NO139646B - Fisketrapp. - Google Patents
Fisketrapp. Download PDFInfo
- Publication number
- NO139646B NO139646B NO74743459A NO743459A NO139646B NO 139646 B NO139646 B NO 139646B NO 74743459 A NO74743459 A NO 74743459A NO 743459 A NO743459 A NO 743459A NO 139646 B NO139646 B NO 139646B
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- channel
- fish
- elements
- width
- side wall
- Prior art date
Links
- 241000251468 Actinopterygii Species 0.000 claims description 36
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 claims description 12
- 238000011144 upstream manufacturing Methods 0.000 claims description 5
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 claims 1
- 239000003365 glass fiber Substances 0.000 description 2
- 229910000831 Steel Inorganic materials 0.000 description 1
- 230000006978 adaptation Effects 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 230000002349 favourable effect Effects 0.000 description 1
- 239000011152 fibreglass Substances 0.000 description 1
- 238000009434 installation Methods 0.000 description 1
- 239000000463 material Substances 0.000 description 1
- 239000002184 metal Substances 0.000 description 1
- 229920001225 polyester resin Polymers 0.000 description 1
- 239000004645 polyester resin Substances 0.000 description 1
- 239000010959 steel Substances 0.000 description 1
- 230000009182 swimming Effects 0.000 description 1
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02B—HYDRAULIC ENGINEERING
- E02B8/00—Details of barrages or weirs ; Energy dissipating devices carried by lock or dry-dock gates
- E02B8/08—Fish passes or other means providing for migration of fish; Passages for rafts or boats
- E02B8/085—Devices allowing fish migration, e.g. fish traps
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02A—TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
- Y02A40/00—Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
- Y02A40/60—Ecological corridors or buffer zones
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Marine Sciences & Fisheries (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
- Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
Description
Oppfinnelsen vedrører en fisketrapp, dvs. et anlegg
som brukes ved f.eks. demninger og fosser for å muliggjøre fiskens gang oppover i elven.
De i dag kjente fisketrapper kan stort sett deles inn i fire typer: 1. Damtypen hvor det er anordnet vegger mellom progressivt løftede basseng og hvor fisken går oppover enten ved
å svømme eller hoppe over veggene mellom bassengene,
2. fisketrapper med dyser utformet i veggene, gjennom hvilke dyser fisken kan gå. Fisken kan også svømme eller hoppe over toppen av veggene, J>. Deniltypen, som i grunnprinsippet består av en rett skrånende kanal med hindringer i både siden og bunnen slik at endel av vannet tvinges til å gå tilbake, hvorved vannhastigheten reduseres. I en slik fisketrapp får man en betydelig lokal turbulens, men det er mulig for endel fisk å passere, 4. vertikalslisstypen, som er en tillempning av dysetypen, med mer vertikale slisser som får løpe fra toppen av veggene og ned til bunnen.
Disse kjente fisketrapper krever at fisken, idet den enten hopper eller svømmer gjennom dyser eller gjennom slisser,
må svømme mot strømmen for å komme oppover. Mange fisker kan ikke overvinne de store strømhastigheter over lengre strekninger og kan derfor ikke passere fisketrappene.
Med oppfinnelsen tar man sikte på å overvinne de ulemper som foreligger ved de kjente fisketrapper og det skjer ved at det er tilveiebragt en fisketrapp som angitt i krav 1. Ytterligere trekk ved oppfinnelsen vil gå frem av underkravene.
Med oppfinnelsen oppnår man at det ikke lenger blir nødvendig for fisken å svømme direkte oppover mot vannstrømmen. Det skyldes de virvler som tilveiebringes og som snur sin rotasjons-retning ved hver virvelfrembringer. Hver virvel har nedstrøms, oppstrøms og tverrstrømskomponenter som kontrolleres slik at fisken ikke bare kan trekke nytte av oppstrømmen i virvelen, men også kan trekke nytte av at nedstrømskomponenten blir mindre. Fisken kan benytte vanntverrstrømmen fra kanalside til kanalside, og dette hjelper betydelig til under fiskens gang oppover.
Oppfinnelsen er en meget enkel konstruksjon som lett kan tilpasses de enkelte behov og oppstilles på stedet uten større vanskeligheter. Fisketrappen er selvregulerende idet den opprett-holder en konstant og jevn vannstrøm over hele sin lengde.
Oppfinnelsen skal beskrives nærmere under henvisning
til tegningene, hvor
figur 1 viser et grunnriss av en rett kanal utformet
ifølge oppfinnelsen,
figur 2 viser et lengdesnitt gjennom kanalen i flgur 1, figur 3 viser et perspektivriss av en spiralutførelse av kanalen, og
figur H viser et forstørret grunnriss av en del av kanalen i figur 3-
Utførelsen i figurene 1 og 2 er utformet som en rett kanal 10 som er forsynt med vegger 12 som rager ut fra hver side av kanalen og tilveiebringer en serie av virvler i vannet slik det er antydet med pilene 14. Hver slik virvel 14 har en rotasjons-retning som er motsatt rotasjonsretningen til den hosliggende virvel, slik det er antydet ved 16. Hver virvel har en nedstrøm-komponent 15, en tverrstrømkomponent 17 og en oppstrømkomponent 19.
Kanalen 10 har i tverrsnitt U-form og kan f.eks. være fremstilt av stålplater eller av et glassfibermateriale, med av glassfibre eller metall fremstilte vegger 12 festet til kanal-sidene. Disse veggene strekker seg fra kanalbunnen 18 og fortrinnsvis opp til fcoppen av sideveggene 20,21, slik det er vist i figur 2. Det er vesentlig for et skikkelig resultat at tverrstrømmen, dvs. komponenten 17 er tilstrekkelig stor, sammenlignet med nedstrøms-komponenten 15, til at fisken kan overvinne nedstrømshastigheten ved å svømme tvers over sidestrømningen. Oppstrømkomponenten 19
i hver virvel tillater fisken å hvile under dens gange gjennom fisketrappen, og i tillegg hjelper den fisken under gangen oppover.
Man har funnet at en gradient innenfor området 1:10 til ca. 1:15, fortrinnsvis rundt 1:12 er gunstig. Virvelfrembringerne 12 strekker seg alternerende ut fra kanalveggene over omtrent en fjerdedel til en halvpart av kanalens bredde, fortrinnsvis ca. en tredjedel av kanalens bredde, og har en i lengderetningen cegiiet avstand fra hverandre regnet på de motliggende sider, lik omtrent kanalbredden. En slik utlegging av kanalen vil gi tilfredsstillende tverrstrømhastigheter, nedstrømhastigheter og oppstrømhastigheter slik at fisken kan passere fisketrappen.
Fisketrappen kan være rett, som beskrevet foran,
men kan også være krummet, dersom det f.eks. er nødvendig for å
gå klar av hindringer. Figurene 3 og U viser en utførelse av fisketrappen hvor kanalen 26 er anordnet i en sett ovenfra stort sett sirkulær bane slik at det altså dannes en spiraltrapp med f.eks. seks vindinger. Veggene 28 som er utformet i eller festet til ytterveggen 30 i fisketrappen, strekker seg hovedsakelig radielt og veggene 32 som er festet til inrierveggen 3^ i fisketrappen, danner fortrinnsvis en vinkel på rundt 10° i forhold til
sirkelens radius, slik det er vist i figur 4. I denne fisketrapp vil det dannes en serie av reverserende, virvler 35 som følge av de forstyrrelser som veggene 28,32 frembringer i vannet. Virke-måten vil være som foran beskrevet i forbindelse med den rette kanal. Også her kan man med fordel benytte de samme dimensjons-forhold som angitt ovenfor.
Utførelsene i figurene 3 og 4 består av flere halvsirkulære kanalseksjoner 36 som er fremstilt av glassfiberfor-sterket polyesterharpiks. Disse seksjonene er forbundet med hverandre ved hjelp av flenser 38 som kobles sammen ved hjelp av bolter 40 eller lignende, slik at den spiralformede kanal 26
tar form. Veggene 28 og 32 er utformet som vist med forlengelser oppad, betegnet med 42 og 44 og med mellomliggende forlengelse 46 på den øvre flens 48 på ytterveggen 30. Forlengelsene tjener til understøttelse av bunnveggen 50 i kanalseksjonene. Lagerplater 52 som er anordnet mellom forlengelsen 42, 44 og bunnveggen 50 fordeler kanalseksjonenes vekt fra et kanalnivå til det neste.
Vanninnløpet 54, som dannes av en rett seksjon 56, ligger hovedsakelig tangentialt på den halvsirkulære kanalseksjon. Seksjonen 56 er festet til den første halvsirkulære kanalseksjon ved hjelp av bolter 40 gjennom flensene 58 og 38. Seksjonen 56 har indre og ytre, inn i kanalløpet ragende vegger 60,62.
Vannutløpet 64 danner av en rett seksjon 66 som er utført omtrent som seksjonen 56.
Den nye fisketrapp medfører betydelige fordeler.
Den letter gangen for fisken over strømhindringer og fisketrappen kan lett tilpasses de forskjellige stedelige forhold. Fisketrappen kan prefabrikeres av rette eller krummede former som lett kan settes på plass på oppstillingsstedet.
Claims (2)
1. Fisketrapp innbefattende en kanal for føring av vannet, hvor det fra hver kanalsidevegg og inn,,i kanalen rager elementer som danner vannlommer i kanalen, idet elementene på den ene kanalside er forskjøvet i forhold til elementene på
den andre kanalside, karakterisert ved at elementenes forskyvningsavstand svarer omtrent til kanalbredden og at de strekker seg inn i kanalen over en lengde svarende til omtrent en fjerdedel til omtrent en halvpart av kanalbredden, hvorved det tilveiebringes samvirkende reverserende hvirvler i vannstrømmen gjennom kanalen, hvilke hvirvler strekker seg i hovédsaken tvers over kanalbredden slik at det dannes vekslende reverserende tverrstrømmer og oppstrømmer til hjelp for fiskens gang opp fisketrappen.
2. Fisketrapp ifølge krav 1, k a r a k t e <.t i s e r t ved at kanalen på i og for seg kjent måte er skrueformet og ved at elementene på den ytre kanalsidevegg forløper hovedsakelig radielt på skruesirkelen, og elementene på den indre kanalsidevegg danner en oppstrømsvinkel på ca. 10° med sirkelens radius.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB4677373A GB1451944A (en) | 1973-10-06 | 1973-10-06 | Fishway |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
NO743459L NO743459L (no) | 1975-05-05 |
NO139646B true NO139646B (no) | 1979-01-08 |
NO139646C NO139646C (no) | 1979-04-18 |
Family
ID=10442534
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
NO74743459A NO139646C (no) | 1973-10-06 | 1974-09-25 | Fisketrapp. |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US3962876A (no) |
JP (1) | JPS50106434A (no) |
CA (1) | CA1001429A (no) |
GB (1) | GB1451944A (no) |
IE (1) | IE39935B1 (no) |
NO (1) | NO139646C (no) |
SE (1) | SE7412512L (no) |
Families Citing this family (24)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS57197309A (en) * | 1981-05-27 | 1982-12-03 | Ishikawajima Constr Material Co Ltd | Tower type fishway |
DE3741986A1 (de) * | 1987-04-01 | 1988-10-20 | Wilhelm Dipl Ing Bruns | Fischpass |
DE4014582A1 (de) * | 1990-05-07 | 1991-12-12 | Agl Inst Fuer Angewandte Gewae | Fischpassierbares stauwehr |
JPH0767495A (ja) * | 1993-09-03 | 1995-03-14 | Hiroyuki Mizukami | 人工塩濃度勾配を有した魚道装置 |
DE19510347C1 (de) * | 1995-03-22 | 1996-06-20 | Uwe Mueller | Aufstiegshilfen für aquatische Organismen an Stauanlagen in Fließgewässern |
FR2736949A1 (fr) * | 1995-07-17 | 1997-01-24 | Berthelon Bernard Joseph | Tunnel a poissons |
US5816196A (en) * | 1996-03-29 | 1998-10-06 | Northwest Marine Technology, Inc. | Device and method for volitionally orienting fish |
DE19622096C2 (de) * | 1996-06-01 | 1998-08-27 | Hans Wilhelm Peters | Fischaufstiegsanlage und deren Herstellungsverfahren |
WO2000056986A1 (en) * | 1999-03-18 | 2000-09-28 | Balaton Power Corporation S.A. | Fish protective water extraction method and apparatus |
US6652189B2 (en) | 2001-05-01 | 2003-11-25 | Burns, Ii Gordon Charles | Method for a migratory fish bypass channel with natural features |
US7249915B2 (en) * | 2001-09-12 | 2007-07-31 | Tucker Randall L | High-flow sediment-free fish ladder |
US6588370B1 (en) * | 2001-10-03 | 2003-07-08 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Interior | Labyrinth weir and pool fishway |
US6715959B2 (en) * | 2002-07-24 | 2004-04-06 | Bga Limited Partnership | Fish ladder for passing dams |
DE10331596B4 (de) | 2003-07-11 | 2005-10-27 | Hans Wilhelm Peters | Fischpass |
GB2462431B (en) * | 2008-08-05 | 2012-07-18 | Univ Lancaster | Active wildlife ladder |
RU2451132C1 (ru) * | 2010-11-26 | 2012-05-20 | Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Марийский государственный университет" | Рыбоход для высоконапорного гидроузла |
DE102016106751A1 (de) * | 2016-04-12 | 2017-10-12 | Vandezande aquaTEM GmbH | Fischaufstiegsvorrichtung |
US11168453B2 (en) * | 2016-12-13 | 2021-11-09 | Boyd Kynard | Alternating side-baffle fish ladder for passing fish at dams or natural barriers |
EP3556941B1 (en) * | 2018-04-19 | 2022-03-16 | J.J. van Boxel Holding B.V. | Technical fish lock |
NL2020791B1 (en) * | 2018-04-19 | 2019-10-28 | J J Van Boxel Holding B V | Technical fish lock |
CN109113034A (zh) * | 2018-10-22 | 2019-01-01 | 河北农业大学 | 一种旋流式太极八卦鱼道 |
CN112030906A (zh) * | 2020-08-14 | 2020-12-04 | 中国水利水电科学研究院 | 一种鱼道出口系统 |
WO2022076597A1 (en) * | 2020-10-06 | 2022-04-14 | Percheron Power, LLC | Bi-directional fish pass helix |
CN113068639B (zh) * | 2021-03-12 | 2022-12-16 | 水利部中国科学院水工程生态研究所 | 一种鱼类上溯能力研究装置 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US132349A (en) * | 1872-10-22 | Improvement in fish-ways | ||
US1730005A (en) * | 1926-07-16 | 1929-10-01 | Ellsworth T Grether | Hydrostep for fish streams |
US2978873A (en) * | 1958-10-20 | 1961-04-11 | Northwest Power Ind Ltd | Fishway structure |
US3038314A (en) * | 1958-11-07 | 1962-06-12 | Hultman Andrew Norman | Spiral fish ladder |
-
1973
- 1973-10-06 GB GB4677373A patent/GB1451944A/en not_active Expired
-
1974
- 1974-07-15 US US05/488,380 patent/US3962876A/en not_active Expired - Lifetime
- 1974-09-25 NO NO74743459A patent/NO139646C/no unknown
- 1974-10-04 IE IE2061/74A patent/IE39935B1/xx unknown
- 1974-10-04 SE SE7412512A patent/SE7412512L/xx unknown
- 1974-10-04 CA CA211,684A patent/CA1001429A/en not_active Expired
- 1974-10-07 JP JP49114805A patent/JPS50106434A/ja active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
NO743459L (no) | 1975-05-05 |
SE7412512L (no) | 1975-04-07 |
GB1451944A (en) | 1976-10-06 |
IE39935L (en) | 1975-04-06 |
JPS50106434A (no) | 1975-08-21 |
IE39935B1 (en) | 1979-01-31 |
US3962876A (en) | 1976-06-15 |
NO139646C (no) | 1979-04-18 |
CA1001429A (en) | 1976-12-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
NO139646B (no) | Fisketrapp. | |
US4441029A (en) | Hydropower turbine system | |
US2335817A (en) | Stream motor | |
US1763976A (en) | Endless water course | |
CA2256402A1 (en) | Fish ladder and its construction | |
JPH0447723B2 (no) | ||
US20160024735A1 (en) | Helical eel ramp | |
WO2004009911B1 (en) | Fish ladder for passing dams | |
KR101011080B1 (ko) | 관거 내부의 유속 증가 탑플로우 | |
FI57020C (fi) | Braennareldad vaermepanna | |
US20200400113A1 (en) | Systems and methods for hydroelectric systems | |
US2978873A (en) | Fishway structure | |
US132349A (en) | Improvement in fish-ways | |
RU2451132C1 (ru) | Рыбоход для высоконапорного гидроузла | |
US1900144A (en) | Hydraulic machine | |
CN112195880B (zh) | 适用于高陡狭窄地形的坝后式厂房全鱼道系统及施工方法 | |
JP2000290980A (ja) | 水力発電装置を備えた魚道設備 | |
KR101129840B1 (ko) | 관거 내부의 유속 증가 탑플로우 | |
CN109778772B (zh) | 一种改善侧向进水泵站进水池流态的联合导流装置 | |
WO2017060732A1 (en) | Turbine system | |
GB2452250A (en) | Fish ladder in the form of a plurality of tubes | |
SU1237734A1 (ru) | Водоспускное сооружение | |
US1722438A (en) | Hydraulic power plant | |
US824662A (en) | Water-wheel. | |
RU2221932C2 (ru) | Бесплотинная гидроэлектростанция |