HU231081B1 - Rajoztató berendezés méhek számára - Google Patents

Rajoztató berendezés méhek számára Download PDF

Info

Publication number
HU231081B1
HU231081B1 HU1500030A HUP1500030A HU231081B1 HU 231081 B1 HU231081 B1 HU 231081B1 HU 1500030 A HU1500030 A HU 1500030A HU P1500030 A HUP1500030 A HU P1500030A HU 231081 B1 HU231081 B1 HU 231081B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
bees
swarming
hive
swarm
trap
Prior art date
Application number
HU1500030A
Other languages
English (en)
Inventor
Fendrik Péter dr.
Ármin Fendrik
Original Assignee
Fendrik Péter dr.
Ármin Fendrik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fendrik Péter dr., Ármin Fendrik filed Critical Fendrik Péter dr.
Priority to HU1500030A priority Critical patent/HU231081B1/hu
Priority to PCT/HU2016/000005 priority patent/WO2016120649A2/en
Priority to EP16742838.2A priority patent/EP3250028A4/en
Publication of HUP1500030A2 publication Critical patent/HUP1500030A2/hu
Publication of HU231081B1 publication Critical patent/HU231081B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K57/00Appliances for providing, preventing or catching swarms; Drone-catching devices
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K29/00Other apparatus for animal husbandry
    • A01K29/005Monitoring or measuring activity, e.g. detecting heat or mating
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K47/00Beehives
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K47/00Beehives
    • A01K47/06Other details of beehives, e.g. ventilating devices, entrances to hives, guards, partitions or bee escapes

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

A méhek rajzásának érzékelésére, a méhraj befogására, a méhrajt adó méhcsalád rajzást követő leröptetésére és a további rajzás meggátlására egyaránt alkalmas, anyagában fémből, fából, műanyagból vagy ezek kombinációjából készült, a kaptárhoz illeszthető és attól könnyen elválasztható méhészeti berendezés (1), amely legalább egy méhanya csapdával (4) és legalább egy mozgatható kapuval (7) van ellátva és a berendezés (1) környezettel határos rajoztató nyílásai (2) a munkásméhek számára átjárhatóak de a méhanya nem tud a rajoztató nyílásokon (2) keresztül a berendezésből (1) kijutni, azzal jellemezve, hogy a berendezés (1) a munkásméhek egy részét a munkásméhek fő kiáramlási pályájáról (19) letérítve legalább egy mellékes kiáramlási pályára (20) tereli és a méhanya csapda (4) a mellékes kiáramlási pálya (19) vonalában van, továbbá a berendezés (1) legalább egy szenzoréval (5) érzékeli a munkásméheknek a mellékes kiáramlási pálya (20) vonalában és a méhanya csapda (4) környékén jelentkező rajzásra specifikusan jellemző felhalmozódását is, továbbá a berendezés (1) meggátolja a herék bejutását a szenzorokkal (5) ellátott területekre, és a berendezésbe (1) a szenzorokkal (5) összekötött vezérlőegység (6) van, amely a rajzás érzékelésekor működésbe hozza a mozgatható kaput (7) és a mozgatható kapu (7) elmozdításával megakadályozza a raj méheinek visszajutását a kaptárba, továbbá a berendezés (1) a beépített, rajzásig lezárt lerepítő csatornát (12) megnyitja a kaptárból kijutni akaró méhek számára és lerepítő csatorna (12) a méheket a rajzást követően a rajoztató nyílásoktól (2) jelentős távolságba, a lerepítő nyílás (15) felé tereli, továbbá a lerepítő csatorna (12) és a lerepítő nyílás (15) térbeli elhelyezkedésének megváltoztatásával a lerepítő nyílásra (15) ösztönösen rátájoló, a rajzás után a kaptárból a berendezésbe (1) jutó méhek lerepítése többször is megvalósítható és a lerepítés addig folytatható, amíg a rajt adó család a további rajzásról le nem mond.

Description

Rajoztató berendezés méhek számára
A rajoztató berendezés egy olyan méhészeti berendezés, amely a rajzás folyamatának szabályozására és a rajok befogására alkalmas.
A találmány területe
A rajoztató berendezést azért fejlesztettünk ki, hogy a méhészetekben a rajzásból fakadó előnyöket ki lehessen használni és a rajoztatás a korszerű méhészeti technológiákban is biztonságos és jól használható módszeré váljon.
A rajoztató berendezéssel a természetes szaporítás könnyűvé és biztonságossá tehető. A rajoztató berendezés használatával a rajzást megakadályozó, munkaigényes beavatkozások nagy része feleslegessé válik, a méhészkedés megkönnyíthető és a munka hatékonyabbá tehető. A rajok megszökéséből és az elhúzódó rajzásból eredő veszteségek megszüntethetnek.
A rajoztató berendezés ugyanakkor megteremti a lehetőségét a varroa atka kór elleni hatékony védekezésnek is. Használatával megakadályozható az is, hogy különböző fertőző méhbetegséget, például nyúlás költesrothadást fenntartó és terjesztő rajok kerülhessenek a környezetbe.
A rajoztató berendezéssel annak általános használata esetén visszaszorítható egyes vad természetű, támadó méhfajok földrajzi terjeszkedése.
A találmány háttere
A rajzás biológiai szempontból a házi méh (Apis mellifera) egyik legfontosabb képessége. A méhcsalád a rajzással biztosítja fajának fenntartását. A rajzás összetett folyamat. Első lépésként, már napokkal a rajzás előtt fellép a rajzási láz. A rajzási láz kiváltásában több tényező Is szerepet játszik, amelyek közül a legfontosabb a fészek túlzsúfoltsága, de rajzási láz kialakulását kiválthatja táplálékhiány vagy betegség is. A rajzási láz kialakulását jelzi, hogy a méhek rajbölcső kezdeményeket húznak, amiket az anya bepetéz. A nyitott .hasítás mennyisége csökken. A méhek szinte alig hordanak virágpori és nektárt. A rajbölcsők kelése körüli időpontban, kedvező időjárás esetén a méhcsalád kiereszti az első raji. Az első rajjal együtt általában az öreg, korábban már párzott, petéző anya távozik a kaptárból. A rajzási láz azonban általában nem ér véget az első raj kiengedésével, hanem addig folytatódik, amíg a
HlllllilHN
SZTNH-100219655 rajokat adó méhcsalád népessége kellően meg nem fogy, A rajzás természetes és a méhek számára biológiai szempontból is kívánatos folyamat. A rajzás során a méhcsalád változatos korú munkás egyedeinek jelentős része a méhanyával együtt az eredeti méhlakásbók kaptárból vagy odúból rövid idő alatt távozik, és oda az esetek döntő többségében nem tér vissza. A raj méhei képesek azonnal családot alapítani. A rajjal szűz méhanyák is kirepülhetnek. Szűz méhanyák általában az első rajt követően hagyják el a kaptárt, de az első rajban is előfordulhatnak akkor, ha az öreg anya valamilyen okból elpusztul. A rajzás során a raj méhei egy ideig a levegőben köröznek, majd pár perc múlva letelepednek egy arra alkalmas helyre. A raj méhei felderítőket küldenek, akik a rajnak letelepedésre alkalmas új otthont keresnek. A felderítek visszatéréséi követően a raj elindul új otthona felé.
Amennyiben a rajjal távozó méhanya valamilyen okból elpusztul, a raj méhei rövid időn belül megérzik az anyáílanságot és visszahúzódnak a rajt eresztő kaptárba, majd ezt követően a kelő szűz anyával újramegrajzanak.
A raj nagysága igen változó, általában egy és öt kilogramm között van, de vannak igen kicsi rajocskák is, és vannak hatalmasok, amelyek több raj összeállóval jönnek létre.
Amikor a méhcsalád viszonylag szűk fészekkel rendelkezik, akkor egymást követően egy-két hónap alatt több rajt is ereszt. Az első raj általában a legnagyobb és ez a raj szinte mindig a régi anyával együtt távozik a kaptárból Amennyiben a méhcsalád a rajzás után még kellően erős, akkor pár nappal az első rajzást követően második rajt is ereszt. Ez a raj már lényegesen kisebb és szinte mindig frissen kikelt szűz rajanyával repül ki. A második rajt követő rajok az unokarajok, amelyek szinte mindig szűz anyával repülnek ki és lényegesen kisebbek, mint az első raj. A méhészeti szezon végén kirepülő méhrajok méhészeti szempontból értéktelenebbek, mivel önállóan nem tudnak telelésre alkalmas méhcsaládot alapítani.
A rajzás időszaka általában a méhcsaládok fejlődési csúcsára esik. Mérsékelt éghajlaton az északi félkörön ez a tavasz vége nyár eleji időpontra esik és egy-két hónapig tart. A rajzás mindig csak a kirepülésre alkalmas időjárásban lehetséges, hidegben vagy esőben nem. A rajzás általában a késő délelőtti óráktól a kora délutáni órákig következik be.
Az egyes méhfajták között jelentős eltérés van a rajzás! hajlam tekintetében. Vannak rajzásra igen haj lamos méhek. Ezek lényegesen gyakrabban rajzanak és rajaik kisebbek, sokszor csak pár maroknyi méhből állnak. Szinte az egész méhészeti szezonban folyamatosan rajozhatnak.
A rajzás megítélése méhészeti szempontból igen különböző. Régen a rajoztatós a szaporítás fő eszköze volt A kasos méhészkedésnél a rajzás kívánatos folyamat volt. A kaptárral történő méhészkedés elterjedésével párhuzamosan a rajoztatás háttérbe szorult.
A rajzás megelőzésével kapcsolatos méhészeti teendőket két fő részre lehet bontani.
Az első, és legfontosabb törekvés a rajzás! láz kialakulásának megelőzése. A rajzási láz kialakulását azért célszerű megelőzni, mivel a rajzási láz több hétig is eltarthat és a rajzaní akaró méhcsalád sokáig nem hord, és Hasítást sem nevel, ez pedig, igen jelentős termeléskieséshez vezethet, A rajzást láz kialakulását meggátló módszerek sokfélék. Ilyenek a méhlakás bővítése, a jobb szellőztetés, építtetés, a Hasítás petézésre alkalmas keretekkel túzdelése, a fedett Hasítás elvétele.
A második fő méhészeti törekvés rajzási láz kialakulása esetén, a rajzás meggátlása. Amikor a méhek rajbölcsőket húznak, és a méhanya azokat be is petézi már csak a méhcsalád megcsapolása, leröpítése, vagy végső esetben a rajbölcsök rendszeres lerombolása lehet többé-kevésbé hatékony rajzást gátló módszer.
Sajnos fenti módszerek sokszor nagyon munkaigényesek, másrészt a rajzási láz és a rajzás biztonságos megelőzésére kedvezőtlen időjárás esetén csak korlátozottan alkalmasak. A rajzási láz kialakulását ugyanis meghatározza egy igen fontos tényező, a fészek túlzsúfoltsága és a kevés nyitott Hasítás. Kedvezőtlen időjárás esetén a méhész egyszerűen nem tud kaptárt bontani, és az erős, túlzsúfolt fészkű méhcsaládoknál hamar kialakul a rajzás! láz, és bekövetkezik a rajzás. A probléma súlyosságát jelzi, hogy a hazai méhészetekben a méhcsaládok 10-70 %-a minden beavatkozás ellenére évente megrajzik.
A rajzási láz kifejlődésének megelőzésére és visszaszorítására alkalmas beavatkozások nem csak a rossz időjárás miatt maradhatnak el. Mivel a beavatkozások igen munkaigényesek és szűk időkeresztmetszetben kell azokat elvégezni, még méhészeti szempontból tartósan kedvező időjárás esetén is gyakori, hogy a méhek megrajzanak mivel nincs elegendő szakképzett munkaerő a szükséges feladatok elvégzésére.
Amikor a rajzás bekövetkezik, akkor a kirepült rajokat be kell fogni. A rajbefogásnak azonban jelentős korlátái vannak. A rajok egyszerűen elrepülhetnek nagy távolságra, ismeretlen helyre, főként, ha szűz anyával repültek ki. Sokszor előfordul, hogy a rajok olyan helyeken telepednek meg, ahonnan nem lehet őket befogni. .Ráadásul a rajzás követése arra alkalmas megfigyelőt kíván.
A raj befogására több módszert is kifejlesztettek. A módszerek jórészt a már kaptárból kirepült letelepedett raj befogására vonatkoznak, A letelepedett rajt abban az esetben könnyű, befogni, ha a raj alacsonyra szállt és méhei nyugodtak, az anya pedig Öreg. Ilyenkor a rajt le lehet rázni és a méheket zsongatással egy arra alkalmas kasba terelni.
Alkalmas módszer lehet a kirepüli raj vagy a kóbor rajok becsalogatására alkalmas kaptárak kihelyezése a méhes közelében. Az eredményességet fokozni lehet fiashásos lépek, vagy foromoncsapdák alkalmazásával. Az eljárások azonban munkaigényesek kevésbé hatékonyak, ráadásul megkövetelik azt is, hogy a méhész rajzás idején mindig a méhemél tartózkodjon.
'fa Iáim anyunk a rajoztató berendezés méhészen hasznosságát méhészeti az alábbiakban foglaltuk össze.
Λ rajoztató berendezés alkalmazásakor a rajzást nem kell megelőzni. A rajoztatás minden szempontból előnyös szaporítási módszerré válhat; A rajoztató berendezéssel elérhetjük azt is, hogy a rajt adó családot úgy legyöngítjük, hogy az lemondjon a további rajzásról. A rajoztató berendezés így lerepítö berendezésként is funkcionál, mivel vele a rajzás lezajlása mán a kívánt ideig és mértékben a kaptárból kirepülő méhek a rajhoz csatlakoztatbatóak.
A rajoztató berendezés használatával elérhetjük, hogy a rajzás egy lépcsőben végbemenjen, ezért a rajzást láz nem tart hosszú ideig és ezért a rajt adó család nem esik ki hosszú ideig a termelésből. Ezért a rajzást láz fellépése ellen nem kell védekezni, és ezért jóval kevesebbet kell a méhészetben dolgozni.
A rajoztató berendezéssel a rajt nagy biztonsággal, igen könnyen be lehet fogni. Az eddig alkalmazott módszerek ezt nem tették lehetővé.
A rajoztató berendezéssel a befogott rajt könnyen szállíthatjuk, és tetszőleges kaptárba telepíthetjük.
A rajoztató berendezéssel a rajban lévő anyákat a dolgozó méhektöl könnyen elkülöníthetjük, Eddig, tőként a szűz anyával kirepülő rajoknál ez igen lényeges problémát jelentett, men ha a raj befogása során az igen mozgékony szűz anya felröppent, akkor a raj megszökött.
A rajoztató berendezés alkalmazása esetén nem szökhetnek a környezetben olyan vad méhrajok, amelyek nagy távolságokra elrepülnek és veszélyt jelentenek az emberre és a háziállatokra. Ez főként az afrikanizált méhek esetében lehet igen hasznos.
A raj áztató berendezéssel megvalósítható rajoztatás méhészeti szaporítási módszerként is alkalmas mivel a raj változatos korösszetételé ménekből áll. A méhészek eddig fáradtságos munkával mesterséges, söpört vagy böngészett rajokat hozlak létre, amelyek nem érik el a természetes raj biológiai értékét.
A megszökött rajok méhbetegségek fenntartói és terjesztői lehetnek. A rajoztató berendezéssel olyan betegségek Is térhez köthetőek, amelyekre eddig a méhész nem volt képes. Ráadásul a befogott rajok és a rajt adó családok varroa és más betegségek ellen hatékonyan kezelhetővé válnak. A hatékony kezelést az teszi lehetővé, hogy a rajban nincs Hasítás, ezért egyszeri kezeléssel az atkák túlnyomó része a elpusztítható. A rajt adó méhcsaládban a rajzást követő második hétre az összes fedett Hasítás leket Mivel az új anya csak ebben az időpontban kezdi petéző tevékenységét, ezért a rajt adó családban az összes atka a kikelt méheken van és egyszeri kezeléssel könnyen elpusztítható.
A rajok igen jól építenek. Ezért a rajoztató berendezéssel a közvetve a viasztermelést is növelni lehet. A lépkészlet rendszeres megújítása segíti a méhmérgezések megelőzését is.
Hasonló megoldások
A rajzás szabályozására több módszert és eszközt is kifejlesztettek. Az eszközök ismertetését és az eszközökkel kapcsolatos eddig alkalmazott eljárásokat három fő csoportban látom célszerűnek ismertetni. .Az eszközök első csoportját azok a lerepítő berendezések képviselik, amelyekkel a lerepítést érik el a méhészek, és a lerepítés során az erős és rajzásra hajlamos méhcsaládot meggyengítik, hogy az a rajzásról lemondjon. Az eszközök második csoportját azok a berendezések képviselik, amelyekkel a méhcsaládokból a raj eltávozását, általában a méhanya kiszökését akarják a kaptárból meggátolni. A harmadik csoportba tartozó berendezésekkel a keletkezett rajokat fogják, be.
Az első csoportba tartozó lerepítö berendezéseket és a lerepítést eddig a méhészetekben szinte kizárólag a rajzás megelőzésére használták. A rajzást követően a lerajzolt, családot közvetlenül a rajzást követően két részre osztani azonban nagyon nagy hiba és felesleges méhészeti beavatkozás lenne. A képződön kicsinyke családok ugyanis nem tudnának felfejlődni áttelelésre alkalmas méhcsaládokká.
A váltókijárós röpietö kerettel a méhcsaládot a rajzás előtt lehet leröpíteni. Lényege, hogy a rajzásra hajlamos leröpítendő, erős méhcsaládot, és a kaptárt az eszközzel két részre osztjuk és ehhez a berendezésen váltakozó irányban nyitunk ki és zárunk be kapukat. Ezzel elérjük, hogy a lecsapolandó családrészből, a fészekből kijutó, a kapukra tájolt méheket megtévesszük és azok a gyengébb családot tartalmazó kaptárrészbe repüljenek. Ezzel az erős család fészke meggyengíthető és a méhcsalád a rajzásról lemond. A módszer hátránya, hogy a méhcsaládot megosztás előtt át kell vizsgálni, a fészket fáradtságos munkával át kell rendezni, mindkét részt anyabölcsővel vagy méhanyával el kell látni, emelgetni. Találmányunknak, a rajoztató berendezésnek az alkalmazásával a méhcsalád leröpítését nem a rajzás megelőzésére végezzük ei. hanem a rajzást követően azért, hogy a méhcsalád a további rajzásról lemondjon. Találmányunknál a leröpitést nem több kapu használatával érjük eh hanem egy, a térben mozgatható végű és alakú, perforált falú lerepitő csatornát alkalmazunk, amelynek térbeli elmozdításával érjük el a kívánt eredményt. A méhcsaládot találmányunk alkalmazásakor nem kell annak használata előtt átvizsgálni, és a fészekkel manipulálni, vagy bölcsöket áthelyezni. A rajoztató berendezés alkalmazásakor a kaptárból a rajzás után kirepülő méhek a meglévő, berendezésen csüngő rajt erősítik, és nem képeznek különálló méhcsaládot.
A második csoportba tartozó berendezések közül az egyik elgondolás jellemző az egész csoportra, ezért részletesebben azt ismertetem. Az USA-ban jelenleg is kapható Dadaut rajzásgátló kaptár lényege, hogy kaptár kialakítása miatt a rajzaní kívánt méhanya a kaptárból nem tud kirepülni, ezért a méhcsalád nem rajzik meg. Az anya kijutását a kaptárból nagy felületű anyarácsokkal akadályozzák meg. A munkásméhek zavartalan kijutását a kaptárból több kijáró és az anyarácsok együttes nagy felülete biztosítja. A megoldás azonban nem alkalmas a rajzási láz kifejlődésének a megakadályozására. Amennyiben a méhcsalád túlfej fedik, fellép a rajzási láz és a rajzás is bekövetkezhet. De a raj nem veszik el, mert a rajzó méhek a kaptárban rekedt anya miatt visszatérnek otthonukba. Azonban a rajzási folyamat ezzel nem ér véget, A rajzási láz elhúzódik, mivel a család újra meg újra rajozni kíván. Ez pedig hosszá távon a méhcsalád leromlásához vezethet. Ráadásul a méhcsalád nem hord. Szaporulat természetesen nem képződik. Ha a méhész valamilyen okból megbontaná a kaptár fészkét, a raj nagy valószínűséggel kiszökne a kaptárból A mi találmányunk, a .rajoztató berendezés sem engedi a méhanya kilépését az anyacsapdákkal határolt térből. Azonban a rajoztató berendezés ezen felül a rajt és a rajt adó méhcsaládot elkülöníti. A rajoztató berendezés az elhúzódó rajzási láz kialakulását is megakadályozza a rajzás utáni leröpítéssel A rajoztató berendezéssel biológiai szempontból is kedvező összetételű szaporulatot is létre lehet hozni.
Az US 1410444 számú szabadalmi leírás olyan kaptárt ismertet, amelyből nem jön létre rajzás. A kaptár lényegében két részből áll, a felső anyátlan részen független kijáró van kiképezve.
amelyen a méhek szabadon közlekednek ki és be. A kél rész között határoló kerül beépítésre, amelyen keresztül a munkásméhek tudnak közlekedni, de csak egy irányban alulról felfelé, a herék és a méhanya a határolón nem tud átjutni. Az alsó részből a herék és a méhanya szintén nem tud kijutni.
Az a viszonylag egyszerű rajzásgátló megoldás, amelynek során a kaptár kijárójához anyarácsot illesztenek, fentieken túl több szempontból is kifogásolható, és csak rövid ideig alkalmazható. A munkásméhek a viszonylag kis felületű anyarácson csak korlátozottan tudnak átjutni, ami a méhcsalád gyűjtő és élettevékenységét korlátok közé szorítja, és ezért a méhcsalád leromlásához vezet.
A harmadik csoportba tartozó berendezéseket, vagyis azokat, amelyeket a képződő rajok befogására fejlesztettek ki, az alábbiakban ismertetem. Ezekre a berendezésekre több szabadalmi bejelentést is tettek.
Az US 1462933 számú leírás összecsukható here és anyacsapdát ismertet. A berendezés a kaptár homlokfalához, annak kijárója elé illeszthető. Λ berendezésből a méhanya és a herék nem tudnak kilépni, mivel az anyaráccsal határolt. A rajzás során a kaptárból a berendezésbe jutó méhanya és a herék a berendezés csapdarészébe kerülnek. A munkásméhek számára a berendezés átjárható. A feltaláló szerint szerkezetének előnye, hogy különböző méretű kaptáruk elé lehel a csapdát felfüggeszteni. A berendezés kihajtható és összecsukható, a csapdában lévő méhek szállíthatóak.
A berendezés lényegében alkalmas a kaptárból kijutó herék és méhanya csapdázására. Azonban nem alkalmas rajok biztonságos befogására, mivel a raj mehetnek a kaptárba visszajutását nem akadályozza meg. Nem alkalmas a berendezés a méhcsalád leröpitésére és a rajzás szabályozására sem. Találmányunkkal a raj fogó berendezéssel szemben a leírás nem ismertet olyan eljárást, amely alkalmas a rajzás időpontjának pontos megállapítására. A leírásban ismertetett berendezés abban hasonlít találmányunkra, a rajfogó berendezésre, hogy a méhanya csapdázására ez is alkalmas. Azonban a leírásból megismert módon a méhanya csapdába a herék bejutása is lehetséges, ami a csapda megfelelő működtetését a méhanya kivételét és a rajzás pontos detektálását igen megnehezíti.
Az USÍ 896925 számú leírás rajcsapdát ismertet. Az ismertetett berendezés feltalálója szerint a berendezés automatikusan felismeri a rajzó méheket, és megakadályozza kijutásukat a környezetbe. A kaptárból kijutó rajzó méhek a berendezésbe épített kiegyensúlyozott bülenöszerkezeten haladnak át. A billenőszerkezet elmozdulása megakadályozza a méhek kijutását a berendezésből és a méhek egy tárolóban halmozódnak tel. A berendezés tehát érzékeli a kaptárból kiáramló nagy mennyiségű mehet és azokat egy tárolóban befogja. A billenöszerkezet elmozdulását a kaptárból kiáramló méhek nagy súlya okozza. Fenti számó leírás és a mi találmányunkban a közös az, bogy mindkettő a méhek felhalmozódását mérve detektálja a rajzás bekövetkezését. Azonban a méhek felhalmozódásának mérésében lényeges különbségek vannak. Az US 1896925 számú leírásban ismertetett berendezés ugyanis a rajzás során felhalmozódott méheket, illetve azok tömegét a méhek fő áramlási pályáján méri, vagyis ott, ahol a méhek a rajzás során a berendezésen keresztül áthaladnak. A problémát az jelenti, hogy a méhek nem csak rajzás során halmozódnak fel nagy számban az adott irányban. Jó hordásban, zivatarok előtt, tájoláskor rendszeresen előfordul, hogy a méhek a io áramlási pályán keresztül nagy számban áthaladnak. A méhek gyakori felhalmozódása pedig a berendezést akkor is működésbe hozza, amikor nincsen rajzás. Fenti leírásból nem ismerhető meg olyan eszköz, amely a méhek rajzáson kívüli, egyébként naponta többször is bekövetkező felhalmozódásának problémáját a rajzás pontos érzékelése érdekében kiküszöbölné. Az eszköz nem alkalmas a rajzási folyamat lerövidítésére sem, mivel rajzás után a rajt adó méhcsalád népességét nem lehet vele szabályozni.
Az US2644175 számú szabadalmi leírás anya és herecsapdát ismertet. A csapda két részből áll a méhanya és a herék kiszökését gátló alsó és fölső részből. A két rész között a méhanyát az alsó részből a felső rész felé terelő szöktető van elhelyezve. A berendezés a rajok befogására csak korlátozottan alkalmas, mivel az anyátlanságot megérző raj többnyire a kaptárba húzódik vissza. .A berendezés nem alkalmas a rajzás szabályozására sem.
Az US2607053 számú szabadalom egy rajzást kontrolláló berendezést ismertet, A berendezés a kaptárból kijutó méhanyát és heréket passzív úton kényszeríti csapdába. A leírás olyan here és anyacsapdát ismertet, amely az előzőekben ismertetett elven a heréket és a méhanyát nem engedi kilépni a berendezésből, hanem azokat felfele tereli. A csapdába került méhanya és herék a berendezés alagútján keresztül egy felső csapdarészbe kerülnek, ahol megszorulnak. A rajjal távozó munkásméhek az anyátlanságot megérezve a berendezésre visszaszállnak. Lényeges probléma azonban, hogy fenti számú leírásból megismert berendezésben a munkásméhek csak egy szűk szöktető» keresztül képesek ki és bejutni, ami a munkásméhek gyűjtő tevékenységet nagyon megzavarja, és azok állandó torlódását okoz. További probléma, hogy fenti számon ismertetett berendezés esetében a csapdarészbe került méhanyára az esetlegesen képződő raj egésze nem vagy csak ritkán száll vissza, mivel a raj méhei eleve a kaptár ereded fészke félé akarnak visszatérni, tehát a berendezés raj befogására csak igen kis hatékonysággal alkalmazható. A berendezés nem méri a méhek felhalmozódását és nem képes a rajzás bekövetkezésének érzékelésére. Λ berendezés nem alkalmas a méhcsalád további leröpítésére és a rajzás szabályozására sem.
Az US2578634 számú leírás szintén egy anya és herecsapdát ismertet, amellyel a kaptárból kijutó heréket és a méhanyát lehet csapdázni. A csapdának elmozdítható üveg teteje van, amely biztosítja a méhész számára az átláthatóságot. A csapda a raj befogására és a rajzás szabályozására fém leírtak miatt nem alkalmas.
A GB235I35 számú leírás szintén raj befogására kitalált eszközt ismertei. Az eszköz a raj méheinek nyomását érzékeli. Amennyiben a 'kiáramló méhek hatására a kijárónyílás közvetlen közelébe beépített billentyű elmozdul, a raj kiáramló méheineksúlyát a röpdeszka érzékeli, A súly hatására a méhek útja a raj fogó láda felé terelődik, amelynek kapuja bezárul. Lényegében tehát itt is a kiáramló méhek súlyának érzékeléséről van szó. A súlyt azonban a röpdeszka tájékán, vagyis ott méri az eszköz, ahol a méhek felhalmozódása rajzáson kívüli okok miatt rendszeresen bekövetkezik. Ez pedig a korábban leírt problémákhoz vezet. A berendezés nem alkalmas a lerajzolt család erősségének szabályozására és a további rajzás megelőzésére sem, mivel a máheket a rajzást követően nem röpíti le, A mi találmányunk képes a méhek rajzáskor specifikusan jelentkező felhalmozódását előidézni és a felhalmozódást mérni.
A GB2445861 számú szabadalmi leírás egy csapdát ismertei. A csapda két ernyőből áll, amelyek mindegyike átengedi a munkásméheket, de a heréket, és a méhanyát nem. Az első ernyőn egy olyan kónuszosán kiképzett rés van kialakítva, amely egy irányba lehetővé teszi a méhanya és a herék kijutását a két ernyő közé. A berendezés lényegében nem alkalmas a raj megfogására, és a rajzás szabályozására sem.
A GÖ 578919 számú szabadalmi leírásból megismerhető olyan berendezés, amely a feltaláló szerint alkalmas a raj befogására. A berendezés az előzetesen sugárforrással megjelölt méhanyát érzékeli, és érzékelés esetén a méhanya és a méhek ólját kapukkal szabályozza, megakadályozva azok rajt adó családhoz visszatérését. A rajfogó berendezéssel mi is mozgatható kapukkal szabályozzuk a méhek útját, de lényeges, bogy mi ezt más időpontokban is megtesszük a rajzást megelőzően és a rajzást követően többször is. Lényeges eltérést jelent továbbá, hogy találmányunk esetében a rajoztató berendezés működtetéséhez nem kell feltétlenül a méhanyát megjelölni a rajzás érzékeléséhez. Mi nem elsősorban a méhanyát, hanem a rajzó méhek felhalmozódását mérjük. Ez jelentős előnyt jelent, mivel a rajokkal sokszor a jelöletlen, frissen kelt szűz anyák távoznak a kaptárból, ami a befogás esélyeit lényegesen rontaná. Ráadásul a szűz anyák megjelölése az anyák fürgesége miatt és az idő hiányában szinte lehetetlen vállalkozás lenne, A mi találmányunk a rajzás folyamatának lerövidítésére is alkalmas, Fenti számú leírásban ismertetett berendezés a méheket a rajzáskor lerepíti ugyan, de további lerőpítésre és a további rajzás megelőzésére csak korlátozottan alkalmas, és erre eljárást nem is ismertet.
A DE 1288356 számú leírás rajfogó berendezési ismertet. A kaptárból a rajzás során kijutó méhanya egy hosszú alagúton keresztül a kaptártól távol lévő anyacsapdába kényszerül, A raj mehet erre a esapdarészre szállnak rá. Találmányunkkal ellentétben leírás nem ismertet mozgatható kapukat és a rajzás felismerésére alkalmas eljárást, valamint a raj kaptárba visszajutását megakadályozó módszert. A berendezés szűk bejárata miatt a kaptárból ki és berepülő méhek számára jelentős torlódást okoz. További problémát jelent, hogy az anyacsapdába vezető járatot a herék elzárhatják, mivel oda szabadon bejuthatnak. A. fenti számú leírásban ismertetett berendezéssel a rajokat nem lehet hatékonyan megfogni, mivel az anyaesapdáig esetlegesen elvergődő méhanya a raj méheinek egy részét vonzza csak a csapda irányába.
A DE 602410 számú leírás egy kaptár röpnyílásához illeszthető raj és herefogó berendezést ismertet. A berendezés a méhanyát olyan csapdába tereli, amely a herék elöl ei van zárva. A berendezésnek abból a részéből, ahol a herék összegyűlhetnek, a heréket ki lehet engedni. A berendezés azonban a méhek rajzáskori felhalmozódását nem méri, és nem működtet mozgatható kapukat sem. Csupán a méhanya elkülönítésével és csapdázásával a korábban leírt okok miatt nem lehet a méhrajt hatékonyan befogni. Fenti leírásban ismerteteti berendezés találmányunkkal ellentétben nem méri a méhek felhalmozódását sem és nem alkalmas a rajzás utáni további lerőpítésre sem.
A DE 2264601 számú szabadalmi leírás a röpnyílás elé szerkesztett berendezést ismertet, amelynek hátsó fala a kaptár kíjárójához illeszkedik, és első falán csak a munkásméhek tudnak átjutni. A berendezésbe jutott heréket ki lehet engedni a berendezésből. A berendezés a kaptárból kijutó méhanyát és heréket trapézformájú kiképzése miatt előre tereli, és méhanya a berendezés csapdarészébe kerül. A raj megfogására itt is a csapdázott méhanya szolgál. A megoldás előnye, a korábbiakban ismertetett szabadalmi leírásokhoz képest, hogy a munkásméhek. közlekedése kevéssé akadályozott. A berendezés csapdarészébe jutott nagyszámú here azonban torlódást okozhat és a méhanya útját is lezárhatja. A berendezés csapdarészébe került méhanyára a raj méheinek egy része rárepül. A berendezés nem alkalmas a rajzás utáni leépítésre. Lényeges eltérés, hogy a mi találmányunk, a rajfogó berendezés a heréket nagy felületű herék áljutását megakadályozó rácsokkal zárja el már jóval a méhanya csapdába kerülése előtt. További lényeges eltérés, hogy találmányunk a rajzást érzékelni képes a méhek felhalmozódásának mérésével, és a kaptárba visszajutni akaró méhek útját a rajzás érzékelésekor lezárja. A leírásban ismerteteti megoldástól eltérően találmányunk alkalmas a rajzás láz lerövidítésére is.
A hasonló megoldásokat áttanulmányozva találtunk a szabadalmi adatbázisokban a találmányunkhoz egyes részeiben hasonló megoldásokat. Ezek közé tartozik a herék és a méhanya átjuíását megakadályozó rácsok és csapdák alkalmazása. Ide tartozik a rajzó méhek áramlásának vagy súlyának hatására elmozduló billentyűk alkalmazása, és mozgatható kapuk alkalmazása. Azonban a találmányunkat nem lehel az eddigi találmányok részeiből Összerakni. Egyik találmány sem ismertet olyan eljárást, amely a méhek rajzásra jellemző léi halmozódását a munkásméhek egyéb okokból történő felhalmozódásától képes elkülöníteni. A találmányok egyikéből sem ismerhető meg olyan eszköz vagy eljárás még részeiben sem, amely a rajzás után a méhcsalád további leraj zásának megakadályozására, és az egész rajzást folyamat szabályozására képes lenne,
A rajoztató berendezés ismertetése
A rajoztató berendezés megalkotásakor legfőbb célunk az volt, hogy képessé váljunk a házi méh biológiai szempontból teljes értékű szaporodási folyamatának, a rajzásnak az egyszerű szabályozására. A megfelelő szabályozás birtokában a rajoziatás a korszerű méhészetekben hasznos és biztonságos szaporítási módszerré válhat, alapvetően megváltoztatva az eddigi méhészkedesi technológiákat.
Célunk eléréséhez olyan berendezést kellett kifejlesztenünk, amely a rajzási folyamat egészét szabályozza, és a rajzás! láz időtartamát lerövidíteni képes.
A rajoztató berendezéssel a rajt adó méhcsalád kívánt mértékű meggyőngítését, a leröpítést a raj befogását követően hatékonyan el lehet elvégezni. A rajzást, követő leröpítés előnye, hogy ezzel lerövidítjük a rajzási láz időtartamát és azért a rajzó méhcsalád csak rövid ideig esik ki a hordásból. A leröpítés további előnye, hogy megakadályozzuk a sokszor értelmetlen utórajzást, ugyanis a gyenge vagy késön kirepülő rajok már nem tudnak átteidésre alkalmas méhcsaládot képezni.
A rajoztató berendezés képes a méhrajok biztonságos és hatékony befogására.
A rajoztató berendezés megalkotásához szükséges lépések három fő pontban foglalhatnak össze:
A. rtpbzmfo ^rewító megalkotásával a numkásméhek rajzásra specifikusan jellemző jelhalmazódását idéztük elő a berendezésben. Ezt azzal értük el hogy a munkásméheket több kiáramlást pályára kényszeríledük és a munkásméhek felhalmozódást ott mértük ahol az csak a rajzáskor jelentkezik, ezzel pontosan meg tudtuk határozni a rajzás időpontját.
Felismertük, hogy a mmikásméhek felhalmozódásának mérése hatékonyan használható a rajzás pontos idejének meghatározására, ha a munkásméhek nem rajzás miatt jelentkező gyakori felhalmozódását, mint zavaró tényezőt ki tudjuk zárni a megfigyelés során. Ezt úgy értük el, hogy a rajoztató berendezéssel a munkásméheket több kiáramlást pályára tereltük. z\ fő kiáramlást pályán, vagyis ott ahol a munkásméhek többsége a kaptárból kilépve a rajoztató berendezésen keresztül a környezet irányában áthalad a munkásméhek felhalmozódása rendszeresen jelentkezik, mivel számukra ez jelenti legoptimálisabb közlekedési útvonalat. A munkásméhek télhalmozódását okozhatja az intenzív hordás, a tájolás, hirtelen jelentkező zivatar, a rablás és az intenzív kutatás is. A fö kiáramlási pályától eltérő mellékes kiáramlás! pályákon a munkásméhek csak kis számban haladnak át. és ezekre a munkásméheket kényszerítjük, vagy ezekre a mellékes kiáramlás!, pályákra csaljuk. Mivel a munkásméhek kijutása a mellékes kiáramlási pályákon csak nehézkes, ezért ezekre a már kijutott munkásméhek nem tájolnak rá. A munkásméhek szinte kizárólag a fö kiáramlás! pálya irányában elhelyezkedő rajoztató nyílásokra tájolnak rá, és ezért akarnak azokon a berendezésbe, maid azon keresztül a kaptárba visszajutni. Ezért a munkásméhek fel halmozódása tájoláskor, intenzív hordáskor, rabláskor csak a fö kiáramlás! pálya irányában jön létre.
Felismertük, hogy a mellékes kiáramlási pályákon és azok irányában olyan területek jönnek létre, ahol a méhek nagymértékű felhalmozódása csak a rajzáskor, arra specifikusan jelentkezik. A méhek rajzásra specifikusan jellemző felhalmozódásának mérésével pedig lehetségessé válik a rajzás időpontjának pontos meghatározása.
A méhészek már nagyon régen megfigyelték, hogy a rajzó méhek megérzik a méhanya jelenlétét, és arra ráhúzódnak. Ezt a jelenséget használtak ki arra, hogy a rajzó, már a berendezésből kijutott munkásméhek egy részét a berendezésre visszacsaljuk. A méhanyák befogását a berendezésben lévő anyacsapdák végzik el. A rajoztató berendezésben az anyacsapdák a berendezés olyan helyeire kerülnek, ami kívül esnek a méhek fö kiáramlás! pályájának vonalán.
Meghatároztuk az anyacsapdák optimális alakját is. Az anyacsapdák optimális alakja olyan, hogy felületük térfogatukhoz képest nagy legyen, de egyúttal kellően kicsi méretűek legyenek, hogy a rajzáskor a munkásméhek felhalmozódása nagyobb valószínűséggel létrejöjjön.
Felismertük azt is, hogy a munkásméhek felhalmozódását az anyacsapdák környékén azzal is fokozhatjuk, hogy az anyacsapdákat csak időszakosan tesszük a munkásméhek számára átjárhatóvá,
Felismertük, hogy a munkásméhek anyacsapdákban létrejövő, rajzáskor jelentkező felhalmozódását a méhanya jelenlétén kívül a rajzó, kaptárból kijutni akaró munkásméhek fő kiáramlási pályán létrejövő torlódása és arról nagyobb arányú letérése is elősegíti.
Felismertük, hogy a munkásméhek letéritését a fö kiáramlás! pályáról optikai eszközökkel és terelő alagutak alkalmazásával érhetjük el. A fény pozitív fototropizmus révén a fö kiáramlási pályán mozgó munkásméhek egy részét az anyacsapdák irányába csalja, és letéríti a mellékes kiáramlási pályák irányába. A terelő alagutak falai a munkásméhek számára átjárhatóak ugyan, de ívűk követi a méhek által kedvelt felfelé ívelő szökési irányt, ezért a fö kiáramlási pályáról már letérített munkásméhek zöme a mellékes kiáramlási pályákon marad.
Felismertük, hogy az munkásméhek rajzásra specifikusan jellemző felhalmozódását mérő szenzorok érzékelési területeit le kell védeni a zavaró hatásoktól, széltől, rákerülő élőlények okozta stdyterheléstőh
A herék szenzorok körüli felhalmozódásának megakadályozása további fontos feladat volt. A herék rajzás idején nagy számban vannak, jelen a kaptárban és a kaptárból rendszeresen kijutni akaró herék a berendezés anyacsapdáiba jutva ott felhalmozódnának. Ennek lehetőségét megfelelő méretű rácsok alkalmazásával akadályoztuk meg. Ezeken a rácsokon a méhanya és a dolgozó méhek képesek átjutni, de a herék nem, mivel ők rendelkeznek a legszélesebb méretekkel. További problémái jelenthet a herék felhalmozódása a rácsok előtt, ugyanis ez torlódást okoz, és a munkásméhek átjutását nehezíti vagy lehetetlenné teszi, ami a méhcsalád életvitelét jelentősen akadályozza. Felismertük, hogy a kaptárban felhalmozódon heréket rajzástól eltérő időpontokban a kaptárból kiengedve a torlódás megakadályozható.
& A megfelelően kialakitott és elhelyezett anyacsapdák alkalmazásával elértük. hogy az omgyÁró/ megfosztott és az megérző raj méhei visszarepüljenek a berendezéshez. A méhek berendezésből a kaptárba történő visszajutását a rajzás érzékelésével párhuzamosan megakadályoztuk. Fenti elértük, hagy a rajzó méhek a berendezésen és az előtt tartósan megmaradjanak és onnan a raj ne fiadon megszökni.
A berendezéssel nem csak a méhek mellékes kiáramlást pályákon létrejövő, specifikusan, a rajzásra jellemző fokozott kiáramlása miatti felhalmozódását tudjuk elemi, és mérni. A méhanya csapdázasával a rajjal kirepült méheket vissza tudtuk csalni a kaptárhoz. Felismertük, hogy ha a méhek visszajutását a kaptárba megakadályozzuk, akkor a rajoztató berendezésre visszarepülő raj ménéi is a rajoztató berendezésen fognak csüngeni. Mivel az anyacsapda távolsága a rajban csüngő méhektöl kicsi, ezért a raj méhei idővel ráhúzódnak az anyacsapdára és a csapdába került méhanya mellől nem távoznak el önként. Ezzel elértük, hogy a rajt tetszőleges ideig helyhez kössük.
A méhek kaptárba visszatérését a rajoztató berendezésbe épített időzítetten működtethető mozgatható kapuval tudtuk megakadályozni. Felismertük, hogy a mozgatható kapu működését célszerű időzítetten szabályozni.
C Λ rajoztató berendezés megalkotásakor megvalósítottuk a további rajzásgátlást is.
A raji adó méhcsalád kívánt mértékű lerepitését úgy értük el, hogy a rajoztató berendezésen létrehoztunk egy lerepítö csatornát, amelynek nyílását csak, a rajzás után tettük a kaptárban lévő méhek számára átjárhatóvá.
Felismertük, hogy a kaptárba visszavezető út lezárása után célszerű a kaptából kijutni akaró méhek számára egy lerepítö csatorna megnyitása.
Felismertük, hogy a mozgatható kapu alkalmas lehet a kaptárban rekedt herék időszakos kiengedésére is.
Felismertük., hogy a lerepítő csatorna térbeli alakjának változtatásával a lerepítés többször is elvégezhető. A. rajt adó méhcsalád így annyira meggyengíthető, hogy a további rajzásról teljesen lemond. Felismertük, hogy a terepi tő csatorna falának perforálásával a lerepítés hatékony sága fo kozható.
Felismertük, hogy a lerepített méhek a rajhoz csatlakoztathatóak, és ezzel nem vésznek, kárba.
Felismertük, hogy a rajoztató berendezés a varroa atka elleni kezelés, hatékony eszköze is lehet.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti megoldás legáltalánosabb megvalósítási, formáját az 1. igénypont szerint valósíthatjuk meg. Az alkalmazási eljárás legáltalánosabb formája az eljárási ^igénypontból ismerhető meg. Az egyes kiviteli módokat az aligenypontokban ismertetjük.
A megoldás általánosan egy rajoztató berendezés méhek számára, különösen a méhek rajzásának érzékelésére, a méhraj befogására, méhrajt adó méhcsalád rajzást követő leröptetésére és a további rajzás meggátlására, amely kaptárhoz van illesztve, és amely legalább egy méhanya csapával, legalább egy mozgatható kapuval és a méhanya átfutását gátló rajoztató nyilasokkal van. ellátva.
A találmány jellegzetessége, hogy munkásméhek számára azokat a munkásméhek fő kiáramlásai pályájáról letérítő mellékes kiáramlás! pályája is van, a mellékes kiáramlási pályán pedig méhanya csapda helyezkedik ek továbbá a munkásméhek rajzás-specifikus felhalmozódásának érzékelésére legalább egy szenzorral rendelkezik, amely a mellékes kiáramlási pályával van összeköttetésben, továbbá a szenzor vezérlő egység útján a méhraj visszatéréséi gátló, mozgatható kapuval van összekötve, továbbá változtatható irányú lerepítő nyílással bíró lerepító csatornával rendelkezik, a lerepítő csatorna bementi nyílását a mozgatható kapu határolja.
Különböző kiviteli példa lehet, ha a mellékes kiáramlási pályát terelő alagút alkotja, a terelő alagút a méhanya csapdába nyúlik bele, a terelő alagút a méhanya kijutását gátló, de a munkásméheket átengedő méretű perforációkkal van ellátva.
Ugyancsak különböző kiviteli példa lehet, ha a méhanya csapda a méhanya csapda falán lévő rajoztató nyílások átjárhatóságát szabályozó térelemekkel rendelkezik, továbbá a fő kiáramlásai pálya mentén, valamint a terelő alagút mentén elhelyezkedő rajoztató nyílások a lezárásukat szabályozó vezérlő egységgel vannak, összeköttetésben.
További kiviteli példa lehet, ha a méhanya csapdához annak súlyára Összenyomódó rugós szerv van hozzárendelve.
A találmány általános alkalmazása során a berendezést kaptárhoz illesztjük, a rajzás során a méhanya mozgását pedig a munkásméhektől eltérően szabályozzuk. Az alkalmazás jellegzetessége, hogy a munkásméhek egy részét fő kiáramlási pályájukról mellékes kiáramlás! pályára irányítjuk, szenzorok útján érzékeljük a méhek rajzás-specifikus felhalmozódását a méhanya csapda környékén, meggátoljuk a herék bejutását a fő kiáramlás! pályára és a mellékes kiáramlás! pályára, a rajzás érzékelésekor mozgatható kapu útján megakadályozzuk a méhek kaptárba való visszajutását és megnyitjuk a lerepítö csatornái, és a méheket lerepítjük, majd szükség szerint a lerepítő csatorna lerepítö nyílásának térbeli elhelyezkedését megváltoztatjuk, és a lerepítési a lerepítő nyílás megnyitásával megismételjük.
Az eljárás végrehajtható úgy is, ha a berendezést úgy alakítjuk ki, és úgy helyezzük el, hogy a terelő alagútba jutó természetes tény a fö kiáramlási pályára jutó természetes fény mennyiségét meghaladja.
Az eljárás végrehajtható olyan módon is, hogy a méhanyát megjelöljük, a szenzorral pedig érzékeljük a méhanya méhanya csapdába való bejutását, maid a vezérlő egység útján a bejutást jelezzük, és a mozgatható kaput zárjuk.
Az eljárás végül végrehajtható úgy is, hogy a berendezés falait légmentesen lezárjuk, a rajokat pedig varroa atka ellen kezeljük.
A találmányt a csatolt ábrák segítségével ismertetjük a továbbiakban részletesebben, amelyekben a rajoztató berendezés néhány előnyős megoldását ismertetjük.
Az ábrák rövid ismertetése
Az l . számú ábra a rajoztató berendezés olyan megoldását szemlélteti oldalnézetből, amelyet főként rakódó kapiárakban célszerű alkalmazni. A rajoztató berendezés egyik tagja a kaptár alá, a másik a káplár elé kerül felhelyezésre.
A 2. számú ábra olyan megoldást szemléltet oldalnézetből, amelyet fekvő kantáraknál is lehet alkalmazni. A berendezés a kaptár homlokfalához van erősítve, a berendezés bemeneti nyílása közvetlenül a kaptár kijárójához Illeszkedik,
Az ábrák részletes ismertetése
Az 1 berendezést még jóval a föhordás és a rajzási szezon előtt érdemes a kaptárhoz csatlakoztatni, hogy a munkásméhek megszokják, arra rátájoljanak és a méhek gyűjtő tevékenységét ne akadályozza. Az 1 berendezés hatékony működése érdekében fontos, hogy a kaptárból ki és bejutó méhek ne tudják az l berendezést megkerülni, és a kaptárból kijutó rajzó méhek csak az l berendezésen keresztül juthassanak a környezetbe. Fentiek miatt az 1 berendezés illeszkedéseinél és a kaptáron másutt nem lehet a méhek kijutására alkalmas rés.
Az l berendezés a kaptárhoz többféleképpen is csatlakoztatható, attól függően, hogy az 1 berendezést milyen kaptártípushoz kell illeszteni. Az l berendezés szerkezeti megvalósítása, több módon is lehetséges. Alábbiakban két különösen előnyős megoldást ismertetünk. Az 1. számú ábrán ismertetett megoldás szerint az 1 berendezés két egymáshoz kapcsolható fő alegységből áll, és az egyik alegység a kaptár aljához, az alul lévő fiókhoz csatlakoztatható, az 1 berendezés másik alegysége pedig a kaptár homlokfalához Is illeszkedik. Ez a megoldás főként rakódó rendszereknél előnyös. Ennél az. elrendezésnél a kaptárból kirepülni akaró munkásméhek az 1 berendezés kaptárhoz alulról csatlakoztatott alegységén keresztül jutnak a kaptár előtt lévő alegységbe és innen jutnak a szabadba. Ilyenkor célszerűen a kaptár aljához csatlakoztatott alegységbe kerül beépítésre a nagy felületű 11 herék átjutasát megakadályozó rács. Ezzel a II herék átjutóját megakadályozó rács a munkásméhek torlódása nélkül akadályozza meg az esetlegesen nagy létszámban jelen lévő here bejutását a kaptár előtt elhelyezett alegységbe. Az 1 berendezés kaptár előtti alegysége a kaptárról és az I berendezés másik alegységétől könnyen leválasztható és a rajjal együtt a kaptár megemelése nélkül eltávolítható.
Az l berendezés másik előnyös elrendezése fekvő és rakódó kaptárnál is lehetséges. Ezt az elrendezést a 2. számú ábra ismerteti. Ebben az esetben az I berendezés nem tagolódik alegységekre és a kaptár homlokfalára, a kijárónyílás környékére illeszthető. Ilyenkor az 1 berendezés pontos illeszkedése a kaptár homlokfala és az I berendezésnek a kaptár felé eső lő külső fala közé illesztett térkitöltő adapter segítségével is megvalósítható. A térkitöltő adaptert előnyös még az 1 berendezés kaptárra felfüggesztése előtt a kaptárra szerelni. Az 1 berendezés könnyű fél-és leszerelhetöségét a kaptárra vagy a térkitöltő adapterre szerelt felfüggesztő kampók segítségével is lehet biztosítani, amelyekre az I berendezés egy mozdulattal felakasztható.
Az 1 berendezés kaptárra szerelése után a 1 berendezésből kirepülő munkásméhek 19 fő kiáramlási pályájának ívét keresztező lemezt kissé célszerű elmozdítani, hogy a munkásméhek átjutása az 1 berendezésen lényegesen könnyebb legyen. Miután a munkásméhek az I berendezést megszokták és arra rátájoltak, a munkásméhek 19 fő kiáramlási pályájának ivét keresztező 2 rajoztató nyílásokat tartalmazó lemez a helyére kerülhet. Fenti módszerrel a munkásméhek az 1 berendezési kezdettől fogva könnyen elfogadjak és azon keresztül közlekedve akadálytalanul folytathatják megszokott gyűjtő tevékenységüket.
.Az l berendezés kaptártól messze elörenyúló teteje és 16 külső falai védik az 1 berendezés előtt felhalmozódó méheket a csapadéktól és a tűző naptól. Az egymás melletti kaptárra szerelt 1 berendezések eltérő színeikkel az eltájolás lehetőségét csökkentik.
Az 1 berendezés többféle anyagból készíthető, előnyösen fémből, fából, műanyagból vagy ezek kombinációjából. Az I berendezés optikai szempontból úgy van kialakítva, hogy a belsejébe beeső természetes fény a 4 anyacsapdához vezető 3 terelő alagutat jobban megvilágítja, mint annak környezetéi és a beáramló fény a 19 fő kiáramlási pályáról a méhek egy részét pozitív fototaxls révén a 4 anyacsapda irányába csalja.
Az 1 berendezésbe 11 herék átfutását megakadályozó rács helyezhető, amelynek falain lévő perforációk akkorák, hogy megakadályozzák a herék átfutását, de a méhanya és a munkásméhek átjutását még lehetővé teszik, A 11 herék átfutását megakadályozó rács úgy van az 1 berendezésbe beépítve, hogy a herék áljutását az 1 berendezés 5 szenzorokkal ellátott részei és a 2 rajoztató nyílások felé megakadályozza, így megakadályozható, hogy a herék az 1 berendezés azon területeire juthassanak, amelyekben a munkásméhek felhalmozódása a rajzásra jellemző módon specifikusan jelentkezik, mivel az a beépített 5 szenzorok működését zavarná. Ilyenek területek az 4 anyacsapdák és azok környéke. A 7 mozgatható kapuhoz beépített 11 herék átjutását megakadályozó ráccsal megelőzzük, hogy az 4 anyacsapdákból egyébként kijutni nem tudó herék az 4 anyacsapdákba juthassanak, és azokban felhalmozódhassanak. A torlódás elkerülése és a herék biológiai funkcióinak fenntartása érdekében célszerű, hogy a 11 herék átjutását megakadályozó rács előtti területeken a kaptárban vagy az 1 berendezésben rekedt heréket időszakosan ki lehessen engedni. A herék kijuttatására a célszerű megoldás az, hogy a feltorlódott heréket a rajzással nem jellemezhető napszakokban a 7 elmozdítható kapu mozgatásával a 12 lerepitő csatorna 13 bemeneti nyílását szabaddá téve a 15 lerepítő nyílás irányába tereljük.
Az. I berendezésbe épített 12 lerepítő csatorna 13 bemeneti nyílása a 7 mozgatható kapa fele néz, és ahhoz pontosan illeszkedik. Rajzásveszély esetén a 7 elmozdítható kapu mozgatásával a 12 lerepítő csatorna 13 bemeneti nyílását lezárjuk. Ezt követően a megfelelő áramforrás beiktatásával az 5 szenzorokat is működésbe hozzuk. A 7 mozgatható kapu rajzáskor bekövetkező elmozdulásával a 12 lerepitő csatornát a méhek számára megnyitja.
Rajzás során a kaptárból a rajjal együtt a kaptárból távozó méhanya először átpréselödik a 11 herék átj utasát megakadályozó ráesőn, amelynek rései akkorák, amik a méhanya áíjutását még lehetővé teszik, de a herék áíjutását már megakadályozzák. A méhanya ezt követően a 20 mellékes kiáramlási pálya irányában a 3 terelő alagúton keresztül a 4 anyacsapdába jut. A méhanya 4 anyacsapdába maradását több tényező is elősegíti. Mivel a 3 terelő alagút falán lévő 8 perforációk és a 4 anyacsapda falain lévő 2 rajoztató nyílások a méhanya számára nem átjárhatóak, ezért a méhanya nem tud a környezetbe kijutni, viszont a munkásméhek áíjutását még lehetővé teszik. A méhanya nagy valószínőséggel a kaptárba sem tud visszajutni, mivel az 4 anyacsapda mérete a 3 terelő alagút 9 kimeneti nyílásához képest nagy és a 9 kimeneti nyílás vége függőleges irányban feltélé néz és a 3 terelő alagút vége messze benyúlik az 4 anyacsapdába. Mivel a méhanya nem tudja a raj méheit követni és a raj munkás méheivel együtt a környezetbe távozni, mivel bent reked a 4 anyacsapdában, ezért a raj egymással kommunikáló, a méhanya hiányát érzékelő munkásméhei rövidesen visszafordulnak a rajt eresztő kaptár félé. A kaptárt elhagyó raj a méhanya feromonjait és egyéb jeleket érzékelve nagy valószínűséggel visszaszáll a 4 anyacsapdára, és ott viszonylag kis felületen felhalmozódnak.
A munkásméhek 4 anyacsapda körüli rajzáskor specifikusan jelentkező felhalmozódása több okból is létrejön.
Az első ok, hogy a kaptárból kirepülő, az 1 berendezésen keresztül a környezetbe jutó kijutó rajzó munkásméhek az anyátlanságot rövid időn beiül észlelik és ösztöneiknél fogva vissza akarnak repülni a kaptárba. Eközben a kaptár télé visszarepülő munkásméhek egy része a méhanya feromonjait és a méhanya által kibocsátott egyéb jeleket érzékelve az 4 anyacsapdára száll, és annak környékén felhalmozódik.
A második ok, ami a munkásméhek 4 anyacsapda körüli rajzásra specifikusan jelentkező félhalmozódását elősegíti az, hogy a rajzó munkásméhek rövid idő alatt, igen nagy tömegben hagyják el a kaptárt. Az időegység alatt a kaptárból kiáramló méhek száma rajzáskor akár tízszeresére is megnő, a. tájoláshoz vagy az intenzív hordáshoz képest. A rajzáskor tömegével az 1 berendezésbe jutó munkásméhek nem tudják torlódás nélkül az. 1 berendezést a 19 fö kiáramlás! pályán keresztül az I berendezésnek a fö röppálya irányába eső 2 rajoztató nyílásain át elhagyni. A méhek egy része ezért a 20 mellékes kiáramlási pályákra terelődik és a 8 terelő alagúton keresztül a 4 anyacsapda irányába kényszerül. Rajzáskor a 20 mellékes kiáramlási pálya irányában a 4 anyacsapdákba jutó munkásméhek száma időegység alatt nagy. A munkásméhek a 4 anyacsapdákban fölhalmozódnak, és a nagy számban jelenlévő munkásméhek a 4 anyacsapdák falán csak lassan tudnak átjutni, ráadásul a 4 anyacsapdák mérete (térfogata) viszonylag kicsi, A 4 anyacsapda mérete és súlya a 4 anyacsapdára várhatóan visszarepülő méhek számának és a méheket érzékelő 5 szenzor érzékenységének megfelelően előre optimalizált. A 4 anyacsapdán lévő 2 rajoztató nyílások a tér több irányában helyezkedve elősegítik, hogy a méhek a 4 anyacsapdában rekedt méhanya által kibocsátott feromonokat és egyéb jeleket hatékonyan érzékeljék és a 4 anyacsapdára nagy valószínűséggel visszaszálljanak, és ott viszonylag kis területen fölhalmozódjanak.
Az 1 berendezésben több anyacsapda is kialakítható, amelyek az 1 berendezésről könnyen levehetöek, és a 4 anyacsapdákhoz anyazárkák csatlakoztathatók. A 4 anyacsapdákba vezető 3 terelő alagutak 9 kimeneti nyílása rajzás esetén lezárható, és a 4 anyacsapdákban egyszerre több méhanya is biztosan megfogható.
Az 1 berendezésnek része legalább egy, a 2 rajoztató nyílások átjárhatóságát megváltoztató mozgatható 18 térelem is, aminek mozgatásával a munkásméhek átfutása, az átjutásra rendelkezésre álló idő hossza és az átjutás gyakorisága az 1 berendezés olyan területein szabályozható, amelyek az 5 szenzorok érzékelési zónájában vannak. A 18 térelemmel a munkásméhek rajzáskor jelentkező felhalmozódásának mértéke fokozható és jól érzékelhetővé válik még kis népességgel rendelkező méhcsaládok esetében is, és így az l berendezés 2 rajoztató nyílásai az. eltérő méretekkel rendelkező mákfajták méreteihez állíthatóak.
A munkásméheknek az anyacsapdákon létrejövő rajzáskor jelentkező nagymértékű fölhalmozódása fokozható azzal, hogy az 1 berendezés 2 rajoztató nyílásait a 4 anyacsapdák falain az 1 berendezés szőkébbre állítja a 2 rajoztató nyílások átjárhatóságát szabályozó 18 térelemmel, ezért azokon a munkásméhek csak még lassabban vagy időszakonként egyáltalán nem tudnak útpréselódni.
A rajzó munkásméheknek az 1 berendezés által létrehozott csak rajzáskor jelentkező felhalmozódása különbözik a méhek más okokból létrejövő fölhalmozódásától, mivel attól térben elkülönülten jelentkezik. Ezért az 1 berendezéssel a méhek rajzásra specifikusan jellemző lel halmozódását tudjuk elérni, amit fel tudunk használni a rajzás időpontjának pontes detektálásához,
A műnk asm éhek felhalmozódását 20 mellékes kiáramlási pályák irányában az 1 berendezésbe épített 5 szenzorok érzékelik. Az 5 szenzorok lehetnek súlyt, hőt, hanghullámot, mozgást érzékelő és optikai 5 szenzorok egyaránt, illetve ezek kombinációi. Az 5 szenzorok a zavaró külső környezeti hatásokkal szemben le van árnyékolva.
A 4 anyacsapdában vagy annak környezetében elhelyezett 5 szenzor a méhanya 4 anyacsapdába jutását is képes érzékelni. Az 5 szenzor az előzetesen megjelölt méhanya érzékelésére alkalmas. A méhanya jelölésével megfelelően párosított, optikai vagy mágneses jeleket érzékelő vagy KEID 5 szeuzora méhész számára fény vagy hangjelzéssel jelzi, ha a méhanya a 4 anyacsapdába kerül, A méhanya 4 anyacsapdába kerülése esetén a raj kaptárba visszajutását megakadályozó 7 mozgatható kapu bezárul.
Az 5 szenzor az I berendezés homlokfalától, és a 2 rajoztató nyílásoktól legalább olyan távolságban, hogy az 1 berendezés előtt nagy melegben több rétegben förtben csüngő, tőgyelő méhek az 5 szenzort ne zavarják. Az 5 szenzorok érzékelés esetén jelet adnak a 6 vezérlőegységnek, ami a beépített 17 motor segítségével időzítetten működteti a 7 mozgatható kaput. Az 5 szenzorok olyan területeken is mérik a méhek, felhalmozódását, ami a méhek 19 fö kiáramlási pályájának és fő röppályájának vonalába esnek,
A kaptár alá szerelt súlyt érzékelő 5 szenzorok képesek a rajzás és lerepités során a méhcsalád által elszenvedett súlyveszteséget mérni, A súlyváltozást érzékelni lehet beépített 10 rugós szervek segítségével is, ezek alkalmazása esetén a 4 anyacsapdán és a 4 anyacsapda körül felhalmozódó méhek együttes tömegének hatására a 10 rugós szervek összenyomóduak és egy, az 1 berendezésbe épített áramkört zárnak, ezzel a 6 vezérlőegységet működésbe hozzák.
Más megoldásnál a létrejövő súlyváltozás hatására egy beépített erőkar mozdul el, és az elmozdulás hatására a 6 vezérlőegység bekapcsol. Mechanikai szempontból valamennyivel bonyolultabb megoldást jelent, ha a 7 mozgatható kaput a 4 anyacsapdák súlyát érzékelő és a változó súlyhatásra elmozduló erőkar mechanikai áttéteken keresztül hozza működésbe. Utóbbi megoldásnál az 1 berendezés akár áramforrás nélkül is üzemeltethető.
A 6 vezérlőegység alkalmazása több okból is előnyös. A 6 vezérlőegység segítségével az 1 berendezés képes az 5 szenzorokból érkező jelek elemzésére is, ezáltal az 1 berendezés képessé válik az 5 szenzorok környezetében létrejövő, nem rajzásból fakadó jelek és a valódi rajzásból adódó jelek elkülönítésére, és a 7 mozgató kapu időzített működtetésére. Amennyiben az 5 szenzorokra történő hatás tartósan, a rajzásra jellemző idő nagy részéig fennáll, akkor a 6 vezérlőegység működésbe hozza a 7 mozgatható kaput. Amennyiben a szenzorokra ható behatás csak rövid ideig áll fenn, akkor a 6 vezérlőegység által működtetett 7 mozgatható kapu nem mozdul el.
Az 5 szenzorok egy részét az 1 berendezés olyan területeire is beépíthetjük, amelyek kívül esnek azokon a területeken, ahol a méhek rajzáskor specifikusan jelentkező felhalmozódása, megfigyelhető. Ezek a szenzorok érzékelik a méhek nem rajzásból eredő felhalmozódását, intenzív hordás, tájolás vagy rablás esetén. Az ezekből az 5 szenzorokból érkező jeleket a 6 vezérlőegység összeveti a méhek rajzásból eredő specifikus felhalmozódását mérő 5 szenzorokból érkező jelekkel. így lehetőség nyílik az 5 szenzorokra ható nem a rajzásból fakadó zavaró jelek analizálására is.
Az 1 berendezésbe a 6 vezérlőegységgel összekapcsolva legalább egy 17 motor van beépítve, melynek működését a 6 vezérlőegység szabályozza, és a 17 motor mozgatja a 7 mozgatható kaput és a 18 rajoztató nyílások átjárhatóságát szabályozó térelemet. A 6 vezérlőegység már az 5 szenzorokra gyakorolt, rajzásra specifikusan jelentkező hatás fellépésének kezdetén, vagy időszakosan is működésbe hozhatja a beépített 17 motort. A beépített 17 motor ekkor a 4 anyacsapda 2 rajoztató nyílásait úgy szűkíti le, hogy a 18 rajoztató nyílások átjárhatóságát szabályozó térelemet elmozdítja. Ezzel a munkásméhek á (jutását a 4 anyacsapda falain keresztül még jobban lelassítja, vagy bizonyos ideig szabályozottan leállítja. A 17 motor energiaellátását az 1 berendezésbe épített tápegység biztosítja.
A munkásméhek rajzásra specifikusan jelentkező félhalmozódása esetén az 5 szenzorok által beérkezett jelek alapján a 6 vezérlőegység működésbe hozza a 7 mozgatható kaput, és azt úgy mozdítja el, hogy a méhek visszajutását a kaptárba megakadályozza.
Az l berendezés alkalmazásával az egyik fő cél az egész raj befogása, attól függetlenül, hogy a méhanya a rajzás elején, közepén vagy végén távozik a kaptárból Abban az esetben, amikor a méhanya csak a rajzás végén távozna a kaptárból, de az 5 szenzorok a méhek felhalmozódása miatt már a rajzás kezdetén jelet adnak a 6 vezérlőegységnek és az 1 berendezés 7 mozgatható kapuja már a rajzás teljes folyamatának lezáródása előtt bezárul, akkor a méhanya valamint a raj egy része a kaptárban rekedhet. Megfordítva, amennyiben az 5 szenzorok csak a raj méheinek visszatérését követően érzékelik a munkásméhek felhalmozódását a 4 anyacsapda körül akkor az is előfordulhat, hogy a rajzó munkásméhek egy része már visszajut a kaptárba a 7 mozgatható kapu elmozdulása, élőit. Az első esetben problémát jelentene a méhanya távozása és a raj megszökése a 12 lerepítö csatorna idő előtti megnyitása miatt. Ennek a problémának a kivédésére a 6 vezérlőegység úgy van programozva, hogy a 7 mozgatható kaput pár perces időeltolással működteti. A második esetben az 1 berendezésbe épített 12 lerepítö csatorna 13 bemeneti nyílásának megnyitása biztosítja, hogy a kijáró korú munkásméhek és herék a 15 lerepítö nyíláson keresztül a környezetbe jussanak és a befogott rajhoz csatlakozzanak. A raj legfiatalabb munkásméhei csak lassan képesek a kaptárba behúzódni, ezért ők általában kint rekednek még a 7 mozgatható kapu késedelmes záródása esetén is. A 4 anyacsapdában rekedt méhanya a biztosítéka a raj hatékony megfogásának. Az l berendezés 16 külső falai a raj megfogása után a kóbor anyák bejutásának megakadályozása érdekében anyaráccsal lezárhatóak.
Az l berendezés nem csak a rajt képező méhek befogására képes. Az 1 berendezéssel a további rajzásokat is meg tudjuk akadályozni, és a rajzás! láz időtartamát is le tudjuk rövidíteni. A 12 lerepítö csatorna a rajzás lezajlása után a méhcsalád kijáró korú egyedeit új röppályára tereli. A 1 berendezésbe épített 12 lerepítö csatorna 13 bemeneti nyílása rajzáskor a 7 mozgatható kapu elmozdulását követően a kaptárból kirepülni akaró méhek számára szabaddá válik. A kirepülő méhek a 12 lerepítő csatorna 14 testén felfelé ívelő pályán haladhatnak, maid a 12 lerepítö csatorna kimeneti nyílásán a 15 lerepítő nyíláson jutnak a környezetbe. A 12 lerepítő csatorna 14 teste perforált falú és a 4 anyacsapdához közel helyezkedik el. A 12 lerepítö csatorna egy része a 1 berendezésen ormányszerűen Túlnyúlik és a 12 lerepítö csatorna csonkja körül a 12 lerepítö csatorna végső szakasza térben elforgatható. A 12 lerepítö csatorna fala perforált, ami megnehezíti a rátájolást a 15 lerepítö nyílásra. Mivel a kaptárból kirepülő méhek a rajzást kővetően az eredeti, rajzás előtti röppályán akarnak a kaptárba visszajutni, és errefelé az átjárás lehetősége kizárt, ezért ezek a méhek a már befogott, az 1 berendezésen csüngő rajt erősítik. A rajzást követő napon a 12 lerepítö csatorna 1 berendezésen ormányszerüen túlnyúló részét kilencven fokkal elfordítva a 15 lerepítő nyílást horizontális irányba lehet pozícionálni. Ezzel elérhető, hogy a kaptárból kirepülő korúvá vált méhek a befogott rajhoz csatlakozzanak. A fenti műveletet naponta célszerű, megismételni és a 15 lerepítő nyílás térbeli helyzetének megváltoztatásával a rajt adó méhcsaládot addig lehet csapolni, amíg az le nem mond a további rajzásról. A leröpítés mértékét az 1 berendezésbe épített súlyt érzékelő 5 szenzorokkal is meg lehet határozni, és ezzel a leröpítés mértékét optimalizálni.
Két>három nap múlva, a leröpítés végeztével az 1 berendezést, annak. 16 külső falait dobozszerűén összehajtva, a kaptárról a rajjal együtt leemelve rajszállító ládává lehet átalakítani. Abban a kiviteli alakban, amelyben az 1 berendezés egyik alegysége a kantár alá van szerelve, az 1 berendezés alegységei könnyen szétválaszthatóak, és a kaptár előtti alegység egy mozdulattal a kaptárról leemelhető.
Szükség esetén az 1 berendezés újra a kaptárhoz csatlakoztatható. Az 1 berendezéshez a raj táplálását lehetővé tévő légfékes etető csatlakoztatható.
Célszerű a méhészetben lévő Összes kaptárra 1 berendezést szerelni, hogy a kirepülő rajok ne találkozhassanak más családokból származó anyákkal, mivel azokkal egyesülve nem térnének vissza. Leröpítés során a kijáró méheit elvesztett családot folyamatosan etetni kell.
Az 1 berendezésből a kaptárban rekedt herék távozását időszakosan a 6 vezérlőegység által működtetett 7 mozgatható kapu teszi lehetővé. A 6 vezérlőegység olyan időpontokban működteti rövid ideig a 7 mozgatható kaput, vagy annak egy részét, amikor a rajzás nagy valószínűséggel nem következik be. Ezek a kora reggeli és a késő délutáni órák. A kinyitott 12 lerepítö csatornán keresztül ilyenkor a herék kiröpülése lehetővé válik és a herék fel torlódása az 1 berendezésben 5 szenzorokkal ellátott részeiben és a kaptárban elkerülhető. A környezetbe jutó, kaptárba a 2 rajoztató nyílásokon visszatérni nem tudó herék más családokhoz kéredzkednek be.
A kaptár megfelelő szellőztetése még nagy melegben is lehetséges, melyei az 1 berendezés 2 rajoztató nyílásainak együttes nagy felülete biztosít. Ugyanez teszi lehetővé, hogy a méhek még nagy hordás esetén se torlódjanak az 1 berendezésben.
Az 1 berendezéshez virágporszedő ráes csatlakoztatható, és az 1 berendezés a virágporszedő rács felhelyezésével rajzási szezonon kívül külső virágporszedőként is használható. Ekkor az l berendezés alján elhelyezett taposórácson keresztül az alul elhelyezett kihúzható fiókba hull a gyűjtött virágpor, és ez az 1 berendezésből kivehető és tisztítható.
Az 1 berendezés több okból is kiváló hatékonysággal használható varroa betegség elleni védekezésre, A raj igen nagy hatékonysággal kezelhető, mivel fiasítása nincs. A rajt adó családnál a rajzást követő második hét végére minden fiúsítás lekel és legfeljebb csak fiatal korú nyitott fiúsítás található és ez kiváló lehetőség a hatékony atka elleni védekezésre, A varroa atka elleni kezeléshez az 1 berendezés falai légmentesen lezárhatók.
Az 1 berendezés 6 vezérlőegysége megfelelő jeladóval összekötve a méhészetétől távol lévő méhésznek is továbbíthat információt, például a rajzás bekövetkeztéről, rablásról, a leröpítés mértékéről, a méhcsalád súlyveszteségérök

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK.
    L Rajoztató berendezés méhek számára, különösen a méhek rajzásának érzékelésére, a méhraj befogására, méhrajt adó méhcsalád rajzást követő leröptetésére és a további rajzás mcggátlására, amely kaptárhoz van illesztve, és amely legalább egy méhanya csapdával (4), legalább egy mozgatható kapuval (7) és a méhanya átlátását gátló rajoztató nyílásokkal (2) van ellátva, azzal jellemezve, hogy munkásméhek számára azokat a munkásméhek fö kiáramlásai pályájáról (19) letérítö mellékes kiáramlási pályája (20) is van, a mellékes kiáramlási pályán (20) pedig méhanya csapda (4) helyezkedik el, továbbá a munkásméhek rajzás-specifikus felhalmozódásának érzékelésére legalább egy szenzorral (5) rendelkezik, amely a mellékes kiáramlási pályával (20) van összeköttetésben, továbbá a szenzor (5) vezérlő egység (6) útján a méhraj visszatérését gátló, mozgatható kapuval (7) van összekötve, továbbá változtatható irányú lerepítő nyílással (15) bíró lerepítő csatornával (12) rendelkezik, a lerepitő csatorna (12) bemeneti nyílását (13) a mozgatható kapu (7) határolja.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a mellékes kiáramlási pályát (20) terelő alagút (3) alkotja, a terelő alagút (3) a méhanya csapdába (4) nyúlik bele, a terelő alagút (3) a méhanya kijutását gátló, de a munkásméheket átengedő méretű perforációkkal (8) van ellátva,
  3. 3. Az 1, vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a méhanya csapda (4) a méhanya csapda (4) tálán lévő rajoztató nyílások (2) átjárhatóságát szabályozó térelemekkel (18) rendelkezik, továbbá a fö kiáramlásai pálya (19) mentén, valamint a terelő alagút (3) mentén elhelyezkedő rajoztató nyílások (2) a lezárásukat szabályozó vezérlő egységgel (6) vannak összeköttetésben.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a méhanya csapdához (4) annak súlyára összenyomódó rugós szerv (10) van hozzárendelve.
  5. 5. Eljárás az 1. igénypont szerimi, méheket rajoztató berendezés alkalmazására, amelynek során a berendezést (1) kaptárhoz illesztjük, a rajzás során a méhanya mozgását a munkásméhektől eltérően szabályozzuk, azzal jellemezve, hogy a munkásméhek egy részét fő
    SZTNH-100210656 <-· f kiáramlás! pályájukról (19) terelő alagút (3) alkalmazásával mellékes kiáramlási pályára (20) irányítjuk, szenzorok (5) útján érzékeljük a méhek rajzás-specifikus felhalmozódását a méhanya csapda (4) környékén, herék átjutását megakadályozó rács (11) útján meggátoljuk a herék bejutását a fő kíáramlásí pályára (19) és a mellékes kiáramlás! pályára (20), a rajzás érzékelésekor mozgatható kapu (7) útján megakadályozzuk a méhek kaptárba való visszajutását és megnyitjuk a lerepítő csatornát (12), és a méheket lerepítjük, maid szükség szerint a lerepítő csatorna (12) lerepítő nyílásának (15) térbeli elhelyezkedését megváltoztatjuk, és a lerepítést a lerepítő nyílás (12) megnyitásával megismételjük.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szenzorral (5) érzékeljük a méhanyának a méhanya csapdába (4) való bejutását, majd a vezérlő egység (6) útján a bejutást jelezzük, és a mozgatható kaput (7) zárjuk.
  7. 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a berendezés (1) falait légmentesen lezárjuk.
HU1500030A 2015-01-29 2015-01-29 Rajoztató berendezés méhek számára HU231081B1 (hu)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1500030A HU231081B1 (hu) 2015-01-29 2015-01-29 Rajoztató berendezés méhek számára
PCT/HU2016/000005 WO2016120649A2 (en) 2015-01-29 2016-01-20 Device to manage honey bee's swarming
EP16742838.2A EP3250028A4 (en) 2015-01-29 2016-01-20 Device to manage honey bee's swarming

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1500030A HU231081B1 (hu) 2015-01-29 2015-01-29 Rajoztató berendezés méhek számára

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP1500030A2 HUP1500030A2 (hu) 2016-08-29
HU231081B1 true HU231081B1 (hu) 2020-09-28

Family

ID=89991721

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU1500030A HU231081B1 (hu) 2015-01-29 2015-01-29 Rajoztató berendezés méhek számára

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3250028A4 (hu)
HU (1) HU231081B1 (hu)
WO (1) WO2016120649A2 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1024805B1 (fr) * 2016-12-09 2018-07-10 Philippe Lurquin Dispositif de surveillance et de détection pour apiculture
RU2677132C2 (ru) * 2017-02-14 2019-01-15 Николай Васильевич Копосов Приульевый автоматический роедержатель
CN106804538B (zh) * 2017-03-14 2023-08-11 吉林省养蜂科学研究所(吉林省蜂产品质量管理监督站、吉林省蜜蜂遗传资源基因保护中心) 一种蜂王质量检测器及其检测方法
CN108513930A (zh) * 2018-06-20 2018-09-11 瞿万友 一种活底防逃养蜂桶及其取蜜方法
DE102018126176B4 (de) 2018-10-22 2020-08-20 Micro-Sensys Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Steuerung einer Flugöffnung einer Bienenbeute
US11270189B2 (en) 2019-10-28 2022-03-08 International Business Machines Corporation Cognitive decision platform for honey value chain
CN112602629B (zh) * 2020-12-10 2022-09-27 重庆市畜牧科学院 一种种用雄蜂定群培育的装置及方法
CN113100122A (zh) * 2021-05-21 2021-07-13 武汉市农业科学院 一种基于门字大棚内萝卜花提高蜜蜂授粉率的集成方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1896925A (en) * 1931-11-09 1933-02-07 Mathias R Vikla Trapper and retainer for bee swarms and separator for drones and queens
GB578919A (en) * 1944-02-09 1946-07-17 Gilbert Arthur Richard Tomes Improvements in or relating to methods and/or means of detecting and/or hiving bee-swarms
SU1021447A1 (ru) * 1982-05-11 1983-06-07 Egin Nikolaj L Устройство сигнализации и предотвращени роени пчел
SU1417855A1 (ru) * 1987-01-26 1988-08-23 С.И.Киселев Роеуловитель
RU2114529C1 (ru) * 1995-08-10 1998-07-10 Вячеслав Васильевич Нюхалов Роеуловитель
GB0700783D0 (en) * 2007-01-16 2007-02-21 Moyle Sean Swarm trap

Also Published As

Publication number Publication date
EP3250028A2 (en) 2017-12-06
EP3250028A4 (en) 2018-12-26
HUP1500030A2 (hu) 2016-08-29
WO2016120649A3 (en) 2017-03-02
WO2016120649A2 (en) 2016-08-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU231081B1 (hu) Rajoztató berendezés méhek számára
EP2745682B1 (en) Beehive with a mounted disseminator device
EP3136849A1 (en) Device and fence for controlling the queen bee&#39;s egg-laying process
KR20170017504A (ko) 소문개폐부를 구비한 꿀벌통
Williams Wind-directed pheromone trap for drone honey bees (Hymenoptera: Apidae)
CN110074063B (zh) 黄喙蜾蠃远程观察和繁殖装置及方法
WO2007102035A2 (en) Bee hive for controlling small hive beetle infestation and method for preventing swarming
EP3372075A1 (en) Wasp-capturing device
KR101981895B1 (ko) 벌집틀의 상하 이동이 편리하여 천연벌꿀 생산이 용이한 다층 벌통
UA115480C2 (uk) Вулик
KR102338322B1 (ko) 벌통
RU2404574C1 (ru) Устройство для ловли роевых пчел
KR20180005771A (ko) 토종벌통의 토종벌 출입문
EP2931032B1 (en) Crawling insect counting device, system and method for indicating crawling insect infestation and determining a moment for treatment and/or control of said insects
KR20110015488A (ko) 이중바닥 벌통
DE202011103876U1 (de) Klapp- und teilbare Großraum-Bienenwohnung auf einem Standfuß mit Haltevorrichtung für Ein- und Mehrvolkbetrieb
CN107211921A (zh) 一种提高蜂蜜产量的智能养殖箱
CN109006706B (zh) 一种蜜蜂补充饲喂防止盗蜂的处理方法
KR100933029B1 (ko) 뒤영벌 사육 및 방사용 소상세트
RU2415570C1 (ru) Искусственное роение и борьба с естественным роением пчелиных семей
WO2008087398A1 (en) Apparatus for a hive
CN110537525A (zh) 一种基于箱外观察的中蜂饲养方法
RU2299560C2 (ru) Устройство и способ содержания пчелосемей
KR102230146B1 (ko) 꿀벌의 벌통 위에 설치되는 말벌 포획기
CN215012797U (zh) 一种利用分蜂热扩繁蜂群的防飞逃装置

Legal Events

Date Code Title Description
FA9A Lapse of provisional patent protection due to relinquishment or protection considered relinquished
FH91 Appointment of a representative

Representative=s name: PINTZ GYOERGY PINTZ ES TARSAI SZABADALMI ES VE, HU

RH9A Decision on the lapse of patent protection withdrawn