HUT68885A - New process for steroidal peracyl glycosides - Google Patents

New process for steroidal peracyl glycosides Download PDF

Info

Publication number
HUT68885A
HUT68885A HU9403765A HU9403765A HUT68885A HU T68885 A HUT68885 A HU T68885A HU 9403765 A HU9403765 A HU 9403765A HU 9403765 A HU9403765 A HU 9403765A HU T68885 A HUT68885 A HU T68885A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
beta
tigogenin
halide
reaction
cellobioside
Prior art date
Application number
HU9403765A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanley W Walinsky
Frank R Busch
Kathleen D Goggin
John F Lambert
Russell J Shine
Original Assignee
Pfizer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer filed Critical Pfizer
Publication of HUT68885A publication Critical patent/HUT68885A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07JSTEROIDS
    • C07J71/00Steroids in which the cyclopenta(a)hydrophenanthrene skeleton is condensed with a heterocyclic ring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07JSTEROIDS
    • C07J71/00Steroids in which the cyclopenta(a)hydrophenanthrene skeleton is condensed with a heterocyclic ring
    • C07J71/0005Oxygen-containing hetero ring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07JSTEROIDS
    • C07J17/00Normal steroids containing carbon, hydrogen, halogen or oxygen, having an oxygen-containing hetero ring not condensed with the cyclopenta(a)hydrophenanthrene skeleton
    • C07J17/005Glycosides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07JSTEROIDS
    • C07J7/00Normal steroids containing carbon, hydrogen, halogen or oxygen substituted in position 17 beta by a chain of two carbon atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány szteroid glikozidok szintézisére, és különösen az előállításukhoz közbenső termékként használt szteroid peracil-glikozidok előállítására vonatkozik.
A tigogenin-béta-O-cellobióz ismert vegyület, amely hiperkoleszterinémia és ateroszklerózis kezelésére hasz·nálható /Malinow, 4,602,003 és 4,602,005 számú Amerikai Egyesült Államok-beli sz.adalmi bejelentés; Malinow és munkatársai, Steroids 48, 197-211 /1986//. A fenti két szabadalom szerint a vegyületet alfa-D-cellobióz-oktaacetátból szintetizálják különböző módon: az első szintézisül glikozil-bromid-heptaacetaton át történik, amelyet tigogeninhez kapcsolnak ezüst-karbonát jelenlétében, majd hidrolízist végeznek; a másik szintézisutnál a cellobióz-oktaacetátot ón-kloriddal katalizálva, közvetlenül kapcsolják esszé tigogeninnel metilén-kloridban, majd itt is hidrolízist végeznek. Malinow és munkatársai a fenti közleményük szerint cellobióz-oktaacetátot titán-tetrabromiddal reagáltatnak és a kapott cellobiozil-heptaacetátot higany/II/-cianid segítségével tigogeninhez kötik, majd hidrolizálják. E módszerek komoly hátránya, hogy gyógyszerként való felhasználáshoz nagyterjedelmű anyagot állítanak elő. A találmányunk segítségével elérhető, kitűzött cél olyan szintetikus módszerek kifejlesztése, amelyekhez nincs szökség toxikus és/vagy költséges reagensekre, és amelyekkel a tigogenin-béta-O-cellobióz tisztán állítható elő, mellőzve a fárasztó és kötséges tisztitó műveleteket.
• V « « · « · ··-··· · « » *
- 3 Schmidt /Angew. Chem. Int. Ed. Engl., 25. 212-235 /1986// felülvizsgálta az O-glikozil-triklór-acetimidátok szintézisét és reakcióit; e vegyületeket 1-hidroxilcsoportot /és egyéb védett, például benzil- vagy acetilcsoporttal megvédett hidroxilcsoportokat/ tartalmazó cukrok triklór-acetonitrillel való reagáltatása utján, bázis jelenlétében állítják elő. Bázisként nátrium-hidridet használva preferenciálisan alfa-anomer, és bázisként kálium-karbonátot használva preferenciálisan béta-anomer képződik. A tetrabenzil-glukozil-triklór-acetimidát alfa-anomerjét koleszterinhez kötve anomer keverék képződik, amely változik a katalizátortól /p-toluolszulfonsav vagy bór-trifluorid-éterát/ és a hőmérséklettől /-4O°-tól +20° C/ függően. Másrészt leírták, hogy a tetraacetil-glukozil-analóg alfa- és béta-anomerje is kizárólag béta-anomer terméket eredményez.
így e területen folyamatos kutatások folynak tökéletesebb eljárások kifejlesztése érdekében, amelyekkel szteroid glikozidok kontrollált sztereokémiái szintézise valósítható meg. Például Gilbert Stork, J. Am. Chem. Soc. 114, 1087 /1992/ és e közleményben idézett más szerzők is hangsúlyozzák a tökéletesebb sztereoszelektiv glikozidszintézisek szükségességét.
Találmányunk 1-0-szteroid-peracil-béta-glikozidok szintézisére vonatkozik, amellyel nagyobb béta-anomer szelektivitás érhető el, és a melléktermékek és mellékreakciók csökkennek. Az eljárás szerint heptaacil-D-cellobiozil-1-halogenidet, tetraacil-D-glukozil-l-halogenidet vagy tetraacil-D-galaktozil-l-halogenidet triszubsztituált szilil-3-O-szteroiddal - ahol a szteroid tigogenin, hekogenin, 11-keto-tigogenin, dioszgenin vagy koleszterin - reagáltatunk cink-fluorid jelenlétében, megfelelő körülmények között. A halogenid jellemzően bromid, klorid vagy fluorid, az acilcsoport 1-6 szénatomos alkanoilcsoport, benzoil- vagy toluoilcsoport, és a szililcsoportot 1-6 szénatomos alkilcsoport, fenil- vagy fenil-/l-6 szénatomos alkil/-csoport szubsztituálja.
A találmány egy előnyös kivitelezésénél a fémsó cink-fluorid, az acilrész acetát, a szilil-szubsztituens metilcsoport és a peracil-glikozil-halogenid alfa-anomer. Egy különösen hatásos és előnyös eljárásban lényegében sztöchiometrikus mennyiségű glikozilvegyületeket reagáltatunk a szteroidok trimetil-szilil-éterével. Ez a korábbi eljárásokkal szemben jelentős előnyt jelent, amelyeknél fölös mennyiségű glikozil-halogenidet alkalmaztak.
A leírás és az igénypontok egyéb sajátságokat és előnyöket világítanak meg.
A szilil-szterin-éter és a glikozilvegyületek sztereospecifikus összekapcsolásához használt fémsó cink- 5 -fluorid, cink-bromid vagy cink-cianid lehet. Különösen előnyben részesítjük a cink-fluoridot, amely feltehetően akkor működik a legjobban, ha morfológiája rőmbuszos kristály.
Előnyösen mintegy 0,1 - 1,5 ekvivalens /a továbbiakban az ekvivalenseket a glikozil-halogenidre vonatkoztatjuk/, különösen előnyösen 0,2 - 0,7 ekvivalens fémsót használunk. A glikozidos kapcsolásnak a ZnF2 ekvivalenseitől való függését az alábbi 4.táblázat mutatja. A cinksók Lewis-savakkal és ásványi savakkal is kombinálhatok, amelyek hatásosan gyorsítják a reakciót, a 3· táblázatban leírtak szerint. Különösen előnyös sav-katalizátor a hidrogén-bromid, hidrogén-jodid, hidrogén-fluorid és kénsav. A reakciósebesség fokozása érdekében előnyös, ha mintegy 0,05 - 1 ekvivalens, és különösen mintegy 0,1 - 0,5 ekvivalens sav-katalizátort használunk. Különös előnyt jelent azonban a glikozidos kapcsolás savas katalízise; rendkívül előnyös, hogy sav-katalizátorként hidrogén-halogenidet használunk, amely nyomnyi mennyiségű vízzel történő reakció folyamán képződik.
A szilil-szterin-éterrel való kapcsoláshoz használt peracil-D-glikozil-l-halogenid előnyösen heptaacil-D-cellobiozil-l-halogenid, tetraacil-D-glukozil-l-halogenid vagy tetraacil-D-galaktozil-l-halogenid. A peracil meghatározás azt jelenti, hogy a szacharidilrész minden rendelkezésre álló hidroxi-helyzetében acilcsoport szubsztituens helyezkedik el. Noha a peracil-D-glikozil-l-halogenid béta- 6 -
béta-anomer is lehet, előnyösen alfa-anomert alkalmazunk. Ezenfelül bár a halogenid bromid, fluorid vagy klorid lehet, előnyben részesítjük a bromidot. Az acilcsoport előnyösen 1-6 szénatomos alkanoilcsoport, benzoil- vagy toluoilcsoport, legelőnyösebben acetilcsoport. A vegyületek szokásos kiindulási anyagokból állíthatók elő Freudenberg K. és Nagai W. eljárása szerint /Ann. 63, 494 /1932//. Különösen előnyös, hogy lényegében sztöchiometrikus mennyiségű peracil-D-glikozil-l-halogenidet használunk, minthogy igy elkerülhető a reagens-felesleg alkalmazása, de ugyanakkor kitűnő sztereospecificitás és magas kitermelés érhető el.
A reakcióban bármilyen közömbös oldószer használható. A reakcióban közömbös oldószer megjelölés olyan oldószerekre vonatkozik, amelyek nem reagálnak a kiindulási anyagokkal, reagensekkel, közbenső termékekkel vagy termékekkel, és ezáltal nem befolyásolják hátrányosan a várt termék hozamát. Az oldószer általában egységes lehet, vagy több komponenst tartalmazhat. Az oldószer előnyösen aprotikus indifferens oldószer; kiváló sztereoszelektivitása miatt különösen előnyös az acetonitril. Egyéb oldószer lehet a metilén-klorid, etil-acetát és nitro-metán.
A tigogenin előállítását Rubin a 2,991,282 és 3,303,187 számú Amehkai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban, Lökén B. a 3,935,194 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban és Caglioti és munkatársai a ·♦· ·
- 7 Tetrahedron 19. 1127 /1963/ közleményben Írták le. A tigogenin növényekből izolálható természetes termék. Szerkezetét az /1/ képlet szemlélteti.
A hekogenin előállítását szteroid szapogeninekkel kapcsolatos közleményében Russell E. Marker és munkatársai Írták le /J. Am. Chem. Soc. 69, 2167-2211 /1947//. Növényekből izolálható természetes termék. Szerkezetét a /2/ képlet mutatja be. A 11-keto-béta-tigogeninben a 12helyzetü karbonilcsoport a 11-helyzetbe irányitódik át. A 11-keto-béta-tigogenin hekogeninből állítható a következő eljárással. Conforth és munkatársai szerint /J. Chem. Soc. 907, 1954/ a hekogenin acetilezése, brómozása és nátrium-hidroxiddal való kezelése utján a 12-hidroxi-ll-keto-analóg jön létre. Ezután a 12-hidroxi-ll-keto-analógot acetilezik és kalciummal és ammóniával redukálva ll-keto-tigogenin képződik.
A dioszgenin előállítását Asolkar L.V., Chada Y.R. és Rawat P.S. a Diosgenin and other Steroidal Drug Precursors kézikönyvben, Council of Scientific and Industrial Research, New Delhi, India, 183. oldal, 1979, és Kawasaki T. és munkatársai a Chem. Pharm. Bull., Japan 10, 698 /1962/ közleményben írták le. A növényekből izolálható termék szerkezetét a /3/ képlet mutatja.
A koleszterin könnyen hozzáférhető vegyület, szerkezetét a /4/ képlet ábrázolja.
- 8 » * ·· ·
Bár a fenti szteroidok bármely triszubsztituált szilil-étere /3-hidroxi-szubsztitució/ összekapcsolható a peracil-glikozil-halogenidekkel, előnyösen 1-6 szénatomos alkilcsoporttal vagy arilcsoporttál·,/például fenil-, /1-6 szénatomos alkil/-fenil-csoport7 triszubsztituált szilil-étert használunk. Különösen előnyös 1-6 szénatomos trialkil-szilil-étert, főként trimetil-szilil-étert, terc-butil-dimetil-szilil-étert, triizopropil-szilil-étert alkalmazni.
A fenti szilil-éter-szteroidok úgy állíthatók elő, hogy egy triszubsztituált szilil-trifluor-metánszulfonátot a megfelelő szteroiddal reagáltatunk trialkil-amin /például trietil-amin/ jelenlétében, 10°C alatti hőmérsékleten, mintegy 0,5-6 órán át. Alkalmas eljárások találhatók a következő munkákban is: Birkofer L. és Ritter A., Newer Methods in Prepárative Organic Chemistry, V. kötet, 211. oldal, Academic Press, New York, NY, 1968; vagy Pierce A.E., Silylation of Organic Compounds”, Pierce Chemical Co., Rockford III,, 1968, és Klebe J.E., Acc. Chem. Rés. 299, 1970.
A kapcsoló reakcióban előnyösen 0,5 - 1,5 ekvivalens szteroid szilil-étert használunk. Különösen előnyös alapvetően sztöchiometrikus mennyiségű szteroid szilil-étert használni, mivel ezáltal elkerülhetők a reagens-feleslegek és ugyanakkor kitűnő sztereospecificitás érhető el.
A kívánt szteroid peracil-glikozidok előállításához bármilyen környezet vagy körülmények /például hőmér• * ·**« * * · · · • · ·♦ * • · · · • · · ·
- 9 séklet, idő, nyomás, oldószer/ használhatók, melyek alkalmasak /azaz képesek/ a kivánt vegyületek előállítására. Mégis előnyös, ha a reakció mintegy 20° - 100°C között, előnyösen mintegy 50° - 80°C között megy végbe. 20°C alatt a reakció lassú lehet és 100°C felett nemkivánt mellékreakciók /például anomerizáció/ mehetnek végbe. A reakciót kényelmesen környezeti nyomáson hajtjuk végre, de mintegy 0,5«10 3*10^ Pa nyomás is alkalmazható.
Előnyösen a szteroid szilil-étert, fémsót, oldószert visszafolyatás közben forraljuk és azeotróposan elegendő oldószert desztillálunk le a víznyomók eltávolítása céljából. Ezután a peracil-glikozil-halogenidet és adott esetben a katalizátort hozzáadjuk a fenti keverékhez és mintegy 0,5 - 6,0 órán át hevítjük, jellemzően nitrogéngáz alatt. A várt vegyületet azután szokásos eljárásokkal izoláljuk. Például a nyers átszűrt reakciókeverékből /például acetonitriles oldatból/ a glikozidok mintegy 25% - 75% vizet tartalmazó alkohollal /például metanol/ csaphatok ki. A termék kicsapása a vizes metanol/acetonitril oldószerelegyből egyszerűbb eljárás az extrakciós izolálásnál, és nagyobb tisztaságú terméket eredményez. A szteroid szilil-éter' azonban izolálás helyett elő is állítható és közvetlenül kapcsolható össze a peracil-glikozil-halogeniddel.
Bár a fenti eljárás célja béta-konfigurációju glikozidok szintetizálása, a termodinamikailag stabilabb • »
- 10 alfa-anomerek és béta-glikozidok sav-katalizálta izomerizációja utján állíthatók elő. Ezért peracil-szteroid-alfa-O-glikozidok peracil-szteroid-béta-O-glikozidokból úgy állíthatók elő, hogy a béta-glikozidokat szerves oldószerekben, mint hidrogén-bromidot tartalmazó metilén-kloridban melegítjük.
A IMS-O-tigogenin és alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetát ZnF£-közvetítette glikozidos kapcsolását különböző oldószerekben és különböző hőmérsékleteken hajtottuk végre. Ξ paraméterek változtatásának hatásait az alábbi 1. táblázatban összegeztük. Az eredmények azt mutatják, hogy ellenőrzött sztereokémiáju glikozid-szintézishez legelőnyösebb oldószer az acetonitril.
- 11 « ·
1, táblázat
ZnF2-közvetitette glikozidos reakciók TMS-O-tigogeninnel
Oldószerek hatása
A reakció sztöchiometriája:
alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetát /1,0 ekvivalens/ TMS-O-tigogenin /1,0 ekvivalens/
ZnF2 /O»55 ekvivalens/ oldószer
Reakció Kitermelés
Oldószer Idő Hőmérséklet /^-Glikozid o(-Glikozid
ch3cn 2,5 h 65°C 71% 4%
DMF 4,0 h 70°C 2% 1%
Nitro-metán 2,0 h 65°C 22% 18%
MEK 3,25 h 65°C 8% 2%
ch2ci2 8,5 h 43°C 23% 8%
EtOAc 4,75 h 65°C 37% 18%
THF 4,0 h 67°C 15% 3%
Toluol 12 h 68°C 10% 41%
A Zn?2-ot különböző Lewis-savakkal is helyettesítettük rögzített sztöchiometrikus arányok fenntartása mellett. Mindezeket a kísérleteket az előnyös acetonitril oldószerben hajtottuk végre.
• «·
- 12 A TMS-éter glikozidos kapcsolását különböző vegyületekkel segítettük elő. E vegyületekkel kapott eredmények az. alábbi
2. táblázatban szerepelnek.
2. táblázat
Glikozidos reakciók TMS-O~tigogeninnel
Lewis--savak hatása
A reakció sztöchiometriája:
alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetát /1,0 ekvivalens/
TMS-O-tigogenin /1,0 ekvivalens/
Lewis-sav /0,55 ekvivalens/ ch3cn
Reakció Kitermelés
Lewis-sav Idő Hőmérs. /3-Glíkozid cX-Glikozid
ZnP2 3,0 h 65°C 72% 4%
Hg/CN/2 1,0 h 65°C 7% 0,2%
Zn/CN/2 5,5 h 65°C : 10% 0,2%
BF^·Et2O 2,0 h 55°C nyomokban -
SnCl4 2,0 h 65°C 1% 4%
MgBr2 »Et2O 3,0 h 65°C 1% 0,5%
TMS-triflát 20,0 h 65°C 2% 3%
0,1 ekv./
ZnBr2 1,0 h 65°C 3% 10%
MgF2 12,0 h 65°G 4% 3%
HgF2 1,0 h 65°C 44% 2%
- 13 A TMS-O-tigogenin és az alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetát cink-fluorid-közvetitette összekapcsolását különböző sav-katalizátorok jelenlétében, különböző reakcióidőket alkalmazva hajtottuk végre. E savval katalizált reakciók eredményeit a 3. táblázat foglalja össze. Ebből kitűnik, hogy a cink-fluoriddal elősegített TtíS-éter kapcsolás egyes Lewis-savak vagy ásványi savak kis mennyiségeivel meggyorsítható.
3. táblázat
ZnFg-közvetítette glikozid szintézisek TMS-O-tigogenint használva
Savak és bázisok hatása
Reakció sztöchiometria:
alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetát /1,0 ekvivalens/ TMS-O-tigogenin /1,0 ekvivalens/
CH^CN
ZnF2 /0,55 ekvivalens/
Sav/Bázis
Sav vagy bázis Reakció Oldószer Kitermelés /ekvivalens/
Idő Hőmé rs · CH^CN A-Glikozid cX- -Glikozid
/Téri. /
HOAc/O.2/ 1,5 h 65°C 7,4 57% 5%
HBr/0,2/ 0,5 h 65°C 7,4 54% 3%
BF3.Et20/0,2/ 1,0 h 65°C 7,4 53% 4%
TEA/0,2/ 7,0 h 65°C 7,4 26% 2%
A MS-0-tigogenin és az alfa-cellobiozil- -bromid-
-heptaacetát ZnF2-közvetitette glikozidos kapcsolását változó mennyiségű ZnF2 jelenlétében hajtottuk végre. A ZnF2-szint • · « · ···· · · *
értékelésének eredményeit az alábbi 4. táblázat foglalja össze. Látható, hogy magas hozamok és nagy szelektivitás érhető el sztöchiometrikus mennyiségű szteroidot és glikozidot használva alacsonyabb koncentrációjú fémsó-promóterek jelenlétében. A Koenigs-Knorr féle glikozidos kapcsolásban a fémsó-promótereket általában magas /2-3-szoros/ szinten alkalmazzák.
• ·· *444 4 *♦*· • · · · 44 *
4·· · «4 ···· · · « 4· • 4«· · ··« * táblázat
•H
¢0 ra 'cd -P tq O A A
A *ξ£
cd Φ A cn cn in A
A Φ CJ CM
1
Λ4 A ö
Φ Φ
A g A
A H A
A Φ ISJ
t<3 A O VI
02 •h A cn A A A cr\ A
t A A A t— C— CM
C j A
Pm ÜJ
A 1
IS3 R
<4 Φ
S ÍS5 4
Φ Ö «Η o O O •sT M-
aj Ό <n R ·»
> A A in in in Ι- Ε- Ε-
A A ü -P
'co O
A
CQ
Cd CO o u o Ο ϋ ϋ
A R o o o O O O
Ό in in in in in in
A A a A A A A A A
O O *o
1 A M
c j cd
Ph r-J Φ (A A A A A A A
tej *O O o in
A 4k 4* A m CM
ro A rH A CM A CM CM
A
A
A CM lí> in
a PM LT\ O in CM CM A
φ £J 4* •k •k •k 4k
öí tS3 rH i—1 o o o o
o
ti
A
A a
1 A
o a
φ
W 1 &o o o o o o o
ís! o o Vk 4* 4* •k •k
EH 1 60 rH rH rH rH rH rH
CQ A
ro *s A
'cd A 1
A
O
m
o
A 1 1
aj Φ A cd
A ro A •P
c N &
co φ O φ
o A A A
A cd A 1 o o o O o o
A > O Ό 4* ·» •k * •k
tej A A A -P H rH rH rH rH A
o > A S '<d
A A Φ O -P
A O R Φ
A 1 A O
e> 1 co
- 17 A találmány jelentős előrelépést jelent a szteroid glikozidok területén, minthogy hatásos eljárást dolgoztunk ki peracil-tigogenin-, hekogenin-, 11-keto-tigogenin-, dioszgenin- vagy koleszterin-béta-O-glikozidok előállítására. Az eljárás kitűnő hozamot, kiváló béta-anomer szelektivitást, csökkent melléktermék képződést /például peracil-glikozil-halogenid/ biztosit és sztöchiometrikus kapcsolást tesz lehetővé a hozam és szelektivitás fenntartása mellett. A dezacetilezett végtermékek antihiperkoleszterinémiás szerekként használhatók.
A találmány nem korlátozódik a bemutatott és leirt sajátos kivitelezésekre, és különböző változtatások és módosítások hajthatók végre az igénypontokban meghatározott uj koncepció hatókörétől és szellemétől való eltérés nélkül.
1. példa Dioszgenil-béta-O-galaktozid-tetraacetát előállítása Mechanikus keverővei, nitrogénbevezetéssel ellátott visszafolyó hűtővel és hőmérővel felszrelt 3-nyaku gömblombikba bemérünk acetobróm-alfa-D-galaktózt /24,0 g, 58,4 mmol/, TMS-O-dioszgenint /28,4 g, 58,4 mmol/, cink-fluoridot /3,32 g, 32,1 mmol/ és 240 ml acetonitrilt. A keveréket 60°C-on nitrogéngáz alatt melegítjük. A 60°C-on 3,0 óra múlva elvégzett vékonyréteg kromatográfia /etil-acetát-metilén-klorid 1:1 eluens/ a reakció teljességét • «··· • · 99 • · · ·9 • ••· · ·· • ·· · •
• • 99 mutatja. A keveréket lehűtjük szobahőmérsékletre, majd 200 ml toluolban oldjuk. A toluolos oldatot telített nátrium-hidrogén -karbonát-oldattal /100 ml/, vízzel /100 ml/, telitett konyhasóoldattal /20 ml/ mossuk, majd vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk. A keveréket Celite-en átszűrjük és csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott olaj további töményitéskor kikristályosodik. A kristályokat etanollal /150 ml/ eldörzsöljük, leszűrjük és vákuumban 50-55°C-on megszáritjuk. 31,51 g nyersterméket kapunk.
A nyersterméket /31,51 g/ 126 ml toluolban szuszpendáljuk, majd feloldás céljából mintegy 110°C-on melegítjük. Az oldatot lassan lehűtjük 80°C-ra és 15θ ml izopropanolt adunk hozzá. A kapott sürü szuszpenziót lassan lehűtjük
5-10°C-ra, majd 1 órán át szemcsésitjük. A terméket leszűrve és vákuumban megszáritva /50°-55°C/ 21,1 g /49% teljes kitermelés/ fehér kristályos terméket kapunk /olvadáspont
242,5 - 244,0°C/, amely kromatográfia alapján homogénnek
13 bizonyul. Az H-és 0-NMR spektrumok összeegyeztethetők a termék szerkezetével.
2. példa Tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát one-pot szintézise
Mechanikus keverővei, hőmérővel és desztilláló feltéttel ellátott 3-nyaku gömblombikba bemérünk béta• ·
- 19 -tigogenint /3,00 g, 7,20 mmol/ és 50 ml acetonitrilt. A sűrű szuszpenziót nitrogéngáz alatt visszafolyatásig forraljuk /82°C/ és körülbelül 14 ml-t ledesztillálunk. A szuszpenzióból mintát veszünk Kari Fischer szerinti vizmeghatározáshoz /K.F. = 0,09%/· A szuszpenziót lehűtjük 70°C-ra és 1,08 ml hexametil-diszilazánt /5,12 mmol/ adunk hozzá. A fehér szuszpenziót 70°C-on 3,3 órán át melegítjük, majd vékonyrétegkromatográfiát /EtOAc-hexán 1:1 eluens/ végzünk, amely szerint a szililezés teljesen végbement. A reakciókeveréket lehűtjük 35°C-ra, majd alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetátot /4,78 g, 6,84 mmol/ és cink-fluoridot /0,35 g, 3,42 mmol/ adunk hozzá. A hig szuszpenziót ismét felmelegitjük 65°C-ra és 20 órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk. A vekonyréteg-kromatogram a cellobiozil-bromid teljes eltűnését és némi béta-glikozid. képződését mutatja.
A nyers reakciókeveréket nagynyomású folyadékkromatográfiával /HPLC/ elemezzük, mely szerint a címben megadott béta-glikozid kitermelése 9,0%.
3. példa
Tigogenil-béta-O-glukozid
Felül nitrogénbevezető csatlakozással ellátott hűtővel, mechanikus keverővei és hőmérővel felszerelt 250 ml-es 3-nyaku gömblombikba bemérünk alfa-D-glukozil-bromid-tetraacetátot /24,0 g, 58 mmol/, trimetil-szilil-O-tigogenint • ·
- 20 /28,5 g, 0,058 mól/, cink-fluoridot /3,32 g, 32 mmol/ és acetonitrilt /120 ml/. A reagenseket nitrogéngáz alatt, keverés közben 60°C-on melegítjük, 2 órán át 60°C-on tartjuk, és vékonyréteg-kromatográfiához mintát veszünk. Az elemzés a reakció teljes lezajlását jelzi. A szuszpenziót lehűtjük 25°C-ra és 120 ml metilén-klorid hozzáadása után barnás oldat képződik. Az oldatot átszűrjük és a szürletet 5% NaHCO^oldattal /100 ml/, vízzel /100 ml/ és még egyszer vizzel /100 ml/ mossuk. A mosások folyamán némi emulzióképződés figyelhető meg. A szerves réteget vízmentes MgSO^ felett /8 g/ szárítjuk, majd Celite-en átszűrjük. Az oldatot csökkentett nyomáson bepároljuk és a kapott olajhoz 600 ml 2B etanolt adunk. A keveréket visszafolyatásig melegítjük, majd a termék kritályositása céljából lassan lehűtjük szobahőmérsékletre. Éjszakán át szemcsésedni hagyjuk, majd a glikozidot leszűrjük, 100 ml etanollal mossuk, majd csökkentett nyomáson 4,5 órán át 45°C-on szárítjuk. Tigogenil-béta-O-glukozid-tetraacetátot /24,1 g/ izolálunk 55,4% kitermeléssel. Az anyag fizikai és spektrális tulajdonságai azonosak a vonatkoztatásként használt standard tulajdonságaival.
Tigogenil-béta-O-glukozid-tetraacetátot /22,0 g,
29,5 mmol/ adunk 83 mg kálium-hidroxidot tartalmazó 330 ml abszolút metanolhoz. A szuszpenziót nitrogéngáz alatt 50 55°C-on melegítjük. 3,5 óra múlva a vékonyréteg-kromatográfiás elemzés /CHgClg-MeOH 4:1 eluens/ szerint a dezacetilezés teljes és a szuszpenziót lehűtjük 0 - 5°C-ra. A fehér terméket le- szűrjük, metanollal mossuk és vákuumban 40°C-on éjszakán át szárítjuk. A tetraacetátból tigogenil-béta-O-glukozidot /16,5 g/ izolálnuk 96,8% hozammal. Az analitikai és spektrális jellemzés adatai megegyeznek a termék szerkezetével.
4. példa
Tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát előállítása
Mechanikus keverővei, hőmérővel és visszafolyó hűtővel felszerelt 12 literes palackba bemérünk trimetil-szilil-O-tigogenint /873,3 g, 1,79 mól/, alfa-cellobiozil-bromid-hepataacetátot /1250,0 g, 1,79 mól/, cink-fluoridot /101,6 g, 0,98 mól/ és 6,25 liter acetonitrilt. A berendezést átöblitjük nitrogéngázzal és sztatikus nitrogénatmoszféra alatt tartjuk. A heterogén reakciókeverékből Kari Fischer meghatározáshoz mintát veszünk /K.F. = 0,04% H20/. A reagenseket ezután 65 + 3°C-ra melegítjük fel. 1,75 óra múlva vékonyrét eg-kromatográf iával a reakció befejeződése állapítható meg. A homályos barna oldatot lehűtjük szobahőmérsékletre és 6,3 liter metilén-kloridot adunk hozzá. HPLC elemzéshez 1 ml alikvotot veszünk ki az oldatból. A kapott tigogenil-glikozidokban a jellemző alfa/béta anoraer arány 0,06. A reakciókeveréket Celite-en átszűrjük és a szürőtésztát 1 liter metilén-kloriddal mossuk. A szürletet és a mosófolyadékokat egyesítjük. A CH2Cl2-oldatot vízzel /4 liter/, 5% NaHCO^ oldattal /4 liter/ mossuk és végül vízmentes MgSO^ felett /250 g/ szárítjuk. A MgSO^-ot leszűrjük és friss C^Clg-dal mossuk /1 liter/. A szürletet és a mosófolyadékokat egyesítjük és légköri desztillációval térfogatának felére /7,5 liter/ bepároljuk. A meleg /65°C/ oldathoz 7 liter 2B-etanolt adunk és a légköri lepárlást folytatva további 6 liter desztillátumot távolítunk el. Ismét metanolt /12 liter/ adunk a keverékhez, ismét 9 liter desztillátumot távolítunk el, majd a fehér szuszpenziót lehűtjük szobahőmérsékletre. A szilárd anyagot 8 órán át szemcsésitjük, majd leszűrjük. A terméket etanollal /500 ml/ mossuk, majd éjszakán át vákuumban, 45°C-on szárítjuk. 95,5% kitermeléssel 1762,2 g nyersterméket kapunk. A HPLC-elemzés szerint a nyerstermék 81,3% tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetátot és csak 3,6% tigogenil-alfa-O-cellobiozid-heptaacetátot tartalmazott, béta-Cellobiozil-fluoridot nem tudtunk kimutatni.
Kívánt esetben a nyers glikozid hatékonyságának növelése céljából metilén-klorid/etanol elegyből átkristályositható. A további feldolgozáshoz azonban nincs szükség átkritályositásra.
A fenti preparáláshoz hasonló eljárást használva a következő szteroid glikozidok szintetizálhatok a megfelelő trimetil-szilil-aierinekből.
- 23 ZnFn-aktivalta glikozidos kapcsolás TMS-éterekkel
További példák
Tennék béta-Glikozid hozam
Koleszteril-béta-O-cellobiozid-heptaacetát 60%
Tigogenil-bé ta-O-galaktozid-tetraacetát 58%
5. példa
Tigogenil-béta-O-cellobiozid
Fix mechanikus keverővei, hőmérővel és desztillációs feltéttel felszerelt 1 literes 3-nyaku gömblombikba bemérünk acetonitrilt /700 ml/ és cink-fluoridot /6,10 g, 59 mmol/. A keveréket visszafolyatásig /82°C/ melegítjük és 105 ml párlatot eltávolítunk. A szuszpenziót lehűtjük 30°C-ra és a reakciókeverékből mintát veszünk Kari Fischer szerinti vizmeghatározáshoz /K.F. = 0,023%/. A keverékhez trimetil-szilil-0-tigogenint /52,39 g, 107 mmol/ és alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetátot /75,00 g, 107 mmol/ adunk, majd a keveréket nitrogénatmoszféra alatt 65°C-on melegítjük. 2,5 órai melegítés után a keveréket sárgásbarna homályos oldattá hígítjuk és az elvégzett vékonyréteg-kromatográfia /etil-acetát/hexán 1:1 eluens/ alapján a reakció teljesen végbement, A homályos oldatot Celite-en átszűrjük és a szürőpogácsát 140 ml acetonitrillel mossuk. Az acetonitriles mosóoldatokat és a szürletet egyesit- 24 jük, a teljes térfogatot /840 ml/ megmérjük és 1,0 ml mintát veszünk ki HPLC elemzéshez a tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát /72%/ és tigogenil-alfa-O-cellobiozid-heptaacetát /}%/ hozamának meghatározása céljából.
Az egyesitett szürletet és mosófolyadékot 3 literes palackba visszük át és az oldatot 50°C-on nitrogéngáz alatt melegítjük. 15 perc alatt abszolút metanolt /437 ml/ adunk hozzá, miközben a hőmérsékletet 50°C-on tartjuk. A metanol hozzáadása után 653 ml ionmentesitett vizet adunk a keverékhez 1 óra alatt. Mintegy 250 - 270 ml viz hozzáadása után a tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát elkezd kiválni az oldatból. A keveréket visszafolyásig /73°C/ melegítjük, majd 2 órán át visszafolyatás közben forraljuk, miközben a trimetil-szilil-fluorid melléktermék /forráspont = 16°C/ eltávozik. A szuszpenziót lehűtjük szobahőmérsékletre /23°C/ és éjszakán át /15 óra/ szemcsésitjük, A béta-glikozidot leszűrjük, majd metanollal /175 ml/ mossuk.
A béta-glikozid nedves pogácsáját 700 ml 2B-etanolhoz adjuk, majd a szuszpenziót visszafolyatásig melegítve /78°0/ homályos oldat képződik. 1 órán át visszafolyatás közben forraljuk, majd a homályos oldatot lehűtjük 22°C-ra és a kivált terméket 1 órán át szemcsésitjük. A szilárd anyagot leszűrjük és friss etanollal /175 ml/ mossuk.
Az etanoltól nedves pogácsát mechanikus keverővei, visszafolyó hűtővel és nitrogén-bevezetéssel ellátott 1 literes gömblombikba visszük át. Metanolt /620 ml/ ás 10 ml metanolban oldott katalitikus mennyiségű nátrium-metoxidot /0,21 g/ adunk nitrogéngáz alatt az oldószertől nedves b-ta-glikozidhoz. A keveréket visszafolatásig /66°C/ melegítjük, majd 2 órán át visszafolyatás közben forraljuk. A vékonyréteg-kromatográfia /CH2Cl2-metanol 4:1 eluens/ azt mutatja, hogy a béta-glikozid teljesen tigogenil-béta-O-cellobioziddá dezacetileződött. A keveréket lehűtjük 22°C-ra és 110 ml metanolt adunk hozzá. Az amorf fehér szilárd anyagot leszűrjük és metanollal /140 ml/ mossuk.
A nedves pogácsát 980 ml metanolban ujraszuszpendáljuk, majd 2 napon át szobahőmérsékleten keverjük. Minthogy a szuszpenzió mikroszkópos vizsgálata amorf és kristályos anyag jelenlétét mutatta ki, a szuszpenziót leszűrjük és a pogácsát 200 ml metanollal mossuk. A fenti metanolos ujraszuszpendálást megismételjük azzal a különbséggel, hogy a szuszpenziót 1 órán át visszafolyatás közben forraljuk /67°C/, majd lehűtjük szobahőmérsékletre. 20 órán át szobahőmérsékleten keverjük, utána a mikroszkópos vizsgálat polimorf anyaggá történő teljes átalakulást mutat ki. A terméket leszűrjük, a pogácsát metanollal /140 ml/ mossuk, majd vákuumban 40°C-on 22 órán át szárítjuk. Tigogenil-béta-O-cellobiozidot /43,99 g/ kapunk fehér szilárd anyag formájában a trimetil-szilil-béta-O-tigogeninből /55% bruttó kitermelés/. A termék kromatográfiás és fizikai tulajdonságai azonosak a tigogenil-béta-O♦ · · ·
- 26 -cellobiozid autentikus mintájának megfelelő tulajdonságaival.
6. példa
Tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát előállitása
Savak hatása
Vízmentes HBr-oldatot állítunk elő, HBr-gázt /0,116 g, 1,43 mmol/ 37 ml acetonitrilbe bevezetve. Ezután a hidrobromid-oldathoz nitrogéngáz alatt cink-fluoridot /0,407 g, 3,93 mmol/, TMS-O-tigogenint /3,49 g, 7,15 mmol/ és alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetátot /5,00 g, 7,15 mmol/ adunk. A keverékből mintát veszünk a Kari Fischer-féle vizmeghatározáshoz /K.F. = 0,014% H^O/, majd felmelegitjük 65°C-ra.
Vékonyréteg-kromatográfia alapján a reakció 0,5 óra alatt teljessé vált. A halványsárga hig keveréket lehűtjük mintegy 24°C-ra és 37 ml metilén-kloridot adunk hozzá. Szűrés után a szürlet térfogatát megmérjük, majd a fentiek szerint HPLC-vel elemezzük. Az ásványi és Lewis savak katalitikus, reakciósebességet fokozó hatását, és a szerves bázisok sebességet lassító hatását a 3. táblázat mutatja.
7. példa
Tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát előállítása ZnFn-szintek hatása
Mágneses keverővei, visszafolyó hűtővel és hőmérővel felszerelt 15 ml-es gömblombikhoz acetonitrilt /5 ml/, alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetátot /1,00 g, 1,43 mmol/, trimetil-szilil-béta-O-tigogenint /0,70 g, 1,43 mmol/ és vízmentes cink-fluoridot /0,22 g, 2,15 mmol/ adunk. A keveréket 65°C-ig melegítjük, majd vékonyréteg-kromatográfiával, etil-acetát-hexán 1:1 eluenst használva követjük a IMS-éter és alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetát eltűnését. A keveréket 2,0 órán át 65°C-on tartva homályos oldat képződik és a reakció teljes végbemenése mutatható ki. Az oldatot lehűtjük szobahőmérsékletre, metilén-kloridot /5 ml/ adunk hozzá, majd az oldatot Celite-en átszűrjük. A szűrőtesztét további metilén-kloriddal /10 ml/ mossuk. A mosófolyadékot és a szürletet egyesítjük, majd a béta- és alfa-glikozid képződését mennyiségileg elemezzük, vonatkoztatási standardokat használva a törésmutatót mérő detektáláshoz. 1,5 ekvivalens cink-fluoridot alkalmazva 69% kitermeléssel képződik tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát. Különböző ZnFg-ekvivalensek használata mellett a TMS-éter glikozidos kapcsolásából származó termékek hozamát a 4. táblázat tartalmazza.
• ·
- 28 HPLC kromatográfiás körülmények
Oszlop: Water's Nova-Pak Silica 3,9 x 150 mm
Mozgó fázis: Hexán—etil-acetát 3,2 /térf. per térf./
Átfolyási seb.: 1 ml/min
Injektálás: 50 ul
Detektálás: refraktométer
Előkolonna: kovasav
Retenciós idő: tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát 3,74 min tigogenil-alfa-O-cellobiozid-heptaacetát 4,41 min
8, példa
11-Keto-tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetát Megfelelően felszerelt 15 ml-es gömblombikba bemerünk trimetil-szilil-béta-O-ll-keto-tigogenint /0,67 g;
1,34 mmol/, cink-fluoridot /0,076 g; 0,74 mmol/, alfa-cellobiozil-bromid-heptaacetátot /0,94 g; 1,34 mmol/ és 7,2 ml acetonitrilt. A fehér szuszpenziót nitrogéngázzal átfuvatjuk, majd 65°C-ig melegítjük. 2,2 óra múlva vékonyréteg-kromatográfia /toluol—ecetsav 8:3 elüens/ alapján a cellobiozil-bromid elfogyott és a címben megadott vegyület képződött. A hig keveréket lehűtjük szobahőmérsékletre és 7 ml metilén-klorid hozzáadása után homályos oldatot kapunk. Az oldatot Celite-en átszűrjük és a szürőtésztát friss metilén-kloriddal /5 ml/
mossuk. Az egyesített szürletet és mosófolyadékot vízzel /8 ml/, telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal /8 ml/ és vízzel /8 ml/ extraháljuk, majd vízmentes magnézium-szulfát /1 g/ felett szárítjuk. Szűrés után az oldatot csökkentett nyomáson bepárolva 1,40 g nyersterméket kapunk.
A nyersterméket 29 ml metanolhoz adjuk, majd visszafolyatás közben /65°C/ forraljuk, miközben lassan ionmentesitett vizet /9,6 ml/ adunk az oldathoz. A hozzáadás befejezése után a homályos oldatot még 20 percen át visszafolyatás /72°C/ közben forraljuk, lehűtjük szobahőmérsékletre és a képződött sürü szuszpenziót 1 órán át szemcsésitjük.
A fehér kristályos terméket leszűrjük és éjszakán át vákuumban 40°C-on szárítjuk. A terméket ^H-WR-rel elemezzük és szerkezetének igazolása céljából HPLC segítségével autentikus mintával hasonlítjuk össze. 11-Keto-tigogenil-béta-O-cellobiozid-heptaacetátot izolálunk /0,90 g/ 64% bruttó kitermeléssel.
9. példa béta -Cellobiozil-fluorid-heptaacetát reagáltatása trimetil-szilil-béta-O-tigogeninnel
12-5 ml-es 3-nyaku gömblombikba cink-fluoridot /0,58 g; 5,61 mmol/, trimetil-szilil-béta-O-tigogenint /5,00 g; X0,2 mmol/ és béta-cellobiozil-fluorid-heptaacetátot • · ·
- 30 /6,50 g; 10,2 mmol/ adunk 45 ml acetonitrilhez. A keveréket nitrogéngáz alatt keverjük, majd mintát végzünk Kari Fischer szerinti vizmeghatározáshoz /K.F. = 0,01% HgO/. A keverékhez jégecettel készült 33%-os HBr-oldatot /0,2 ml; 2,0 mmol/ adunk és a kapott sürü szuszpe ziót nitrogéngáz alatt 65°C-ig melegítjük. 24 órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd termék-analízishez mintát veszünk. Bár a kiindulási anyag maradványainak jelenléte alapján a reakció nem ment teljesen végbe, HPLC elemzés szerint 11% kitermeléssel képződött tigogenil-beta-O-cellobiozil-heptaacetát.
1. és 2. preparálás
Trimetil-szilil-béta-O-ll-keto-tigogenin és trímetil-szilil-hekogenin'
Szobahőmérsékleten, nitrogéngáz alatt 11-keto-tigogenint /0,93 g, 2,17 mmol/ adunk 10 ml acetonitrilhez. Enyhe füstölgés közben trimetil-szilil-kloridot /0,29 g, 4,34 mmol/ adunk a szuszpenzióhoz, majd a keveréket 45°C-on 11 órán át melegítjük. Ekkor vékonyréteg-kromatográfiával /etil-acetát-hexán 3:2 eluens/ a szililezés teljes lezajlása mutatható ki. A sürü szuszpenziót lehűtjük 25°C-ra, majd a szürőtésztát 10 ml friss acetonitrillel mossuk, éjszakán át vákuumban 40°C-on szárítjuk, majd 13 ml metanolban ujraszuszuszpendáljuk a maradék trietil-ammónium-hidroklorid. eltávolítása céljából. A szilárd anyag leszűrése után az anyagot metanollal /10 ml/ mossuk, majd csökkentett nyomáson megszáritva /35°C, 17 óra/ 0,69 g fehér kristályt izolálunk /olvadáspont 223 - 226°C/. A 11-keto-tigogenin TMS-éterének bruttó hozama 50%. Mágneses magrezonancia / H és o/, tömegspektrometria és égetéses elemzés adatai összhangban vannak a termék szerkezetével.
A hekogenin trimetil-szilil-éterét is előállítjuk a trimetil-szilil-klorid/TEA eljárással. Trimetil-szilil-hekogenint /olvadáspont 252 - 255°C/ 57% bruttó kitermeléssel izolálunk.
3. preparálás Trimetil-szilil-béta-O-tigogenin Mechanikus keverővei, hőmérővel és desztilláló feltéttel felszerelt 1 literes 3-nyaku gömblombikban béta-tigogenint /75,0 g, 0,18 mól/ szuszpendálunk 0,66 liter acetonitrilben és a keveréket visszafolyatás közben forraljuk /84-85°C/. Körülbelül 113 ml desztillátum eltávolítása után a szuszpenziót lehűtjük 70°C-ra és Kari Fischer szerinti vizmeghatározáshoz mintát veszünk /K.F. = 0,10%/. Hexametil-diszilazán /30,4 ml; 23,2 g, 0,14 mól/ hozzáadása után a keveréket 70°C-ra melegítjük. A sürü fehér szuszpenzió némileg felhígul a reakció folyamán. A 3,75 óra múlva elvégzett vékonyréteg-kromatográfia /etil-acetát-hexán 1:1 eluens/ a reakció teljes lezajlását mutatja. A szuszpenziót lassan le-
• · · hütjük 5°C-ra és 2 órán át szemcsésitjük. A terméket leszűrjük, 166 ml friss hideg acetonitrillel mossuk, majd vákuumban 40°C-on 16 órán át szárítjuk.
A trimetil-szilil-béta-O-tigogenint /83,8 g/ fehér szilárd anyag /olvadáspont 193 - 196°C/ formájában 95% kitermeléssel izoláljuk. A spektrális adatok / H és. C NMR és M.S./, az égetéses elemzések megegyeznek a IMS-éter szerkezetével. Szterinekből további trimetil-szilil-étereket állítunk elő hexametil-diszilazán-eljárást /HMDS/ használva:
Sztérinek trimetil-szilil-éterei /HMDS eljárás/
WS-éter
IMS-béta-O-dioszgenin
TMS-béta-O-kolesztérin
Olvadáspont Hozam
176-178°C 97%
128-131°C 95%
* ·«*··« * ····

Claims (8)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás 1-0-szteroid peracil-béta-glikozidok előállítására, azzal jellemezve, hogy heptaacil-D-cellobiozil-l-halogenidet, tetraacil-G-glukozil-l-halogenidet vagy tetraacil-D-galaktozil-1-halogenidet - ahol a halogenid bromid, fluorid vagy klorid és az acilcsoport 1-6 szénatomos alkanoilcsoport, benzoilvagy toluoilcsoport és egy /1/ általános képletű vegyületet - ahol
    R-p Rg és R^ egymástól függetlenül 1-6 szénatomos alkilcsoportot, fenil- vagy fenil-/1-6 szénatomos alkil/-csoportot és
    X tigogenin-3-0-il-, hekogen-3-O-il-, tigogen-ll-keto-3-O-il-, dioszgen-3-0-il- vagy koleszter-3-0-il-csoportot jelent cink-fluorid jelenlétében 1-0-szteroid peracil-béta-glikozidok előállítására alkalmas körülmények között reagáltatunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal j ellemezve, hogy az acilcsoport acetilcsoportot,
    R^, Rg és R^ metilcsoportot jelent, a peracil-glikozil-halogenid alfa-anomer, és a reakciót aprotikus, indifferens oldószerben hajtjuk végre.
    «· 4«** • 4« «
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy X jelentése tigogen-3-0-il-csoport.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy X jelentése hekogen-3-0-il-csoport.
  5. 5. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy X jelentése tigogen-ll-keto-3-0-il-csoport.
  6. 6. A 3, 4. vagy 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót mintegy 20° - 100°C között hajtjuk végre, és mintegy 0,5 - 1,5 ekvivalens szteroid trimetil-szilil-étért és mintegy 0,1 - 1,5 ekvivalens cink-fluoridot alkalmazunk.
    7. A 6. lemez v e , hogy 8. A 7. lemez v e > hogy savakkal, vagy adott
    igénypont szerinti eljárás, azzal j e oldószerként acetonitrilt használunk.
    igénypont szerinti eljárás, azzal j e a reakciót a reakcióban felszabaduló esetben Lewis-savak vagy protonsavak hozzáadása utján katalizáljuk.
  7. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal j e
    1111 e m e z v e , hogy savként hidrogén-bromidot vagy hidrogén
    -fluoridot használunk
  8. 10. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal j e 11 e m e z v e , hogy az 1-0-szteroid peracil-beta-glikozidokat acetonitrilből csapjuk ki mintegy 25% - 75% vizet tartalmazó alkohol hozzáadása utján.
HU9403765A 1992-06-26 1993-04-02 New process for steroidal peracyl glycosides HUT68885A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US90559992A 1992-06-26 1992-06-26

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT68885A true HUT68885A (en) 1995-08-28

Family

ID=25421113

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9403765A HUT68885A (en) 1992-06-26 1993-04-02 New process for steroidal peracyl glycosides

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5606041A (hu)
EP (1) EP0647235B1 (hu)
JP (1) JP2566384B2 (hu)
KR (1) KR950702202A (hu)
AT (1) ATE158299T1 (hu)
AU (1) AU4044293A (hu)
CA (1) CA2138042A1 (hu)
DE (1) DE69314031T2 (hu)
DK (1) DK0647235T3 (hu)
FI (1) FI946082A (hu)
HU (1) HUT68885A (hu)
IL (1) IL106053A0 (hu)
IS (1) IS4039A (hu)
MA (1) MA22913A1 (hu)
MX (1) MX9303824A (hu)
NO (1) NO944999L (hu)
NZ (1) NZ252006A (hu)
TW (1) TW228526B (hu)
UY (1) UY23601A1 (hu)
WO (1) WO1994000479A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1994000478A1 (en) * 1992-06-26 1994-01-06 Pfizer Inc. Steroidal beta-o-cellobioside heptaalkanoate process

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2991282A (en) * 1956-10-15 1961-07-04 Rubin Martin Production of hecogenin and tigogenin from plant material
US3303187A (en) * 1965-02-26 1967-02-07 Rubin Martin Recovery of tigogenin acetate and 5alpha-16-pregnene-3beta-ol-20-one from natural plant sources
US3935194A (en) * 1974-01-22 1976-01-27 Omni Research Incorporated Separation of hecogenin-tigogenin mixtures
US3981867A (en) * 1975-03-17 1976-09-21 Beauvoir Max G Process for obtaining sapogenin particularly hecogenin from plant material such as agave sisalana leaves
DE2523284B2 (de) * 1975-05-26 1977-03-24 Nippon Shiny aku Co., Ltd., Kyoto (Japan) Haemostatische, gefaesstabilisierende und antischockmittel
GB2024624A (en) * 1978-07-05 1980-01-16 Roecar Holdings Nv Anti inflammatory spiroketalins
US4254111A (en) * 1978-07-05 1981-03-03 Roecar Holdings (Netherlands Antilles) Nv Sterolin products
US4260603A (en) * 1979-01-02 1981-04-07 Pegel Karl H Sterol glycoside with activity as prostaglandin synthetase inhibitor
US4602003A (en) * 1982-05-17 1986-07-22 Medical Research Foundation Of Oregon Synthetic compounds to inhibit intestinal absorption of cholesterol in the treatment of hypercholesterolemia
US4602005A (en) * 1982-05-17 1986-07-22 Medical Research Foundation Of Oregon Tigogenin cellobioside for treating hypercholesterolemia and atherosclerosis
SE8203925D0 (sv) * 1982-06-23 1982-06-23 Svenska Sockerfabriks Ab New and novel glycosides, glycoconjugates and processes for their preparation
US4562250A (en) * 1982-09-13 1985-12-31 Regents Of The University Of Minnesota Steroidal glycosides produced by Yucca tissue culture
US5010185A (en) * 1989-06-13 1991-04-23 Pfizer Inc. Processes for tigogenin beta-cellobioside
AU659506B2 (en) * 1991-11-25 1995-05-18 Pfizer Inc. Method for making steroidal peracyl glycosides

Also Published As

Publication number Publication date
KR950702202A (ko) 1995-06-19
UY23601A1 (es) 1993-11-25
DE69314031D1 (de) 1997-10-23
EP0647235B1 (en) 1997-09-17
JP2566384B2 (ja) 1996-12-25
JPH07504920A (ja) 1995-06-01
IL106053A0 (en) 1993-10-20
FI946082A0 (fi) 1994-12-23
AU4044293A (en) 1994-01-24
US5606041A (en) 1997-02-25
NO944999D0 (no) 1994-12-23
DE69314031T2 (de) 1998-01-22
FI946082A (fi) 1994-12-23
NO944999L (no) 1994-12-23
IS4039A (is) 1993-12-27
ATE158299T1 (de) 1997-10-15
WO1994000479A1 (en) 1994-01-06
TW228526B (hu) 1994-08-21
NZ252006A (en) 1995-10-26
MA22913A1 (fr) 1993-12-31
EP0647235A1 (en) 1995-04-12
MX9303824A (es) 1994-01-31
CA2138042A1 (en) 1994-06-01
DK0647235T3 (da) 1997-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1310630C (en) 11.beta.-PHENYL-GONANES, THEIR MANUFACTURE AND PHARMACEUTICAL PREPARATIONS CONTAINING THEM
US6262283B1 (en) Stereoselective synthesis of 24-hydroxylated compounds useful for the preparation of aminosterols, vitamin D analogs, and other compounds
JPH0138798B2 (hu)
EP1242444B1 (en) Process for preparing 17alpha-acetoxy-11beta- 4-n,n-(dimethylamino)phenyl]-21-methoxy-19-norpregna-4,9-diene-3,20-dione, intermediates useful in the process, and processes for preparing such intermediates
JP2578399B2 (ja) ステロイド−β−O−セロビオシドヘプタアルカノエートの製造方法
AU659506B2 (en) Method for making steroidal peracyl glycosides
HUT68885A (en) New process for steroidal peracyl glycosides
US5530107A (en) Method for making steroidal peracyl glycosides
Toshifumi et al. Synthesis of N-acetylglucosaminides of unconjugated and conjugated bile acids
EP0210678B1 (en) Novel ll-methylene-oestr-15-enes, processes for their preparation, and pharmaceutical compositions
US4301276A (en) Synthesis of daunosamine hydrochloride and intermediates used in its preparation
AU2002300302B2 (en) Stereoselective synthesis of 24-hydroxylated compounds useful for the preparation of aminosterols, vitamin D analogs, and other compounds
EP1389623B1 (en) Stereoselective synthesis of 24-hydroxylated compounds useful for the preparation of aminosterols, vitamin d analogs, and other compounds
KR20110018886A (ko) 티모사포닌 bii의 합성
JPH05202086A (ja) 糖エピトープの製造方法
AU2004251118A1 (en) Process for the synthesis of high purity d-(17alpha)-13-ethyl-17-hydroxy-18,19-dinorpre:gn-4-ene-20-yne-3-one-oxime
US20040116724A1 (en) Stereoselective synthesis of 24-hydroxylated compounds useful for the preparation of aminosterols, vitamin D analogs, and other compounds
AU2004255351A1 (en) Steroid modified chacotrioses and solatrioses
JPH0912594A (ja) ステロイド骨格を有する化合物類及びそれらによるゴキブリ拘束物質の製造方法ならびにステロイド骨格を有する新規化合物
CA2529358A1 (en) Steroid modified solatrioses

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee