HUT63018A - Method for transferring control signal varying in time - Google Patents

Method for transferring control signal varying in time Download PDF

Info

Publication number
HUT63018A
HUT63018A HU380992A HU380992A HUT63018A HU T63018 A HUT63018 A HU T63018A HU 380992 A HU380992 A HU 380992A HU 380992 A HU380992 A HU 380992A HU T63018 A HUT63018 A HU T63018A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
signal
control signal
program
data
rds
Prior art date
Application number
HU380992A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9203809D0 (en
Inventor
Juergen Mielke
Georg Plenge
Original Assignee
Telefunken Fernseh & Rundfunk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Telefunken Fernseh & Rundfunk filed Critical Telefunken Fernseh & Rundfunk
Publication of HU9203809D0 publication Critical patent/HU9203809D0/hu
Publication of HUT63018A publication Critical patent/HUT63018A/hu

Links

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Circuits Of Receivers In General (AREA)

Description

PÉLDÁNY
Eljárás időben változó szabályozó jel átvitelére
Bejelentő: TELEFUNKEN Femseh und Rundfunk GmbH, Hannover, Németország Feltalálók: MIELKE, Jürgen, München,
PLENGE, Georg, Thanning, Németország
A bejelentés napja: 1991.06.26. (PCT/EP91/01202) Uniós elsőbbsége: 1990.06.30. (P40 20 932.6) 'rt'—-- Z.rtrt· /·,·-, // A^'a^j 'rt 'rt; '/' // / 13 3
A találmány tárgya egy az 1. szabadalmi igénypont szerinti eljárás. Egy hasonló eljárást ismerhetünk az EBU Review-Technical Nr. 218 (1986 augusztus) számának 2-12. oldalairól.
A rádió hangjeleket az adókhoz olyan dinamikával (a leghangosabb és leghalkabb jelek közötti különbség) továbbítják, amelyet az azt követő átviteli út jel-zaj viszonyához illesztettek. Az ebből következő dinamika azonban sok esetben nem felel meg a rádióhallgató egyedi igényeinek. így például egy mozgó gépjárműben az átvitt dinamika a jármű zajszintje miatt túl nagy, ezzel szemben egy fülhallgatóval hallgatva, az átvitt dinamika, amely általában kisebb, mint a felvett hangjel eredeti dinamikája, túl kicsinek tűnik.
Annak érdekében, hogy a hangvisszaadást jelentősen megjavítsuk, kívánatos, hogy a dinamikát egyedileg a visszaadás helyén a hallgató igényeihez igazítani tudjuk. Ennek a :: · :. ·;
*· ··.· ’·:· ...
megvalósítására az EBU Review-Technical Nr. 218 (1986 augusztus) számából ismert, hogy a programmj élből egy szabályozó értéket származtatnak, amely az eredeti dinamikának az úgynevezett céldinamikára való beszükítését reprezentálja. A céldinamika alatt az egy meghatározott értékre, például 30 dB-re való beszukítést értjük, amely kisebb, mint az átvitt dinamika. Ezt a szabályozó jelet a hozzárendelt programmjellel szinkron viszik át, és a vevőben a változtatható dinamika választáshoz kiértékelik. A dinamika szabad megválasztását azáltal teszik lehetővé, hogy az átvitt szabályozó jel segítségével a céldinamikát realizálják, vagy tovább beszűkítik (járművek), vagy a szabályozó jel inverz felhasználásával az eredeti dinamikát helyreállítják.
A változtatható dinamika szabályozó jelének az átviteléhez ismeretes az az eljárás (DE-PS 33 11 646 és DE-PS 33 11 647), hogy egy M/S kódolású sztereojel S jele frekvenciasávjának alsó végébe egy állandó és egy változtatható, alacsony szintű, nem hallható hangfrekvenciát illesztenek be, amelyeknek a frekvenciatávolsága a pillanatnyi szabályozójelet reprezentálja. A frekvenciakülönbség demodulálásához szükséges keskenysávú szűrők azonban nem engedik meg a szabályozójel gyors változásait; továbbá a szabályozójel átvitelére kijelölt frekvenciatartomány az S jelben nem eléggé zavarmentes ahhoz, hogy az alkalmazott hangfrekvenciák alacsony jelszintje mellett egy biztos átvitelt biztosítson. Különösen mozgó vétel esetén lépnek fel az érintett frekvenciatartományban zavarok a többutas vétel miatt.
Ezen súlyos hiányosságok alapján kívánatos a változtatható dinamika szabályozójelének digitális átvitele az átviteli sávnak egy programmjel mentes tartományában. Egy televízió hangjel számára programmjel mentes tartományként például a képjel kioltótartománya jöhetne számításba, amelyet más járulékos digitális jelek (teletext) számára már felhasználnak. Egy URH-FM jel számára a multiplex csatornában egy segédvivő kínálkozik; itt azonban fennáll az a nehézség, hogy 57 kHz-nél már átviszik a közlekedési adók azonosító jeleit, valamint a rádió-adat-rendszer (RDS) adatfolyamát, és a további segédvivők a vevőoldali dekóderigény miatt a rádiózás résztvevői számára nem elfogadhatóak. A változtatható dinamika szabályozójelének az RDS adatfolyamba, illetve a teletext adatfolyamba való beiktatásával szemben áll, hogy ezeket az adatfolyamokat nem az URH illetve a televízió hangjellel szinkron sugározzák ki, ami ellentétes a változtatható dinamika szabályozójelének szinkron átviteli követelményével.
A találmány elé célul tűztük ki egy eljárás kidolgozását a változtatható dinamika szabályozójelének az átvitelére, amely az aszinkron adatfolyam átvitel ellenére a szabályozójel és a programmjel között a szükséges szinkront a vevőoldalon biztosítja.
A találmány ezt a feladatot az 1. szabadalmi igénypontban ismertetett jellegzetességekkel oldja meg.
A találmány szerinti eljárás kiviteli alakjait és továbbfejlesztéseit az aligénypontokban adjuk meg.
A találmány szerinti eljárás abból a megfontolásból indul ki, hogy a változtatható dinamika szabályozójele a programmjellel nem egyidejűleg, hanem egy konstans előresietéssel, például 1000 ms-al előbb hagyja el az adóstúdiót. Ez a sietés lehetővé teszi a következő eljárást, amelyet egy RDS adatfolyam kapcsán ismertetünk:
Az adónál az RDS kóder átveszi a szabályozójelet, és eltárolja. Amint az RDS kóder egy szabad csoporttal (adatbitek sorozatával) rendelkezik, a digitalizált szabályozójelet adatcsomagként ebben a csoportban átviszi. Az egy csoportban rendelkezésre álló 37 nettó bitet a következő módon használhatjuk fel:
bitet a változtatható dinamika szabályozójelének az átvitelére bitet az átviteli időpont azonosítására.
Az utóbb említett 5 bit megadja, hogy az átvitelt eddig hány ms-al késleltettük az RDS kóderben, illetve hogy mennyit használtunk fel az előresietés idejéből. Ez az adat lehetővé teszi a vevő számára, hogy:
- az adatcsomagot időben ismét visszalakítsa, és állandó időbeli távolságokra levő egyedi diszkrét szabályozójelekké alakítsa úgy, hogy végül egy állandó szabályozó adatfolyam keletkezik, és hogy
- ezeket az adatokat egy egyszerű léptetőregiszterben tovább késlelteti olymódon, hogy a teljes előresietés idejét kiegyenlíti, és az állandó szabályozó adatfolyam ismét a programjellel szinkronban áll rendelkezésre.
A találmányt a rajzokon ábrázolt példaképpeni kiviteli alakok alapján magyarázzuk el részletesebben, ahol az
1. ábra a találmány szerinti eljárás végrehajtására szolgáló adóoldali berendezés blokkvázlatát mutatja; a
2. ábra a találmány szerinti eljárás végrehajtására szolgáló vevőoldali berendezés blokkvázlatát mutatja; a
3. ábra a 2. ábrán levő berendezéssel szemben a találmány szerinti eljárás egy másik változatának a végrehajtására szolgáló blokkvázlatot mutat, és a
4a-4g. ábrák diagrammokat ábrázolnak a találmány szerinti eljárás egyes lépéseinek a szemléltetésére.
A találmány szerinti eljárás adóoldali végrehajtására az 1. ábrán vázlatosan bemutatott berendezés egy 10 stúdiót mutat, amelyben egy 11 rádió programjelet és egy 12 változtatható dinamika szabályozójelet állítanak elő. A 12 szabályozójelet a programjelből származtatják, amint azt a bevezetőben már elmagyaráztuk. Fontos, hogy a 10 stúdió kimeneténél illetve a 10 stúdió kimenete előtt all programjel egy időbeli késleltetése ·*«·· · következik be a 12 szabályozójelhez képest, amit egy állandó késleltetési idejű 13 késletető taggal jelölünk az 1. ábrán. Ez a késleltetés azt eredményezi, hogy a 12 szabályozójel a 11 feltételezett időbeli lefutásának három azonos időbeli hosszúságú n, n+1 és n+2 programszakaszát ábrázoltuk. Mindegyik n illetve n+1 programszakaszból származtatjuk a változtatható dinamika szabályozójelét, példaképpen diszkrét letapogatási értékek formájában. Mindegyik programjel szakasz letapogatási értékeit, amint azt a 4c. ábra mutatja, digitális formában egy adatcsomaggá fogjuk össze, az ábrázolt példaképpeni esetben az utolsó letapogatási érték időpontjában kezdődik a hozzárendelt adatcsomag.
Amint az az 1. ábrából továbbá kitűnik, all programjelet, mint a 12 szabályozójelet is, a 14 illetve 15 különálló vezetékeken vezetjük a 16 adóhoz. A 16 adó az ábrázolt példaképpeni kiviteli alak esetében egy 17 URH-FM adóból valamint egy RDS kóderből áll, all programjelet a 17 adóhoz, és a siető 12 szabályozójelet a 18 RDS kóderhez vezetjük. A 18 RDS kóder a 12 szabályozójel adatcsomagjait egy változó t idővel késleltetve beilleszti az RDS adatfolyamába, amint azt a 4d. és 4e. illetve a 4f. és 4g. ábrák alapján a továbbiakban közelebbről elmagyarázzuk.
A 4d. ábra szerinti változat esetében a 18 RDS kóderben tárolt adatfolyam egymást követő ciklikus csoportokból áll, amelybe már VD csoportokat alakítottunk ki a változtatható dinamika szabályozójelének a beillesztésére. A 4d. ábrán bemutatott ciklus az OA, VD, 2A, OA, VD, 6A, OA, VD, 6A, 2A, OA, VD, 6A és 6A csoportokat foglalja magában. A szabályozójel n, n+1 és n+2 program szakaszaihoz hozzárendelt adatcsomagok beillesztését a 4e. ábrán mutatjuk be. Ekkor néhány, a szabályozójel beillesztésére fenntartott VD csoport elesik, amennyiben ezekhez a VD csoportokhoz nincs beillesztendő adatcsomag. Ez a 4d. ábra szerinti példa esetében azt jelenti, hogy a 2 és 5 sorszámú VD csoportokat nem adjuk le, úgy, hogy a figyelt adatcsomag fellépésének az időpontjában az 1, 3, 4 és 6 adatcsomagok n sorszámát már kisugároztuk illetve (a 6. adatcsomag) adásban van. A következő szabad VD csoport ezért a 8. számú csoport, úgy, hogy az n adatcsomag beillesztésével várni kell, amíg a 7. számú csoportot teljesen ki nem sugároztuk. Ezt a várakozási időt jelöltük a 4e. ábrán Atn-nel. Az n+1 és n+2 sorszámú adatcsomagokra hasonló megfontolások érvényesek, a várakozási időt itt Atn+] illetve Atn+2 -vei jelöljük. Amint azt az ábrázolt várakozási idők alapján felismerjük, a várakozási idők a tárolt RDS adatfolyam alapján különböznek, és maximálisan a két egymást követő VD csoport közötti távolságot érhetik el. A mindenkori At várakozási idő következtében a 12 szabályozójel sietése a hozzárendelt programjel szakaszhoz képest τ-At értékre lecsökken. Mivel a programjelet és a szabályozójelet a vevőben szinkronizálnunk kell, a At várakozási időket a 18 RDS kóderben megállapítjuk, és az érintett adatcsomagban kódolva átvisszük.
• «·*· 4 ::: ·**« ·
.....··..···:· ...
A kisugárzott RDS adatfolyamot a 18 RDS kóderből a 17 adóhoz vezetjük, ahol azt a programjel multiplex tartományában egy segédvivőn szabvány szerint átvisszük.
A VD csoportoknak az RDS csoportok tárolt sorrendjében való rendelkezésre bocsátásának alternatívájaként, a 4f. ábra szerint alternatív módon az is lehetséges, hogy egy ilyen rendelkezésre bocsátásra ne társunk igényt, amint az a 4d. és 4f. ábrák összehasonlításakor minden további nélkül látható. Ez azzal az előnnyel jár, hogy a 18 RDS kóderben tárolt csoportok sorozata (ciklus) jelentősen rövidebb, mint a 4d. ábra szerinti esetben. Ha az RDS csoportok tárolt sorozatába a 4f. ábra szerint egy adatcsomagot kell beiktatnunk, akkor ez a beiktatás az éppen adott csoport végén következik be, a ciklus következő csoportja egy csoport időtartamával eltolódik. Amint azt a 4g. ábra mutatja, az n adatcsomag beillesztése az 1. ciklusban a 4 sorszámú csoport végénél történik, az n+1 adatcsomagé a 2. ciklusban a 7 sorszámú csoport végén, és az n+2 adatcsomagé a 2. ciklusban a 9 sorszámú csoport végén történik meg. Ezáltal itt is Atn, Atn+1 illetve Átn+2 várakozási idők adódnak, amelyek azonban a 4e. ábra várakozási ideivel összehasonlítva lényegesen rövidebbek. Ez ennek a 4f. és 4g. ábrák szerinti alternatív megoldásnak egy további előnye.
A 2. ábra szerinti vázlatosan ábrázolt vevőoldali berendezés esetében az RDS-re alkalmas vevőben a kisugározott RDS adatfolyamot a rádió programról leválasztjuk, és egy 21 RDS dekóderre vezetjük, amely a vivőre helyezett RDS adatfolyamot demodulálja és dekódolja. A dekódolt RDS adatfolyamot átadjuk a 22 fokozatnak (amely a 21 dekóder része is lehet) ahol megtörténik a változtatható dinamika szabályozójelének a leválasztása és kiértékelése. Egyúttal a minden egyes adatcsomagban a At várakozási időről meglevő információt is visszanyerjük, amely egy ezt követő tárolónak, a változtatható dinamika szabályozójel 23 puffer tárolójának a vezérlésére szolgál. A 23 puffer tároló kimenetén fellépő szabályozójel ismét szinkronban van a programjel hozzárendelt jelszakaszával, amelyet a 20 vevő egy 24 vezérelt erősítőhöz vezet. A 24 szabályozott erősítő vezérlő bemenetére jutó időben egyező szabályozójel egy a 24 erősítő 25 kézi adatbeadásának a mértéke szerint változtatja a programjel erősítését úgy, hogy a 26 hangszórón, illetve egy nem ábrázolt fejhallgatón visszaadott programjel a hallgató egyedi kívánságának megfelelő illetve a 25 bemeneten beadott kézi adatbeadásnak megfelelő dinamikájú. Ezáltal a vevőoldalon fordított módon megtörténik az adó oldalhoz hasonlóan a 4a-4g. ábrák szerinti eljárási lépések végrehajtása.
A 3. ábrán egy további vevőoldali példaképpeni kiviteli alakot mutatunk be, amely abból a megfontolásból indul ki, hogy egy RDS átviteli csatornában csak egy korlátozott kapcitás áll rendelkezésre a változtatható dinamika szabályozójelének átvitelére. Annak érdekében, hogy ennek ellenére egy különösen adatvédett átvitelt biztosítsunk az RDS csatornában, egy vevőoldali 27 tárolóban, amelyet a 2. ábra szerinti 23 puffertároló helyett alkalmazunk, a tipikus szabályozójel lefutásokat fixen eltároljuk. A változtatható dinamika szabályozójelének az adatcsomagjaiban az éppen megkívánt szabályozójel lefutások címeit visszük át, ami lényegesen kisebb csatornakapacitást vesz7 igénybe, mint maguknak a szabályozójel lefutásoknak az átvitele. A fixen tárolt szabályozójel lefutások címeihez járulékosan átvihetjük a programjel szakaszok határain ténylegesen fellépő szabályozójel értékeket, amelyeket a 27 tárolóban egyértelműség vizsgálatra és/vagy korrekcióra és/vagy a készülék bekapcsolásakor, programváltáskor, vagy a szabályozójel kiesésekor indításra használhatunk fel. Az ezzel az eljárási változattal elérhető kapacitás megtakarítás olyan nagy, hogy minden adatcsomagot kétszer átvihetünk az RDS adatfolyamban, ami az átviteli biztonság jelentős megnövelését jelenti.
A 27 kapcsolási egység alatt a 3. ábrán egy táblázatban a tipikus szabályozójel lefutásokra példákat vittünk fel; felismerhető: egy 0 emelkedésű egyenes (állandó dinamika) egy pozitív emelkedésű egyenes (növekedő dinamika) egy negatív emelkedésű egyenes (csökkenő dinamika) különböző időpontokban különböző amplitúdójú, különböző irányú jelugrások (ugrásszerű dinamikaváltozások nagyság, irány és időpont szerint).
·*·
1. Eljárás időben változó szabályozójel átvitelére, amelyet egy hozzárendelt rádió

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok programjelből származtatunk, és a programjellel együtt kisugárzunk annak érdekében, hogy a vevőoldalon választás szerint az átvitt programjel dinamikától eltérő visszaadási dinamikát alkalmazhassunk, a szabályozójelet digitális járulékos jelként egy adatfolyamban szakaszosan egy adatcsomagként beillesztjük, és a rádió programjel átviteli sávjának egy programjel mentes tartományában, azzal aszinkron módon átvisszük, azzal jellemezve, hogy a digitális járulékos jel beillesztése az érintett programjelhez képest egy változó előresietéssel történik, és a változó időkülönbségeket az adatcsomagok szakaszonkénti beillesztésének időpontjai és az érintett programjel szakaszok között külön időinformációként az adatcsomagokban átvisszük, és vevőoldalon a rendelkezésre álló szabályozójel és a programjel szinkronizálására használjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti átviteli eljárás, azzal jellemezve, hogy vevőoldalon nagyszámú tipikus szabályozójel lefutást fixen eltárolunk, és szabályozójelként a fixen eltárolt szabályozójel lefutások címeit visszük át.
  3. 3/4 tárolt szabályozójel alakok ói. MÍSZÁ OS>í rpcAT7RI ATT
    FCT/EP91/012Ü’
    4/4
    O u_ 'CO
    Φ É' CO
    O) o
    Φ ω
    N O >» 'CO -Q CO N ω o O) co
    Ό CO c a) £>
    φ Ό Ό ÓÉ ω Q
    E co 'CO -4—< co •σ co
    E co L_ 'CO M-> co σ co o ό co
    3. A 2. igénypont szerinti átviteli eljárás, azzal jellemezve, hogy járulékosan a programjel szakaszok szélein ténylegesen fellépő szabályozójel értékeket is átvisszük a fixen eltárolt szabályozójel lefutások címeivel, és azokat vevőoldalon az egyértelműség vizsgálatra és/vagy készülék bekapcsoláskor, program váltáskor indításra, vagy a szabályozójel kiesésekor használjuk fel.
    4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti átviteli eljárás, azzal jellemezve, hogy a digitális járulékos jelet egy rádió adatjel (RDS jel) adatfolyamába illesztjük be, amelyet egy FM rádió programjel multiplex csatornájában egy segédvivőn viszünk át.
    5. A 4. igénypont szerinti átviteli eljárás, azzal jellemezve, hogy az RDS adatfolyamban periodikusan ismétlődő adatbitek sorozatait (csoportokat) előre biztosítjuk a szabályozójel átvitelére, és hogy az RDS adatfolyamban a szükségesnél nagyobb számú csoportot biztosítunk, és csak azokat a csoportokat sugározzuk ki, amelyeket a digitális járulékos jel adatcsomagjával elfoglaltuk.
    6. A 4. igénypont szerinti átviteli eljárás, azzal jellemezve, hogy az RDS adatfolyamba szükség szerint egy-egy adatcsomag felvételére adatbitek sorozatát (csoportokat) iktatjuk be a többi csoport közé.
    7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti átviteli eljárás, azzal jellemezve, hogy vevőoldalon a digitális járulékos jelet az adatfolyamról leválasztjuk és kiértékeljük.
    • ··
    8. A 7. igénypont szerinti átviteli eljárás, azzal jellemezve, hogy a kiértékeléskor a minden adatcsomagban levő információt a Át várakozási időről visszanyeljük, és az a változtatható dinamika szabályozójel egy tárolójának (23) a vezérlésére szolgál.
    A meghatalmazott
    3ÖDÖLLÉ, KÉKES, MÉSZÁROS ft SZ
    S/abad.-h'i !··,νί,·5 -Víunkaküzcsúp
    WO 92/00637 7·. Ρ€Τ/έ·Ρ91/01202 KÖZZÉTÉTELI Λ ο Α η PÉLDÁNY, 63018 - 1/4 -
    ΓΡΟ ήΤ7ΡΙ ΑΤΤ • »β · ·
    PCT/EP91/01202 <0
    WO 92/00637 ^φί'Ι kézi adatbeadás ω νφ <υ
    FRAATZBLATT ·< ·
    PCT/EP91/01202
    .....
    WO 92/00637
  4. <4—9 2 E co 'CO 4_ 'CO *-» -d- _o 2 co Ό CO cti u_ Φ 5 ö σ co o Ό Ό Ό -* CO CO ω Q 01
    M— CJ>
    DÖDÖLLE, KÉKES, MÉSZÁROS S ersatzblatt
HU380992A 1990-06-30 1991-06-26 Method for transferring control signal varying in time HUT63018A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19904020932 DE4020932A1 (de) 1990-06-30 1990-06-30 Verfahren zum uebertragen einer sich zeitlich aendernden stellgroesse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9203809D0 HU9203809D0 (en) 1993-03-29
HUT63018A true HUT63018A (en) 1993-06-28

Family

ID=6409445

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU380992A HUT63018A (en) 1990-06-30 1991-06-26 Method for transferring control signal varying in time

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0538289A1 (hu)
JP (1) JPH05508758A (hu)
AU (1) AU655588B2 (hu)
CA (1) CA2084791A1 (hu)
CZ (1) CZ279940B6 (hu)
DE (1) DE4020932A1 (hu)
HU (1) HUT63018A (hu)
WO (1) WO1992000637A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4004576C1 (hu) * 1990-02-14 1991-02-21 Deutsche Thomson-Brandt Gmbh, 7730 Villingen-Schwenningen, De
US5666660A (en) * 1991-05-31 1997-09-09 Telefunken System for receiving a radio signal including multiple receiving units
US5740519A (en) * 1991-05-31 1998-04-14 Telefunken Method for the time-correlated transmission of a control signal and a radio program signal
ATE156638T1 (de) * 1991-05-31 1997-08-15 Thomson Consumer Electronics Verfahren zur rundfunkübertragung eines zeitlich variierenden steuersignals und rundfunkempfänger zum empfangen eines derartigen steuersignals
GB9222972D0 (en) * 1992-11-03 1992-12-16 Thames Television Transmitting audio and data signals simultaneously
US6411235B1 (en) * 2000-06-23 2002-06-25 Adc Telecommunications, Inc. Dynamic range extension with gain correction

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2221880A1 (en) * 1973-03-14 1974-10-11 Radio Diffusion Tv Francaise Analogue signal compression-decompression using supplementary signal - involves sampling analogue signal before compression to produce digitally coded signal
ATE49495T1 (de) * 1985-09-06 1990-01-15 Rundfunkschutzrechte Gmbh Verfahren zum uebertragen von programmierungsinformationen fuer videoaufzeichnungsgeraete.
AU608242B2 (en) * 1986-09-11 1991-03-28 McGee, Ross Noel Broadcasting systems

Also Published As

Publication number Publication date
HU9203809D0 (en) 1993-03-29
CZ279940B6 (cs) 1995-09-13
DE4020932A1 (de) 1992-01-09
WO1992000637A1 (de) 1992-01-09
AU8005991A (en) 1992-01-23
AU655588B2 (en) 1995-01-05
DE4020932C2 (hu) 1992-04-16
JPH05508758A (ja) 1993-12-02
CA2084791A1 (en) 1991-12-31
CZ369792A3 (en) 1993-12-15
EP0538289A1 (de) 1993-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9049530B2 (en) Multiple channel audio system supporting data channel replacement
CA2229578A1 (en) Dynamic allocation of bandwidth for transmission of audio signals and a video signal
US5838799A (en) Digital sound broadcasting using a dedicated control channel
JP2001156748A (ja) パケット伝送システム
EP1968221A2 (en) Communication system, communication apparatus and control method thereof
CA2199762A1 (en) A transmission system for digital audio broadcasting using pseudo-random number sequences in frame headers
US3864524A (en) Asynchronous multiplexing of digitized speech
HUT63018A (en) Method for transferring control signal varying in time
RU2172557C2 (ru) Устройство связи
JP2007060679A (ja) 単一周波数送信機ネットワーク
KR100932332B1 (ko) 송신 장치 및 그 제어 방법
JP2768353B2 (ja) 単一周波数網の同期方式とその符号化装置及び送信装置
WO1997017776A1 (en) Transport of audio in a digital broadcasting system
US6549753B1 (en) Signalling method in a digital radio system wherein signaling data is placed in the signal based on control information
JP3345557B2 (ja) デジタルオーディオ放送受信装置及び受信方法
JP2001507906A (ja) マルチプレクス方法及びトランシーバ
US20230396711A1 (en) High density dect based wireless audio system
US20020019883A1 (en) Method of data transmission in a communication network with a ring configuration
NO320369B1 (no) Adaptiv tildeling av overforingskapasitet i en sambandskanal
KR100826459B1 (ko) 소스 코딩된 오디오 데이터 처리 방법과, 이를 위한 송신기 및 수신기
JP2005006035A (ja) Fpu装置及びその動作制御方法
JPH05122176A (ja) 放送網内のデイジタルオーデイオ信号伝送方法
JPH04287589A (ja) 映像信号多重方式
JPH05218925A (ja) 独立データ多重方式
JPS6239878B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee
DNF4 Restoration of lapsed final prot.
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee