LV13899B - Spontānā ierauga gatavošanas paņēmiens - Google Patents

Spontānā ierauga gatavošanas paņēmiens Download PDF

Info

Publication number
LV13899B
LV13899B LVP-08-222A LV080222A LV13899B LV 13899 B LV13899 B LV 13899B LV 080222 A LV080222 A LV 080222A LV 13899 B LV13899 B LV 13899B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
mixture
flour
biologically activated
rye
grains
Prior art date
Application number
LVP-08-222A
Other languages
English (en)
Other versions
LV13899A (lv
Inventor
Daiga Kunkulberga
Tatjana Rakcejeva
Liga Skudra
Emils Kozlinskis
Dace Klava
Original Assignee
Latvijas Lauksaimniecibas Uni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Latvijas Lauksaimniecibas Uni filed Critical Latvijas Lauksaimniecibas Uni
Priority to LVP-08-222A priority Critical patent/LV13899B/lv
Publication of LV13899A publication Critical patent/LV13899A/lv
Publication of LV13899B publication Critical patent/LV13899B/lv

Links

Landscapes

  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)

Description

Maisījumu iztur 18 līdz 28 stundas pie temperatūras 24 līdz 30 °C. Izturētajam maisījumam pievieno miltus, bioloģiski aktivētus kaltētus sasmalcinātus graudus un ūdeni, kopapjomā ne mazāk par izturētā maisījuma daudzumu. Maisījumu iztur27 līdz 35 °C temperatūrā 4 līdz 8 stundas. Ja titrējamais skābums irmazāks par 13 grādiem, vēlreiz pievieno miltus, bioloģiski aktivētus kaltētus sasmalcinātus graudus un ūdeni, kopapjomā ne mazāk par izturētā maisījuma daudzumu. Jauno maisījumu iztur 25 līdz 30 °C temperatūrā, līdz titrējamais skābums sasniedz 13 līdz 15 grādus un pH sasniedz 3,9 līdz 4,0.
SPONTĀNĀ IERAUGA GATAVOŠANAS PAŅĒMIENS
Izgudrojums attiecas uz maizes ražošanu un var tikt izmantots rudzu maizes vai rudzu miltus saturošas maizes, it īpaši tradicionālās rudzu maizes, ražošanā.
Tradicionāli rudzu maizes ražošanā rūgšanas procesa nodrošināšanai izmanto nevis rūpniecisko raugu, bet iepriekš pagatavotu ieraugu, jo rudzu miltiem ir tādas tehnoloģiskās īpašības, ka raugs nav piemērots kā irdinātājs. Svarīgākais parametrs, kurš nosaka gatavā produkta, jo īpaši tradicionālās rudzu maizes sensorās īpašības, ir ierauga skābums, kuru rada attiecīgā mikroflora, galvenokārt pienskābes baktērijas. Kā rāda prakse, ražošanas apstākļos ne vienmēr var nodrošināt nepieciešamo ierauga skābumu, kas savukārt pasliktina rudzu maizes garšu, smaržu un mīkstuma struktūru.
Ir zināms maizes un konditorejas izstrādājumu mīklas pagatavošanas paņēmiens (Patents LV 13448), kurā ieraugu gatavo, izmantojot disperģētu diedzētu graudu masu, kura iepriekš pārlieta ar vārošu ūdeni, un pievienojot tai biešu sīrupu un/vai svaigas piena sūkalas.
Tomēr, aplejot disperģētu diedzētu graudu masu ar vārošu ūdeni, notiek fermentu (piemēram, α un β amilāzes) un vitamīnu inaktivēšana, olbaltumvielu denaturācija, tiek nomākta graudos esošā mikroflora un tiek kavēti rūgšanas procesi. Līdz ar to rūgšanas procesus nosaka mikroflora, kura ir piena sūkalās, ja tās tiek pievienotas. Savukārt, ja tās nepievieno, rūgšanas procesi norit lēni un katru reizi savādāk.
Vistuvākais piedāvātajam izgudrojumam ir šķidrā rudzu ierauga gatavošanas paņēmiens (Patents RU 2314698), kurš ietver ierauga ciklisku pavairošanu, izmantojot miltu, ūdens un rūgšanu izsaucošās piedevas - pēc īpašas tehnoloģijas pagatavota apiņu ekstrakta - maisījumu, un atjaunotā ierauga aizvadīšanu uz mīklas gatavošanu.
Tomēr zināmajam paņēmienam ir trūkumi, jo apiņu piedeva rada rūgtu garšu maizei, un apiņu ierauga pagatavošana būtiski sarežģī tehnoloģiju un pagarina maizes pagatavošanas tehnoloģisko ciklu.
Izgudrojuma mērķis ir ierauga bioloģiskās aktivitātes palielināšana, maizes ražošanas tehnoloģiskā procesa paātrināšana un maizes organoleptisko īpašību uzlabošana.
Zināmajā ierauga gatavošanas paņēmienā rudzu maizes vai rudzu miltus saturošas maizes cepšanai, kurš ietver miltu, ūdens un rūgšanu veicinošās piedevas maisījuma pagatavošanu, ierauga ciklisku pavairošanu un aizvadīšanu uz mīklas gatavošanu, atbilstoši izgudrojumam, sākotnējā ierauga pagatavošanai un ierauga atjaunošanai kā rūgšanu veicinošo piedevu izmanto bioloģiski aktivētus kaltētus sasmalcinātus graudus, sākotnējā ierauga maisījuma pagatavošanai ņemot ingredientus šādās attiecībās, masas daļas:
milti 100;
bioloģiski aktivēti kaltēti sasmalcināti graudi 15-30;
ūdens 100-220, maisījumu iztur 18-28 stundas 24-30 °C temperatūrā, izturētajam maisījumam pievieno miltus, bioloģiski aktivētus kaltētus sasmalcinātus graudus un ūdeni, kopā ne mazāk par izturētā maisījuma daudzumu, un iztur 4-8 stundas 27-35 °C temperatūrā, nosaka titrējamo skābumu, un, ja tas ir mazāks par 13 grādiem, vēlreiz pievieno miltus, bioloģiski aktivētus kaltētus sasmalcinātus graudus un ūdeni, kopā ne mazāk par izturētā maisījuma daudzumu, un iztur 25-30 °C temperatūrā, kamēr titrējamais skābums sasniedz 13-15 grādus un pH sasniedz 3,9-4,0. Bioloģiski aktivēti graudi ir dīgšanas procesu uzsākuši graudi (asnu garums nepārsniedz 1-2 mm), kuriem tikko sākušās bioķīmiskās reakcijas un ir palielināta bioloģiskā vērtība. Šādiem graudiem ir paaugstināta amilāžu grupas fermentu aktivitāte, kas veicina ierauga mikrofloras, galvenokārt pienskābes baktēriju, attīstību un noturību tālākajā mīklas raudzēšanas procesā. Iegūtais gala produkts - rudzu maize vai rudzu miltus saturošā maize ir ar labām organoleptiskām īpašībām, patīkamu rudzu maizei raksturīgu viegli skābenu garšu un izteiktu aromātu, teicamu mīkstuma struktūru.
Bioloģiski aktivētie kaltētie sasmalcinātie graudi var būt rudzu un/vai kviešu un/vai miežu un/vai kailgraudu miežu graudi.
Bioloģiski aktivētie kaltētie sasmalcinātie graudi var tikt izmantoti dažādas maluma pakāpes miltu veidā.
Piedāvāto ierauga gatavošanas paņēmienu rudzu maizes vai rudzu miltus saturošas maizes cepšanai realizē šādi.
Piemērs kg (100 masas daļas; viena masas daļa atbilst 0,1 kg), rudzu miltu, 2,5 kg (25 masas daļas) bioloģiski aktivētu kaltētu rudzu graudu miltu un 17,5 kg (175 masas daļas) samaisa viendabīgā maisījumā un iztur 24 stundas 26 °C temperatūrā.
Izturētajam maisījumam (30 kg) pievieno jaunu porciju (kopā 60 kg): rudzu miltus - 24 kg, bioloģiski aktivētus kaltētus rudzu graudu miltus - 6 kg un ūdeni - 30 kg, un izmaisa viendabīgā masā. Iztur 5 stundas 32 °C temperatūrā. Šajā laikā gatavojamajam ieraugam jau parādās izteiktas rūgšanas pazīmes, t.i. palielinājies apjoms, redzamas ogļskābās gāzes radītas poras, patīkams skābums un aromāts. Nosaka titrējamo skābumu, kas ir ne mazāks kā 12 grādi.
Izturētajam maisījumam (90 kg) pievieno jaunu porciju (kopā 180 kg): rudzu miltus - 72 kg, bioloģiski aktivētus kaltētus rudzu graudu miltus - 18 kg un ūdeni - 90 kg, un izmaisa viendabīgā masā. Iztur 14 stundas 29 °C temperatūrā. Nosaka titrējamo skābumu, kas ir ne mazāks kā 13 grādi.
Iegūto ieraugu cikliski pavairo un aizvada uz rudzu un rudzu miltus saturošu maizes veidu mīklu gatavošanu.
Pēc šāda paņēmiena sagatavotajā ieraugā mikroorganismu sastāvs atšķiras no citādos veidos gatavoto ieraugu mikrofloras un tas nodrošina maizei īpašu, no citās ceptuvēs gatavotas rudzu maizes atšķirīgu garšu.

Claims (7)

  1. PRETENZIJAS
    1. Ierauga gatavošanas paņēmiens rudzu maizes vai rudzu miltus saturošas maizes cepšanai, kurš ietver miltu, ūdens un rūgšanu veicinošās piedevas maisījuma pagatavošanu, ierauga ciklisku pavairošanu un aizvadīšanu uz mīklas gatavošanu, kas atšķiras ar to, ka sākotnējā ierauga pagatavošanai un ierauga atjaunošanai kā rūgšanu veicinošo piedevu izmanto bioloģiski aktivētus kaltētus sasmalcinātus graudus, sākotnējā ierauga maisījuma pagatavošanai ņemot ingredientus šādās attiecībās, masas daļas:
    milti 100;
    bioloģiski aktivēti kaltēti sasmalcināti graudi 15-30;
    ūdens 100-220, maisījumu iztur 18-28 stundas 24-30 °C temperatūrā, izturētajam maisījumam pievieno miltus, bioloģiski aktivētus kaltētus sasmalcinātus graudus un ūdeni, kopā ne mazāk par izturētā maisījuma daudzumu, un iztur 4-8 stundas 27-35 °C temperatūrā, nosaka titrējamo skābumu, un, ja tas ir mazāks par 13 grādiem, vēlreiz pievieno miltus, bioloģiski aktivētus kaltētus sasmalcinātus graudus un ūdeni, kopā ne mazāk par izturētā maisījuma daudzumu, un iztur 25-30 °C temperatūrā, kamēr titrējamais skābums sasniedz 13-15 grādus un pH sasniedz 3,9-4,0.
  2. 2. Paņēmiens saskaņā ar 1. pretenziju, kurā bioloģiski aktivētie kaltētie sasmalcinātie graudi ir rudzu un/vai kviešu un/vai miežu un/vai kailgraudu miežu graudi.
  3. 3. Paņēmiens saskaņā ar 1. vai 2. pretenziju, kurā bioloģiski aktivētie kaltētie sasmalcinātie graudi ir miltu veidā.
    Abstract
    The present invention relates to the field of bread production and can be used in production of rye breads or breads containing rye flour, particularly rye breads of
  4. 5 traditional recipes. Biologically activated dried ground grains are used as an additive promoting fermentation to prepare or reactivate leaven. To prepare an initial leaven mixture, the follovving ingredients are used (weight parts): flour 100;
    biologically activated dry ground grains 15-30;
  5. 10 vvater 100-220.
    The mixture is exposed to a temperature of betvveen 24°C and 30°C for a time period of betvveen 18 and 28 hours. Flour, biologically activated dry ground grains, and vvater are added to the resulting mixture in a total amount not less than that of the resulting mixture. Such a supplemented mixture is exposed to a temperature of
  6. 15 betvveen 27°C and 35°C for a time period of betvveen 4 and 8 hours. In case where the tiLratabie acidity is less than 13 grades, flour,. biologically activated dry ground grains, and vvater are added once more in a total amount not less than that of the resulting mixture. Such a supplemented mixture is exposed to a temperature of betvveen 25°C and 30°C until the titratable acidity achieves a value of betvveen 13
  7. 20 and 15 grades, and pH achieves a value of betvveen 3.9 and 4.0.
LVP-08-222A 2008-12-29 2008-12-29 Spontānā ierauga gatavošanas paņēmiens LV13899B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-08-222A LV13899B (lv) 2008-12-29 2008-12-29 Spontānā ierauga gatavošanas paņēmiens

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-08-222A LV13899B (lv) 2008-12-29 2008-12-29 Spontānā ierauga gatavošanas paņēmiens

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV13899A LV13899A (lv) 2009-04-20
LV13899B true LV13899B (lv) 2009-06-20

Family

ID=40775145

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-08-222A LV13899B (lv) 2008-12-29 2008-12-29 Spontānā ierauga gatavošanas paņēmiens

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV13899B (lv)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423970A1 (pl) * 2017-12-20 2019-07-01 Nosek Tomasz Piekarnia Suszony zakwas piekarski zawierający szczepy Lactobacillus diolivorans KKp 2057p oraz Lactobacillus reuteri KKP 2048p oraz sposób jego otrzymywania

Also Published As

Publication number Publication date
LV13899A (lv) 2009-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU618097B2 (en) Preparation of dried forms of leavening barms containing an admixture of certain lactobacillus and saccharomyces species
US20080193599A1 (en) High soluble fiber fermented foods
JPH0242448B2 (lv)
RU2516598C1 (ru) Способ производства зернового хлеба
Movahed et al. Evaluation of the effect of liquid sourdough method on dough yield, bread yield and organoleptic properties Iranian Lavash bread
JP2014168486A (ja) サワー種の製造方法及びそれを用いたパン類
JP5695340B2 (ja) サワー種の製造方法及びそれを用いたパン類
HUT69619A (en) Formented sour doughs, process for their produce and bakingindustrial produktes thereof
RU2414132C2 (ru) Способ приготовления диетического хлеба (варианты)
JP3066587B2 (ja) サワーブレッドの製造方法
RU2619277C2 (ru) Способ производства зернового хлеба
LV13899B (lv) Spontānā ierauga gatavošanas paņēmiens
KR102115214B1 (ko) 통밀 발아 숙성물을 이용한 빵 또는 과자의 제조방법 및 그 방법에 의한 빵 또는 과자
RU2324355C1 (ru) Хлеб заварной "чернавский" и способ его производства
RU2561525C1 (ru) Способ приготовления бездрожжевого хлеба
RU2262852C1 (ru) Способ приготовления ржаного и ржано-пшеничного хлеба
CN114007426A (zh) 可切割的活性酵头块
RU2320171C1 (ru) Хлеб заварной "чернавский" и состав теста для его производства
RU2290812C1 (ru) Способ производства хлеба
RU2560618C1 (ru) Способ производства зернового хлеба повышенной пищевой ценности
RU2715592C1 (ru) Способ и состав для изготовления безглютенового хлеба
RU2509464C1 (ru) Способ производства ржано-пшеничного хлеба на жидкой закваске без заварки с добавлением осолодованного ржаного зерна
RU2734923C1 (ru) Способ производства заварного пшеничного хлеба
RU2492653C1 (ru) Способ изготовления сухой ржаной биологической закваски для хлебопечения
RU2685195C1 (ru) Способ приготовления сухой заквашенной заварки для хлеба