PL104831B1 - Uklad wykrywania obszarow zaklocen biernych - Google Patents

Uklad wykrywania obszarow zaklocen biernych Download PDF

Info

Publication number
PL104831B1
PL104831B1 PL19394376A PL19394376A PL104831B1 PL 104831 B1 PL104831 B1 PL 104831B1 PL 19394376 A PL19394376 A PL 19394376A PL 19394376 A PL19394376 A PL 19394376A PL 104831 B1 PL104831 B1 PL 104831B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
output
input
circuit
low
summation
Prior art date
Application number
PL19394376A
Other languages
English (en)
Other versions
PL193943A1 (pl
Inventor
Janusz Mokrzycki
Anna Wieckiewicz
Original Assignee
Przemyslowy Inst Telekomun
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemyslowy Inst Telekomun filed Critical Przemyslowy Inst Telekomun
Priority to PL19394376A priority Critical patent/PL104831B1/pl
Publication of PL193943A1 publication Critical patent/PL193943A1/pl
Publication of PL104831B1 publication Critical patent/PL104831B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest uklad wykrywania obszarów zaklócen biernych przeznaczony do okreslania obszarów przestrzeni, w której wystepuja zaklócenia bierne bedace badz echami od otaczajacego radiolokator terenu i obiektów naziemnych (zbocza wzgórz, budynki), badz echami od obiektów meteorologicznych (opady deszczu, chmury burzowe, chmury dipoli sluzace do maskowania samolotów).
W znanych dotychczas prostych ukladach wykrywania obszarów zaklócen biernych informacje 0 wystepowaniu zaklócen biernych uzyskuje sie droga wyodrebniania sygnalów o szerokosciach wiekszych od szerokosci impulsu uzytecznego i porównywania tych sygnalów z napieciem odniesienia przewyzszajacym poziom szumów dwoma sposobami: 1 — przez uprzednie calkowanie lub usrednianie sygnalów radiolokacyjnych a nastepnie porównywanie z napieciem progu, 2 — przez uprzednie porównanie wizj- radiolokacyjnej z napieciem progu a nastepnie opóznianie sygnalów wizji i koincydencje z sygnalami nie opóznionymi.
W ukladzie wedlug sposobu pierwszego sygnaly wizji amplitudowej calkowane sa analogowo za pomoca filtru dolnoprzepustowego wzglednie usredniane w zadanych przedzialach odleglosci w cyfrowych ukladach usredniania. Szerokosc pasma filtru lub czestotliwosc zegara i ilosc przedzialów odleglosci w cyfrowym ukladzie usredniania jest tak dobrana, aby na wejscie ukladu progowego nie przeszly impulsy o czasach trwania bliskich szerokosci impulsu uzytecznego oraz waskie impulsy szumowe.
W ukladzie wedlug sposobu drugiego dzieki koincydencji sygnalów nie opóznionych oraz opóznionych o czas na przyklad kilkakrotnie dluzszy od szerokosci impulsu uzytecznego uzyskuje sie informacje o zaklóceniach tylko od impulsów o szerokosciach wiekszych od czasu opóznienia.
W obydwu typach dotychczas znanych ukladów wykrywania obszarów zaklócen biernych zarówno selekcja sygnalów pod wzgledem ich szerokosci, jak równiez eliminacja zadzialan od szumów uzyskiwana jest w tym samym stopniu funkcjonalnym. W ukladzie wedlug sposobu pierwszego jest to filtr dolnoprzepustowy lub uklad usredniania, natomiast w ukladzie drugim- uklad opózniania i koincydencji.2 104 831 Te znane uklady maja te zasadnicza wade, ze przy zapewnieniu selekcji szerokosci impulsu, utrudnione jest uzyskanie dobrej eliminacji zadzialan od szumów co prowadzi do koniecznosci wysokiego ustawienia progu komparatorai nieczulosci ukladu na male sygnaly zaklócen.
Celem wynalazku jest uzyskanie informacji o wystepowaniu zaklócen biernych przy malym stosunku sygnalów*zaklócenia do szumu wtórze odbiorczym stacji radiolokacyjnej dla dwóch lub wiecej szerokosci impulsów uzytecznych.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie ukladu elektronicznego do wykrywania obszarów zaklócen biernych przy dwóch lub wiecej róznych szerokosciach impulsu uzytecznego, czulego na male w stosunku do szumów sygnaly zaklócen, o minimalnym opóznieniu wlasnym. Zadanie to zostalo osiagniete przez zbudowanie ukladu elektronicznego, w którym wejscie ukladu jest wejsciem filtru dolnoprzepustowego, którego wyjscie polaczone jest z kolei z jednym wejsciem komparatora, majacego na drugim wejsciu regulowane napiecie progu, przy czym wyjscie tego komparatora polaczone jest z wejsciem ukladu opóznienia. Wejscia taktujace ukladu opóznienia polaczone sa z dzielnikiem czestotliwosci impulsów taktujacych przychodzacych z zewnatrz, zamykanego lub otwieranego przelacznikiem, który równiez przelacza stala czasu filtru. Wyjscie ukladu opóznienia polaczone jest natomiast z jednym z wejsc ukladu mnozenia logicznego, którego drugie wejscie polaczone jest bezposrednio z wyjsciem komparatora a wyjscie ukladu mnozenia logicznego polaczone jest z jednym z wejsc ukladu sumy logicznej bezposrednio, a z drugim poprzez uklad poszerzania. Wyjscie ukladu sumy logicznej jest wyjsciem calego ukladu.
Zaleta ukladu wedlug wynalazku jest mozliwosc obnizenia progu komparatora i uzyskiwanie informacji o wystepowaniu zaklócen biernych przy mniejszych wartosciach stosunku zaklócenia do szumu, niz w znanych dotychczas ukladach. Ponadto uklad jest przystosowany do pracy z dwoma lub wiecej szerokosciami impulsów uzytecznych i ma minimalne opóznienie wlasne.
Wynalazek zostanie blizej objasniony w przykladowym wykonaniu uwidocznionym na rysunku, na którym przedstawiono schemat blokowy przedmiotowego ukladu elektronicznego.
Jak pokazano na rysunku w sklad ukladu wykrywania obszarów zaklócen biernych wedlug niniejszego wynalazku wchodza nastepujace czlony: dolnoprzepustowy filtr F, komparator F, do jednego wejscia którego podlaczone jest wyjscie filtru F, nastepnie uklad NO napiecia odniesienia, którego wyjscie polaczone jest z drugim wejsciem komparatora K, dzielnik czestotliwosci impulsów taktujacych DZ, którego jedno wejscie polaczone jest z zewnetrznym generatorem impulsów taktujacych, natomiast którego wejscie drugie polaczone jest z wyjsciem przelacznika P. Wejscie przelacznika P jest polaczone z zewnetrznym ukladem sterujacym, natomiast jego drugie wyjscie z drugim wejsciem dolnoprzepustowego filtru F, dzieki czemu umozliwione jest dokonywanie zmiany czestotliwosci granicznej dolnoprzepustowego filtru F oraz zmiany czestotliwosci impulsów taktujacych pojawiajacych sie na wyjsciu dzielnika czestotliwosci tych impulsów DZ.
Uklad wykrywania obszarów zaklócen biernych jest ponadto wyposazony w uklad koincydencyjny skladajacy sie z ukladu opózniania 0 oraz z logicznego ukladu I, a ponadto w uklad sumowania S i uklad poszerzania U, które to uklady sa polaczone w ten sposób, ze jedno z wejsc logicznego iloczynu I polaczone jest z wyjsciem komparatora K, drugie wejscie tego iloczynu logicznego polaczone jest z wyjsciem ukladu opózniania 0, którego wejscie jest polaczone równez z wyjsciem komparatora K, natomiast wyjscie iloczynu logicznego I, jest polaczone z wejsciem ukladu sumowania S oraz z wejsciem ukladu poszerzania impulsów U, którego to ostatniego ukladu wyjscie dolaczone jest do drugiego wejscia ukladu sumowania S, przy czym na wyjsciu WY tego ukladu sumowania pojawiaja sie poszerzone impulsy odpowiadajace zaklóceniom biernym.
Uklad wedlug wynalazku dziala w sposób nastepujacy.
Sygnaly wizyjne doprowadzane sa z toru amplitudowego na wejscie WE filtru dolnoprzepustowego F, o tak dobranej sygnalem sterujacym poprzez przelacznik P czestotliwosci granicznej, aby bylo mozliwe wyeliminowanie zadzialania komparatora Kod szumów. Sygnaly zaklócen przewyzszajace ustawiony napieciem odniesienia z ukladu NO poziom progu spowoduja zmiane stanu wyjscia komparatora K, co równoznaczne jest z wystapieniem na wyjsciu komparatora K sygnalów impulsowych, które nastepnie zostaja opóznione w ukladzie opóznienia 0 o czas zalezny od czestotiwosci impulsów taktujacych przychodzacych z zewnatrz poprzez dzielnik czestotliwosci tych impulsów DZ lub bezposrednio w zaleznosci od szerokosci impulsów uzytecznych. Do przelaczania czestotliwosci impulsów taktujacych jak i do przelaczania czestotliwosci granicznej dolnoprzepustowego filtru F sluzy przelacznik P sterowany z zewnatrz, przy czym w przypadku istnienia wiecej niz dwu szerokosci impulsów uzytecznych dzielnik czestotliwosci impulsów taktujacych DZ moze byc dzielnikiem czestotliwosci programowanym sygnalem sterujacym zas dolnoprzepustowy filtr F moze miec odpowiednia ilosc przelaczanych czestotliwosci granicznych.
Uklad opóznienia 0 podlaczony wyjsciem do iloczynu logicznego T, do którego drugiego wejscia podlaczone jest bezposrednio wyjscie komparatora K oraz wspomniany uklad iloczynu logicznego I stanowia104 831 3 uklad koincydencyjny, który sluzy tu do dokonania selekcji sygnalów pod wzgledem ich szerokosci. Na wyjsciu tego ukladu koincydencyjnego pojawia sie impuls wezszy w porównaniu z szerokoscia impulsu echa od wykrywanego obszaru zaklócen i dlatego impuls ten jest nastepnie poszerzany w ukladzie sumowania S, wspólpracujacym z ukladem poszerzania U. Jednoczesnie uklad poszerzania U przedluza czas trwania impulsu echa od wykrywanego obszaru zaklócen, umozliwiajac wyeliminowanie krótkich przerw w czasie trwania impulsu wyjsciowego, spowodowanych krótkimi przerwami wystepowania zaklócen.

Claims (1)

1. Zastrzezenie patentowe Uklad wykrywania obszarów zaklócen biernych, w sklad którego wchodza nastepujace czlony: filtr dolnoprzepustowy, komparator z ukladem odniesienia oraz uklad koincydencyjny zlozony z ukladu opóznienia i iloczynu logicznego, znamienny tym, ze zawiera polaczone kaskadowo dolnoprzepustowy filtr (F), komparator (K) z ukladem odniesienia (NO) i uklad koincydencyjny oraz jest wyposazony w dzielnik czestotliwosci impulsów taktujacych (DZ) o zaprogramowanym dokonywaniu podzialu czestotliwosci, który to dzielnik (DZ) jest polaczony z ukladem sterujacym poprzez przelacznik (P), którego drugie wyjscie jest polaczone z drugim wejsciem dolnoprzepustowego filtru (F) dostosowanego do pracy na jednej z kilku czestotliwosci granicznych, natomiast wyjscie dzielnika czestotliwosci impulsów taktujacych (DZ) polaczone jest z drugim wejsciem ukladu opóznienia (0), a ponadto w uklad poszerzania impulsu (U) oraz w uklad sumowania (S), przy czym uklady te sa tak polaczone, ze wyjscie iloczynu logicznego (I) ukladu koincydencyjnego polaczone jest z wejsciem ukladu poszerzania (U) oraz z wejsciem ukladu sumowania (S), z tym, ze wyjscie ukladu poszerzania (U) polaczone jest dodatkowo z wejsciem drugim ukladu sumowania (S), którego wyjscie jest wyjsciem (WY) calosci ukladu. 4ZMZI i NO H o 1 +\ I _suj DZ 1 i Imp takt-
PL19394376A 1976-11-25 1976-11-25 Uklad wykrywania obszarow zaklocen biernych PL104831B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19394376A PL104831B1 (pl) 1976-11-25 1976-11-25 Uklad wykrywania obszarow zaklocen biernych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19394376A PL104831B1 (pl) 1976-11-25 1976-11-25 Uklad wykrywania obszarow zaklocen biernych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL193943A1 PL193943A1 (pl) 1978-06-05
PL104831B1 true PL104831B1 (pl) 1979-09-29

Family

ID=19979530

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL19394376A PL104831B1 (pl) 1976-11-25 1976-11-25 Uklad wykrywania obszarow zaklocen biernych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL104831B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL193943A1 (pl) 1978-06-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4695752A (en) Narrow range gate baseband receiver
JPH0120823B2 (pl)
US4313107A (en) Tone signal detectors
PL104831B1 (pl) Uklad wykrywania obszarow zaklocen biernych
KR880001651B1 (ko) 전화 시스템용 디지탈 감시회로
FI69737C (fi) Detektor foer televisionsspoeksignaler
KR100230807B1 (ko) 펄스폭 제어가 가능한 주파수 체배기
US4266218A (en) Alarm system control circuit
US20050001488A1 (en) Pulse duty deterioration detection circuit
SU869041A2 (ru) Распределитель импульсов
RU2256288C1 (ru) Устройство для формирования импульсов
SU790241A1 (ru) Селектор импульсов по длительности
SU785986A1 (ru) Селектор импульсов
SU1146800A2 (ru) Цифровой синтезатор частот
SU720741A1 (ru) Устройство дл измерени скорости манипул ции телеграфного сигнала
SU1265978A1 (ru) Устройство задержки импульсов
SU483680A1 (ru) Устройство дл моделировани работ систем св зи
SU699668A1 (ru) Дискретный амплитудный анализатор
SU902239A1 (ru) Устройство дл сравнени частот
EP0280800B1 (en) Narrow range gate baseband receiver
SU862112A1 (ru) Устройство дл измерени длительности фронтов импульсов
SU1292025A1 (ru) Устройство дл приема информации
SU1149406A1 (ru) Импульсное фазосдвигающее устройство
GB1076768A (en) Modulation crossover selector
SU978335A1 (ru) Селектор импульсов по длительности

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification