HUT71145A - Device for measurirng straightness - Google Patents

Device for measurirng straightness Download PDF

Info

Publication number
HUT71145A
HUT71145A HU9500025A HU9500025A HUT71145A HU T71145 A HUT71145 A HU T71145A HU 9500025 A HU9500025 A HU 9500025A HU 9500025 A HU9500025 A HU 9500025A HU T71145 A HUT71145 A HU T71145A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sensors
rail
ruler
measuring device
straightness
Prior art date
Application number
HU9500025A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9500025D0 (en
Inventor
Jean-Louis Delastre
Original Assignee
Exa Ingenierie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Exa Ingenierie filed Critical Exa Ingenierie
Publication of HU9500025D0 publication Critical patent/HU9500025D0/hu
Publication of HUT71145A publication Critical patent/HUT71145A/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01BMEASURING LENGTH, THICKNESS OR SIMILAR LINEAR DIMENSIONS; MEASURING ANGLES; MEASURING AREAS; MEASURING IRREGULARITIES OF SURFACES OR CONTOURS
    • G01B7/00Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques
    • G01B7/34Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques for measuring roughness or irregularity of surfaces
    • G01B7/345Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques for measuring roughness or irregularity of surfaces for measuring evenness
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01BMEASURING LENGTH, THICKNESS OR SIMILAR LINEAR DIMENSIONS; MEASURING ANGLES; MEASURING AREAS; MEASURING IRREGULARITIES OF SURFACES OR CONTOURS
    • G01B7/00Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques
    • G01B7/28Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques for measuring contours or curvatures

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)

Description

A találmány tárgya egyenességmérő készülék, különösen sinek egyenességének mérésére a hegesztési tartományokban.
Laboratóriumokban egy tárgy egyenességének mérésére és ellenőrzésére számos eljárást alkalmaznak. Ezekhez az eljárásokhoz olyan rendszerek szükségesek, amelyek túlságosan összetettek vagy túlságosan nehézkesek ahhoz, hogy a laboratóriumon kívül lehessen használni, például egy sín vagy bármilyen más tárgy egyenességének a helyszínen történő méréséhez, amely tárgyak rögzítettek vagy túlságosan nehézkesek ahhoz, hogy be lehessen szállítani egy mérőlaboratóriumba.
• ·
- 2 Egy sín hegesztése és köszörülése utáni egyenességének ellenőrzése nagyon fontos annak biztosítása érdekében, hogy deformálódások ne okozhassanak rezgéseket egy vonat áthaladásakor.
Az 1. ábrán egy hagyományos sín egyenességmérő eszköz látható vázlatosan. Ez egy un. GEISMAR vonalzó. Ez az eszköz tartalmaz egy keretet (az ábrán nem látható) amelynek két 10 lába van, amelyek egy 12 sínre vannak helyezve. Egy 14 szíj van kifeszítve két 16 és 17 görgő közé a 12 sínnel párhuzamosan. Az egyik 16 görgőn 16-1 forgatókar van, a 14 szíjhoz rögzített 18 kocsinak a 12 sínnel párhuzamosan történő húzására. A 18 kocsit csúszópályák (az ábrán nem látszik) vezetik, amit nagyon gondosan kell gyártani, mivel ezek egyenessége nagyon pontos kell, hogy legyen. A 18 kocsin egy 18-1 érzékelő van, amely a 12 sín felé nyúlik ki.
Egy 12 sínnek különösen egy 12-1 hegesztésénél történő egyenességének méréséhez egy kezelő személy a 16-1 forgatókarral mozgatja a 18 kocsit az egyik görgőtől a másikig. Ezen mozgás közben egy 18-1 érzékelő által egy rudazaton keresztül működtetett toll (az ábrán nincs feltüntetve) kirajzolja a sín profilját egy, a 18 kocsi mozgása közben lecsévélődő papírszalagra.
Ennek az eszköznek az első hátránya a súlya (legalább két személy kell a hordozásához), mivel a szükséges pontosság biztosítása érdekében az eszköz merev szerkezetű kell, hogy legyen, ami szükségessé teszi szilárd acél alkatrészek alkalmazását.
Egy ilyen eszköznek a második hátránya a sérülékenysége. Pontossága könnyen elromolhat pl. ütődések vagy azon tény következtében, hogy szállítása vagy raktározása közben instabil helyzetben helyezték le. Abban az esetben, ha egy ilyen eszköz pontossága elromlott, akkor azt gyakorlatilag lehetetlen kijavítani. Az eszköznél hibagörbét kell megállapítani; ezt a hibagörbét egy sín minden egyes mért profiljából ki kell vonni ahhoz, hogy a sín valódi profilját megkapjuk.
A találmány elé célul tűztük ki egy olyan hordozható eszköz kidolgozását egy vezető tárgy egyenességének a méréséhez, különösen egy sínhez, amelynek súlya különösen kicsi és könnyű szállítani.
A találmány célja továbbá egy olyan eszköz kidolgozása, amelyet különösen könnyen lehet kalibrálni még nagyobb deformáció után is.
A jelen találmány további célja egy olyan eszköz kidolgozása, amit különösen könnyű kezelni.
A kitűzött célokat a találmány szerinti vezető tárgyak egyenességét mérő eszközzel értük el, amelynek több, érintkezés nélküli távolság érzékelője van, amelyek a tárgyra helyezendő vonalzó tengelye mentén helyezkednek el és az érzékelők által előállított mérési eredményeket továbbító eszközei vannak.
A találmány egy kiviteli alakja szerint az érzékelők kapacitív érzékelők. A vonalzónak mindkét végén egy-egy, a tárgyra helyezendő bakja van; legalább az egyik bak vezető, amely a tárgyra egy, a kapacitív érzékelők működéséhez szükséges villamos jelet vezet.
A találmány egy másik kiviteli alakja szerint a kapacitív érzékelők egy négyszögletes nyomtatott áramkörön vannak kialakítva, amelynek az érzékelőket tartalmazó felülettel ellentétes oldalán felületszerelt elektronikus áramkörök vannak az érzékelők által szolgáltatott jelek feldolgozására.
A találmány egy további kiviteli alakja szerint az eszköznek egy kijelző szerve van, amelyen az érzékelők által szolgáltatott mérési értékek amplitúdója az érzékelők egymáshoz képesti helyzetének függvényében egy koordináta rendszerben vannak megjelenítve,
A találmány egy célszerű kiviteli alakjánál a tárgy egy sín .
A találmány egy még további kiviteli alakja szerint a vonalzó mindegyik vége eltávolítható módon rögzítve van egy bakhoz, amely az érzékelők tengelyét a sín tengelyéhez történő beigazítása közben a sínt megfogó szorító pofákat tartalmaz. Ezen túlmenően, a bakoknak már a sínen rögzített helyzetében a vonalzó oldalirányú beállítására szolgáló eszközei vannak a sín peremének egy meghatározott helyzetben történő egyenességének a mérésére.
A találmány egy másik kiviteli alakja szerint a kapacitív érzékelők egy egyvonalba eső gyűrűk középső részeként vannak kialakítva, amely gyűrűket a nyomtatott áramkör rézrétegébe maratjuk, és a gyűrűn kívüli rész védőgyűrűként működik.
A találmány egy további kiviteli alakja szerint a nyomtatott áramkörök a vonalzó egy U-alakú részének belső oldalán, két egymással szemben lévő horonyban vannak megtartva, mindegyik horony egyik pereme egyenes és a nyomtatott áramkörök megtámasztására szolgálnak; az egyes hornyok másik pereme ferde és úgy érintkezik a nyomtatott áramkörrel, hogy azok nem érik el a horony fenekét. Az U-alakú rész két peremének összehúzására rögzítőeszközök vannak alkalmazva.
A fentiek és a találmány további tárgyai, tulajdonságai, aspektusai és előnyei világossá válnak a találmány alábbi részletes ismertetése alapján, amelyet a mellékelt rajz segítségével ismertetünk.
A rajzokon az
1. ábra a fentiekben ismertetett hagyományos hordozható sín egyenesség mérő eszközt szemlélteti, a
2. ábra a jelen találmány szerinti vezető anyagból lévő tárgy egyenességének mérésére alkalmas hordozható eszköz kiviteli alakját mutatja, a • ·
3. ábrán a találmány szerinti eszközben alkalmazott távolságmérő érzékelő által előállított információt feldolgozó kapcsolási elrendezés látható vázlatosan, a
4. ábra egy nyomtatott áramkörön kialakított kapacitív távolságmérő érzékelőt mutat, az
5. ábra több, pl. a 4. ábrán látható nyomtatott áramkörnek a vonalzón történő tartása látható, a
6. ábra a találmány szerinti mérőeszköz egy kiviteli alakjának távlati képe, és a
7. ábra a 6. ábra szerinti eszköz keresztmetszeti képe, amely egy sínre van helyezve, és az eszköz egy elemének második helyzete szaggatott vonallal van jelölve.
A 2. ábrán a találmány szerinti egyenességmérő eszköz látható vázlatosan, amely egy 12 sín 12-1 hegesztése fölé van helyezve. Ennek az eszköznek egy hosszúkás része, egy 20 vonalzója van, amelynek alsó felületén több érintkezés nélküli, pl. induktív vagy kapacitív távolság 22 érzékelője van, amelyek a mérendő egyenesség mentén húzódó tengellyel esnek egybe. Érintkezésmentes érzékelők azért alkalmazhatók, mivel a 12 sín vezető anyagból van.
A mérőeszköznek továbbá egy 24 háza van, amelyen 24-1 kijelző van, amelyen valamennyi 22 érzékelő által szolgáltatott mérési értékeket egy, az alábbiakban ismertetendő elektronikus áramkörrel jelenítünk meg. A 24-1 kijelző előnyösen koordináta rendszerben jeleníti meg a mért értékeket a megfelelő érzékelő helyének függvényében. A 22 érzékelők közötti távolság a találmány szerinti kiviteli alaknál állandó. Egy más kiviteli alak esetében a távolság változó is lehet, hosszegységenként több érzékelő helyezhető el a 20 vonalzó közepén a 12-1 hegesztés részén a sín profiljának nagyobb pontossággal történő méréséhez. A koordináta tengely az érzékelők helyzetéhez van hozzárendelve, amely ekkor a 24-1 kijelzőn megfelelően lépcsőzött.
♦ ··
- 6 A 20 vonalzó mindegyik végén a 12 sínre helyezendő egy-egy 26 bak van. Ezek a 26 bakok kemény anyagból vannak, pl. fémkarbidból annak érdekében, hogy az eszköz használata során a kopást csökkentsük.
Egy ilyen mérőeszközt különösen könnyű megvalósítani, mivel a 22 érzékelők nem kell, hogy nagyon pontosan legyenek meghelyezve, különösen a 12 sínre merőleges irányban. Valójában - amint azt még az alábbiakban látni fogjuk - a 22 érzékelőt egy mikroprocesszor működteti (ami a működtetés legegyszerűbb módja) amely kívánságra végrehajt egy kalibrációs programot és minden egyes 22 érzékelőhöz tárol egy korrekciós értéket. így, abban az esetben ha a 22 érzékelők helyzete pl. ütődés hatására megváltozik akkor csak egy ismételt kalibrációs sorozatot kell végrehajtani.
Ezen túlmenően mivel nincs szükség pontos mechanikai eszközökre, amelyek ellenállnak külső behatásoknak és hosszú időn át nem kopnak (az 1. ábra szerinti eszköznél kocsi csúszópályák), a találmány szerinti mérőeszköz semmilyen nehéz részt nem tartalmaz. Természetesen a 22 érzékelők helyzete az idő folyamán állandó kell, hogy legyen, de ezek az érzékelők nincsenek kitéve külső hatásoknak és így nincs szükség olyan 20 vonalzó gyártására, amely az érzékelőket különösen mereven tartja. Ennek megfelelően a találmány szerinti mérőeszköz nagyon könnyű és egy ember által is hordozható (hozzávetőlegesen egy méter hosszúságú méréshez az eszköz súlya csak 8 kg).
Természetesen a találmány szerinti eszközt különösen könnyű használni, mivel a mikroprocesszor a legtöbb mérési lépést elvégzi. A kezelő személynek csupán egy billentyűt kell megnyomnia a sín profiljának kijelzéséhez.
A 3. ábra egy találmány szerinti kiviteli alakot szemléltet, amelynél egy kapacitív 22 érzékelőt működtető áramkör felépítése ··♦ .:. ..···
- 7 látható. A 22 érzékelők előnyösen kapacitív típusúak és olyan amplitúdójú jelet állítanak elő, amely arányos a mért távolsággal. A 2. ábráéval azonos elemek azonos hivatkozási jelekkel vannak ellátva. Mindegyik 22 érzékelő egy fémlemezzel van kialakítva, amelyeket egy 22-1 védőgyűrű vesz körül. A 22-1 védőgyűrű egy referencia feszültségre van kapcsolva. A 22 érzékelő lemeze a mérendő 12 sín közelébe van helyezve és ez utóbbival párhuzamos. Valamennyi 22 érzékelő lemeze egy állítható C kondenzátor egyik kivezetéséhez, valamint egy differencia 28 erősítő egyik bemenetére csatlakozik, amelynek a másik bemenete a védőgyűrűhöz csatlakozik. A C kondenzátorokat gyárilag állítjuk be.
A 28 erősítők kimenete egy analóg 30 multiplexerre csatlakozik, amely a 28 erősítők egyikének kimenetét egy 32 erősítő bemenetére továbbítja. A 30 multiplexer egy 34 mikroprocesszorral van vezérelve. A 32 erősítő kimenete egy 36 demodulátorra csatlakozik, amelynek a másik bemenete egy 38 generátor által előállított szinuszjelet kap. A 36 demodulátor kimenete egy 40 szűrőre van vezetve, amely lényegében egy Vd egyenfeszültséget állít elő a 22 érzékelő által mért távolságnak megfelelően, amelyet a 30 multiplexer választ ki. A Vd egyenfeszültség egy 42 modulátorra kerül, amelynek másik bemenete a 38 generátor által előállított szinuszjelet kapja. A 38 generátor még a beállítható C kondenzátorra is csatlakozik. A 12 sín a 42 modulátor kimenetére csatlakozik, amely a 26 bakok egyikével van összekötve, amelyre a mérőeszköz van helyezve.
Egy kapacitív érzékelő működése ismeretes, és itt nem szükséges ismertetni. Ezzel szemben, a jelen találmány lényege a 32 erősítő, 36 demodulátor, 38 generátor, 40 szűrő és 42 modulátor csoportosítása több 22 érzékelőhöz. Mivel ezek a csoportosított elemek a legköltségesebbek egy kapacitív mérőkészülékben ez lényegesen csökkenti a költségeket.
A 40 szűrő Vd egyenfeszültsége egy 44 analóg-digitális átalakítóra csatlakozik, amely a 34 mikroprocesszorra van vezetve. Ezen túlmenően a 34 mikroprocesszorhoz egy 46 tároló (ROM=Read Only Memory, csak olvasható tároló és RAM=Random Access Memory, véletlen hozzáférésű tároló), egy 48 billentyűzet és a fent említett 24-1 kijelző tartozik, amely utóbbi pl. egy folyadékkristályos mátrix kijelző.
A jelen találmány szerinti mérőeszköz használatához a kezelőszemély a 48 billentyűzet egyik billentyűjét megnyomja. A ROMban tárolt programot a 34 mikroprocesszor ekkor végrehajtja. Ez a program egymás után kiválasztja a 22 érzékelőket, kiolvassa a megfelelő Vd egyenfeszültségeket, amelyeket a 44 analóg-digitális átalakító állít elő, és ezeket az értékeket a RAM-ban tárolja. Ekkor, vagy egyidejűleg a kiolvasott értékeket egy nem felejtő tárolóba előre betárolt értékekkel korrigálja pl. egy kalibrációs lépés alatt, és megfelelően jeleníti meg a 24-1 kijelzőn. Amint föntebb említettük a mért értékek egy koordináta rendszerben jeleníthetők meg a megfelelő érzékelők egymáshoz képesti helyzetének függvényében, amely közvetlenül mutatja a mért sín profilját. Ezen túlmenően a 34 mikroprocesszor a tárolt értékeken sok műveletet tud elvégezni, pl. simítást vagy bármilyen hasznos műveletet.
Amint már említettük, minden egyes érzékelő kalibrációs értékét tároljuk. Valójában a mérendő d távolság minden egyes érzékelő esetében a d=A Vd + B összefüggéssel fejezhető ki, ahol A és B állandó értékek. A kalibráció minden egyes érzékelőhöz tartozó A és B érték tárolásából áll. E célból a következőképpen kell eljárni.
Egy első kalibrációs lépést a vonalzónak közvetlenül egy vezető referencia lapra történő helyezésével végezünk. Ez a lap lehet egy acéllemez, amely pontosan sík alakú. A referencia lap előnyösen egy víz felszíne, amely tökéletesen sík felületű. A találmány szerint referencia lapként víz felszínének a használatára azért van lehetőség, ·: ··..: ····.···. i?
- 9 mert az érzékelők nem érintkező típusúak, vagyis azok nem nyúlnak be a víz felszínébe és így az tökéletesen sík marad. A 26 bakokat ekkor fémlábakra helyezzük, amelyeket víz borít. A kezelő személy egy meghatározott billentyű lenyomásával kiválasztja ezt az első kalibrációs lépést. Ekkor a mikroprocesszor végrehajtja az első mérési sorozatot oly módon, hogy minden egyes 22 érzékelőnél megméri a Vd egyenfeszültséget; a Vd egyenfeszültség megfelel a nullának feltételezett d távolságnak.
Ekkor egy második kalibrációs lépést végzünk el, ami abból áll, hogy a vonalzót referencia bakok közbeiktatásával a referenciasíkra helyezzük, amely referencia bakoknak ismert a referenciasík és a 26 bakok közötti magassága. A kezelő személy kiválasztja a második kalibrációs lépést, amely egy második mérési sorozat végrehajtásából áll. Ennek során a Vd egyenfeszültségeket tároljuk, amelyek megfelenek a referencia bakok magasságával egyenlő d távolságoknak.
íly módon minden egyes érzékelőhöz két egyenletet és két ismeretlen értéket határozunk meg (A és B együtthatók). A második kalibrációs lépés végén a mikroprocesszor kiszámítja és tárolja minden egyes érzékelőhöz az A és B együtthatókat.
Számos, a fentiekben ismertetett művelet végrehajtására szolgáló programot bármely programozó tud írni.
A 4. ábrán látható kiviteli alaknál több 22 érzékelő látható. A 22 érzékelők egy négyszög alakú 50 nyomtatott áramkör felületén vannak kialakítva. A 22 érzékelőket maratással alakítjuk ki a nyomtatott áramkör egyik oldalán lévő rézrétegen. Az így kialakított gyűrűk belső része alkotja a 22 érzékelőket. A fennmaradó rézfelület 22-1 védőgyűrűk csoportját alkotja.
Az 5. ábrán a találmány szerinti mérővonalzó kiviteli alakja látható, vagyis a 22 érzékelőket tartó rész. Ez a vonalzó egy profilos rúdból van kialakítva, amely egy fordított U-alakú profilból álló 20-0 részt .· ·· · • · «·· ··· • · ♦ · ·*
- 10 tartalmaz. Egy vagy több 50 nyomtatott áramkör, mint amilyen a 4. ábrán látható, van behelyezve az U-alakú rész szárai közötti belső 20-1 hornyokba, az alsó rész közelében. Amint az az 5. ábrán látható, valamennyi 20-1 horony egyik pereme vízszintes és az 50 nyomtatott áramkör számára referencia, és támasztó felületként szolgál. A 20-1 hornyok másik pereme ferde oly módon, hogy az 50 nyomtatott áramkör nekinyomódik a horony két peremének anélkül, hogy elérné a hornyok fenekét. A vonalzó hossza mentén 52 csavarok vannak elosztva, amelyek az U-alakú rész egyik szárán áthatolnak és becsavarodnak a másik perembe. Az 52 csavarok csavarásával az U-alakú rész két szára egymás felé húzódik és nekinyomja az 50 nyomtatott áramkört a 20-1 hornyoknak. A hornyok ferde pereme az 50 nyomtatott áramkört nekinyomja a hornyok függőleges pereme által alkotott referenciasíknak. Amint ábrázoltuk, annak érdekében, hogy tovább növeljük a 20 vonalzó hajlítószilárdságát, a vonalzó tartalmaz egy emelkedő 20-2 részt, így a vonalzó alakja h alakú. Ez az emelkedő rész rendelkezhet egy behajlított véggel, amint az az 5. ábrán látható, amely alkatrészek rögzítésére, mint pl. nyomtatott áramkörök rögzítésére szolgál.
Az 50 nyomtatott áramkör belső felületén elektronikus áramkörök felületszerelt 54 alkatrészeit tartalmazza, pl. 28 erősítőket és a 3. ábra szerinti C kondenzátorokat. Egy sín egyenességének a méréséhez egy 1 méter hosszúságú vonalzót kell használni. Mivel ilyen hosszúságú nyomtatott áramkörröket nehéz készíteni, az 50 nyomtatott áramkört öt nyomtatott áramkörre osztjuk fel, amelyek hossza pl. 20 cm. Mindegyik 50 nyomtatott áramkör tartalmaz egy felületszerelt csatlakozót a 28 erősítők kimenetének csatlakoztatására és a C kondenzátoroknak egy, a 3. ábra szerinti többi elemet tartalmazó nyomtatott áramkörhöz (az ábrán nincs feltüntetve) történő közös csatlakoztatására. Az 50 nyomtatott áramkörök csatlakozói a 20-0 U-alakú részben kialakított 203 nyílásokon keresztül érhetők el.
Egy gyakorlati kiviteli alaknál az érzékelők között hozzávetőlegesen 1 cm távolság van, különösen a középső részen, amelyet egy hegesztés fölé szándékozunk helyezni. A szélső tartományokban az érzékelők között 2 cm távolság elegendő. A gyártás egyszerűsítése érdekében azonban az 50 nyomtatott áramköröket azonos kialakításúak és mindegyik két érzékelő rendelkezik a felületszerelt alkatrészeikkel a vonalzó legszélső részein. Természetesen 1 cm-nél kisebb távolság is választható.
A 6. ábra a találmány szerinti egyenesség mérő készülék egy kiviteli alakjának perspektivikus képe. Az eszköz 24 házának általában hosszúkás paralell epipedon alakja van. A 24 ház három oldalirányú bemélyedésében 62 fogantyúk vannak, egy bemélyedés középen van és a másik két bemélyedés a széleken van elrendezve. A fentebb már említett 24-1 kijelző az egyik szélső bemélyedés és a középső bemélyedés között helyezkedik el és a 48 billentyűzet a középső bemélyedés és a másik szélső bemélyedés között van elhelyezve.
Az eszköz mindegyik végén egy eltávolítható 64 rögzítő bak van, amely a sínre vagy más profilos részre történő gyors felszerelésre alkalmas rendszert tartalmaz.
A 7. ábrán az eszköz keresztmetszete látható az egyik 62 fogantyú mentén. Az 1-6. ábrákon alkalmazott azonos hivatkozási jelek ugyanazokat az elemeket jelölik. A 24 háznak egy felfordított U-alakja van; amelynek alsó része egy 65 lemezzel le van zárva. A 20 vonalzó leghosszabb részén rögzítve van a 62 fogantyú egymással szemben fekvő oldalain a 60 ház egy pereméhez. A 26 bakok (amelyekből a 7. ábrán csak egy látható) a 20 vonalzó megfelelő végeire vannak rögzítve. A 26 bakok egy 12 sínre támaszkodnak és villamosán szigetelve vannak az eszköz többi részétől, mivel az egyik vagy mindkét bak - amint fentebb már említettük - a 12 sínre a távolságméréshez szükséges villamos jelet továbbít.
- 12 Amint látható, a 64 rögzítő bak a 20 vonalzó alatt a 12 sín számára egy bemélyedéssel rendelkezik, amelyben 66 megfogó pofák vannak. A 66 megfogó pofák egy hidraulikus vagy mechanikus vezérlő szerv által (az ábrán nincs feltüntetve) megfogják a 12 sínt és rögzítik az eszközt a sínen, miközben a 20 vonalzót központosítják a sín tengelyéhez képest annak érdekében, hogy a mérést a megfelelő pontban végezzük el.
Amint fentebb már említettük, a 64 bakok levehetők. A mérőkészülék 24 háza elválasztható a 64 bakoktól amelyek a sínen rögzítve maradnak egy mechanikai vezérlő szerv működésének hatására. Ily módon lehetőség van arra, hogy a 24 házat visszahelyezzük, amint azt szaggatott vonallal jeleztük, a 12 sín pereme egyenességének a méréséhez. E célból a 24 ház vége tartalmaz egy 24-2 hornyot amely a 64 rögzítő bak 64-1 csapján elcsúszik és a 24 házat megfelelő helyzetében megtartja.
A találmány szerinti egyenességmérő eszközt sínek egyenességének mérésével kapcsolatban ismertettük. Természetesen a jelen találmány alkalmas bármilyen vezető anyagból lévő tárgy egyenességének a mérésére még abban az esetben is, ha rossz vezetőképességű az anyag, mint pl. víz, grafit, stb.
- 13 Szabadalmi igénypontok

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Készülék egy vezető tárgy (12) egyenességének mérésére, azzal jellemezve, hogy a tárgyra helyezendő több kapacitív távolság érzékelője (22) van, amelyek egy vonalzó (20) tengelye mentén helyezkednek el, továbbá az egyes kapacitív érzékelők által előállított mérési eredményeket kijelző eszköze (24-1) van, a kapacitív érzékelők (22) négyszögletes nyomtatott áramköri lapokon (50) egyvonalba eső gyűrűk középső részeként vannak kialakítva, amely gyűrűk a nyomtatott áramkör (50) rézrétegébe vannak maratva, és a gyűrűkön kívül megmaradó réz védőgyűrűként (22-1) szolgál.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti egyenességmérő készülék, azzal jellemezve, hogy a vonalzó (20) mindegyik végén a tárgyra (12) helyezendő egy-egy bak (26) van, legalább az egyik bak (26) vezető anyagból van, és amelyen keresztül a tárgyba (12) a kapacitív érzékelők (22) működtetéséhez szükséges villamos jel van vezetve.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti egyenességmérő készülék, azzal jellemezve, hogy a nyomtatott áramkörökön (50) az érzékelőket (22) tartalmazó felülettel ellentétes oldalon az érzékelők (22) jelét feldolgozó elektronikus áramkörök (54) vannak felszerelve.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti egyenességmérő készülék, azzal jellemezve, hogy az érzékelők (22) által szolgáltatott mérési eredmények amplitúdóját az érzékelők (22) egymáshoz képesti helyzetének függvényében egy koordináta rendszerben megjelenítője (24-1) van.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti egyenességmérő készülék, azzal jellemezve, hogy a tárgy egy sín (12).
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti egyenességmérő készülék, azzal jellemezve, hogy a vonalzó (20) mindegyik vége eltávolítható módon van egy-egy rögzítő bakhoz (64) rögzítve, amely az érzékelők (22)
    4<· tengelyének a sín (12) tengelyébe történő beigazítása közben a sínt (12) megfogó pofákkal (66) rendelkezik, továbbá a vonalzót (20) oldalirányban meghelyező eszköze (24-2, 64-1) van a sín peremének egy meghatározott helyzetben történő egyenességének mérésére a bakoknak (64) a sinen rögzített állapotában.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti egyenességmérő készülék, azzal jellemezve, hogy a nyomtatott áramkörök (50) a vonalzó (20) egy Ualakú részén belüli két egymással szembenéző horonyban (20-1) vannak megfogva, mindegyik horony (20-1) egyik pereme egyenes és a nyomtatott áramkörök (50) támaszául szolgálnak, a másik peremük ferde és a nyomtatott áramkörrel (50) úgy érintkeznek, hogy az ne érhesse el a horony (20-1) fenekét, továbbá rögzítő eszközei (52) vannak, amelyek az U-alakú rész két szárát összehúzzák.
HU9500025A 1993-05-10 1994-05-09 Device for measurirng straightness HUT71145A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9305887A FR2705145B1 (fr) 1993-05-10 1993-05-10 Dispositif de mesure de rectitude.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9500025D0 HU9500025D0 (en) 1995-03-28
HUT71145A true HUT71145A (en) 1995-11-28

Family

ID=9447180

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9500025A HUT71145A (en) 1993-05-10 1994-05-09 Device for measurirng straightness

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5519944A (hu)
EP (1) EP0649512A1 (hu)
JP (1) JPH08503777A (hu)
KR (1) KR950702701A (hu)
FR (1) FR2705145B1 (hu)
HU (1) HUT71145A (hu)
WO (1) WO1994027114A1 (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5617645A (en) * 1995-05-02 1997-04-08 William R. W. Wick Non-contact precision measurement system
GB2335493B (en) * 1998-03-20 2000-09-13 Mitsubishi Heavy Ind Ltd Method for measuring roll profile
US6111419A (en) * 1998-05-19 2000-08-29 Motorola Inc. Method of processing a substrate including measuring for planarity and probing the substrate
US6580519B1 (en) 1999-03-16 2003-06-17 William R. W. Wick Method and apparatus for determining the alignment of rotational bodies
DE19918699B4 (de) * 1999-04-26 2008-03-27 Betriebsforschungsinstitut VDEh - Institut für angewandte Forschung GmbH Meßrolle zum Feststellen von Planheitsabweichungen
ES2383501T3 (es) * 2000-09-20 2012-06-21 Bridgestone Corporation Aparato de medición de torsión residual
DE10050193A1 (de) * 2000-10-09 2002-04-18 Micro Epsilon Messtechnik Sensoranordnung
CA2451085A1 (en) * 2001-07-06 2003-01-16 Inventio Ag Method and device for determining the rectilinearity of guide rails
WO2004042317A1 (fr) * 2002-11-06 2004-05-21 Lixin Sun Procede de detection de la perpendicularite d'un rail guide d'elevation et detecteur permettant la mise en oeuvre de ce procede
FI20035137A (fi) * 2003-08-26 2005-02-27 Metso Paper Inc Menetelmä ja laitteisto paperikoneen perälaatikon virtauspinnan tasomaisuuden mittauksessa
KR101223389B1 (ko) 2011-01-27 2013-01-16 경북대학교 산학협력단 롤 오차 측정 장치 및 그의 롤 오차 측정 방법
EP2527785A1 (en) * 2011-05-20 2012-11-28 Tata Steel UK Limited Method and device for flatness measurement
US9303364B2 (en) * 2012-09-13 2016-04-05 Holland, L.P. Rail cant measurement tool and method
CN103776338A (zh) * 2014-02-25 2014-05-07 天津三星电机有限公司 一种Tract装置线性度检测设备
WO2016151680A1 (ja) * 2015-03-20 2016-09-29 東京電力ホールディングス株式会社 柱状構造物のたわみ量測定方法、及び柱状構造物の性能判定方法
CN109870103A (zh) * 2017-12-05 2019-06-11 成都神澜科技有限公司 一种用于铁路钢轨接头维修检验的电子直尺

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2308018A (en) * 1941-07-25 1943-01-12 Oliver B Misz Slope indicator
US3706919A (en) * 1970-08-17 1972-12-19 Ade Corp Capacitive gauge
US3805036A (en) * 1972-09-05 1974-04-16 Bendix Corp Arrangement for a columnar display of variation gaging signals
US4190797A (en) * 1978-03-31 1980-02-26 Gould Inc. Capacitive gauging system utilizing a low internal capacitance, high impedance amplifier means
US4324048A (en) * 1980-01-16 1982-04-13 Chemetron Railway Products, Inc. Locator for rail aligning device
US4693012A (en) * 1985-07-16 1987-09-15 Speedfam Corporation Measuring bar for free abrasive machines
JPS62231111A (ja) * 1986-03-31 1987-10-09 Shibaura Eng Works Co Ltd レ−ル位置検出装置
JP2539461B2 (ja) * 1987-10-12 1996-10-02 三菱マテリアル株式会社 真直度計
US4851760A (en) * 1988-07-21 1989-07-25 Sandvik Special Metals Method and apparatus for measuring the straightness of tubes
JPH042908A (ja) * 1990-04-20 1992-01-07 Asaka Riken Kogyo Kk 真直度及び表面粗さ測定装置
US5189798A (en) * 1991-11-06 1993-03-02 Force Jeffrey Alignment gauge
EP0556682B1 (en) * 1992-02-10 1997-12-03 SYEL di FRANCHI A.- MARTOLINI A. &amp; C. s.n.c. Electronic capacitive sensor bar device

Also Published As

Publication number Publication date
KR950702701A (ko) 1995-07-29
JPH08503777A (ja) 1996-04-23
EP0649512A1 (fr) 1995-04-26
FR2705145B1 (fr) 1995-08-04
WO1994027114A1 (fr) 1994-11-24
FR2705145A1 (fr) 1994-11-18
US5519944A (en) 1996-05-28
HU9500025D0 (en) 1995-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT71145A (en) Device for measurirng straightness
CA1123954A (en) System for accurate measurement of temperature
CN109405718A (zh) 一种线缆弯曲位移量测量装置
CN102313592A (zh) 重量传感器的校准方法、用于使用该方法的重量传感器以及电子称重设备
EP0498780B1 (en) A method and arrangement for determining the linear (heat) expansion of elongated bodies
US6571589B1 (en) Bending machine and its operation method
JP2008185358A (ja) 平坦度測定具
US20190170566A1 (en) Load cell having compensation of temperature differences
US3782188A (en) Apparatus for measuring muscular contractions and the like
JPH01161104A (ja) マルチプローブ測定装置
JP2001074407A (ja) 曲げ機械およびその運転方法
JP3509424B2 (ja) 四重極質量分析装置
US20110120235A1 (en) Elastic body for measuring loads and a non-contact load-measuring device using the same
NL7908848A (nl) Inrichting voor het bepalen van de positie van een beweegbaar orgaan ten opzichte van een vast ondersteuningsorgaan.
KR20110040903A (ko) 측정 장치를 열적으로 보상하는 방법 및 열적 보상 측정 스테이션
US4256963A (en) Mass spectrometer
JP3488697B2 (ja) レール上首を基準としたレール摩耗測定定規
CN112254628A (zh) 一种电子等分尺及其测量方法
WO1996003628A1 (en) A method and device for measuring the tension in a wire-shaped body
JPH02253130A (ja) ロードセル秤
JP2001074408A (ja) 角度測定器
TW201825859A (zh) 長度量測裝置
SU1749697A1 (ru) Устройство контрол пр молинейности образующей цилиндрической детали
JP3848661B2 (ja) ひずみ測定方法及び多点ひずみ測定システム
JPS6234264Y2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee