PL151440B1 - Method of reducing water and ash content in crude tars - Google Patents

Method of reducing water and ash content in crude tars

Info

Publication number
PL151440B1
PL151440B1 PL1988271346A PL27134688A PL151440B1 PL 151440 B1 PL151440 B1 PL 151440B1 PL 1988271346 A PL1988271346 A PL 1988271346A PL 27134688 A PL27134688 A PL 27134688A PL 151440 B1 PL151440 B1 PL 151440B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tar
phase
water
crude
centrifuge
Prior art date
Application number
PL1988271346A
Other languages
English (en)
Other versions
PL271346A1 (en
Original Assignee
Ruetgerswerke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruetgerswerke Ag filed Critical Ruetgerswerke Ag
Publication of PL271346A1 publication Critical patent/PL271346A1/xx
Publication of PL151440B1 publication Critical patent/PL151440B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10CWORKING-UP PITCH, ASPHALT, BITUMEN, TAR; PYROLIGNEOUS ACID
    • C10C1/00Working-up tar
    • C10C1/02Removal of water

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA OPIS PATENTOWY 151 440
POLSKA
URZĄD
PATENTOWY
RP
Patent dodatkowy do patentu nr--Zgłoszono: 88 03 22 (P. 271346)
Pierwszeństwo: 87 03 23 Republika
Federalna Niemiec
Zgłoszenie ogłoszono: 89 02 06
Opis patentowy opublikowano: 1991 01 31
Int. Cl.5 C10C 1/02
CZYTELNIA
Twórcy wynalazku —
Uprawniony z patentu: Rutgerswerke Aktiengesellschaft,
Frankfurt n/Menem (Republika Federalna Niemiec)
Sposób zmniejszenia zawartości wody i popiołu w smołach surowych
Wynalazek dotyczy mechanicznego sposobu zmniejszenia zawartości wody i czynników popiołotwórczych w surowych smołach z węgla kamiennego za pomocą wirówek.
Przy koksowaniu węgli kamiennych otrzymuje się obok gazów opałowych, amoniaku i benzenu również smoły, które charakteryzują się następującymi wartościami analitycznymi:
Gęstość w temperaturze 20°C 1,14-1,20 g/cm3
Zawartość wody do 6,5%
Składnik nierozpuszczalny w toluenie (TI) 2-15%
Składnik nierozpuszczalny w chinolinie (QI) 0,5-10%
Czynniki popiołotwórcze 0,05-0,30%
Według Franck/Collin „Steinkohlenteer, str.25-27, zawartość wody w smołach surowych można zmniejszyć za pomocą sposobów mechanicznych.
Odwodnienie mechaniczne należy przedkładać nad destylacyjne, ponieważ przy destylacji z jednej strony przechodzi z wodą wiele substancji zawartych w smole i dlatego potrzebna byłaby redestylacja fazy olejowej, z drugiej strony sole rozpuszczalne w wodzie pozostają w destylacyjnej pozostałości i tak pogarszają jakość paku.
Najczęściej przeprowadza się oddzielanie wody przez dekantowanie pod działaniem siły ciężkości w temperaturze 60°C. Zawartość wody można przy tym obniżyć do około 3%. Odwadnianie ciśnieniowe w temperaturze do 200°C i pod ciśnieniem około 15MPa pod działaniem siły ciężkości prowadzi do zmniejszenia zawartości wody do około 1-1,5%. Do tego potrzebne są oczywiście retorty wytrzymałe na ciśnienie. Przez to ograniczona jest możliwość zastosowania do małych ilości smoły.
Szczególnie skuteczne, ale również kosztowne, jest odwadnianie za pomocą wirówek. Tutaj osiągalne są zawartości wody wynoszące 0,5-1%. Jako przykład wymienia się separatory talerzowe z wyładowaniem dyszowym i o prędkości obrotowej 6000-7000 g, w których jednocześnie otrzymuje się koncentrat bogaty w składnik osadzający się.
151 440
Wspólne odwadnianie i odpopielanie smół surowych jest jednak utrudnione przez to, że przynajmniej część składników popiołotwórczych działa jako emulgatory. Tak powstaje trwała emulsja między substancjami stałymi, smołą i wodą, i osiągalne stopnie rozdzielania i oczyszczania są różne w przypadku różnych smół. Są one oprócz tego zależne od rozkładu ziarnowego substancji stałych, od gęstości i lepkości smół. Obniżenie lepkości przez podwyższone temperatury obróbki jest jednak ograniczone z powodu wrzących poniżej 100°C substancji zawartych w smole i tworzących się z wodą azeotropów i wzrastającej rozpuszczalności kwasów i zasad smołowych w wodzie. Przy zastosowaniu rozpuszczalników do obniżenia lepkości trzeba z drugiej strony brać pod uwagę dodatkowy nakład destylacyjny.
Zaproponowane do oczyszczania smół surowych separatory talerzowe z ciągłym wyładowaniem substancji stałych przez dysze są w dużej mierze zorientowane na substancję stałą. Są one dlatego przewidziane dla występującego maksymalnie stężenia substancji stałej. Przy malejących zawartościach substancji stałej przy wlocie musi dlatego również odpowiednio maleć stężenie przy wyładowaniu. Ponieważ substancje stałe muszą być zdolne do płynięcia, można osiągnąć przy wyładowaniu stężenia substancji stałej wynoszące tylko około 60%. Jeśli stężenie przy wlocie cofa się z 5 do 0,5%, to maleje ono przy wyładowaniu do około 6%.
Pakiety talerzowe separatorów są wyposażone w kanały pionowe, które powinny znajdować się w płaszczyźnie warstwy rozdzielającej między fazą lżejszą (woda) i cięższą (smoła), aby było zapewnione optymalne rozdzielanie. Ponieważ położenie warstwy rozdzielającej zależy od stosunku gęstości między smołą i wodą, przesuwa się przy zmianach gęstości smoły.
Trudności, spowodowane przez zmniejszające się zawartości substancji stałej i gęstości smoły surowej są przyczyną tego, że nie przyjęły się speraratory talerzowe z wyładowaniem dyszowym. Zamiast tego do chwili obecnej odwadnia się w zbiornikach przez pozostawienie do odstania i następnie uwalnia od substancji nierozpuszczalnych w samooczyszczających seperatorach talerzowych z okresowym wyładowaniem substancji stałej. Zostają przy tym oddzielone w jednakowej mierze substancje popiołotwórcze i cząstki sadzowate (bezpopiołowe QI). Bezpopiołowe QI jest bardzo pożądane w paku dla wielu dziedzin zastosowania, jak np. do wytwarzania środków wiążących do elektrod albo paków twardych do koksowania. Z tego powodu uwalnia się też tylko szczególnie bogate w popiół smoły od substancji stałych.
H. Ullrich i C. Loss zaproponowali przy przeróbce gazu koksowniczego podgrzewanie smoły odpływającej z oddzielacza grawitacyjnego o zawartości wody do 20% przez ogrzewany parą wymiennik ciepła i doprowadzanie do trójfazowej wirówki do dekantacji, aby rozdzielić ją na trzy fazy wodę, smołę i smołę gęstą (Erdól und Kohle, 1977, str. 558-564). Osiąga się przy tym resztkowe zawartości wody na ogół poniżej 5%. Tak otrzymana smoła surowa jest trwała podczas składowania i w stanie gotowym do sprzedaży. Danych o osiągniętych stopniach klarowania zawiera ta publikacja równie mało, jak wskazówek o zawartości smoły w fazie wodnej. Ponieważ wodę według schematu procesu zawraca się do wtórnego klarowania do oddzielacza grawitacyjnego, można jednak przypuszczać, że woda obok rozpuszczalnych substancji zawartych w smole zawiera również znaczne ilości nierozpuszczonych substancji.
Odnośnie stopnia klarowania mógł istnieć tylko cel, aby uniknąć sedymentacji przy składowaniu. Usuwa się przy tym na ogół tylko stosunkowo grube substancje stałe składające się z pyłów koksu i popiołu. Celem zaproponowanego sposobu z zastosowaniem trójfazowej wirówki do dekantacji jest zatem wstępne oczyszczenie smoły surowej, w którym zostają wyrównane wahania w składzie przez składowanie w dołączonych zbiornikach magazynowych.
Mishin et al. informują szczegółowo o oczyszczaniu wstępnie oczyszczonych smół surowych w wirówkach sedementacyjnych bez przegród perforowanych (Koks i Khimiya, 1978, str. 47-49). Doświadczenia przeprowadzono w temperaturze 67-76°C w wirówkach o liczbie wirowania 445 · g. W jednym cyklu po napełnieniu wirówki i w czasie sedymentacji 8-12 min wydzielono fazę wodną i następnie fazę smołową. Po kilku cyklach została usunięta również zawierająca substancję stałą ciężka faza smołowa. W zależności od czasu sedymentacji zmniejszyła się zawartość wody z 7,1-7,5% do 1,8-5,5% i zawartość substancji popiołotwórczych z 0,14—0,17% do 0,06-0,11%. Stwierdzono przy tym, że czas sedymentacji nie może być krótszy niż 10 min, jeśli mają być uzyskane wystarczające stopnie rozdzielania i oczyszczania. Ponieważ proces przeprowadza się w sposób nieciągły, wahania w składzie smół surowych nie mają znaczenia. Nie zachodzi również
151 440 wymieszanie faz, spowodowane przez dodatkowy przepływ, jak w procesie ciągłym. Wyniki nie dają się dlatego przenieść na sposoby ciągłe, których wyniki zgodnie z oczekiwaniem w porównywalnych warunkach muszą wypaść znacznie gorzej. Długie czasy sedymentacji wskazują jednak, że zaproponowany sposób jest mało przydatny do realizacji technicznej.
Zadaniem wynalazku jest dlatego opracowanie ciągłego sposobu zmniejszenia zawartości wody i substancji popiołotwórczych w oczyszczonych wstępnie smołach surowych z węgla kamiennego, w których pomimo wystarczających stopni rozdzielczych i klarujących zostaną urzeczywistnione wymagania po niewielkim czasie sedymentacji i niewielkich stratach bezpopiołowego QI.
Zadanie rozwiązano w ten sposób, że poddaną ewentualnie obróbce wstępnej smołę surową w trójfazowej wirówce sedymentacyjnej o liczbie odśrodkowej między 1000 i 3000 -g, która jest wyposażona w otwarty jedno- albo dwukrotny, korzystnie opancerzony ślimak i zwykłe jazy i urządzenia wyładowcze, w temperaturze między 60 i 105°C, przy średnim czasie przebywania smoły 30-80 s i różnicy liczby obrotów między ślimakiem i wirnikiem wynoszącej 10-50 min-1 rozdziela się w sposób ciągły na fazę wodną, smołową i substancji stałej, przy czym podczas ciągłej eksploatacji okresowo krótkotrwale przerywa się zasilanie.
Smoły surowe można przed dekantowaniem poddawać obróbce za pomocą demulgatorów, środków koagulujących i rozcieńczalników, jak to jest przyjęte w technice rozdzielczej w celu polepszenia stopnia klarowania lub rozdziału. Dekantowanie może być również poprzedzone przez przemywanie wodą, jakie jest przyjęte w przemyśle smołowym do zmniejszania zawartości soli.
W celu uproszczenia przebiegu rozruchu korzystne jest najpierw umieszczenie fazy substancji stałej i następnie zwiększenie natężenia przepływu smoły surowej do wartości żądanej. Faza substancji stałej nie powinna być w żadnym przypadku uniesiona w górę przez nagłe wprowadzenie dużej ilości smoły surowej.
Wirówki sedymentacyjne są na ogół stosowane do klarowania cieczy, w których zawartość substancji stałej jest tak wysoka, że nie można ich już poddawać obróbce w separatorach talerzowych. Zwykłe zawartości substancji stałej wynoszą około 20-60%. Przy przeróbce gazu koksowniczego w urządzeniach koksowniczych z odciąganiem gazu obsadowego można zupełnie osiągnąć takie zawartości substancji stałej. Nieoczekiwanie znaleziono teraz, że również w przypadku smół surowych o zawartości QI mniejszej niż 5% wagowych można zmniejszyć skutecznie zawartość substancji popiołotwórczych, bez widocznego zmniejszenia zawartości bezpopiołowego QI.
Skuteczność etapów sposobu według wynalazku przedstawiono za pomocą następujących przykładów.
W przykładzie I przeprowadzono odwadnianie i odpopielanie smoły w zwykłej trójfazowej wirówce sedymentacyjnej, jaką zaproponowali Ullrich i Loss. Wyniki tego doświadczenia porównawczego charakteryzują zatem stan techniki. W przykładzie II stosuje się zmienioną w sposób według wynalazku wirówkę sedymentacyjną, bez zmiany sposobu według przykładu I. Przykłady III i IV wskazują dwa warianty zastrzeżonego sposobu.
Przykład I (porównawczy). Składowaną w temperaturze 60°C smołę surową za pomocą nagrzewania parowego ze sterowaniem temperatury ogrzewa się do temperatury 80°C i w ilości 3,8 m3/h doprowadza się do cylindrycznej trójfazowej wirówki sedymentacyjnej z wyładowaniem stożkowym. Wirówkę charakteryzują następujące parametry:
długość bębna 1260 mm
średnica bębna 355 mm
liczba obrotów bębna 3600 min-1
wkskaźnik odwirowania 2550 g
różnica liczby obrotów 30 min-1
grubość warstwy fazy
woda 41 mm
smoła 8 mm
substancja stała 2 mm
wysokość jazu dla fazy smołowej 42,5 mm
ślimak pełny, pojedyńczy, skok gwintu 114 mm
151 440
Ze względu na prostszą metodę analityczną jako miarę dla efektu rozdzielania oznacza się tylko zawartości wody we wsadzie, w fazie smołowej i wodnej według DIN 51 582. W celu wyłączenia ewentualnych efektów rozruchu pobiera się pierwszą próbkę 2 h po rozpoczęciu doświadczenia. Wyniki przedstawiono w tabeli I.
Tabela I
Pobranie próbki _ Ρθ Zawartość wody (% objętościowych)
wsad 1 faza smołowa faza wodna
2h 4,9 3,2 78
8h 5,3 4,1 61
16 h 6,1 5,1 32
Jak wykazują dane analityczne, nie uzyskuje się wystarczającego rozdzielania faz i stopień oddzielania pogarsza się z rosnącym czasem trwania doświadczenia.
Przykładu (porównawczy). Składowaną w temperaturze 60°C smołą surową ogrzewa się do temperatury 85°C i w ilości 4,0m3/h doprowadza się do takiej samej trójfazowej wirówki sedymentacyjnej jak w przykładzie I. Wirówka ma pojedynczy otwarty spiralny ślimak (skok gwintu 114 mm, wysokość spirali 30 mm odpowiednio do 3/5 ogólnej grubości wszystkich faz).
Zawartości wody w próbkach przedstawiono w tabeli II.
Tabela II
Ρθ Zawartość wody (% objętościowych)
wsad faza smołowa faza wodna
2h 5,5 2,6 80
8 h 6,0 3,1 78
16 h 5,5 4,3 77
Podobne wyniki uzyskuje się, jeśli zamiast jednoczęściowego spiralnego ślimaka stosuje się ślimak z oddzielnych pojedynczych segmentów.
Oddzielanie wody przez wbudowanie otwartego ślimaka w porównaniu z przykładem I zostało wprawdzie polepszone, lecz również tutaj pokazuje się zmniejszenie sprawności rozdzielania w czasie trwania doświadczenia.
Przykład III. Przykład II powtarza się przy temperaturze smoły surowej wynoszącej 82°C, przy czym zasilanie do trójfazowej wirówki sedymentacyjnej w odstępie 4 godzin przerywa się na okres 1 min.
Nieoczekiwanie przez takie postępowanie udaje się uniknąć przedstawionego w przykładzie II spadku sprawności rozdzielania. Obok dobrego i równomiernego oddzielania wody zostaje również obniżona zawartość czynników popiołotwórczych więcej niż o 40%, przy czym nie następuje jednocześnie odpowiednie zmniejszenie składników nierozpuszczalnych w chinolinie (QI).
Ustalony przez wysokość króćca do pobierania i wysokość jazu stosunek grubości warstw fazy lekkiej do fazy ciężkiej wynoszący około 5 prowadzi do rozwinięcia czystego rozdziału faz.
Wyniki analityczne są przedstawione w tabeli III.
Przykład IV. Ten przykład obejmuje 5 serii doświadczeń z różnymi smołami surowymi poddanymi obróbce wstępnej. Zmienia się przy tym również temperatura smoły surowej i natężenie przepływu.
Do smół surowych dodaje się w zbiorniku w temperaturze 60°C 5% objętościowych frakcji smołowej o temperaturze wrzenia między 200 i 230°C, 0,1% objętościowych handlowego demulgatora i 5% objętościowych wody (serie doświadczeń a do c) lub 10% objętościowych 50% emulsji smoła/woda. Zawartość zostaje wymieszana przez przepompowywanie podczas całego czasu
151 440
Tabela m
Pobranie po Zawartość wody (% objętościowe)! Popiół (% wagowe) 1 1 Faza smołowa Qi (% wagowe)
Wsad Faza smołowa Faza wodna Wsad Wsad Faza smołowa
2h 4,6 1>8 83,0 0,21 0,12 2,73 2,63
6h 5,0 1.7 81,5 0,22 0,13 2,76 2,65
14h 4,6 to 81,5 0,21 0.11 2,71 2,58
22 h 4,6 1.6 83,2 0,22 0,12 2.75 2,64
200 h 6,0 1,5 87,3 0,23 0,12 2,74 2,70
trwania doświadczenia. Wsad do wirówki sedymentacyjnej pobiera się mniej więcej w środku zbiornika, przy czym jednocześnie zasila się do zbiornika odpowiednią ilość smoły surowej, oleju smołowego, demulgatora i wody lub emulsji.
Za pomocą tej obróbki wstępnej ma być osiągnięty następujący efekt. Dodatek oleju smołowego ma obniżyć lepkość smoły surowej a demulgator klarować emulsję smoła/popiół/woda, aby uzyskać lepsze rozdzielanie, Dodatkowa woda ma wyługowywać sole ze smoły surowej, aby obniżyć zawartość chloru.
Oddzielanie wody i substancji stałych przeprowadza się w taki sam sposób za pomocą takiej samej wirówki sedymentacyjnej jak w przykładzie III. Próbkę pobiera się każdorazowo 22 h po rozpoczęciu doświadczenia. Kompletne dane analityczne zestawiono w tabeli IV. Wskazują one, że dodatek olejów i demulgatorów powoduje tylko niewielką poprawę stopnia rozdzielania. Natomiast nieoczekiwane jest to, że z zastosowaniem smół o tak różnej zawartości wody i popiołu bez dostosowania sposobu postępowania albo geometrii wirówki, jak np. wysokości króćca pobierania dla fazy wodnej albo wysokości jazu dla fazy smołowej, uzyskuje się tak dobre wyniki rozdzielania.
Tabela IV
Faza
Doświad- Tempera- tura Natężenie przepływ (m3/h) Smoła surowa Faza smołowa Faza wodna substancji stałej
czenie (°C) woda (% objętościowy) popiół QI (% wagowy) (% wagowy) woda (% objętościowy) popiół QI woda ' (% wagowy) (% wagowy) (% objętoś- ciowy) popiół (% wagowy):
a 80 4,0 4,6 0,12 2,8 1.4 0,09 2,8 81 3»1
b 90 4,0 6,5 0,24 2,5 1,9 0,14 2,4 90 63
c 93 4,0 6,2 0,09 2,6 1,3 0,07 2,5 80 5,1
d 100 2.4 17,1 0,24 2.6 1.7 0,09 2,6 90 6,9
e 105 4,0 14,0 0,30 2,7 2,0 0,14 2,7 85 8,0
Faza substancji stałej jest całkowicie bezwodna, tak że np. można ją w dwufazowej wirówce sedymentacyjnej w prosty sposób zagęścić tak dalece, że pozostaje zraszalny koncentrat węglowy, który może być stosowany jako składnik mieszaniny do węgli kamiennych.
Podane w przykładach natężenia przepływu odpowiadają w przybliżeniu następującym średnim czasom przebywania smoły, obliczonym na podstawie ogólnej zawartości cieczy w wirówce: 2,4m3/h=71s,3,8m3/h=45s,4,0m3/h=42s.
Czasy przebywania leżą zatem znacznie poniżej wartości znalezionych przez Mischin'a et al. dla wirówek sedymentacyjnych bez przegród perforowanych, wynoszących przynajmniej 10 min, bez pogorszenia sprawności klarowania albo rozdzielania. Ten wynik jest niespodziewany, ponieważ należało przypuszczać, że sposób według wynalazku z powodu spowodowanego przez przepływ wymieszania faz prowadziłby do gorszych wyników. Oprócz tego należało oczekiwać, że wahania w składzie smoły surowej odbiją się w silniejszej mierze na zawartości wody i popiołu w fazie smołowej.
151 440

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób zmniejszenia zawartości wody i czynników popiołotwórczych w surowych smołach z węgla kamiennego za pomocą wirówek, znamienny tym, że poddaną ewentualnie obróbce wstępnej smołę surową w trójfazowej wirówce sedymentacyjnej o liczbie odwirowywania między 1000 i 3000 · g, którea jest wyposażona w otwarty jedno- albo dwukrotny, korzystnie opancerzony ślimak i zwykłe jazy i urządzenia wyładowcze, w temperaturze między 60 i 105°C, przy średnim czasie przebywania smoły między 30 i 80 s i różnicy liczby obrotów między ślimakiem i wirnikiem wynoszącym 10-50 min-1 rozdziela w sposób ciągły na fazę wodną, smołową i substancji stałej, przy czym podczas ciągłej eksploatacji okresowo krótkotrwale przerywa się zasilanie.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do smoły surowej przed wlotem w trójfazowej wirówce sedymentacyjnej dodaje się wodę, demulgatory, środki koagujące i rozcieńczalniki same albo w kombinacji.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie rozruchu najpierw umieszcza się fazę substancji stałej i potem zwiększa się zasilanie smołą surową aż do nominalnej przepustowości.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wysokość króćca do pobierania i wysokość jazu dla fazy ciężkiej dobiera się tak, że stosunek grubości warstwy fazy wodnej do grubości warstwy fazy smołowej wynosi około 5.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się otwarty ślimak ukształtowany spiralnie, przy czym wysokość spirali odpowiada około 3/5 ogólnej grubości wszystkich faz w cylindrycznej części wirówki i spirala jest jednoczęściowa albo złożona z kilku oddzielonych od siebie pojedynczych odcinków.
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL1988271346A 1987-03-23 1988-03-22 Method of reducing water and ash content in crude tars PL151440B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19873709465 DE3709465A1 (de) 1987-03-23 1987-03-23 Verfahren zur verminderung des wasser- und aschegehalts in rohteeren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL271346A1 PL271346A1 (en) 1989-02-06
PL151440B1 true PL151440B1 (en) 1990-09-28

Family

ID=6323771

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1988271346A PL151440B1 (en) 1987-03-23 1988-03-22 Method of reducing water and ash content in crude tars

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0283584B1 (pl)
JP (1) JPS63254187A (pl)
CS (1) CS273648B2 (pl)
DE (2) DE3709465A1 (pl)
ES (1) ES2003848B3 (pl)
PL (1) PL151440B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2002102938A1 (en) * 2001-06-18 2002-12-27 Sasol Technology (Pty) Ltd Method of separating particles from a hydrocarbon composition
EP3103858A1 (de) 2015-06-08 2016-12-14 L'Air Liquide Société Anonyme pour l'Etude et l'Exploitation des Procédés Georges Claude Verfahren zur wäsche organischer flüssigkeiten mit einer aus fluorkohlenstoff bestehende flüssigkeit
US10947469B2 (en) * 2019-05-13 2021-03-16 James Chun Koh Apparatus and method for manufacturing bio emulsion fuel using vegetable oil

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE574358C (de) * 1930-11-30 1933-04-12 Hans Just Dr Ing Verfahren zur Herstellung von praktisch aschefreien Teeren
DE2558857A1 (de) * 1975-12-27 1977-07-14 Otto & Co Gmbh Dr C Verfahren zur verarbeitung der bei verkokungsoefen anfallenden spuelfluessigkeit der gasvorlage
DE2707111C3 (de) * 1977-02-18 1979-08-23 Flottweg-Werk Dr. Georg Bruckmayer Gmbh & Co Kg, 8313 Vilsbiburg Vollmantel-Schneckenzentrifuge zur Trennung eines Feststoff-Flüssigkeitsgemisches
AT387160B (de) * 1984-08-30 1988-12-12 Voest Alpine Ag Zentrifuge fuer die entwaesserung und trocknung vorentwaesserter schlaemme

Also Published As

Publication number Publication date
CS83788A2 (en) 1990-08-14
ES2003848B3 (es) 1991-03-01
ES2003848A4 (es) 1988-12-01
PL271346A1 (en) 1989-02-06
JPS63254187A (ja) 1988-10-20
DE3764637D1 (de) 1990-10-04
EP0283584A1 (de) 1988-09-28
DE3709465A1 (de) 1988-10-06
EP0283584B1 (de) 1990-08-29
CS273648B2 (en) 1991-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1267860A (en) Inclined plate settling of diluted bitumen froth
US4436615A (en) Process for removing solids from coal tar
CN108203592B (zh) 一种原油脱盐脱水设备及其应用
US2774716A (en) Process for removing finely divided solids from raw low temperature carbonization coal tars
US4575418A (en) Coal cleaning and the removal of ash from coal
CN113121076B (zh) 一种油泥砂的处理方法
EP2443219A1 (en) Method for producing crude tall oil by soap washing with calcium carbonate removal
JPS6112789A (ja) 重質油の連続的熱分解処理方法
WO2017109728A1 (en) Process for the treatment of refinery purge streams
CN1252219C (zh) 从含有水和杂质的原油中脱除水和杂质的方法
PL151440B1 (en) Method of reducing water and ash content in crude tars
JP5523463B2 (ja) 石炭のテクノ−エコノミック有機精製法の開発
WO2020022871A1 (ru) Способ переработки нефтесодержащих отходов
US4073728A (en) Process for treating flushing liquor
JPS61197688A (ja) 石炭系重質物の精製方法
US4465596A (en) Process for removing heavy metal ash from an aqueous soot suspension
US4582591A (en) Process for the separation of resinous substances from coal-base heavy oils and use of the fraction obtained
CA2931424A1 (en) Fungible bitumen from paraffinic centrifugation
CA2435344C (en) Method of removing water and contaminants from crude oil containing same
US6126705A (en) Process for treating coal tailings
RU2805925C1 (ru) Способ комбинированного гидрокрекинга тяжелого нефтяного сырья, включающий выделение отработанной добавки из неконвертированных остатков гидрокрекинга и ее осушку
RU2808443C1 (ru) Способ комбинированного гидрокрекинга тяжелого нефтяного сырья, включающий выделение отработанной добавки из неконвертированных остатков гидрокрекинга и ее осушку
JP6968757B2 (ja) コールタールの前処理設備の洗浄方法
RU2807388C1 (ru) Выпарной аппарат для концентрирования остатка гидрокрекинга
JPS5943510B2 (ja) 微細な石炭からコ−クスを製造する際に生ずるタ−ルとアンモニア液の混合物を分離する方法および装置