LV15571B - Keramisks filtrs ar katalītisku pārklājumu - Google Patents

Keramisks filtrs ar katalītisku pārklājumu Download PDF

Info

Publication number
LV15571B
LV15571B LVP-19-72 LV15571B LV 15571 B LV15571 B LV 15571B LV 15571 B LV15571 B LV 15571B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
catalytic
coating
filter
ceramic
water
Prior art date
Application number
LVP-19-72
Other languages
English (en)
Inventor
ŠVINKA Ruta
ŠVINKA Visvaldis
SERGA Vera
Original Assignee
Rīgas Tehniskā Universitāte
Filing date
Publication date
Application filed by Rīgas Tehniskā Universitāte filed Critical Rīgas Tehniskā Universitāte
Publication of LV15571B publication Critical patent/LV15571B/lv

Links

Abstract

Izgudrojums attiecas uz porainu keramikas materiāla sastāvu ar vaļēju porainību un caurlaidības spēju, ko nodrošina poru veidošanās ķīmiskas reakcijas ceļā izdaloties ūdeņradim. Uz keramiskā materiāla ir uzklāts pārklājums ar organiskus savienojumus sadalošām katalītiskām īpašībām. Par katalizatoru kalpo pārejas metāļu oksīdu CO3O4 vai Fe3O4 saturošs nanodisperss pārklājums, kuru uz keramikas virsmas uzklāj metālorganisku savienojumu veidā un nostiprina, termiski apstrādājot pirolīzes procesā. Keramisko filtru ar katalītisko pārklājumu var izmantot ar organiskiem savienojumiem piesārņota ūdens katalītiskai attīrīšanai gan granulēta slāņa, gan kompakta filtra veidā.

Description

IZGUDROJUMA APRAKSTS
[001] Izgudrojums attiecas uz keramisku materiālu ar vaļēju porainību un caurlaidības spēju, kas izmantojams šķidrumu, piemēram, ūdens, attīrīšanai no organisko vielu piesārņojuma arī paaugstinātā temperatūrā.
Zināmais tehnikas līmenis
[002] Ir zināmas ūdens attīrīšanas sistēmas, kurās kā filtrējošais slānis ir izmantots graudains dabīgus minerālus saturošs slānis: dabīgo filosilikātu-mālu termiski apstrādāts granulāts ūdens filtrēšanas procesiem [1]. Minētā filtra materiāla trūkums ir tas, ka apdedzinātu māla granulu masai ir ierobežota mehāniskā stiprība un nodilumizturība, kas filtrācijas procesā var radīt ūdenī sekundāru piesārņojumu. Turklāt termiski apstrādātam mālam ir ierobežota absorbcijas kapacitāte [2].
[003] Ir zināms platīna grupas elementus saturošs pārklājums, kuru iespējams pārnest uz substrāta virsmas un kurš katalītiski veicina ūdenī esošu organisku vielu sadalīšanu [3]. Pārklājuma trūkums ir platīna grupas elementu augstās izmaksas.
[003] Ir zināms porainas keramikas sastāvs ar vaļēju porainību un ūdens caurlaidības spēju, kur poru struktūras radīšanai tiek izmantota ķīmiska reakcija, kura sākas izejvielu suspensijā un turpinās tās sacietēšanas laikā. Keramikas sastāvs satur TiO2 modifikācijas anatazu un/vai rutilu, kuros gaismas starojuma ietekmē notiek elektronu pārejas procesi, kuru rezultātā sadalās atsevišķi organiski savienojumi un notiek ūdens attrīšana. Šī filtra materiāla trūkums ir tas, ka attīrīšanas procesa nodrošināšanai nepieciešama tieša redzamās vai ultravioletās gaismas saskare ar TiO2, kas filtrēšanas procesā ir ierobežota un tas ir iegūts augstā temperatūrā līdz 1750 °C [4]. Šis filtrs ir izvēlēts par prototipu.
Izgudrojuma mērķis un būtība
[004] Dotā izgudrojuma mērķis ir iegūt porainu keramisku matricu ar porainību 60-70 %, pietiekošu mehānisko un temperatūras izturību un kas var kalpot par matricu katalītiska nanodaļiņu pārklājuma uznešanai neorganisku sāļu ekstrakcijas-pirolīzes rezultātā, aizvietojot cēlmetālus ar pārejas metālu oksīdu nanodaļiņām.
[005] Mērķis tiek sasniegts veidojot porainu keramiku uz kordierīta-mullīta sastāva bāzes no izejvielu maisījuma suspendēta stāvokļa un veicot materiāla termisko apstrādi, lai nodrošinātu filtra ķermeņa caurejošu poru struktūru un pietiekošu mehānisko un temperatūras izturību. Lai panāktu filtra katalītiskas iedarbības spēju noārdot ūdenī esošu organisku savienojumu, termiski apstrādātu (apdedzinātu) porainu keramiku piesūcina ar metālorganisku pārejas elementu oksīdu šķīdumu un iegūto materiālu apstrādā pirolīzes procesā, lai uz porainā materiāla un poru virsmas veidotos nanodisperss katalītiski aktīvs pārklājums.
[006] Mērķa sasniegšanai izejvielu suspensijai izmanto izejvielas ar ierobežotu dzelzs oksīda saturu - kaolīnu, talku, alumīnija oksīdu, silīcija oksīdu un cirkonija oksīdu. Suspensiju gatavo no sausiem izejvielu pulveriem, disperģjot tos ūdenī, un pievieno poras veidojošu reaģentu metāliska alumīnija pastu. Pēc homogenizācijas suspensiju lej formā, kur notiek poras veidojoša ķīmiska reakcija un suspensijas gelēšana. Reakcijas rezultātā cietējošā materiālā pēc žāvēšanas un apdedzināšanas 1250-1350 °C temperatūrā veidojas savienotu poru sistēma ar šķidrumu caurlaidošām īpašībām.
[007] Lai filtra materiālam piešķirtu katalītiskas īpašības noārdīt ūdenī esošas organiskas vielas, keramikas matricu piesūcina ar pārejas metālu oksīdu CoO, FeO, NiO, MnO2 vai Cu2O saturošu organisku savienojumu un to nostiprina uz keramiskās pamatnes 300-350 °C temperatūrā. Keramiskā matrica satur pārejas elementu oksīdus, kuru daudzums ir 0,5 līdz 6,0 % no matricas masas.
[008] Izgudrojuma filtru ar katalītisku pārklājumu izgatavo saskaņā ar šādu vispārīgu paņēmienu:
i. izejvielas dozē un disperģē ūdenī ātras darbības maisītājā līdz homogēnas suspensijas stāvoklim;
ii. suspensijai pievieno poru veidotāju reaģentu, vēlreiz samaisa un ielej veidnē;
iii. pēc poru veidošanās procesa beigām seko termiskā apstrāde (apdedzināšana) 12501350 °C temperatūrā;
iv. No porainās apdedzinātās keramikas izzāģē apaļas formas filtru, uz kura izveido katalizatoru pārklājumu.
v. Katalizatoru iegūšanai izmanto attiecīgo pārejas elementu neorganiskos sāļus. No sāļu šķīdumiem ar kapronskābi ekstraģē kobalta, dzelzs, niķeļa, mangana vai vara jonus.
vi. Keramikas filtru piesūcina ar pārejas metālu kapronskābes sāļiem un pirolīzes procesā 300-350 °C temperatūrā uz keramikas iegūst Ni2O3, Мп20з, Cu2O vai labākajā variantā Co3O4vai Fe3O4, nanodaļiņu izmēru pārklājumu.
[009] Keramiku ar katalitisku pārklājumu var izmantot piesārņota ūdens apstrādei gan granulētā veidā, gan kompakta filtra veidā.
Izgudrojuma realizācijas piemēri
1. piemērs
[010] Suspensiju izejvielas dozē un disperģē ūdenī ātras darbības maisītājā līdz homogēnas suspensijas stāvoklim. Sausā izejvielu maisījuma sastāvs (masas %):
Kaolīns 28,5 %
Y-Al2Ū3 42,5 %
Talks 14,5 %
SiO2 9,5 %
ZrO2 5,0 %
[011] Sausām izejvielām pievieno 26±0,5 % ūdens no sausu izejvielu masas un maisa ātras darbības maisītājā līdz homogēnai suspensijai. Tad suspensijai pievieno 0,2 % alumīnija pastas no sausu izejvielu masas un maisa vēl 10 minūtes. Suspensiju ielej veidnē un 24 stundu laikā notiek suspensijas gelēšana un poru struktūras veidošanās ķīmiskas reakcijas ceļā starp alumīnija pastu un ūdeni. Izžāvēto keramikas materiālu apdedzina 1250 °C temperatūrā ar izturēšanu maksimālajā temperatūrā 2 stundas.
[012] Apdedzināto keramiku mehāniski apstrādā, veidojot apaļu disku. Gatavo filtru piesūcina ar kapronskābes dzelzs sāli un termiski apstrādā 350 °C temperatūrā 30 minūtes, lai uz parauga virsmas un porās veidotos nanometru izmēru Fe3O4 daļiņas. Filtru ar katalizatora pārklājumu izmanto ar organiskiem savienojumiem piesārņota ūdens attīrīšanas procesos.
2. piemērs
[013] Keramiskā filtra materiālu, iegūtu saskaņā ar 1. piemēru, bet apdedzinātu 1350 °C temperatūrā ar izturēšanu maksimālajā temperatūrā 2 stundas, piesūcina ar kapronskābes kobalta sāli un termiski apstrādā 300 °C temperatūrā 30 minūtes, lai uz parauga virsmas un porās veidotos nanometru izmēru Co3O4 daļiņas. Filtru ar katalizatora pārklājumu izmanto ar organiskiem savienojumiem piesārņota ūdens attīrīšanas procesos.
[014] Keramikas filtru ar katalītisku pārklājumu (iegūtu saskaņā ar 1. un 2. izgudrojuma realizācijas piemēriem) īpašības ir apkopoti 1. tabulā.
1. tabula
Keramikas filtru ar katalitisku pārklājumu īpašības
Īpašība 1. piemērs 2. piemērs
Porainība, % 72 65
Šķietamais blīvums, g/cm3 0,92 1,05
Spiedes stiprība, N/mm2 3,5 4,2
Katalizatora daudzums, % no matricas svara 4 2
Īpatnējā virsma ar katalizatoru pārklātam filtram, m2/g 10,12 5,78
Nesaistītu katalizatora daļiņu izmērs, nm 20 20
Fenola koncentrācijas samazināšanās, % 73 71
Filtra caurlaidības spēja, cm3/cm2.s 0,20 0,17
[015] Filtra ar katalizatora pārklājumu darbība organisko vielu piesārņojuma sadalīšanā noteikta pēc ķīmiskā skābekļa patēriņa ar dihromāta metodi.
[016] Katalizatora darbības efektivitāte noteikta pēc noteiktas koncentrācijas fenola šķīduma koncentrācijas samazināšanās, izmantojot fenola spektra 270 nm līnijas intensitātes samazināšanos.
[017] Filtra materiāls ar katalizatora pārklājumu izmantojams gan granulētā veidā, gan kompakta filtra veidā.
Izmantotie informācijas avoti
1. LIESMA KALVE, EGILS GRIĶIS. Universāls keramisks filtrējošs materiāls. Inese Bērziņa, Liesma Kalve, Egils Griķis (izgudrotāji). LV13470B. 2007-01-20.
2. RĪGAS TEHNISKĀ UNIVERSITĀTE. Keramiskā sorbenta iegūšanas paņēmiens. Ruta Švinka, Visvaldis Švinka, Oskars Leščinskis, Līga Dabare (izgudrotāji). LV14870B. 201408-20
3. RĪGAS TEHNISKĀ UNIVERSITĀTE, RTU NEORGANISKĀS ĶĪMIJAS INSTITŪTS. Process for the preparation of lactic acid from glycerol. Svetlana Čornaja et al. (izgudrotāji). European patent EP2606968B1. 2016-01-20.
4. RĪGAS TEHNISKA UNIVERSITĀTE. Keramisks filtrs. Visvaldis Švinka, Ruta Švinka, Andris Butlers, Ieva Zaķe (izgudrotāji). LV14078B. 2010-05-20.

Claims (3)

  1. PRETENZIJAS
    1. Keramiskais filtrs ar katalītisku pārklājumu, kas satur filosilikātu izejvielas, alumīnija oksīdu un poru veidotāju, atšķiras ar to, ka lai keramiskajam filtram piešķirtu katalītiskas īpašības organisku savienojumu sadalīšanai, filtru pārklāj ar pārejas metālu oksīdu nanodispersu pārklājumu.
  2. 2. Keramisks filtrs saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka katalītiskais Fe3O4 nanodaļiņu pārklājums ir iegūts no dzelzs nitrāta ar ekstrakcijas-pirolīzes metodi.
  3. 3. Keramisks filtrs saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka katalītiskais Co3O4 nanodaļiņu pārklājums ir iegūts no kobalta nitrāta ar ekstrakcijas-pirolīzes metodi.
LVP-19-72 2019-12-13 Keramisks filtrs ar katalītisku pārklājumu LV15571B (lv)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
LV15571B true LV15571B (lv) 2021-09-20

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Yang et al. ZIF-8 derived Ag-doped ZnO photocatalyst with enhanced photocatalytic activity
Zhao et al. Facile preparation of a self-assembled artemia cyst shell–TiO2–MoS2 porous composite structure with highly efficient catalytic reduction of nitro compounds for wastewater treatment
DK175636B1 (da) Katalysatorbærer, katalysator omfattende denne, anvendelse af katalysatoren og fremgangsmåde til fremstilling af denne katalysator
CN104474791B (zh) 有催化功能的微晶竹炭蜂窝陶质空气过滤板及其制备方法
CN108178619A (zh) 一种具有光催化活性的多孔吸附过滤陶瓷及制备方法
JPH0259047A (ja) 触媒活性を示す単一複合構造
Lin et al. Titania and Pt/titania aerogels as superior mesoporous structures for photocatalytic water splitting
KR19990082395A (ko) 촉매 캐리어
RU2324537C2 (ru) Способ получения каталитически активных слоистых силикатов
CN109731575A (zh) 臭氧催化氧化nbsCOD的芬顿污泥催化剂及其制备、应用方法
Ahmadi et al. Synthesis of silver nano catalyst by gel-casting using response surface methodology
CN104478462B (zh) 涂覆催化材料的微晶竹炭陶珠及其制备方法
Valášková et al. Cordierite/steatite/CeO2 porous materials–Preparation, structural characterization and their photocatalytic activity
JP3430188B2 (ja) 固定化光触媒及びその製造方法
Jin et al. Novel porous ceramic sheet supported metal reactors for continuous-flow catalysis
JPWO2007039985A1 (ja) 酸化珪素膜で被覆された光触媒を含有する無機焼結体
CN102451671A (zh) 复相块状大孔二氧化钛材料及其制备方法
JP2014508039A (ja) 基体に触媒を被覆する方法
CN110075722A (zh) 氧化铁超滤平板陶瓷膜
JP4163374B2 (ja) 光触媒膜
JP2006192365A (ja) 内燃機関用排ガス浄化触媒とその製造方法および排ガス浄化装置
JP2007098197A (ja) 光触媒材料の製造方法
LV15571B (lv) Keramisks filtrs ar katalītisku pārklājumu
Ramadani et al. The renewable of low toxicity gelcasting porous ceramic as Fe2O3 catalyst support on phenol photodegradation
CN110975879A (zh) 一种掺杂金属型陶粒催化剂及其制备方法和应用