LT4559B - Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema - Google Patents

Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema Download PDF

Info

Publication number
LT4559B
LT4559B LT98-190A LT98190A LT4559B LT 4559 B LT4559 B LT 4559B LT 98190 A LT98190 A LT 98190A LT 4559 B LT4559 B LT 4559B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
soil
oil
contaminated
cleaned
organic
Prior art date
Application number
LT98-190A
Other languages
English (en)
Other versions
LT98190A (lt
Inventor
Antanas Didžiapetris
Karolis Jankevičius
Julius Sabaliauskas
Original Assignee
Viešoji Įstaiga "Grunto Valymo Technologijos"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Viešoji Įstaiga "Grunto Valymo Technologijos" filed Critical Viešoji Įstaiga "Grunto Valymo Technologijos"
Priority to LT98-190A priority Critical patent/LT4559B/lt
Publication of LT98190A publication Critical patent/LT98190A/lt
Publication of LT4559B publication Critical patent/LT4559B/lt

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Išradimas priklauso ekologinės biotechnologijos sričiai, o tiksliau - grunto, užteršto nafta arba naftos produktais, mikrobiologiniam valymui ir gali būti panaudotas aplinkos apsaugai.
Žinoma, kad naftą transportuojant, perdirbant, sandėliuojant ir naudojant dažnai įvyksta avarijos, aplinka užteršiama nafta ir jos produktais. Siekiant apsaugoti gamtą nuo kenksmingų teršalų paplitimo, užterštą gruntą nedelsiant mechaniškai surenka ir valo tam skirtose aikštelėse.
Žinomas vandens, grunto ir paviršių, užterštų naftos produktais, mikrobiologinio valymo būdas, aprašytas patento RU 2007372 aprašyme, kai užterštą aplinką, esant pH
3,5 - 6, apdoroja mikromicetų Candida guillermondii ΒΚΙΊΜ Y-241 ląstelių ir mineralinių priedų, azoto ir fosforo trąšų suspensija, kai azoto trąšų naudoja 15 - 2500 mg/1, o fosforo trąšų - 10 - 1500 mg/1.
Šio būdo trūkumas yra tas, kad jis tinka tik vandens arba kitų paviršių, užterštų nafta arba naftos produktais, paviršiniam apdorojimui ir neefektingas, kai reikia apdoroti didesni užteršto grunto kiekį, nes apdorojamą gruntą reikia paskleisti plonu sluoksniu, o esant storesniam apdorojamo grunto sluoksniui neužtikrinamos grunto valymui būtinos aerobinės sąlygos.
Žinomas naftos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas, aprašytas patento RU 2019527 aprašyme, kai gruntą, užterštą nafta ir naftos produktais, apdoroja bakterijų kultūros Rhodococcus erythropolis E-15 vandenine suspensija ir mineralinių azoto-fosforo trąšų mišiniu. Azoto-fosforo trąšas (nitrofoską arba nitroamofoską ir natrio salietrą) bei bakterijų preparato vandeninę suspensiją įterpia į apdorojamą gruntą kiekiu: bakterijų preparato 1 - 10 g/'m2 grunto, nitroamofoskos 115 g/m2 grunto ir natrio nitrato - 400 g/m2 grunto. Gruntą apdoroja tokiu būdu: į gruntą, užterštą nafta, įterpia 2/3 grunto apdorojimui skirtų sausų trąšų mišinio, po to apdoroja bakterijų preparato vandeninės suspensijos ir likusio 1/3 mineralinių trąšų kiekio mišiniu, tada gruntą perkasa ir palieka 1,5 - 2 mėn.
Šio būdo trūkumas yra mažas jo efektyvumas, nes šiuo būdu galima apdoroti palyginti ploną grunto sluoksnį, o tuo pačiu ir nedidelį užteršto grunto kiekį. Didesniems grunto kiekiams apdoroti, o tai neišvengiama avarijų metu, reikalingi dideli gamybiniai plotai.
Taip pat žinomi dumblo, užteršto nafta arba naftos produktais mikrobiologinio valymo būdas ir Įrenginys, pateikti išradimo SU 1637328 aprašyme, kai dumblą, užterštą nafta, apdoroja mikroorganizmų asociacija, t. y. kai apdoroja bakterijų Pseudomonas aeruginosa BKUM B-2537, Bacillus sphaericus BKUM B-2558 ir Bacillus licheniformis BKUMB-3779 kultūrų asociacija santykiu 3:2:3, naudojant biologinių valymo įrenginių dumblą kartu su deguonies turinčiais organiniais junginiais, kai nafta užteršto dumblo ir deguonies turinčių organinių maitinimo junginių kiekių santykis yra (1000-2000):1. Aprašytą procesą vykdo 55 - 60° C temperatūroje. Įrenginį, realizuojantį būdą, sudaro bioreaktorius, Įrenginio darbinė talpa, dumblo tiekimo ir apdoroto dumblo pašalinimo iš Įrenginio priemones. Užteršto dumblo apdorojimui ant Įrenginio darbinės talpos vidinės sienelės priešingų pusių viena virš kitos pritvirtintos perforuotos pertvarėlės, pasvirusios tam tikru kampu, skiltos apdorojamo dumblo sulaikymui ir jo sąveikavimui su mikroorganizmų asociacija. Įrenginio centre tarp pertvarėlių paliekamas tarpas apdoroto dumblo nutekėjimui žemyn.
Šio būdo trūkumas yra mažas jo efektyvumas valant didelius užteršto grunto kiekius, nes naudojant aprašytą įrenginį šiuo būdu vieno proceso metu išvalomas nedidelis kiekis nafta užteršto grunto, kadangi įrenginio darbinė talpa yra maža, sudėtingas mikroorganizmų įterpimas, sudėtinga aeracijos sistema, procesui vykdyti reikalinga aukšta temperatūra ir pastovi įrenginio priežiūra.
Išradimo uždavinys yra padidinti valymo efektyvumą valant didelį kiekį grunto, užteršto nafta arba naftos produktais, panaudojant grunte esančius mikroorganizmus ir sudarant palankiausias sąlygas jų gyvybinei veiklai ir biologiniam aktyvumui. Be to, išradimu siekiama supaprastinti būdo realizavimo priemones ir sumažinti valymo proceso savikainą.
Uždavinys išsprendžiamas siūlomu išradimu, kai nafta arba naftos produktais užterštą gruntą apdoroja naftą oksiduojančiais mikroorganizmais, sudarant jų gyvybinei veiklai ir biologiniam aktyvumui optimalias sąlygas, būtent į užterštą gruntą įdeda organinių medžiagų, užterštą gruntą su organinėmis medžiagomis sumaišo, ant vandeniui nelaidžios kietos dangos aikštelės formuoja drenuojantį pagrindą, ant jo krauna valomą gruntą į krūvą sluoksniais paeiliui su organinių medžiagų tarpsluoksniais, į kuriuos patalpina drėkinimo, aeravimo bei biogenmių preparatų įterpimo į valomą gruntą priemones.
Į užterštą gruntą įdedamos organinės medžiagos, pasižyminčios dideliu celiuliozės kiekiu. Tai nebrangios vietinės kilmės medžiagos, būtent šiaudų kapojai, arba pjuvenos, arba skiedros, arba minėtų organinių medžiagų mišiniai, kurių į užterštą gruntą įdeda apie 10 % viso užteršto grunto tūrio.
Drenuojanti pagrindą formuoja iš vandeniui laidžios medžiagos, kurios sluoksnio storis apie 0.1 m. ir kuris skirtas vandens pertekliaus grunto porose, viršijančio jo vandentalpą. ir išsiskiriančio filtrato greitam nuvedimui.
Valomo grunto sluoksnius krauna apie 0,5 m storio. Tokio storio sluoksnius pakankamai gerai aprūpina biogeniniais preparatais, aeruoja bei drėkina apie 0,1 m storio organinių medžiagų tarpsluoksniuose patalpintos biogeninių preparatų įterpimo, aeravimo bet drėkinimo priemonės. Tarpsluoksnio formavimui kaip organines medžiagas naudoja, pavyzdžiui, šiaudus. Kad užtikrinti palankų užteršto grunto mikrobiologiniam valymui temperatūrinį rėžimą, krūvą suformuoja apie 2 m aukščio. Tokioje krūvoje susidaro palankūs temperatūrinis (28 - 32 °C) bei drėgmės (65 - 75 % grunto vandentalpos) rėžiniai, kurie išlieka visą grunto valymo laiką beveik pastovūs.
Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo sistemą sudaro ant vandeniui nelaidžios kietos aikštelės dangos suformuotas drenuojantis pagrindas, virš kurio paeiliui išsidėstę išmaišyto su organinėmis medžiagomis užteršto grunto sluoksniai su organinių medžiagų tarpsluoksniais suformuojant nupjautos piramidės pavidalo krūvą, o organinių medžiagų tarpsluoksniuose patalpintos drėkinimo, aeravimo bei biogeninių preparatų įterpimo į valomą gruntą priemonės.
Sistemos drėkinimo, aeravimo bei biogeninių preparatų įterpimo piemonėmis yra perforuoti polietileniniai vamzdžiai, išdėstyti lygiagrečiai vienas kito atžvilgiu organinių medžiagų tarpsluoksniuose.
Sistemos drenuojančiu pagrindu yra arba sluoksnis betoninių blokelių su nuolydžiais viršuje ir išėmomis apačioje, arba žvyro sluoksnis, į kurį patalpinti perforuoti polietileniniai vamzdžiai. Drenuojančiam pagrindui naudojamų blokelių viršaus nuolydis ir apačios išėmos yra padaryti priešpriešiais esančiuose blokelio kraštuose tara, kad blokelius suglaudus ir suformavus drenuojantį pagrindą susidarytų ištisiniai filtrato nutekėjimo kanalai.
Tokiu būdu siūlomas nafta ir jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema padidina valymo efektyvumą valant didelį kiekį užteršto grunto panaudojant grunte esančius mikroorganizmus ir sudaromos palankios sąlygos jų gyvybinei veiklai ir biologiniam aktyvumui. Būdo realizavimo priemonės paprastos, naudojamos pigios vietinės kilmės žaliavos ir tuo sumažinama valymo proceso savikaina.
Nafta ir- jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo budo realizavimui siūloma sistema, pavaizduota brėžiniuose, kur:
Fig. 1 pavaizduotas nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo sistemos skerspjūvis.
Fig. 2 pavaizduotas drenavimo priemonių sluoksnio vieno blokelio skerspjūvis.
Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinj valymą vykdo tokiu būdu: j nafta arba jos produktais užterštą gruntą deda organinių medžiagų, užterštą gruntą su organinėmis medžiagomis sumaišo, ant vandeniui nelaidžios kietos dangos aikštelės formuoja drenuojantį pagrindą, ant jo krauna valomo grunto sluoksnį, ant jo formuoja organinių medžiagų tarpsluoksnį, į tarpsluoksnio organuies medžiagas patalpina drėkinimo, aeravimo ir biogeninių preparatų įterpimo į valomą gruntą priemones, ant šio tarpsluoksnio vėl krauna valomo grunto sluoksnį. Taip paeiliui krauna valomo grunto ύ organinių medžiagų tarpsluoksnius, kol suformuoja valomo grunto krūvą.
Nafta arba jos produktais užteršto grunto struktūrai pagerinti j jį įdeda organinių medžiagų, po to užterštą gruntą sumaišo. Grunto struktūros pagerinimui naudoja nebrangias vietinės kilmės organines medžiagas, pasižyminčias dideliu celiuliozės kiekiu, tokias kaip šiaudų kapojai, arba skiedros, arba pjuvenos, arba šių medžiagų mišinius. Šios medžiagos turi 50 % ir daugiau celiuliozės, kuri gruntuose ardoma specialių grunte esančių ir celiuliozę įsisavinančių mikroorganizmų, tokių kaip Cytophaga tenuissirna, C.aurantiaca, Sporocytophaga rnyxococcoides, Sorangium cellulosiim, S. compositum, Vibrio flavescens, kurie iš gramo celiuliozės pagamina iki 200 mg polisacharidų - gleivių. Gleivės veikia kaip paviršiaus aktyvios medžiagos, padeda naftą (mazutą) atpalaiduoti nuo grunto dalelių paviršiaus bei esančią grunto mikrodalelių viduje, ir tokiu būdu sudaro palankias sąlygas naftą oksiduojantiems mikroorganizmams ją ardyti. Šių grunto struktūrą pagerinančių medžiagų į užterštą gruntą deda apie 10 °/o viso apdorojamo grunto tūrio.
Ant grunto apdorojimo kietos aikštelės dangos formuoja drenuojantį pagrindą iš drenavimo priemonių sluoksnio. Drenavimo priemonėmis naudoja arba specialiai pagamintus 0,5 m x 0,25 m stačiakampio formos betono blokelius, kurių aukštis yra apie 0,1 m ir kurie viršuje į pakraščius link Šoninių sienelių turi nuolydį, o apačioje turi išėmas priešpriešiais esančiuose blokelio kraštuose tam, kad blokelius suglaudus ir suformavus drenuojantį pagrindą susidarytų ištisiniai kanalai, užtikrinantys greitą filtrato (salvos) nuvedimą, arba žvyro sluoksnį, su jame intervalais apie 0,5 m atstumu vienas nuo kito išdėstytais perforuotais polietileniniais vamzdžiais. Šis drenavimo priemonių sluoksnis reikalingas vandens pertekliaus pašalinimui ir valomo grunto apatinio sluoksnio aeravimui. Drenavimo priemonėmis naudojant žvyro sluoksnį su jame patalpintais perforuotais polietileniniais vamzdžiais, jį taip pat, kaip ir naudojant blokelių sluoksnį, formuoja iki 0,1 m storio.
Ant suformuoto drenuojančio pagrindo krauna valymui paruošto grunto iki 0,5 m storio sluoksnį, tada ant jo formuoja organinių medžiagų horizontalų tarpsluoksnį, kuriam geriau naudoja šiaudus, o tame tarpsluoksnyje lygiagrečiai vienas kitam intervalais apie 50 cm atstumu vienas nuo kito išdėsto perforuotus polietileninius vamzdžius, kurių diametras apie 63 mm. Sis tarpsluoksnis su jame išdėstytais perforuotais polietileniniais vamzdžiais skirtas valomo grunto drėkinimui, aeravimui bei biogeninių preparatų į jį įterpimui. Taip sluoksniais krauna valomą gruntą paeiliui su organinių medžiagų tarpsluoksniais, kol suformuoja krūvą, kurios aukštis apie 2 m ir viršutinis sluoksnis yra grunto, kuris jau aeruojamas natūraliai.
Fig. 1 pavaizduota nafta arba naftos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo sistema, kurią sudaro ant vandeniui nelaidžios kietos dangos aikštelės 1, suformuotas arba iš žvyro sluoksnio drenuojantis pagrindas 2, arba drenuojantis pagrindas iš betono blokelių 3 sluoksnio. Ant drenuojančio pagrindo sukrautas nafta arba jos produktais užteršto grunto, į kurį įdėta organinių medžiagų, sluoksnis 4, ant šio valomo grunto sluoksnio suformuotas organinių medžiagų tarpsluoksnis 5, kuriam suformuoti panaudoti, pavyzdžiui, šiaudai. Šiame organinių medžiagų tarpsluoksnyje 5 išdėstyti perforuoti polietileniniai vamzdžiai 6, kurie kartu su organinių medžiagų tarpsluoksniu 5 skirti valomo grunto drėkinimui, aeravimui bei biogeninių preparatų į jį įterpimui.
Tuo atveju, kai drenuojantį pagrindą 2 sudaro žvyras, jame taip pat yra išdėstyti perforuoti polietileniniai vamzdžiai 6, skirti valomo grunto apatiniojo sluoksnio aeravimui. Drenaviino pagrindui naudojami blokeliai 3 viršuje į pakraščius link šoninių sienelių turi nuolydį, o apačioje turi išėmas, kaip parodyta fig. 2, Iš blokelių suformuoto drenuojančio pagrindo blokelių suglaudimo vietose susidarę grioveliai yra skirti filtrato nuvedimui į filtrato surinkimo rezervuarą (brėžiniuose neparodyta). Taip suformuota nafta arba naftos produktais užteršto grunto valymo sistema yra nupjautos piramidės formos krūva, kurios drenuojantis pagrindas yra apie 0,1 m storio, valomo grunto sluoksniai yra apie 0,5 m storio, organinių medžiagų tarpsluoksniai su juose patalpintais perforuotais polietileniniais vamzdžiais yra apie 0,1 m storio, o krūvos aukštis siekia iki 2 m .
Storo valomo grunto sluoksnio privalumas yra tas, kad storame aeruojamo grunto sluoksnyje susidaro palankios sąlygos aerobinio naftos produktų ardymo procesui, o tuo pačiu ir optimaliam temperatūriniam režimui užtikrinti. Siūlomu būdu ir naudojant siūlomą sistemą sudaromos palankios sąlygos valomame grunte esančių mikroorganizmų, oksiduojančių naftos produktus, veiklai net nenaudojant specialių naftą oksiduojančių mikroorganizmų preparatų.
Kadangi aerobinės degradacijos metu. intensyviai oksiduojantis organinėms medžiagoms, išsilaisvina energija ir gruntas įšyla, tai šiuo būdu apdorojant užterštą gruntą daug šilumos išsaugoma grunto masėje, kuri panaudojama technologinio proceso intensyvinimui. Šiuo būdu apdorojant gruntą krūvoje (storame sluoksnyje) suformuojamos žymiai geresnės sąlygos naftą oksiduojantiems mikroorganizmams nei taikant kitus būdus.
Nafta arba naftos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema aprašoma toliau pateiktuose pavyzdžiuose.
pavyzdys
Atliktas grunto valymo technologijos gamybinis bandymas. Buvo valoma 1700 grunto, kurio tarša naftos produktais 12 000 - 19 000 mg/kg. Kokybinė grunto tarša naftos produktais tokia:
parafino - nafteno angliavandeniliai -15 % olet'inai ir ciklodiolefinai - 5 % alkilinonoaromatiniai angliavandeniliai - 1 % alkildiaromatiniai angliavandeniliai - 4 % poliaromatiniai angliavandeniliai - 20 % benzolo dervos - 30 % alkoholio-benzolo dervos - 25 %
Į užterštą gruntą buvo įdėta organinių medžiagų (šiaudų kapoju bei pjuvenų mišinys) iki 10 % valomo grunto tūrio ir gruntas su organinėmis medžiagomis buvo sumaišytas, kad naftos teršalai ir organinės medžiagos vienodai pasiskirstytų grunte, ant grunto apdorojimo aikštelės betono dangos buvo įrengtas 0,1 m storio žvyro sluoksnis, į kurį patalpinti perforuoti polietileniniai 63 mm skersmens vamzdžiai filtratui (salvai) nutekėti. Krūva buvo suformuota pilant užterštą gruntą sluoksniais, kurių storis 0,5 m, plotis 4 - 5 m ir ilgis 60 m. Sukrovus vieną sluoksnį apdorojamo grunto,· ant jo buvo suformuotas organinių medžiagų tarpsluoksnis, būtent buvo paklotas 5 cm storio šiaudų sluoksnelis, ant jo įrengtas ventiliacinis sluoksnis iš polietileninių perforuoti} 63 mm skersmens vamzdžių, kurie buvo uždengti tokiu pat 5 cm storio šiaudų sluoksneliu. Atstumas tarp horizontaliai išdėstytų perforuotų polietileninių vamzdžių maždaug 0,5 m. Šie tarpsluoksniai skirti geresniam grunto aeravimui natūralios oro cirkuliacijos būdu, o taip pat ir biogeninių preparatų tirpalo įterpimui bei grunto drėkinimui. Pažymėtina, kad aeracija taip pat vyksta orui patenkant į valomą gruntą per jo paviršių. Ant nurodyto ventiliacinio sluoksnio vėl kraunamas toks pat maždaug 0,5 m storio valomo grunto sluoksnis. Taip kraunama iki pasiekiamas krūvos aukštis apie 2 m. Baigus valomo grunto krovimo darbus, gruntas
Ί drėkinamas biogenų tirpalu, Biogeninių elementų kiekis įterptas atsižvelgiant į jų kiekį, esantį valomame grunte. Gamybiniame bandyme naudoti tokie biogeninių elementų svorio santykiai C : N : P : K - 100 : 5 - 15 : 1 : 1 . Naudotos mineralinės trąšos:
amonio nitratas (NH4NO3 ), praturtintas miltinis superfosfatas (CaH2PO4 ·Η2θ·2Οβ5θ4), kalio magnio sulfatas (K2SO4 »MgSO4)
Biogeniniai elementai vartoti per 3 kartus vienodomis dalimis. Jie buvo ištirpinti vandenyje, kuriuo buvo laistomas valomas gruntas. Naudojamos priemonės (tręšimas, drenavimas, aeravimas) stimuliavo natūralią gamtinę naftą oksiduojančių mikroorganizmų (NOM) asociaciją.
Valomas gruntas buvo drėkinamas.
Grunto temperatūrai krūvoje matuoti buvo įrengtas labiausiai nutolusiame nuo išorinio paviršiaus taške t ennorezist orinis jutiklis. Valomajame grunte susiformavo palankus technologiniam procesui temperatūros (28 - 32° C) bei drėgmės (65 - 75 % grunto vandentalpos) režimai.
Filtrato (salvos) užterštumas naftos produktais per visą grunto valymo laikotarpį buvo nežymus.
Gamybiniame bandyme didžioji naftos dalis buvo suardyta per 2,5 mėn. Likę naftos produktai 5 - 10 % nuo pradinio lygio, labiau atsparūs NOM fermento poveikiui, degraduoja lėčiau.
Grunto valymo sąlygos: naftos produktų koncentracija neturi viršyti 20 000 mg/'kg (didesnė koncentracija veikia slopinančiai NOM), valomo grunto pH 6 8. Siekiant tolygaus naftos produktų ir pridėtų organinių medžiagų pasiskirstymo grunte gruntas turi būti gerai išmaišomas. Grunto struktūrai pagerinti j jį įterpiama arba šiaudų kapoju,-arba skiedrų, arba pjuvenų, arba jų mišinio iki 10 °o grunto tūrio; naftą ardančių mikroorganizmų mitybai naudoti oksiduotus azoto junginius, fosforo, kalio, magnio trąšas (koncentracija nurodyta aukščiau).
pavyzdys
Atliktas grunto valymo technologijos gamybinis bandymas, analogiškas aprašytam 1 pavyzdyje, t.y. naudojant tokio pat užterštumo gruntą, tokiu pat nuoseklumu formuojant užteršto grunto sluoksnius ir naudojant tuos pačius ir tokiais pat kiekiais mineralinius mitybos elementus, tik vietoje drenavimo priemonėmis naudoto žvyro sluoksnio su jame išdėstytais perforuotais polietileniniais vamzdžiais, skirtais grunto aeravimui natūralios oro cirkuliacijos būdu, buvo naudoti specialiai pagaminti stačiakampio formos 0,5 m x 0,25 m betoniniai blokeliai, kurių aukštis yra apie 0,1 m ir kurių viršuje į pakraščius link šoninių sienelių turi nuolydį, o apačioje turi išėmas. Iš blokelių suformuoto drenuojančio pagrindo blokelių suglaudimo vietose susidarę grioveliai, skirti filtrato nuvedimui į filtrato (salvos) surinkimo rezervuarą. Ant užteršto grunto valymo aikštelės kietos dangos buvo paklotas šių blokelių drenuojantis pagrindas, ant kurio analogiškai kaip ir 1 pavyzdyje buvo suformuota valomo grunto sluoksnių su organinių medžiagų tarpsluoksniais sistema.
Bandymas parodė, kad tokio drenavimo sluoksnio filtracinės savybės yra tokios pat, kaip smulkaus švaraus smėlio (k - 0,0025 cm/s). Blokelių sandūrose esantys kanalai užtikrina greitą filtrato (salvos) nutekėjimą. Betoniniai blokeliai mechaniškai yra atsparūs. Ant laidaus pagrindo, sudaryto iš šių blokelių, atliekami visi mechanizuoti darbai.
Atlikti bandymai parodė, kad krūvos drenavimo priemonėmis vienodai tinka tiek žvyro sluoksnis su jame įrengtais perforuotais polietileniniais vamzdžiais, skirtais geresniam grunto aeravimui natūralios oro cirkuliacijos būdu, o taip pat biogeninių preparatų tirpalo įterpimui, tiek ir betoniniai blokeliai.
Pasiūlyti nafta ir naftos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema užtikrina naftą oksiduojantiems mikroorganizmams palankias sąlygas ir leidžia minimaliomis darbo sąnaudomis efektyviai išvalyti didelį kiekį užteršto grunto, panaudojant pigias vietines organines medžiagas, ir ekonomiškai panaudoti grunto valymo aikštelių gamybinį plotą.
Polietileninių perforuotų vamzdžių aeracinė sistema tinka ir podirviniam grunto drėkinimui bei mikroorganizmų maitinimui biogeniniais preparatais kartu su vandeniu.

Claims (10)

IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
1. Nafta arba naftos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas, kai užterštą gruntą apdoroja naftą oksiduojančiais mikroorganizmais sudarant jų veiklai optimalias sąlygas, besiskiriantis tuo. kad į užterštą gruntą įdeda organinių medžiagų, užterštą gruntą su organinėmis medžiagomis sumaišo, ant vandeniui nelaidžios kietos dangos aikštelės formuoja drenuojantį pagrindą, ant jo krauna valomą gruntą į krūvą sluoksniais paeiliui su organinių medžiagų tarpsluoksniais, į kuriuos įdeda drėkinimo, aeravimo bei biogeninių preparatų įterpimo į valomą gruntą priemones.
2. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad į užterštą gruntą įdedamos organinės medžiagos yra medžiagos, pasižyminčios dideliu celiuliozės kiekiu,
3. Būdas pagal 2 punktą, besiskiriantis tuo, kad į užterštą gruntą įdedamos organinės medžiagos yra arba šiaudų kapojai, arba pjuvenos, arba skiedros, arba minėtų organinių medžiagų mišiniai.
4. Būdas pagal 1 - 3 punktus, besiskiriantis tuo, kad organinių medžiagų į užterštą gruntą įdeda apie 10 % viso užteršto grunto tūrio.
5. Būdas pagal 1 punktą, besiskiria n t is tuo, kad drenuojančio pagrindo storis yra apie 0,1 m, valomo grunto sluoksnių storis yra apie 0,5 m, organinių medžiagų tarpsluoksnių storis yra apie 0,1 m, o suformuotos krūvos aukštis yra apie 2 m.
6. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad tarpsluoksnių organinės medžiagos geriau yra šiaudai.
7. Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo sistema, turinti drenavimo. drėkinimo, aeravimo bei biogeninių preparatų įterpimo į valomą gruntą priemones, besiskirianti tuo, kad sistemą sudaro ant vandeniui nelaidžios kietos dangos aikštelės suformuotas drenuojantis pagrindas, virš kurio paeiliui išsidėstę išmaišyto su organinėmis medžiagomis užteršto grunto sluoksniai su organinių medžiagų tarpsluoksniais suformuojant nupjautos piramidės pavidalo krūvą, o organinių medžiagų tarpsluoksniuose patalpintos drėkinimo, aeravimo bei biogeninių preparatų įterpimo į valomą gruntą priemonės.
8. Sistema pagal 7 punktą, besiskirianti tuo, kad drėkinimo, aeravimo bei biogeninių preparatų įterpimo piemonėmis yra perforuoti polietileniniai vamzdžiai, išdėstyti organinių medžiagų tarpsluoksniuose.
d.
Sistema pagal 7 punktą, besiskiriant i tuo. kad drenuojančiu pagrindu yra arba sluoksnis betoninių blokelių su nuolydžiais viršuje ir išėmomis apačioje, arba žvyro sluoksnis, į kurį patalpinti perforuoti polietileniniai vamzdžiai.
10. Sistema pagal 9 punktą, besiskiriant i tuo, kad drenuojančio pagrindo blokelio viršaus nuolydis ir apačios išėmos yra padaryti priešpriešiais esančiuose blokelio kraštuose tam, kad blokelius suglaudus ir suformavus drenuojantį pagrindą susidarytų ištisiniai filtrato nutekėjimo kanalai.
LT98-190A 1998-12-21 1998-12-21 Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema LT4559B (lt)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT98-190A LT4559B (lt) 1998-12-21 1998-12-21 Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT98-190A LT4559B (lt) 1998-12-21 1998-12-21 Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT98190A LT98190A (lt) 1999-07-26
LT4559B true LT4559B (lt) 1999-10-25

Family

ID=19722034

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT98-190A LT4559B (lt) 1998-12-21 1998-12-21 Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema

Country Status (1)

Country Link
LT (1) LT4559B (lt)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2007372C1 (ru) 1992-04-15 1994-02-15 Марьям Бекжановна Биттеева Способ очистки воды и почвы от загрязнений нефтью и нефтепродуктами
RU2019527C1 (ru) 1993-04-30 1994-09-15 Северный государственный научно-исследовательский и проектно-конструкторский геологический центр Способ очистки почв от нефтяных загрязнений

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2007372C1 (ru) 1992-04-15 1994-02-15 Марьям Бекжановна Биттеева Способ очистки воды и почвы от загрязнений нефтью и нефтепродуктами
RU2019527C1 (ru) 1993-04-30 1994-09-15 Северный государственный научно-исследовательский и проектно-конструкторский геологический центр Способ очистки почв от нефтяных загрязнений

Also Published As

Publication number Publication date
LT98190A (lt) 1999-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7413383B2 (en) Chemical-biological stabilization process for repairing soils and cuttings contaminated with oils and petroleum derivatives
US5230586A (en) Method for the microbiological decontamination of soil
DE69633561T2 (de) Abgasbehandlungsverfahren
US8029673B2 (en) Vertical-horizontal filter unit for the biological purification of polluted water
DE3818398C2 (lt)
US6187581B1 (en) Process and composition for treating hydrocarbon contaminated material
LT4559B (lt) Nafta arba jos produktais užteršto grunto mikrobiologinio valymo būdas ir sistema
RU2351410C2 (ru) Состав для очистки нефтешлама и почвы от нефтяных загрязнений
SK281751B6 (sk) Spôsob oddeľovania hydrofóbnej kvapalnej frakcie z vodnej suspenzie a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu
RU2406578C1 (ru) Способ утилизации твердых бытовых отходов и полигон для их размещения
RU2322312C1 (ru) Способ восстановления почв и грунтов, загрязненных нефтью и нефтепродуктами
DE3934122A1 (de) Verfahren zur aeroben verrottung hochbelasteter abwaesser
JP2003334536A (ja) 油汚染土壌の微生物による浄化処理方法
KR100455754B1 (ko) 유류 기타 탄화수소 화합물을 제거하기 위한 생물학적생분해 흡착제 및 그 제조 방법
AU767753B2 (en) Process and composition for treating hydrocarbon contaminated material
DE4243627A1 (de) Offenporige mineralische Schüttstoffe mit immobilisierten Mikroorganismen, deren Herstellung und Verwendung
RU2313497C2 (ru) Кондиционирующий агент для обработки сточных вод или загрязненного воздуха, способ его получения и его применение
KR100414945B1 (ko) 고사 폐목에 서식하는 미생물을 이용한 폐수처리방법
EP1486466B1 (de) Verfahren zur Vererdung von Faulschlämmen
Soczó et al. Review of soil treatment techniques in The Netherlands
GB2440331A (en) Treating contaminated soil with biodiesel
RU2732913C1 (ru) Способ утилизации отработанного очищенного проппанта в условиях крайнего севера
EP1042036A1 (en) Procedure and apparatus for the treatment of waste
RU2148034C1 (ru) Способ обезвреживания промышленных органических шламов
JPS6336895A (ja) 土壌を用いた汚水浄化装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM9A Lapsed patents

Effective date: 20001221