PL100059B1 - Hak zaczepowy,zwlaszcza do trzypunktowego ukladu zawieszenia ciagnika - Google Patents

Hak zaczepowy,zwlaszcza do trzypunktowego ukladu zawieszenia ciagnika Download PDF

Info

Publication number
PL100059B1
PL100059B1 PL18318475A PL18318475A PL100059B1 PL 100059 B1 PL100059 B1 PL 100059B1 PL 18318475 A PL18318475 A PL 18318475A PL 18318475 A PL18318475 A PL 18318475A PL 100059 B1 PL100059 B1 PL 100059B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lever
catch
pin
locking
hook
Prior art date
Application number
PL18318475A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19742456971 external-priority patent/DE2456971C2/de
Application filed filed Critical
Publication of PL100059B1 publication Critical patent/PL100059B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B59/00Devices specially adapted for connection between animals or tractors and agricultural machines or implements
    • A01B59/002Details, component parts
    • A01B59/006Latched hooks
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60DVEHICLE CONNECTIONS
    • B60D1/00Traction couplings; Hitches; Draw-gear; Towing devices
    • B60D1/01Traction couplings or hitches characterised by their type
    • B60D1/04Hook or hook-and-hasp couplings

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest hak zaczepowy, zwlaszcza do trzypunktowego ukladu zawieszenia ciagnika rolniczego, z urzadzeniem blokujacym do przejmowania i mocowania sworznia zaczepowego przyczepy lub narzedzia, w którym osadzona wychylnie w kieszeni haka zaczepowego dzwignia ustalajaca jest utrzymywana ksztaltowo w polozeniu zatrzasniecia za pomoca ukladu dzwigni uruchamiajacych, a jedna z dzwigni ukladu dzwigni uruchamiajacych obciazona sprezyna jest uksztaltowana z mozliwoscia przyjmowania polozenia odblokowania i uruchamiania dzwigni ustalajacej. ¦ Znany jest tego rodzaju zatrzask z opisu patentowego nr 1226501 Wielkiej Brytanii w zastosowaniu do haka zaczepowego ramy trzypunktowego ukladu zawieszenia, przy czym rama ta jest polaczona z przegubami kulowymi znajdujacymi sie w cieglach dolnych ciagnika za pomoca otworów wykonanych w dolnych czesciach pionowych zastrzalów, wprawdzie uzyskuje sie dzieki temu wymagane trzy stopnie swobody umozliwiajace wzgledna ruchliwosc narzedziu agregatowanemu z ciagnikiem, jednak wada tego rozwiazania jest to, ze punkt zaczepowy dla sworznia zawieszanego narzedzia jest wysuniety poza ciagnik. Na skutek tego wystepuje znaczna utrata sil podnoszenia. Ponadto zatrzask haka zaczepowego jest wbudowany w sposób utrudniajacy dostep do niego, przy tym polaczony jest drazkiem z dzwignia zwalniajaca, która podczas przebiegu zwalniania zostaje zablokowana. Traktorzysta musi wiec zsiadac z ciagnika, aby odchylic w kierunku ciagnika te dzwignie zwalniajaca, przy którym to ruchu zablokowana dzwignia kolankowa zostaje uniesiona ze swego martwego polozenia przez lacznik polaczony z nia w jej srodkowym punkcie obrotu. Ramie dolnej dzwigni kolankowej, polaczone z dzwignia blokujaca odciaga dzwignie ustalajaca polozenie otwarcia, stycznie wzgledem sworznia zaczepowego. Jednoczesnie górna dzwignia kolankowa zostaje przy tym wychylona tak daleko, az zostanie zablokowana w martwym polozeniu, utrzymujac na skutek tego zatrzask w polozeniu otwarcia. Traktorzysta musi ponownie wejsc do kabiny, obnizyc ciegla dolne, az do uwolnienia sworzni zaczepowych, odjechac ciagnikiem od narzedzia i znowu zsiasc z niego, aby poruszyc zablokowana dzwignie kolankowa z jej martwego polozenia i umozliwic powrót dolnej dzwigni kolankowej zatrzasku pod dzialaniem sprezyny obrotowej w polozenie gotowosci do nastepnego sprzegania. Wszystko to wplywa niekorzystnie na plynnosc przebiegu2 100 059 operacji roboczych.
Przebieg rozlaczania znacznie utrudnia zakleszczenie sworznia zaczepowego, poniewaz dzwignia ustalajaca jest odciagana stycznie wzgledem sworznia zaczepowego, a przy jego zakleszczeniu trzeba pokonac tarcie jakie wywiera on na naciskana powierzchnie tej dzwigni. W takim przypadku niezbedna jest pomoc personelu pomocniczego i zastosowanie dodatkowych narzedzi przez co powstaje przy tym znaczna strata czasu.
* *¦* Podobne utrudnienia pojawiaja sie i wtedy, kiedy ciagnik oraz narzedzie stoja na nierównej ziemi, lub kiedy z ciagnikiem jest zagregatowane narzedzie, które na skutek niesymetrycznego rozmieszczenia swych urzadzen, np. belki nozowej wzgledem osi podluznej ciagnika powoduje jednostronne docisniecie sworznia zaczepowego narzedzia do haka od strony jego wneki, a z drugiej strony nacisk sworznia na powierzchnie blokujaca dzwigni ustalajacej.
Inny znany sprzeg automatyczny wedlug opisu patentowego nr 1557697 RFN ma czlon blokujacy, który jest osadzony przegubowo w przedniej dolnej czesci kieszeni hakowej, obejmuje on dolna czesc sworznia zaczepowego narzedzia i dolega w zablokowaniu do górnej cwiartki sworznia, przy czym w polozeniu koncowym utrzymywany jest tylko za pomoca sprezyny naciskowej. ¦ Zakleszczone sworznie zaczepowe równiez i w tym przypadku mozna usunac tylko przy uzyciu sily, poniewaz i ten czlon blokujacy musi byc na sworzniu zaczepowym odciagany stycznie. Wada tego rozwiazania jest równiez to, ze czlon blokujacy nie jest zabezpieczony przed odblokowaniem sie pod wplywem wstrzasów wystepujacych podczas pracy. Momenty obrotowe przenoszone przez sworzen zaczepowy na czlon blokujacy pokonuja sile docisku sprezyny naciskowej powodujac otwarcie sprzegu podczas operacji roboczych.
Inny znany zatrzask wedlug opisu patentowego nr 1263380 RFN, ma zapadke, która w polozeniu zablokowania zabezpiecza dzwignia blokujaca i która moze sie poruszac w polozenie odblokowania dopiero po jej odbezpieczeniu. Podczas przebiegu agregatowania sworzen zaczepowy narzedzia naciska na dzwignie zabezpieczajaca, wysuwajac ja z polozenia zablokowania. Zapadka wychyla sie do kieszeni haka umozliwiajac osadzenie sworznia zaczepowego we wnece haka zaczepowego. Nastepnie sprezyna umieszczona miedzy zapadka a dzwignia zabezpieczajaca naciska na zapadke, która swa czescia górna jest osadzona obrotowo i która swym dolnym koncem stycznie ponad sworzniem zaczepowym rygluje wneke haka zaczepowego, przy tym górny jej koniec opiera sie o zderzak w kieszeni haka.
Dzwignia zabezpieczajaca, majaca postac dzwigni katowej obraca sie w swym punkcie obrotu i swym .wystepem oporowym zazebia sie o odpowiedni wystep górnego konca zapadki, co powoduje zabezpieczenie sworznia zaczepowego przed przypadkowym otwarciem zatrzasku. Wada tego rozwiazania jest to, ze podobnie jak w poprzednio opisanym urzadzeniu, przy wysprzeganiu pojawiaja sie trudnosci w odblokowywaniu zatrzasku w przypadku zakleszczenia sie sworznia zaczepowego, poniewaz zapadka jest odciagana stycznie wzgledem sworznia zaczepowego.
Sily oddzialujace poprzez ciegno linowe na,dzwignie zabezpieczajaca o postaci dzwigni katowej nie wystarczaja do otwarcia zatrzasku w przypadku zakleszczenia sie sworznia zaczepowego. Zwolnienie zakleszczo¬ nej sworzniem zaczepowym zapadki przekracza mozliwosci zastosowanych srodków technicznych, poniewaz nie przewidziano zwielokrotnienia sily dzwigni atakujacej. Dzwignia zabezpieczajaca ma dwa ramiona o równej dlugosci. Kierowca ciagnika jest wiec zmuszony do wielokrotnego szarpania za cieglo dolne przy równoczesnym ciaglym pociaganiu ciegna linowego, aby natrafic na moment, w którym usunie zakleszczenie powodujac otwarcie zatrzasku.
Odblokowywanie tego znanego urzadzenia jest utrudnione nawet wtedy, kiedy tylko pod ciezarem ciegla dolnego, sworzen zaczepowy naciska na zapadke a wiec nie ma zakleszczenia a agregat stoi nawet na równej ziemi. Dalsza niedogodnoscia tego rozwiazania jest to, ze nawet lekkie zanieczyszczenie ziemia kieszeni haka zaczepowego lub dzwigni zabezpieczajacej i zapadki wspóldzialajacych ze soba moze uniemozliwic ich dzialanie.
Celem wynalazku jest ulepszenie w takim stopniu haka zaczepowego trzypunktowego ukladu zawieszenia ciagnika, wspóldzialajacego ze sworzniem zaczepowym narzedzia rolniczego lub przyczepy, aby umozliwic odblokowywanie zatrzasku z siedzenia kierowcy, bez uzycia wiekszej sily nawet w przypadku zakleszczenia lub plaskiego docisku pomiedzy sworzniem zaczepowym a zapadka. Cel ten wedlug wynalazku zostal osiagniety przez skierowanie ku górze wylotu wneki kieszeni haka oraz przez to, ze lozysko dzwigni ustalajacej jest tak usytuowane w dolnej czesci kieszeni haka, ze w wylocie wneki styczna do obwodu sworznia zaczepowego a zwlaszcza jego górnej cwiartki usytuowanej najblizej trzypunktowego ukladu zawieszenia przebiega przez srodkowy punkt lozyska dzwigni ustalajacej, przy czym powierzchnia blokujaca dzwigni ustalajacej przechodzi przez punkt stycznosci miedzy styczna a sworzniem zaczepowym. « Zaleta rozwiazania wedlug wynalazku jest to, ze umozliwia odryglowanie zatrzasku z siedzenia kierowcy, bez wysilku, nawet w przypadku zakleszczenia sworznia zaczepowego lub wtedy kiedy pozostaje on pod100 059 3 wplywem nacisków powierzchniowych. Osiaga sie to dzieki temu, ze dzwignia ustalajaca pokrywa linie teoretyczna, która przechodzi przez srodkowy punkt lozyska dzwigni ustalajacej stycznie do sworznia zaczepowego w zakresie górnej jego cwiartki. Punkt stycznosci pomiedzy styczna a sworzniem zaczepowym pokrywa powierzchnia blokujaca dzwigni ustalajacej, a wiec ruchy dzwigni ustalajacej wzgledem sworznia zaczepowego odbywaja sie w kierunku promieniowym. Uklad ten ma te zalete w porównaniu ze znanymi rozwiazaniami, ie umozliwia taki ruch otwierania dzwigni ustalajacej, przy którym przestrzen zaryglowania powieksza sie od chwili rozpoczecia zwalniania zatrzasku.
Zabezpieczenie dzwigni ustalajacej zapewnia kolankowy uklad dzwigni, przy czym dzieki malej masie zapadki otwierajacej i dzwigni ustalajacej zapobiega sie przypadkowemu otwarciu sie zatrzasku pod wplywem wstrzasów wystepujacych podczas wykonywania operacji roboczych. ¦ Sprezyna naciagowa zaczepiona o dzwignie ustalajaca utrzymuje zatrzask albo w polozeniu zaryglowania albo sprzegania. W celu otwarcia zatrzasku opuszcza sie narzedzie i pociaga linka za dzwignie ustalajaca. Dzieki temu znosi sie martwe polozenie zatrzasku, dzwignie ustalajaca unosi sie promieniowo od sworznia zaczepowego zwiekszajac przestrzen zaryglowania, tak ze dzwignia ustalajaca zeslizguje sie po sworzniu zaczepowym narzedzia pod ciezarem ciegla dolnego, calkowicie otwierajac przestrzen zaryglowania i tym samym uwalnia sworzen zaczepowy. Nastepnie zatrzask przyjmuje ponownie polozenie sprzegania pod dzialaniem sprezyny naciagowej.
Korzystniejsze w porównaniu ze znanymi zatrzaskami jest równiez to, ze dzwignia ustalajaca ma postac dzwigni katowej. Sila jaka wywiera sie za pomoca ciegna linowego potrzebna do zniesienia martwego polozenia ulega dzieki temu zwielokrotnieniu. Zniesienie martwego polozenia umozliwia samouwolnienie sie sworznia zaczepowego. Dalsza zaleta w porównaniu zeznanym hakiem zaczepowym jest to, ze ciegla dolne nie ulegaja przedluzeniu przez przylaczenie do nich haków zaczepowych zaopatrzonych w kieszenie, jak to ma miejsce w rozwiazaniu bedacym przedmiotem patentu brytyjskiego.
Haki zaczepowe od strony kieszeni polaczone sa za pomoca spawania z cieglami dolnymi skrócone na tyle, aby wneki haków znalazly sie w miejscu dawnych przegubów kulowych trzypunktowego ukladu zawieszenia znanego rozwiazania. Dzieki temu unika sie strat polegajacych na koniecznosci stosowania wiekszej sily podnoszenia, jak w przypadku przedluzenia ciegiel dolnych ramy trzypunktowego ukladu zawieszenia wedlug tego opisu patentowego. Ksztalt wkladki zaczepowej umozliwia sworzniowi zaczepowemu ruchliwosc o trzech stopniach swobody. Zastepuje to ruchliwosc przegubów kulowych w cieglach dolnych.
Wedlug innej cechy wynalazku dzwignia ustalajaca polaczona jest z zapadka otwierajaca i dzwignia ryglujaca za pomoca sworzni przegubowych, przy czym sprezyna naciagowa utrzymuje dzwignie kolankowa, utworzona ze sworzni przegubowych i tego sworznia w polozeniu zaryglowania. Korzystne przy tym jest to, ze dzwignia kolankowa dla ograniczenia swego martwego polozenia wchodzi w styk powierzchnia oporowa dzwigni ryglujacej z odpowiednia powierzchnia zapadki otwierajacej. Poza tym hak zaczepowy jest wyposazony we wkladke zaczepowa, której obrót jest ograniczony w znany sposób za pomoca szczeliny usytuowanej poprzecznie wzgledem jej osi podluznej oraz za pomoca kólka ograniczajacego, obciazonego sprezyna, przy czym zlobek we wnece umozliwia jej obracanie sie w plaszczyznie pionowej w ograniczonym zakresie, a ponadto we wkladce zaczepowej po bokach gniazda znajduja sie czopy prowadnicze.
Znane sa wkladki zaczepowe do kieszeni hakowych, o ksztalcie czaszy kulistych (opisy patentowe nr 1246300 i 1273890 RFN), w których powierzchnia wspóldzialajaca ze sworzniem zaczepowym ogranicza jego ruchliwosc we wszystkich kierunkach, a takze znane sa wkladki w ksztalcie figury obrotowej (opis patentowy nr 1557734 RFN), ograniczajace ruchliwosc sworznia zaczepowego w plaszczyznie poziomej.
Wada wszystkich znanych urzadzen zaczepowych jest td, ze nie zapewniaja optymalnej skutcznosci dzialania, poniewaz urzadzenia blokujace, jak to zostalo doklanie opisane wyzej, musza byc przemieszczane w dól stycznie do sworznia zaczepowego, utrudniajac wyjecie go w przypadku wystapienia nacisków powierzch¬ niowych miedzy nimi. Dalsza wada tych urzadzen jest to, ze wymiana wkladek zaczepowych w celu dostosowania haka zaczepowego do sworzni zaczepowych róznych srednic wymaga uprzedniego wymontowania, a nastepnie wbudowaniazatrzasku. .
Zaleta przedmiotu wynalazku jest to, ze ruchy sworznia zaczepowego w plaszczyznie poziomej i pionowej wywoluja znikome zuzycie samego sworznia i wneki haka zaczepowego podczas operacji roboczych, a ponadto wspóldzialanie tych czesci z zatrzaskiem zapewnia optymalna skutecznosc przebiegu sprzegania. Ponadto korzystne jest to, ze wymiany wkladek zaczepowych w haku zaczepowym mozna dokonac bardzo szybko.
Trzeba tylko calkowicie otworzyc zatrzask za pomoca ciegna linowego, wyjac wkladke zaczepowa ku górze, zalozyc nowa i ponownie zabezpieczyc zamykajac urzadzenie blokujace. « Wedlug dalszej cechy wynalazku, wkladka zaczepowa ma wneke usytuowana mimosrodowo w celu4 , 100 059 dostosowania do sworzni zaczepowych o róznych srednicach. Dzieki temu w haku zaczepowym mozna osadzac wkladki o róznych srednicach wnek, w celu dostosowania do narzedzi wyposazonych w sworznie zaczepowe o róznej srednicy i to bez koniecznosci wymontowywania i ponownego zakladania urzadzenia blokujacego.
Urzadzenie blokujace wspóldziala bez zarzutu ze sworzniami zaczepowymi obu kategorii. - Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia tylna czesc ciagnika rolniczego z urzadzeniami blokujacymi na cieglach dolnych, fig. 2a - uradze¬ nie blokujace, otwarte na poczatku przebiegu sprzegania w przekroju, fig. 2b — urzadzenie blokujace z fig. 2a, po zakonczeniu przebiegu sprzegania w polozeniu zablokowania w przekroju, fig. 3a - urzadzenie wedlug fig. 2a i 2b z zatrzaskiem zwolnionym na poczatku samoodblokowywanja sie sworznia zaczepowego, fig. 3b — urzadze¬ nie blokujace z optymalnym, z punktu widzenia skutecznosci dzialania, usytuowaniem dzwigni ustalajacej, fig. 4a - wkladke zaczepowa urzadzenia blokujacego w widoku z boku, a fig. 4b wkladke'z fig. 4a w widoku z góry, » ' Urzadzenie blokujace w polozeniu martwym stosowane do haków zaczepowych trzypunktowego ukladu zawieszenia zawiera zasadniczy hak zaczepowy 2 z kieszenia 1 oraz mechanizm zatrzaskowy. W dolnej czesci kieszejii 1 osadzona jest obrotowo w lozysku 8, dzwignia ustalajaca 4. Górna czesc dzwigni ustalajacej 4 po stronie wneki 11 ma powierzchnie slizgowa 18, laczy sie ona z powierzchnia blokujaca 26, która dzwignia ustalajaca 4 dolega do sworznia zaczepowego 25 blokujac go. Górna czesc dzwigni ustalajacej 4 ma ksztalt widelkowy umozliwiajacy wspóldzialanie zdwuramienna zapadka otwierajaca 5, która w czesci srodkowej polaczona jest z dzwignia ustalajaca 4 za pomoca sworznia 19 i której ramie wystajace w kierunku kieszeni 1 polaczone jest z dzwignia ryglujaca 6 za pomoca sworznia przegubowego 23. Pomiedzy sworzniem 9 a sworzniem przegubowym 23, na dzwigni ryglujacej 6 zawieszona jest w górnym uchu 20 sprezyna naciagowa 7, podczas gdy dolne ucho 10 sprezyny naciagowej 7, uksztaltowane na dzwigni ustalajacej 4 sluzy jej wó zaczep przeciwny. Dzwignia ryglujaca 6 polaczona z zapadka otwierajaca 5 ma postac dzwigni katowej. Jej os obrotu pokrywa sie z osia sworznia 9. W srodkowej czesci dzwigni ryglujacej 6 uksztaltowana jest powierzchnia oporowa 22. W górnej czesci ramienia dzwigni ryglujacej 6 znajduje sie zaczep 21.
- W haku zaczepowym 2 wyfrezowane jest walcowo loze 12 z osadzona w nim wkladka zaczepowa 3 o ksztalcie walcowym, splaszczona po bokach. Powierzchnia spodnia wkladki zaczepowej 3 plasko dolega do dna loza 12. Wkladka zaczepowa 3 ma wneke 11 do przejmowania sworznia zaczepowego 25, przy czym powierzchnia przylegania do sworznia zaczepowego 25 we wnece 11 wybrana jest, poczynajac od srodka na boki, do ksztaltu zlobka 15. Zlobek 15 przebiega po krzywej o nachyleniu odpowiadajacym wymaganiom praktycznym. ¦ . Wkladka zaczepowa 3 po stronie zwróconej ku mechanizmowi zatrzaskowemu ma gniazdo 14 przeznaczone na dzwignie ustalajaca 4. Zboków gniazda 14 znajduja sie dwa wystepy prowadnicze 13.
Szczelina 27 w sciance zewnetrznej wkladki zaczepowej 3 wspóldziala z kolkiem ograniczajacym 17 znajdujacym sie pod naciskiem sprezyny 16.
Urzadzenie wedlug wynalazku dziala nastepujaco. W celu zagregatowania ciagnika z narzedziem za pomoca trzypunktowego ukladu zawieszenia cofa sie ciagnik i podsuwa cieglo z urzadzeniem blokujacym pod sworzen zaczepowy narzedzia. Podczas unoszenia ciegla sworzen zaczepowy 25 naciska na ramie wystajacej do wylotu 24 wneki 11 zapadki otwierajacej 5. Na skutek tego zapadka obraca sie dookola sworznia przegubowego 19 osadzonego w widelkach dzwigni ustalajacej 4 i znosi swym wewnetrznym ramieniam zablokowanie utworzone przez dzwignie ryglujaca 19, przezwyciezajac sile wywierana przez sprezyne naciagowa 7 i wychyla ku górze dzwignie ryglujaca 6 dookola sworznia 9, polaczona przegubowo z zapadka otwierajaca 5 za pomoca sworznia przegubowego 23. Wciagu tego ruchu dzwignia ustalajaca 4 wychyla sie w kierunku kieszeni 1, przy czym dzwignia ustalajaca 4 obracajac sie wzgledem lozyska 8 opuszcza wneke 11. Sworzen zaczepowy 25 slizga sie "jednoczesnie po powierzciini slizgowej 18 dzwigni ustalajacej 4 i scia/iki wylotu 24 az do przyjecia koncowego polozenia we wnece 11. Nastepnie poczyna dzialac sprezyna naciagowa 7 napieta podczas tego przebiegu i sciaga dzwignie regulujaca 6 w dól. Dzwignia ustalajaca 4 i zapadka otwierajaca 5 polaczone z dzwignia ryglujaca 6 sworzniami przegubowymi 19 i 23 równiez poruszaja sie za dzwignia ryglujaca 6. Przy tym dzwignia ustalajaca 4, obracajaca sie w store wneki 11 wchodzi w styk swa powierzchnia blokujaca 26 ze sworzniem zaczepowym 25 i zamyka tym samym wylot 24 wneki 11 ze znajdujacym sie w niej sworzniem zaczepowym 25.
Podczas tego przbiegu.sprezyna naciagowa 7 sciaga dzwignie ryglujaca 6, który wychyla sie wzgledem sworznia 9 ku dolowi dopóty, dopóki powierzchnia oporowa 22 dzwigni ryglujacej 6 nie zetknie sie z górna powierzchnia wewnetrznego ramienia zapadki otwierajacej 5. Z chwila gdy to nastapi, osiagniete zostaje polozenie zaryglowania. Otwarcie zatrzasku przez sworzen zaczepowy 25 nie jest mozliwe. < W celu otwarcia zatrzasku wystarcza krótkie pociagniecie ciegnem linowym z siedzenia kierowcy, na skutek100 059 5, czego nastepuje zniesienie polozenia ryglowania zatrzasku poprzez zaczep 21 dzwigni ryglujacej 6, a to dlatego, ze dzwignia ryglujaca 6 wychylajac sie ku górze dookola sworznia 9 pod napieciem sprezyny naciagowej 7 uniesie wewnetrzne ramie zapadki otwierajacej 5 za pomoca sworznia przegubowego 23. Przy tym zapadka otwierajaca 5 wychyla sie w wzgledem sworznia przegubowego 19 i odciaga dzwignie ustalajaca 4, obracajaca sie w lozysku 8, a tym samym i jej powierzchnie blokujaca 26, promieniowo od sworznia zaczepowego 25 do kieszeni 1. • Uwolnienie sworznia zaczepowego 25 bez wzgledu na jego zakleszczenie czy nacisk wywierany na dzwignie ustalajaca 4 jest natychmiastowe.
Zatrcnsk otwiera sie dalej samoczynnie pod ciezarem wlasnym ciegla dolnego, przy czym sworzen . zaczepowy 25 zeslizguje sie po dzwigni ustalajacej 4 i opada w dól wraz z cieglem dolnym. Nastepnie zatrzask zamyka sie pod wplywem sprezyny naciagowej 17 przyjmujac polozenie wyjsciowe, gotowosci do nastepnego sprzegania. • Wkladka zaczepowa 3 przystosowana jest do kompensowania zmian polozenia sworznia zaczepowego 25, spowodowanych ruchami wahadlowymi zawieszonego narzedzia, a wystepujacych w plaszczyznie poziomej do granic wyznaczonych konstrukcja.ciagnika i szerokoscia narzedzia, dzieki mozliwosci obracania sie jej w lozu 12.
W przypadku wystapienia zwichrowania polozenia ciagnika w stosunku do polozenia narzedzia zlobek 15 we wnece 11 umozliwia równiez wykonywanie przez wkladke zaczepowa ruchów kompensujacych w normalnym zakresie kilku stopni katowych. < W razie koniecznosci wymiany wkladki zaczepowej 3, osadzonej w haku zaczepowym na wkladke o innej srednicy, wystarczy szeroko otworzyc zatrzask, wyjac wkladke zaczepowa 3 i umiescic na jej miejsce irina.
Wneka 11 we wkladce zaczepowej 3 o mniejszej srednicy od srednicy odpowiadajacej sworzniom zaczepowym zawieszanych narzedzi i maszyn, jest usytuowana mimosrodowo, w celu umozliwienia poprawnego zaryglowania sworzni zaczepowych przez to samo urzadzenie blokujace. « Gniazdo 14 znajdujace sie we wkladce 3 umozliwia przelot dzwigni ustalajacej 4. Wystepy prowadnicze 13 znajdujace sie po obu stronach gniazda 14 sluza prowadzeniu sworznia zaczepowego 25 podczas jego zeslizgiwania sie do wewnatrz wneki 1L

Claims (4)

Zastrzezenia patentowe
1. Hak zaczepowy, zwlaszcza do trzypunktowego ukladu zawieszenia ciagnika rolniczego, z urzadzeniem . blokujacym, przeznaczonym do przyjmowania i mocowania sworznia zaczepowego przyczepy lub narzedzia, w którym dzwignia ustalajaca, osadzona wychylnie w kieszeni haka zaczepowego jest utrzymywana w polozeniu zatrzasniecia za pomoca ukladu dzwigni uruchamiajacych, a jedna z dzwigni tego ukladu obciazona sprezyna ma ksztalt umozliwiajacy jej przyjmowanie polozenia odblokowania i uruchamiania dzwigni ustalajacej, znamienny tym, zew haku zaczepowym (2), którego wylot (24) jest skierowany ku górze, lozysko (8) dzwigni ustalajacej (4) jest tak usytuowane w dolnej czesci kieszeni (1), ze u wylotu (24) styczna (D—F) do obwodu sworznia zaczepowego (25) a zwlaszcza jego górnej cwiartki (A, B, C), usytuowanej najblizej trzypunktowego ukladu zawieszenia przebiega srodek lozyska (8) dzwigni ustalajacej (4), przy czym powierzchnia blokujaca (26) dzwigni ustalajacej (4) przechodzi przez punkt stycznosci (G) pomiedzy styczna (D—F) a sworzniem zaczepowym (25).
2. Hak zaczepowy wedlug zastrz. 1,znamienny tym, ze dzwignia ustalajaca (4) jest polaczona z zapadka otwierajaca (5) i dzwignia ryglujaca (6) za pomoca sworznia przegubowego (19), przy czym sprezyna naciagowa (7) utrzymuje w polozeniu zaryglowania dzwignie kolankowa utworzona za pomoca sworzni przegubowych (19, 23) i sworznia (9).
3. Hak zaczepowy wedlug zastrz. 1,znamienny tym, ze ma wkladke zaczepowa (3), której obrót jest ograniczony w znany sposób za pomoca szczeliny (27) usytuowanej poprzecznie wzgledem jej osi podluznej oraz za pomoca kolka ograniczajacego (17) obciazonego sprezyna, przy czym zlobek (15) we wnece (11) umozliwia jej obracanie sie w plaszczyznie pionowej w ograniczonym zakresie, a ponadto po bokach gniazda (14) we wkladce zaczepowej (3) znajduja sie czopy prowadnicze (13).
4. Hak zaczepowy wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze wkladka zaczepowa (3) ma wneke (11) usytuowana mimosrodowo w celu dostosowania do sworzni zaczepowych (25) o róznych srednicach.100 059 Fig. 1 25 18 19 fi 19 21 Fig. 2 b100 059 £Vo.3< c F/g J A 77 /..? U n34 27 13 U Fig. 4 b
PL18318475A 1974-12-03 1975-09-09 Hak zaczepowy,zwlaszcza do trzypunktowego ukladu zawieszenia ciagnika PL100059B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19742456971 DE2456971C2 (de) 1974-12-03 Kupplungshaken, insbesondere für ein Dreipunktgestänge eines Schleppers

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL100059B1 true PL100059B1 (pl) 1978-08-31

Family

ID=5932295

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18318475A PL100059B1 (pl) 1974-12-03 1975-09-09 Hak zaczepowy,zwlaszcza do trzypunktowego ukladu zawieszenia ciagnika

Country Status (5)

Country Link
AT (1) AT335211B (pl)
FR (1) FR2293326A1 (pl)
GB (1) GB1533862A (pl)
IT (1) IT1048566B (pl)
PL (1) PL100059B1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2711187C2 (de) * 1977-03-15 1979-05-10 Jean Walterscheid Gmbh, 5204 Lohmar Befestigungsstack zum Verbinden eines Zugseiles mit einem Betätigungshebel Jean Walterscheid GmbH, 5204 Lohmar
DE3912414C1 (pl) * 1989-04-15 1990-06-13 Jean Walterscheid Gmbh, 5204 Lohmar, De
DE19744479C1 (de) * 1997-10-09 1999-03-11 Walterscheid Gmbh Gkn Betätigungsvorrichtung für einen Kupplungshaken eines Unterlenkers
DE10347288A1 (de) * 2003-10-08 2005-06-16 Gkn Walterscheid Gmbh Kupplungshaken
DE202010016051U1 (de) * 2010-12-02 2012-03-05 Hans Sauermann Kupplungshaken für einen Unterlenker eines Ackerschleppers

Also Published As

Publication number Publication date
ATA528175A (de) 1976-06-15
IT1048566B (it) 1980-12-20
DE2456971B1 (de) 1976-01-15
AT335211B (de) 1977-02-25
FR2293326A1 (fr) 1976-07-02
GB1533862A (en) 1978-11-29
FR2293326B1 (pl) 1978-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8590180B2 (en) Dipper door latch with locking mechanism
US20210131057A1 (en) Coupler
CN113557336A (zh) 联接器
CA2786608A1 (en) Dipper door latch with locking mechanism
PL104558B1 (pl) Hak sprzegowy,zwlaszcza do trojpunktowego zawieszenia narzedzi rolniczych na ciagniku
CN115559369A (zh) 挖掘机联接器
CS196221B2 (en) Linking hook for the lower arm of the three-point suspending facility on the agricultural machines
CZ96794A3 (en) Connecting hook for lower guides of a tractor three-point mounting
EP0748707B1 (en) Automatically setting draw pin assembly
PL100059B1 (pl) Hak zaczepowy,zwlaszcza do trzypunktowego ukladu zawieszenia ciagnika
GB2025749A (en) Tractor coupling hoop
GB1574386A (en) Coupling hook
GB2441322A (en) Coupler with gravity operated latch
NO150427B (no) Loesbar trekk-krok for et kjoeretoey med tilhenger
CA1114223A (en) Draft arm extension stop
AU2020201875A1 (en) Quick hitch
WO2002049953A1 (en) Clutch assembly for tilt-up panels
US20220298742A1 (en) Assembly for securely coupling a tool on a working arm of a public works machine with improved operation
GB2612533A (en) Coupler
CN217001262U (zh) 防止钢丝绳弯折的解锁手柄机构
CN118401720A (zh) 联接器
AU774930B2 (en) Trailer coupling
NZ780904A (en) Quick-hitch for construction vehicle tools
NZ762637A (en) Quick hitch
DE252793C (pl)