NO136708B - - Google Patents
Download PDFInfo
- Publication number
- NO136708B NO136708B NO283572A NO283572A NO136708B NO 136708 B NO136708 B NO 136708B NO 283572 A NO283572 A NO 283572A NO 283572 A NO283572 A NO 283572A NO 136708 B NO136708 B NO 136708B
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- drum
- crop
- relation
- machine
- hay
- Prior art date
Links
- 239000010902 straw Substances 0.000 claims description 5
- ATJFFYVFTNAWJD-UHFFFAOYSA-N Tin Chemical compound [Sn] ATJFFYVFTNAWJD-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 11
- 238000001035 drying Methods 0.000 description 3
- 244000025254 Cannabis sativa Species 0.000 description 1
- 229910000639 Spring steel Inorganic materials 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01B—NON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
- C01B17/00—Sulfur; Compounds thereof
- C01B17/69—Sulfur trioxide; Sulfuric acid
- C01B17/74—Preparation
- C01B17/76—Preparation by contact processes
- C01B17/765—Multi-stage SO3-conversion
- C01B17/7655—Multi-stage SO3-conversion with intermediate absorption
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Catalysts (AREA)
- Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)
- Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)
Description
Anordning ved høyvender.
Foreliggende oppfinnelse angår land-bruksmaskiner, spesielt maskiner for behandling av høy, av den art som omfatter en roterbar tindebærende trommel som samler opp grøden fra marken og forskyver den bakover i forhold til høyvendereri og anordninger for å holde trommelen slik at den kan rotere om en horisontal akse som er skråstillet i forhold til høyvenderens kjøreretning, slik at dens underside beveger seg fremover i forhold til marken, hvorved trommelen plukker opp stråene og slynger dem i adskilt tilstand opp i luften fra oversiden av trommelen.
I maskiner av denne art har de deler som skal gripe grøden i alminnelighet tidligere vært lagret slik at de har kunnet dreie seg om en akse som er rett tvers på fremføringsretningen for maskinen slik at grøde som nettopp er slått eller raket sam-men og som gripes av disse deler leveres tilbake på den markstripe som tidligere var dekket av vedkommende grøde og som føl-gelig ofte er fuktig eller våt slik at den ønskete tørking blir dårlig.
Det er tidligere kjent maskiner for vending av høyskårer eller for raking av skårer, hvor høyet vendes over eller rakes i kompakt tilstand i sideveis retning slik at det føres ut fra maskinen til siden for den opprinnelige skårelinje, idet slik utføring i et tilfelle utføres ved hjelp av en sideveis rettet avleveringsrenne. Det er også kjent maskiner for løfting av skåren slik at denne føres i sideveis kompakt tilstand tilbake på marken umiddelbart bak linjen for den opprinnelige skåre.
Foreliggende oppfinnelse går ut på en anordning hvor ulempene ved de tidligere kjente anordninger er unngått.
Det særegne ved anordningen i henhold til oppfinnelsen er at det ovenfor trommelen er anbragt en i og for seg kjent hette, som er anbragt slik i forhold til trommelen at de adskilte strå, som slynges ut fra trommelen, ledes innvendig langs hetten og avbøyes nedover og bakover mellom et par i og for seg kjente veltebrett som konvergerer bakover, idet veltebrettene er anbragt bak den øvre side av trommelen tett ved den bakre kant av hetten, og at anordninger som holder de to veltebrett muliggjør regulering av disse uavhengig av hverandre i forhold til trommelen, til forskjellige skråstillinger i forhold til kjøre-retningen slik at grøden, som slynges ut av trommelen, i sin helhet kan føres til siden for den stripe av marken som like før var dekket av grøden, og forme den således avleverte grøde til en smal luftig rad.
Fordelene ved anordningen i henhold til oppfinnelsen vil fremgå av den følgende beskrivelse, idet det vises til vedføyde Leg-ninger. Fig. 1 viser et grunnriss av en maskin for behandling av høy i henhold til foreliggende oppfinnelse, men maskinen er vist i en stilling som bare viser den virkning som kan oppnås ved hjelp av tidligere kjente maskiner. Fig. 2 viser et grunnriss av den maskin som er vist i fig. 1, i arbeidsstilling i henhold til foreliggende oppfinnelse. Fig. 3 viser et delsnitt i større måle-stokk av den maskin som er vist i fig. 2. Fig. 4 viser et sideriss av den maskin som er vist i fig. 3.
Det skal først henvises til fig. 3 på tegningene. Den maskin for behandling av høy som er vist der omfatter en ramme 10 som består av to parallelle sidedeler 11 som ligger i avstand fra hverandre og er forbundet med hverandre ved sine forreste ender ved hjelp av en tversgående del 12, mens de bakre ender av sidedelene 11 er forbundet ved hjelp av en skjermbærer-ramme 13 som har form som en omvendt U og består av en øverste del 14 og et par loddrette sidedeler 15 hvis nedre ender er forbundet med de bakre ender av de vannrette sidedeler 11.
De to vannrette sidedeler 11 er forsynt med lagre 16 hvor det er lagret vannrette akseltapper 17 for en tinnetrommel 18.
Denne trommel 18 er tett og er forsynt med et antall, som vist, fire tversgående rekker av tinner 19 som utgjør de deler som skal gripe grøden.
Som klart vist i fig. 3, ligger tinnene 19 i rekker i avstand fra hverandre i en retning parallelt med, d.v.s. langs omdreiningsaksen for tinnetrommelen, nemlig aksen for trommelakslen 17, slik at hver tinne-rekke strekker seg langs denne om-dreiningsakse.
Hver tinne er dannet av et stykke fjær-ståltråd, hvis ytre parti 20 er innrettet til å gripe grøden med, det indre parti er ut-formet som en tettviklet fjær 21 som er festet til tinne-tromlen og danner en bøye-lig og elastisk forbindelse mellom det ytre eller arbeidspartiet 20 av hver tinne og tromlen.
Tromlen er innrettet til å dreies i den retning som er antydet ved hjelp av de to piler i fig. 4 slik at undersiden av tromlen beveger seg forover i forhold til fremfør-ingsretningen for maskinen, slik som antydet ved hjelp av pilen i fig. 2 og 3, og i denne hensikt er den forreste ende av maskinen forsynt med en drivaksel 22 som pe-ker forover og hvis forreste ende på kjent måte er innrettet til å forbindes med kraft-uttaket på en traktor hvorav en del er vist ved 9 i fig. 2. Drivakslen 22 er gjennom en reduksjons-rem 23 forbundet med tromlen 18.
Rammen 10 bærer en hette 24 som, fra et sted like foran den forreste side av tromlen 18 med sine tinner 19, strekker seg bakover og oppover over toppen av tromlen med den bakre kant av den øvre del av hetten lestet til den øverste del 14 av rammen 13.
Hetten er på hver side forsynt med et nedhengende sideparti 25 på en slik måte
at den er apen bak tinnetromlen 18. På nver av de to loddrette sidedeler 15 er en skjerm 27 hengslet om en loddrett akse 2b,
idet de to skjermer tilsammen danner et
grødeavbøynirigselement og disse to skjermer er anordnet slik at de konvergerer i retning bakover fra maskinen, d.v.s. i retning motsatt iremiøringsretningen, slik som vist ved hjelp av pilen i fig. 3.
Slik bakoverskraning av hver skjerm 27 kan innstilles tor seg ved at den øvre
Kant av hver skjerm er forsynt med en rekke hull 28 som løsbart kan oppta den oakre ende av et tilsvarende stag 29 hvis xorreste ende 30 er hengslet om en loddrett akse på den øvre del 14 av rammen 13.
Hver av sidedelene 11 av rammen 10 er nær sine bakre ender forsynt med omtrent vannrett knekt 31 som strekker seg ut til siden og skal bære et markhjul. Hver slik knekt har på oversiden et oppstående rør 32 som kan oppta og danne loddrett lager for en omtrent loddrett tapp 33 som bærer en mark-hjul-gaffel 34 hvor det er lagret et fritt dreibart markhjul 35.
Den øvre ende av hvert rør 32 bærer en kvadrantplate 36 av kjent form, med en rekke hakk 37 for inngrep med en tånn 38 som er forskyvbart anordnet på kjent måte på en arm 39 som er anordnet på den øvre ende av hver tapp 33.
Anordningen er slik at omdreinings-planet for hvert av de to markhjul 35 derved kan innstilles fra en stilling hvor det ligger loddrett på dreieaksen for tinne-tromlen 18, slik som det er vist i fig. 1 og 3 på tegningene, til en stilling hvor planene, samtidig som de stadig er innbyrdes parallelle, nå ligger skrått i forhold til omdreiningsaksen for tinnetromlen, slik som vist i fig. 2.
Da fremføringsretningen for maskinen vil være parallell med de innbyrdes parallelle plan gjennom markhjulene, vil dreieaksen for tinnetromlen i den skrå stilling som er vist i fig. 2, d.v.s. dreieaksen fer tinnene 19 som skal gripe grøden, ligger skrått i forhold til en retning som ligger loddrett, d.v.s. tvers på fremføringsretnin-gen for maskinen slik som antydet med en pil i fig. 2.
Innstillingsanordningen 39, 36 for kvadranten og armen, som varierer skrå-stillingen for planet gjennom markhj ulet og dreieaksen for tinnetromlen er innrettet slik at markhj ulet kan stilles i forskjellige skråstillinger til dreieaksen for tromlen og dermed kan dreieaksen for tinnene 19 stilles i forskjellige skråstillinger i forhold til en retning som er rett tvers på fremføringsretningen for maskinen.
Denne innstillingsanordning er et eks-empel på en av mange anordninger som kan brukes for å sette markhj ulet i flere forskjellige skråstillinger i forhold til dreeiaksen for tinnene 19.
Den forreste ende av maskinen er forsynt med den vanlige trekkstang 40, hvis forreste ende har den vanlige hengselsfor-bindelse med traktorens trekkstang 41, og hvis drivaksel 22 omfatter et universalledd 42, 43 av kjent art ved for- og bak-endene, slik at maskinen kan trekkes etter en traktor i den skråstilling som er vist i fig. 2.
Under bruk av maskinen i henhold til oppfinnelsen på den måten som er vist i fig 2, er de to markhjul 35 innstillet ved hjelp av anordningen 39, 36 slik at dreieaksen for tinnetromlen 18, og dermed for tinnene 13 ligger i en skråstilling, hensiktsmessig av størrelsesordnen 30° i forhold til en retning perpendikulært på omdreiningsaksen for markhjulene, slik som tydelig vist i fig. 2, og maskinen føres frem i denne stilling langs en skåre 44 hvor grøden skal vendes.
I praksis vil det være mange parallelle skårer 44 med gress eller høy liggende på en tilsvarende markstripe med et mellomrom 45 mellom nabo-skårer, idet dette mellomrom er dannet på kjent måte ved hjelp av det skårebrett som normalt er anordnet ved den ytre ende av slåmaskinkniven, og da denne markstripe 45 mellom naboskå-rer 44 ikke er dekket vil den være tørr, unntagen når det regner eller nettopp har regnet.
Når tinnene 19 griper grøden vil de søke å flytte denne i en retning parallell med dreieretningen for tinnene, dvs. i et plan loddrett på dreieaksen for tinnetromlen 18, idet den grøde som gripes av de tinner som dreier seg forover på undersiden av tromlen blir løftet og avlevert ved hjelp av tinnene på oversiden av tromlen i den retning tinnene på oversiden av tromlen nettopp da beveger seg. Følgen er at i ste-det for at grøden blir avlevert rett bakover slik som er vist ved 46 i fig.l, slik som det har vært vanlig i kjente maskiner, blir grøden avlevert til siden mot en side av maskinen samt bakover, slik som vist ved 47 i fig. 2, dvs. i retning mot den nærmeste stripe 45 som ikke er dekket og er tørr.
Den nøyaktige retning for denne side-avlevering styres ved hjelp av skjermene 27 som utgjør et grødeavbøyningselement hvor grøden forskyves langs innsidene i sideretningen og som vist i fig. 2 er disse to skjermer 27 innstillet i forhold til hverandre om sine hengsler 26 ved hjelp av de løsbare stag 29 og hullene 28 slik at de bakre loddrette kanter 48 av hver av de to skjermer ligger i en sideavstand fra hverandre som er litt mindre enn bredden av markstripen 45, en bredde som i alminnelighet er av størrelsesordenen ca. 40—50 cm.
Innstillingen av skjermene og frem-føringsretningen for maskinen er innrettet slik, som tydelig vist i fig. 2, at åpningen 49 mellom de bakre kanter 48 av skjermene ligger på linje med den ikke dekkete markstripe 45 slik at i det minste det vesentlig-ste av grøden blir lagt av på denne tørre stripe og ikke på mark som før vendingen var dekket av en skåre slik at den stadig er fuktig eller våt.
Ikke bare blir således grøden i hver skåre 44 utsatt for vending slik at de en-kelte strå blir skilt, slik som vanlig ved vending, men den vendte grøde blir avlevert på tørr mark slik at tørringen blir lettet.
Med den foretrukne anordning som er beskrevet vil dessuten skjermene 27 som konvergerer bakover og som utgjør grøde-avbøyningselementet, sikre at grøden blir lagt tilbake på marken i form av en for-holdsvis smal stripe hvor vinden, på grunn av den smale bredde og luftige tilstand, lett kan trenge gjennom slik at tørkingen blir lettet.
Den samlete bredde av maskinrammen vil bli utført bare litt større enn den vanlige skåre-bredde som følger etter en stan-dard lengde på en slåmaskin-kniv, i alminnelighet ca. iy2 m, som ved anordningen av det nevnte skåre-brett vanlig gir en skåre-bredde 44 på ca. 1—1,2 m og de to markhjul rager bare litt utenfor denne bredde på hver side av maskinen slik at de, som tydelig vist i fig. 2, kan trille på ikke dekket mark istedet for på selve grøden.
Da de to markhjul 35 under drift er låst ved hjelp av sin innstillingsanordning mot å dreie seg om en loddrett akse, med sine dreieplan innbyrdes parallelle, blir maskinen effektivt styrt mot sidebevegelse til tross for hengselforbindelsen ved den bakre ende av den traktor som trekker maskinen.
For å hjelpe til med luftingen av den vendte grøde kan skjermene 27, istedet for å være rette, utføres slik som vist i fig. 4 med en rekke loddrette bølger 50 mot hvil-ke grøden nærmest skjermene blir avlevert, slik at den derved blir ytterligere avbøyet og dermed luftet.
Selv om det er vist en utførelse hvor maskinen er innrettet til å avgi grøden i
sideretningen mot høyre side av maskinen
etterhvert som denne beveges fremover,
er det klart at ved passende innretning av
innstillingsanordningen 39, 36 er mulig å
stille dreieaksen for tinnene 19 i motsatt
skråstilling, slik at maskinen da vil av-levere grøden mot venstre side av maskinen, dvs. omvendt av det som er vist i
fig. 2.
Claims (1)
- Anordning ved høyvender av den artsom omfatter en roterbar tindebærende trommel som samler opp grøden fra marken og forskyver den bakover i forhold til høyvenderen og anordninger for å holde trommelen slik at den kan rotere om en horisontal akse som er skråstillet i forhold til høy vender ens kjøreretning, slik at dens underside beveger seg fremover i forhold til marken, hvorved trommelen plukker opp stråene og slynger dem i adskilt tilstand opp i luften fra oversiden av trommelen, karakterisert ved at det ovenfor trommelen er anbragt en i og for seg kjent hette, som er anbragt slik i forhold til trommelen at de adskilte strå som slynges ut fra trommelen, ledes innvendig langs hetten og avbøyes nedover og bakover mellom et par i og for seg kjente veltebrett som konvergerer bakover, idet veltebrettene er anbragt bak den øvre side av trommelen tett ved den bakre kant av hetten, og at anordninger som holder de to veltebrett muliggjør regulering av disse uavhengig av hverandre i forhold til trommelen, til forskjellige skråstillinger i forhold til kjøreretningen slik at grøden, som slynges ut av trommelen, i sin helhet kan føres til siden for den stripe av marken som like før var dekket av grøden, og forme den således avleverte grøde til en smal luftig rad.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FR7129648A FR2149586A5 (fr) | 1971-08-13 | 1971-08-13 | Perfectionnement a la fabrication de l'acide sulfurique |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO136708B true NO136708B (no) | 1977-07-18 |
| NO136708C NO136708C (no) | 1977-10-26 |
Family
ID=9081846
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO283572A NO136708C (no) | 1971-08-13 | 1972-08-09 | Fremgangsm}te for flertrinns katalytisk oksydasjon av svoveldioksyd til svoveltrioksyd |
Country Status (11)
| Country | Link |
|---|---|
| JP (1) | JPS4827998A (no) |
| AT (1) | AT325062B (no) |
| BE (1) | BE786720A (no) |
| BR (1) | BR7205489D0 (no) |
| DE (1) | DE2239510C3 (no) |
| ES (1) | ES405469A1 (no) |
| FI (1) | FI55164C (no) |
| FR (1) | FR2149586A5 (no) |
| GB (1) | GB1405616A (no) |
| IT (1) | IT970822B (no) |
| NO (1) | NO136708C (no) |
Families Citing this family (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| ZA727754B (en) * | 1972-11-01 | 1974-06-26 | African Explosives & Chem | Improvements in and relating to the manufacture of sulphuric acid |
| JPS50161685A (no) * | 1974-06-19 | 1975-12-27 | ||
| JPS52119706A (en) * | 1975-11-28 | 1977-10-07 | Kerou Majin | Method of and device for cooling underground power cable |
| CN112320768B (zh) * | 2021-01-04 | 2021-03-30 | 联仕(昆山)化学材料有限公司 | 电子级硫酸的生产方法 |
Family Cites Families (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| NL135400C (no) * | 1964-09-25 | |||
| DE1933460C3 (de) * | 1969-07-02 | 1973-11-15 | Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt | Vorrichtung zur Zwischenabsorption und zum Wärmeaustausch bei der kataly tischen Umsetzung SO tief 2 haltiger Gase unter Erzeugung von Schwefelsaure |
-
1971
- 1971-08-13 FR FR7129648A patent/FR2149586A5/fr not_active Expired
-
1972
- 1972-07-26 BE BE786720A patent/BE786720A/xx not_active IP Right Cessation
- 1972-07-28 IT IT6947872A patent/IT970822B/it active
- 1972-08-02 FI FI214872A patent/FI55164C/fi active
- 1972-08-03 ES ES405469A patent/ES405469A1/es not_active Expired
- 1972-08-09 NO NO283572A patent/NO136708C/no unknown
- 1972-08-11 DE DE19722239510 patent/DE2239510C3/de not_active Expired
- 1972-08-11 GB GB3763872A patent/GB1405616A/en not_active Expired
- 1972-08-11 AT AT696972A patent/AT325062B/de not_active IP Right Cessation
- 1972-08-11 BR BR548972A patent/BR7205489D0/pt unknown
- 1972-08-12 JP JP8039572A patent/JPS4827998A/ja active Pending
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| IT970822B (it) | 1974-04-20 |
| ES405469A1 (es) | 1975-09-01 |
| DE2239510B2 (de) | 1980-07-03 |
| JPS4827998A (no) | 1973-04-13 |
| NO136708C (no) | 1977-10-26 |
| GB1405616A (en) | 1975-09-10 |
| DE2239510A1 (de) | 1973-02-22 |
| DE2239510C3 (de) | 1981-03-19 |
| FR2149586A5 (fr) | 1973-03-30 |
| BE786720A (fr) | 1972-11-16 |
| FI55164B (fi) | 1979-02-28 |
| AT325062B (de) | 1975-10-10 |
| FI55164C (fi) | 1979-06-11 |
| BR7205489D0 (pt) | 1973-06-12 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US3059403A (en) | Hay tedding and windrowing machine | |
| US2486766A (en) | Windrow turner | |
| US5177944A (en) | Harvesting crop from parallel windrows | |
| NO136708B (no) | ||
| US4254609A (en) | Machines for working mown crop | |
| US2889959A (en) | Grass root planter | |
| GB1464254A (en) | Soil cultivating implements | |
| US2391427A (en) | Machine for turning windrowed hemp and the like | |
| US3849974A (en) | Materials handling devices | |
| US3559389A (en) | Device for working crop lying on the ground | |
| US4628673A (en) | Haymaking machine for the tedding | |
| US4777788A (en) | Windrow turning apparatus | |
| US2992525A (en) | Hay tedder | |
| US4287710A (en) | Hay machine for working crop lying on the ground | |
| US2975582A (en) | Front mounted rotary wheel side delivery rake | |
| US3006132A (en) | Devices for laterally displacing material lying on the ground | |
| CA1131999A (en) | Seed drill having disc shares | |
| US4862685A (en) | Hay windrow fluffer | |
| US2358872A (en) | Gathering machine | |
| US5974774A (en) | Combination rake and tedder | |
| US3320734A (en) | Haymaking machines | |
| JPH0612965B2 (ja) | 刈取機の穀稈搬送装置 | |
| US3860075A (en) | Row crop rotary rod weeder | |
| US20230029318A1 (en) | Rotary Rake | |
| GB2173383A (en) | Displacing crop |