LV11997B - Iekārta un paņēmiens kokogļu iegūšanai - Google Patents

Iekārta un paņēmiens kokogļu iegūšanai Download PDF

Info

Publication number
LV11997B
LV11997B LVP-97-241A LV970241A LV11997B LV 11997 B LV11997 B LV 11997B LV 970241 A LV970241 A LV 970241A LV 11997 B LV11997 B LV 11997B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
retort
retorts
drying
containers
furnace
Prior art date
Application number
LVP-97-241A
Other languages
English (en)
Other versions
LV11997A (lv
Inventor
Jānis STIKĀNS
Einārs GRIGORS
Aivars ZALTĀNS
Original Assignee
Jānis STIKĀNS
Einārs GRIGORS
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jānis STIKĀNS, Einārs GRIGORS filed Critical Jānis STIKĀNS
Priority to LVP-97-241A priority Critical patent/LV11997B/lv
Publication of LV11997A publication Critical patent/LV11997A/lv
Publication of LV11997B publication Critical patent/LV11997B/lv

Links

Landscapes

  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

Izgudrojuma apraksts
Izgudrojums objekts ir ekoloģiska kokogļu iegūšanas iekārta un paņēmiens. Tā būtība - nepārtrauktu koksnes sausās pārtvaices (citos avotos arī - pirolīzes, turpmāk pārogļošanās) procesu realizē vairāku, enerģētisku un funkcionāli sabalansētu, vienā līmenī izvietotu, retoršu sistēmā, atsevišķas retortes secīgi darbinot gan koksnes žāvēšanas, gan pārogļošanās (nepieciešamības gadījumā - ari izkvēlināšanas), gan gatavās produkcijas (kokogļu) atdzesēšanas režīmos.
Zināmā tehnikas līmeņa analīze
Zināmie tehniskie risinājumi, kas ir izgudrojuma analogi, parādīti fig. 1-3:
- fig.1 attēlota retoršu krāsns kokogļu iegūšanai /1,2/;
- fig.2 attēlota kokogļu ražošanas iekārtas principshēma /3/, kur: 1 - retoršu bloks, 2 tvaiku-gāzu degļi, 3 - kurtuve, 4 - retoršu siltumnesēja sagatavošanas mezgls, 5 siltumģenerators, 6 - žāvēšanas siltumnesēja sagatavošanas mezgls, 7 - žāvētava, 8 skurstenis;
- fig.3 parādīta kokogļu ražošanas iekārtas /6/ principshēma: a- vienas retortes aprīkojums, b- retoršu sistēmas izveidojums no diviem atsevišķiem moduļiem, kur: 1- retorte, 2 - termoizolēts metāla apvalks, kurā ievietota retorte, 3, 4 - starpteipas (apakšējā un augšējā) retortes apvalkā, 5 - starpsiena, kas atdala starpteipas 3 un 4 vienu no otras, 6, 7 droseļvārsti, kas iemontēti starpsienā un kalpo dūmgāzu plūsmas regulēšanai retortes 1 apvalkā darba kameras ārējai apsildei, 8 - slēgvārsts, lai pārietu uz retortes iekšējo apsildi (ja slēgvārsts ir atvērts, dūmgāzes ieplūst darba kamerā caur ārdiem 9), 9 - ārdi darba kameras apakšējā daļā, 10 - slēgvārsts retortes 1 augšdaļā, kas izvada dūmgāzes un ūdens tvaikus no retortes darba kameras starptelpā 4 un tālāk uz dūmeni, 11 - krāsns retortes apsildei, ko ar starptelpu 3 savieno dūmgāzu vads 12, 12 - dūmgāzu vads, kas savieno krāsni 11 un starptelpu 3, 13 - aizvars dūmgāzu plūsmas regulēšanai vadā 12, 14 - dūmvads dūmgāzu izvadīšanai no starpteipas skurstenī, 15 - vārsts atmosfēras gaisa padeves regulēšanai, ko ievada no krāsns 11 starptelpā 3 (resp. vārsts dūmgāzu temperatūras regulēšanai), 16 cauruļvads ar sifonu gāzu aizvadei no retortes 1 uz krāsni (sifons šai vadā kalpo ari kā hidroslēgs), 17, 18 - vārsti cauruļvadā 16 gāzu aizvades regulēšanai ( vārsts 17 kalpo šķidruma līmeņa uzturēšanai cauruļvada sifona daļā; vārsts 18 kalpo sifona atbrīvošanai no kondensēta šķidruma; sifons cauruļvadā 16 kalpo kā hidroslēgs, kas noslēdz dūmgāzu ceļu uz retorti no krāsns pie atvērtiem slēgvārstiem 8 un 10 koksnes žāvēšanas etapā), 19 piekārtais ceļš ar ratiņiem 20, 20 - ratiņi, 21 - profilsija, kam pievienoti ratiņi, 22 profilsijas starpgabals, ar kura palīdzību var savienot profilsiju 21 ar profilsiju 27 retortes 1 augšējā daļā, 23 - konteinerratiņi, kas pēc vajadzības apkalpo vairākas retortes, dzesēšanas telpu un noliktavu, 24 - hidrauliskais pacēlājs koksnes konteinera 26 pacelšanai pirms tā ievietošanas retortē 1, 25 - konteinera āķis, 26 - konteineri ( vienā retortē ievieto 2-6 konteinerus), 27 - profilsija retortes 1 iekšpusē (konteinerratiņus pēc vajadzības var pārvietot no profilsijas 21 pa starpgabalu uz profilsiju 27 retortes 1 iekšpusē un pēc konteinera 26 ievietošanas retortē atgriezt uz profilsijas 21), 28 - izsmidzinātājs (sprauslas ar pievadcauruli 29 un vārstu 30 ūdens izsmidzināšanai retortes 1 darba kamerā), 29 - ūdens pievadcaurule, 30 - vārsts, 31 - sprauslas kokogļu aktīvai dzesēšanai caur retortes sienu, pa kurām ūdens tiek izsmidzināts apvalkā, 32 - ūdens pievadcaurule kokogļu aktīvai dzesēšanai, 33 - vārsts ūdens pievadīšanas regulēšanai, 34 - īscaurule ar vārstu liekā šķidruma izvadīšanai no starpteipas 3, 35, 36 - ekrāni izsmidzinātāju priekšā, lai ūdens nesaskartos ar retortes 1 sienām.
Ir zināms /1/ kokogļu iegūšanas paņēmiens un retoršu iekārta /1,2 /, kur koksnes krautne tiek karsēta bez gaisa piekļūšanas caur hermētiski noslēgtu retoršu sienām (fig.1). Šim paņēmienam un iekārtai ir raksturīgi šādi pozitīvi momenti:
- koksnes pārogļošanās gāzveida produkti, kas rodas retortē, tiek savākti kolektorā un pa cauruļvadiem padoti atpakaļ uz krāsns kurtuvi, lai iegūtu papildus siltuma enerģiju retoršu tālākai karsēšanai līdz pat kokogļu veidošanās beigām;
- retortes izveidotās izņemamu metālisku cilindru veidā, ar izejas koksni piepildīto retoršu komplekta iekraušanu veic tūlīt pēc tam, kad ar kokoglēm pildīts retoršu komplekts ir izkrauts no krāsns, bez krāsns atdzesēšanas.
Aprakstītā paņēmiena un iekārtas būtiskākie trūkumi ir sekojoši:
- retortes novieto tieši termoizolētas krāsns šahtā uz speciāla atbalsta, kurā ir atveres dūmgāzēm, kas nāk tieši no kurtuves; tas ievērojami samazina iekārtas mūžu;
- retoršu un kurtuves vāka, kā arī retoršu un iepriekš minētā horizontālā atbalsta hermetizācijas sistēmas nav pietiekami drošas, lai nodrošinātu ekoloģiski tīru procesu, piem., nav droša retoršu kakla un kurtuves vāka savienojuma vietu hermetizācija ar māliem vai retoršu un minētā horizontālā balsta savienojumu vietu hermetizācija ar kabatveida slēģiem, kas aizpildīti ar hermetizējošām smiltīm;
- retoršu sistēmas un kurtuves slēguma shēma nenodrošina visu iekārtas aparātu sabalansētu darbību laikā; iekārta ir periodiskas darbības un tai raksturīgas lielas temperatūras svārstības atsevišķos agregātos koksnes pārogļošanās procesa laikā.
Ir zināma /3/ ekoloģiska kokogļu ražošanas iekārta un paņēmiens, kurā 4-6 koksnes pārogļošanās aparāti apvienoti blokos ar kopēju kurtuvi 3 un tehnoloģiskās koksnes žāvētavu 7 (fig.2). Raksturīgs iekārtas elements ir retoršu siltumnesēja sagatavošanas bloks 6. Izmantoto dūmgāzu temperatūra - 750-1000 θθ. Retoršu siltumnesēja temperatūra ieejā 700-750 °C un izejā - 300-380 °C. temperatūra žāvētāja 7 ieejā - 160-170 °C.
Aprakstītā paņēmiena un iekārtas būtiskākie trūkumi ir sekojoši:
- informācija par šīs iekārtas un paņēmiena tehnisko un tehnoloģisko nodrošinājumu nav pietiekama, lai tos izvērtētu precīzāk, bet jāatzīmē, ka minētie temperatūras diapazoni nav optimāli mitras koksnes pāogļošanai.
Ir zināms /4/ kokogļu iegūšanas paņēmiens konteineros, tos secīgi pārvietojot caur žāvēšanas, pārogļošanās un atdzesēšanas kamerām, kas raksturīgs ar to, ka pirms konteineru pārvietošanas no pārogļošanās kameras uz dzesēšanas kameru pie 370-400 °C pārogļošanās kamerā padod ūdeni, kas tūlīt pārvēršas tvaikā, kas, pārspiediena dzīts, no pārogļošanās kameras pa cauruļvadu nonāk dzesēšanas kamerā, pakāpeniski izspiežot no turienes gaisu. Izspiestais gaiss nokļūst tamburā un no turienes tiek izvadīts atmosfērā.
Aprakstītā paņēmiena būtiskākie trūkumi ir sekojoši:
- tas tiek realizēts trīs dažādās kamerās (žāvēšanas, pārogļošanās un atdzesēšanas), starp kurām izveidoti speciāli tamburi.
Ir zināmas kurtuves, piem., Goiževska kurtuve /5/, ar gāzģeneratora (GG) tipa priekškurtuvi, kas raksturīga ar to, ka:
- iekārta nodrošina nepārtrauktu šahtā iekrautā visu veidu cietā kurināmā (arī malkas) degšanu šahtas apakšējā daļā, sauso pārtvaici šahtas vidusdaļā un žūšanu šahtas augšējā daļā;
- iepriekš minētās zonās izdalītās gāzes tiek lokalizētas caur atverēm šahtas sānu sienā, savāktas un aizvadītas uz gāzes katlu (GK), kas var būt distancēts no GG;
- minētā gāzes katla ieejā uzstādīts speciāls gāzes deglis un visos gadījumos tiek nodrošināta gāzu pašaizdedze, padodot nepieciešamo sekundārā gaisa daudzumu GK ieejā.
Abi iepriekš aprakstītie informācijas avoti /4,5/ nav izmantojami konkrētā izgudrojuma realizācijai tieši, jo apraksta pilnīgi atšķirīgus objektus, bet atsevišķas to pazīmes, piem., gāzes deglis katla (kurtuves) ieejā, kaut ari nav savā starpā saistītas, jaunā izpildījumā var dot pozitīvu efektu un ir izmantotas izgudrojuma īstenošanai vispārzināmā tehnikas līmeņa ietvaros.
Ir zināms kokogļu iegūšanas paņēmiens /6/ un retoršu iekārta /6/, kam deklarētas sekojošas tehniskas pazīmes (fig.3):
- Koksnes pārogļošanās iekārta izveidota kā nepārtrauktas darbības, enerģētiski un funkcionāli sabalansēta, vairāku horizontāli novietotu retoršu sistēma, kurā ir ne mazāk par četrām retortēm un kurā atsevišķas retortes darbojas tris režīmos - mitrās koksnes žāvēšanas režīmā, koksnes pārogļošanās (ar vai bez izkvēlināšanas) režīmā un kokogļu atdzesēšanas režīmā. Šim nolūkam retortē ierīkoti apakšējais un augšējais slēgvārsti. Pēc retortes piepildīšanas ar pārogļojamo koksni ar augstu mitruma saturu (paredzēts līdz 50%) to pārslēdz žāvēšanas režīmā, apsildot retorti gan no ārpuses caur apvalku, gan pie atvērtiem slēgvārstiem karstās dūmgāzes laižot caur koksnes krāvumu konteineros. Dūmgāzu temperatūru regulē ar aizbīdņu un speciāli ierīkota atmosfēras gaisa pievadvārsta palīdzību. Kad koksne ir sasniegusi vēlamo mitruma pakāpi, retori pārslēdz pārogļošanās režīmā, aizverot slēgvārstus un realizējot tikai retortes ārējo apsildi. Lai intensificētu un regulētu dūmgāzu plūsmu, starp darba kameru un apvalku ierīkota starpsiena, kas izveido apakšējo un augšējo starptelpas, kuras vienu ar otru savieno droseļvārsti.
- Piedāvāts iepriekš aprakstītos procesus dažādās retortēs vai to moduļos savstarpēji nobīdīt laikā, lai lieko siltuma daudzumu no retortes vai retoršu moduļa, kur notiek eksotermiska reakcija, aizvadītu uz retorti vai moduli, kur tajā pašā laikā notiek endotermiska reakcija, un kompensētu tur trūkstošo siltuma daudzumu.
- Piedāvāts tempertūras intervālā 400-650°C papildus veikt kokogļu izkvēlināšanu, lai nodrošinātu kokogļu kvalitātes nozīmīgākā rādītāja - negaistoša oglekļa satura - atbilstošu līmeni un atbrīvotu kokogli no specifiskās darvas smaržas (process ir endotermisks).
- Piedāvāts procesa laikā retortes aktīvi dzesēt, pie atvērtiem droseļvārstiem apvalka starpsienā izsmidzinot ūdeni gan augšējā apvalka starptelpā, iepriekš atslēdzot retorti no krāsns un atverot atmosfēras pieplūdes vārstu, gan retortes darba kamerā (ogļu tālākā dzesēšana ārpus retortēm, pirms tās nogādā kondicionēšanas laukumā, nav paredzēta).
- Piedāvāts gāzu aizvadei no retortes uz krāsni retortes apakšējā daļa ierīkot sifonveida cauruļvadu, pie kam sifonu šai cauruļvadā izveidot kā hidroslēgu, kas noslēdz retorti no krāsns, tajā pašā laikā netraucējot retortē izdalījušos gāzu un tvaiku recirkulēšanu atpakaļ uz krāsni.
- Piedāvāts visus iepriekš aprakstītos procesus kontrolēt un regulēt ar retortes raksturīgākajās vietās izvietotiem devējiem, reģistrējošo aparatūru izvietot vadības pultī un to saistīt ar signalizāciju, kas nostrādā, ja iekārtā rodas tehnoloģiski vai cita veida traucējumi. Apgalvots, ka maksimāli pieļaujamo temperatūru retortē var regulēt automātiski, izsmidzinot ūdeni gan apvalkā, gan darba kamerā.
- Piedāvāts iekārtu aprīkot ar piekārto ceļu, kas paredzēts retoršu piepildīšanai ar speciālos konteineros sapakotu koksni un gatavās produkcijas konteineru nogādāšanai uz noliktavu.
Iepriekš aprakstītajai iekārtai /6/ un paņēmienam /6/, kas izvēlēti par izgudrojuma prototipu, ir sekojoši trūkumi (iekavās norādīta atsauce uz attiecīgo prototipa formulas punktu):
- Neefektīva ir retoršu darba kameras (kokogļu) dzesēšana, izsmidzinot ūdeni uz iztvaicēšanas ekrāniem gan telpā starp retortes ārējo un iekšējo sienu, resp. apvalkā, gan darba kameras iekšienē (6.p.). Šādā variantā kokogļu dzesēšana līdz 70°C ilgst 12-16 h.
- Retortes darba kameras vārstu konstrukcija nenodrošina retortes iekšējā apvalka hermētiskumu tajās tehnoloģiskā procesa stadijās, kas saistītas ar lielām retortes iekšējā un ārējā apvalka savstarpējām termiskām deformācijām (ekstrēmā gadījumā līdz 20-30 mm).
- Ārdu un slēgvārstu izvietojums darba kamerā nenodrošina vienmērīgu dūmgāzu plūsmu caur koksnes krāvumu konteineros. Piem., malkas, kuras mitrums ir 50%, žāvēšana ilgst 24-28 h, jo ir nepietiekama karsto dūmgāzu plūsma caur krāvumu.
- Ekoloģiski nedroši ir koksnes pārogļošanās procesu enerģētiski regulēt, novirzot procesa laikā izdalījušās degošās gāzes un tvaikus pa gāzaizvades traktu, aprīkotu ar sifonveida hidroslēgu (4.p.), kurš vienlaicīgi pilda arī drošības vārsta funkcijas, pēc vajadzības vai nu atpakaļ uz kurtuvi, vai uz kādu citu retorti, vai kādu retoršu moduli. Tik sarežģītai regulēšanai patentā /6/ aprakstītie regulēšanas tehniskie līdzekļi nav pietiekami detalizēti. Bez tam bieži notiek gāzu noplūde atmosfērā, kas piesārņo apkārtējo vidi.
- Darba drošības un ekoloģiskie apsvērumi izslēdz iespēju iekārtu aprīkot ar piekārto ceļu (7.p.), jo tml. mehanizācijas līdzekļi nenodrošina drošu retoršu piepildīšanu ar speciālos konteineros sagatavotu malku, kā arī konteineru ar gatavo produkciju nogādāšanu uz noliktavu. Piekārtā ceļa izmantošana liek apkalpojošam personālam strādāt veselībai kaitīgos apstākļos, jo vairākas operācijas ir jāveic darba kamerā.
- Standartkonteineru stiprība to ilgstošai ekspluatācijai klimatiskajos apstākļos, kas raksturīgi darba kamerā procesa laikā, nav pietiekama.
- Procesa ekonomiskā efektivitāte ir relatīvi zema. Piem., paredzētā ražība (1,8 t diennaktī, izmantojot malku ar 30% mitrumu) netiek nodrošināta. Izmantojot reāli pieejamo malku ar mitrumu 50%, ražība ir tikai 0,71 diennaktī.
- Tvaiks žāvēšanas procesa nodrošināšanai tiek ievadīts retortes darba kamerā no atsevišķas tvaika ražošanas iekārtas, bet nepietiekami tiek izmantotas kurtuves dūmgāzes, jo ir nepieciešams kurināmā sadegšanas procesu regulēt tā, lai nodrošinātu gan cieto daļiņu, gan poliaromātisko ogļūdeņražu pilnīgu mehānisko un ķīmisko sadegšanu, vienlaicīgi nepieļaujot pelnu šlagošanos. Poliaromātisko ogļūdeņražu un putekļu saturs dūmgāzēs, ko izmanto žāvēšanas stadijas nodrošināšanai, nedrīkst pārsniegt ekoloģiski pieļaujamo normu (attiecīgi 40-120 mg/m3 un 40-250 mg/m3), jo process ir vaļējs ar periodisku izstrādāto dūmgāzu tvaiku izvadi atmosfērā.
- Izgudrojuma aprakstā un formulā uzrādītie tehniskie līdzekļi nav pietiekami, lai pat speciālisti piedāvāto paņēmienu varētu īstenot bez papildus tehniskās jaunrades. Konkrēti:
- nav uzrādīti tehniskie līdzekļi, kā retoršu sistēmu, kurā ir ne mazāk kā 4 retortes (1 .p.) reāli var darbināt vairākos alternatīvos režīmos, kā tas ir aprakstīts 9.p.;
- nav uzrādīti tehniskie līdzekļi, kā tiek realizēta liekā siltuma daudzuma aizvade no retortes vai retoršu moduļa (ja tās šai modulī ir saslēgtas paralēlam darbam), kur notiek eksotermiska reakcija, uz retorti vai moduli, kur tajā pašā laikā notiek endotermiska reakcija (11.p), un kā tehniski tiek realizēta žāvēšanas, pārogļošanās, izkvēlināšanas un dzesēšanas procesu nobīde laikā un kādi ir aparāti un kritēriji, lai sekmīgi realizētu aprakstīto paņēmienu (10. un 1 l.p.), ņemot vērā materiālu un enerģijas bilanci visas retoršu sistēmas ietvaros, kas aprakstīta jebkurā iekārtas realizācijas variantā (saskaņā ar kādu punktu no 1. līdz 8.p.).
Izgudrojuma mērķis un būtība
Izgudrojuma mērķis - izveidot ekonomisku, enerģētiski un funkcionāli sabalansētu iekārtu.
Izgudrojuma būtība parādīta fig.4-9, kur :
- fig.4 parādīts iekārtas kopskats 4 retoršu izpildījumā saskaņā ar izgudrojuma formulas 1. punktu,
- fig.5 parādīts vienas retortes konstruktīvais izveidojums,
- fig.6 parādīts gāzes deglis, ar kuru aprīkots gāzaizvades cauruļvads, pa kuru koksnes pārogļošanās procesā izdalījušās gāzveida vielas un ūdens tvaiki tiek recirkulēti no retortēm atpakaļ uz krāsni,
- fig.7 shematiski parādīts konteinera izveidojums izejmateriāla mehanizētai iekraušanai darba kamerā, koksnes pārogļošanai, kokogļu dzesēšanai un mehanizētai izkraušanai,
- fig.8 parādīta priekšžāvēšanas iekārtas izveidojums ar divām kamerām,
- fig.9 parādīts izgudrojuma realizācijas piemērs 8 retoršu izpildījumā: a - iekārtas variants ar diviem retoršu un žāvētavu kompleksiem ar saslēgtu siltumtraktu; b - iekārtas variants ar četriem retoršu un žāvētavu kompleksiem, kuriem ir kopēja transporta sistēma un daļēji dalīts siltumtrakts; c - iekārtas variants ar četriem retoršu kompleksiem, kuriem ir kopējs siltumtrakts, bet transporta sistēmas ir divas.
Minētajās figūrās izmantoto apzīmējumu specifikācija pievesta 1. pielikumā.
Piedāvātās iekārtas un prototipa kopīgās tehniskās pazīmes :
- tā satur siltumenerģijas ražošanas un sadales mezglu (kurtuvi, dūmgāzu padeves un atgaitas cauruļvadus ar nepieciešamo regulētāj-, kontrol- un drošības armatūru), kas retortes apgādā ar siltumenerģiju;
- tā satur hermētiski noslēdzamu retoršu sistēmu, kurā ir vairākas retortes, vislabāk četras vai astoņas, kas izvietotas vienā līmenī attiecībā pret kurtuvi; minētajā sistēmā visas retortes atsevišķi pa vienai vai vairākām kopā (tālāk - moduļiem) ar kurtuvi saslēgtas paralēlam darbam tā, lai, kad vienā modulī notiek koksnes sausās pārtvaices (tālāk LV 11997 pārogļošanās) eksotermisks process, citā modulī tajā pašā laikā notiek endotermisks process un ir siltumenerģijas deficīts, pie kam:
- katra retorte izveidota ar dubultsienām, kas veido apvalku un darba kameru, pie kam: - apvalks ir ar apsildāms vai nu ar dūmgāzēm, vai dzesējams tikai un vienīgi ar gaisu, pie kam retoršu ārējās sienas ir pārklātas ar termoizolējošu apvalku; - darba kamera ir apsildāma vai nu ar dūmgāzēm ( vai nu tieši, vai netieši caur sienu), vai dzesējama ar ūdeni,
- katra retorte ir aprīkota ar palīgierīcēm vairāku, optimāli - divu-četru, izejmateriāla konteineru mehanizētai iekraušanai darba kamerā un gatavās produkcijas (kokogļu) konteineru mehanizētai izkraušanai, kā arī ar hermētiski noslēdzamu vāku,
- katras retortes apvalkā horizontālā plaknē izveidota viena vai vairākas šķērssienas, kas aprīkotas ar regulējamām atverēm, piem., droseļvārstiem,
- katras retortes darba kameras sienā izveidots vismaz viens apakšējais un viens augšējais slēgvārsts karsto dūmgāzu plūsmas organizēšanai, lai nodrošinātu iespēju darba kameras iekštelpu efektīvi apsildīt (vai dzesēt) divos alternatīvos variantos: - ar dūmgāzēm (vai ūdens tvaiku) no iekšpuses, nodrošinot to caurplūdi caur kameras sienā izveidotiem apakšējo un augšējo slēgvārstiem un tieši caur koksnes krāvumu konteineros (žāvēšanas vai dzesēšanas stadiju laikā); - ar dūmgāzēm (vai gaisu) caur retortes apvalku un apvalka šķērssienā izveidotajiem vārstiem;
- katra retorte aprīkota ar aktīvās dzesēšanas sistēmu ar ūdeni, lai atdzesētu gatavās kokogles pirms nogādāšanas uz uzglabāšanas noliktavu vai kondicionēšanas ietaisi;
- tā satur cauruļvadus ar nepieciešamo regulētāj-, kontrol- un drošības armatūru žāvēšanas un dzesēšanas stadijās radušos ūdens tvaiku un atstrādāto dūmgāzu izvadīšanai no retortēm pēc vajadzības vai nu uz kādu citu iekārtas moduli, vai uz siltuma rekuperācijas ietaisi;
- tā satur cauruļvadus ar nepieciešamo regulētāj-, kontrol- un drošības armatūru koksnes pārogļošanās procesā radušos gāzveida produktu un ūdens tvaiku maisījuma recirkulācijai no retortēm atpakaļ uz kurtuvi koksnes pārogļošanās stadijas laikā;
- tā satur nepieciešamo procesa kontroles, reģistrācijas un vadības un aparatūru ar vai bez signalizācijas ietaisēm, kas ieslēdzas, ja rodas novirzes no uzdotā tehnoloģiskā režīmā žāvēšanas un/vai termiskās apstrādes, un/vai dzesēšanas stadijās.
Piedāvātās kokogļu iegūšanas iekārtas novitāte:
katras retortes darba kamera izveidota bez ārdiem, bet ārdu funkciju pilda konteineru dibena konstrukcija;
ik divas blakus esošās retortes (vai to moduļi) papildus aprīkotas ar otru siltumnesēja sadales cauruļvadu, kas saista retortes (vai to moduļus) savā starpā tieši un pa kuru eksotermiskais siltums, kas rodas kādā no retortēm (vai moduļiem) ogļu izkvēlināšanas stadijā, tieši (bez kurtuves kolektora starpniecības) tiek aizvadīts uz blakus esošo retorti (vai moduli), kur ir siltumenerģijas deficīts, pie kam minētais papildus siltumnesēja cauruļvads ir izveidots tā, ka retortes (vai to moduļus) savā starpā var saslēgt vai nu virknē, vai paralēli, tādējādi novēršot nepieciešamību ogļu izkvēlināšanas stadijā izvadīt augsta žāvēšanas potenciāla siltumnesēju skurstenī, kā arī radot iespēju žāvēšanas stadijā mainīt siltumnesēja plūsmas virzienu caur koksnes krāvumu;
- dūmgāzu (vai ūdens tvaiku) plūsmas regulēšanai žāvēšanas (vai dzesēšanas) stadiju laikā katras retortes darba kameras iekšējā sienā izveidoti divi apakšējie un divi augšējie droseļvārsti, kas novietoti simetriski pret retortes apvalka iekšējās sienas simetrijas asīm, kuru atvērums ir regulējams gan vienam droseļvārstam neatkarīgi no otra, gan pa pāriem, droseļvārstus kinemātiski saistot, kas nodrošina nepieciešamo vilkmi un vienmērīgu dūmgāzu (vai ūdens tvaiku) plūsmu un temperatūru lauku retortē;
- katras retortes aktīvās dzesēšanas sistēma ar ūdeni izveidota divu ūdens izsmidzināšanas cauruļu veidā, kas atradās darba kameras augšējā daļā, iet retortes garenvirzienā un izsmidzina nepieciešamo ūdens daudzumu virzītu strūklu veidā tikai un vienīgi uz kokogļu krāvumu konteineros caur atverēm minēto cauruļu sienās bez iztvaicēšanas ekrānu palīdzības;
- konteineru mehanizētai iekraušanai un izkraušanai retortes aprīkotas ar sliežu ceļiem, kas vienotā transporta plūsmā nodrošina retoršu piepildīšanu ar speciālos konteineros sagatavotu pārogļojamo koksni, kā arī konteineru ar gatavo produkciju nogādāšanu uz noliktavu un/vai kondicionēšanas ietaisi.
Piedāvātās kokogļu iegūšanas iekārtas realizācijas varianti ir sekojoši:
- ka retortes apvalka iekšējā un ārējā sienas sametinātas savā starpā pa riņķa līniju, kas atrodas retortes priekšējā daļā, pie kam retortes darba kamera atbalstīta uz pamīšus novietotām sānu un pakaļējo starpsienām, kā arī uz divām dubult-T sijas vadotnēm, kas novietotas aptuveni zem 15° leņķa attiecībā pret retortes vertikālo simetrijas asi;
- gāzaizvades cauruļvads, pa kuru koksnes pārogļošanās procesā izdalījušās gāzveida vielas un ūdens tvaiki tiek recirkulēti no retortēm atpakaļ uz krāsni, izveidots bez sifona un krāsns ieejā aprīkots ar gāzes degli un ar sekundārā gaisa padeves regulatoru, ar kura palīdzību krāsnī tiek nodrošināta gāzes pašaizdedze bez speciāla aizdedzes degļa, stabilizējot gāzes liesmu tikai ar pievadīto sekundāro gaisu;
- droseļvārstu, kas izveidoti darba kameras iekšējā sienā, vadības mehānisms izveidots no zobstieņa mehānisma un sviru sistēmas, kas abiem vārstu pāriem atrodas uz vienas simetrijas ass, pie kam vārsts zobstieņa galā nostiprināts ar leņķiskās rotācijas iespēju 10-12° robežās vārsta ligzdas horizontālajā plaknē, kas nodrošina retortes iekšējā apvalka hermētiskumu arī pie lielām retortes iekšējā un ārējā apvalka savstarpējām termiskām deformācijām (ekstrēmā gadījumā līdz 20-30 mm);
- droseļvārstu vadības mehānisms izveidots, kinemātiski saistot augšējo un apakšējo droseļvārstus un nodrošinot iespēju katra droseļvārsta atvērumu pārī fiksēt vairākos stāvokļos (konkrētā gadījumā - četros) stāvokļos;
konteineri izejmateriāla mehanizētai iekraušanai darba kamerā, koksnes pārogļošanai, kokogļu dzesēšanai un mehanizētai izkraušanai ir izgatavoti no kvalitātes oglekļa tērauda leņķdzelžiem, tos sametinot cilindriska mucveida rāmja veidā, kura konstrukcija nodrošina tā izturību pret daudzkārtējām cikliskām termiskām deformācijām temperatūru diapazonā līdz 650-700®C, pie kam konteinera apakšējā daļā nostiprinātas divas simetriskas un savstarpēji paralēlas vadotnes no U-profila stieņiem un minētajā rāmī ir iemetināti tērauda stieņi sieta veidā, kas pilda ārdu funkciju un nodrošina siltumnesēja plūsmu vienmērīgu sadali;
- konteineru mehanizētai iekraušanai darba kamerā transportceļs izveidots kā sliežu cels ar pa to pārvietojamu platformu, kas saistīta ar sliežu ceļu ar rites elementu, piem., rullīšu, palīdzību un ir fiksējama noteiktā stāvoklī pret katru no retortēm, pie kam platforma aprīkota ar rites elementiem arī platformas virsējā skaldnē, kas kalpo konteineru, kuru apakšējā daļā nostiprinātas atbilstošas vadotnes, pārvietošanai minētajam sliežu ceļam perpendikulārā virzienā un konteineru iebidīšanai retortē vai izbīdīšanai no tās, pie kam retortes apakšējā daļā ir nostiprināti analoģiski rites elementi, lai veidotu nepārtrauktu transportceļu;
- iekārta papildus aprīkota ar priekšžāvēšanas iekārtu, kurai ir vairākas kameras, kas izmēru ziņā izveidotas atbilstošas retortes darba kamerām; iekārta ir termoizolēta un iekļaujas kopējā konteineru mehanizētā transporta plūsmā, pie kam katra no priekšžāvēšanas kamerām, kuru minimālais skaits ir 2, pieslēgta kādam retoršu modulim un izmanto tā atstrādātās dūmgāzes, priekšžāvēšanas kameru komunikācijas un armatūra izveidoti tā, ka žāvēšanas procesā iespējams mainīt dūmgāzu plūsmas virzienu uz pretējo, kā ari saslēgt minētās priekšžāvēšanas kameras vai nu virknē, vai paralēli, kā arī katru no kamerām pārslēgt stāvoklī, kas nodrošina iespēju veikt iekraušanas vai izkraušanas operācijas;
atstrādāto dūmgāzu izvades vietā no priekšžāvēšanas iekārtas uzstādīts dūmsūknis, kas kompensē žāvēšanas kamerās radušos aerodinamisko pretestību, nodrošina žāvēšanai nepieciešamo plūsmu ātrumu, kā arī stabilizē arī siltumnesēja plūsmas attiecīgajā retoršu modulī, pie kam izplūdes ventilis uz skursteni ir atvērts tikai dzesēšanas stadijā, un pilda ari rezerves drošības ventiļa funkcijas un ekoloģiskā bufera lomu;
- astoņu retoršu gadījumā sistēmā ietilpstošās retortes un to tehnoloģiskais aprīkojums apvienoti divos blokos pa četrām retortēm katrā blokā ar kopēju kurtuvi un izejmateriāla priekšžavētavu, kas satur 2 priekšžāvēšanas kameras.
Piedāvātais kokogļu iegūšanas paņēmiens un prototips satur sekojošas kopīgas operācijas:
- izejmateriāla šķirošanu, sagarināšanu, sasmalcināšanu un iekraušanu pārvietojamos konteineros;
- konteineru mehanizētu iekraušanu retortēs un to noslēgšanu;
- retoršu apsildīšanu, pakāpeniski kāpinot temperatūru materiālā līdz koksnes žāvēšanas temperatūrai un tālāk līdz pārogļošanās temperatūrai, izmantojot šim nolūkam, papildus tehnoloģiskajam kurināmajam, koksnes termiskās destrukcijas gāzveida produktus, tos recirkulējot atpakaļ uz kurtuvi un sadedzinot;
- izejmateriāla termisko apstrādi, tajā skaitā - izkvēlināšanu un atdzesēšanu ar ūdeni bez gaisa piekļūšanas līdz 50-70°C, vienā vienīgā aparātā - retortēs - vairākos etapos temperatūras intervālā 50 - 450-650°C, materiāla uzsildīšanu un žāvēšanu veicot ar kurtuves dūmgāzēm, tās virzot caur koksnes krāvumu konteineros, bet koksnes pārogļošanu un izkvēlināšanu veicot, dūmgāzes (nepieciešamības gadījumā to temperatūru regulējot ar āra gaisu) virzot tikai caur retortes apvalku, pie kam:
- nepieciešamības gadījumā retoršu apvalku dzesē tikai un vienīgi ar āra gaisu pārogļošanās un/vai izkvēlināšanas stadiju laikā, ja rodas novirzes no uzdotā režīma, piem., temperatūra krautnē pārsniedz maksimāli pieļaujamo,
- retortes aktīvi dzesē ar ūdeni atdzesēšanas stadijas laikā, pirms kokogles tiek nogādātas uz noliktavu vai kondicionēšanas ietaisi.
Piedāvātā kokogļu iegūšanas paņēmiena novitāte raksturīga ar to, ka paņēmiens tiek īstenots ar iepriekš aprakstīto iekārtu, kas nodrošina iespēju tādā vai citādā kombinācijā izmantot sekojošas tehniskas pazīmes:
- izejmateriāla iekraušanai tiek formēts sastāvs no vairākiem konteineriem un pa vienotas transporta plūsmas sliežu ceļiem tiek iebīdīts tās vai citas retortes darba kamerā; analogi tiek veikta gatavo kokogļu izkraušana;
- minētie žāvēšanas, pārogļošanās, izkvēlināšanas un dzesēšanas procesi dažādās retortēs (vai moduļos) tiek organizēti, savstarpēji viena veida procesus nobīdot laikā un lieko siltuma daudzumu no tām retortēm (vai moduļiem), kur notiek eksotermiska reakcija, tieši (bez kurtuves kolektora starpniecības) aizvadot uz blakus esošo retorti (vai moduli), kur ir siltumenerģijas deficīts, pie kam minētie procesi tiek organizēts tā, ka retortes (vai to moduļi) savā starpā tiek saslēgti vai nu virknē, vai paralēli, lai novērstu nepieciešamību ogļu izkvēlināšanas stadijā izvadīt augsta žāvēšanas potenciāla siltumnesēju skurstenī, kā arī lai radītu iespēju žāvēšanas stadijā mainīt siltumnesēja plūsmas virzienu caur koksnes krāvumu, tādējādi intensificējot žāvēšanas procesu;
- koksnes pārogļošanās un izkvēlināšanas procesa enerģētiskā regulēšana tiek veikta, recirkulējot procesa laikā izdalījušos gāzveida produktus pa gāzaizvades cauruļvadu atpakaļ uz kurtuvi caur gāzes degli, stabilizējot gāzes liesmu un nodrošinot tās pašaizdedzi tikai ar pievadītā sekundārā gaisa, vislabāk - karsta, palīdzību;
- žāvēšanas (vai dzesēšanas) stadijā vienmērīga dūmgāzu (vai ūdens tvaiku) plūsma un vienmērīgs temperatūras lauku sadalījums katras retortes darba kamerā tiek regulēts ar divu apakšējo un divu augšējo droseļvārstu palīdzību, regulējot to atvērumu vai nu neatkarīgi vienam no otra, vai kinemātiski saistot pa pāriem ;
- kokogļu aktīvā dzesēšana ar ūdeni atdzesēšanas stadijas laikā tiek veikta, izsmidzinot ūdeni tikai retortes iekšienē, pie kam ūdens strūklas tiek virzītas tieši uz kokoglēm bez iztvaicēšanas ekrānu palīdzības;
- ka procesa nodrošināšanai papildus tiek izmantota priekšžāvēšanas iekārta, kurai ir vairākas kameras, kas izmēru ziņā izveidotas atbilstošas retortes darba kamerām un ir iekļautas kopējā konteineru mehanizētā transporta plūsmā, pie kam:
- katra no priekšžāvēšanas kamerām tiek pieslēgta kādam retoršu modulim un tajā tiek izmantotas atstrādātās dūmgāzes,
- žāvēšanas procesa intensificēšanai vairākkārt tiek mainīts dūmgāzu plūsmas virzienu uz pretējo un minētās priekšžāvēšanas kameras tiek saslēgtas vai nu virknē, vai paralēli, vai arī pārslēgtas stāvoklī, kas nodrošina iespēju veikt iekraušanas vai izkraušanas operācijas.
Šai izgudrojumā piedāvātā iekārta un paņēmiens nodrošina sekojošas priekšrocības, salīdzinot ar prototipu (iekavās norādīta atsauce uz attiecīgo prototipa formulas punktu):
1. Ir iespējams attiekties no veselas rindas prototipa uzrādītām tehniskām pazīmēm:
- no nepieciešamības retoršu aktīvās dzesēšanas sistēmu aprīkot ar ūdens smidzinātājiem, kas izsmidzina ūdeni retortes apvalkā (kā norādīts 10.p, - vislabāk vienlaicīgi ar ūdens izsmidzināšanu retortes iekšienē (darba kamerā), kā arī ir iespējams atteikties no iztvaicēšanas ekrāniem (10,p.). No šejienes izriet: ka retortes apvalku nav nepieciešams aprīkot ar attiecīgām ietaisēm (ūdens pievadcaurulēm, izsmidzināšanas sprauslām, ekrāniem un attiecīgu armatūru; ka apvalku nav nepieciešams aprīkot ar kondensāta izvadu, bet ar kondensēta izvadu vēlams aprīkot darba kameru;
- no nepieciešamības izveidot darba kamerā slēgvārstus kombinācijā ar ārdiem (3.p.);
- no nepieciešamības gāzaizvades traktu, pa kuru koksnes pārogļošanās procesā izdalījušās gāzes un tvaiki tiek atgriezti krāsnī, aprīkot ar sifonu, kas vienlaicīgi kalpo par hidroslēgu un drošības vārstu starp retorti un krāsni (4.p.);
- no nepieciešamības aizvadīt procesā izdalījušās gāzes un tvaikus uz kādu citu retorti vai retoršu moduli (4.p.), jo pocess tiek organizēts tikai un vienīgi caur kurtuves kolektoru, kas ir vienkāršāk un drošāk;
2. Konteineru iekraušana un izkraušna tiek veikta pa sliežu ceļu, izmantojot šim nolūkam speciāli kostruētus konteinerus un apkalpojošam personālam atrodoties ārpus darba kameras; līdz ar to personālam nav jāstrādā veselībai kaitīgos apstākļos;
3. Pilnveidotā konteineru konstrukcija un uzlabotā iekraušanas - izkraušanas operāciju mehanizācija dod iespēju kokogļu atdzesēšanas stadiju saīsināt līdz pat 4 h, jo konteinerus ar vēl pietiekami neatdzisušām kokoglēm operatīvi un bez draudiem cilvēku veselībai var pārvietot no darba kameras uz speciālu dzesēšanas - kondicionēšanas kameru ārpus retortes;
4. Uzlabojas iekārtas tehniski-ekonomiskie rādītāji:
- iekārtas ražība, izmantojot malku ar mitrumu 50%, ir 1,8 t kokogļu diennaktī;
- pilnveidotā vārstu konstrukcija un izvietojums darba kamerā nodrošina optimālu dūmgāzu plūsmu, kas ļauj žāvēšanas stadijas ilgumu malkai samazināt līdz 14-17 h.
Piedāvātās kokogļu tehnoloģiskās iekārtas apraksts. Izgudrojuma realizācijas piemēri
Izgudrojuma realizācijai sistēmas katra retorte (fig.5) izgatavota no divām dažāda diametra un no viena gala noslēgtām cilindriskām čaulām, kas novietotas uz vienas simetrijas ass un ir savstarpēji saistītas (sametinātas) ar gredzena palīdzību priekšējā - retortes vaļējā daļā, izveidojot hermētisku darba kameru (3), kas tiek noslēgta ar vāku (zīmējumā nav parādīts) un ārējo apvalku (31). Darba kamēra (3) balstās uz horizontāli un pamīšus pa perimetru novietotām plāksnēm - sānu un pakaļējo starpsienām (21,22), no kurām viena piestiprināta (piemetināta) darba kamerai (3), bet otra - retortes ārējam apvalkam (31), kā arī balstās uz divām dubult-T profila sijām - vadotnēm (7), kas novietotas starpsienas apakšējā daļā, radot iespēju darba kamerai pārvietoties attiecībā pret ārējo apvalku termisko deformāciju rezultātā. Horizontālajās starpsienās (22) iebūvēti divi (katrs savā pusē) slēgvārsti (33) ar rokturi (32). Ārējā apvalka (31) augšējā un apakšējā daļās simetrijas plaknē nostiprināti zobstieņu mehānismu (48) korpusi, bet darba kamerā (3) šajos punktos iemetināta caurule vārsta ligzda (44). Vārsti (47) novietoti simetriski retortes iekšējā apvalka simetrijas asīm tā, lai siltumnesēja (dūmgāzu) plūsmas sadalītos vienmērīgi caur visu pārstrādājamās koksnes krāvumu, kas novietots konteineros. Vārstu konstrukcija izveidota no zobstieņa mehānisma (48) un sviru sistēmas (45), kas abiem vārstu pāriem atrodas uz vienas simetrijas ass. Tie nosacīti ir pagriezti par 90° un atrodas zīmējumam perpendikulārā plaknē. Tas ļauj vārstu vadības sviras (46) novietot apkalpošanai ērtā vietā un katru vārstu pāri (augšējo vai apakšējo) kinemātiski saistīt, fiksējot to savstarpējos stāvokļus, vai arī nelīdzsvarota procesa gadījumā regulēt katru atsevišķi . Pie kam sviru sistēma (45) ļauj fiksēt katra vārsta (47) atvērumu vairākos (pēc darba rasējuma - 4) stāvokļos. Katrs no augšējiem vārstiem vēl aprīkots ar regulējama atsvara mehānismu (30), kas kompensē vārsta masas radīto spēku (svaru) un nodrošina nominālu vārsta piespiešanas spēku aizvērtā stāvoklī. Tā kā vārsts (47) zobstieņa galā nostiprināts ar leņķiskas rotācijas spēju 10-12° robežās vārsta ligzdas (44) horizontālajā plaknē, darba kamerā netiek pieļauta siltumnesēja piesūkšana, ja vārsts ir aizvērtā stāvoklī, kā ari tiek nodrošināts darba kameras (3) hermētiskums dažādās tehnoloģiskā procesa stadijās - it sevišķi tajās, kas saistītas ar lielām temperatūras svārstībām un rada apvalku savstarpējo termisko deformāciju (teorētiski apvalku savstarpējā pārvietošanās ekstrēmā gadījumā ir 20-30 mm). Ārēja apvalka dibensienā iemetināta siltumnesēja un dūmgāzu ieeja (35) un tai pretī uz darba kameras dibena - atstarotājs (8), kas novērš karsto dūmgāzu tiešu saskarsmi uz darba kameras sienām. Atstrādātais siltumnesējs (vai dūmgāzes) tiek izvadīts pa vadiem (9) un (34) atkarībā no siltumnesēja un dūmgāzu vārsta (13) (fig.4) stāvokļa tekošajā procesa momentā. Darba kamera aprīkota arī ar divām paralēli novietotām rullīšu (40) rindām, kas nostiprinātas uz plāksnēm (41), konteineru (fīg.7) iekraušanai un izkraušanai. Gāzes caurule (20) ir nostiprināta darba kameras dibena apakšējā daļā un ir aizsargāta no dūmgāzu tiešas iedarbības ar atstarotāja palīdzību. Tā tiek horizontāli izvadīta cauri retortes apvalkam (31) uz degli (fig.6). Darba kamera (3) bez tam ir aprīkota arī ar divām kameras augšējā daļā novietotām caurulēm - ūdens smidzinātājiem (15), kurās ir izveidoti urbumi ūdens izsmidzināšanai un kuras ir pieslēgtas kopējai kokogļu dzesēšanas sistēmai ar ūdeni.
Retoršu sistēma vienā izgudrojuma realizācijas variantā (fig.4) izveidota analoģiski prototipam (fig.3b). Šai gadījumā tā satur 4 retortes ar darba kameru (3) un apvalku (31), kas saistīti ar krāšņa kurtuvi (29) ar dūmrovja (10) palīdzību un izejā saistīti ar skursteni (37) ar dūmvadu palīdzību (14). Retortēm pieslēgts siltumnesēja vads (36), kas ļauj retortes saslēgt virknē (jebkurā secībā) un tādējādi izmantot daļēji atstrādāto siltumnesēju ar augstu žāvēšanas potenciālu (it sevišķi koksnes pirolīzes stadijā), novirzot to uz citām retortēm, kur ir siltuma deficīts. Dūmvados (10,14) un siltumnesēja vadā (36) iebūvēti droseļvārsti (13,11), kas nepieciešami retoršu pieslēgšanai un atslēgšanai, kā arī visa procesa vadīšanai, tos regulējot pēc mēraparātu rādījumiem.
Izejmateriāla konteineru (fig.7) mehanizētai iekraušanai darba kamerā transportceļš izveidots kā sliežu ceļš (28) ar pārvietojamu platformu (27), kas saistīta ar sliežu ceļu ar rites elementu palīdzību un tiek fiksēta noteiktā stāvoklī pret katru no retortēm, pie kam platforma (27) aprīkota ar rites elementiem (rullīšiem) ari sliežu ceļam perpendikulārā virzienā, kas novietoti tās augšējā skaldnē un kalpo konteinera (fig.7), kura apakšējā daļā nostiprinātas atbilstošas vadotnes (43), iebīdīšanai retortē vai izbīdīšanai no tās, pie kam retortes (fig.5) apakšējā daļā ari nostiprināti analoģiski rites elementi (40,41), veidojot nepārtrauktu transporta ceļu.
Izgudrojuma īstenošanai deglis (1), ar kuru aprīkots gāzaizvades cauruļvads, pa kuru koksnes pārogļošanās procesā izdalījušās gāzveida vielas un ūdens tvaiki tiek recirkulēti no retortēm atpakaļ uz krāsni, izveidots no divām dažāda diametra caurulēm (fig.6), kas nostiprinātas uz vienas simetrijas ass. Ārējā - gaisa padeves caurule (2) - aprīkota ar diafragmas veida vārstu (17), kas ļauj regulēt degmaisījuma kvalitāti (liesāku vai treknāku maisījumu). Iekšējās - gāzes caurules (4) - galā izveidots konfuzors (24) - gāzes plūsmas paātrinātājs - ar urbumiem, kuru kopējais šķērsgriezuma laukums nepārsniedz caurules šķērsgriezuma laukumu. Gāzes plūsmai sadaloties, tā nonāk degmaisījuma kamerā (6) starp caurulēm, kur veido homogēnu gāzes - gaisa maisījumu. Pirms degļa gāzes vadā iebūvēts slēgvārsts (19) gāzes padeves atslēgšanai.
Konteineru, kas tiek izmantoti izejmateriāla mehanizētai iekraušanai darba kamerā, koksnes pārogļošanai, kokogļu dzesēšanai un mehanizētai izkraušanai, izveidojums izgudrojuma īstenošanai shematiski parādīts fig.7. Tie izgatavoti no kvalitātes oglekļa tērauda abpusēji nošķelta cilindra rāmja (25) veidā, kura apakšējā daļā nostiprinātas divas simetriskas un paralēlas vadotnes (43) no U-profila un rāmī iemetināti tērauda stieņi (38). Konteinera apakšējās daļas stieņu veidotais siets veic arī ārdu funkcijas, resp. siltumnesēja vienmērīgas sadalīšanas funkcijas, un tā konstrukcija nodrošina konteinera izturību pret daudzkārtējām cikliskām termiskām deformācijām.
Fig.8 parādīts izgudrojuma realizācijas variants, kad katrs retoršu modulis aprīkots ar priekšžāvēšanas iekārtu , lai pilnīgāk izmantotu siltumnesēja enerģiju. Priekžāvēšanas iekārta izveidota kā precīza retortes (fig.5) darba kamera (3), ir termoizolēta (39) un novietota vienā no retoršu moduļa malām tā, lai iekļautos kopējā konteineru mehanizētā transporta plūsmā. Katra no kamerām (49) pieslēgta retoršu modulī izmantotajam siltumnesēja vadam (36) tā, ka žāvēšanas procesā iespējams mainīt siltumnesēja plūsmas virzienu uz pretējo, kā arī saslēgt kameras vai nu virknē, vai paralēli, kā arī ir iespējams pārslēgt katru no tām izkraušanas un iekraušanas stāvoklī, izmantojot vārstus (13). Lai kompensētu žāvēšanas kamerās radīto aerodinamisko pretestību, izmantotā siltumnesēja vadā (23) izejā uzstādīts dūmsūknis (12), kas nodrošina žāvēšanai nepieciešamo plūsmas ātrumu, kā arī stabilizē siltumnesēja plūsmas katrā retortē (arī retoršu modulī). Skurstenis strādā tikai dzesēšanas stadijās, kā arī pilda rezerves un ekoloģiskā bufera lomu.
Fig.9 parādīti kopskati vēl dažiem izgudrojuma realizācijas variantiem ar priekšžāvētavām:
- fig.9a parādīts (2x4)-retoršu ar četrām žāvēšanas kamerām izvietojums plānā, pie kam to transporta sistēma ir vienota un siltumtrakti ir saslēgti,
- fig.9b parādīts (4x4)-retoršu ar astoņām žāvēšanas kamerām izvietojums plānā, pie kam to transporta sistēma ir vienota un siltumtrakti ir daļēji saslēgti savā starpā,
- fig.9c parādīts (4x4)-retoršu ar astoņām žāvēšanas kamerām izvietojuma plānā, pie kam ir izveidotas divas transporta sistēmas, bet siitumtrakts sistēmai ir vienots.
Šāda retoršu bloku un priekšžāvētavu kombinēšana neapšābāmi rada izgudrojumam papildus sekojošas priekšrocības:
1. samazinās transporta sistēmas izgatavošanas izmaksas,
2. samazinās kurināmā patēriņš (piem., variantos b) un c) deggāze vai tās radītais siltums paliek pāri un to var uzkrāt gāzgolderos vai siltumu var izmantot sadzīves un tehnoloģiskām vajadzībām,
3. atmaksājas malkas sagatavošanas un kokogļu iepakošanas darbu mehanizācija.
Izmantotie informācijas avoti:
1. LV patents Nr 10631. Patenti un preču zīmes. LR PV oficiālais vēstnesis. 6/1995 (SKI5 C10B47/00).
2. Firmas LATURA un A/S Vaipro Corp. prospekts (L.Laicena iela 2, Valmiera, LV4201).
3. Latvijas Valsts Kosnes ķīmijas institūta un SIA ĀDAŽI - PROJEKTS prospekts. Rīga, 1997.
4. PSRS a.a. Nr. SU 1171506 (SKI6 C10B53/02).
5. LV patents Nr. 11497. Patenti un preču zīmes. LR PV oficiālais vēstnesis. 5/1996 (SKI6 F23B1/14).
6. LV patents Nr. 11742. Patenti un preču zīmes. LR PV oficiālais vēstnesis. 3/1997 (SKI6 C10B53/02) - prototips.
Pielikums 1
Fig. 4-8 izmantoto apzīmējumu specifikācija:
1- deglis,
- ārējā gaisa caurule,
- darba kamera,
4- degļa iekšējā - gāzes padeves - caurule,
- degļa tīrīšanas lūka,
- degmaisījuma veidošanās zona,
- dubult-T sijas vadotnes,
- dūmgāzu atstarotājs,
- dūmgāzu izvads,
- dūmrovis (krāsns=>retorte=>dūmvads),
- dūmrovja vārsts,
- dūmsūknis,
- dūmvada vārsts,
- dūmvads,
- dzesēšanas caurules - ūdens smidzinātāji,
- dzesēšanas vārsts,
- gaisa padeves regulēšanas vārsts,
- gāzes padeves vārsta regulēšanas svira,
- gāzes vada vārsts,
- gāzes vads,
- horizontālā pakaļējā starpsiena,
- horizontālā sānu starpsiena,
- atstrādātā siltumnesēja vads,
- konfuzors - gāzes plūsmas paātrinātājs,
- konteinera leņķdzelžu rāmis,
- konteineri ar materiālu,
- konteineru transporta ratiņi,
- konteineru transporta sliežu ceļš,
- krāsns kurtuve,
- regulējams atsvars,
- retortes apvalks,
- sānu vārstu rokturis,
- sānu vārsts,
- siltumnesēja izvads,
- siltumnesēja un dūmgāzu ievads,
- siltumnesēja vads,
- skurstenis,
- šķērsstieņi,
- termoizolācija,
- transporta veltņi,
- transporta veltņu stiprinājuma sija,
- dzesēšanas sistēma ar ūdeni,
- U-profila vadotnes,
- vārsta ligzda,
- vārsta sviru sistēma,
- vārsta vadības rokturis,
- vārsts,
- zobstieņa mehānisms,
- žāvēšanas kamera.

Claims (14)

  1. Izgudrojuma formula
    1. Iekārta kokogļu iegūšanai, kas raksturīga ar to, ka :
    - satur siltumenerģijas ražošanas un sadales mezglu (kurtuvi, dūmgāzu padeves un atgaitas cauruļvadus ar nepieciešamo regulētāj-, kontrol- un drošības armatūru), kas retortes apgādā ar siltumenerģiju ;
    - satur hermētiski noslēdzamu retoršu sistēmu, kurā ir vairākas retortes, vislabāk četras līdz sešas, kas izvietotas vienā iīmenī attiecībā pret kurtuvi; minētajā sistēmā visas retortes atsevišķi pa vienai vai vairākām kopā (tālāk - moduļiem) ar kurtuvi saslēgtas paralēlam darbam tā, lai, kad vienā modulī notiek koksnes sausās pārtvaices (tālāk pārogļošanās) eksotermisks process, citā modulī tajā pašā laikā notiek endotermisks process un ir siltumenerģijas deficīts, pie kam:
    - katra retorte izveidota ar dubultsienām, kas veido apvalku un darba kameru, pie kam: - apvalks ir apsildāms vai nu ar dūmgāzēm, vai dzesējams tikai un vienīgi ar gaisu, pie kam retoršu ārējās sienas ir pārklātas ar termoizoiējošu apvalku; - darba kamera ir apsildāma vai nu ar dūmgāzēm ( vai nu tieši, vai netieši caur sienu), vai dzesējama ar ūdeni,
    - katra retorte ir aprīkota ar palīgierīcēm vairāku, optimāli - divu-četru, izejmateriāla konteineru mehanizētai iekraušanai darba kamerā un gatavās produkcijas (kokogļu) konteineru mehanizētai izkraušanai, kā arī ar hermētiski noslēdzamu vāku,
    - katras retortes apvalkā horizontālā plaknē izveidota viena vai vairākas šķērssienas, kas aprīkotas ar regulējamām atverēm, piem., droseļvārstiem,
    - katras retortes darba kameras sienā izveidots vismaz viens apakšējais un viens augšējais slēgvārsts karsto dūmgāzu plūsmas organizēšanai, lai nodrošinātu iespēju darba kameras iekštelpu efektīvi apsildīt (vai dzesēt) divos alternatīvos variantos: - ar dūmgāzēm (vai ūdens tvaiku) no iekšpuses, nodrošinot to caurplūdi caur kameras sienā izveidotiem apakšējo un augšējo slēgvārstiem un tieši caur koksnes krāvumu konteineros (žāvēšanas vai dzesēšanas stadiju laikā); - ar dūmgāzēm (vai gaisu) caur retortes apvalku un apvalka šķērssienā izveidotajiem vārstiem,
    - katra retorte aprīkota ar aktīvās dzesēšanas sistēmu ar ūdeni, lai atdzesētu gatavās kokogles pirms nogādāšanas uz uzglabāšanas noliktavu vai kondicionēšanas ietaisi;
    - satur cauruļvadus ar nepieciešamo regulētāj-, kontrol- un drošības armatūru žāvēšanas un dzesēšanas stadijās radušos ūdens tvaiku un atstrādāto dūmgāzu izvadīšanai no retortēm pēc vajadzības vai nu uz kādu citu iekārtas moduli, vai uz siltuma rekuperācijas ietaisi;
    - satur cauruļvadus ar nepieciešamo regulētāj-, kontrol- un drošības armatūru koksnes pārogļošanās procesā radušos gāzveida produktu un ūdens tvaiku maisījuma recirkulācijai no retortēm atpakaļ uz kurtuvi koksnes pārogļošanās stadijas laikā;
    - satur nepieciešamo procesa kontroles, reģistrācijas un vadības un aparatūru ar vai bez signalizācijas ietaisēm, kas ieslēdzas, ja rodas novirzes no uzdotā tehnoloģiskā režīmā žāvēšanas un/vai termiskās apstrādes, un/vai dzesēšanas stadijās, kas, ar mērķi izveidot ekonomisku, enerģētiski un funkcionāli sabalansētu iekārtu, atšķiras ar to;
    »
    - ka katras retortes:
    - darba kamera izveidota bez ārdiem, bet ārdu funkciju pilda konteineru dibena konstrukcija,
    - darba kameras iekšējā sienā izveidoti divi apakšējie un divi augšējie droseļvārsti dūmgāzu (vai ūdens tvaiku) plūsmas regulēšanai žāvēšanas (vai dzesēšanas) stadiju laikā, kas novietoti simetriski pret retortes apvalka iekšējās sienas simetrijas asīm, kuru atvērums ir regulējams gan vienam droseļvārstam neatkarīgi no otra, gan pa pāriem, droseļvārstus kinemātiski saistot, kas nodrošina nepieciešamo vilkmi un vienmērīgu dūmgāzu (vai ūdens tvaiku) plūsmu un temperatūru lauku retortē,
    - aktīvās dzesēšanas sistēma ar ūdeni izveidota divu ūdens izsmidzināšanas cauruļu veidā, kas atrodās darba kameras augšējā daļā, iet retortes garenvirzienā un izsmidzina nepieciešamo ūdens daudzumu virzītu strūklu veidā tikai un vienīgi uz kokogļu krāvumu konteineros caur atverēm minēto cauruļu sienās bez iztvaicēšanas ekrānu palīdzības;
    - ka retoršu sistēmas ik divas blakus esošās retortes (vai to moduļi) papildus aprīkotas ar otru siltumnesēja sadales cauruļvadu, kas saista retortes (vai to moduļus) savā starpā tieši un pa kuru eksotermiskais siltums, kas rodas kādā no retortēm (vai moduļiem) ogļu izkvēlināšanas stadijā, tieši (bez kurtuves kolektora starpniecības) tiek aizvadīts uz blakus esošo retorti (vai moduli), kur ir siltumenerģijas deficīts, pie kam minētais papildus siltumnesēja cauruļvads ir izveidots tā, ka retortes (vai to moduļus) savā starpā var saslēgt vai nu virknē, vai paralēli, tādējādi novēršot nepieciešamību ogļu izkvēlināšanas stadijā izvadīt augsta žāvēšanas potenciāla siltumnesēju skurstenī, kā arī radot iespēju žāvēšanas stadijā mainīt siltumnesēja plūsmas virzienu caur koksnes krāvumu;
    - ka konteineru mehanizētai iekraušanai un izkraušanai retoršu sistēma aprīkota ar sliežu ceļiem, kas vienotā transporta plūsmā nodrošina retoršu piepildīšanu ar speciālos konteineros sagatavotu pārogļojamo koksni, kā arī konteineru ar gatavo produkciju nogādāšanu uz noliktavu un/vai kondicionēšanas ietaisi.
  2. 2. Iekārta saskaņā ar 1. punktu, kas, ar mērķi izslēgt retortes elementu gofrēšanos termisko deformāciju rezultātā, atšķiras ar to, ka retortes apvalka iekšējā un ārējā sienas sametinātas savā starpā pa riņķa līniju, kas atrodas retortes priekšējā daļā, pie kam retortes darba kamera atbalstīta uz horizontāli un pamīšus novietotām sānu un pakaļējo starpsienām, kā arī uz divām dubultT sijas vadotnēm, kas novietotas aptuveni zem 15° leņķa attiecībā pret retortes vertikālo simetrijas asi maksmāli iespējamās termiskās deformācijas zonā - retortes pakaļgalā.
  3. 3. Iekārta saskaņā ar 1. vai 2. punktu, kas, ar mērķi intensificēt žāvēšanu, atšķiras ar to, ka gāzaizvades cauruļvads, pa kuru koksnes pārogļošanās procesā izdalījušās gāzveida vielas un ūdens tvaiki tiek recirkulēti no retortēm atpakaļ uz krāsni, izveidots bez sifona un krāsns ieejā aprīkots ar gāzes degli ar konfuzoru.
  4. 4. Iekārta saskaņā ar 3. punktu, kas atšķiras ar to, ka gāzaizvades cauruļvads, pa kuru koksnes pārogļošanās procesā izdalījušās gāzveida vielas un ūdens tvaiki tiek recirkulēti no retortēm atpakaļ uz krāsni, aprīkots ar sekundārā gaisa, vislabāk - karsta, padeves regulatoru, ar kura palīdzību krāsnī tiek nodrošināta gāzes pašaizdedze bez speciāla aizdedzes degļa, stabilizējot gāzes liesmu tikai ar pievadīto sekundāro gaisu.
  5. 5. Iekārta saskaņā ar jebkuru iepriekšējo punktu, kas atšķiras ar to, ka droseļvārstu, kas izveidoti darba kameras iekšējā sienā, vadības mehānisms izveidots no zobstieņa mehānisma un sviru sistēmas, kas abiem vārstu pāriem atrodas uz vienas simetrijas ass, pie kam vārsts zobstieņa galā nostiprināts ar leņķiskās rotācijas iespēju 10-12° robežās vārsta ligzdas horizontālajā plaknē, kas nodrošina retortes iekšējā apvalka hermētiskumu arī pie lielām retortes apvalka iekšējās un ārējās sienas savstarpējām termiskām deformācijām (ekstrēmā gadījumā - līdz 20-30 mm).
  6. 6. Iekārta saskaņā ar 5. punktu, kas atšķiras ar to, ka droseļvārstu vadības mehānisms izveidots, kinemātiski saistot augšējo un apakšējo droseļvārstus un nodrošinot iespēju katra droseļvārstu pāra atvērumus fiksēt vairākos (konkrētā gadījumā - četros) stāvokļos.
  7. 7. Iekārta saskaņā ar jebkuru iepriekšējo punktu, kas atšķiras ar to,
    - ka konteineri ' izejmateriāla mehanizētai iekraušanai darba kamerā, koksnes pārogļošanai, kokogļu dzesēšanai un mehanizētai izkraušanai ir izgatavoti no kvalitātes oglekļa tērauda leņķdzelžiem, tos sametinot cilindriska mucveida rāmja veidā, kura konstrukcija nodrošina tā izturību pret daudzkārtējām cikliskām termiskām deformācijām temperatūru diapazonā līdz 650-700θ<3,
    - ka konteinera apakšējā daļā nostiprinātas divas simetriskas un savstarpēji paralēlas vadotnes no U-profila stieņiem un minētajā rāmī ir iemetināti tērauda stieņi sieta veidā, kas pilda ārdu funkciju un nodrošina siltumnesēja plūsmu vienmērīgu sadali.
  8. 8. Iekārta saskaņā ar jebkuru iepriekšējo punktu, kas atšķiras ar to,
    - ka konteineru mehanizētai iekraušanai darba kamerā transportceļs izveidots kā sliežu cels ar pa to pārvietojamu platformu, kas saistīta ar sliežu ceļu ar rites elementu, piem., rullīšu, palīdzību un ir fiksējama noteiktā stāvoklī pret katru no retortēm, pie kam platforma aprīkota ar rites elementiem arī platformas virsējā skaldnē, kas kalpo konteineru, kuru apakšējā daļā nostiprinātas atbilstošas vadotnes, pārvietošanai minētajam sliežu ceļam perpendikulārā virzienā un konteineru iebīdīšanai retortē vai izbīdīšanai no tās, pie kam retortes apakšējā daļā ir nostiprināti analoģiski rites elementi, lai veidotu nepārtrauktu transportceļu.
  9. 9. Iekārta saskaņā ar jebkuru iepriekšējo punktu punktu, kas, ar mērķi pilnīgāk izmantot siltumnesēja enerģiju, atšķiras ar to,
    - ka iekārta papildus aprīkota ar vienu vai vairākām priekšžāvēšanas iekārtām; katrai priekšžāvēšanas iekārtai ir vairākas kameras, kas izmēru ziņā izveidotas atbilstošas retortes darba kamerām; iekārta ir termoizolēta un iekļaujas kopējā konteineru mehanizētā transporta plūsmā, pie kam katra no priekšžāvēšanas kamerām, kuru minimālais skaits ir 2, pieslēgta kādam retoršu modulim un izmanto tā atstrādātās dūmgāzes; priekšžāvēšanas kameru komunikācijas un armatūra izveidoti tā, ka žāvēšanas procesā iespējams mainīt dūmgāzu plūsmas virzienu uz pretējo, kā arī saslēgt minētās priekšžāvēšanas kameras vai nu virknē, vai paralēli, kā arī katru no kamerām pārslēgt stāvoklī, kas nodrošina iespēju veikt iekraušanas vai izkraušanas operācijas.
  10. 10. Iekārta saskaņā ar 9. punktu, kas atšķiras ar to,
    - ka atstrādāto dūmgāzu izvades vietā no priekšžāvēšanas iekārtas uzstādīts dūmsūknis, kas kompensē žāvēšanas kamerās radušos aerodinamisko pretestību, nodrošina žāvēšanai nepieciešamo plūsmu ātrumu, kā arī stabilizē arī siltumnesēja plūsmas attiecīgajā retoršu modulī, pie kam izplūdes ventilis uz skursteni ir atvērts tikai dzesēšanas stadijā, pilda arī rezerves drošības ventiļa funkcijas un ekoloģiskā bufera lomu.
  11. 11. Iekārta saskaņā ar 9. vai 10. punktu, kas atšķiras ar to, ka astoņu retoršu gadījumā sistēmā ietilpstošās retortes un to tehnoloģiskais aprīkojums apvienoti divos blokos pa četrām retortēm katrā blokā, pie kam retoršu sistēmai kurtuve, izejmateriāla priekšžāvētava, kas satur divas priekšžāvēšanas kameras, transportceļš un siltumtrakts ir kopīgi.
  12. 12. Iekārta saskaņā ar 9. vai 10. punktu, kas atšķiras ar to, ka sešpadsmit retoršu gadījumā sistēmā ietilpstošās retortes un to tehnoloģiskais aprīkojums apvienoti četros blokos pa četrām retortēm katrā blokā, pie kam retoršu sistēmai kurtuve, izejmateriāla priekšžāvētava, kas satur četras priekšžāvēšanas kameras, un transportceļš ir kopīgi, bet siltumtrakts ir izveidots divdaļīgs.
  13. 13. Iekārta saskaņā ar 9. vai 10. punktu, kas atšķiras ar to, ka sešpadsmit retoršu gadījumā sistēmā ietilpstošās retortes un to tehnoloģiskais aprīkojums apvienoti četros blokos pa četrām retortēm katrā blokā, pie kam retoršu sistēmai kurtuve, izejmateriāla priekšžāvētava, kas satur četras priekšžāvēšanas kameras, un siltumtrakts ir kopīgi, bet transportceļš ir izveidots divplūsmu.
  14. 14. Paņēmiens kokogļu iegūšanai, kas raksturīgs ar to, ka satur sekojošas operācijas:
    - izejmateriāla šķirošanu, sagarināšanu, sasmalcināšanu un iekraušanu pārvietojamos konteineros;
    - konteineru mehanizētu iekraušanu retortēs un to noslēgšanu;
    - retoršu apsildīšanu, pakāpeniski kāpinot temperatūru materiālā līdz koksnes žāvēšanas temperatūrai un tālāk līdz pārogļošanās temperatūrai, izmantojot šim nolūkam, papildus tehnoloģiskajam kurināmajam, koksnes termiskās destrukcijas gāzveida produktus, tos recirkulējot atpakaļ uz kurtuvi un sadedzinot;
    - izejmateriāla termisko apstrādi, tajā skaitā - izkvēlināšanu un atdzesēšanu ar ūdeni bez gaisa piekļūšanas līdz 50-70°C, vienā vienīgā aparātā - retortēs - vairākos etapos temperatūras intervālā 50 - 450-650°C, materiāla uzsildīšanu un žāvēšanu veicot ar kurtuves dūmgāzēm, tās virzot caur koksnes krāvumu konteineros, bet koksnes pārogļošanu un izkvēlināšanu veicot, dūmgāzes (nepieciešamības gadījumā to temperatūru regulējot ar āra gaisu) virzot tikai caur retortes apvalku, pie kam:
    - nepieciešamības gadījumā retoršu apvalku dzesē tikai un vienīgi ar āra gaisu pārogļošanās un/vai izkvēlināšanas stadiju laikā, ja rodas novirzes no uzdotā režīma, piem., temperatūra krautnē pārsniedz maksimāli pieļaujamo,
    - retortes aktīvi dzesē ar ūdeni atdzesēšanas stadijas laikā, pirms kokogles tiek nogādātas uz noliktavu vai kondicionēšanas ietaisi, kas, ar mērķi izveidot ekonomisku, enerģētiski un funkcionāli sabalansētu procesu, atšķiras ar to,
    - ka ietver vismaz vienu no sekojošām tehniskajām pazīmēm, izmantojot iekārtu pēc jebkura iepriekšējā punkta:
    - izejmateriāla iekraušanai tiek formēts sastāvs no vairākiem konteineriem un pa vienotas transporta plūsmas sliežu ceļiem tiek iebīdīts tās vai citas retortes darba kamerā; analogi tiek veikta gatavo kokogļu izkraušana;
    - minētie žāvēšanas, pārogļošanās, izkvēlināšanas un dzesēšanas procesi dažādās retortēs (vai moduļos) tiek organizēti, savstarpēji viena veida procesus nobīdot laikā un lieko siltuma daudzumu no tām retortēm (vai moduļiem), kur notiek eksotermiska reakcija, tieši (bez kurtuves kolektora starpniecības) aizvadot uz blakus esošo retorti (vai moduli), kur ir siltumenerģijas deficīts, pie kam minētie procesi tiek organizēti tā, ka retortes (vai to moduļi) savā starpā tiek saslēgti vai nu virknē, vai paralēli, lai novērstu nepieciešamību ogļu izkvēlināšanas stadijā izvadīt augsta žāvēšanas potenciāla siltumnesēju skurstenī, kā arī lai radītu iespēju žāvēšanas stadijā mainīt siltumnesēja plūsmas virzienu caur koksnes krāvumu, tādējādi intensificējot žāvēšanas procesu;
    - koksnes pārogļošanās un izkvēlināšanas procesa enerģētiskā regulēšana tiek veikta, recirkulējot procesa laikā izdalījušos gāzveida produktus pa gāzaizvades cauruļvadu atpakaļ uz kurtuvi caur gāzes degli, stabilizējot gāzes liesmu caur konfuzoru un nodrošinot tās pašaizdedzi tikai ar pievadītā sekundārā gaisa, vislabāk - karsta, palīdzību;
    - žāvēšanas (vai dzesēšanas) stadijā vienmērīga dūmgāzu (vai ūdens tvaiku) plūsma un vienmērīgs temperatūras lauku sadalījums katras retortes darba kamerā tiek regulēts ar divu apakšējo un divu augšējo droseļvārstu palīdzību, regulējot to atvērumu vai nu neatkarīgi vienam no otra, vai kinemātiski saistot pa pāriem;
    - kokogļu aktīvā dzesēšana ar ūdeni atdzesēšanas stadijas laikā tiek veikta, izsmidzinot ūdeni tikai retortes iekšienē, pie kam ūdens strūklas tiek virzītas tieši uz kokoglēm bez iztvaicēšanas ekrānu palīdzības;
    - ka procesa nodrošināšanai papildus tiek izmantota priekšžāvēšanas iekārta, kurai ir vairākas kameras, kas izmēru ziņā izveidotas atbilstošas retortes darba kamerām un ir iekļautas kopējā konteineru mehanizētā transporta plūsmā, pie kam;
    - katra no priekšžāvēšanas kamerām tiek pieslēgta kādam retoršu modulim un tajā tiek izmantotas atstrādātās dūmgāzes,
    - žāvēšanas procesa intensificēšanai vairākkārt tiek mainīts dūmgāzu plūsmas virziens uz pretējo un minētās priekšžāvēšanas kameras tiek saslēgtas vai nu virknē, vai paralēli, vai arī pārslēgtas stāvoklī, kas nodrošina iespēju veikt iekraušanas vai izkraušanas operācijas.
LVP-97-241A 1997-12-01 1997-12-01 Iekārta un paņēmiens kokogļu iegūšanai LV11997B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-97-241A LV11997B (lv) 1997-12-01 1997-12-01 Iekārta un paņēmiens kokogļu iegūšanai

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-97-241A LV11997B (lv) 1997-12-01 1997-12-01 Iekārta un paņēmiens kokogļu iegūšanai

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV11997A LV11997A (lv) 1998-03-20
LV11997B true LV11997B (lv) 1998-04-20

Family

ID=19736376

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-97-241A LV11997B (lv) 1997-12-01 1997-12-01 Iekārta un paņēmiens kokogļu iegūšanai

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV11997B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV11997A (lv) 1998-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5725738A (en) Method and apparatus for producing wood charcoal by pyrolysis of wood-like products or vegetable biomasses in general
CN101501398B (zh) 具有水平定向的气化器的低温气化设施
CN101712878B (zh) 辐射管和循环气流综合加热的移动床干馏炉
US20050053878A1 (en) Device for combustion of a carbon containing fuel in a nitrogen free atmosphere and a method for operating said device
CN103923676A (zh) Hy型干馏炉
US20190100699A1 (en) Industrial process using a forced-exhaust metal furnace and mechanisms developed for simultaneously producing coal, fuel gas, pyroligneous extract and tar
CN111072028B (zh) 一种管式炭化活化一体炉及使用方法
CN102827619A (zh) 一体式干馏炉
CN102010971B (zh) 一种核级管全氢热处理炉
LV11997B (lv) Iekārta un paņēmiens kokogļu iegūšanai
ES2259597T3 (es) Procedimiento e instalacion de produccion de un gas combustible a partir de una carga rica en materia organica.
EA032663B1 (ru) Способ и устройство для сушки обрезков древесины
KR100282759B1 (ko) 처리 물질로의 고온 가스 주입 및 생성된 열분해 가스의 재순환에 의한 폐기물 처리 설비
JPH08209148A (ja) コークス製造方法
CN109340802A (zh) 一种旋风分离器
CN109696059A (zh) 一种回收高温固体料余热的装置
CN105910342B (zh) 一种瓦斯煤矿三废热能发生装置及瓦斯煤矿三废综合治理方法
CN203794835U (zh) Hy型干馏炉
LV11742B (en) Method of production of charcoal and installation for implementing the method
RU2808872C1 (ru) Способ получения древесного угля и комплекс получения древесного угля
CN109264720A (zh) 连续生产二硫化碳系统的原料供应装置
CN109355068A (zh) 一种热解炉
US20120199466A1 (en) Plant for processing of carbon-containing raw material
US7762216B1 (en) Wood fired hot water heating system
US4181496A (en) Industrial oven for the calcining of lime stone