HUT57819A - Chemical light signal - Google Patents
Chemical light signal Download PDFInfo
- Publication number
- HUT57819A HUT57819A HU91239A HU23991A HUT57819A HU T57819 A HUT57819 A HU T57819A HU 91239 A HU91239 A HU 91239A HU 23991 A HU23991 A HU 23991A HU T57819 A HUT57819 A HU T57819A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- light
- fluorescent material
- indicator according
- wavelength
- visible light
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F21—LIGHTING
- F21K—NON-ELECTRIC LIGHT SOURCES USING LUMINESCENCE; LIGHT SOURCES USING ELECTROCHEMILUMINESCENCE; LIGHT SOURCES USING CHARGES OF COMBUSTIBLE MATERIAL; LIGHT SOURCES USING SEMICONDUCTOR DEVICES AS LIGHT-GENERATING ELEMENTS; LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- F21K2/00—Non-electric light sources using luminescence; Light sources using electrochemiluminescence
- F21K2/06—Non-electric light sources using luminescence; Light sources using electrochemiluminescence using chemiluminescence
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C49/00—Ketones; Ketenes; Dimeric ketenes; Ketonic chelates
- C07C49/587—Unsaturated compounds containing a keto groups being part of a ring
- C07C49/753—Unsaturated compounds containing a keto groups being part of a ring containing ether groups, groups, groups, or groups
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09K—MATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
- C09K11/00—Luminescent, e.g. electroluminescent, chemiluminescent materials
- C09K11/06—Luminescent, e.g. electroluminescent, chemiluminescent materials containing organic luminescent materials
- C09K11/07—Luminescent, e.g. electroluminescent, chemiluminescent materials containing organic luminescent materials having chemically interreactive components, e.g. reactive chemiluminescent compositions
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C2603/00—Systems containing at least three condensed rings
- C07C2603/02—Ortho- or ortho- and peri-condensed systems
- C07C2603/54—Ortho- or ortho- and peri-condensed systems containing more than five condensed rings
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Electromagnetism (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Luminescent Compositions (AREA)
- Investigating Or Analysing Materials By The Use Of Chemical Reactions (AREA)
- Mixers With Rotating Receptacles And Mixers With Vibration Mechanisms (AREA)
Description
A jelen találmány tárgya olyan vegyi fényjelző, amely a nem látható tartományban sugároz és a látható tartományban kisugárzott fénye a minimálisra csökkentett.
Vegyi fényjelzőket régóta alkalmaznak. Az ilyen fényjelzők általában fényátbocsátó vagy áttetsző tartóelemben elhelyezett kemilumineszcens folyadékot tartalmaznak. A fényjelző általában zárt, rugalmas külső tartállyal van ellátva, amelyben a kemilumineszcens keverék komponensei egymástól törékeny válaszfallal vannak elválasztva. Elhelyezhetők a komponensek például üveg vagy műanyag ampullákban. Ha a tartóelemet meghajlítjuk, a törékeny falak széttörnek és a kemilumineszcens keverék komponensei egymással érintkezésbe lépve fénysugárzást bocsátanak ki a tartóelem falán át. Ilyen vegyi fényjelző berendezést ismertet többek között a 4.379.320 számú USA szabadalmi leírás.
A kemilumineszcens keverékek többnyire olyan kemilumineszcens vegyületet például oxalát diésztert tartalmaznak, amely reakcióba lép egy peroxid komponenssel, általában hidrogénperoxiddal és egy fluoreszkáló anyaggal, amelyet a kemilumineszcens reakció aktivál. A keverék tartalmazhat katalizátorokat vagy aktivátoranyagokat, általában a peroxiddal kombinálva és többnyire valamennyi komponens folyadék formában, oldószerben oldva van jelen.
A vegyi fényjelzők egy igen hatékony fajtája, amelyet elsősorban katonai célokra használnak, olyan fluoreszkáló anyagot tartalmaz, amely a spektrum infravörös tartományában, azaz 700 nanométer vagy annál nagyobb hullámhosszon su• · · ·«· · · • · · · · · · • ··· « ··· · · · • · ·· ······ ♦ ··· ·· · · · · gároz. Ilyen fényjelzőket elsősorban olyan területek felderítésére használják, ahol a felderítés vagy behatolás tényét észrevétlenül kell tartani. Az ilyen jelzők, minthogy csak infravörös tartományban sugároznak, csupán infravörös megfigyelőkészülékekkel észlelhetők.
Infravörös vegyi fényjelzők leírása található például a 3.539.794, a 3.729.425, 3.893.938 vagy a 4.814.949 számú USA szabadalmi leírásokban. Ezek a berendezések általában a fent leírthez hasonlóan működnek: a kérnilumineszcens keverék komponensei többnyire üvegampullákban vannak elhelyezve és az egyik ampullában oxalát és infravörös tartományban fluoreszkáló anyag oldata, a másik ampullában pedig peroxid és katalizátor van. A célnak megfelelő oldószerek t-butil ftalátok vagy butilbenzoátok önmagukban vagy t-butil alkohollal keverve. Számos infravörös tartományban fluoreszkáló anyag leírása található a 3.630.941 számú USA szabadalmi leírásban .
Az ilyen infravörös tartományban sugárzó vegyi fényjelzők gyártása során alapvető problémát jelent, hogy a készülékek észlelhető mennyiségű látható fényt is kibocsátanak, ami a készülék felhasználásának hatékonyságát jelentősen rontja. A látható fény kisugárzása általában szennyező nyomelemek jelenlétének tulajdonítható. A nyomelemek általában az infravörös tartományban fluoreszkáló anyag vagy annak gyártása során felhasznált egyéb vegyületek származékai.
Korábban a látható fény kibocsátásának csökkentésére a fluoreszkáló anyagot próbálták tovább tisztítani, például • ·
- 4 többszörös rekrisztallizációval vagy egyéb módon, annak érdekében, hogy eltávolítsák a szennyezőket.
Kísérleteztek azzal is, hogy a vegyi fényjelző készülékekben igen nagy koncentrációban használtak infravörös tartományban fluoreszkáló anyagokat, annak érdekben, hogy a látható fénysugárzás önelnyelődését érjék el.
Mindkét fent ismertetett próbálkozás a látható fény kibocsátásának csökkentésére meglehetősen drágának bizonyult és emellett a probléma megoldása sem sikerült ily módon. Bármilyen tiszta fluoreszkáló anyagot alkalmaztak és bármilyen nagy koncentrációban helyezték el az infravörös fluoreszkáló anyagot, a látható tartományban történő sugárzást nem sikerült teljesen kiküszöbölni. Emellett a nagy koncentrációban felhasznált infravörös fluoreszcens, szemben a látható fénysugárzást okozó szennyezőkkel, hajlamot mutatott az oldatból történő kicsapódásra egy bizonyos idő után, aminek következtében a korábbinál is nagyobb mennyiségű látható fénysugárzás lépett fel.
A jelen találmánnyal tehát olyan vegyi fényjelző kialakítása a célunk, amely infravörös tartományban sugároz, nem bocsát ki látható sugárzást és gazdaságosan előállítható.
A kitűzött feladatot olyan vegyi fényjelzővel oldottuk meg, amely fényátbocsátó vagy áttetsző tartóelem belsejében elhelyezett, peroxidot tartalmazó kemilumineszcens komponenssel aktivált, infravörös tartományban fluoreszkáló anyagot tartalmazó kemilumineszcens keveréket, valamint a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzás hűl• · • · ·· ··«··· · »·· ·· ·· · · ·
- 5 lámhosszát módosítani vagy elnyelni képes anyagot tartalmaz.
A fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzás hullámhosszát módosítani vagy elnyelni képes anyag a kérnilumineszcens keveréket befogadó tartóelem falait alkotó műanyagban vagy a tartóelemet körülvevő műanyag hüvelyben lehet diszpergált formában jelen.
Az infravörös tartományban fluoreszkáló anyag célszerűen 16,17-dialkoxi-violanttron, amelynelk általános képlete (I) , ahol R és R1 egyenként 1-18 szénatomot tartalmazó alkilcsoportok, amelyek lehetnek decilcsoportok vagy hexilcsoportok.
A fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzás hullámhosszát módosítani vagy elnyelni képes anyag lehet két színező anyag vagy pigment, adott esetben oldott állapotban. Alkalmazható adott esetben ilyen célra nem látható tartományban fluoreszkáló anyag vagy olyan anyag, amely infravörös sugárzást bocsát ki.
A látható fénysugárzás hullámhosszát módosítani vagy elnyelni képes anyag jelen lehet a kemilumineszcens keverékben diszpergált formában, például szemcsékként vagy oldott formában.
Maga a fényjelző célszerűen cső alakú.
A találmány szerinti vegyi fényjelzőben a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzás hullámhossz módosítására vagy elnyelésére alkalmazott anyag azonban nem csupán a látható fényt kell abszorbeálja vagy eltolja, hanem ezen kívül át kell engedje a fluoreszkáló anyag által kibo• · · · · · · • · · · · ··· · · · · ··· • ·· ······ · * · · · · · · csátott infravörös sugárzást is, célszerűen a legkisebb abszorpció nélkül. Az ilyen célra felhasználható anyagok általában festékek, illetve pigmentek, amelyek önmagukban nem fluoreszkáló anyagok. Ezek lehetnek szervesek vagy szervetlenek és célszerűen nem bocsátanak ki látható sugárzást, azaz amennyiben fluoreszkáló anyagok, nem lehetnek olyanok, amelyek a spektrum látható részében sugároznak, akár az infravörös sugárzás, akár egyéb hatás következtében. Még kedvezőbb, ha a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzás hullámhosszát módosító vagy elnyelő anyag önmaga is infravörös sugárzást bocsát ki látható fény hatására.
Ilyen célra jól alkalmazható anyagok például a nigrozinek, olajban oldható azo-, diazóvegyületek, antrakinonok, pirazolonok, quinoftalonok, quirolinek, ftaloperinonok, kadmiumpigmentek, vasoxidok, kobalt-aluminátok, fekete spinelek, krómoxid zöldek, vas-ammónium-ferrocianidok, ultramarin kékek, ftalocianinok, nikkel-azo sárgák, karbazolibolyák, karból feketék, gyöngyfényű pigmentek, fémpelyhes pigmentek, napfényre fluoreszkáló pigmentek, színkoncentrátumok vagy hasonlók, illetve ezek keverékei.
Ha ilyen hullámhossz módosító vagy elnyelő anyagot szilárd formában alkalmazunk, akkor annak szemcsenagysága nagyobb kell legyen, mint 2 yum.
Olyan anyagok, amelyek nem csupán elnyelik a látható fényt, de ennek hatására infravörösen sugároznak is, például a cink-szulfid, a cink-szelenid és cink, a germanit üveg, szennyezett germánium, n-típusú szilícium, borítású • · • · · · · · · • ··« · ··· ··· • · ·· ······ · ··· ·· · · · · ·
- 7 szilícium, arzénnal szennyezett szilícium stb (lásd Applied Optics, 5. kötet, 12. szám, 1899-1901 oldalak, 1966. december) .
Az elnyelő vagy hullámhossz módosító anyag alkalmazott mennyisége 0,5-10 tömegszázalék lehet a polimer vagy oldat tömegéhez viszonyítva, amelyben diszpergáljuk vagy oldjuk, vagy amelyre felvisszük, célszerűen 1-7,5 tömegszázalék mennyiségben. Az anyagot elhelyezhetjük a tartóelem falában is, amely - mint mondottuk - átlátszó vagy fényátbocsátó műanyag, célszerűen poliolefin: polietilén, polipropilén stb. A összekeverést ismert módon, például por vagy granulátum alakban lehet elvégezni, amikor is az összekevert port vagy granulátumot őröljük, Banbury-keverőben keverjük, és formázzuk, öntjük, vagy extrudáljuk a megfelelő tartóelem kialakítása érdekében. A tartóelem lehet burkolat, hüvely, cső, kapszula stb. A tartóelem vastagságától függ a diszpergálandó anyag mennyisége, azaz minél vastagabb a fal, annál kisebb koncentráció szükséges. A lényeg, hogy a kívánt optikai sűrűséget fenntartsuk a látható fény spektrumának tartományában. Ha a fényelnyelő vagy hullámhossz módosító anyagot hüvelyszerű tartóelembe helyezzük, az infravörös tartományban fluoreszkáló anyagot tartalmazó kemilumineszcens keveréket befogadó tartóelem köré vagy abba illeszthető, ha a hüvely körülveszi a tartóelem teljes felületét. Ha az anyagot borítás formájában alkalmazzuk, a tartóelemet egy vagy több rétegben kell az adott anyaggal beborítani.
Tekinttel arra, hogy látható sugárzás az infravörös ké-
- 8 szülékeknél fordítottan arányos az infravörösen fluoreszkáló anyag koncentrációjával, a látható sugárzást elnyelő vagy hullámhossz módosító anyag koncentrációját eszerint kell meghatározni, azaz az infravörösen fluoreszkáló anyag koncentrációja csökken, a kibocsátott látható fénysugárzás növekszik. Ha az infravörösen fluoreszkáló anyag mennyisége mintegy 0,3 tömegszázalék az oxalát komponensben, rendkívül kismennyiségű fényelnyelő vagy hullámhosszmódosító anyag koncentráció is elegendő. Egy 50 mii vastagságú falban ekkor 0,5 tömegszázalék mennyiség is elegendő. Ha az infravörösen fluoreszkáló anyag mennyisége 0,5-2 tömegszázalék, mintegy 2 súlyszázalék fényelnyelő vagy hullámhosszmódosító anyag alkalmazása szükséges egy ugyanilyen vastagágú falban.
Az infravörös tartományban fluoreszkáló anyagok a (I) általános képlettel írhatók le, ahol R és R1 egyenként 1-18 szénatomot tartalmazó alkilcsoportot jelentenek. Emellett alkalmazható dietiloxatrikarbocianin fluoreszkáló anyagok is.
A találmány további részleit kiviteli példák segítségével ismertetjük. A példák természetesen csak a találmány bemutatására szolgálnak és a fényjelző az itt bemutatottakan kívül még számtalan formában megvalósítható a csatolt igénypontok által meghatározott oltalmi körön belül.
A vizsgálatokat 152,4 mm (6 inch) hosszú csövekbe elhelyezett fényjelzőkkel végeztük. Azokban az esetekben, amikor a cső falában volt a diszpergált fényelnyelő vagy hullámhossz módosító anyag, polietilén pelletekhez adtuk hozzá, • · · · · · · • ··· · · · · ··· • · ·· ······ · ··· ·· ·· · · ·
- 9 összekevertük és extrudáltuk cső formára. A példákban alkalmazott szabványos kifejezést a kereskedelmi forgalomban kapható kérnilumineszcens keverékekre alkalmazzuk. Az alkalmazott infravörös tartományban sugárzó anyag minden esetben 16,17-dideciloxi-violantron (DDV) volt.
1.példa
A névleges koncentráció 50%, 40%, 30% és 20 %-ának megfelelő koncentrációjú oldatok elérése érdekében fluoreszkáló anyagtól mentes oxalát oldattal hígítjuk a standard infravörös fényt kibocsátó vegyi fényjelző készülék normál oxalát komponensét, amely 0,377 % DDV-t tartalmaz. A keletkezett oxalát oldatokat
a) átlátszó egyik végén lezárt 150 mm átmérőjű polietilén csövekbe és
b) 2 tömegszázalék diszpergált Radiant K 600 39 fluoreszkáló, kék színezéket tartalmazó, azonos méretű műanyag csövekbe helyezzük.
Ezenkívül a nem hígított (100%) oxalát oldattal ugyanezt elvégezzük. Mindegyik készüléket standard peroxid oldattal aktiváljuk, majd 1 perc elteltével mérjük a látható fényt. Az eredmények az alábbi I. táblázatban vannak összegyűjtve. Az átlátszó csőből kilépő látható fény vörös, a kékre színezett csőből kilépő látható fény pedig kékes-fehér színű.
·· · ·· • · · · • · · · · · · • · ·· ······ · ··· ·· ·· · ··
I. táblázat | |
DDV koncentráció (a névleges koncentráció %-a) | Látható fény (fénysűrűség; foot-lambert X10-2) (Mindectvikből 2 minta) |
áttetsző cső kékcső
100 | 0,136 0,17 | 0,00 0,00 |
50 | 0,544 | 0,00 |
0,51 | 0,00 | |
40 | 0,68 | 0,00 |
0,748 | 0,00 | |
30 | 0,815 | 0,034 |
0,918 | 0,00 | |
20 | 0,45 | 0,102 |
0,50 | 0,068 |
Szemmel látható, hogy a polietilén cső falában lévő kék színezék eredményesen és hatásosan akadályozza meg a látható fény kilépését a készülékből. A készülék további előnye, hogy az infraförös fluoreszkáló anyag koncentrációjának 40 %-ra történő csökkenésével azonos hatást elérhetünk a kék színezék jelenlétével is. A teljes infravörös fény minden esetben lényegében egyenlő.
2. példa
Összetett polimerekből egy sorozat polietilén hüvelyt készítünk. A polimer gyantához színezéket adunk, keverjük,
Γ
• · · • · majd pelletekké extrudáljuk. A pelleteket ismét extrudáljuk, majd tokokká öntjük. A hüvelyek színűket illetően egységesek. Azonos színezéket használunk, mint az 1. példában. Az egyik végén lezárt hüvelybe töltött, 0,128 5 DDV-t tartalmazó normál oxalátoldatot normál peroxid oldattal aktivizáljuk. A látható fényt egy és öt perccel az aktiválás után egy fotókópiás szűrővel ellátott VB 1/4 típusú Spectra Spot Meter műszerrel megmérjük. Az eredmények az alábbi II. táblázatban vannak összefoglalva.
II. táblázat
Látható fény (fénysűrűség; foot-lambert X10-2) (Mindegyikből 2 minta) áttetsző hüvely kék hüvely perccel az aktiválás
Után 0,748 0,034 perccel az aktiválás után 0,042 0,00
Minden hüvely megfelel a sugárzási követelményeknek. A látható fény áteresztésével kapcsolatos követelményeknek csak a kék hüvely felel meg.
3. példa
Az 1. példa szerinti eljárást megismételjük, azzal a különbséggel, hogy a tesztelt készülékeket a 4.814.949 számú • · ··
USA szabadalmi leírás alapján állítjuk elő. A készülékek kör alakúak. Az egyik készülék mintegy 15 % koncentrációjú, 3 tartalmazó kék színű polipropilén lemezből, míg a második készüléket átlátszó polipropilén lemezből akatítjuk ki. Aktiválás alatt az átlátszó poliproki, melyet a sötétséghez szokott szem nagyon jól lát. A látható fényt
0.09·10-2 foot-lambert fénysűrűségnél vizsgáljuk.
A kék színű polipropilén lemezből készült készüléket vizsgáljuk.
4-13. példa
Az
1. példa szerinti eljárást megismételve, a kék szinezéket különféle színezékekkel és festétekkel helyettesítjük. Az eredmények lényegében megegyeznek az 1. példában nyertekével.
4) | Dayglo kék | 10) | Króm-oxid zöld |
5) | Ftalo kék (A) | 11) | Nikkel-aro sárga |
6) | Ultramarin kék (A) | 12) | Karbazol ibolya szín (A) |
7) | Kobalt kék | 13) | Bizmut-oxiklorid |
8) | Szénfekete (2M*) | 14) | Cink-szulfid** |
9) | Ca/Hg-szulfid | 15) | Cink-szelenid** |
szilárd oldat | és cink |
részecskék - 2 mikron átmérőjűek - a kemiluminescens keverék oxalát komponensében vannak diszpergálva
(A) **
- 13 a kérniluminescens keverék oxalát komponensében vannak oldva a készülék infravörös emissziója erősebb, mintha a DDV az IR fluoreszkáló anyagot egyedül alkalmaznánk.
« «<« ·· · ·♦ • · · · · · · • ··· « · · · ··· • · · · ······ · «·· ·· ·· · ··
- 14 Szabadalmi igénypontok
Claims (14)
- Szabadalmi igénypontok1. Vegyi fényjelző fényátbocsátó vagy áttetsző tartóelem belsejében elhelyezett, peroxidot tartalmazó kemilumineszcens komponenssel aktivált, infravörös tartományban fluoreszkáló anyagot tartalmazó kemiluminescens keverékkel, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzás elnyelni, vagy hullámhosszát módosítani képes anyagot tartalmaz.
- 2. Az 1. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzást elnyelni vagy hullámhosszát módosítani képes anyag a kemiluminescens keveréket befogadó tartóelem falát alkotó műanyagban diszpergált formában van jelen.
- 3. Az 1. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzást elnyelni vagy hullámhosszát módosítani képes anyag a kemiluminescens keveréket befogadó tartóelemet körülvevő műanyag hüvelyben diszpergált formában van jelen.
- 4. Az 1-3. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag 16,17-dialcoxi-violantron.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag (I.) általános képletű vegyület, ahol R és R1 jelentése 1-18 szénatomos alkilcsoport.
- 6. Az 5. igénypont szerinti fényjelző, azzal jelle- ·· · ·· • · » · · · · • ··» · « · ♦ ··· • · ·· ♦····* · ··· ·· * · · · ·- 15 mezve, hogy (I.) általános képletben az R és R1 jelentése decilcsoport.
- 7. Az 5. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy az (I.) általános képletben az R és R1 jelentése hexilcsoport.
- 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzást elnyelő vagy hullámhosszát módosító anyag kék színező anyag.
- 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy cső alakú.
- 10. Az 1. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzást elnyelő vagy hullámhosszát módosító anyag nem látható tartományban fluoreszkáló anyag.
- 11. Az 1. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzást elnyelő vagy hullámhosszát módosító anyag infravörös sugárzást kibocsátó anyag.
- 12. Az 1. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzást elnyelő vagy hullámhosszát módosító anyag a kemiluminescens keverékben diszpergált formában van jelen.
- 13. A 12. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzást elnyelő vagy hullámhosszát módosító anyag diszpergált részecskék formájában van jelen.
- 14. A 12. igénypont szerinti fényjelző, azzal jellemezve, hogy a fluoreszkáló anyag által kibocsátott látható fénysugárzást elnyelő vagy hullámhosszát módosító anyag oldatban lévő festék vagy pigment.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US47830890A | 1990-02-12 | 1990-02-12 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU910239D0 HU910239D0 (en) | 1991-08-28 |
HUT57819A true HUT57819A (en) | 1991-12-30 |
Family
ID=23899389
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU91239A HUT57819A (en) | 1990-02-12 | 1991-01-23 | Chemical light signal |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0489219A1 (hu) |
JP (1) | JPH04214790A (hu) |
KR (1) | KR910015815A (hu) |
AU (1) | AU7096591A (hu) |
BR (1) | BR9100583A (hu) |
CA (1) | CA2036008A1 (hu) |
FI (1) | FI910657A (hu) |
HU (1) | HUT57819A (hu) |
IE (1) | IE910436A1 (hu) |
IL (1) | IL96945A0 (hu) |
NO (1) | NO910538L (hu) |
NZ (1) | NZ237051A (hu) |
PT (1) | PT96707A (hu) |
RU (1) | RU1838718C (hu) |
TR (1) | TR27132A (hu) |
YU (1) | YU23891A (hu) |
ZA (1) | ZA911008B (hu) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BE1002483A6 (fr) * | 1989-06-20 | 1991-02-26 | Continental Photo | Solution chimiluminescente a base de perylene substitue. |
US7540621B2 (en) * | 2003-09-26 | 2009-06-02 | Formaglow Ltd | Multi-shape and multi-color chemiluminescent device |
EP2198195A4 (en) * | 2007-09-13 | 2011-12-14 | Cyalume Technologies Inc | INFRARED LIGHTING SYSTEM AND DEVICE |
US9303820B2 (en) | 2008-10-14 | 2016-04-05 | Harris Richard Miller | Chemiluminescent aerosol spray |
US9488335B2 (en) * | 2013-04-11 | 2016-11-08 | The Boeing Company | Electromagnetic radiation shielding assembly |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3630941A (en) * | 1968-09-03 | 1971-12-28 | American Cyanamid Co | Infrared fluorescing systems |
US4379320A (en) * | 1981-02-19 | 1983-04-05 | American Cyanamid Company | Chemical lighting device |
-
1991
- 1991-01-10 EP EP91100266A patent/EP0489219A1/en not_active Withdrawn
- 1991-01-15 IL IL96945A patent/IL96945A0/xx active IP Right Grant
- 1991-01-23 HU HU91239A patent/HUT57819A/hu unknown
- 1991-02-07 TR TR00122/91A patent/TR27132A/xx unknown
- 1991-02-08 PT PT96707A patent/PT96707A/pt not_active Application Discontinuation
- 1991-02-08 NZ NZ237051A patent/NZ237051A/en unknown
- 1991-02-08 CA CA002036008A patent/CA2036008A1/en not_active Abandoned
- 1991-02-08 BR BR919100583A patent/BR9100583A/pt not_active Application Discontinuation
- 1991-02-08 JP JP3037718A patent/JPH04214790A/ja active Pending
- 1991-02-11 RU SU914894432A patent/RU1838718C/ru active
- 1991-02-11 IE IE043691A patent/IE910436A1/en unknown
- 1991-02-11 NO NO91910538A patent/NO910538L/no unknown
- 1991-02-11 FI FI910657A patent/FI910657A/fi not_active Application Discontinuation
- 1991-02-11 AU AU70965/91A patent/AU7096591A/en not_active Abandoned
- 1991-02-11 ZA ZA911008A patent/ZA911008B/xx unknown
- 1991-02-11 KR KR1019910002412A patent/KR910015815A/ko not_active Application Discontinuation
- 1991-02-11 YU YU23891A patent/YU23891A/sh unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
YU23891A (sh) | 1994-01-20 |
HU910239D0 (en) | 1991-08-28 |
IE910436A1 (en) | 1991-08-14 |
FI910657A (fi) | 1991-08-13 |
FI910657A0 (fi) | 1991-02-11 |
ZA911008B (en) | 1991-11-27 |
PT96707A (pt) | 1992-12-31 |
TR27132A (tr) | 1994-11-09 |
AU7096591A (en) | 1991-08-15 |
NO910538D0 (no) | 1991-02-11 |
BR9100583A (pt) | 1991-10-29 |
NZ237051A (en) | 1992-01-29 |
IL96945A0 (en) | 1992-03-29 |
KR910015815A (ko) | 1991-09-30 |
RU1838718C (ru) | 1993-08-30 |
JPH04214790A (ja) | 1992-08-05 |
EP0489219A1 (en) | 1992-06-10 |
NO910538L (no) | 1991-08-13 |
CA2036008A1 (en) | 1991-08-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0061558B1 (en) | Chemiluminescent device | |
JP2005502047A (ja) | 酸化剤指示薬 | |
CA2731729C (en) | Pressure activatable chemiluminescent system useful for covert intrusion detection | |
HUT57819A (en) | Chemical light signal | |
JPS5937039B2 (ja) | シンチレ−タ−物体およびその製造方法 | |
JPWO2006109726A1 (ja) | 電離放射線吸収線量測定用組成物およびその用途 | |
Mendenhall | Chemiluminescence Techniques for the Characterization of Materials [New Analytical Methods (41)] | |
JP4190212B2 (ja) | フォトクロミック材料及びこれを用いたカラー線量計 | |
US20070117208A1 (en) | Radiation exposure history indicator | |
KR940023313A (ko) | 전계 발광(bl) 소자 | |
CN106634971B (zh) | 一种高灵敏的x射线探测发光材料制备 | |
JPS61196204A (ja) | 光学フイルタ | |
JPH0584465B2 (hu) | ||
Saatsakis et al. | Luminescence efficiency of Zn-Cu-In-S/ZnS quantum dot films | |
CN103076506B (zh) | 电磁辐射源指示液及指示材料的制备、使用方法 | |
Glenn et al. | Tissue Preparation for Liquid Scintillation and Gamma Counting—the Counting Processes | |
GB1561530A (en) | Photoluminescent materials | |
JP2005008754A (ja) | フォトクロミック組成物及びそれを用いた放射線インジケータ | |
US3590003A (en) | Infrared chemiluminescent composition | |
Thongpool et al. | Preparation of CeF3 nanoparticles loaded PPO/PVT composites for radiation detection | |
Munsee et al. | Color Scheme for Spatial Resolution Using Liquid Scintillators | |
JP2020126012A (ja) | インジケータ材料 | |
JP2011132319A (ja) | 耐候性蛍光顔料 | |
FR2487526A1 (fr) | Solution liquide radiochromique pour mesurer les doses de radiations recues par une personne | |
JP2005168306A (ja) | 釣用発光体セット |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee | ||
DFA9 | Temporary protection cancelled due to abandonment |