PL104243B1 - Urzadzenie do odczytywania wzoru splotu dla maszyny nicielnicowej - Google Patents

Urzadzenie do odczytywania wzoru splotu dla maszyny nicielnicowej Download PDF

Info

Publication number
PL104243B1
PL104243B1 PL20103677A PL20103677A PL104243B1 PL 104243 B1 PL104243 B1 PL 104243B1 PL 20103677 A PL20103677 A PL 20103677A PL 20103677 A PL20103677 A PL 20103677A PL 104243 B1 PL104243 B1 PL 104243B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pattern
guide
reading
arms
transverse portion
Prior art date
Application number
PL20103677A
Other languages
English (en)
Other versions
PL201036A1 (pl
Inventor
Joseph Palau
Original Assignee
Staubli Sa Ets
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Staubli Sa Ets filed Critical Staubli Sa Ets
Publication of PL201036A1 publication Critical patent/PL201036A1/pl
Publication of PL104243B1 publication Critical patent/PL104243B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C17/00Card-punching apparatus
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C1/00Dobbies
    • D03C1/14Features common to dobbies of different types
    • D03C1/22Needles; Needle boxes; Needle boards
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C3/00Jacquards
    • D03C3/24Features common to jacquards of different types

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie do odczytywania wzoru splotu dla maszyny nicielnicowej lub innych mechanizmów do tworzenia przesmyku.
Znane jest urzadzenie do odczytywania wzoru splotu, zawierajace cylinder poruszany ruchem obrotowym, w celu przemieszczania wzornicy w postaci tasmy papierowej, która lo tasma jest dziui kowana w zaleznosci od wzoru, który w czasie wytwarzania ma zostac zrealizowany na tkaninie. Dziuiki sa wykiywane lub odczytywane przez igielki umieszczone parami w taki sposób, ze odczyt jak i sterowanie moga byc dokonywane tak w czasie ruchu do przodu jak i do tylu. Kazda para igielek jest sprzegnieta z dwoma popychaczami ustawionymi prostopadle do tychze igielek, które to popychacze w zaleznosci od wzoru pozostaja nieiuchome w przypadku gdy odpowiednia igielka dotyka do czesci niedziurkowanej, lub sa opuszczane kaiowo, gdy igielka wpada w dziurke. W tym ostatnim przypadku tak opuszczony popychacz ustawia sie naprzeciw odpowiedniego zgarniacza o ruchu posuwisto-zwrotnym, w taki sposób, ze zostaje pod wplywem sprezyn z nim skojaizonych, przesuniety osiowo przed powrotem do polozenia poczatkowego.
Obydwa popychacze sa umieszczone jeden nad drugim i sprzegaja sie poprzez oczka z jedna i ta sarna igla popychajaca o ruchu pionowym, która ze swej strony jest, zaleznie od wzoru, przytrzymywana nieruchomo lub tez przesuwana poprzecznie wzgledem swojej osi. Po przesunieciu, pionowa iyla ustawia sie na torze noza popychajacego, poruszanego ruchem posuwisto-zwrotnym i jest przezen odpychana przemieszczajac odpowiedni haczyk, który ze swej strony steruje rama strun nicielnicowych. Jak widac, poszczególne elementy umieszczone pomiedzy igielkami odczytujacymi i haczykami skojarzonymi z ramami strun nicielnicowych tworza todzaj wspomagania, które zapewnia manewrowanie wspomnianymi ciezkimi ramami pod wplywem bardzo malych sil, które moga byc wywarte przez wymienione igielki i ich uklad sterowania za pomoca dziurek.
Od krosien tkackich, a w konsekwencji od maszyn nicielnicowych lub innych, z n'mi skojarzonych analogicznych mechanizmów, wymaga sie coraz wiekszych szybkosci dzialania co powoduje koniecznosc jak najwiekszego zmniejszenia masy czesci ruchomych i tarcia, które w tych czesciach wystepuje. Stwierdzono, ze obecnie stosowane popychacze nie spelniaja tych wymagan.2 104 243 W rzeczywistosci, wskutek swej wzglednie duzej dlugosci, sa one ciezkie. Ponadto, dzialajac niezaleznie jedne od drugich, powoduja tarcie igly pionowej, z która sa obydwa sprzegniete, a to utrudnia przemieszczanie igly, ruch powrotny popychaczy pod wplywem skojarzonych z nimi sprezyn oraz ruch igielek odczytujacych, który najczesciej odbywa sie pod wplywem sily ciezkosci. Jest zrozumiale, ze tarcie powoduje przedwczesne zuzywanie sie czesci. > Celem wynalazku jest usuniecie wymienionych niedogodnosci i umozliwienie realizacji urzadzenia do odczytywania wzoru splotu dla maszyny nicielnicowej, które mogloby szczególnie dobrze spelniac róznorakie wymagania. Cel ten zostal osiagniety przez polaczenie igly popychajacej z igielkami odczytujacymi przez czesc w ksztalcie widelek, której czesc poprzeczna i polaczony z nia prowadnik sprzegniety z igly popychajaca, sa prowadzone przesuwnie wzdluz osi tej czesci, a kazde z ramion tej czesci, jest polaczone przegubowo z czescia poprzeczna, ¦ Stwierdzono, ze pomimo róznych nacisków, które igielki wywieraja na ruchome ramiona czesci, prowadnik tej czesci, który zawsze porusza sie scisle wzdluz osi, oddzialywuje na Igle pionowa eliminujac hamowanie zaklócajace dzialanie popychaczy klasycznych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykladzie wykonania na rysunku, na którym pojedyncza figura przedstawia schematycznie urzadzenie wedlug wynalazku do odczytywania wzoru splotu.
Cylinder odczytujacy 1 urzadzenia jest poruszany ruchem obrotowym, w celu podstawienia go pod pionowe igielki odczytujace 2, razem z tasma papierowa 3 dziurkowana zaleznie od wzoru przewidzianego dó tkania. Dwie stale czesci 4 sluza do prowadzenia igielek odczytujacych 2, przy czym czesci te sa polaczone z niepokazanym wspornikiem.
Dwie igielki odczytujace 2 sterowane przez jedna i ta sama igle popychajaca 5, sa polaczone z ta kjla, nie za pomoca dwóch sztywnych popychaczy jak w rozwiazaniu klasycznym, ale za pomoca pojedynczej czesci 6 w ksztalcie widelek. Kazde z ramion 60 czesci 6 na jednym ze swych konców ma leb kulisty 61 przytrzymywany osiowo przez zatrzasniecie we wnece wykonanej w czesci poprzecznej 62; umozliwia to ich swobodny ruch katowy. Czesc poprzeczna 62 jest utworzona z tworzywa sztucznego natloczonego bezposrednio na pret metalowy 63 tworzac widelki, przy czym nalezy zwrócic uwage, ze pret 63, ma wystajacy prowadnik 64 wysuniety prz^d czesc poprzeczna 62, pomiedzy ramionami 60, przesuwajacy sie slizgowo we wnetrzu pierscienia prowadzacego 7 zespolonego z korpusem urzadzenia. W taki sam sposób drugi koniec preta 63 jest podtrzymywany i prowadzony wewneatrz stalej prowadnicy 8 przymocowanej do korpusu. Sprezyna 9 oparta jednym koncem o stala prowadnice 8, a drugim koncem o oczko 65. utworzone w precie 63, w celu laczenia go z igla popychajaca 5, usiluje odepchnac osiowo czesc 6 i docisnac w ten sposób do noza popychajacego 11 haczyk umieszczony u dolu igly popychajacej 5.
Dzialanie opisanego wyzej urzadzenia jest nastepujace.
W przedstawionym przykladzie obydwie igielki odczytujace 2 sa umieszczone w dziurkach tasmy 3, utrzymujac ramiona 60 czesci 6 w polozeniu dolnym. W tych warunkach, ramiona 60 znajduja sie naprzeciwko zgarniaczy 12 maszyny nicielnicowej, przy czym pod wplywem posuwisto-zwrotnego przemieszczania wspomnia¬ nych zgarniaczy 12, cala czesc 6 przesuwa sie osiowo na prawo w kierunku sprezyny 9. Haczyk 10 wychodzi spod noza 11 o pionowym ruchu posuwisto-zwrotnym, a przez to igla popychajaca 5 nte zostaje podniesiona, a haczyk skojarzony z ta igla nie zostaje napedzany.
Jezeli natomiast obydwie igielki 2 znajda sie w polozeniu górnym, wskutek oparcia sie o niedziurkowana czesc tasmy 3, wówczas ramiona 60 zajmuja takze polozenie górne, a to pozwala im uniknac napedu przez zgarniacze 12. W konsekwencji czesc 6 pozostaje nieruchoma wzgledem prowadnic 7 i 8, a igla popychajaca 5 jest sterowana przez nóz popychaczy 11.
Nalezy wreszcie zwrócic uwage na to, ze w wyniku ruchu obrotowego ramion 60 wzgledem poprzecznej czesci 62, jakiekolwiek opory tarcia nie sa przenoszone na igle popychajaca 5 i to nawet wówczas, gdy obydwa wymienione ramiona sa*jednoczesnie poddawane skierowanym przeciwnie silom w przypadku, gdy jedna igielka odczytujaca 2 jest opuszczona, a druga igielka 2 unoszona. Ruch igielek odbywa sie swobodnie, bez jakichkolwiek tarc, wskutek poruszania sie ramion 60 na ich lbach kulistych 61. Nalezy równiez zwrócic uwage na to, ze cala czesc 6, w stosunku do rozwiazania klasycznego o dwóch równoleglych popychaczach, ma znacznie mniejszy ciezar, a to w widoczny sposób poprawia dzialanie calosci przy duzych szybkosciach tkania.

Claims (4)

Zastrzezenia patentowe
1. Urzadzenie do odczytywania wzoru splotu dla maszyny nicielnicowej, lub innych mechanizmów do tworzenia przesmyku, w którym igla popychajaca do uruchamiania kazdego haczyka maszyny nicielnicowej, jest sterowana przez dwie igielki odczytujace, wspólpracujace z wzornica w postaci tasmy papierowej, dziurkowanej,104 243 3 znamienne tym, ze igla popychajaca (5) jest polaczona z igielkami odczytujacymi (2) przez czesc (6) w ksztalcie widelek której czesc poprzeczna (62) i polaczony z nia prowadnik (64) sprzegniety z igla popychajaca (5), sa prowadzone przesuwnie wzdluz osi czesci (6), a kazde z ramion (60) czesci (6), jest polaczone przegubowo z czescia poprzeczna (62). •
2. Urzadzenie wedlug zastrz. 1; znamienne tym, ze prowadnik (64) jest utworzony przez koniec preta (63), który jest zaopatrzony w czesc poprzeczna (62) z tworzywa sztucznego.
3. Urzadzenie wedlug zastrz. 1; znamienne tym, ze prowadnik (64) preta (63) jest wysuniety przed czesc poprzeczna (62) i umieszczony w pierscieniu (7) tworzacym prowadnice, przy czym drugi koniec preta (63) jest podtrzymywany i prowadzony w stalej prowadnicy (8).
4. Urzadzenie wedlug zastrz. 1; znamienne tym, ze zakonczenie kazdego z ramion (60) zwrócone ku czesci poprzecznej (62), zawiera leb kulisty przytrzymywany osiowo wewnatrz wneki czesci poprzecznej (62) swobodnie obracajac sie wzgledem niej.
PL20103677A 1976-10-11 1977-09-23 Urzadzenie do odczytywania wzoru splotu dla maszyny nicielnicowej PL104243B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7631306A FR2367132A1 (fr) 1976-10-11 1976-10-11 Perfectionnements aux dispositifs de lisage pour ratieres et autres mecaniques de tissage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL201036A1 PL201036A1 (pl) 1978-04-24
PL104243B1 true PL104243B1 (pl) 1979-08-31

Family

ID=9178877

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL20103677A PL104243B1 (pl) 1976-10-11 1977-09-23 Urzadzenie do odczytywania wzoru splotu dla maszyny nicielnicowej

Country Status (6)

Country Link
JP (1) JPS5349160A (pl)
DE (1) DE2744422A1 (pl)
ES (1) ES462514A1 (pl)
FR (1) FR2367132A1 (pl)
IT (1) IT1087766B (pl)
PL (1) PL104243B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1137823B (it) * 1981-08-06 1986-09-10 Fimtessile Perfezionamenti negli organi del gruppo di lettura di ratiere per telai di tessitura
IT1137824B (it) * 1981-08-06 1986-09-10 Fimtessile Perfezionamenti negli organi del gruppo di comando di ratiere per telai di tessitura immediatamente cooperanti con gli organi del gruppo di lettura delle ratiere stesse
FR2530679A1 (fr) * 1982-07-23 1984-01-27 Verdol Sa Mecanisme perfectionne permettant un montage simplifie des elements d'une mecanique d'armure et procede

Also Published As

Publication number Publication date
ES462514A1 (es) 1978-06-16
IT1087766B (it) 1985-06-04
DE2744422A1 (de) 1978-04-13
JPS5349160A (en) 1978-05-04
FR2367132B1 (pl) 1979-03-02
FR2367132A1 (fr) 1978-05-05
PL201036A1 (pl) 1978-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3477004B2 (ja) 係止片取付装置
PL96333B1 (pl) Dziewiarka szydelkujaca plaska
PL104243B1 (pl) Urzadzenie do odczytywania wzoru splotu dla maszyny nicielnicowej
CS199215B2 (en) Textile machine element motion clutch
GB1579680A (en) Narrow fabric and a method of and a loom for producing the fabric
US3884272A (en) Double-lift open-shed jacquard machine
US20060016227A1 (en) Needle for a loop-forming system
CH654350A5 (it) Presentatrice di trama per telai di tessitura ad alimentazione continua della trama.
TW445319B (en) Driving mechanism of compound knitting needle in narrow width crochet knitting machine
US4541461A (en) Ribbon loom
CZ287016B6 (en) Jacquard machine
US6328076B1 (en) Thread controlling device with control element supported independently from the lifting device
GB1559420A (en) Pattern card reading device for the control of a machine
US4197881A (en) Devices for controlling the heddles of a loom
US4315530A (en) Control for a dobby mechanism
US5216901A (en) Compound needle for knitting machines
US3749139A (en) Weaving method for the production of multi-colored ribbons and associated shuttle-type jaquard ribbon looms
JPH0881863A (ja) 編み機
US4326562A (en) Dobbies for forming the shed on weaving looms
RU1813130C (ru) Двухподъемна негативна ремизоподъемна каретка ткацкого станка
US4187886A (en) Dobby for the formation of the shed on looms
GB2274470A (en) Driving weft-inserter in narrow loom
US3480046A (en) Driving mechanism for the weft inserters of shuttleless looms
CS201008B2 (en) Weft inserting needle pair for shuttleless weaving loom
US2469360A (en) Knitting machine

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Effective date: 20081006