HUT72757A - 3-substituted 5-quinolinecarboxylicacid-derivatives and process for their preparation - Google Patents

3-substituted 5-quinolinecarboxylicacid-derivatives and process for their preparation Download PDF

Info

Publication number
HUT72757A
HUT72757A HU9502244A HU9502244A HUT72757A HU T72757 A HUT72757 A HU T72757A HU 9502244 A HU9502244 A HU 9502244A HU 9502244 A HU9502244 A HU 9502244A HU T72757 A HUT72757 A HU T72757A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
carbon atoms
straight
compounds
group
Prior art date
Application number
HU9502244A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9502244D0 (en
Inventor
Jan-Bernd Lenfers
Michael Negele
Samir Samaan
Juergen Stoltefuss
Karl-Heinz Wahl
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of HU9502244D0 publication Critical patent/HU9502244D0/hu
Publication of HUT72757A publication Critical patent/HUT72757A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D215/00Heterocyclic compounds containing quinoline or hydrogenated quinoline ring systems
    • C07D215/02Heterocyclic compounds containing quinoline or hydrogenated quinoline ring systems having no bond between the ring nitrogen atom and a non-ring member or having only hydrogen atoms or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom
    • C07D215/16Heterocyclic compounds containing quinoline or hydrogenated quinoline ring systems having no bond between the ring nitrogen atom and a non-ring member or having only hydrogen atoms or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D215/48Carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen

Description

A találmány 3-as helyzetben szubsztituált kinolin-5-karbonsav-származékokra és előállításukra vonatkozik.
Az irodalomból (J. Med. Chem. 16, 118 (1973)) ismert a 3-fenilkinolin-5-karbonsavetilészter, amelyet 3-aminobenzoesav-etilészter és l,3-dietoxi-2-fenil-propán-2-ol kondenzálásá-val állítanak elő.
G. Pagani és mtsai publikációjából (Farmaco, Ede. Sci 29 (7), 507-16 (1974); T.S. Tulyaganow és mtsai: Khim. Prir. Soedin. (5), 635-8 (1982); S. D. Sharma és mtsai: Indián J. Chem. Sect. B, 27B (5), 494-7 (1988) ismert néhány kinolin-N- és -N,N-alkilamid. Kinolin-5-karbonitril szintén már leírt vegyület (EP 452712; Pharmazie 31 (3), 145 (1976)).
A jelen találmány 3-as helyzetben szubsztituált (I) általános képletű kinolin-5karbonsav-származékokra vonatkozik, amelyek képletében
R1 jelentése egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 12 szénatomos alkilcsoport vagy -X-R3 képletű csoport, amelyben
X vegyi kötést, oxigén- vagy kénatomot vagy legfeljebb 6 szénatomos alkilidénláncot jelent és
R3 jelentése 3-8 szénatomos cikloalkilcsoport vagy fenilcsoport, amely adott esetben egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan, azonosan vagy eltérően lehet szubsztituált halogénatommal, nitro-, trifluormetil-, egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 8 szénatomos alkil-, alkoxi- vagy alkoxikarbonilcsoporttal, hidroxil- vagy karboxilcsoporttal, és R2jelentése -COOCHj, -CN vagy -CONH2 képletű csoport.
Előnyben részesítjük az olyan (I) általános képletű vegyületeket, amelyekben il
R1 jelentése egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 10 szénatomos alkilcsoport vagy -X-R3 képletü csoport, ahol X jelentése vegyi kötés, oxigén- vagy kénatom vagy legfeljebb 4 szénatomos alkilidénlánc és
R3 jelentése ciklopropil-, ciklopentil-, ciklohexil- vagy fenilcsoport, amely adott esetben egyszeresen vagy kétszeresen, azonosan vagy eltérően fluor-, klór- vagy brómatommal, nitro-, trifluormetilcsoporttal vagy egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 6 szén atomos alkil-, alkoxi- vagy alkoxikarbonilcsoporttal szubsztituált, és
R2 jelentése -COOCH3, -CN vagy -CONH2 képletü csoport.
Különösen előnyösek az olyan (I) általános képletü vegyületek, amelyek képletében
R1 jelentése egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 6 szénatomos alkilcsoport vagy ciklohexil-, ciklohexilmetil- vagy ciklopentilcsoport vagy fenilcsoport, amely adott esetben egyszeresen vagy kétszeresen, azonosan vagy eltérően szubsztituált egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 4 szénatomos alkil-, alkoxi- vagy alkoxikarbonilcsoporttal, nitro csoporttal, trifluormetilcsoporttal vagy fluor- vagy klóratommal, és
R3 jelentése -COOCH3, -CN vagy CONH2 képletü csoport.
A találmány szerinti (I) általános képletü vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy [A] R3 helyén -COOCH3 csoportot hordozó vegyületek előállítására 3-as helyzetben szubsztituált (II) általános képletü kinolin-5-karbonsavat - e képletben R1 jelentése a fenti szerves vagy szervetlen savkloriddal, például tionil- vagy szulfonilkloriddal a megfelelő karbonsavkloriddá alakítunk és az adott esetben elkülönített karbonsavkloridot metanollal észterezzük, vagy [B] egy (III) általános képletű karbonsavamidot - e képletben R1 jelentése a fenti - lényegében vízmentes savval metanolban reagáltatunk, majd bázis adagolásával az észtert kicsapjuk, vagy [CJ R2 helyén -CO-NH2 csoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítására a (IV) képletű 4-amino-3-hidroxi-ftálimidint egy (Va) illetve (Vb) általános képletú acetálszármazékkal - e képletben R1 jelentése a fenti, míg
R4 és R5 jelentése azonos vagy eltérő és 3-6 szénatomos cikloalkilcsoport, 6-10 szénatomos arilcsoport vagy egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 6 szénatomos alkilcsoport, vagy együttesen etilén- vagy propilidéncsoportot alkot közömbös oldószerben reagáltatjuk, vagy [D] R2 helyén -CN csoportot5 tartalmazó vegyületek előállítására a (III) képletű amidokat, adott esetben közömbös oldószer jelenlétében, vízelvonó szerrel kezeljük.
A találmány szerinti eljárást a csatolt (A), (B), (C) és (D) reakcióvázlatokkal szemléltethetjük.
Az [A] eljárás első lépésének során oldószerként minden közömbös szerves oldószer alkalmas, amely a reakciókörülmények között nem változik meg. Ide tartoznak acetonitril, amidok, így például hexametilfoszforsavtriamid vagy dimetil-formamid, vagy halogénezett szénhidrogének, például diklór-metán, széntetraklorid, szénhidrogének, így benzol, klórbenzol vagy toluol. A felsoroltak elegyei is alkalmazhatók. A dimetil-formamidot és a toluolt előnyben részesítjük.
il
Savkloridként általában a szokásosan alkalmazott szervetlen vagy szerves savkloridok jönnek számításba, például tionilklorid, szulfurilklorid, foszfortriklorid, foszforpenta-klorid, oxalilklorid vagy ftálsavdiklorid. A tionilkloridot, szulfurilkloridot és oxalilkloridot előnyben részesítjük. A savklorid adott esetben oldószer gyanánt is szerepelhet.
Az első lépés reakcióhőmérséklete széles tartományon belül változhat, általában + 20 °C és +250 °C közötti, előnyösen 60 °C és 160 °C közötti, különösen előnyösen az oldószer forrás-pontján végezzük a reagáltatást.
A reagáltatást légköri nyomáson, de emelt nyomáson is ( például 1-100 x 105 Pa) végezhetjük.
Egy változat szerint a (II) általános képletü karbonsavhoz forró metanolban feleslegben adagoljuk a szulfurilkloridot, ésegy második lépésben a reakcióelegyet vizes bázisba keverve a képződött metilésztert kicsapjuk.
Bázisként általában alkálifém- és alkáliföldfém-hidroxidok, például nátrium- és káliumhidroxid, vagy alkálifém- és alkáliföldfém-karbonátok, például nátrium- és kálium-karbonát kerülnek alkalmazásra. A nátrium-hidroxidot és a nátrium-karbonátot előnyben részesítjük.
Egy mól (II) általános képletü vegyületre számítva általában 2-8 mól, előnyösen 2-5 mól bázist alkalmazunk.
A B) eljárást előnyösen metanolban végezzük.
Lényegében vízmentes szervetlen savként például sósavgázt, gáznemü hidrogén-bromidot, tömény kénsavat vagy tömény foszforsavat alkalmazhatunk. A tömény kénsavat, illetve a sósavgázt előnyben részesítjük.
Egy mól (IV) általános képletü vegyületre általában 2-8 mól, előnyösen 2-5 mól szervetlen savat számítunk.
ιί
A megfelelő metilészter kicsapására a fent említett bázisok alkalmazhatók a (III) általános képletű amid 1 móljára alkalmazott savmennyiségtől függő mennyiségben.
A reakcióhőmérsékletet széles tartományon belül változtathatjuk. Általában +20 °C és +250 °C, előnyösen40 °C és 160 °C közötti hőmérsékleten, különösen előnyösen a metanol légköri nyomáson beálló forráspontján végezzük a reagáltatást.
Az eljárást légköri nyomáson, de emelt nyomáson is (például l-100xl05 Pa) megvalósíthatjuk.
A (II) általános képletű karbonsavak ismertek, illetve ismert módszerekkel állíthatók elő, például oly módon, hogy a (VI) képletű 4-amino-3-hidroxi-ftalidot (Va) általános képletű aldehiddel vagy annak (Vb) általános képletű acetáljával - e képletekben R1, R4 és R5 jelentése a fenti - közömbös szerves oldószerben reagáltatjuk.
A reagáltatás során oldószerként a reakciókörülmények között közömbös oldószerek bármelyikét alkalmazhatjuk. A metanol, izopropanol, etanol és n-propanol, acetonitril, tetrahidrofurán, dietilénglikol-dimetiléter és az ecetsav alkalmazása különösen előnyös. Az etanolt és az izopropanolt előnyben részesítjük.
A reakcióhőmérsékletet széles tartomámyon belül változtathatjuk. Általában +20 °C és +150 °C, előnyösen +60 °C és +120 °C közötti hőmérsékleten, különösen előnyösen az alkalmazott oldószer forráspontján valósítjuk meg a reagáltatást.
Az eljárást légköri nyomáson, de emelt nyomáson (például l-5OxlO5 Pa) is megvalósíthatjuk. Általában légköri nyomáson végezzük a reagáltatást.
A (VI) általános képletű vegyületek ismertek (EP 476 474 Al).
Az (Va) és (Vb) általános képletű aldehidek és acetálok részben ismertek, részben ismert módszerek segítségével állíthatók elő.
• · il .......
A C) eljárás oldószereként a reakciókörülmények között nem változó közömbös szerves oldószerek bármelyike alkalmas. Alkalmazható továbbá az ilyen oldószer vízzel alkotott elegye is. Alkalmas oldószerek példáiként az alábbiakat soroljuk fel: alkoholok, így metanol, etanol, propanol, izopropanol, vagy etilénglikolok, vagy éterek, például dioxán, tetrahidrofurán, glikoldimetiléter, vagy dietilénglikoldimetiléter, acetonitril, vagy amidok, így hexametilfoszforsavtriamid vagy dimetil-formamid, vagy ecetsav, vagy halogénezett szénhidrogének, például diklór-metán, széntetraklorid, vagy szénhidrogének, például benzol, klór-benzol vagy toluol, továbbá észterek, mint amilyen az etil-acetát. Alkalmazhatjuk továbbá a felsoroltak elegyeit is. A dimetil-formamidot, ecetsavat, vizes ecetsavat, klór-benzolt és dietilénglikol-dimetilétert előnyben részesítjük. A kiindulási aldehid vagy acetál feleslege is szolgálhat oldószer gyanánt. A legelőnyösebb az ecetsav, illetve vízzel alkotott elegye.
Az első lépés reakcióhőmérsékletét széles tartományon belül változtathatjuk. Altalá-ban + 20 °C és +250 °C, előnyösen 60 °C és 160 °C közötti hőmérsékleten, különösen előnyösen az alkalmazott oldószer forráspontján valósítjuk meg a reakciót.
Az eljárást légköri nyomáson, de emelt nyomáson (például 1-100x105 Pa) is megvalósíthatjuk.
A (IV) képletű 4-amino-3-hidro-ftálimidin új; például úgy állíthatjuk elő, hogy az ismert 4nitro-3-hidroxi-ftálimidint közömbös oldószerben redukáljuk, előnyösen katalizátor jelenlétében végzett hidrogénezés utján.
A (D) eljárás (R2 = CN) során oldószerként főleg dimetil-formamid vagy dimetil-szulfoxid alkalmas, bár úgy is járhatunk el, hogy a megfelelő vízelvonó szert alkalmazzuk oldószerként. Vízelvonó szerként például foszfor-pentoxid, foszforil-klorid vagy tionilklorid alkalmazható. A tionilkloridot előnyben részesítjük.
• « ··♦····
Q ·········* lí ° .......
A második lépés reakcióhőmérséklete általában -20 °C és +50 °C, előnyösen 0 °C és +25 °C közötti.
A reagáltatást légköri nyomáson végezhetjük, de megvalósíthatjuk a reakciót emelt nyomáson (például 1-100 x 105 Pa nyomáson) is.
A fent leírt előállítási eljárások csupán példaként szerepelnek. Az (I) általános képletű találmány szerinti vegyületek előállítása nem korlátozódik ezekre az eljárásokra, hanem azok minden módosított változata szintén alkalmas az (I) általános képletű vegyületek előállítására.
A találmány szerinti, 3-as helyzetben szubsztituált kinolin-vegyületeknek nagy jelentősége van a dihidropiridinek kémiájában, mert értékes közbenső termékeket képeznek a 4-kinolil-dihidropiridin-vegyületek szintézisében [EP 452 712],
Előállítási példák
1. példa
3-Fenil-kinolin-5-karbonsav-metilészter [(1) képletű vegyület] la. A) Eljárás (1. változat)
187,5 g (0,75 mól) 3-fenil-kinolin-5-karbonsav 1500 ml toluollal készített szuszpenziójához 30 perc alatt 70 - 75 °C-on 67,5 ml (0,93 mól) tionilklorid 300 ml toluollal készített oldatát csepegtetjük. A reakcióelegyet visszafolyató hűtő alatt 2 órán át forraljuk, miközben a hőmérséklet kb. 110 °C-ra emelkedik. A 60 °C-ra lehűlt reakcióelegyhez 10 perc alatt 150 ml metanolt csepegtetünk (enyhén exoterm reakció), és az elegyet visszafolyató hűtő alatt 30 percen át keveijük, majd szobahőmérsékletre lehűtjük. Az elegyhez 150 g nátrium-karbonát 900 ml vízzel készített oldatát adagoljuk, utána a pH értéknek 9,0-9,5-nek kell lennie. Az elegyet 40 °C-on még 30 percen át keverjük, majd a szerves fázist elválasztjuk, vízmentes nátrium-szulfáttal szárijuk, szüljük, • · és a toluol eltávolításával a felhasználási példa a) változatának megfelelően terc-butanolos oldatot készítünk a termékből.
Ib. A) Eljárás (2. változat)
Két liter ipari minőségű metanolban keverés közben kb. 50 °C-on 249,3 g (1 mól) 3-fenilkinolin-5-karbonsavat szuszpendálunk. Utána mintegy 2 óra alatt 50-60 °C-on 136 ml (1,7 mól) szulfuril-kloridot csepegtetünk a szuszpenzióhoz. (A reakció exoterm, a fűtést tehát meg kell szüntetni.) Az adagolás befejeztével a reakcióelegyet egy éjszakán át visszafolyató hűtő alatt forraljuk, majd szobahőmérsékletre lehűtjük. Az elegyet mintegy 15 perc alatt 188 g (1,77 mól) nátrium-karbonát 2 liter vízzel készített oldatába csepegtetjük; a csapadékot leszivatjuk, 500 ml vízzel sómentesre mossuk és éjszakán át vákuumban 60 °C-on szárítjuk.
Hozam: 253 g (az elméleti hozam 96 %-a)
Op.: 99-100 °C.
Ic B) Eljárás
Két liter ipari minőségű metanolban visszafolyató hűtő alatt keverve 248,0 g (1 mól) 3-fenil-kinolin-5-karbonamidot szuszpendálunk. A szuszpenzióhoz mintegy 2 óra alatt 300 ml tömény kénsavat csepegtetjük. Utána az elegyet visszafolyató hűtő alatt még kb. 4-5 órán át keverjük; tiszta oldat keletkezik. Feldolgozás céljából a szobahőmérsékletre lehűtött oldatot 4 liter jéghideg vizes NaiCOs-oldatba (kb. 4 M) keverjük. A metilészter kicsapódik, egyórás keverés után leszivatjuk, 500 ml vízzel semlegesre mossuk, majd vákuumban, kb. 80 °C-on egy éjszakán át szárítjuk.
Hozam (nyers): 262 g (az elméleti hozam % 99-a)
A nyers terméket 2 liter metanolból átkristályosítjuk
Hozam (szárítás után): 204 g (az elméleti hozam 77,5 %-a) • · il • · · · · • ··*··« · op.: 99-100 °C.
2. példa
3-Fenil-kinolin-5-karbonsavamid [(2) képletü vegyület]
C) Eljárás
a) 3,28 g (20 mmol) 4-amino-3-hidroxi-ftálimidin 40 ml diglimmel készített szuszpenziójához 4 ml fenilacetaldehidet adunk és az elegyet 170 °C furdöhőmérséklet mellett egy órán át keveijük. Először tiszta oldat keletkezik, utána melléktermék csapódik ki, ezt forrón leszivatjuk. A szürlethez 5 ml vizet adunk, keverés közben lehűtjük. A kivált kristályokat leszivatjuk, vízzel és etanollal mossuk, majd szárítjuk. 2,6 g (az elméleti hozam 52,4 %-a) cím szerinti terméket kapunk színtelen kristályok alakjában, amelyek 227-229 °C-on olvadnak.
b) 492,5 g (3 mól) 4-amino-ftálimidin (katalizátor tartalmú nyerstermék) 3 liter jégecettel készített szuszpenzióját visszafolyató hőmérsékletre (115 °C-ra) melegítjük és keverés közben mintegy 30 perc alatt 497 ml (3 mól) fenilacetaldehid-dimetilacetált csepegtetünk hozzá. A reakcióelegyet visszafolyató hűtő alatt még 6 órán át keverjük, majdnem tiszta oldatot kapunk (a katalizátortól eltekintve). A mintegy 80 °C-os elegyet szűrjük, majd keverés közben lassan szobahőmérsékletre hűtjük. A képződő knstálymasszát leszivatjuk, mintegy 500 ml jégecettel, majd kb. 100 ml vízzel mossuk, és vákuumban kb. 70-80 °C-on 48 órán át szárítjuk.
Hozam: 383 g (az elméleti hozam 65 %-a)
3. példa
3-n-Hexil-kinolin-5-karbonsav-amid [(3) képletü vegyület]
1,64 g (5 mmol) 4-amino-3-hidroxi-ftálimidin 15 ml diglimmel készített elegyéhez 2 ml oktanált adunk és az elegyet 160 °C furdöhőmérséklet mellett 4 órán át keverjük. Az elegyet lehűtjük, jeges vízre öntjük, leszivatjuk és a terméket vízzel, majd petroléterrel mossuk. A maradé- kot 10 ml meleg dimetil-formamidban elkeverjük, az oldhatatlan részt kiszűrjük. A szúrletet Flashkromatográfiásan, toluol-aceton-elegyekkel szétválasztjuk. A kívánt vegyületet tartalmazó frakciókat betöményítjük, a terméket acetonitrillel kristályosítjuk.
130 mg (kb. 10 %) színtelen kristályokat kapunk, op.: 206-208 °C.
4. példa
3-Fenil-kinolin-5-karbonitril [(4) képletű vegyület]
124 g (0,5 mól) 2. példa szerinti vegyület (3-fenil-kinolin-5-karboamid) 500 ml dimetilformamiddal készített oldatához keverés közben, jeges hűtés mellett 90 ml tionilkloridot csepegtetünk, miközben a belső hőmérsékletet 20 és 25 °C között tartjuk. Az elegyet még 2,5 órán át keveijük, majd 100 ml víz adagolása után a szuszpenziót 1500 ml híg (2,5 n) nátrium-hidroxid-oldatba keverjük. A hőmérsékletet jeges hűtéssel kb. 30 °C-on tartjuk. A kristályokat leszivatjuk, vízzel mossuk és vákuumban szárítjuk.
Hozam: 98 g (az elméleti hozam 85 %-a)
IR (KBr): θ - 2220 cm’1 (θ, CN).
Al kai n ázás i példák (3-fenil-kinolin-5-karbaldehid előállítása) [(5) képletű vegyület]
a) változat
200 g (0,75 mól) le) példa szerinti vegyület (metilészter) 1500 ml terc-butanollal készített oldatához 75 g (2 mól) nátrium-boranátot adunk, utána az elegyhez 70-75 °C-on 3 óra alatt 400 ml metanolt csepegtetünk (Hrfejlődés). Az elegyet visszafolyató hűtő alatt 30 percen át keveijük. 50 ml aceton cseppenkénti adagolása után az elegyet további 1 óra alatt visszafolyató hűtő alatt keverjük. 450 ml víz és 50 ml tömény nátrium-hidroxid-oldat elegyének hozzáfolyatása után légköri nyomáson az oldószert 98-100 °C belső hőmérséklet eléréséig ledesztilláljuk (kb. 2000 ml).
• · · · · · · • · · · · · • ··»··· * ♦ · ·· · · ·
250 ml víz adagolása után az elegyet 50-60 °C-on 4x300 ml toluollal extraháljuk A kis mennyiségű kátrányos szennyeződésnek a vizes fázisban kell maradnia. Az egyesített toluolos oldatokat légköri nyomáson mintegy 700 ml térfogatra bepároljuk, majd 660 g bamakő 600 ml toluollal készített szuszpenziójához xsepegtetjük. Az elegyet 45-50 °C-on 3 órán át keveijük. Teljes oxidáció után (HPLC ellenőrzés) a bamakövet leszivatjuk és toluollal kimossuk. A toluolt vákuumban majdnem teljesen ledesztilláljuk. 650 ml iropropanol adagolása után a kivált terméket visszafolyató hűtő alatt feloldjuk. Légköri nyomáson 150 ml oldószert ledesztillálunk. Az elegyet 0 °C-ra hűtjük és ezen a hőmérsékleten 2 órán át keverjük. A terméket leszivatjuk, 50 ml hideg izopropanollal mossuk, majd vákuumban 30 °C-on szárítjuk.
Hozam: 113 g (az elméleti hozam 64,6 %-a)
b) változat g 3-fenil-kinolin-5-nitril (4. példa szerinti vegyület) 150 ml hangyasavval készített oldatához 10 g Raney-nikkelt adunk. Az elegyet kb. 80 °C-on mintegy 5 órán át keveijük. (HPLC-vel megfigyelhetjük a 3-fenil-kinolin-5-aldehid lassú képződését.) Emellett túlredukált termékként 3-fenil-5-hidroximetil-kinolin is keletkezik. Az elegyet 300 ml vízbe keverjük, adott esetben 200 ml diklór-metánnal extraháljuk. A szerves fázist 40 °C-on, visszafolyató hűtő alatt 10 g bamakővei 2 órán át keveijük. Szűrés után a szűrletet betöményíljük, a maradékot izopropanolból átkristályosítjuk.
Hozam: 13,5 g (az elméleti hozam 58 %-a)

Claims (5)

1. 3-as helyzetben szubsztituált (I) általános képletü kinolin-5-karbonsav-származékok - az (I) általános képletben
R1 jelentése egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 12 szénatomos alkilcsoport vagy -X-R3 képletü csoport, amelyben
X vegyi kötést, oxigén- vagy kénatomot vagy legfeljebb 6 szénatomos alkilidénláncot jelent és
R3 jelentése 3-8 szénatomos cikloalkilcsoport vagy fenilcsoport, amely adott esetben egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan, azonosan vagy eltérően lehet szubsztituált halogénatommal, nitro-, trifluormetil-, egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 8 szénatomos alkil-, alkoxi- vagy alkoxikarbonilcsoporttal, hidroxil- vagy karboxilcsoporttal, és R2jelentése -COOCH3, -CN vagy -CONH2 képletü csoport.
2. Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletü vegyületek, amelyek képletében
R1 jelentése egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 10 szénatomos alkilcsoport vagy -X-R3 képletü csoport, ahol X jelentése vegyi kötés, oxigén- vagy kénatom vagy legfeljebb 4 szénatomos alkilidénlánc és
R3 jelentése ciklopropil-, ciklopentil-, ciklohexil- vagy fenilcsoport, amely adott esetben egyszeresen vagy kétszeresen, azonosan vagy eltérően fluor-, klór- vagy brómatommal, nitro-, trifluormetilcsoporttal vagy egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 6 szén atomos alkil-, alkoxi- vagy alkoxikarbonilcsoporttal szubsztituált, és
R2 jelentése -COOCH3, -CN vagy -CONH2 képletü csoport.
3 . Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletü vegyületek, amelyek képletében
R1 jelentése egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 6 szénatomos alkilcsoport vagy ciklohexil-, ciklohexilmetil- vagy ciklopentilcsoport vagy fenilcsoport, amely adott esetben egyszeresen vagy kétszeresen, azonosan vagy eltérően szubsztituált egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 4 szénatomos alkil-, alkoxi- vagy alkoxikarbonilcsoporttal, nitro csoporttal, trifluormetilcsoporttal vagy fluor- vagy klóratommal, és
R3 jelentése -COOCH3, -CN vagy CONH2 képletü csoport.
4. Eljárás az 1. igénypont szerinti (I) általános képletü vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy [A] R3 helyén -COOCH3 csoportot hordozó vegyületek előállítására 3-as helyzetben szubsztituált (Π) általános képletü kinolin-5-karbonsavat - e képletben R1 jelentése a fenti szerves vagy szervetlen savkloriddala megfelelő karbonsavkloriddá alakítunk és az adott esetben elkülönített karbonsavkloridot metanollal észterezzük, vagy |B] egy (ΙΠ) általános képletü karbonsavamidot - e képletben R1 jelentése a fenti - lényegében vízmentes savval metanolban reagáltatunk, majd bázis adagolásával az észtert kicsapjuk, vagy [C] R2 helyén -CO-NH2 csoportot tartalmazó (I) általános képletü vegyületek előállítására a (IV) képletü 4-amino-3-hidroxi-ftálimidint egy (Va) képletü aldehiddel vagy annak (Vb) általános képletü acetál-származékával - e képletekben R1 jelentése a fenti, míg
R4 és R5 jelentése azonos vagy eltérő és 3-6 szénatomos cikloalkilcsoport, 6-10 szénatomos arilcsoport vagy egyenes vagy elágazó szénláncú, legfeljebb 6 szénatomos alkilcsoport, vagy együttesen etilén- vagy propilidéncsoportot alkot ,15 közömbös oldószerben reagáltatjuk, vagy [D] R2 helyén -CN csoportot tartalmazó vegyületek előállítására a (III) képletű amidokat, adott esetben közömbös oldószer jelenlétében, vízelvonó szerrel kezeljük.
5. Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületek alkalmazása közbenső termékként kinolin-5-karbaldehidek előállításában.
HU9502244A 1994-07-26 1995-07-26 3-substituted 5-quinolinecarboxylicacid-derivatives and process for their preparation HUT72757A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4426373A DE4426373A1 (de) 1994-07-26 1994-07-26 3-Substituierte Chinolin-5-carbonsäurederivate und Verfahren zu ihrer Herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9502244D0 HU9502244D0 (en) 1995-09-28
HUT72757A true HUT72757A (en) 1996-05-28

Family

ID=6524125

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9502244A HUT72757A (en) 1994-07-26 1995-07-26 3-substituted 5-quinolinecarboxylicacid-derivatives and process for their preparation

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5650514A (hu)
EP (1) EP0694534A1 (hu)
JP (1) JPH0841029A (hu)
KR (1) KR960004326A (hu)
CN (1) CN1116622A (hu)
CA (1) CA2154426A1 (hu)
DE (1) DE4426373A1 (hu)
HU (1) HUT72757A (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2291750A1 (en) * 1997-05-28 1998-12-03 Rhone-Poulenc Rorer Pharmaceuticals Inc. Quinoline and quinoxaline compounds which inhibit platelet-derived growth factor and/or p56lck tyrosine kinases
US6180632B1 (en) 1997-05-28 2001-01-30 Aventis Pharmaceuticals Products Inc. Quinoline and quinoxaline compounds which inhibit platelet-derived growth factor and/or p56lck tyrosine kinases
US6159978A (en) * 1997-05-28 2000-12-12 Aventis Pharmaceuticals Product, Inc. Quinoline and quinoxaline compounds which inhibit platelet-derived growth factor and/or p56lck tyrosine kinases
US6245760B1 (en) 1997-05-28 2001-06-12 Aventis Pharmaceuticals Products, Inc Quinoline and quinoxaline compounds which inhibit platelet-derived growth factor and/or p56lck tyrosine kinases
KR100450652B1 (ko) * 1997-08-22 2004-12-17 페어차일드코리아반도체 주식회사 트렌치형파워모스펫및그제조방법
US20070197538A1 (en) * 2004-10-07 2007-08-23 Mark Nesbit Anti-vascular and anti-proliferation methods, therapies, and combinations employing specific tyrosine kinase inhibitors

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1567907A (en) * 1976-02-09 1980-05-21 Smith Kline French Lab (3-amino-2-hydroxypropoxy)-1-hydrazonophthalazines and pharmaceutical compositions containing them
DE4011105A1 (de) 1990-04-06 1991-10-10 Bayer Ag Neue 4-chinolyl-dihydropyridine, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung in arzneimitteln
US5204472A (en) * 1990-04-06 1993-04-20 Bayer Aktiengesellschaft Quinoline and isoquinoline intermediates
DE4029807A1 (de) * 1990-09-20 1992-03-26 Bayer Ag 4-amino-3-hydroxy-phthalid, sowie ein verfahren zu seiner herstellung
DE4233601A1 (de) * 1992-10-06 1994-04-07 Bayer Ag 3-substituierte Chinolin-5-carbonsäuren

Also Published As

Publication number Publication date
HU9502244D0 (en) 1995-09-28
CN1116622A (zh) 1996-02-14
CA2154426A1 (en) 1996-01-27
JPH0841029A (ja) 1996-02-13
DE4426373A1 (de) 1996-02-01
KR960004326A (ko) 1996-02-23
US5650514A (en) 1997-07-22
EP0694534A1 (de) 1996-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0274379A2 (en) Process for preparing pyridine-2,3-dicarboxylic acid compounds
EP0295051B1 (en) Preparation of oxophthalazinyl acetic acids having benzothiazole or other heterocyclic side chains
HUT72757A (en) 3-substituted 5-quinolinecarboxylicacid-derivatives and process for their preparation
US4868301A (en) Processes and intermediates for the preparation of oxophthalazinyl acetic acids having benzothiazole or other heterocyclic side chains
US7041823B2 (en) Process for preparing 9-[4-acetoxy-3-(acetoxymethyl)but-1-yl]-2-aminopurine
JP4770826B2 (ja) 2−オキシインドール誘導体の製造法
EP1440970B1 (en) Benzenesulfonic acid salt of 1-(6-halogeno-2-benzothiazolyl)ethylamine
JP2973143B2 (ja) 3−アシルアミノ−6−フェニルオキシ−7−アルキルスルホニルアミノ−4h−1−ベンゾピラン−4−オンまたはその塩の製造法
JPH0231075B2 (hu)
HU201310B (en) Process for producing 5-amino-1-phenyl-4-nitropyrazole derivatives
US6680388B2 (en) Method for preparing substituted 5-amino-N-phenyl-1,2,4-triazole-3-sulfonamides
US4599428A (en) Process for the preparation of 5(6)-thio substituted benzimidazoles
KR890004558B1 (ko) 4-아미노-6,7-디 메톡시 퀴나졸린 유도체의 제조방법
IL93393A (en) Process for the preparation of -0-carboxypyridyl and 0-carboxyquinolylimidazolinones
US6531624B1 (en) Aminoacrylic acid derivatives and process for producing the same
EP0638065B1 (en) A process for the preparation of 3- and/or 5-substituted anthranilic acids
US4473697A (en) Production of thiocyanato benzimidazoles
KR890002253B1 (ko) 티아졸 화합물의 제조방법
US4904787A (en) Method for producing 2,4-dihydroxyquinoline derivatives
KR100424341B1 (ko) 1-메틸인다졸-3-카르복실산의 제조방법
US4147876A (en) Easily hydrolyzable esters of 4-(2-carboxyethyl)phenyl trans-4-aminomethylcyclohexanecarboxylate and process of use
HU210678B (en) New method for the preparation of 5,11-dihydro-6h-dipyrido [3,2-b : 2'3'-e] [1,4] diazepines
US4900844A (en) Intermediates for the preparation of oxophthalazinyl acetic acids having benzothiazole or other heterocyclic side chains
JP4078328B2 (ja) 2−オキシインドール誘導体の製造法
HU209543B (en) New method for production of alkanesulfonanilide-derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
DFA9 Temporary prot. cancelled due to abandonment