HUT59780A - Method and device for preventing misuse of public station and reducing damage to telephone - Google Patents
Method and device for preventing misuse of public station and reducing damage to telephone Download PDFInfo
- Publication number
- HUT59780A HUT59780A HU907281A HU728190A HUT59780A HU T59780 A HUT59780 A HU T59780A HU 907281 A HU907281 A HU 907281A HU 728190 A HU728190 A HU 728190A HU T59780 A HUT59780 A HU T59780A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- telephone
- microphone
- selectively
- switches
- switch
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04M—TELEPHONIC COMMUNICATION
- H04M17/00—Prepayment of wireline communication systems, wireless communication systems or telephone systems
- H04M17/02—Coin-freed or check-freed systems, e.g. mobile- or card-operated phones, public telephones or booths
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04M—TELEPHONIC COMMUNICATION
- H04M1/00—Substation equipment, e.g. for use by subscribers
- H04M1/66—Substation equipment, e.g. for use by subscribers with means for preventing unauthorised or fraudulent calling
- H04M1/667—Preventing unauthorised calls from a telephone set
- H04M1/67—Preventing unauthorised calls from a telephone set by electronic means
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04M—TELEPHONIC COMMUNICATION
- H04M17/00—Prepayment of wireline communication systems, wireless communication systems or telephone systems
- H04M17/02—Coin-freed or check-freed systems, e.g. mobile- or card-operated phones, public telephones or booths
- H04M17/023—Circuit arrangements
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Computer Security & Cryptography (AREA)
- Signal Processing (AREA)
- Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
- Prepayment Telephone Systems (AREA)
- Mobile Radio Communication Systems (AREA)
- Telephonic Communication Services (AREA)
Description
A találmány tárgya egy fejlett eljárás és berendezés érmével üzemelő nyilvános telefonállomások vezérlésére és működtetésére. Pontosabban véve a találmány egy olyan vezérlő eljárásra és berendezésre vonatkozik nyilvános telefonállomásokhoz, amelynek segítségével egy igen széles körben elterjedt visszaélési módszer előzhető meg, amelynek során a telefonkészüléket a tűszerű tárggyal rendellenes működtetésre késztetik, és amelyre a továbbiakban tűs visszaélés kifejezéssel hivatkozunk. A találmány szerinti megoldás alkalmazása révén a nyilvános telefonkészülékek kézibeszélőinek, valamint a kézibeszélőt a telefonkészülékkel összekötő kábelnek a széles körben elterjedt rongálása lényeges mértékben csökkenthető.
Az érmével működtetett nyilvános telefonállomásokat vagy telefonkészülékeket három vezetékes hurokáramkör kapcsolja össze egy telefonközponttal, amely hurokáramkör beszédvonalat, csengetővonalat és fővonalat tartalmaz. Az egyik gyakran alkalmazott és tűs visszaélésnek nevezett technika esetében a telefonállomás kézibeszélőjében a huzalokat úgy manipulálják, hogy a telefonállomás érmét visszatartó rekesze működésképtelenné válik és nem alkalmas a visszatartott pénzérmék bevételezésére vagy visszaadására. Ezen túlmenően ezen visszaélés során egy helyi híváshoz szükséges kezdeti díj kiegyenlítésének érzékelését eredményezi. Ennek eredményeként a rongáló korlátlan számú helyi hívást bonyolíthat le bármiféle pénzérme bedobása nélkül.
Ezen túlmenően hogyha más használók érmét helyeznek egy ilyen tűvel kezelt telefonkészülékbe, akkor ezek az érmék benne maradnak a visszatartó rekeszbe. Az idő elteltével a • · · ·
- 3 rongáló visszatér a telefonkészülékhez és az átalakítást eltávolítja. Mivel a telefonállomások úgy vannak beállítva, hogy a visszatartó rekeszben érzékelt pénzérméket visszaadják abban az esetben, ha nem esedékes a díj, ezért ez a visszatartó rekesz az így összegyűlt pénzérméket kiereszti a pénzvisszaadó rekeszbe. Ekkor a rongáló innen kiveheti az érméket, és ezáltal csalást követ el a nyilvános telefonállomás tulajdonosával szemben. Következésképpen ez a fajta visszaélés egyrészt veszteséget okoz a telefonállomás tulajdonosának, másrészt joggal vált ki elégedetlenséget és dühöt a telefonkészülék használójában, mivel nem kapja vissza a neki járó pénzt, amire egyébként jogosult, ha például a központ kezelőjét hívja, vagy pedig visszaakasztja a kézibeszélőt a kapcsolás létrehozása előtt.
Az ilyenfajta visszaélés megvalósítására alkalmazott megoldás gyakran magát a telefonállomást is károsítja. A rongáló, illetve visszaélést elkövető személy gyakran javíthatatlanul megrongálja az összekötő kábelt és a kézibeszélőt. A tulajdonban okozott ezen károsodás kijavítása igen költséges, mind az alkatrészeket, mind a munkaidőt tekintve. Többnyire nagyvárosokban sokezer nyilvános telefonállomást rongálnak meg ilymódon a visszaélést elkövető vandálok. Feltételezhető, hogy a visszaélés értelmének megszüntetése révén a rongálok eltéríthetők szándékuktól, vagyis elvehető a kedvük attól, hogy megrongálják a telefonállomásokat.
A múltban egy biztosítékot helyeztek a telefonkészülék vezérlőáramkörébe, amelynek alkalmazása révén elérhető, hogy a tűs visszaélés megkísérlésekor ez a biztosíték kiég. Ilyen • · ·«··· · · ······· · ·· ·
- 4 megoldást ismertet az US 07/199,129 alapszámú és 1989.05.26-án benyújtott szabadalmi bejelentés. Ez a biztosíték elsősorban megelőzi a visszaélést azáltal, hogy lehetetlenné teszi korlátlan számú ingyen hívás kezdeményezését. A másik eredménye ezen megoldásnak, hogy ha egy ilyen kiégett biztosítékot tartalmazó telefonállomás kézibeszélőjét a hívó fél felemeli a hívás kezdeményezése céljából, akkor azt tapasztalja, hogy a telefonkészülék nem működik, mivel nem hallja a hívási hangot. Ebben az esetben a hívó feltételezhetően követi a felhasználásra vonatkozó tájékoztatót és nem használja a telefonkészüléket. A harmadik és legfontosabb eredmény abban van, ha a hívó akaratlanul is pénzérmét helyez egy olyan készülékbe, amelynek a biztosítéka kiégett, akkor a készülék ezt a pénzérmét neki adja vissza és nem a rongálónak. Következésképpen a visszaélés célja, illetve értelme ezen intézkedéssel megszüntethető. Mindazonáltal ezen megoldás eredményeként a biztosíték kiégése a telefonállomást működésképtelenné teszi és az újbóli üzembehelyezés előtt telefonszerelőt kell hívni annak érdekében, hogy pótolja a kiégett biztosítékot.
Az US 4,845,742 szabadalmi leírás egy másfajta megközelítést ismertet, aholis szigetelő transzformátort alkalmaznak annak érdekében, hogy a kézibeszélő hallgatóját és egy második szigetelő transzformátorral dinamikus mikrofonját elszigeteljék. A kézibeszélő hallgatójának elszigetelésére már ezt megelőzően régóta is alkalmaztak szigetelő transzformátort. Erre ad példát a GTE telefonállomás kézikönyv (Coin Telephoné Handbook, 476-201-100 fejezet 25-26. oldal, 1978. augusztus). Hasonlóképpen a hangkimenet elszigetelésére is már korábban is • ·· · *·*<·«··· • · · · · « · • ♦ ♦ · * · • · ····· · · ······· · · · ·
- 5 alkalmaztak szigetelő transzformátort (lásd például az US 199,129 számú szabadalmi bejelentés 21. ábrán alkalmazott segédhang kimenetet).
A szigetelésre alkalmazott jólismert szigetelő transzformátort felhasználása nem valósítható meg szénmikrofonnal, mivel a szénmikrofonok egyenárammal feszítendök elő. Ezen túlmenően az US 4,845,742 szabadalmi leírásban ismertetett szigetelő transzformátor esetében megköveteli a mikrofon állandó elszigetelését. A kézibeszélő jelenlétének vagy hiányának vizsgálatára vagy pedig a kézibeszélő hallgatójának hangerő szabályozására - az US 199,129 alapszámú szabadalmi bejelentésben ismertetett megoldás szerint - az a kívánatos, hogy megfelelő időközönként a mikrofont rákapcsolják vagy lekapcsolják, ahelyett, hogy állandóan elszigeteljék.
A fent körvonalazott hiányosságok miatt a találmánnyal célunk egy olyan megoldás kidolgozása, amelynek segítségével egyszerűbben és kevesebb költséggel lehet küzdeni a tűs visszaéléssel szemben és amely miatt nem kell állandóan telefonszerelőt hívni a telefonkészülék újbóli üzembehelyezése érdekében.
A találmánnyal további célunk olyan megoldás kidolgozása a tűs telefonvisszaélés leküzdésére, amely könnyen alkalmazható bármilyen fajtájú telefonállomáshoz, beleértve az elektromechanikus és az elektronikus telefonállomásokat.
A találmánnyal további célunk olyan megoldás kidolgozása tűs visszaélés leküzdésére, amely már a visszaélés megelőzését célzó biztosítékot tartalmazó elektronikus telefonállomásokhoz utólagosan alkalmazható.
• 44 44 « · 4 · · 4 4· • 4 · · · 44
A kitűzött cél elérése érdekében a találmány egyrészt eljárás, másrészt készülék a tűs visszaélés megelőzésére, amely csökkenti azon bosszúságforrások számát, amelyek elégedetlenséget váltanak ki a telefonkészülék használóiban.
Az 1989.05.26. napon benyújtott 07/199,129 US szabadalmi bejelentésben ismertetett elektronikus telefonvezérlő olyan áramkört tartalmaz, amely érzékeli a hurokáram veszteségét és ennek eredményeként a telefonkészülékben különböző műveleteket vált ki. Amint azt a találmány további részletes ismertetése során megadjuk, a találmány szerinti megoldás egyik kiviteli alakja esetében az ismert áramkörhöz egy földágat és két relés kapcsolót adunk. Ezek a relés kapcsolók és a már korábban is megvalósított beszédvonal relé működését szinkronizáltan vezéreljük annak érdekében, hogy a tűs visszaélést megelőzendő a kézibeszélő mikrofonját leválasztjuk telefon áramkörének további részeiről abban az esetben, ha a hurokáramban veszteséget érzékelünk.
A találmányt a továbbiakban a rajzon bemutatott kiviteli alak kapcsán ismertetjük részletesebben. A rajzon:
az l.ábra beszédvonallal, csengetővonallal és földvonallal telefonközponthoz csatlakoztatott érmés telefonállomás vázlata, a 2. ábra az 1. ábra szerinti telefonállomás kézibeszélőjének részletesebb elektromos bekötési rajza a telefonkészülék földeléséhez, valamint a működést ve7 a 3. ábra a 4. ábra az 5. ábra
Az 1. ábra érmés 2 • * 4· • · · « 4 «4
4 4 4 ·4 · 4444· 4·
444*444 * 4*4 zérlö áramkörökhöz, a telefonállomás A reléjének, valamint a kézibeszélö mikrofonját leválasztó reléket szinkronizáltan működtető találmány szerinti kapcsolási áramkör példaként! kiviteli alakjának kapcsolási elrendezése, a találmány szerinti megoldáshoz alkalmazható hurokáram veszteséget érzékelő áramkör, a találmánnyal együttesen alkalmazandó kézibeszélő hiányát kimutató áramkör.
telefonkészüléket mutat, amely 6 beszédvonalon, 8 csengetővonalon és 9 földvonalon át 4 telefonközponthoz csatlakozik. A 2 telefonkészülék 13 nyéllel öszszekapcsolt 11 mikrofonrészt és 12 hallgatórészt tartalmazó 10 kézibeszélővel van ellátva. Amint azt a 2. ábra kapcsán később ismertetjük, a 10 kézibeszélő 30 lakozik a 2 telefonkészülékhez. A 30 kábelben a kábellel csat11 mikrofonrészt és a 12 hallgatórészt a 2 telefonkészülékhez csatlakoz tató vezetékek, valamint a csatlakoztató vezetékeket védő flexibilis 31 kábelvédőt tartalmaz. A 2 telefonkészülék továb bá 14 nyomógombsort, 16 érmenyílást és 18 érmevisszaadó nyí lást tartalmaz.
Használaton kívül a 10 kézibeszélő behelyezett 19 tartóban nyugszik és közben rugóval előfeszített 20 kapcsolót tart lenyomva. Az 1. ábra a 2 telefonkészüléket a 20 kapcsoló megnyomott állapotában mutatja visszahelyezett 10 kézibeszélővel.
• · · · ·4 · · · · · « «·
44····· · ··4
- 8 Mikor a 10 kézibeszélőt felemelik a 19 tartóról, akkor a rugóval előfeszített 20 kapcsoló felenged és jelzi a 10 kézibeszélő felemelt állapotát. Ekkor a 4 telefonkészülék különböző amplitúdójú és polaritású váltakozó és egyenáramú feszültségeket bocsát a 6 beszédvonalon és 8 csengetővonalon át a 2 telefonkészülékre, amely ebből nyeri a működtetéséhez szükséges energiát a 10 kézibeszélő felemelt állapotában.
Egy hívás kezdeményezéséhez a telefonkészülék használója felemeli a 10 kézibeszélöt és kioldja ezáltal a 20 kapcsoló megnyomott helyzetét. A 2 telefonkészülék felemelt állapotba kerül és működtető energiát vesz a 6 beszédvonalról és a 8 csengetővonalról a hívás lebonyolításához. A hívó fél megvárja, amíg meg nem hallja a tárcsahangot és annak meghallása után pénzérmét helyez a 16 érmenyílásba és a 14 nyomógombsor felhasználásával tárcsázza a kívánt számot. A tárcsázott számot a 2 telefonkészülék továbbítja a 4 telefonközponthoz, amely megpróbálja a kapcsolatot létrehozni. A kapcsolat létrehozása után a hívó fél lebonyolítja a beszélgetést, majd utána a 10 kézibeszélőt visszahelyezi a 19 tartóba. Ekkor a 4 telefonközpontból kapott beszedési vagy visszatérítési jel hatására a 2 telefonkészülék a behelyezett pénzt vagy begyűjti, vagy visszatéríti.
Amikor a hívó pénzérmét helyez a 18 érmenyílásba és egy érmeelfogadó szerkezet az elfogadott érméket a 2 telefonkészülék pénzérméket visszatartó rekeszébe továbbítja. Ez a visszatartó rekesz azalatt az időszak alatt letétként visszatartja, amíg le nem telik az az időszak, amelyet fedez, és ezután a 4 telefonközpontból kiadott begyűjtési utasítás ha- • *4 · ···· ···· • 4 · · · r· • · · * ·Ί • t ··*·* «· ·«*···· · ** *
- 9 tására begyűjti.
A tűs visszaélés során a visszatartó rekeszt rövidre zárják és megakadályozzák a telefonközpontot abban, hogy érzékelje egy pénzérme jelenlétét és a kezdő díj befizetését, valamint lehetetlenné teszi, hogy vezérelje a pénzérmék begyűjtését vagy visszaadását. Ezen visszaélések továbbterjedésének megakadályozása érdekében a visszaélés módját és mikéntjét nem ismertetjük részletesebben. Általánosságban csupán annyit kívánunk megemlíteni, hogy a visszaélést elkövető személy a 10 kézibeszélő 11 mikrofonrészének táppontját földfeszültségre kapcsolja annak érdekében, hogy megszakítsa a 4 telefonközpont vizsgáló és vezérlő funkcióit és így végrehajthassa a visszaélést. A találmány szerinti megoldás megakadályozza a 4 telefonközpont vizsgáló és vezérlő funkcióinak megszakítását és ezáltal megelőzi az ilyenfajta visszaélést.
Amint azt már a 07/199,129 alapszámú US szabadalmi bejelentés is ismerteti, a 4 telefonközpontból érkező különböző egyenfeszültségeket és váltóáramú csengetőfeszültségeket a 2 telefonkészülék olyan működési utasításként értelmezi, amely vezérli működését. Az US 199,129 alapszámú bejelentés részleteiben ismerteti az erre alkalmas kisfogyasztású elektronikus vezérlőt és az ott ismertetett részleteket már ismertnek feltételezzük. A jelen találmány szemléltetésére bemutatott példaként! kiviteli alak ezen korábbi bejelentésben ismertetett áramkörrel együttesen használható, a jelen bejelentésben, valamint a jelen bejelentéssel egyidejűleg benyújtott 407,895 és 407,896 alapszámú US szabadalmi bejelentésekben ismertetett módosításokkal, amely módosításokat jelen bejelentés ismerte10 tése kapcsán ismertnek feltételezünk. Mindazonáltal a jelen találmány ezen ismertnek feltételezett módosításoktól vagy részletektől függetlenül bármely más nyilvános telefonállomás esetén is alkalmazható.
A 2. ábra a 10 kézibeszélőnek a 2 telefonkészülék házának belsejében elhelyezett 37 telefoncsatlakozóhoz való csatlakozását mutatja. A 30 kábel hajlékony 31 kábelvédőt tartalmaz, amely védi a 10 kézibeszélőt és a 2 telefonkészülékhez elektromosan csatlakozó vezetékeket. Amint azt a 2. ábra mutatja, a 31 kábelvédő földpontra csatlakozik. A 2. ábra ezt nem mutatja, azonban a 2 telefonkészülék házának további része is földpontra van csatlakoztatva.
Amint azt a 2. ábra részletesen mutatja, a mikrofont tartalmazó 14 mikrofonrész 32 és 33 vezetékekkel a 37 telefon- csatlakozó 7 és 8 pontjához csatlakozik. A 7 pont első mikrofonbontó SÍ kapcsolón át a rendszer földpontjára csatlakozik. A 8 pont második mikrofonbontó S2 kapcsolón át mikrofonbemenetre kapcsolódik. A hallgatót tartalmazó 12 mikrofonrész 34 és 35 vezetékekkel a 37 telefoncsatlakozó 9 és 10 pontjára csatlakozik. A 9 és 10 pontok a hallgatót 40 szigetelő transzformátorra csatlakoztatják, amely vezérli a 12 hallgatórész kimenetét és elektromosan leválasztja a 2 telefonkészülék egyéb elektromos áramköreit.
A bemutatott előnyös kiviteli alak esetében mind az SÍ, mind az S2 kapcsolók K6 relé érintkezőiként vannak kialakítva, és a K6 relé meghúzótekercseit a 3. ábra szemlélteti.
A 3. ábra a találmány szerinti megoldás további áramköri részleteit mutatja. A 6 beszédvonal táplálja a 2 telefonkészü • * ·
-lilék összegzési funkcióit megvalósító 42 összegző áramkört, beleértve a visszatartó rekesz vezérlését végző részeket, vagy pedig az egyéb 44 telefonvezérlő áramkört az A-relé S3 kapcsolójának helyzetétől függően. A 2. és 3. ábrán bemutatott SÍ és S2 mikrofonbontó kapcsolók szinkronizáltan vagy közel szinkronban működnek az A-relé S3 kapcsolójával. Amikor a 4 telefonközpont létrehozza a hurokáramot és ezt (a 4. ábrán bemutatott) 55 hurokérzékelő áramkör érzékeli, hajtóáramot bocsát a relé meghúzását előfeszítő Q9 tranzisztorra és ennek hatására +4 V feszültségről a Q9 tranzisztoron, valamint a K2 és K6 relék 45 és 46 tekercsén át és az A-relé S3 kapcsolóját úgy vezérli, hogy nyitott alapállapotban (N.O.), vagy a 3. ábrán bemutatott meghúzott helyzetben legyen. Ezzel egyidejűleg a mikrofonbontó relék Sí és S2 kapcsolóit úgy vezérli, hogy zárt alaphelyzetű beszélgetési helyzetben legyenek, azon áram eredményeként, amely a K6 relé 46 tekercsén át folyik. Amikor az 55 hurokérzékelő áramkör veszteséget érzékel a hurokáramban, akkor hajtóáramot bocsát az A-relét elengedő vezetéken át a Q10 tranzisztor bázisára, aminek hatására a +4 V-ról a Q10 tranzisztoron, valamint a K2 és K6 relék 47 és 48 tekercsein át áram folyik. Ennek eredményeként az A-relé S3 kapcsolója zárt alapállapotba (N.C.), vagyis elenegedett állapotba vált és a nyilvános telefonállomás begyűjtési üzemmódba kapcsolódik, amikoris alkalmas a pénzérmék begyűjtésére. Amikor az A-relé S3 kapcsolója zárt alaphelyzetben van, akkor a mikrofonbontó SÍ és S2 kapcsolókat úgy vezérli, hogy mindkettő nyitott legyen, vagyis a 11 mikrofonrészt lekapcsolja. Annak eredményeként, hogy ezen művelet során lekapcsolt hely zetben van a mikrofon, egyúttal a visszaélés elkövetésére alkalmas áramút is lekapcsolódik az áramkörről és lehetővé teszi a 4 telefonközpont pénzvisszatérítési vagy ellenőrzési funkcióinak rendes lebonyolítását. Következésképpen a hurokáram veszteségének érzékelését követő kapcsolások megakadályozzák a visszaélést.
A hurokáram veszteségét a 4. ábrán bemutatott áramkör érzékeli. A 4. ábra az 55 hurokérzékelő áramkör előnyös kiviteli alakját mutatja, azonban nyilvánvalóan más kialakítású áramkörök is megfelelő eredménnyel alkalmazhatók. Amint azt a 4. ábra mutatja, a 6 beszédvonal teljes hullámú 52 egyenirányítóra csatlakozik, amely D3, D4, D5 és D6 diódákat tartalmaz. Az 52 egyenirányító hurokérzékelés vezetéken át csatlakozik az 55 hurokérzékelő áramkörre. Amikor megszűnik a 6 beszédvonal táplálása, az 55 hurokérzékelő áramkör a hurokáram elvesztését jelző kimenőjelet bocsát a tápkimaradás jelű vezetékre. Ez a kimenőjel 65 vezérlőáramkörre csatlakozik, amely előnyösen az US 07/199,129 alapszámú bejelentésben ismertetett típusú. Egy ilyen áramkör alkalmazásával a 10 kézibeszélő visszahelyezett állapotában érzékelhető a hurokáram elvesztése, vagy pedig ha a 4 telefonközpont kinyitja a hurkot, begyűjtési, pénzvisszaadási vagy ellenőrzési funkció végrehajtása érdekében. Bármelyik esetben a 60 vezérlő áramkör kimenőjelet bocsát az A-relét elengedő vezetékre, amelynek hatására a 3. ábrán bemutatott A-relé S3 kapcsolója zárt alaphelyzetbe kerül és a mikrofonbontó SÍ és S2 kapcsolók bontanak. így tehát a 6 beszédvezeték rákapcsolódik a 42 összegző áramkörre és a 4 telefonközpont ilymódon befolyásolni tudja a 2 telefon készülék összegzési funkcióját. Ezzel egyidejűleg a mikrofon lekapcsolódik és így megbomlik a tűs visszaélés áramköre.
így tehát ha egy rongáló elhatározza, hogy megkísérli a tűvel való visszaélést, akkor nem tud korlátlan számban helyi beszélgetést végrehajtani, mivel a 4 telefonközpont nem engedélyez ilyen hívást, hacsak jelzést nem kap a kezdő díj bedobásáról. A továbbiakban egy hívó fél olyan telefonkészülék kézibeszélőjét emeli fel, amely tartalmazza a találmány szerinti megoldást és amelyen már megkísérelték a tűs visszaélés végrehajtását, de nem szakadt meg a vezeték, mégis lehet vele beszélgetést folytatni, még akkor is, hogyha a hangminőség valamelyest leromlik.
így tehát a rongáló egy későbbi időszakban visszatérve nem tudja kiszedni azokat a pénzérméket, amelyek összegyűltek a pénzvisszatartó rekeszben. Ezen túlmenőne ha a rongáló már megpróbálta a visszaélést valamely időleges földelő eszköz, például tű alkalmazásával és nem rongálta meg túlzottan a kézibeszélőt, akkor a tű eltávolítása után a telefonkészülék visszatér rendes működő állapotába. Végül ha a 10 kézibeszélőt tartósan megrongálta, akkor az 5. ábrán bemutatott áramkör segítségével egyszerűen diagnosztizálható és a megfelelő információ továbbítható a 4 telefonközpont felé. Általában véve ha az áramkör például a kézibeszélöt egy előírt ideig, például 10 másodperc időtartamig, hiányzóként érzékeli, akkor automatikusan jelentés továbbítható, amely jelzi a kézibeszélő hiányát .
Az 5. ábra 50 kézibeszélő érzékelő áramkört mutat, amely alkalmas arra, hogy érzékelje a 2 telefonkészülék 10 kézi beszélőjének elektromos lekapcsolódását. Az 50 kézibeszélő érzékelő áramkör szerkezetileg és működésében hasonló a 07/199,129 alapszámú US szabadalmi bejelentés 22. ábráján 430 hivatkozási jellel jelölt áramkörhöz. Az 5 kézibeszélő érzékelő áramkör a 11 mikrofon mikrofonbemenetéhez csatlakozik, kimenete pedig a 4. ábrán bemutatott 60 vezérlőáramkörre csatlakozik. Az 50 kézibeszélő érzékelő áramkör azt érzékeli, hogy kimutatható-e a 11 mikrofon impedanciája az áramkörben vagy sem és ezáltal érzékeli a 11 mikrofon jelenlétét vagy hiányát, anélkül, hogy erre külön vezetékre lenne szükség. Ezen érzékelés céljából csupán egy kisértékű egyenáramra van szükség. Ha a 11 mikrofon benne van az áramkörben, akkor a +V^ tápfeszültségről (4 V) egy 12,1 kohm értékű R55 ellenálláson át és a 11 mikrofonon át a föld felé áram folyik. Ebben-az esetben az U2F kapu bemenete alacsony feszültségen van és kimenete magas szintet mutat. A 11 mikrofon eltávolítása után a mikrofonbemenet megszakad és az R55 ellenállás az U2F kapu bemenetét magas feszültségre húzza és ezáltal a 60 vezérlőáramkörre csatlakozó kimenete alacsony szintre kerül és ezzel jelzi a rendellenességet. Az 50 kézibeszélő érzékelő áramkör továbbá hangerő szabályozóként működik a 12 hallgató rész számára. A 10 kézibeszélőn 23 nyomógomb van elrendezve (lásd az 1. ábrát), amely a 11 mikrofonnal sorbakapcsolt és a 10 kézibeszélőben elrendezett kapcsoló nyitását és zárását vezérli. Amikor a hívó fél egy rövid időszakra megnyomja ezt a 23 nyomógombot, akkor a kapcsoló megszakad, következésképpen az U2F kapubemenet magas szintre, míg kimenete alacsony szintre kerül. A vezérlőáramkör érzékeli az alacsony szintet és egy • · ·
Λ · * · • · · · · · · • · · ·
- 15 ellenállás hálózatot úgy vezérel, hogy megnövelje a 12 hallgatórész hangerejét.
Tűs visszaélés megkísérlése esetén az SÍ és S2 kapcsolók kinyitnak és ezáltal leválasztják a mikrofont. Következésképpen ha az 50 kézibeszélö érzékelő áramkör mikrofonbemenete megszakad, hasonlóképpen ahhoz az esethez, mikor a 10 kézibeszélőt és a 30 kábelt fizikailag is leválasztják a 2 telefonkészülékről kis értékű vagy semmi áram sem folyik át az R55 ellenálláson és a kézibeszélő hiányára utaló jelet bocsát a kézibeszélő elnevezésű vezetékre. Ezt a jelet a 4. ábrán bemutatott 60 vezérlőáramkör érzékeli. Ennek eredményeként a 4 telefonközpont értesíthető a visszaélésről a 07/199,129 alapszámú US szabadalmi bejelentésben ismertetett modem segítségével és ennek alapján ellenőrizhető a telefonkészülék, esetleges elfogható a visszaélés elkövetője és időben megjavítható a telefonkészülék.
A jelen találmány szerinti megoldás alkalmas mind a létező elektronikus, mind elektromechanikus telefonállomások utólagos kiegészítésére. Járulékosan olyan telefonkészülékekbe is beszerelhető, amelyek korábban biztosítékkal voltak ellátva és ezáltal szükségtelenné válik a telefonszerelő kihívása a biztosíték pótlása érdekében.
Claims (18)
1. Érmés telefonkészülék, amelynek kézibeszélőjében levő mikrofonját földpontra kapcsolódó elektromosan vezető kábelvédővel védett első és második vezeték kapcsolja készülékházhoz, azzal jellemezve, hogy a mikrofont csatlakoztató első vezetéke és a rendszer földpontja közé első és szelektíven vezérelhető első kapcsoló csatlakozik, amely első kapcsoló zárt állapotában a mikrofont földpontra kapcsolja a mikrofont bekötő második vezeték és a jelbemenet közé kapcsolt szelektíven vezérelhető második kapcsolót tartalmaz, amely második kapcsoló zárt állapotában a jelbemenetre kapcsolja, továbbá az első és második szelektíven vezérelhető hurokáram veszteség kimutatása esetén szelektíven nyitó és záró, valamint a mikrofont kívánalomnak megfelelően csatlakoztató és bontó egységet tartalmaz.
2. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a beszédvonal jeleit szelektíven vagy összegző áramkörről, vagy más, telefonkészülék vezérlő áramkörre kapcsoló szelektíven vezérelhető A-relét tartalmaz, aholis az első és második szelektíven vezérelhető kapcsoló és a szelektíven vezérelhető A-relé kapcsoló egymáshoz képest szinkronizált kapcsolatban van.
3. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy hurokáram veszteségérzékelő áramkört tartalmaz.
4. A 3. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az elsá és második szelektíven vezérelhető kapcsolókat hurokáram veszteség érzékelésének hatására a mikrofont bontó nyitott helyzetbe vezérlő egységet tartalmaz.
• ·
5. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az első és második szelektíven vezérelhető kapcsolók zárt állapotában a kézibeszélő vagy a kézibeszélö hangerő kapcsolójának nyitott állapotát érzékelő egységet tartalmaz.
6. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az első és második szelektíven vezérelhető kapcsoló reléérintkezőként van kialakítva.
7. A 2. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az első és második szelektíven vezérelhető kapcsoló reléérintkezőként van kialakítva.
8. A 7. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az első és második szelektíven vezérelhető kapcsolók, valamint a szelektíven vezérelhető A-relé kapcsoló tekercsei közös meghajtó áramkörre csatlakoznak.
9. Eljárás érmés telefonkészülék működtetésére, amely telefonkészülék beszédvonalon, csengetővonalon és földvonalon át telefonközponthoz csatlakozik és a telefonkészülék kézibeszélője a telefonkészülék házához elektromosan vezetőképes és földpontra csatlakoztatott kábelvédőn át csatlakozik, azzal jellemezve, hogy az eljárás során érzékeljük a hurokáram veszteségét, hurokáram veszteség érzékelése esetén a mikrofont lekapcsoljuk az érmés telefonkészülék egyéb részeiről és a mikrofon elektromos bontásával egyidejűleg a beszédvonalat összegező áramkörre csatlakoztatjuk.
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a telefonhíváshoz szükséges kezdődíj hívófél általi behelyezésének érzékelése után a mikrofon csatlakoztatásával • ♦· * «······· • · « · c · · • · · ♦ « · • · ····· · · ······· · ·· * egyidejűleg a beszédvonalat az egyéb telefonvezérlő áramkörökhöz csatlakoztatjuk.
11. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy modem segítségével értesítést küldünk a telefonközpontnak a visszaélésről.
12. Készülék visszaélés megelőzésére érmés telefonkészülékhez való utólagos beépítésre, amely telefonkészülék beszédvonalon, csengetővonalon és földvonalon át telefonközponthoz csatlakozik, és kézibeszélőjében levő mikrofonja elektromosan vezető és földpontra csatlakoztatott kábelvédőben elrendezett első és második vezetéken át a telefonkészülék házához csatlakozik, azzal jellemezve, hogy a készülék a mikrofont csatlakoztató első vezeték és a földpont közé kapcsolt első szelektíven vezérelhető kapcsolót tartalmaz, amely zárt állapotában a mikrofont földpontra kapcsolja, továbbá a mikrofont csatlakoztató második vezeték és jelbemenet közé szelektíven vezérelhető második kapcsoló csatlakozik, amely zárt állapotában a mikrofont a jelbemenetre csatlakoztatja, továbbá a beszédvonalat vagy összegző áramkörre, vagy más telefonvezérlő áramkörökre csatlakoztató szelektíven vezérlő harmadik kapcsolót és hurokáram veszteséget érzékelő áramkört, valamint az első és második szelektíven vezérelhető kapcsolókat, a mikrofont rákapcsoló és lekapcsoló állapotba vezérlő, valamint a harmadik szelektíven vezérelhető kapcsoló állapotát a beszédvonalat összegző áramkörre vagy más telefonvezérlő áramkörökre kapcsolását vezérlő egységet tartalmaz.
__________
13- A_12 - .igénypont. szerinti készülék, azzal jellemezve^ • · * · · « • · «···· * · «·«···· · «· 4 hogy a szelektíven vezérelhető első és második kapcsolók szinkronizáltan vagy lényegében szinkronizáltan vannak vezérelve annak érdekében, hogy a szelektíven vezérelhető harmadik kapcsolóval együttműködjenek.
14. A 13. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a szelektíven vezérelhető első és második kapcsolónak a szelektíven vezérelhető harmadik kapcsolóval közös meghajtó áramköre van.
15. A 13. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a szelektíven vezérelhető első, második és harmadik kapcsolók reléérintkezőkként vannak kiképezve.
16. A 12. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az első, második és harmadik szelektíven vezérelhető kapcsolókat vezérlő egység a mikrofon lekapcsolásához az első és második szelektíven vezérelhető kapcsolókat bontja és a szelektíven vezérelhető harmadik kapcsolót zárja annak érdekében, hogy hurokáram veszteség érzékelésének hatására az összegző áramkört a beszédvonalra kapcsolja.
17. A 16. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az első, második és harmadik szelektíven vezérelhető kapcsolókat vezérlő egység a mikrofon bekapcsolásához az első és második vezérelhető kapcsolókat zárja és hurokáram érzékelése vagy hívás kezdeményezéséhez szükséges összeg behelyezésének érzékelése után a szelektíven vezérelhető harmadik kapcsolót olyan helyzetbe hozza, hogy a telefonkészülék vezérlőáramkörét a beszédvonalra kapcsolja annak érdekében, hogy lehetővé tegye a hívás feldolgozását.
...............18. A.._1Z.„.igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, • ·»·· hogy a kézibeszélő hangerő kapcsolójának nyitott állapotát az első és második szelektíven vezérelhető kapcsolók zárt állapotában érzékelő egységet tartalmaz.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/407,899 US4989239A (en) | 1989-09-15 | 1989-09-15 | Method and apparatus for preventing pay telephone fraud and reducing handset vandalism |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU907281D0 HU907281D0 (en) | 1991-08-28 |
HUT59780A true HUT59780A (en) | 1992-06-29 |
Family
ID=23614009
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU907281A HUT59780A (en) | 1989-09-15 | 1990-09-10 | Method and device for preventing misuse of public station and reducing damage to telephone |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4989239A (hu) |
EP (1) | EP0417979A3 (hu) |
JP (1) | JPH088613B2 (hu) |
KR (1) | KR920702139A (hu) |
CN (1) | CN1050295A (hu) |
AU (1) | AU625952B2 (hu) |
BR (1) | BR9006911A (hu) |
CA (1) | CA2040407C (hu) |
DD (1) | DD295467A5 (hu) |
HU (1) | HUT59780A (hu) |
WO (1) | WO1991004627A1 (hu) |
Families Citing this family (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4989239A (en) * | 1989-09-15 | 1991-01-29 | Mars Incorporated | Method and apparatus for preventing pay telephone fraud and reducing handset vandalism |
US5283546A (en) * | 1991-05-13 | 1994-02-01 | Motorola, Inc. | Vandal-resistant call box |
US5907606A (en) * | 1996-01-17 | 1999-05-25 | Independent Technologies, Inc. | Telephone-line powered coin telephone chassis |
US5757896A (en) * | 1996-05-31 | 1998-05-26 | Lucent Technologies Inc. | Method and apparatus for preventing pin fraud on coin telephones that use battery reversal pulses to meter charges |
US5978460A (en) * | 1997-09-30 | 1999-11-02 | Lucent Technologies Inc. | Coin telephone data port protection |
US6072863A (en) * | 1998-04-01 | 2000-06-06 | Elcotel, Inc. | Apparatus for conditioning automatic coin validation signals, and method-of-use therefor |
US6104795A (en) * | 1998-12-04 | 2000-08-15 | Lucent Technologies Inc. | Method and apparatus for detecting and announcing pin fraud on coin telephones that use battery reversal pulses to meter charges |
CA2279684C (en) * | 1999-08-05 | 2007-05-15 | Vtech Communications, Ltd. | Method and apparatus for telephone call fraud detection and prevention |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3676597A (en) * | 1970-12-28 | 1972-07-11 | Bell Telephone Labor Inc | Coin telephone non-coin service |
US4039768A (en) * | 1976-05-26 | 1977-08-02 | Maley James B O | Pay telephone station monitor system |
FR2434529A1 (fr) * | 1978-08-21 | 1980-03-21 | App Automatiques Ste Fse | Dispositif anti-fraude pour poste telephonique |
US4837815A (en) * | 1986-06-26 | 1989-06-06 | Nynex Corporation | Armored cord handset |
JPS63175566A (ja) * | 1987-01-16 | 1988-07-19 | Tamura Electric Works Ltd | 公衆電話機 |
DE3715580A1 (de) * | 1987-05-09 | 1988-11-24 | Standard Elektrik Lorenz Ag | Schaltungsanordnung zur ueberwachung einer fernsprechanschlussleitung |
US4926458A (en) * | 1988-05-26 | 1990-05-15 | Mars Incorporated | Low power control apparatus for a coin operated telephone |
US4845742A (en) * | 1988-08-29 | 1989-07-04 | Wintel Service Corporation | Dynamic microphone handset and amplifier unit |
US4862494A (en) * | 1988-11-22 | 1989-08-29 | Mark Matheny | Anti-fraud device for use with a coin operated telephone instrument |
US4989239A (en) * | 1989-09-15 | 1991-01-29 | Mars Incorporated | Method and apparatus for preventing pay telephone fraud and reducing handset vandalism |
-
1989
- 1989-09-15 US US07/407,899 patent/US4989239A/en not_active Expired - Lifetime
-
1990
- 1990-09-06 EP EP19900309769 patent/EP0417979A3/en not_active Ceased
- 1990-09-10 KR KR1019910700466A patent/KR920702139A/ko not_active Application Discontinuation
- 1990-09-10 CA CA002040407A patent/CA2040407C/en not_active Expired - Fee Related
- 1990-09-10 AU AU64028/90A patent/AU625952B2/en not_active Ceased
- 1990-09-10 BR BR909006911A patent/BR9006911A/pt unknown
- 1990-09-10 WO PCT/US1990/005086 patent/WO1991004627A1/en active Application Filing
- 1990-09-10 HU HU907281A patent/HUT59780A/hu unknown
- 1990-09-10 JP JP2513737A patent/JPH088613B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1990-09-14 DD DD90344005A patent/DD295467A5/de not_active IP Right Cessation
- 1990-09-15 CN CN90107720A patent/CN1050295A/zh active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CA2040407C (en) | 1995-11-21 |
EP0417979A2 (en) | 1991-03-20 |
AU625952B2 (en) | 1992-07-16 |
BR9006911A (pt) | 1991-12-17 |
JPH088613B2 (ja) | 1996-01-29 |
CA2040407A1 (en) | 1991-03-16 |
US4989239A (en) | 1991-01-29 |
AU6402890A (en) | 1991-04-18 |
DD295467A5 (de) | 1991-10-31 |
JPH04501948A (ja) | 1992-04-02 |
HU907281D0 (en) | 1991-08-28 |
WO1991004627A1 (en) | 1991-04-04 |
KR920702139A (ko) | 1992-08-12 |
EP0417979A3 (en) | 1992-05-13 |
CN1050295A (zh) | 1991-03-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4777647A (en) | Pay station telephone interface | |
CA1272530A (en) | Toll telephone system and method for maintaining or initiating loop current after resuming onhook condition | |
US6144722A (en) | System and method for programmable telephone subscriber line test in ring mode | |
US4916733A (en) | Pay station telephone call answer supervision apparatus | |
US4924497A (en) | Pay station telephone interface circuits | |
US4860346A (en) | Telephone system and method operated from central office loop current | |
HUT59780A (en) | Method and device for preventing misuse of public station and reducing damage to telephone | |
US3863036A (en) | Telephone subscriber loop ground current detection circuit | |
US4926468A (en) | Pay station telephone coin box apparatus | |
TW381389B (en) | Method and apparatus for preventing pin fraud on coin telephones that use battery reversal pulses to meter charges | |
US4926469A (en) | Pay station telephone call routing apparatus | |
US4860345A (en) | Telephone system and method operated from central office loop current | |
US3737576A (en) | On-premise paystation adapter | |
CA1272819A (en) | Intelligent toll telephone system and method | |
US5022073A (en) | Pin fraud and shock prevention system | |
US2765366A (en) | Fraudulent ground corrective for coin collector circuit | |
CA1148676A (en) | On-hook/off-hook status check circuit | |
JPS62295555A (ja) | 公衆電話機 | |
JPS6342606Y2 (hu) | ||
US4139736A (en) | Central office coin repeater modification circuit | |
EP0776117B1 (fr) | Dispositif de protection d'une installation téléphonique contre la foudre | |
US1222077A (en) | Fraud-detecting telephone toll system. | |
JP3567188B2 (ja) | 電話装置 | |
US4358639A (en) | Permanent signal holding module | |
JPH0678351A (ja) | 電話交換装置 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee |