NO124348B - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
NO124348B
NO124348B NO91669A NO91669A NO124348B NO 124348 B NO124348 B NO 124348B NO 91669 A NO91669 A NO 91669A NO 91669 A NO91669 A NO 91669A NO 124348 B NO124348 B NO 124348B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
fish
neck
circular knives
pair
cutting
Prior art date
Application number
NO91669A
Other languages
English (en)
Inventor
A Niska
Original Assignee
Findus As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Findus As filed Critical Findus As
Priority to NO91669A priority Critical patent/NO124348B/no
Publication of NO124348B publication Critical patent/NO124348B/no

Links

Landscapes

  • Processing Of Meat And Fish (AREA)

Description

Fremgangsmåte for hodekutting, fortrinnsvis nakkekutting av fisk samt maskin for gjennomføring av fremgangsmåten .
Foreliggende oppfinnelse vedrører en fremgangsmåte for nakkekutting av fisk, for fjernelse av ørebenene, idet fiskens hode allerede er fjernet og kverken oppskåret, og hvor fisken fremføres i sin lengderetning med halen fremst og med buklappene hvilende på og styrt av skråstilte skinner, og hvor selve kutteoperasjonen utføres ved hjelp av to innbyrdes skråstilte sirkelkniver som er opp og nedad bevegelige og anbragt over fiskens fremføringsbane med de hosliggende skjærende egger vendt mot fremføringsretningen. Oppfinnelsen vedrører videre en nakkekuttermaskin til bruk ved gjennomføring av fremgangsmåten, og omfatter et par innbyrdes skråstilte og med fiskens fremfør-ingsbane parallelle skinner med de hosliggende kanter vendt oppad, mellom hvilke skinner sadler for fremføring av fisk kan passere, et sirkelknivpar med innbyrdes skråstilte sirkelkniver anordnet over og bevegelig til og fra fremføringsbanen.
Det er alminnelig kjent og brukt forskjellige.fiskebear-beidelsesmaskiner for avkutting av fiskehoder, eventuelt en del av nakkepartiet etter at fiskehodene er fjernet, for derved å fjerne nakkebenene.
I en tidligere kjent hodekuttemaskin for fisk, fremføres fisken i sin lengderetning med hodet foran og ryggen vendt oppad,
og det nyttes et. sirkelknivpar med sirkelknivene stilt i innbyrdes vinkel og som kan føres til og fra transportbanen for kutting av hodet på fisken. Imidlertid skjer fremføringen av fisken diskontinu-erlig, og den stoppes i riktig posisjon under sirkelknivparet som deretter føres ned i spiss vinkel med fremføringsretningen, og det fremkomne snitt strekker seg fra den fremre del av nakkepartiet på skrå bakover og ned til fiskens bukside.
Ved foreliggende oppfinnelse er det tatt sikte på å tilveiebringe en fremgangsmåte for nakkekutting eller hodekutting av fisk, hvor fisken føres kontinuerlig fremad langs fremføringsbanen under samtidig hode-eller nakkekutting, som utføres slik at mest mulig av det kjøttfulle nakkestykke blir igjen på fisken, samtidig som ørebenene fjernes.
Fremgangsmåten er karakterisert ved at fisken føres kontinuerlig fremad og at knivene senkes tilnærmet vinkelrett på tvers av fremføringsbanen for kutting når fiskens nakkeparti samt buklappene som brettes ut under kutteoperasjonen ved hjelp av de skråstilte skinner, kommer i riktig posisjon under disse slik at et skrått og noe buet snitt oppnås på hver side av fiskenakken hvorved ørebenene fjernes og det kjøttfulle nakkestykke forblir på fiskekroppen.
Fremgangsmåten er videre karakterisert ved at det nyttes en føler for avføling av nakkepartiets posisjon for via hensiktsmessige midler, å starte sirkelknivparets bevegelse nedad.
Oppfinnelsen går videre ut på å tilveiebringe en nakkekuttermaskin til bruk for gjennomføring av fremgangsmåten, og det karak-teristiske ved denne er at sirkelknivparet er bevegelig i en bane tilnærmet vinkelrett på tvers av fremføringsbanen og at det i de skråstilte skinner er anordnet slisser i hvilke sirkelknivene blir ført ned under siste fase av kutteoperasjonen, samt at det bakre parti av skinnene er vridd i forhold til det fremre parti, for å bevirke ut-bretting av buklappene på fisken under dennes fremføring, for å lette avkuttingen.
Et videre' trekk er at det er anordnet en føler beregnet til å komme i kontakt med fiskens nakkeparti og ved en bestemt posisjon av dette, via hensiktsmessige midler, bevirke nedføring av sirkelknivparet.
Oppfinnelsen skal beskrives nærmere med henvisning til tegningen, som i perspektiv viser nakkekuttemaskinen.
Nakkekuttermaskinen omfatter i forbindelse med frem-føringsbanen 1, to langsmed denne forløpende og innbyrdes skråstilte skinner 2, hvis bakre parti 3 er vridd i forhold til skinnenes fremre parti, slik at de flater mer ut. De nevnte bakre skinnepartier er forsynt med slisser 4> som samvirker med sirkelknivene 5 i et sirkelknivpar som er bevegelig ned og opp i en bane tilnærmet vinkelrett på et horisontalplan gjennom fremføringsbanen 1. Sirkelknivene 5 blir drevet fra hver sin motor 6, og sirkelknivene med motorer er montert på hver sin konsoll 7> hvilke igjen er festet til en tverr-bjelke 8 som kan føres opp og ned langsmed føringsstenger 9 på hensiktsmessig vis. Føringsstengene 9 kan være svingbart opplagret ved sine nedre partier, slik at sirkelknivenes bevegelse ned og opp kan avvike f.eks. opptil +-10° fra nevnte bane som står vinkelrett på et horisontalplan gjennom fremføringsbanen 1. Drift av sirkelknivene 5 og ned- og oppføring av bjelken 8 kan fortrinnsvis skje ved hjelp av luftmotorer. Det er videre anordnet en føler 10 som er svingbart opp-hengt på et fremspring 11 på en ramme 12, i hvilken føringsstengene 9 er montert, og ved hjelp av hvilken ramme nakkekuttermaskinen kan monteres på f.eks. en filetmaskin eller på en ønsket plass i en bane for fiskebehandling. Føringsskinnene 2 danner en langsgående spalte 13 mellom sine oppadvendte,hosliggende kanter, i hvilken spalte en sadel eller et medbringerorgan (ikke vist) kan passere, for fremføring av fisken. For å sikre fiskens posisjon på fremføringsbanen under selve skjæreoperasjore n, kan f.eks. føleren 10 være utformet som en buet flate som støtter og eventuelt trykker fisken ovenfra og ned mot fremføringsbanen. Det kan også eventuelt anordnes flere bakenfor-liggende føringer eller støtter for samme formål, som startes og be-veges i avhengighet av føleren og de operasjoner den igangsetter.
Ved bruk av nakkekuttermaskinen anbringes fisken 14 på den ikke viste sadel eller medbringerorgan, eller kommer på dette fra en foregående maskin, med fortrinnsvis hodet avkuttet og kverken oppskåret og med halen i fremføringsretningen.' Ved hjelp av de skråstilte skinner, styres buklappene 15 noe ut til siden og blir på skinnenes bakre parti 3 brettet helt ut, på grunn av nevnte bakre partis vrid-ning- utad i forhold til skinnenes fremre parti. Like før fiskens 14 nakkeparti 16 kommer frem til nevnte bakre skinneparti 3> blir nakkepartiets 16 posisjon avfølt av føleren 10, som via hensiktsmessige midler, bevirker nedføring av sirkelknivparet, slik at sirkelknivene 5 skjærer ned i nakkestykket 16 og fjerner, nakkebenene (ikke vist), samtidig som fisken 14 føres kontinuerlig fremover langs fremførings-banen 1.
Ved riktig innstilling av føleren 10, oppnås derved
at sirkelknivene 5 skjærer et skrått og noe buet snitt 17, hvorved ørebenene blir skåret'løs, samt at en vesentlig del 16' av nakkepartiet l6 bibeholdes.
Som tidligere nevnt, kan sirkelknivene 5 °g tverrbjelken 8 fortrinnsvis drives med trykkluftmotorer, og føleren kan da eventuelt påvirke et organ for trykkluftstyring av driftsmotoren for tverrbjelkens 8 ned- og oppbevegelse. Selvsagt kan også føleren påvirke f.eks. en mikrobryter som via et relé, kobler inn drivmotoren for tverrbjelken 8.
Det vil være mest praktisk at sirkelknivene 5 blir drevet kontinuerlig av motorene 6 og kun startes eller stoppes i avhengighet av hvorvidt maskinen skal brukes eller ikke. Føleren 10 kan selvsagt innstilles på en hvilken som helst hensiktsmessig måte, for å tilpasses de forskjellige fisketyper og dermed -størrelser som måtte bli sendt gjennom nakkekutteren.
Det er ved foreliggende oppfinnelse tilveiebragt en enkel og grei fremgangsmåte for nakke- eller hodekutting av fisk,•
hvor selve fremføringen av fisken foregår kontinuerlig, hvorved unngås unødig komplisert utstyr 1 forbindelse med intermittent fremføring av en transportbane. Videre er det oppnådd en enkel og pålitelig maskin med et minimum av bevegelige komponenter, hvilket forenkler drift og vedlikehold samt nedsetter produksjonsomkostningene.

Claims (2)

1. Fremgangsmåte for hodekutting, men fortrinnsvis for nakkekutting av fisk for fjernelse av ørebenene, idet. fiskens hode allerede er fjernet og kverken oppskåret, og hvor fisken fremføres i sin lengderetning med halen fremst og med buklappene hvilende på og styrt av skråstilte skinner, og hvor selve kutteoperasjonen ut-føres ved hjelp av et sirkelknivpar med innbyrdes skråstilte sirkelkniver, som er opp og nedad bevegelig og anbragt over fiskens frem-føringsbane med de hosliggende skjærekanter vendt mot fremførings-retningen, karakterisert ved at fisken føres kontinuerlig fremad og at knivene senkes tilnærmet vinkelrett på tvers av fremføringsbanen, for kutting når fiskens nakkeparti samt buklappene som brettes ut under kutteoperasjonen ved hjelp av de skråstilte skinner kommer i riktig posisjon under disse, slik at et skrått og noe buet snitt oppnås på hver side av fiskenakken, hvorved ørebenene fjernes og det kjøttfulle nakkestykke forblir på fiskekroppen»
2. Fremgangsmåte ifølge krav 1, karakterisert ved at det nyttes en føler for avføling av nakkepartiets posisjon, for via hensiktsmessige midler, å starte sirkelknivparets bevegelse nedad.
3- Nakkekuttermaskin til bruk ved gjennomføring av fremgangsmåten ifølge krav 1-2, omfattende et par innbyrdes skråstilte og med fiskens fremføringsbane parallelle skinner (2) med de hosliggende kanter vendt oppad, mellom hvilke skinner sadler for fremfø-ring av fisk (14) kan passere, et sirkelknivpar (5) med innbyrdes skråstilte sirkelkniver anordnet over og bevegelig til og fra frem-føringsbanen (1), karakterisert ved at sirkelknivparet (5) er bevegelig i en bane tilnærmet vinkelrett på tvers av fremføringsbanen (1) og ved at det i de skråstilte skinner (2) er anordnet slisser (4), i hvilke sirkelknivene (5) blir ført ned under siste fase av kutteoperasjonen, samt at det bakre parti (3) av skinnene (2) er vridd i forhold til det fremre parti, for å bevirke ut-bretning av buklappene (15).
4« Nakkekuttermaskin ifølge krav 3»karakterisert ved at det er anordnet en føler (lo) beregnet til å komme i kontakt med fiskens nakkeparti (16) ved" en bestemt posisjon av dette, og via hensiktsmessige midler, bevirke nedføring av sirkelknivparet (5)«
NO91669A 1969-03-04 1969-03-04 NO124348B (no)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO91669A NO124348B (no) 1969-03-04 1969-03-04

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO91669A NO124348B (no) 1969-03-04 1969-03-04

Publications (1)

Publication Number Publication Date
NO124348B true NO124348B (no) 1972-04-10

Family

ID=19877875

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO91669A NO124348B (no) 1969-03-04 1969-03-04

Country Status (1)

Country Link
NO (1) NO124348B (no)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3943600A (en) Apparatus and process for cutting chicken
EP0054060B1 (en) Bird cutting plant
US5035673A (en) On-line breast halver
US4894885A (en) Killing device for poultry
US3908230A (en) Process and apparatus for filleting fish
US20080171506A1 (en) Processing of Carcass Parts of Slaughtered Poultry
KR20130023227A (ko) 가공시 다른 도구들에 의해 남겨진 웹을 절단하여, 머리가 잘리고 내장이 제거된 생선의 뼈대로부터 살코기를 완전히 분리하기 위한 장치 및 방법
KR101661044B1 (ko) 가금류 사체로부터 이미 부분적으로 분리된 가슴필렛을 내장이 제거된 가금류 몸체의 사체로부터 완전히 분리하는 장치와 방법
SU1667618A3 (ru) Способ отделени крыльев от тушек птицы и устройство дл его осуществлени
US4236275A (en) Process for the filleting of fish
JPH08228669A (ja) 魚おろし方法及び装置
US4825510A (en) Apparatus for filleting fish
US3570048A (en) Apparatus for producing fish fillets free from pinbones
US4815168A (en) Method and apparatus for dividing up the body of slaughtered poultry
US4056866A (en) Fish processing machines
US5083972A (en) Method and apparatus for decapitating and eviscerating fish
US2210234A (en) Fish-filleting machine
US5273485A (en) Apparatus for mechanically processing poultry bodies
US4507824A (en) Device for filleting beheaded fish
US20150305354A9 (en) Method for mechanically removing pin bones from fillet parts of conveyed fish and device for performing said method
US4151629A (en) Method and device for gaining fish meat
US3680174A (en) Method of and apparatus for gripping a fish for mechanical dressing
DK151762B (da) Apparat til fjernelse af hovedet og de hermed sammenhaengende indvolde fra fisk.
US2857621A (en) Method of removing pin bones from fish
US2166939A (en) Fish cutting and cleaning machine