PL100999B1 - Podklad drewniany zwlaszcza do torow kolejowych - Google Patents

Podklad drewniany zwlaszcza do torow kolejowych Download PDF

Info

Publication number
PL100999B1
PL100999B1 PL1974176555A PL17655574A PL100999B1 PL 100999 B1 PL100999 B1 PL 100999B1 PL 1974176555 A PL1974176555 A PL 1974176555A PL 17655574 A PL17655574 A PL 17655574A PL 100999 B1 PL100999 B1 PL 100999B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
insert
wood
fibers
inserts
backing
Prior art date
Application number
PL1974176555A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL1974176555A priority Critical patent/PL100999B1/pl
Priority to DE2554625A priority patent/DE2554625C3/de
Priority to SU752196557A priority patent/SU805956A3/ru
Priority to GB50343/75A priority patent/GB1494379A/en
Priority to CA241,851A priority patent/CA1042402A/en
Priority to NO754285A priority patent/NO754285L/no
Priority to FI753545A priority patent/FI60584C/fi
Priority to SE7514208A priority patent/SE418874B/xx
Publication of PL100999B1 publication Critical patent/PL100999B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/38Indirect fastening of rails by using tie-plates or chairs; Fastening of rails on the tie-plates or in the chairs
    • E01B9/40Tie-plates for flat-bottom rails
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B3/00Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails
    • E01B3/02Transverse or longitudinal sleepers; Other means resting directly on the ballastway for supporting rails made from wood

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest podklad drewniany przeznaczony zwlaszcza do torów kolejowych luib ciezkich maszyn roboczych.
Przy budowie torów kolejowych stosowane sa podklady z drewna, stali lub zbrojonego betonu.
Podklady drewniane sa najczesciej wykonalne w po¬ staci monolitycznej z drewna litego. Sloje drewna przebiegaja w nich poprzecznie do kierunku uloze¬ nia s^yn. W miejscach mocowania szyn, podklady w czasie eksploatacji podlegaja dzialaniu duzych sil zgniatajacych o charakterze pulsacyjnym. Na skutek tego, miejsca te ulegaja trwalym odksztal¬ ceniom. W celu rozlozenia sil zgniatajacych na wie¬ ksza powierzchnie stosuje sie powszechnie pod szy¬ na podkladki metalowe. Wprawdzie podkladki te chronia podklad drewniany w pewnym stopniu przed predkim mechanicznym zuzyciem, jednak po kilku latach eksploatacji nastepuje zgniecenie ma¬ sy drewna.
Odksztalcenie to. moze dochodzic do glebokosci mm. Nastepuje przy tym równiez oslabienie mo¬ cowania podkladki przez wkrety. Podklad taiki nie nadaje sie juz do dalszej eksploatacji. Zgniatanie drewna jest oczywiscie tym wieksze, im mieksze jest drewno stosowane w podkladach. Wystepuje ono takze w drewnie twardym. Przy zwiekszeniu predkosci przejazdu pociagów powyzej 140 km/godz. w podkladach kolejowych nie moga wystepowac zadne odksztalcenia trwale.
Dla obnizenia kosztów podkladów kolejowych stosowano konstrukcje* w których podklady byly sklejane z kilku kawalków drewna. Dzieki temu mozna uzyc do wytwarzania podkladów drewno o nizszej jakosci.. We wszystkich znanych konstruk¬ cjach tego typu nacisk szyny lub podkladki naste¬ powal w kierunku prostopadlym do przebiegu wló¬ kien drewna1, a wiec pomimo sklejania podkladu z kilku czesci, opisane wyzej niekorzystne zgniatanie drewna bylo podobne jak w przypadku podkladów wykonanych z jednego kawalka drewna.
Wyzej wymienione niedogodnosci sa w znacznej mierze ograniczone w podkladzie kolejowym wed¬ lug wynalazku, W podkladzie tym w strefach na¬ ciskania przez szyny sa we wglebieniach lub row¬ kach zainstalowane wkladki, które zmieniaja kieru¬ nek nacisku z prostopadlego do przebiegu wlókien drewna na skosny lub równolegly do tych wlókien.
Przez zastosowanie wkladek usytuowanych w wy¬ konanych w podkladzie wglebieniach rozklada sie sile nacisku na wieksza powierzchnie, a ponadto zmienia sie jej kierunek na znacznie korzystniej¬ szy pod wzgledem wytrzymalosci drewna na sciska¬ nie. Wytrzymalosc ta jest bowiem wzdluz wlókien 6—10 razy wieksza od jego wytrzymalosci na scis¬ kanie w poprzek wlókien.
Doswiadczalnie stwierdzono, ze przez zastosowa¬ nie wyzej wymienionych wkladek mozna zmniej¬ szyc prawie dziesieciokrotnie wielkosc trwalych odksztalcen podkladm pod wplywem nacisku szyny. 100 9993 100 999 4 Wkladki wykonuje sie z dowolnego materialu twardszego od drewna podkladu. Sa to wkladki wykonane z twardego drewna, drewna utwardza¬ nego tworzywami sztucznymi, wkladki z metalu, betonu lub tworzyw ceramicznych lub tworzyw sztucznych. Kazda z tych wkladek jest uksztalto¬ wana w postaci monolitycznej, albo sklada sie z kUfeu czesci. Wkladki te sa umocowane w podkla¬ dzie na stale, na przyklad' za pomoca kleju lufo tez sa zainstalowane w sposób umozliwiajacy ich wyj¬ mowanie lub wymiane.
W najprostszym przypadku Wladki stosowane w podkladzie wedlug wynalazku, maja postac klina.
Kazda z szyn spoczywa na podkladzie za posrednic¬ twem jednego lub kilku takich klinów usytuowa¬ nych w poprzecznych rowkach wykonanych w po¬ kladzie. Sila nacisku; wywieranego przez szyne na podklad jest rozkladana na skladowa prostopadla do wlókien drewna podkladu i na sile równoleglA do tych wlókien. Zamiast wkladek o ksztalcie kli¬ nowym stosuje sie wkladki o przekroju pólkolistym, pólediptycznym, lub o ksztalcie zblizonym, gwaran¬ tujacym przetwarzanie sily naciskajacej poprzecz¬ nie na wlókna na sile skosna lub równolegla do wlókien. Kazda z tych klinowych lub podobnych wkladek sklada sie z dwu luib wiecej czesci sklado¬ wych polaczonych ze soba, lufo nie polaczonych. W przypadku stosowania wkladek w postaci klinów wykonanych z drewna, uslojenie w tych klinach przebiega poprzecznie do sily wywieranej przez szy¬ ne na podklad. W tym przypadku material do wy¬ robu klinów winien byc twardszy od materialu, z którego jest wykonany podklad. W przypadku, gdy uslojenie drewna w klinie przebiega równolegle do kierunku sily nacisku wywieranej przez szyne, ma¬ terial tego klina moze miec te sama twardosc co material, z którego wykonany jest podklad.
Do wykonania wkladek nadaje sie szczególnie dobrze drewno, którego twardosc i wytrzymalosc na zlamanie zostaly powiekszone przez nasycenie two¬ rzywami sztucznymi.
Wkladki z drewna lub drewna utwardzanego tworzywami sztucznymi mocuje sie w rowkach podkladu za pomoca kleju, albo za pomoca mecha¬ nicznych elementów, sluzacych do laczenia czesci drewnianych, takich jak gwozdzie, sruby, kolki, o- bejmy lub podobne elementy.
Wkladki, jak równiez przeznaczone dla nich row¬ ki wykonane w podkladzie sa uksztaltowane tak, by zapobiec wypadaniu wkladek z podkladu. W ta¬ kim przypadku wkladki i przeznaczone dla nich rowki maja ksztalt na przyklad graniastoslupa o podstawie piecioibocznej. Na poziomej plaszczyznie takiej wkladki spoczywa szyna lub jej podkladka.
Dwie przeciwlegle do niej plaszczyzny przenosza sila nacisku szyny na podklad, a dwie przylegle plaszczyzn natomiast stanowia powierzchnie opo¬ rowe przeciwdzialajace wypadnieciu wkladki z podkladu.
Przekrój poprzeczny wkladek jest nieco mniej¬ szy od przekroju poprzecznego rowków wykona¬ nych na podkladzie. W tym przypadku w przestrze¬ niach pomiedzy wkladka a dnem rowka umieszcza sie warstwe spoiwa lub przekladke elastyczna.
Przekla.dka ta jest na przyklad wykonana z gumy, która pozwala na calkowicie równomierne przenie¬ sienie sil z wkladki na drewno podkladu, a ponadto stanowi warstwe uszczelniajaca pomiedzy wkladka a podkladem.
Wkladki stosowane w podkladzie wedlug wyna¬ lazku, poza> wyzej opisanym przenoszeniem i zmia¬ na kierunku dzialania sil, spelniaja dodatkowa fun¬ kcje. Sa one mianowicie wykorzystane jako elemen¬ ty przeciwdzialajace pekaniu podkladów wzdluz !• wlókien (wiadomo bowiem, ze podklady kolejowe wykazuja podczas eksploatacji tendencje do peka¬ nia podluznego powodowanego dzialaniem czynni¬ ków atmosferycznych oraz obciazeniami mechani¬ cznymi). W tym celu stykajace sie ze soba powierz- nie wkladki i podkladu maja zarys krzywoliniowy, dzieki czemu wkladka pracuje w podkladzie podob¬ nie jak klamra spinaijaca go poprzecznie.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia czesc tego podkladu wraz ze spoczywa¬ jaca na nim szyna i elementami mocujacymi, w przekroju pionowym wzdluz osi podkladu, fig 2 — te sama czesc podkladu bez szyny i elementów mo¬ cujacych, w widoku z góry, fig 3 — drugi przyklad wykonania podkladów wraz z szyna i elementami mocujacymi, w przekroju pionowym wzdluz osi pod¬ kladu, fig 4 — trzeci przyklad wykonania podkla¬ du, w przekroju pionowym wzdluz osi podkladu, fig. 5 — czwarty przyklad wykonania podkladu, w przekroju pionowym wzdluz osi podkladu, fig. 6 — piaty przyklad wykonania podkladu zaopatrzonego w przekladki gumowe miedzy wkladka a podkla¬ dem, w przekroju pionowym wzdluz osi podkladu, fig. 7 — szósty przyklad wykonania, podkladu zao¬ patrzonego we wkladki zabezpieczajace przeciw pekaniu' podluznemu, w przekroju pionowym wzdluz linii A—A na fig. 8, fig. 8 — podklad wed¬ lug fig. 7 w widoku z góry, fig, 9 — podklad wed¬ lug fig. 7 i 8, w przekroju pionowym wzdluz linii B—B na fig. 8, fig. 10 — siódmy przyklad wykona¬ nia podkladu wedlug wynalazku zaopatrzonego we wkladki zabezpieczajace przeciw pekaniu podluz¬ nemu, w widoku z góry, a fig. 11 — podklad wedlug fig. 10 w przekroju pionowym wzdluz linii C—C na fig. 10.
W rozwiazaniu pokazanym na fig. 1 i 2 podklad 1 jest zaopatrzony pod kazda szyna w dwie wkladki 2 w postaci klinów o zaokraglonym ostrzu. Kazda z wkladek 2 jest osadzona w rowku wyfrezowanym w podkladzie 1. Przekrój poprzeczny rowków jest dostosowany do wkladek 2. Pomiedzy dnem rowka a najnizsza czescia wkladki jest pozostawiony luz.
Wkladki 2 siegaja na cala szerokosc podkladu. Na wkladkach 2 spoczywa konwencjonalna stalowa podkladka 3 przymocowana do podkladu 1 za po¬ moca czterech wkretów 4. Do podkladki 3 jest za pomoca srubowych zacisków 5 przymocowana szyna 6. Sila F z jaka podkladka 3 naciska na kazda z wkladek 2 jest zgodnie z z zasada dzialania klina rozkladana na dwie sily skladowe Fi oraz Ff, któ¬ rymi sciany boczne wkladki 2 oddzialywuja na pod¬ klad 1. Sily Fi i Ff sa skierowane ukosnie do prze¬ biegu wlókien podkladu, jednak ich skladowe pozio¬ me Fu i F2i, które sa równolegle do wlókien drew- n 40 45 50 55 00100 999 na, sa wieksze niz skladowe pionowe F12 i F22 — prostopadle do wlókien. Sila F jest wiec przede wszystkim rozkladana wzdluz wlókien, a tylko w nieznacznym stopniu dziala w poprzek wlókien.
Niezaleznie od tej korzystnej zmiany kierunku dzia¬ lania sil wkladki 2 daja jeszcze jeden pozadany efekt. Powierzchnia styku wkladek 2 z podkladem 1 jest wieksza niz wolna powierzchnia podkladki 3.
Dzieki temu uzyskuje sie przy zastosowaniu wkla¬ dek 2 mniejsze naciski na jednostke powierzchni podkladu w porównaniu z naciskami wywieranymi na podklad bezposrednio przez podkladke 3 (w przy¬ padku braku wkladek 2).
W drugim przykladzie wykonania wedlug fig. 3 zastosowano pod kazda szyna 36 tylko jedna wklad¬ ke 32 skladajaca sie z dwóch czesci.
W trzecim przykladzie wykonania wedlug fig. 4 pod podkladka 43 jednej szyny 46 znajduje sie az- szesc wkladek 42. Cztery skrajne wkladki 42a i 42b dzieki sciskaniu drewna w poblizu wkretów 44 po¬ woduja lepsze trzymanie tych wkretów w drewnie.
W czwartym przykladzie wykonania wedlug fig. 5 zastosowano nieco inny przekrój podikladek^ijniesz- czacych je rowków, w celu uniemozliwienia samo¬ czynnego wypadania wkladek 52 z podkladu.' Kaz¬ da z wkladek ma w poblizu górnej powierzchni dwie ukosne sciany 7 opierajace sie o odpowiednie powierzchnie rowków w podkladzie 51. Wkladki 52 wprowadza sie do podkladów przez ich wsunie¬ cie wzdluz osi rowków.
W piatym przykladzie Wykonania wedlug fig. 6 pomiedzy scianami rowków wykonanych w podkla¬ dzie a scianami wkladek 62 znajduje sie warstwa 8 z elastycznego tworzywa, takiego jak gumai, która tlumi wstrzasy, jest warstwa uszczelniajaca i moze stanowic warstwe elektroizolacyjna.
W szóstym przykladzie wykonania wedlug fig. 7, 8 i 9 kazda z wkladek 72 ma ksztalt klina o zaokra¬ glonym ostrzu, przy czym zewnetrzne konce tego klina maja wieksze rozmiary niz czesc srodkowa.
Dzieki temu wkladka 72 obejmuje siodlowo podklad 71, spinajac go w kierunku poprzecznym. Zapobiega to peknieciom podluznym podkladu.
W siódmym przykladzie wykonania podkladu wedlug fig. 10 i 11 wkladki 102 maja faliste zgru¬ bienia i zwezenia, podobnie jak rowki, w których sa one usytuowane. Te zgrubienia i zwezenia po¬ woduja spinanie podkladu 101 w kierunku poprze¬ cznym, a tym samym przeciwdzialaja podluznemu pekaniu.
Wynalazek nie jest oczywiscie ograniczony do wyzej opisanych przykladowych postaci wykonaw¬ czych. Zamiast stosowania wkladek w ksztalcie klinowym mozna oczywiscie uzywac wkladki o przekroju mniej wiecej póleliptycznym, pólkolistym lub tym podobnym.
Podklad wedlug wynalazku moze byc uzywany wszedzie tam, gdzie stosuje sie elementy drewnia¬ ne do przenoszenia duzych nacisków, które sa skie¬ rowane poprzecznie do kierunku ulozenia wlókien drewna, a wiec na przyklad w drewnianych podusz¬ kach przeznaczonych dla róznego rodzaju ciezkich maszyn, albo narzedzi, w torach dla ciezkich ma¬ szyn roboczych itp. 6

Claims (12)

Zastrzezenia patentowe
1. Podklad drewniany, zwlaszcza do torów kole¬ jowych luib ciezkich maszyn roboczych, znamienny tym, ze w strefach obciazonych ma co najmniej jedno wglebienie, w którym jest zainstalowana co najmniej jedna wkladka (2) zmieniajaca kierunek nacisku z prostopadlego do wlókien drewna na sko¬ sny lub równolegly do tych wlókien.
2. Podklad wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze wkladka (2) ma twardosc wieksza niz podklad: (1).
3. Podklad wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze wglebienie jest wykonane w podkladzie w kierunku poprzecznym w stosunku do jego osi podluznej.
4. Podklad wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze wkladka (2) jest we wglebieniach wykonanych w podkladzie umocowana za pomoca kleju.
5. Podklad wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze wkladka (2) jest we wglebieniach wykonanych w podkladzie umocowana za pomoca wkretów.
6. Podklad wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze wkladka <2) jest we wglebieniach wykonanych w pokladzie umocowana za pomoca igwozdzi.
7. Podklad wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze kazda wkladka (2) ma ksztalt klina o zaokraglonym ostrzu skladajacego sie z kilku czesci.
8. Podklad wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze kazda wkladka ma ksztalt segmentu o przekroju pólkolistym, skladajacego sie z kilku czesci.
9. Podklad drewniany, zwlaszcza do torów kole¬ jowych lub ciezkich maszyn roboczych, znamienny tym, ze w strefach obciazonych ma co najmniej jedno wglebienie, w którym jest zainstalowana co najmniej jedna wkladka (52) izmieniajaca kierunek __ nacisku z prostopadlego do wlókien drewna na 35 skosny lub równolegly do tych wlókien, majaca po¬ wierzchnie (7) zapobiegajace wypadnieciu wkladki (52) z podkladu.
10. Podklad drewniany, zwlaszcza do torów kole- jowych lub ciezkich maszyn roboczych, znamienny tym, ze w strefach obciazonych ma co najmniej jedno wglebienie, w którym jest zainstalowana co najmniej jedna wkladka (62) zmieniajaca kieru¬ nek nacisku z prostopadlego do wlókien drewna na skosny lub równolegly do tych wlókien, przy czym pomiedzy scianami wglebienia, a scianami wkladki (62) znajduje sie warstwa (8) z elastycznego mate¬ rialu.
11. Podklad drewniany, zwlaszcza do torów kole¬ jowych lub ciezkich maszyn roboczych, znamienny tym, ze w strefach obciazonych, ma co najmniej jedno wglebienie, w którym jest zainstalowana co najmniej jedna wkladka (72) zmieniajaca kierunek nacisku z prostopadlego do wlókien drewna na 55 skosny lub równolegly do tych wlókien, majaca zewnetrzne konce o wiekszym przekroju niz jej czesci srodkowe.
12. Podklad drewniany, zwlaszcza do torów kole¬ jowych lub ciezkich maszyn roboczych, znamienny M tym, ze w strefach obciazonych jedno wglebienie, w którym jest zainstalowana co najmniej jedna wkladka (102) zmieniajaca kie¬ runek nacisku z prostopadlego do wlókien drewna na skosny lub równolegly do tych wlókien, majaca 65 faliste zgrubienia i zwezenia.100 999 5 2 4 3 1 Fig-1 .4, I 1 ii i ? r FiQ 2100 999 36 32 FLq.3 42a 44 42b 42 46 H . 43 42a %*100 999 52 7 51 62 8 £1 Rg.6100 999 A-A B-B W 72 FigS n 71 B\ n 3 U %« 102 101 Fig. W Re 11
PL1974176555A 1974-12-17 1974-12-17 Podklad drewniany zwlaszcza do torow kolejowych PL100999B1 (pl)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL1974176555A PL100999B1 (pl) 1974-12-17 1974-12-17 Podklad drewniany zwlaszcza do torow kolejowych
DE2554625A DE2554625C3 (de) 1974-12-17 1975-12-04 Holzschwelle, insbesondere für Eisenbahngleise
SU752196557A SU805956A3 (ru) 1974-12-17 1975-12-08 Дерев нна шпала
GB50343/75A GB1494379A (en) 1974-12-17 1975-12-09 Wooden sleeper particularly suitable for railway track
CA241,851A CA1042402A (en) 1974-12-17 1975-12-16 Wooden sleeper, particularly suitable for railway track
NO754285A NO754285L (pl) 1974-12-17 1975-12-16
FI753545A FI60584C (fi) 1974-12-17 1975-12-16 Speciellt foer jaernvaegsskenor laemplig sliper av trae
SE7514208A SE418874B (sv) 1974-12-17 1975-12-16 Av tre bestaende slipor, speciellt avsedd for jernvegsspar

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL1974176555A PL100999B1 (pl) 1974-12-17 1974-12-17 Podklad drewniany zwlaszcza do torow kolejowych

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL100999B1 true PL100999B1 (pl) 1978-11-30

Family

ID=19970143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1974176555A PL100999B1 (pl) 1974-12-17 1974-12-17 Podklad drewniany zwlaszcza do torow kolejowych

Country Status (8)

Country Link
CA (1) CA1042402A (pl)
DE (1) DE2554625C3 (pl)
FI (1) FI60584C (pl)
GB (1) GB1494379A (pl)
NO (1) NO754285L (pl)
PL (1) PL100999B1 (pl)
SE (1) SE418874B (pl)
SU (1) SU805956A3 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3529679A1 (de) * 1985-08-20 1987-02-26 Martini Anita Schienenbefestigung
DE3709034A1 (de) * 1986-10-08 1988-04-21 Siegfried Keusch Vorrichtung zum befestigen einer schiene auf einer schwelle
DE4212679B4 (de) * 1992-04-15 2005-02-24 Bwg Gmbh & Co. Kg Anordnung einer Schiene
US10711406B2 (en) * 2018-01-10 2020-07-14 Voestalpine Nortrak Inc. Keyway tie

Also Published As

Publication number Publication date
FI60584C (fi) 1982-02-10
NO754285L (pl) 1976-06-18
SU805956A3 (ru) 1981-02-15
DE2554625C3 (de) 1979-03-22
GB1494379A (en) 1977-12-07
FI60584B (fi) 1981-10-30
SE7514208L (sv) 1976-06-18
CA1042402A (en) 1978-11-14
DE2554625B2 (de) 1978-07-20
DE2554625A1 (de) 1976-06-24
SE418874B (sv) 1981-06-29
FI753545A (pl) 1976-06-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20060260236A1 (en) Tool for installing a floating floor
US1632395A (en) Resilient wearing surface
NO320528B1 (no) Vegg utsatt for slitasje, samt slitefôringselement
PL100999B1 (pl) Podklad drewniany zwlaszcza do torow kolejowych
AT509874B1 (de) Befestigung von bohlen an einer unterkonstruktion
US4205842A (en) Laminated bowling alley with barrier interface
DE19633536C2 (de) Snowboard
US4203549A (en) Railway sleeper
DE2527494A1 (de) Schienenbefestigung
US4284163A (en) Coupling means for horizontal vibrator with tooth-like projections
DE372388C (de) Schienenbefestigung fuer Kleinbahnen
US4311177A (en) Process for repairing a damaged section of a bowling lane
PL131638B1 (en) Apparatus for securing a rail to lateral or longitudinalsleepers as well as to sleeperless rail supporting surfaces,in particular to wooden sleepers of an railroad track
EP0665717B1 (de) Enthaarungsvorrichtung
EP0032961B1 (de) Bodenplatte für Gleisketten von Gleiskettenfahrzeugen
DE622127C (de) Schienenbefestigung fuer leicht verlegbare Gleise
DE800865C (de) Schienenbefestigung auf Stahlbetonschwellen
DE29814840U1 (de) Lockerungsschar für ein Bodenbearbeitungsgerät
US828991A (en) Composite railway cross-tie.
US779617A (en) Railway-rail fastening.
JP4074471B2 (ja) 法面用木製ブロック
JPH027921Y2 (pl)
DE698012C (de) Schienenbefestigung auf Stahlschwellen, insbesondere fuer Baggergleise
US824678A (en) Tie-plate.
JPS6326448Y2 (pl)