NO151981B - Hydrodynamisk bremse - Google Patents

Hydrodynamisk bremse Download PDF

Info

Publication number
NO151981B
NO151981B NO821127A NO821127A NO151981B NO 151981 B NO151981 B NO 151981B NO 821127 A NO821127 A NO 821127A NO 821127 A NO821127 A NO 821127A NO 151981 B NO151981 B NO 151981B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
stator
rotor
axis
brake
eccentrically
Prior art date
Application number
NO821127A
Other languages
English (en)
Other versions
NO821127L (no
NO151981C (no
Inventor
Klaus Vogelsang
Original Assignee
Voith Turbo Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Voith Turbo Kg filed Critical Voith Turbo Kg
Publication of NO821127L publication Critical patent/NO821127L/no
Publication of NO151981B publication Critical patent/NO151981B/no
Publication of NO151981C publication Critical patent/NO151981C/no

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D57/00Liquid-resistance brakes; Brakes using the internal friction of fluids or fluid-like media, e.g. powders
    • F16D57/04Liquid-resistance brakes; Brakes using the internal friction of fluids or fluid-like media, e.g. powders with blades causing a directed flow, e.g. Föttinger type

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Wind Motors (AREA)
  • Hydraulic Motors (AREA)

Description

Oppfinnelsen vedrører en hydrodynamisk bremse med rotor og stator anordnet i et faststående bremsehus med trykkmiddeltilknytninger, idet rotorens og statorens innbyrdes stilling kan endres.
Det er kjent å benytte slike hydrodynamiske bremser som energiomdannere i forbindelse med varmevekslere ved utnyt-telse av vindkraftanlegg. Det er da nødvendig å tilpasse den hydrodynamiske bremses dreiemoment-karakteristikk til kraftmaskinens, eksempelvis vindkraftanleggets dreiemoment-karakteristikk. En slik tilpasning kan som kjent eksempelvis skje ved å endre fyllingsgraden. En slik fyllingsgrads-endring har imidlertid ved de nevnte anvendelsesmuligheter i lukkede systemer, den ulempe at den er vanskelig å regulere. Ved de vanlige, i slike systemer herskeride overtrykk, kan bremsen ikke reguleres.
Det er kjent å endre dreiemoment-karakteristikken ved hjelp av struping, /. idet man skyver blender inn mellom rotor og stator. Slike blender har den ulempe at de trykkes mot statoren under påvirkning av de krefter som oppstår i strøm-ningsbremsen. Disse presskrefter er vanskelige å beherske. Dessuten blir konstruksjonen relativt komplisert. En annen kjent mulighet for påvirkning av dreiemoment-karakteristikken er å endre aksialavstanden mellom stator og rotor inne i et felles hus. Det er da nødvendig med en relativ lang for-stillings-strekning for å kunne tilpasse den såkalte hydrodynamiske bremses K-verdi til K-verdien for kraftmaskinen (vindhjulet).
Hensikten med foreliggende oppfinnelse er å tilveiebringe en hydrodynamisk bremse av den innledningsvis nevnte type, hvilke bremse med enkle midler og med små byggedimensjoner muliggjør en vidtgående endring av dreiemoment-karakteristikken. Det foreliggende problem løses ved en innretning som er utformet slik at det muliggjøres en radiell eksentrisk forstilling av statoren i forhold til rotoren. En slik forstilling kan muliggjøres med enkle midler. En meget fordelaktig forstillingsmulighet er eksempelvis å la statoren være fast eksentrisk montert på en akse, og la denne akse være dreibart opplagret eksentrisk i forhold til rotoren i huset, idet stator og rotor flukter med hverandre i én stilling. Ved da å dreie statoraksen vil denne forskyves radielt i forhold til rotoren. Fortrinnsvis, svarer den maksimale radielle forstillingsstrekning i hovedsaken til den radielle skovlhøyde. I en foretrukken utførelsesform av oppfinnelsen er derfor statoraksen festet eksentrisk til statoren svarende til en halv radiell skovlhøyde, samtidig som statoraksen er opplagret eksentrisk i huset med samme verdi. Ved en dreiing av statoraksen 180° vil man da få en radiell forskyvning av statoren tilsvarende en skovlhøyde.
Det kan i mange tilfeller være ønskelig, eksempelvis av fremstillingstekniske grunner, å benytte de samme skovler i stator som i rotor, med sentrisk befestigelsesmulighet på aksen, og i så tilfelle kan man montere statoren fast på veivtappen til en i forhold til"rotoraksen eksentrisk lagret veiv.
Ved den foretrukne anvendelse av den nye strømningsbremse for et vindhjul med faststående vinger, behøver man bare tilpasse strømningsbremsen én gang til det anvendte vindhjul. I så tilfelle kan fordelaktig statoren være forskyvbar radielt på lineær måte i langsgående føringer, idet fastsettingen skjer ved hjelp av skruer. Etter foretatt innstilling trekker man til skruene og statoren vil da forbli i den innstilte stilling. Dess foruten er den nye strømningsbremse regnet for andre stasjonære anvendelsestilfeller og for kjøretøyer. I det sistnevnte tilfellet foretas en forstilling av statoren til den eksentriske stilling for unngåelse av ventilasjonstap når bremsen er ute av drift og er tømt.
Oppfinnelsen skal beskrives nærmere under henvisning til tegningene som viser noen utførelseseksempler.
På tegningene viser
fig. 1 et skjematisk snitt gjennom en hydrodynamisk bremse ifølge oppfinnelsen med optimal innbyrdes innstilling av rotor og stator,
fig. 2 viser bremsen i fig. 1 med en innstilling svarende til
det flateste dreiemomentforløp,
fig. 3 viser overlapping av stator og rotor i stillingen i
fig. 2,
fig. 4 viser dreiemomentforløpet mellom de to ekstreme inn-stillingsaruligheter for stator og rotor,
fig. 5 viser et skjematisk lengdesnitt gjennom en alternativ
bremseutførelse,
fig. 6 viser et skjematisk snitt gjennom en ytterligere alternativ utforming av bremsen ifølge oppfinnelsen, med en stator som kan forskyves radielt på en lineær måte og innstilles last i ønsket stilling, og
fig. 7 viser et snitt etter linjen VII-VII i fig. 6.
I et hus 6 er en stator 7 og en rotor 8 med rotoraksel 9 anordnet. Statorens 7 akse 10 er anordnet eksentrisk i forhold til statorens midtakse 11. Eksentrisiteten er beteg-net med E^. Trykkmiddeltilførsel skjer gjennom ledningen 12 i aksen 10 og ledningen 13. Trykkmiddel føres'bort gjennom ledningen 14. I det viste utførelseseksempel er statoraksen 10 anordnet forskjøvet med en verdi E^=H/2 i forhold til rotoraksen, hvor H er skovlhøyden. I huset 6 er statoraksen 10 opplagret forskjøvet i forhold til rotoraksen med samme verdi E2=E1=H/2. Dreies nå statoraksen 180°, så vil man få den i fig. 2 viste stilling, hvor rotor og stator er forskjøvet maksimalt i forhold til hverandre. Denne, stilling er i fig. 3 vist sett i aksialretningen. Sdm følge av de to eksentrisiteter E^ og E2, vil man få en forskyvning H=EJL+E2.
I diagrammet i fig. 4 er dreiemomentet inntegnet i avhengig-het av turtallet. Ved den stilling av stator og rotor som er vist i fig. 1 vil det optimale dreiemomentforløp følge kurven 0-1, og ved den stilling som er vist i fig. 2 vil dreiemomentforløpet holde den flate kurve 0-3. I mellom-stillingene vil man få en kurve som ligger mellom disse to kurver. Oventil vil kurvefeltet være begrenset av linjen 1-2 som følge av det maksimalt tillatte innertrykk i den hydrodynamiske bremse. Linjen 2-3 utledes av det maksimalt tillatte turtall.
Ved den i fig. 5 viste alternative utforming er statoren 7 festet til en veiv 15 som er slik dreibart opplagret i huset 6 at det foreligger en eksentrisitet E2 i forhold til rotorakselens akse 9. Statoren 7 er festet sentralt på veivtappen 16. Eksentrisiteten mellom veivakselens akse og veivtappens akse vil være E^=E2, idet summen av E^ og E2 også her er lik skovlhøyden H. Trykkmiddeltilførsel og -bortførsel er her ikke vist, men kan være utformet på samme måte som vist i fig. 1.
I utførelsene i fig. 6 og 7 er statoren 7 lengdeforskyvbart opplagret i føringer 17 i huset 6. En i et øye 18 i huset 6 innskrubar stillskrue 19 er med sin ende dreibart, men aksialt uforskyvbart opplagret i statoren 7. Ved å dreie vingemutteren 20 kan man således forstille statoren fra den med fullt opptrukne linjer viste stilling og til den med strekpunkterte linjer viste stilling 7', og statoren kan så fastholdes i den innstilte stilling ved hjelp av motmutteren 21. En slik utforming egner seg særlig for vindhjul med faststående vinger, hvor man ikke behøver å stille inn statoren etter at den først er stilt inn i riktig stilling.
Ved utførelsene ifølge fig. 1-3 og 5 har man naturligvis også mulighet for å kunne fiksere statoren i en innstilt stilling.

Claims (6)

1. Hydrodynamisk bremse med rotor og stator anordnet i et faststående bremsehus med trykkmiddeltilknytninger, idet rotorens og statorens innbyrdes stilling kan endres, karakterisert ved at statoren (7) kan forstilles radielt til en i forhold til rotoren (8) eksentrisk stilling.
2. Bremse ifølge krav 1, karakterisert ved at statoren (7) er fast eksentrisk festet på en akse (10) og at aksen er dreibart opplagret i huset (6) eksentrisk i forhold til rotoren (8), idet stator (7) og rotor (8) flukter med hverandre i én stilling.
3. Bremse ifølge krav 1 eller 2, karakterisert ved at den maksimale, radielle forstillingsstrekning (E1+ E2) i hovedsaken svarer til den radielle skovlhøyde (H).
4. Bremse ifølge krav 3, karakterisert ved at statoraksen (10) er festet eksentrisk på statoren (7) tilsvarende den halve radielle skovlhøyde (H) og er eksenteropp-lagret i huset (6) med samme verdi.
5. Bremse ifølge krav 1, karakterisert ved at statoren (7) er festet på veivtappen (16) til en veiv (15).
6. Bremse ifølge krav 1, karakterisert ved at statoren (7) har føring i en lengdeføring (17) som mulig-gjør en radialforstilling.
NO821127A 1981-04-03 1982-04-02 Hydrodynamisk bremse NO151981C (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3113408A DE3113408C1 (de) 1981-04-03 1981-04-03 Hydrodynamische Bremse

Publications (3)

Publication Number Publication Date
NO821127L NO821127L (no) 1982-10-04
NO151981B true NO151981B (no) 1985-04-01
NO151981C NO151981C (no) 1985-07-10

Family

ID=6129200

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO821127A NO151981C (no) 1981-04-03 1982-04-02 Hydrodynamisk bremse

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4474270A (no)
JP (1) JPS57173623A (no)
DE (1) DE3113408C1 (no)
GB (1) GB2096269B (no)
IT (1) IT1150743B (no)
NL (1) NL8201392A (no)
NO (1) NO151981C (no)
SE (1) SE8202100L (no)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3113408C1 (de) * 1981-04-03 1982-10-07 Voith-Turbo Gmbh & Co Kg, 7180 Crailsheim Hydrodynamische Bremse
DE4010970C2 (de) * 1990-04-05 1996-05-30 Voith Turbo Kg Hydrodynamischer Retarder
DE4136759C2 (de) * 1991-11-08 1996-12-19 Voith Turbo Kg Hydrodynamischer Retarder
DE4323342C1 (de) * 1993-07-13 1994-12-15 Voith Turbo Kg Hydrodynamischer Retarder
US5651432A (en) * 1993-07-13 1997-07-29 Voith Turbo Gmbh & Co. Kg Hydrodynamic brake
DE4408349C2 (de) * 1994-03-11 1995-08-31 Voith Turbo Kg Antriebseinheit mit einem Motor und einem Retarder
DE4408350C2 (de) * 1994-03-11 1995-08-31 Voith Turbo Kg Antriebseinheit und Verfahren zum Betreiben der Antriebseinheit
DE4420204C2 (de) * 1994-06-09 1997-04-17 Voith Turbo Kg Hydrodynamischer Retarder
DE4440164C2 (de) * 1994-11-10 1998-11-19 Voith Turbo Kg Antriebseinheit mit einer Brennkraftmaschine und einem hydrodynamischen Retarder
DE4440165C2 (de) * 1994-11-10 1997-02-20 Voith Turbo Kg Antriebseinheit mit einer Brennkraftmaschine und einem hydrodynamischen Retarder
DE4445024A1 (de) * 1994-12-16 1995-06-08 Voith Turbo Kg Antriebseinheit
DE19616426C1 (de) * 1996-04-25 1997-08-14 Voith Turbo Kg Antriebseinheit mit einem Motor und einem Retarder
DE19616425C1 (de) * 1996-04-25 1997-07-24 Voith Turbo Kg Antriebseinheit mit einem Motor und einem Retarder
DE19616427C2 (de) 1996-04-25 1997-08-28 Voith Turbo Kg Antriebseinheit mit einem Motor und einem Retarder
DE19704304A1 (de) * 1997-02-06 1998-08-13 Voith Turbo Kg Hydrodynamischer Retarder mit axial verschiebbarem Stator und/oder Rotor
WO1998035171A1 (de) * 1997-02-06 1998-08-13 Voith Turbo Gmbh & Co. Kg Hydrodynamischer retarder mit axial verschiebbarem rotor
DE19807277B4 (de) * 1998-02-23 2005-12-15 Voith Turbo Gmbh & Co. Kg Hydrodynamische Maschine mit Schaufelrädern, die eine kegelstumpfförmige Lauffläche aufweisen
DE19807280B4 (de) * 1998-02-23 2006-03-09 Voith Turbo Gmbh & Co. Kg Hydrodynamische Maschine mit einem Spaltring
DE19835119C1 (de) * 1998-08-04 2000-07-27 Voith Turbo Kg Hydrodynamische Maschine mit Brems- und Pumpfunktion
DE19860705B4 (de) * 1998-12-30 2006-05-11 Voith Turbo Gmbh & Co. Kg Hydrodynamischer Retarder mit integrierten Mitteln zur Kühlung des Retarderarbeitsmediums
DE19860707A1 (de) * 1998-12-30 2000-07-13 Voith Turbo Kg Hydrodynamischer Retarder mit Mitteln zur optimalen Einstellung des Füllungsgrades
JP4716571B2 (ja) 1998-12-30 2011-07-06 ヴォイス・ターボ・ゲーエムベーハー・ウント・コ・カーゲー 圧力インパルス発生手段を有する流体式リターダ
DE29903829U1 (de) 1999-03-03 2000-07-20 Voith Turbo GmbH & Co. KG, 89522 Heidenheim Hydrodynamischer Retarder mit axial verschiebbarem Rotor und Rückstelleinrichtung
DE10020944B4 (de) * 2000-04-28 2005-12-01 Voith Turbo Gmbh & Co. Kg Hydrodynamischer Retarder
DE10155178A1 (de) * 2001-11-12 2003-05-22 Schenck Pegasus Gmbh Hydraulische Bremse, insbesondere für Leistungsprüfstände
DE10338010B3 (de) 2003-08-19 2005-02-10 Voith Turbo Gmbh & Co. Kg Hydrodynamischer Retarder
RU2410247C2 (ru) 2004-02-26 2011-01-27 Вентек, Ллк Вспомогательная нагревательная система транспортного средства
DE102005050219B3 (de) * 2005-10-20 2007-06-14 Voith Turbo Gmbh & Co. Kg Hydrodynamische Maschine
US8480006B2 (en) 2006-09-08 2013-07-09 Ventech, Llc Vehicle supplemental heating system
DE102007034562A1 (de) * 2007-07-25 2009-01-29 Zf Friedrichshafen Ag Hydrodynamischer Retarder mit tangentialem Zu- und Abströmprinzip
RU2499688C2 (ru) 2008-07-29 2013-11-27 Вентек, Ллс Дополнительная система отопления, включающая встроенный теплообменник
DE102010006333B4 (de) 2010-01-29 2011-09-29 Voith Patent Gmbh Hydrodynamische Maschine, insbesondere hydrodynamischer Retarder
US9841211B2 (en) 2015-08-24 2017-12-12 Ventech, Llc Hydrodynamic heater

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1600154A1 (de) * 1967-01-18 1970-01-22 Teves Gmbh Alfred Hydrodynamische Bremse
DE2016711C3 (de) * 1970-04-08 1980-06-12 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Einrichtung zur Entlastung und Sicherung von und Wellendichtungen bei hydrodynamischen Bremsen (Retardern) für Fahrzeuge, insbesondere für Kraftfahrzeuge
DE2260141A1 (de) * 1972-12-08 1974-06-20 Daimler Benz Ag Hydrodynamischer retarder fuer fahrzeuge, insbesondere fuer kraftfahrzeuge
DE3113408C1 (de) * 1981-04-03 1982-10-07 Voith-Turbo Gmbh & Co Kg, 7180 Crailsheim Hydrodynamische Bremse

Also Published As

Publication number Publication date
NO821127L (no) 1982-10-04
GB2096269B (en) 1984-07-18
IT8220512A1 (it) 1983-10-01
NO151981C (no) 1985-07-10
JPS57173623A (en) 1982-10-26
SE8202100L (sv) 1982-10-04
GB2096269A (en) 1982-10-13
DE3113408C1 (de) 1982-10-07
JPH0152615B2 (no) 1989-11-09
NL8201392A (nl) 1982-11-01
IT1150743B (it) 1986-12-17
US4474270A (en) 1984-10-02
IT8220512A0 (it) 1982-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO151981B (no) Hydrodynamisk bremse
DE4010970C2 (de) Hydrodynamischer Retarder
KR830005484A (ko) 풍동 터어빈 날개 피치 조절 씨스템
US4618311A (en) Vane angle changing device for an axial fluid machine
CN105889451B (zh) 导叶可调式变矩器调节的变速输入恒速输出发电调速系统
US4566166A (en) Method for manufacturing a stay ring bearing stationary guide vanes for a nongated turbine
US3918828A (en) Flow control for compressors and pumps
WO1980000991A1 (en) Hydrodynamic machine
CN109236738A (zh) 轴流风机动叶统调
KR102387775B1 (ko) 터빈의 블레이드들을 배향하는 방법
EP0008736A1 (en) Torque converter with internally reversible turbine shaft
US2851858A (en) Fluid coupling devices
US2898740A (en) Transmission
US1607833A (en) Hydraulic machine
US2296348A (en) Propeller pitch control
US3586457A (en) A prime mover control system
DE102023003821B3 (de) Windkraftanlage zur Erzeugung von elektr. Energie, gekennzeichnet durch vertikal umlaufende Rotoren auf einer nicht kreisrunden Bahn
SU817277A1 (ru) Способ работы двухвальной паротур-биННОй уСТАНОВКи
US2317938A (en) High-speed hydraulic turbine transmission or drive
US3146990A (en) Kaplan turbine
WO2009013083A1 (de) Hydrodynamischer retarder mit tangentialem zu- und abströmprinzip
US1716328A (en) Adjustable vane runner
RU2115836C1 (ru) Гидродинамическая муфта
SU364759A1 (ru) Система программного управления холостым выпуском гидротурбины
DE3232459A1 (de) Regelmechanismus fuer windkraftanlagen