MD703Z - Seră multisezonieră - Google Patents

Seră multisezonieră Download PDF

Info

Publication number
MD703Z
MD703Z MDS20120172A MDS20120172A MD703Z MD 703 Z MD703 Z MD 703Z MD S20120172 A MDS20120172 A MD S20120172A MD S20120172 A MDS20120172 A MD S20120172A MD 703 Z MD703 Z MD 703Z
Authority
MD
Moldova
Prior art keywords
film
greenhouse
light
air
layers
Prior art date
Application number
MDS20120172A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Георгий КОХАНОВСКИЙ
Александру СТРАТАН
Тудор БАЖУРА
Николае ПОПА
Валериу ДОГА
Ион БИЗУЦКИЙ
Тудор МЕРЕАКРЕ
Original Assignee
Национальный Институт Экономических Исследований Академии Наук Молдовы
Георгий КОХАНОВСКИЙ
Александру СТРАТАН
Тудор БАЖУРА
Николае ПОПА
Валериу ДОГА
Ион БИЗУЦКИЙ
Тудор МЕРЕАКРЕ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Национальный Институт Экономических Исследований Академии Наук Молдовы, Георгий КОХАНОВСКИЙ, Александру СТРАТАН, Тудор БАЖУРА, Николае ПОПА, Валериу ДОГА, Ион БИЗУЦКИЙ, Тудор МЕРЕАКРЕ filed Critical Национальный Институт Экономических Исследований Академии Наук Молдовы
Priority to MDS20120172A priority Critical patent/MD703Z/ro
Publication of MD703Y publication Critical patent/MD703Y/ro
Publication of MD703Z publication Critical patent/MD703Z/ro

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/25Greenhouse technology, e.g. cooling systems therefor

Landscapes

  • Greenhouses (AREA)

Abstract

Invenţia se referă la agricultură, şi anume la construcţiile agricole de cultivare pe teren protejat, în particular la o seră multisezonieră.Sera, conform invenţiei, constă dintr-o carcasă (1) formată din secţii, instalată pe un fundament (2), în care fiecare secţie constă dintr-un cadru executat din ţevi (7), fixate cu fire de întindere transversale, şi două straturi de peliculă de polimeri (8, 9), fixate pe cadru şi îmbinate etanş cu formarea unui strat izolator de aer. Stratul exterior (8) de peliculă este executat din peliculă permeabilă pentru lumină, iar cel interior (9) este combinat, un perete longitudinal şi unul frontal fiind executaţi din peliculă reflectoare de lumină, restul părţilor - din peliculă permeabilă pentru lumină, pereţii longitudinali sunt dotaţi cu oberlihturi (6) instalate în şah, iar între straturile de peliculă (8, 9) este amplasat un încălzitor (10) cu film în infraroşu şi un dispozitiv (11) pentru transportul forţat al aerului.

Description

Invenţia se referă la agricultură, şi anume la construcţiile agricole de cultivare pe teren protejat, în particular la o seră multisezonieră.
Este cunoscută o seră, corpul căreia constă dintr-o carcasă, executată din profil din tablă de oţel subţire laminată la rece, curbat în formă de arcuri de o anumită formă, şi un înveliş pelicular permeabil pentru lumină, care formează o cameră pentru cultivarea plantelor. Sera indicată este uşor de asamblat şi de exploatat, se caracterizează printr-un cost de producţie redus, cu toate acestea dezavantajul principal este imposibilitatea de exploatare în timpul iernii [1].
Se cunoaşte, de asemenea, o seră, la care carcasa este executată din polistiren expandat, pe suprafaţa interioară a căruia este aplicat un element reflector de lumină şi căldură, iar camera pentru cultivarea plantelor este dotată cu un aparat de condiţionare a aerului, ceea ce permite de a exploata sera pe tot parcursul anului, inclusiv în timpul iernii. Carcasa serei, montată pe blocuri de sprijin, este cu multe secţii. Lungimea poate fi oricare, dar multiplă lungimii secţiei, deoarece sera cu multe secţii este formată din contul îmbinării cap la cap a suprafeţelor frontale ale secţiilor în direcţie longitudinală. Cu toate aceastea, executarea carcasei serei din polisrtiren expandat, impermeabil la lumină, conduce la necesitatea de a utiliza iluminatul electric intensiv în timpul întregii perioade de utilizare a serei [2]. De aceea, principalul dezavantaj al acestei soluţii tehnice este consumul sporit de energie şi costul de producţie relativ mare al serei.
Cea mai apropiată soluţie tehnică este o seră cu multe secţii pentru orice anotimp, corpul căreia constă din pereţi verticali din lemn sau cărămidă, izolaţi termic din interior cu polietilenă expandată şi acoperiţi cu un material reflector de lumină şi căldură - o folie de aluminiu. Acoperişul este executat din ţevi de plastic curbate, fixate cu fire de întindere transversale, care se sprijină pe pereţi şi două straturi de policarbonat cu formarea unui strat izolator de aer [3].
La o asemenea construcţie a serei există, de asemenea, necesitatea iluminării suplimentare. Acest lucru duce la un consum de energie semnificativ. În plus, utilizarea materialelor costisitoare sporeşte în mod semnificativ costul de producţie al serei.
Problema pe care o rezolvă prezenta invenţie constă în crearea unui microclimat confortabil în seră cu un consum de energie redus, simplificarea construcţiei şi reducerea costului de producţie al serei.
Problema indicată se soluţionează prin aceea că sera multisezonieră constă dintr-o carcasă formată din secţii, instalată pe un fundament, în care fiecare secţie constă dintr-un cadru executat din ţevi, fixate cu fire de întindere transversale, şi două straturi de peliculă de polimeri, fixate pe cadru şi îmbinate etanş cu formarea unui strat izolator de aer, totodată stratul exterior de peliculă este executat din peliculă permeabilă pentru lumină, iar cel interior este combinat, un perete longitudinal şi unul frontal fiind executaţi din peliculă reflectoare de lumină, restul părţilor - din peliculă permeabilă pentru lumină, pereţii longitudinali sunt dotaţi cu oberlihturi instalate în şah, iar între straturile de peliculă este amplasat un încălzitor cu film în infraroşu şi un dispozitiv pentru transportul forţat al aerului.
La seră în calitate de fundament se utilizează un fundament izolat termic, îngropat în sol, sau acoperişul unei încăperi pentru animale sau păsări.
Sera este dotată cu stelaje şi răsadniţe şi/sau sistem de producere pe bandă a furajelor verzi.
Dispozitivul pentru transportul forţat al aerului este unit cu conducte de aer amplasate sub stelaje cu posibilitatea transportului aerului evacuat din încăperile pentru animale şi păsări.
Răsadniţa este constituită dintr-o carcasă, pe care sunt fixate două straturi de peliculă de polimeri îmbinate etanş cu formarea unui strat izolator de aer, totodată stratul exterior este executat din peliculă permeabilă pentru lumină, cel interior - din peliculă reflectoare de lumină, iar între acestea este amplasat un încălzitor cu film în infraroşu.
Esenţa invenţiei se explică cu ajutorul desenelor din fig. 1, 2, care reprezintă:
- fig. 1, vederea generală a serei pe un fundament îngropat în pământ;
- fig. 2, secţiunea transversală a serei amplasate pe acoperişul unei încăperi pentru întreţinerea anumalelor.
Sera se confecţionează dintr-o carcasă formată din secţii 1, instalată pe un fundament izolat termic îngropat în sol 2, sau pe acoperişul unei încăperi pentru animale, păsări etc. 3. În cazul utilizării unui fundament îngropat în sol 2, la executarea acestuia se izolează termic partea interioară.
Carcasa serei 1 este executată din pereţi verticali sau uşor înclinaţi în interior 4 şi un acoperiş 5, care poate fi cu o singură pantă sau în două pante. Pereţii longitudinali 4 sunt dotaţi cu oberlihturi pivotante cu înclinaţie în ambele direcţii 6. Rotirea oberlihtului în interior sau exterior se efectuează în funcţie de temperatura aerului, direcţia şi puterea vântului. Oberlihturile sunt aranjate în şah, ceea ce elimină curentul direct, extinde zona de ventilare şi reduce considerabil numărul de oberlihturi. Acestea sunt dotate cu fixatoare (nu este arătat). Fiecare secţie constă dintr-un cadru, executat din ţevi de plastic 7 cu un diametru de 3…4 cm, care se sprijină pe fundamentul 2 sau acoperişul încăperii 3. Distanţa dintre firele de întindere este de 1…1,5 m. Pe cadru sunt fixate două straturi de peliculă de polimeri - exterior 8 şi interior 9, la o distanţă de 10…12 cm unul de la celălalt. În fiecare secţie straturile exterior 8 şi interior 9 ale peliculei sunt îmbinate ermetic cu formarea unui strat izolator de aer, între straturi în partea inferioară este amplasat un încălzitor cu film în infraroşu 10 şi un ventilator 11, care asigură transportul forţat al aerului în spaţiul format. În cazul când pentru încălzire se utilizează aerul din încăperile pentru întreţinerea animalelor, spaţiul aerian dintre straturile 8 şi 9 este conectat prin conducta de aer 12 la un dispozitiv de alimentare cu aer cald, care include un ventilator şi un bloc de tratare bactericidă şi desprăfuire 13. La acest dispozitiv sunt conectate, de asemenea, conducte de aer 14, amplasate sub stelajele pentru creşterea răsadului, legumelor, florilor etc. 15.
La montarea serei secţiile se fixează cu suprafeţele frontale cap la cap în direcţie longitudinală. Lungimea serei cu multe secţii poate fi oricare. Asemenea construcţie a carcasei serei nu permite formarea stratului de zăpadă pe acoperiş astfel contribuie la sporirea gradului de iluminare a camerei de lucru a serei şi la reducerea cheltuielilor de exploatare pentru îndepărtarea zăpezii de pe acoperiş, comparativ cu cea mai apropiată soluţie.
Stratul exterior 8 al carcasei serei este executat din peliculă permeabilă pentru lumină, stratul interior 9 este combinat: pereţii serei, orientaţi spre nord şi est, sunt executaţi din peliculă reflectoare de lumină, restul suprafeţei interioare a carcasei - din peliculă permeabilă pentru lumină.
Sera este dotată cu stelaje pentru creşterea legumelor, florulor etc. 15, iar suplimentar cu o răsadniţă 16 pentru creşterea răsadului şi/sau un sistem de producere pe bandă a furajelor verzi 17. Datorită caracterului sezonier al producţiei suplimentare organizarea şi funcţionarea acestora se efectuează periodic. Cu sistem de producere pe bandă a furajelor verzi în timpul iernii în mod necesar este dotată sera amplasată pe acoperişul unei încăperi pentru întreţinerea animalelor.
Răsadniţa este constituită dintr-o carcasă 18, pe care sunt fixate două straturi de peliculă de polimeri îmbinate etanş cu formarea unui strat izolator de aer, totodată stratul exterior este executat din peliculă permeabilă pentru lumină 19, cel interior - din peliculă reflectoare de lumină 20, iar între acestea este amplasat un încălzitor cu film în infraroşu.
Avantajul prezentei invenţii în comparaţie cu cea mai apropiată soluţie este capacitatea de a spori gradul de iluminare a camerei pentru creşterea plantelor din contul aplicării materialelor fotoconductive pe întreaga suprafaţă a carcasei serei, cu excepţia unui perete longitudinal şi a unui perete frontal. În plus, utilizarea peliculelor polimere permeabile pentru lumină moderne permite de a proteja plantele de razele ultraviolete şi violete dăunătoare pentru ele şi de a asigura simultan fluxul de raze galben-roşii pentru fotosinteză, drept rezultat, spre deosebire de cea mai apropiată soluţie (utilizarea în calitate de material permeabil pentru lumină a policarbonatului), plantele suportă mai bine supraîncălzirea. Spre deosebire de soluţia proxim, sera revendicată în timpul zilelor lungi nu necesită iluminare suplimentară.
Utilizarea pe pereţii orientaţi spre nord şi est a peliculei reflectoare de lumină permite de a menţine căldura acumulată în seră, pierderile căreia în timpul iernii sunt considerabile.
Prezenţa stratului izolator de aer în spaţiul închis ermetic creează un efect de termos, reducând transportul de căldură din seră în mediul ambiant în timpul iernii şi în direcţia opusă - în lunile calde ale anului. Încălzitorul cu film în infraroşiu amplasat suplimentar în acest spaţiu şi organizarea transportului forţat de căldură fac posibil consumul minim de energie şi menţin în seră în timpul iernii condiţii confortabile pentru creşterea şi dezvoltarea plantelor.
Instalarea serei pe acoperişul încăperii pentru animale permite de a reduce pierderile de căldură de la ferme cu aproximativ 20%, precum şi consumul de energie pentru încălzirea serei. În calitate de îngrăşământ pentru plante servesc scurgerile din sala de muls şi scurgerile care conţin băligar, ceea ce reduce cheltuielile de exploatare atât a fermei din contul curăţirii scurgerilor, cât şi a serei - pentru achiziţionarea îngrăşămintelor. În plus, dotarea serei cu un sistem de producere a furajelor verzi permite în timpul iernii de a aproviziona animalele cu masă verde, ceea ce favorizează activitatea vitală normală şi menţinerea mulsorii animalelor. Un efect similar se obţine la amplasarea serei pe un fundament îngropat în pământ, strâns lipit de peretele unei încăperi pentru întreţinerea animalelor.
Dotarea serei cu răsadniţe permite de a produce răsad atât pentru seră, cât şi pentru vânzare, ceea ce favorizează reducerea cheltuielilor de exploatare a serei. Utilizarea în calitate de acoperiş al răsadniţei a două straturi de peliculă de polimeri îmbinate etanş, montate pe carcasă cu formarea stratului izolator de aer, între care este amplasat un încălzitor cu film în infraroşu, permite de a exploata răsadniţa la temperaturi scăzute în timpul iernii, cu un consum redus de energie.
Utilizarea materialelor polimere moderne (pelicule, ţevi) contribuie la simplificarea şi la facilitarea construcţiei serei, precum şi la reducerea semnificativă a costului de producţie al acesteia din contul simplităţii montării serei şi costului relativ scăzut al materialelor pentru confecţionarea acesteia.
Sera se asamblează în modul următor. Preliminar se efectuează alegerea terenului cu evacuarea obligatorie a apelor uzate. Ţinând cont de roza vânturilor se instalează fundamentul îngropat în pământ, izolându-l termic din interior pe întreg perimetrul. Pe fundament se instalează montanţii şi punţile de conexiune ale carcasei serei. Pe carcasa pereţilor longitudinali ai serei se instalează în şah ramele pentru oberlihturi, în partea frontală - pervazul uşii. Din interiorul carcasei se fixează stratul interior al peliculei, în partea de jos a căreia se fixează încălzitorul cu film în infraroşu şi se instalează ventilatorul, după care pe carcasă se fixează stratul exterior al peliculei. Straturile exterior şi interior ale peliculei se interconectează etanş. Ermetizarea golurilor carcasei, în care se instalează oberlihturile, se efectuează din contul fixării teşiturilor de părţile superioară şi inferioară ale golului (nu este arătat). Dacă sera se asamblează strâns lipită de peretele unei încăperi pentru întreţinerea animalelor, în partea de jos a carcasei se montează o conductă de aer, care se conectează la un dispozitiv de alimentare cu aer cald din încăpere.
În cazul în care sera se asamblează pe acoperişul unei încăperi pentru întreţinerea animalelor, acoperişul se pregăteşte preliminar, instalând pe el un suport pentru fixarea carcasei şi un dispozitiv de alimentare cu aer cald din încăpere. Asamblarea ulterioară se efectuează după cum este descris mai sus.
După asamblare sera se dotează cu stelaje, răsadniţe şi/sau sistem de producere a furajelor verzi.
Prototipul serei construite conform invenţiei propuse a fost testat cu succes în condiţii de iarnă rece, confirmându-se rezultatul menţionat.
1. RU 2196420 C2 2003.01.20
2. RU 2426302 C2 2009.09.10
3. Самодельная зимняя теплица с крышей из сотового поликарбоната. Găsit Internet: <URL: http://mojparnik.ru/index/zimnjaja_teplica/0-62 >

Claims (5)

1. Seră multisezonieră care constă dintr-o carcasă formată din secţii, instalată pe un fundament, în care fiecare secţie constă dintr-un cadru executat din ţevi, fixate cu fire de întindere transversale, şi două straturi de peliculă de polimeri, fixate pe cadru şi îmbinate etanş cu formarea unui strat izolator de aer, totodată stratul exterior de peliculă este executat din peliculă permeabilă pentru lumină, iar cel interior este combinat, un perete longitudinal şi unul frontal fiind executaţi din peliculă reflectoare de lumină, restul părţilor - din peliculă permeabilă pentru lumină, pereţii longitudinali sunt dotaţi cu oberlihturi instalate în şah, iar între straturile de peliculă este amplasat un încălzitor cu film în infraroşu şi un dispozitiv pentru transportul forţat al aerului.
2. Seră, conform revendicării 1, în care în calitate de fundament se utilizează un fundament izolat termic îngropat în sol sau acoperişul unei încăperi pentru animale sau păsări.
3. Seră, conform revendicării 1, care este dotată cu stelaje şi răsadniţe şi/sau sistem de producere pe bandă a furajelor verzi.
4. Seră, conform revendicărilor 1 şi 3, în care dispozitivul pentru transportul forţat al aerului este unit cu conducte de aer amplasate sub stelaje cu posibilitatea transportului aerului evacuat din încăperile pentru animale şi păsări.
5. Seră, conform revendicării 3, în care răsadniţa este constituită dintr-o carcasă, pe care sunt fixate două straturi de peliculă de polimeri îmbinate etanş cu formarea unui strat izolator de aer, totodată stratul exterior este executat din peliculă permeabilă pentru lumină, cel interior - din peliculă reflectoare de lumină, iar între acestea este amplasat un încălzitor cu film în infraroşu.
MDS20120172A 2012-12-05 2012-12-05 Seră multisezonieră MD703Z (ro)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
MDS20120172A MD703Z (ro) 2012-12-05 2012-12-05 Seră multisezonieră

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
MDS20120172A MD703Z (ro) 2012-12-05 2012-12-05 Seră multisezonieră

Publications (2)

Publication Number Publication Date
MD703Y MD703Y (ro) 2013-12-31
MD703Z true MD703Z (ro) 2014-07-31

Family

ID=49912586

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
MDS20120172A MD703Z (ro) 2012-12-05 2012-12-05 Seră multisezonieră

Country Status (1)

Country Link
MD (1) MD703Z (ro)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MD1160Z (ro) * 2017-02-24 2018-02-28 Институт Энергетики Академии Наук Молдовы Seră

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MD877Z (ro) * 2014-05-19 2015-09-30 Институт Энергетики Академии Наук Молдовы Carcasă pentru seră

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MD49C2 (ro) * 1993-06-10 1995-02-28 Firma "Vinir" Srl Tub perfuzant al lichidelor biologice
EA001982B1 (ru) * 1998-04-16 2001-10-22 Сурья Холдингз, Сосьете А Респонсабилите Лимите Теплица
RU2196420C2 (ru) * 2000-05-17 2003-01-20 Акционерное общество открытого типа бумагоделательного машиностроения "Буммаш" Теплица сборная
MD2440C2 (ro) * 2001-10-29 2004-11-30 Валериу СПЫНУ Complex de producere combinată a ciupercilor şi plantelor de seră
EA006806B1 (ru) * 2002-04-03 2006-04-28 К. Пейтер Система оранжерей
MD4074C1 (ro) * 2009-11-23 2011-07-31 Институт Энергетики Академии Наук Молдовы Carcasă pentru seră
RU2426302C2 (ru) * 2005-08-05 2011-08-20 Югенкаиша Джапан Тсусюо Всепогодная теплица
  • 2012

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MD49C2 (ro) * 1993-06-10 1995-02-28 Firma "Vinir" Srl Tub perfuzant al lichidelor biologice
EA001982B1 (ru) * 1998-04-16 2001-10-22 Сурья Холдингз, Сосьете А Респонсабилите Лимите Теплица
RU2196420C2 (ru) * 2000-05-17 2003-01-20 Акционерное общество открытого типа бумагоделательного машиностроения "Буммаш" Теплица сборная
MD2440C2 (ro) * 2001-10-29 2004-11-30 Валериу СПЫНУ Complex de producere combinată a ciupercilor şi plantelor de seră
EA006806B1 (ru) * 2002-04-03 2006-04-28 К. Пейтер Система оранжерей
RU2426302C2 (ru) * 2005-08-05 2011-08-20 Югенкаиша Джапан Тсусюо Всепогодная теплица
MD4074C1 (ro) * 2009-11-23 2011-07-31 Институт Энергетики Академии Наук Молдовы Carcasă pentru seră

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Самодельная зимняя теплица с крышей из сотового поликарбоната. Găsit Internet: <URL: http://mojparnik.ru/index/zimnjaja_teplica/0-62 > *

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MD1160Z (ro) * 2017-02-24 2018-02-28 Институт Энергетики Академии Наук Молдовы Seră

Also Published As

Publication number Publication date
MD703Y (ro) 2013-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5224895B2 (ja) 植物栽培用ハウス
Panwar et al. Solar greenhouse an option for renewable and sustainable farming
US10477783B2 (en) Environment controlled multi span structured green houses for cost effective food production
JP5603658B2 (ja) 植物環境管理システム
JP5595452B2 (ja) 植物栽培用ハウス
US20170231169A1 (en) Growing System
KR101479400B1 (ko) 다목적 온실 돔
JP5515118B2 (ja) 植物育成用施設
JP2011244705A (ja) 植物栽培方法
RU2580583C1 (ru) Агробиокомплекс
CN205124550U (zh) 一种大跨度智能温室的通风换热系统
CN101322464A (zh) 太阳能多用有机农畜品高产大田温室
JP2001037348A (ja) 温 室
MD703Z (ro) Seră multisezonieră
JPWO2013001662A1 (ja) 建築物
KR101913820B1 (ko) 육묘 재배 하우스
CN205431264U (zh) 太阳能植物工厂温室
KR102085248B1 (ko) 내 재해형 고단열 비닐하우스
Vishwakarma et al. Green House Technology for Controlled Environment-Advances in Green House Automation and Control
JP2017158482A (ja) 農業用温調システム、農業用ハウス
KR200492411Y1 (ko) Y자 교량형 지붕의 상시 개방형 구조를 갖는 축사
JP3641290B2 (ja) 茸類栽培用ハウス及びその施工方法
RU2426302C2 (ru) Всепогодная теплица
JP3176964U (ja) 栽培用ハウス
FI126309B (fi) Kasvien kasvatuslaite

Legal Events

Date Code Title Description
FG9Y Short term patent issued
KA4Y Short-term patent lapsed due to non-payment of fees (with right of restoration)