycznym. Według wynalazku ten ochłodzony slop przeprowadza się przez uwodornianie w fazie gazowej i oczyszcza.
Celem wynalazku jest doprowadzanie substancji alkaliodawczej, zwłaszcza NaaS, do obiegu wysokociśnieniowego z wyeliminowaniem strącania osadów i zatykania, a nadto przeprowadzenie obróbki ochłodzonego slopu bez stosowania dodatkowej destylacji pod ciśnieniem atmosferycznym.
Osiąga się ten cel za pomocą sposobu uwodorniania węglonośnych substancji wsadowych wodoronośnymi gazami w postaci gazu z uwodorniania, w warunkach uwodorniania w fazie błotnej w podwyższonej temperaturze i pod podwyższonym ciśnieniem w obecności katalizatora lub też dodatku, z następnie dołączonym stopniem oddzielacza gorącego i stopniem zintegrowanego uwodorniania w fazie gazowej, wobec doprowadzania substancji alkaliodawczych, zwłaszcza w postaci związku sodowego, w celu uniknięcia korozji chlorowej i tworzenia soli w strefie skraplania produktów uwodorniania w fazie gazowej, polegającego według wynalazku na tym, że substancję alkaliodawczą w postaci wodnego roztworu-Na2S doprowadza się do strefy ogrzewania substancji wsadowych lub przed reaktor bądź do reaktora fazy błotnej, gdzie zachodzi ogrzanie lub odparowanie wodnego roztworu-Na2S, przy czym wówczas Na2S w mieszaninie reakcyjnej występuje w drobno rozproszonej postaci, a ochłodzony slop doprowadza się do strefy ogrzewania substancji wsadowych lub przed reaktor bądź do reaktora fazy błotnej lub do strumienia produktu szczytowego z gorącego oddzielacza.
Omówione doprowadzenie ochłodzonego slopu do wskazanych strumieni umożliwia obróbkę według wynalazku tego slopu. Celowo następuje też wspólne doprowadzanie wodnego roztworuNa2S i ochłodzonego slopu do procesu po to, by zaoszczędzić na dodatkowych wysokociśnieniowych pompach zasilających.
Jeżeli ochłodzony slop ma być do wysokociśnieniowego obiegu doprowadzony oddzielnie do roztworu-Na2S, to dodawanie ochłodzonego slopu następuje celowo do produktu szczytowego z oddzielacza gorącego. Na tej drodze dodatek ochłodzonego slopu wspiera równocześnie nastawianie temperatury w reaktorze fazy gazowej.
Na figurze przedstawionej na rysunku uwidoczniono ideowy schemat technologiczny instalacji uwodorniania węgla i zintegrowanego stopnia rafinacji dla przykładowego zastosowania sposobu według wynalazku.
Masę zarobową 1, składającą się ze zmielonego węgla, katalizatora i oleju, wraz z cząstkowym strumieniem 2 gazu z uwodornienia ogrzewa się w cieplnych wymiennikach masy zarobowej 24,25 drogą pośredniej wymiany ciepła ze strumieniem 9 produktu szczytowego z gorącego oddzielacza i strumieniem 10 produktu z fazy gazowej. Większą część gazu z uwodornienia, składającą się z gazu obiegowego 15 i świeżego wodoru 17 ogrzewa się jako strumień 5 w cieplnych wymiennikach gazu 26,28,29 i w nagrzewnicy 30 i łącznie ze wstępnie ogrzaną masą zarobową doprowadza do reaktora 31 fazy błotnej. Wodny roztwór-Na2S sam lub łącznie z ochłodzonym slopem jako strumień 18 wprowadza się za pomocą wysokociśnieniowej pompy 37 do reaktora fazy błotnej. Ogrzanie lub odparowanie wodnego roztworu-Na2S i ochłodzonego slopu w reaktorze fazy błotnej 31 służy równocześnie do częściowego odprowadzenia ciepła reakcji i tym samym zmniejsza ilość gazu gaszącego 16 potrzebną do nastawienia temperatury w reaktorze fazy błotnej.
Wodny roztwór-Na2S można też wraz z ochłodzonym slopem jako strumień 19 doprowadzać przed reaktor 31 fazy błotnej lub jako strumień 20 między cieplne wymienniki masy zarobowej 24 i
151 645 3
25. W przypadku różniących się w czasie ilości ochłodzonego slopu nastawia się stałą temperaturę wsadu reaktorowego 7 za pomocą pieca 30.
Alternatywnie ochłodzony slop, sam lub łącznie z próżniowym olejem gazowym, doprowadza się za pomocą wysokociśnieniowej pompy 38 do strumienia 9 produktu szczytowego z gorącego oddzielacza. Dzięki różnym doprowadzeniom w postaci strumienia substancji 21 przed lub w postaci strumienia substancji 22 za cieplnym wymiennikiem masy zarobowej 25 można kompensować różne sprawności przenoszenia ciepła wymiennika cieplnego 25. Dzięki temu ułatwia się nastawienie stałej temperatury w reaktorze fazy gazowej 33.
Wskutek doprowadzenia wodnego roztworu-NaaS do procesu, chlor w daleko idącej mierze wiąże się w szlamie odpadkowym 8. Tym samym zapobiega się tworzeniu soli w strumieniu substancji 10 i w cieplnym wymienniku gazu 28. Wtryskiwanie wody w celu zapobieżenia tworzeniu się soli lub w celu rozpuszczenia soli jest w przypadku normalnej eksploatacji nie konieczne. Zapobiegawczo może wytryskiwanie VE-wody 23 za oddzielaczem między operacyjnym 34 do strumienia 12 być wtedy pożyteczne, gdy dawkowanie roztworu-NaaS nie jest zestrojone z wahaniami zawartości chloru wskutek czasowo uwarunkowanej bezwładności. Nadto wtryskiwanie VE-wody wspomaga wymywanie amoniaku w gazie obiegowym, co zgodnie z życzeniem w kierunku zmniejszającym oddziaływuje na równowagę tworzenia się soli. Za pomocą różnic gęstości następuje wówczas w znany sposób rozdzielenie ochłodzonego oleju 13 i wody 14 w zimnym oddzielaczu 35.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób uwodorniania węglonośnych substancji wsadowych wodoronośnymi gazami w postaci gazu z uwodorniania, w warunkach uwodorniania w fazie błotnej w podwyższonej temperaturze i pod podwyższonym ciśnieniem w obecności katalizatora lub też dodatku, z następnie dołączonym stopniem oddzielacza gorącego i stopniem zintegrowanego uwodorniania w fazie gazowej, wobec doprowadzania substancji alkaliodawczych, zwłaszcza w postaci związku sodowego, znamienny tym, że substancję alkaliodawczą w postaci wodnego roztworu-NazS doprowadza się do strefy ogrzewania substancji wsadowych lub przed reaktor bądź do reaktora fazy błotnej, a ochłodzony slop doprowadza się do strefy ogrzewania substancji wsadowych lub przed reaktor bądź do reaktora fazy błotnej lub do strumienia produktu szczytowego z gorącego oddzielacza.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wodny roztwór-NazS sam lub łącznie z ochłodzonym slopem doprowadza się do strefy ogrzewania.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wodny roztwór-NazS sam lub łącznie z ochłodzonym slopem doprowadza się przed reaktor lub do reaktora fazy błotnej.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ochłodzony slop sam lub łącznie z próżniowym olejem gazowym doprowadza się do strumienia produktu szczytowego z gorącego oddzielacza przed cieplnym wymiennikiem masy zarobowej (25).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ochłodzony slop sam lub z próżniowym olejem gazowym doprowadza się do strumienia produktu szczytowego z gorącego oddzielacza za cieplnym wymiennikiem masy zarobowej (25).
    151 645 olej wodo olej ochłodzony roztwór-NoyS szlam ochłodzony gorący slop ochłodzony odpadków próżniowy slop
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL1988273853A 1987-07-31 1988-07-21 Method for hydrogenating carbon containing feed substances PL151645B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3725367A DE3725367C1 (de) 1987-07-31 1987-07-31 Verfahren zur Hydrierung kohlenstoffhaltiger Einsatzstoffe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL273853A1 PL273853A1 (en) 1989-04-03
PL151645B1 true PL151645B1 (en) 1990-09-28

Family

ID=6332766

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1988273853A PL151645B1 (en) 1987-07-31 1988-07-21 Method for hydrogenating carbon containing feed substances

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0301172B1 (pl)
JP (1) JPS6436686A (pl)
AU (1) AU609153B2 (pl)
BR (1) BR8803775A (pl)
DE (2) DE3725367C1 (pl)
PL (1) PL151645B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PT1879981E (pt) 2005-04-29 2014-10-29 Altaca Insaat Ve Dis Ticaret A S Método para a conversão de material orgânico em combustíveis hidrocarbónicos
CA2606762C (en) 2005-04-29 2014-10-14 Scf Technologies A/S Method and apparatus for converting organic material
WO2007059783A1 (en) * 2005-11-24 2007-05-31 Scf Technologies A/S Method and apparatus for converting organic material using microwave excitation
CN104388118B (zh) * 2014-11-24 2017-01-04 湖南省馨盛能源开发有限责任公司 煤焦油制柴油的工艺流程

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE692631C (de) * 1934-09-26 1940-06-24 I G Farbenindustrie Akt Ges Verfahren zur Verhinderung der Korrosion bei der Waermebehandlung von Kohle, Teeren, Mineraloelen u. dgl.
DE3038309A1 (de) * 1980-10-10 1982-05-19 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Kohleverfluessigung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0301172A3 (en) 1989-07-26
AU1909688A (en) 1989-02-02
JPS6436686A (en) 1989-02-07
DE3861308D1 (de) 1991-01-31
PL273853A1 (en) 1989-04-03
EP0301172B1 (de) 1990-12-19
EP0301172A2 (de) 1989-02-01
AU609153B2 (en) 1991-04-26
DE3725367C1 (de) 1988-09-22
BR8803775A (pt) 1989-02-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4437980A (en) Molten salt hydrotreatment process
US4927520A (en) Process for treating a hydrocarbonaceous stream containing a non-distillable component to produce a hydrogenated distillable hydrocarbonaceous product
DE69704949T2 (de) Verfahren zur herstellung von harnstoff
US5064523A (en) Process for the hydrogenative conversion of heavy oils and residual oils, used oils and waste oils, mixed with sewage sludge
DE102017108852B4 (de) Vorrichtung zur thermischen Aufarbeitung von schadstoffhaltigen organischen Abfällen zur Herstellung von Gas, Öl und Aktivkoks
HU180105B (en) Method for producing hydrocarbon fraction of determined end point
US4671804A (en) Partial oxidation process
US4882037A (en) Process for treating a temperature-sensitive hydrocarbonaceous stream containing a non-distillable component to produce a selected hydrogenated distillable light hydrocarbonaceous product
PT79541B (en) Process for re-refining spent lubeoils
US4923590A (en) Process for treating a temperature-sensitive hydrocarbonaceous stream containing a non-distillable component to produce a hydrogenated distillable hydrocarbonaceous product
US3272736A (en) Method of preventing corrosion
PL151645B1 (en) Method for hydrogenating carbon containing feed substances
KR20220024090A (ko) 할로겐화물을 포함하는 공급원료의 처리 방법
US3445378A (en) Separation process
US4056460A (en) Process for liquefying carbonaceous materials of high molecular weight and for separating liquefaction products
US3567623A (en) Antifoulant agents for petroleum hydrocarbons
PL110101B1 (en) Process of converting crude coal comprising ash into high carbon coke
JPS61185590A (ja) 石炭液化方法
DD151180A5 (de) Kombiniertes verfahren zur kohleverfluessigung und-vergasung
US4214974A (en) Process for hydrogenation of coal
DE3242727A1 (de) Verfahren zur umwandlung von schweroelen oder petroleumrueckstaenden in gasfoermige und destillierbare kohlenwasserstoffe
US4405825A (en) Pour point reduction of syncrude
EP0306164A1 (en) Hydrogenating a temperature sensitive hydrocarbonaceous waste stream
US3583901A (en) Corrosion control in hydroconversion effluent piping by nh4 + control
US5004533A (en) Process for treating an organic stream containing a non-distillable component to produce an organic vapor and a solid