LV15092B - Zivju audzēšanas komplekss un ūdens reģenerēšanas paņēmiens tajā - Google Patents

Zivju audzēšanas komplekss un ūdens reģenerēšanas paņēmiens tajā Download PDF

Info

Publication number
LV15092B
LV15092B LVP-14-56A LV140056A LV15092B LV 15092 B LV15092 B LV 15092B LV 140056 A LV140056 A LV 140056A LV 15092 B LV15092 B LV 15092B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
water
biofilter
fish
oxygen
section
Prior art date
Application number
LVP-14-56A
Other languages
English (en)
Other versions
LV15092A (lv
Inventor
Sergejs TRAČUKS
Original Assignee
Sergejs TRAČUKS
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sergejs TRAČUKS filed Critical Sergejs TRAČUKS
Priority to LVP-14-56A priority Critical patent/LV15092B/lv
Publication of LV15092A publication Critical patent/LV15092A/lv
Publication of LV15092B publication Critical patent/LV15092B/lv

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/80Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in fisheries management
    • Y02A40/81Aquaculture, e.g. of fish

Description

Izgudrojuma apraksts
Izgudrojums attiecas uz zivju audzēšanu, īpaši uz iekārtām ar noslēgtu ūdensapgādi zivju un citu ūdens organismu audzēšanai, un to var izmantot rūpnieciskai zivju audzēšanai.
Zināmais tehnikas līmenis
Ir zināmas slēgtas ūdensapgādes iekārtas, kuras pielieto zivju audzēšanai mākslīgajos baseinos. Šādu baseinu dažādas konstrukcijas ir aprakstītas literatūrā (Thomas В. Lawson. Fundamentals of Aquacultural Engineering. Springer US, 2011; Odd-Ivar Lekang. Aquacultural Engineering. John Wiley & Sons, 2013). Zivju audzēšanas iekārtām ar slēgtu ūdensapgādi parasti ir atsevišķi izvietots zivju audzēšanas baseins, mehāniskais un bioloģiskais filtrs, anaerobais denitrifikators un oksigenators, kuri ir saitīti savā starpā ar cauruļvadu un sūkņu sistēmu. Tādas iekārtas ir ekoloģiskas, jo tām praktiski nav notekūdeņu, kā arī veiksmīgi tiek utilizēti un izmantoti bioloģiski vērtīgi zivju dzīvības procesu norises atkritumi. Tomēr zivju audzēšanas pašizmaksas tādām iekārtām ir ļoti augstas lielās energoietilpības, cauruļu garuma, nepieciešamības izmantot lielas būvju platības, enerģijas zudumu un temperatūras regulācijas sarežģītības dēļ.
Zivju rezervuāra un ūdens attīrīšanas sistēmas izvietošana vienā baseinā būtiski palētina un optimizē zivju ražošanu. Tādas iekārtas gūst arvien lielāku popularitāti. Eksistē daudz tehnisko risinājumu tāda izvietojuma optimizācijai.
Piedāvātajam izgudrojumam vistuvākais risinājums ir jau patentēta zivju audzēšanas iekārta (patents LV13066). Šajā iekārtā attīrīšanas filtru sistēma ir izvietota vienā baseinā ar zivju rezervuāru un ir izveidota kā noteiktā veidā savstarpēji saistītas mehāniskās un bioloģiskās attīrīšanas sekcijas. Pirmajā sekcijā ir izvietots mehāniskās attīrīšanas filtrs, citās sekcijās ir biofiltrs ar anaerobās un aerobās attīrīšanas zonām. Virs viena no biofiltra kanāla šķēršņa sliekšņiem tiek izvietota ultravioletā lampa, kuru izmanto ūdens dezinfekcijai. Attīrīšanas filtru sekcijas ir izveidotas taisnstūra formā ar zigzagveida ūdens caurplūdes kanālu un konusveida piltuvi katras sekcijas pamatnē dūņu nostādināšanai un novadīšanai. Pēdējā biofiltra sekcijā ir izvietots sūknis, kas iekārtā nodrošina ūdens cirkulāciju. Visu iekārtas elementu izkārtojums ir kompakts un aizņem tikai lietderīgo platību, nav nepieciešams garš cauruļvads. Visi konstruktīvie elementi ir viegli montējami. Iekārta nodrošina nepieciešamo ūdens attīrīšanas un sagatavošanas pakāpi, kas ļauj audzēt zivis blīva izvietojuma apstākļos, t.i., veikt zivju rūpniecisko ražošanu. Šajā iekārtā ir mēģināts kompakti izvietot attīrīšanas ierīces.
Tomēr šo ierīču secībai un izkārtojumam ir būtiski trūkumi. Lai varētu sūkni novietot aiz biofiltra, nepieciešams liels enerģijas patēriņš ūdens un pildvielas cirkulācijas nodrošināšanai biofiltra, kā ari tālākai ūdens cirkulācijai iekārtā. Ultravioletā lampa, novietota virs viena no biofiltra šķēršņa sliekšņiem, var dezinficēt tikai nelielu cirkulējošās plūsmas daļu, un lampas novietojums virs biofiltra vēl vairāk pazemina tās dezinficējošo darbību, jo ultravioletā starojuma iedarbības efektivitāte ūdenī ar peldošām daļiņām ir ievērojami zemāka. Oksigenators, izvietots virs zivju audzēšanas baseina, bagātina ar skābekli tikai nelielu ūdens plūsmas daļu.
Izgudrojuma mērķis un būtība
Piedāvātā izgudrojuma mērķis ir zivju audzēšanas kompleksā bez procesa sadārdzināšanas uzlabot ūdens attīrīšanu un bagātināšanu ar skābekli, visus ūdens reģenerēšanas posmus izvietojot noteiktā kārtībā.
Šim nolūkam ir izveidots ūdens reģenerēšanas bloks, kurš ir izvietots gar zivju audzēšanas baseina malu. Minētajā blokā ir secīgi izkārtotas ar zigzagveida caurplūdēm savienotās atsevišķās sekcijas: denitrifikācijas nostādinātājs; ūdens pacelšanas, aerācijas un cirkulācijas iekārta; biofiltra sekcija; degazēšanas sekcija; dezinfekcijas sekcija un sekcija ūdens bagātināšanai ar skābekli.
Piedāvātā izgudrojuma atšķirīgā pazīme ir ūdens reģenerēšanas bloks, kuram ir noteikta sekciju secība un ir uzlabota atsevišķu reģenerēšanas cikla elementu funkcija. Ūdens pacelšanas, aerācijas un cirkulācijas iekārta ir izvietota starp denitrifikācijas nostādinātāja sekciju un pirmo biofiltra sekciju. Iekārta nodrošina lielu šķidruma tilpumu pacelšanu un cirkulāciju, tādējādi pildot gan ūdens pacelšanas iekārtas, gan aeratora funkciju. Šim nolūkam iekārtas korpuss ir izveidots no paralēlskaldņa formas apakšējās daļas, virs kuras ir izvietota augšējā daļa, kuras divas pretēji izvietotās sienas ir paralēlas savā starpā, bet perpendikulāras pamatam, un divas citas sienas ir noliektas pār taisnstūra pamatu. Tālāk izvietotās biofiltra sekcijas ar uz leju sašaurinātu dibenu ir sadalītas ar divām starpsienām. Sekcijas iekšpusē ar vertikālām starpsienām tiek atdalīta lejup uz attīrīšanu virzītā ūdens plūsma un ar aeratora gaisu augšup virzītā ūdens un pildvielas plūsma. Starpsienu augšmalas atrodas zem biofiltra ūdens līmeņa un veido ūdens šķēršņa sliekšņus, veicinot tā cirkulāciju biofiltra. Starpsienu apakšmalas nesasniedz biofiltra dibena slīpsienas, nodrošinot caurplūdi plūsmām, kas novirzītas lejup uz aerobo attīrīšanu. Aiz biofiltra sekcijām ir izvietota degazācijas sekcija, tālāk - dezinfekcijas sekcija. Dezinfekcijas sekcijā virs sienas (virs plānākā ūdens slāņa), kura atdala piesārņotā ūdens apjomu no attīrītā ūdens rezervuāra un veido ūdens šķēršņa slieksni, izvieto ultravioleto staru emiteru, kuru aizsedz ar apvalku, kas ierobežo starojuma iedarbības zonu un novirza starojumu uz ūdens plūsmu, kura plūst pār šķēršņa slieksni.
Sekcijā ūdens bagātināšanai ar skābekli ar hermētiska apvalka, kurā ir uzstādīta skābekļa īscaurule, palīdzību ir izveidota kamera ūdens bagātināšanai ar skābekli. Hermētiskais apvalks nosedz ūdens plūsmu, kas pārvietojas no biofiltra sekcijas pāri atdalošai sienai un no apakšas tiek norobežota ar paplāti. Paplāte novirza ūdens plūsmu uz tīklveida grozu, kas satur plastmasas pildvielu. Grozs ir piestiprināts pie paplātes un novietots virs zivju baseina tādā veidā, ka starp hermētisko apvalku, groza sienām un zivju audzēšanas baseina ūdens virsmu veidojas telpa skābekļa sajaukšanai ar ūdens pilieniem. Uz ūdens plūsmu vispirms iedarbojas ar skābekļa strūklu no skābekļa īscaurules. Skābeklis mijiedarbojas ar ūdens virsslāni un izkliedējas telpā zem hermētiskā apvalka. Tad ūdens plūsma tiek novirzīta cauri grozam ar plastmasas pildvielu, kas uzstādīts virs zivju audzēšanas baseina. Plūstot cauri grozam ar plastmasas pildvielu, ūdens tiek izsmidzināts pilienu veidā, kuri krītot tiek sajaukti un bagātināti ar skābekli. Ar skābekli bagātinātais ūdens ieplūst zivju audzēšanas baseinā.
Pievienotajos zīmējumos attēloti:
1. zīm. - zivju audzēšanas komplekss, kurā ūdens reģenerēšanas bloks ir izvietots starp diviem zivju baseiniem (skats no augšas);
2. zīm. - zivju audzēšanas komplekss ar ūdens reģenerēšanas bloku;
3. zīm. - zivju audzēšanas kompleksa sānskats.
Izgudrojuma detalizēts izklāsts
Zivju audzēšanas komplekss darbojas šādi: piesārņotais ūdens no zivju audzēšanas baseina (1) vai baseiniem (1,2) pašteces veidā virzās pa apvedkanālu uz denitrifikācijas nostādinātāju (3), tad tas ietek nākamajā sekcijā, kur ir izvietota ūdens aerācijas, cirkulācijas un ērlifta iekārta (4), tālāk, kā paradīts 2. zīm., ūdens plūst caur biofiltra (5) sekciju, degazācijas sekciju (6), caur apakšējo ieeju pāriet dezinfekcijas sekcijā (7), kur virs šķēršņa sliekšņa, plānākajā ūdens slānī, tiek veikta dezinfekcija ar ultravioletā starojuma palīdzību, pēc tam ūdens ieplūst sekcijā ūdens bagātināšanai ar skābekli, kuru veido kamera, kas no augšas ir nosegta ar hermētisku apvalku, kurā ir uzstādīta skābekļa īscaurule. Vispirms uz ūdens plūsmu iedarbojas ar skābekļa strūklu no skābekļa īscaurules. Skābeklis mijiedarbojas ar ūdens virsslāni un izkliedējas telpā zem hermētiskā apvalka. Tad ūdens plūsmu novirza cauri virs zivju audzēšanas baseina uzstādītam 5 grozam ar plastmasas pildvielu. Šķērsojot grozu ar plastmasas pildvielu, ūdens plūsma tiek izsmidzināta pilienu veidā, kuri krītot tiek sajaukti ar skābekli. Attīrīts un bagātināts ar skābekli, ūdens nonāk atpakaļ zivju audzēšanas baseinā.
Piedāvātā zivju audzēšanas kompleksa priekšrocība salīdzinājumā ar jau zināmiem iekārtas risinājumiem ir ūdens reģenerēšanas procesa optimizācija pie minimāla 10 energopatēriņa, pateicoties kompleksai ūdens pacelšanas, cirkulācijas un aerācijas iekārtas izmantošanai, kura ir izvietota pirms biofiltra sekcijām. Piedāvātā biofiltra sekciju konstrukcija uzlabo bioloģisko ūdens attīrīšanu bez papildu tēriņiem. Dezinfekcijas sekcijas izvietošana pēc degazācijas sekcijas un regulējama šķēršņa sliekšņa izveidošana plāna ūdens slāņa iegūšanai ļauj ievērojami palielināt dezinfekcijas efektivitāti zivju 15 audzēšanas kompleksā. Paņēmiens un iekārta bagātināšanai ar skābekli ir ne tikai efektīvi, bet arī vienkārši izpildījumā. Piedāvātais zivju audzēšanas komplekss un ūdens reģenerēšanas metode tajā ļauj uzlabot bioloģisko attīrīšanu, dezinfekciju un bagātināšanu ar skābekli rūpnieciskajā zivju audzēšanā ar zemu energopatēriņu.

Claims (12)

1. Zivju audzēšanas komplekss ar noslēgtu ūdensapgādes sistēmu, kas ietver baseinu zivīm, biofiltru, aeratoru, ultravioleto staru lampu, iekārtu ūdens bagātināšanai ar skābekli, raksturīgs ar to, ka visā zivju rezervuāra garumā tajā ir izvietots ūdens reģenerēšanas bloks, kurā ūdens plūst cauri secīgi izkārtotām atsevišķām sekcijām: denitrifikācijas nostādinātajam (3), ūdens pacelšanas un cirkulācijas iekārtai (4), biofiltram (5), degazēšanas sekcijai (6), dezinfekcijas sekcijai (7) un sekcijai (8) bagātināšanai ar skābekli.
2. Zivju audzēšanas komplekss saskaņā ar 1. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka ūdens reģenerēšanas bloku ir iespējams izvietot starp diviem zivju baseiniem (1, 2).
3. Zivju audzēšanas komplekss saskaņā ar 1. un 2. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka ūdens pacelšanas un cirkulācijas iekārta (4), kas ietver vertikālu dobu korpusu ar tā apakšējā daļā izvietotu aeratoru, ir izveidota no paralēlskaldņa formas apakšējās daļas, virs kuras ir izvietota augšējā daļa, kuras divas pretēji izvietotās sienas ir paralēlas savā starpā, bet perpendikulāras pamatam, un divas citas sienas ir noliektas pār taisnstūra pamatu.
4. Zivju audzēšanas komplekss saskaņā ar 1. un 2. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka ūdens reģenerēšanas blokā izvieto vienu vai vairākas biofiltra sekcijas (5).
5. Zivju audzēšanas komplekss saskaņā ar 1. un 2. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka katra biofiltra sekcija (5) ir sadalīta ar divām vertikālām starpsienām, kuras ir izveidotas tādā veidā, ka starpsienu augšmalas atrodas zem biofiltra ūdens līmeņa un veido šķēršņa sliekšņus cirkulējošā ūdens un biofiltra plastmasas pildvielu plūsmām, bet starpsienu apakšmalas nesasniedz biofiltra dibena slīpsienas, nodrošinot caurplūdi plūsmām, kas novirzītas lejup uz aerobo attīrīšanu.
6. Zivju audzēšanas komplekss saskaņā ar 1. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka dezinfekcijas sekcija (7) ir aprīkota ar ultravioleto staru emiteru, kas ir izvietots virs šķēršņa sliekšņa visā tā garumā, kur ir plānākais ūdens slānis, un kas no virspuses ir aizsegts ar apvalku, kurš norobežo ultravioletā starojuma iedarbības zonu un virza ultravioleto starojumu uz ūdens plūsmu, kura plūst pāri šķēršņa slieksnim.
7. Zivju audzēšanas komplekss saskaņā ar 1. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka sekcija (8) ūdens bagātināšanai ar skābekli ietver kameru, kura ir izveidota ar hermētiska apvalka palīdzību, kurā ir uzstādīta skābekļa īscaurule, turklāt hermētiskais apvalks nosedz ūdens plūsmu, kas pārvietojas no biofiltra sekcijas pāri atdalošai sienai un no apakšas tiek norobežota ar paplāti, kura novirza ūdens plūsmu uz tīklveida grozu, kas satur plastmasas pildvielu, turklāt grozs ir piestiprināts pie paplātes un novietots virs zivju baseina tādā veidā, ka starp hermētisko apvalku, groza sienām un zivju audzēšanas baseina ūdens virsmu veidojas telpa skābekļa sajaukšanai ar ūdens pilieniem.
8. Ūdens reģenerēšanas paņēmiens zivju audzēšanas kompleksā ar noslēgtu ūdensapgādi saskaņā ar 1. līdz 7. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka piesārņotais ūdens no zivju audzēšanas baseina tiek virzīts uz reģenerēšanas bloku un tiek secīgi izlaists cauri visām sekcijām - denitrificēts nostādinātajā (3); aerēts un pacelts, izmantojot ērlifta efektu; pakļauts bioloģiskai attīrīšanai, izlaižot to cauri biofiltra sekcijām (5), degazēts, dezinficēts ar ultravioleto starojumu un bagātināts ar skābekli.
9. Paņēmiens saskaņā ar 8. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka iekārtā (7) ūdens pacelšanai un cirkulācijai tiek izmantots ērlifta efekts, bet aerators tiek izvietots korpusa pamatnē, lai uzlabotu ūdens un plastmasas pildvielas cirkulāciju.
10. Paņēmiens saskaņā ar 8. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka biofiltrā (5) ar divām vertikālām starpsienām tiek atdalīta lejup uz attīrīšanu virzītā ūdens plūsma un ar aeratora gaisu augšup virzītā ūdens un pildvielas plūsma, bet augšdaļā tiek veidoti šķēršņa sliekšņi, kuri veicina ūdens un biofiltra pildvielas papildu cirkulāciju.
11. Paņēmiens saskaņā ar 8. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka dezinfekcija tiek veikta virs šķēršņa, plānākajā ūdens slānī, ar ultravioleto staru emitera palīdzību, kurš ir izvietots virs šķērša sliekšņa visā tā garumā.
12. Paņēmiens saskaņā ar 8. pretenziju, kas raksturīgs ar to, ka sekcijā (8) ūdens bagātināšanai ar skābekli vispirms uz ūdens plūsmu iedarbojas ar skābekļa strūklu no skābekļa īscaurules, skābeklis mijiedarbojas ar ūdens virsslāni un izkliedējas telpā zem hermētiskā apvalka; tad ūdens plūsma tiek virzīta cauri grozam ar plastmasas pildvielu, kas uzstādīts virs zivju audzēšanas baseina; plūstot cauri grozam, ūdens tiek izsmidzināts pilienu veidā, kuri krītot tiek sajaukti ar skābekli, un ar skābekli bagātinātais ūdens ieplūst zivju audzēšanas baseinā.
LVP-14-56A 2014-06-30 2014-06-30 Zivju audzēšanas komplekss un ūdens reģenerēšanas paņēmiens tajā LV15092B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-14-56A LV15092B (lv) 2014-06-30 2014-06-30 Zivju audzēšanas komplekss un ūdens reģenerēšanas paņēmiens tajā

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-14-56A LV15092B (lv) 2014-06-30 2014-06-30 Zivju audzēšanas komplekss un ūdens reģenerēšanas paņēmiens tajā

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV15092A LV15092A (lv) 2016-01-20
LV15092B true LV15092B (lv) 2016-12-20

Family

ID=55076007

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-14-56A LV15092B (lv) 2014-06-30 2014-06-30 Zivju audzēšanas komplekss un ūdens reģenerēšanas paņēmiens tajā

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV15092B (lv)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3954207A1 (en) 2020-08-04 2022-02-16 Sergejs Tracuks A module of a biological filter in an industrial fish breeding complex, industrial fish breeding complex and a method of water regeneration
LV15686A (lv) * 2021-05-06 2022-11-20 Sergejs TRAČUKS Zivju audzēšanas rūpnieciskais komplekss un ūdens reģenerācijas paņēmiens tajā

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3954207A1 (en) 2020-08-04 2022-02-16 Sergejs Tracuks A module of a biological filter in an industrial fish breeding complex, industrial fish breeding complex and a method of water regeneration
LV15686A (lv) * 2021-05-06 2022-11-20 Sergejs TRAČUKS Zivju audzēšanas rūpnieciskais komplekss un ūdens reģenerācijas paņēmiens tajā

Also Published As

Publication number Publication date
LV15092A (lv) 2016-01-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103112996B (zh) 一种养殖水循环净化方法及装置
US7481935B2 (en) Waste water treatment process
JP2007508813A (ja) 独立栄養硫黄脱窒室及びカルシウム反応器
CN104705238B (zh) 一种水生动物养殖系统
RU2696434C1 (ru) Способ очистки и подготовки воды в установках замкнутого водоснабжения для выращивания аквакультуры
RU153081U1 (ru) Устройство с замкнутым циклом водоснабжения для выращивания осетровых пород рыб
WO2009108032A1 (es) Planta y método para tratar simultáneamente, aguas residuales y lodos generados
CN107410160A (zh) 智能控制循环水处理利用集成系统
CA3091737A1 (en) Aquaculture cage comprising a main chamber and a peripheral ring chamber
CN207444009U (zh) 一种低能耗封闭循环鱼草共生系统
JP3676157B2 (ja) 泡沫分離装置及びそれを用いた水浄化システム
LV15092B (lv) Zivju audzēšanas komplekss un ūdens reģenerēšanas paņēmiens tajā
KR20170056107A (ko) 적층식 필터함을 구비하는 수족관용 수질정화장치
WO1988009615A1 (en) Fish cultivation tank
KR102133411B1 (ko) 수산용수 복합 처리장치
KR20180128595A (ko) 수조용 여과 장치
RU1836301C (ru) Устройство дл очистки сточных вод
KR20120108585A (ko) 해수 정수장치
KR102578413B1 (ko) 호수 정화 시스템
CN209567950U (zh) 一种带过滤的生物处理器
CN107216000A (zh) 一种养殖水一体化净水系统
CN109566523B (zh) 鱼池过滤装置及方法
CN209390870U (zh) 一种基于玻璃钢养殖池的循环养殖系统
KR101916108B1 (ko) 에너지 절감형 다기능 순환여과식 사육수조
CN206828317U (zh) 一种养殖水一体化净水系统