PL100851B1 - Urzadzenie do odlaczania obciaznikow z dolnych wodzy wloka pelagicznego - Google Patents

Urzadzenie do odlaczania obciaznikow z dolnych wodzy wloka pelagicznego Download PDF

Info

Publication number
PL100851B1
PL100851B1 PL19539877A PL19539877A PL100851B1 PL 100851 B1 PL100851 B1 PL 100851B1 PL 19539877 A PL19539877 A PL 19539877A PL 19539877 A PL19539877 A PL 19539877A PL 100851 B1 PL100851 B1 PL 100851B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lever
pin
main
pelagic
reins
Prior art date
Application number
PL19539877A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL19539877A priority Critical patent/PL100851B1/pl
Publication of PL100851B1 publication Critical patent/PL100851B1/pl

Links

Landscapes

  • Mechanical Means For Catching Fish (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie do odlaczania obciazników z dolnych wodzy pelagicznego wloka do polowów przemyslowych ryb morskich.
Wynalazek dotyczy konstrukcji oprzyrzadowania pelagicznych wloków do polowów ryb morskich.
Znane jest radzieckie rozwiazanie urzadzenia do odlaczania obciazników zdolnych wodzy pelagicznego wloka. Urzadzenie to sklada sie zasadniczo z elektromagnesu i wspólpracujacego z nim zespolu dzwigni pomieszczonych we wspólnym korpusie. Elektromagnes jest zabudowany jako samodzielny element w zamknie¬ tej szczelnej obudowie, zas zespól dzwigni znajduje sie w przestrzeni otwartej, stykajac sie z otaczajaca go woda morska, a w trakcie polawiania w strefach przydennych z mulem, piaskiem itp.
Zasada dzialania tego urzadzenia jest nastepujaca: Z chwila wlaczenia zasilania ze statku pradf plynacy przez elektromagnes, powoduje wciagniecie jego zwory polaczonej z dzwignia powodujaca odbezpieczenie zapadki j zwolnienie obrotowej dzwigni zaciskajacej zwalniak obciaznika (dzwignia glówna). Zwolniona glówna dzwignia pod wplywem zawieszonego na niej obciaznika otwiera sie i odlacza obciaznik z urzadzenia, a tym samym dolne wodze wloka. Glówny obciaznik, polaczony pomocniczym stropem z górna wodza wloka, powoduje dociagniecie nad bory do podbory i zamkniecie wlotu wloka.
To znane urzadzenie wykazuje szereg wad. Obudowa elektromagnesu jest szczelnie zamknieta gumowa membrana i wypelniona olejem. Powoduje to przy wzroscie cisnienia, wywolanego praca wloka na duzych glebokosciach, powstawanie sily wypadkowej dzialajacej na mechanizm w ten sposób, ze powoduje samoczynne odblokowanie glównej dzwigni z obciaznikami. Dzwignie posrednie mechanizmu znajduja sie w otwartej przestrzeni, co wymaga stosowania materialów, z których sa one wykonane, o wysokiej jakosci, odpornych na korozje i scieranie (stal tytanowa). Z powodu otwartej budowy istnieje mozliwosc zanieczyszczenia elementów ruchomych mechanizmu mulem, piaskiem itp. Powoduje to zawodnosc mechanizmu, który zaciera sie i zablokowuje.
Dzwignie mechaniczne znajdujace sie w otwartej przestrzeni ulegaja poza tym uszkodzeniom w trakcie wydawania i wybierania wloka wskutek zaczepiania o elementy konstrukcyjne statku.\ 2 100 851 Celem wynalazku jest zaprojektowanie urzadzenia do odlaczania obciazników nie wykazujacego wad i niedogodnosci znanego urzadzenia, a szczególnie wady polegajacej na niekontrolowanym zadzialaniu rozlaczni- ka i zredukowaniu w nieodpowiednim momencie glównego obciazenia wloka.
Urzadzenie do odlaczania obciazników z dolnych wodzy pelagicznego wloka wedlug wynalazku na glównej plycie, z umieszczona na niej komora mechanizmów dzwigni, ma umieszczona czolowa plyte zamocowana za pomoca mocujacych srub. Na koncach plyt ma zamocowane ucha do wpinania w dolna wodze pelagicznego wloka, zas w komorze znajduje sie elektromagnes polaczony poprzez ciegno, posredniczaca dzwignie, zamocowana obrotowo na sworzniu wzgledem ciegna z zaporowa dzwignia, zamocowana obrotowo na sworzniu i zakonczona rolka umieszczona swobodnie w gniezdzie dwustronnej dzwigni. Dzwignia zamocowana jest obrotowo na trzpieniu i polaczona z przenoszaca dzwignia za pomoca sworznia. Przenoszaca dzwignia osadzona jest na sworzniu, na którym osadzone jest jarzmo podpierajace glówna dzwignie rozlacznika. Dzwignia na jednym koncu ma rolke osadzona na sworzniu utrzymywana w gniezdzie szakla glównego obciaznika, a drugim koncem zamocowana jest obrotowo na sworzniu wzgledem plyty glównej i plyty czolowej.
Urzadzenie wedlug wynalazku wykazuje niezawodnosc w dzialaniu oraz zupelna niewrazliwosc na glebokosc pograzania sieci nim uzbrojonej w wodzie. Wskutek tego jest oho przydatne do eksploatacji w nowoczesnych rozwiazaniach"sieci pelagicznych do polowów ryb.
Urzadzenie wedlug wynalazku uwidocznione w przykladowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urzadzenie ze zdjeta pokrywa komory mechanizmów dzwigni w widoku z boku, fig. 2 — urzadzenie w przekroju poprzecznym poprzez komore mechanizmów dzwigni, zas fig. 3 — zamocowanie urzadzenia do wloka.
Urzadzenie sklada sie z glównej plyty 1, na której utwierdzona jest komora 8 mechanizmów dzwigni, przykryta czolowa plyta 2 mocowana za posrednictwem mocujacych srub 19 i zapewniajaca szczelnosc komory 8. Na koncach plyt 1 i 2 sa zamocowane uszy 3 do wpinania w dolna wodze 27 pelagicznego wloka 25.
W komorze 8 znajduje sie elektromagnes 18 polaczony poprzez ciegno 4 i posredniczaca dzwignie 14, zamocowana obrotowo wzgledem ciegna 4 na sworzniu 17, z zaporowa dzwignia 11 ze sworznjem 13 i zakonczona rolka 12. Rolka 12 usytuowana jest swobodnie w gniezdzie wykonanym w ramieniu dwustronnej dzwigni 16 obrotowej na trzpieniu 10 i polaczonej z przenoszaca dzwignia 7 za posrednictwem sworznia 9.
Przenoszaca dzwignia 7 osadzona jest na sworzniu 6, na którym osadzone jest równiez jarzmo 5 zamykajace glówna dzwignie 21 rozlacznika. Na glównej dzwigni 21, zakonczonej rolka 23 osadzona na sworzniu 22 w gniezdzie, jest utrzymywana szakla 24 obciaznika glównego. Glówna dzwignia 21 jest obrotowo zamocowana wzgledem plyty 1 i 2 na sworzniu 20. Komora 8 mechanizmów urzadzenia jest wypelniona olejem i dla zapewnienia cisnienia wewnatrz tej komory, w jej sciance jest wykonany otwór (nie uwidoczniony na rysunku), zamkniety szczelnie elastyczna membrana.
Zasada dzialania urzadzenia jest nastepujaca: Urzadzenie wpina sie w dolna wodze 27 wloka 25 za uszy 3 w miejscu, gdzie podwiesza sie dotychczas glówny obciaznik. Glówny obciaznik 28 wpina sie poprzez szakle 24 i dzwignie glówna 21 do urzadzenia. Glówna dzwignie 21 zamyka sie jarzmem 5 i zabezpiecza sie w ten sposób przed otwarciem. Jarzmo 5 poprzez sworzen 6, zespól dzwigni 7, 16 i 11 i ciegno 4 oraz sprezyne elektromagnesu 18 jest utrzymywane wstanie roboczym (zamknietym), umozliwiajac otwarcie sie dzwigni glównej i uwolnienie obciaznika w czasie operacji wydawania wloka i tralowania. Wlaczone glówne obciazniki do wodzy dolnych 27, powodujace rozwarcie pionowe wloka, sa polaczone stropami pomocniczymi 29 z górnymi wodzami 30.
W celu umozliwienia odlaczenia glównych obciazników 28 od podpory za pomoca urzadzenia stosuje sie elektryczny kabel 25 laczacy kablowa echosonde sieciowa umocowana na nadborze wloka z urzadzeniem. W przetworniku kablowej echosondy sieciowej znajduje sie przelacznik sterowany ze statku. Po wysterowaniu przelacznika i wlaczeniu zasilania prad plynie kablem do sieciowej echosondy, a z sieciowej echosondy do urzadzenia i nastepuje uruchomienie elektromagnesu 18, który poprzez ciegno 14 z kontrolujaca nakretka 15 zwalnia zaporowa dzwignie 11. Dalszy zespól dzwigni pod dzialaniem glównego obciaznika powoduje otwarcie glównej dzwigni 21. Nastepuje wtedy odciazenie wodzy dolnych 27, a obciazenie glównymi obciaznikami górnych wodzy 30 poprzez laczace je stropy pomocnicze 29. W ten sposób glówne obciazniki powoduja sciagniecie górnych wodzy do dolnych i zamkniecie wlotu wloka, Zmniejszajac opór wloka podczas procesu wybierania.100851 3

Claims (1)

1. Zastrzezenie patentowe Urzadzenie do odlaczania obciazników zdolnych wodzy pelagicznego wloka, majace elektromagnes wspólpracujacy z zespolem dzwigni przemieszczanych we wspólnym korpusie-obudowie, znamienne tym, ze na glównej plycie (1) z umieszczona na niej komora (8) mechanizmów dzwigni ma umieszczona czolowa plyte (2)t zamocowana za pomoca mocujacych srub (19), a na koncach plyt (1), (2) ma zamocowane ucha (3) do wpinania w dolna wodze (27) pelagicznego wloka (28), zas w komorze (8) znajduje sie elektromagnes (18) polaczony poprzez ciegno (4), posredniczaca dzwignie (14), zamocowana obrotowo na sworzniu (17) wzgledem ciegna (4) z zaporowa dzwignia (11), zamocowana obrotowo na sworzniu (13) i zakonczona rolka (12) umieszczona swobodnie w gniezdzie dwustronnej dzwigni (16), zamocowanej obrotowo na trzpieniu (10) i polaczonej z przenoszaca dzwignia (7) za pomoca sworznia (9), a przenoszaca dzwignia (7) osadzona jest na sworzniu (6), na którym osadzone jest jarzmo (5), podpierajace glówna dzwignie (21) rozlacznika, przy czym dzwignia (21) na jednym koncu ma rolke (23) osadzona na sworzniu (22), utrzymywana w gniezdzie szakla (24) glównego obciaznika, a drugim koncem zamocowana jest obrotowo na sworzniu (20) wzgledem plyt (1) i (2).100 851 Fig. 2 30 Fig3 Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 45 zl
PL19539877A 1977-01-17 1977-01-17 Urzadzenie do odlaczania obciaznikow z dolnych wodzy wloka pelagicznego PL100851B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19539877A PL100851B1 (pl) 1977-01-17 1977-01-17 Urzadzenie do odlaczania obciaznikow z dolnych wodzy wloka pelagicznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19539877A PL100851B1 (pl) 1977-01-17 1977-01-17 Urzadzenie do odlaczania obciaznikow z dolnych wodzy wloka pelagicznego

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL100851B1 true PL100851B1 (pl) 1978-11-30

Family

ID=19980536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL19539877A PL100851B1 (pl) 1977-01-17 1977-01-17 Urzadzenie do odlaczania obciaznikow z dolnych wodzy wloka pelagicznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL100851B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7534152B1 (en) Underwater float release system
CN111727165B (zh) 独立于负载力的触发装置
KR101064297B1 (ko) 수중카메라를 구비한 채니기
US3885440A (en) Free-grab device for collecting underwater samples
US5406734A (en) Electric shock type fishing gear
CN206307257U (zh) 深海结构物释放抛载系统
PL100851B1 (pl) Urzadzenie do odlaczania obciaznikow z dolnych wodzy wloka pelagicznego
US7152363B1 (en) Electronic chum dispenser
US4373278A (en) Single line deep-sea bucket and release
US3095663A (en) Rod holder for fishing tackle boxes
CN218288046U (zh) 一种布放装置及其倍增器
KR102436098B1 (ko) 정치망 어장의 모니터링 장치 및 이를 이용한 어획 방법
NO118772B (pl)
US2554197A (en) Electric fishing signal
Wickstead A new apparatus for the collection of bottom plankton
CN114451369B (zh) 一种潜艇式探测捕鱼通讯海洋监控系统
CN201182137Y (zh) 自动钓鱼器
US2487229A (en) Wave and current operated drag
Glew Conversion of shallow water gravity coring equipment for deep water operation
CN221698938U (zh) 一种海洋船舶用弃锚器
CN207531727U (zh) 一种浮漂水深检测单向扣
KR102829236B1 (ko) 갈치 채낚이용 봉돌 자동발사장치
CN215205259U (zh) 一种用于海缆探测的潜水浮标模拟设备
DK180632B1 (en) Mobile yarn and line setter
JPH07223586A (ja) 水中機器の引揚方法及び該方法の実施に用いる引揚補助装置