HU230856B1 - Method and system to design and manufacture implant mask - Google Patents

Method and system to design and manufacture implant mask Download PDF

Info

Publication number
HU230856B1
HU230856B1 HU1400255A HUP1400255A HU230856B1 HU 230856 B1 HU230856 B1 HU 230856B1 HU 1400255 A HU1400255 A HU 1400255A HU P1400255 A HUP1400255 A HU P1400255A HU 230856 B1 HU230856 B1 HU 230856B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
template
implantation
surgical
implant
design
Prior art date
Application number
HU1400255A
Other languages
English (en)
Inventor
Varga Endre Dr
Balazs Bago
Balazs Erdoehelyi
Varga Endre Pal Dr
Original Assignee
Dicomlab Dental Kft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dicomlab Dental Kft filed Critical Dicomlab Dental Kft
Priority to HU1400255A priority Critical patent/HU230856B1/hu
Priority to EP15795808.3A priority patent/EP3145440A4/en
Priority to PCT/HU2015/000047 priority patent/WO2015177579A2/en
Publication of HUP1400255A2 publication Critical patent/HUP1400255A2/hu
Publication of HU230856B1 publication Critical patent/HU230856B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C1/00Dental machines for boring or cutting ; General features of dental machines or apparatus, e.g. hand-piece design
    • A61C1/08Machine parts specially adapted for dentistry
    • A61C1/082Positioning or guiding, e.g. of drills
    • A61C1/084Positioning or guiding, e.g. of drills of implanting tools
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C9/00Impression cups, i.e. impression trays; Impression methods
    • A61C9/004Means or methods for taking digitized impressions

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)

Description

ELJÁRÁS ÉS RENDSZER IMPLANTÁCIÓS SABLON TERVEZÉSÉRE ÉS ELŐÁLLÍTÁSÁRA
A találmány tárgya eljárás tmplantációs sablon tervezésére és előállítására alkalmas rendszerben, ahol az eljárás része, hogy szájképfetről regisztrációs tnarkerekkel eilárott kanállal lenyomatat; készinink; digitalizáljuk a lenyomatod dighallzáljuk a betegei a lenyomattal a szájában; egy műtéti tervező számítógépes programmá! Összeregiszrráljnk a két digitalizált képet, majd műtéti tervet készítünk; egy .sablontetvező számítógépes programmal a műtéti terv alapján eSscs -ittuk az ip ,tu< ^íbion digital·'. moctelhcL v mpksnt.xto'. sabl< r vuptüu irodai je a’apjan doalhtpA az implantációs sablon fizikai megfelelőjét, A találmány tárgya továbbá rendszer impÖmncros sablon tervezésére és előállísásáta, amely tartalmaz lenyomaívételre alkalmas, regisztrációs mailetekkel ellátott kanalat; egy műtéti tervező számítógépes programmal ellátott szásnitógépet a regisztráció elvégzésére, és: a műtéti terv elkészítésére; egy sablontervező számítógépes programmal ellenőri számítógepet az trnplaníacíos sablon tervezésére és előállítására; a múrets terv szerinti sebészed tálcár; és a találmány szedőd eljárással megtervezett és előállított imphnnkíoa sablont.
V TECHNIKA Ál í ASA
A fogimplantáciős eljárások során alkalmazott: implantációs sablonokat a technika állása szerint a következő módon állítják elő. Először n az úgynevezett rsdaaógrai sablont kell kialakítani több lépésben. Az ezzel kapcsolatos műveleteket a fogtechnikus végzi el.
Első lépésben az állcsontok egymáshoz viszonyított helyzetét és mozgását szimuláló eszközben, az artíktdátofban elkészítik a páciens szájüregi képleteinek pozitív mását, azaz egv gjpszndníáfc, felhasználva a páciens fogtenyotnatát. Majd ezen. a gipszmintán az implantációs területen és annak környezetén valamilyen műanyagból kialakítják a sablon formáját. Ez egy hosszabb műveletsor normán ehrg.fefet eler.ty ahol efoszot a gipszmintán ki kell adóim a sahfon fmivu· hajtan, majd a Ímelök határoknak megfelelően kell. a sablont kialakítana
A páciens sxájképkaei tartalmaznak úgynevezett alátnenős részeket (például a fognyakak alatti területek vagy a fogak közötti hézagok), auukrk az implantációs sahloti kemény anyaga miatt megakadályoznák a műtéti területre történő feiheiyezhetőségeí. Λ fogtechnikus ezeket a részeket felmelegireít viasszal feltold (blokkolja)· a végleges radiológiai sablon alkalmazhatósága érdekében. Ez a művelet kifejezetten időigényes,.
ás így létrehozott sabböt megfelelő műveletekkel a gipszminta, egy szilikon öntőforma és egy önkötő műanyau re aa-'-'ua orvai duplikáljak. Az így kapott másolatot még további felkar megmunkálásnak *r «υ,« s ΌοΙύο \ettk ala,
A tökéletes illeszkedés ellenőrzése érdekében a véglegesnek szánt radiológiai: sablont vissza kell: próbálni a páciens szájába, jelentős pontatlanságok esetén akár az előbb ismerteteti teljes eljárást meg keli rsmt telni.
A radiolőgiai sablon kialakítása során regisztrációs elemeket, úgynevezett radiodens matkereket (vagy tnás kifejezéssel regisztrációs markereket) keli alkalmazná, amelyek a később elkészítendő GT-felvéteteken mint referencia pontok jól azonosíthatok.
Az ígv előkészített radiológiai sablont a páciens szájába helyezik úgy, hogy az tökéletesen illeszkedjen a szájüregi képietekre (harapás regisztráció valamilyen viasz alkalmazásával), és elkészítik a szükséges CT-felvételt, fezt követően még egv CT-felvétel készül külön a sablontól. Az Jsnmttelett efeíuv-t ; goikmüt''m du,d (\ íg' douhle -osA pto'-o<u>lkuk nevsZ-k,
A két felvétel elkészítéséi sz indokolja, hogy a fogászati alkalmazásokban használt CT-felvételen (gxaktan Clfe'fe fsak a cw.’ok láthatók pk a bg\ kepk-ek 'mm: például az ám, a m<ív e« az izmok) azonban elmosódott szürke tóitokként jelennek meg. ágy példád! egy fogatlan páciens esetén egyetlen CT’-felvétel alapján nem lehetne eldönteni, hogy hol helyezkedik cl az íny, amelyre a műtéti sablon rögzül. A dual scao protokoll és a CT-sahlon biztosítja, hogy megállapítható legyen az ínynek a es<-úthoz és más száiképiethez viszonyított helyzete. A csontra és a lágy képletekre vonatkozó '•/ukséges információ úgy nyerhető, hogy a két előzőleg elkészített CTfehfetelt egymásra illesztik, ősszezegiszírálják az alkalmazott .tegixzttádós tnarketek segítségével.
Az összetegisziráh felvétel ismeretében az orvos meghatározza az implantátnmok méretét, helyét és helyzetér, azaz az imphntínumok tengelyének irányár, amelyek alapján a műtéti eszközök megvezetésére szolgáló fém perselyeket integrálják a togttvhmkös által az előző lépésekben készített vagy annak formája alapján egv SDs nyom:a-o\ al elöallírott. sablonba.
így tehát az előbbiekben leírt eljárásnak részét alkotja, a fogtechmkns áltsd elvégzett, többlépéses és manuális, következésképpen időigényes és költséges ímmkafolyamat, ami jelentősen megnehezíti, hogy az implantációs sablonokkal végzendő beavatkozások beilleszthetők legyenek a mindennapi rendelői rutinba.
Az hPZ/9/-747 számú európai szabadalmi irat többek között fogpótlás ekfolhráo efoitását Esmerteti, ahol az eljárás. magában foglalja azt a lépést, hogy két' CT felvételt megfelelő számítógépes progtaútban implementált eljárással illesztenek össze, ahol az egyik felvétel a páciens, állcsontjáról, a másik CT felvétel a páciens szájképleteiuek megfelelő gipszmintáról készült. .A. feltár·: eljárás szerint az összeillesztett CT felvételek alapján tervezik meg az implantácum mélységét és irányát, valamint a navigációs eszközben a híróvezetö alak?ár, A hivatkozott dokumentum szerinti eljárás radiológiai sablon elkészítését igényli, ellentétben a jelen találmány szer-mi eljárással.
Az CTkd/d/ftriW számé amerikai szabadalmi itat olyan célú fogászati modell előállítását ismerteti., amely például foghnplantáeíós műtétek tervezése és végrehajtása során alkalmazható. A hivatkozott dokumentumban ismertetett eljárás magában fogLfea, hogy a) digitális képet készítenek a páciens szájképleteiról: bj a kapott digitális kepét a. páciens fogai, alapján szegmentálják; e) a szegmentált képen beiéi azonosítják az implantációs helyet; d) az implantációs helyett meghatározzák a pilot htot dimenzióit: e) a tervek alapján elkészítik a tanulmányi mintát a pilot furattal; f) a tanulmányi mintában elhelyezik a foróperselyekef; yp az így előkészített tanulmányi, mintáról ezután egy implantációs sablonként funkcionáló transzfer-sablont készítenek. A hivatkozott dokumentáció alkalmaz ugyan szoftveres tervezést, azonban az implantációs sablon előállításához egy fezikai minta elkészítése is szükséges,
Á IhOAfeő/Tk számú nemzetközi szabadalmi irat radiodens anyaggal legalább részben bevont fogászati kanala· és egy ezt felhasználó eljárást ismertet rogrmplantácaó elvégzésére. Az ismertetett eljárás során a kanalat a páciens szájába helyezik, majd keresztmetszeti röntgenfelvételeket készítenek az alsó állkapocsról és a kanálról; a felvételek alapján meghatározzák az implantátum optimális pozícióját; a kan;daf egy automata rendszethez kapcsolt tartóra helyezik, ahol röntgenfelvételeket készítenek arról; a topott felvételeket egyesítik a korábbi felvételekkel és mégha távozzák a furatok tengeriét, majd az ;mfem,tta rendszerrel furatok kfo/netsek a kanálon. Az ·,<η kaprut kanalat íme ciklont itatnátok az jurplanttíumol, abo állmomba tottenó elhelyezésére.
A? 1 /í'Jrt'íf^íí/fí/A'í > s/íunu .nmnkai Oabadafou irat cg) jgert ifo-zetet·. lenv> miatv ételi e alkalmas kanalat ismertet, amely magában foglal többek között egy két részre osztott merev keretet és a vtrethez rog/fou mtntfoám, ams'nmk jfozuetöege eg ImodUl szabok ózható 1 fas.málat ebet a keret kér részének illeszkedési pontját vabmilyen önkötő anyaggal be kell vonni, illetve a membrán mindkét oldalán lenyomatvéíeLre aíkakws anyagot kell alkalmazni és így kell. behelyezni a beteg szálába. Ezután a huzalt eltávolítják, hogy a keret kér része egymástól Eiggeflenül tudjon elmozdulni a harapás Itatására. A hivatkozott dokuinenmm szerinti alkalmazása meglehetősen nehézkesnek tonik.
A ikOddöíílá/Eá? számú nemzetközi szabadalmi irat egyebek melleit ismertei egy eljárást fogimplantáeiós sablon előállítására, amely magában foglalja a következő lépéseket: a) lenyomatot készítenek az implantációs területről; b) a lenyomat alapján egy fizikai modellt készítenek; c) egy előre gyártott, fog alakú sablonokból álló készletből kiválasztanak egy megfelelőt fogsablont; d) a kiválasztott fogsahloní a modellre illesztik;, e) .a íógsablont tartalmazó modellről egy újabb lenyomatot készítenek; fi az így kapott újabb lenyomatba lyukat túrnak a fontnál ellátott, korábban használt fogmodell segítségével, így egy implantációs sablonhoz jutnak. A jelen alalsumho' t'so-vioa a s sík. λή d it a·' urat ehmo köss? »d dm,o, trsnu'h műveleteket igényel,
A dfo)k.í<fofo-/.> számú nemzetközi szabadalmi irat szintéi?, egy eljárást: ismertei. implantációs sablon előállítására, ahol a páciens tipikusan teljesen fogatlan. Az eljárás során ?D-s számítógépesgrafikus modellt állítanak elő az állcsont és a szöversrrukrúra leképezésével az íny felületéhez viszonyítva, ahol a leképezést: röntgen vagy MRi technikával végzik.. Előnyösen az ínyhez illeszkedő radiológiai sahfont alkalmaznak. Az implantzmmok furatának adatait a 3Do modell alapján határozzák meg. Az implantációs sablontest előállítását a hivatkozott dokumentum, nem tárja fel, csak annyit: Ismertet, hogy azt egy fizikai modellen alakítják ki, majd az igy kapott Sífolonresten a furatokat a 3D-s modell alapján meghatározott: adatok szerixrt: CNC eszközzel készítik el.
A Hú fod/O? >> >.?o számú nemzetközi szabadalmi irat részletesen ismerten azt az: általános eljárást, amely alapja a korábban már említett dual scan protokollnak, valamint a fcraníofactális beavatkozások virtuális megtetvezéséneL A dokumentum ismerteti, hogy az eljárás során két adathalmazt: állítanak elő. Az egyik, adathalmaz a felszíni struktúrákról,. a másik adathalmaz a felszín alatti, nem látható struktúrádról szolgáltat vizuálisan megjeleníthető adatokat. A fe>glmplantáciö -szempontjából ez a lágyszövemk és a csontszövetek. leképezésének felel meg. Az így kapott két adathalmazt azután egyesítik. Á hivatkozott dokumentum -említi ugyan, hogy a feltárt eljárás többek között alkalmas implantációs sablon megtvíve msére is, ugyanakkor leírja,, hogy a fogjak, a lágyszöve-ek és a. foghtányos helyek lekepezmekor radiológiai sablont aikakrtííznak.
Az Lö3tí/7/44433 számú amerikai szabadalmi irat szintén eljárást és rendszert ismertet fogimpiantáciős Sablon előállítására, A betsmfatoít eljárás során egy virtuális modellt hoznak létté Cf tel mert adatok es a teue/ett ímphntarumok \uu\,Ls megfelelőn' alapún. V onatkoost dokumentum említi, hogy a virtuális modell kialakítása olyan fizikai modellt is igényei, amelyet, hagyományos -fogászati bboratősiumi technikákkal állítanak elő, A szoftveres, tervezést követően valamilyen gyors prototípusgyártással (például 3D-s nyomtatással vagy marással) előállítják a virtuális modell fizikai megfelelőjét. Az .implantációs sahlontestet az igy legyártott fizikai modellen termoformázással állítják elő, ezt kővetően a fölösleges részeket fizikai műveletekkel eltávolítják, majd a sablontestet fémpetselvckkel latiák el.
Az US20f{G40(J8& számú amerikai szabadalmi itat az előző doknmnnmmhan feltárt ellátáshoz hasonló eljárást ismertet. Az implantációs ssblonrestet (negatív sablontest)' is egy előzőleg előállított, fizikái modellt felhasználva állítják elő termő-plasztikus anyagból vákuumformázással, A fizikai modell előállítása során, más műveletek mellett, a páciens szaikepkacról lcoy«>nutot (negatív modell) vesznek, amelyről, aztán egy pozitív modellt készítenek, és ezt a pozitív modell digitalizálják.
V f \1 U1A\Y ISMbKll 11 Sb
1, A találmány tárgya eljárás egy vagy több fogimplsntámm elhelyezess;e szolgáló fogászán implíjtvas jós sablon ívnezéfete es előaK-t oata sgy olvan rendszerben, ahol a rendszer matyabari foglal olyan lenyomatvételre alkalmas kanalat, amely a dual sean protokollhoz szükséges beépített regisznádÖs markerekeí tartalmaz, és lenyomatvételre alkalmas anyaggal tölthető fel, ahol a köverkező lépéseket hajtjuk végre:
1) a páciens sz,'putegt képleteitől lem omamt készítünk „s/ emhmtt kanállal;
2) készítünk egy í.T felvételt a paneusíőh szájában a megfelelő pozícióban lévő, lenvomatot tartalmazó említett lenyomatvéteii kanállal, majd eltávolítjuk a kanalat a szájából és készítünk egy CT-felvételt külön a lenyomatvéteii kanálról;
3) a dual scan protokoll alapján elkészül a felvételek regisztrációja és előáll a tervezhető műtéti formátum;
4) a képi regisztrációt követően egy műtéti tervező számítógépes program segítségével megtervezzük az implantációs műtétet, lémen keretében kiválasztjuk az implantáció elvégzéséhez szükséges sebészeti eszközöket tartalmazó sebészeti tálcát, és a következő műveletek közül egyet, kettőt vagy az összesei tetszőleges sorrendben elvégzőnk: a megfelelő impbntátumok típusának és méretének kiválasztása, az impbnfátumok helyének és helyzetének, klválasztása/megfeatározása;
5} az tmpbtmiuo-- münu tets alapúm bg',ártjuk a utóién eahiont az alábbi fepeseku tatuÍm.o’ó módszerrel:
a) a digitalizált lenyomaton egy sabíontervezö számítógépes program segítségével kijelöljük a sablon határait, meghatározzak a sablon vastagságát és formáját;
b) az említett sabíontervezö számitógépes program segítségével az implantációs sablon digitális modelljének tervezése során meghatározzuk a szájba helyezési hányt és ez alapján eltávolítjuk az alámenős részeket űmdereutsk így biztosíthatjuk, hogy a végleges sablon a. tökéletes pozícióba kerüljön és tökéletesen illeszkedjen;
ε) az embert sah lomé rvezö számítógépes program segítségével az implantációt sablon dumáló modelljének tervezése során a digitalizált lenyomat és az implantációs műtéti terv alapján meghatározzuk s sebészed eszkozok megyezeíésére szolgáló iémperselyeket befogadó, kürtők külső formáját és méretét;
d) az említett sabíontervezö számítógépes program segítségével az implantációs sablon fogsuks modelljének tervezése során a digitalizált lenyomat és az implantációs műtéti terv alapún biztosítjuk az implantációs fémeszközök és implantációs köoyökdarah hebelyezhetöségét;
e) az említett sablontervező szátmtógépes program segítségével az implantációs sablon digitális modelljének tervezése során a módosított digitalizált lenyomat és az implantációs műtéti terv alapján egy sablonspecifikus műtéti protokollt határozunk meg;
Íj a módosított digitalizált lenyomat és az implantációs műtéti terv alapján az énükért sabíontervezö szásnítógépes programmal elkészítjük a végleges implantációs sablon digitális moöelhct, amelynek fizikai megfelelőiét előnyösen 3D s nyomtatással állít jak elő;
gj ezt követően az implantációs eszközök megvezetéxét szolgáló fémperselyeket rögzítjük a 3D-s nyomtatással elödlhorr sablonformába, így megkapjuk a végleges implantációs sablont;
Ő? elvégezzük a műtétet a sablon és a műién eszközök segítségével, az egyedi műtéti protokoll alapján.
2- A taláhnáay előnyös- mt^valetsításs aa I. pont szerinti eljárás, ahol a lépéseket olyas páciensen lnjtntk vegte, „At az ímpbnLsCh^ métán -emleí közelében tendeikez=k okán anatómiai kcpküel, előnyösen, egy vagy több foggal, emehhez ax implantációs sabfon tervezése sósán a tervezett egy vagy több amplantátoín helye és helyzete, illetve tengclyállása viszonyítható.
3. A találmány előnyős megvalósítása az 1. vagy 2, pont szerinti ellátás, ahol a lépéseket egyetlen, helyszínen és/vagy a műveletek megkezdésétől számított 48 órán belül, előnyösen .24 órán beiül, legelőnyösebben l.?. órán belül vagy ennél v rö\ idehh idő alatt végezzük el.
4. A találmány előnyös megvalósítása az 1-3, pontok bármelyike szerinti eljárás,, ahol az implantációs sablon tervezéséhez és előállításához szükséges Információt on-llne közvetítjük a CX-labor, a fogorvosi rendelő és az implantációs sablont előállító hely között.
S,. A találmány előnyös megvalósítása az 1-4. pontok bármelyike, szerinti eljárás, ahol az Implantációs sablon előállítása során a termeket csak a 3D-s nyomtatás ntótmmkáhtsí, illetve & fémperselyek sablonforsnáha történő rögzítése során érintjük kézzel·
6. A találmány előnyös megvalósítása az 1-5. pontok bármelyike szerinti eljárás, amely tartalmazza továbbá, hogy az implantációs sablon előállítása során az említett sablontervezö számítógépes píogrammd eibebezznk az esc; egyedt a/· moí-ííoj.jg esM.ym az említett unplauí aetós mikén tervet interneten juttaílnk el az említett sablontervezö számítógépes programhoz,
7, A találmány tárgyát képezi másrészről egy rendszer implantációs: sablon tervezésére és előállítására, amely tanakra/za az aiabbt e.emeken
a) lenyomatvételre alkalmas kanál, amely a dnal scaa protokollhoz szükséges beépített regisztrációs markereket tartalmaz, és lenyomatvételre alkalmas anyaggal tölthető fél; h) műtéti tervező számítógépes programmal ellátott· számítógép az hnplamácíös romén terv elkészítéséee,;
c) sablontervezö számítógépes progtatmxtó ellátott számítógép a módosított digitalizált lenyomat előállítására, a végleges implantációs sablon tervezésére;
d) egy implantációs műtéti tervben meghatározott sebészed tálca, amely tartalmaz a következők közül egy, több vagy minden eszközt: implantációs sablon rögzítéséhez szükséges eszközök, a csontfészefc előkészítéséhez, szükséges fotókat, a műtéti eszközök pontos rnegvezetéséhez szükséges szükiíőperselyeket, a pilot és az univerzális esouttészkek kialakításához szükséges eszközöket, illetve az impbntátmn behelyezése után annak pontos pozíciójának visszaméréséte szolgáló eszközt;
«) az 1 -6. pontok bármelyike szerinti eljárással megtervezett és előállítón implantációs sablon.
é. A. talál m:mv előnyös kiviteli alakja, a 7, pont szériád rendszer, amely az impbntációs- sablon tervezéséhez és előállításához szükséges- infonnádőt on-line közvetíti a CT-labor, a fogorvosi rendelő és az implantációs sablont előállító hely között
9. A találmány előnyt »s kiviteli .alakja a 7-8. pontok szerinti rendszer, amelyben a mnréd tervező szoftver a következő főnk cink közül eggyel, többel vagy mindegyikkel rendelkezik: 3D nézet; τπν,'ό rc't'í, pir.oKnna ne-et. sdcgy-ahak Ι.ηο okTc e» tnegselctnuse; mko/ext i/xgaLt imptetátumok, rögzítőtüskék és- perselyeik között; legyárthatarian esetek, szűrése; online, rendelés a szoftverből.
19. A találmány előnyös kiviteli alakja a 7-9. pontok szerinti rendszer, amelyben a sahlontervező szoftver a következő funkciók közül, eggyel, többel vagy mindegyikkel rendelkezik: a sablon '/élvnek. megadása, liíinenó» íerok'ttk Lgn c lembe \ fteie\<í gammáit a tdhehv/heíöfeg, ellenőrző ablakok; automatikus műtéti protokoll generálása; automatikus perseiyezési (gyártási) útmutató generálása; szákitő persely és kezidarsb garantált hozzáíerherősége, ragasztási csatornák generálása.
11. A találmány előnyős kiviteli alakja az í-ó, pontok bármelyike szerinti eljárás vagy a 7-1Ö. pootok bármelyike -szerinti rendszer, ahol az: említett lenyomatvetebe alkalmas kanál egy vagy több beépített, dua! CT protokoll elvégzéséhez, szükséges regisztrációs markest tartalmaz.
12. A találmány előnyős kiviteli alakja az l-ő. pontok báxmelyike szerinti eljárás vagy a 7-1Ü. pontok bármelyike szerinti rendszer, ahöl az emh'terr lemmOistvéíelre alkalmas karnál é-é darab beépített- duci CT protokoll elvégzéséhez szükséges regisztrációs markert tartalmaz, lő. A f.dd'nmv előnyös kiviteli alakja az 1-b. pontok bármelyike szerimi eljárás vagy a 7-W. pontok bármelyike szerinti rendszer,, ahol az említett lenyomatvételre .alkalmas kanál alsó vagy felső, állkapocsra illeszkedő kivitelben készül.
14. A találmány előnyős kiviteli alakja az Ifo. pontok bármelyike szermti eljárás vagy a 7-1 ö. pontok bármelyike szerinti rendszer, ahol a lenyomatvéíelre alkalmas anyag szilikon sragy alginát,
15. Á találmány tárgya az 1-14. pontok .bármelyike szerinti eljárás vagy rendszer alkalmazása fogászati beavatkozások kivitelezi. n\ előnyösen fogpótlásra, efonyösehhen fogimplautámm elhelyezésére, pilot: vagy univerzális perselyekkel rendelkező sablonok előállítására, fogra vagy lágyrészekre illeszkedő sablon előállítására.
X I MŐV, \\> RhP/l 1 11 - ISMI 1ΠΙ 11 $1
Á találmány szempontjából a „dóul scaa protokoll” kifejezés jelentése: a őual scan protokoll kettő CBCT felvétel készítését jelenti, úgy, hogy az egyik felvételen a páciens szerepel szájában megfelelő helyen lévő, regisztrációs tmirkerekkel ellátott lenyomatvételi kanállal és lenyomattal, míg a rook ka etek p ebedül a. matkerekkel ellátott lenyomatvételi. kanál és a benne elkehmkedo uimrut vutpl .A találmány szempontjából a „regisztrációs markét” kifejezés jelentései a regisztrációs markét egy valamilyen rönrgenánayékor adó (esetünkben gunapercha) test (célszerűen gömb alakú), melyből több helyezkedik el a kmtoman eteli kanálban, meghatározott számban és helyen,
A találuraxry szempontjából az „összeregisztráiás” vagy „regisztráció” kifejezés jelentését sz alábbiakban magyarázzuk el. A dual-sean protokollnak megfelelően mindkét CBC'l' felvételen szerepel a regisztrációs matketekkel ellátott lenyomatvétéh kanál a lenyomattak Konkrétan az „!'somregisztrálás sagt „regisztráció” k te r és alatt azt értjük, amikor egy számítógépes program segítséget cl az azonos markereket ffozuéeszriük, így a két felvétel egy koordinátarendszerbe kerül a bavomdmrenziós tétben.
A találmány szempontjából a „CT” vagy „CBCT” kifejezés jelentése; Computed Tomographv vagy Cone Beám Computed Tomographv, képalkotásra szolgáló eszköz, mélyítek. képéből háromdimenziós képeket hozunk létre.
A találmány szempontjából a „persely” kifejezés jelentése: a persely egy lémből készült üreges henger, mely a háromdimenziós nyomtatóval előállított műanyag sablon kürtőbe illeszkedik. Feladata a forőfc és egyéb eszközök pontos megvezetése.
!.U .Λ. találmány szempontjából a „fémperselyeket befogadó kürtő” kifejezés jelentése: a. háromdimenziós nyomtatóval elóállúoct xnúanvag sablon tormában kialakított Ivük, melynek belső átmérője megegyezik a persely külső átmérőjével. Feladata a fém perselyek helyes pozfeionálása a tér minden irányában.
A találmány szempontjából az „alámenős teszek” kifejezés jelentése: a fogak koronáinak, fogpótlások és egyél·.? szájüregi képletek legnagyobb átmérője alatti terület,
A találmány szempontjából a „pílot esontfészek” kifejezés jelentése: az első olyan forat a •csontban, méh teljes· mélységben készük el.
Λ találmány szempontjából az „univerzális csontfészek” kifejezés jelentése: a pilot furat tgua-av Ί uwo/ilis (több r Ί» s aikalr n Kt*>·' muusj tun mt erünk ti a e-Onfom
ÁtáíJrx·” ontítKbs.Kn‘•zenp ő > fo VRl Gu.k feléje i iönr χntfoí !-<
és rendszer megjelölésére. vonatkozó védjegy.
A találmány ismertetésében szereplő dtsasde” kifejezés az említett, jelen találmány szerinti rendszer által magában foglak sablon <. o -szoftverre vonatkozó védjegy.
A találmány tárgya eíjárás implantációs sablon tervezésére és előállítására egy arra. alkalmas rendszerben, ahol a rendszer magában foglal olyan lenyomatvéíelte alkalmas kanalat, amely a dnai sem protokollhoz szükséges beépített regisztrációs marketeket tartalmaz, és lenyomatvételre alkalmas anyaggal tölthető fel. A találmány szerinti eljárás magában foglalja, hogy a páciens szájüregi képleteiről lenyomatat készítünk az említett kanállal. Helyben készülő Cl “felvétel esetén anélkül, hogy a páciens szájából clnn olitanank a kanalat, elkészítjük az első CTddvéteií. Nem helyben készülő lenyomatvétel, esetén, a lenyomatot vissza kell helyezni a szájba. Ezt kővetően a pacem x/aubol elrasolvjuk a karaim árun ü wfon kesomok egy sn.ts<>dík Ci khtrelí \ \«b Cfe felvétel elkészítése (kanál a lenyomattal -h páciens, illetve a kanál a lenyomattal önmagában) megfelel a dua.1 scan protokollnak, azonban itt nincs szükség fogtechnikus által, előzőleg elkészített gipszmintára és radiológiái sablonra. A leien találmány szerinti kanállal készült lenyomat a szájüregi fcéjüetek negatív mását adja.
A taMlmány sxetáoá eljárás további lépésében a thai scan protokoll alapján készült két felvétek ősszeregtszttáljnk.
Λ találmány sxetinti eljárás- további lépésben a képi regisztrációt követően egy -műtéti tervező számítógépes program segítségével megtervezzük az .implantációd műtétet, Áz implanráelős műtéti terv elkészítésébe beleértendő a megfelelő implantámtnok típusának és- ntétetépék kiválasztásig az implantátumok helyének és helyzetének megbatámzása, az implantáció elvégzéséhez szükséges sebészen eszközöket tartalmazó sebészeti tálca kiválasztása.
Az implantációs műtéti terv interneten ebut egt uiblontervező számítógépes programba.
A digitalizált .lenyomaton a sahlontervezo számítógépes program segítségévei kijelöljük a sablon haláráig meghatározzuk a sablon vastagságát és formavilágát. Érmek megfelelőek tehát a fogtechnikus a digitalizált negatív lenyomaton végzi el azokat a műveleteket, amelyeket a technika állása szerint egy fizikai sablonon manuálisan kellene végrehajtania.
A találmány szerinti eljárás további lépésében az említett sablontervező számítógépes program segítségével az implantációs sablon digitális modelljének tervezése során egy meghatározott iránynak megfelelően eltávolítjuk az alámenős részeket (underents). Esen megoldásnak az a felismerés .képezi az alapját, hogy ha a digitális modell kialakítása sonm, a végleges implantációs sablon anyagának megfelelően, tökéleteseit rugalmatlan anyagot feltételezünk, akkor a sablon egy megadott behelyezés! irányának megfelelőért megbatátozhatők az alámeaős részek, amelyek eltávolításával biztosítható, hogy végleges sablon a tökéletes pozícióba kéridjön Assza és tökéletesen illeszkedjen, A technika allász szerinti manuális eljáráshoz képest, a találmányunk szerinti eljárás során ez a -művelet cg\s.-erűhben és sokkal gyorsabban, akár néhány másodpere alatt: elvégezhető.
A taiálmánv szerinti cbárás további lépésében az említeti s.íhl>,iUer\ező számítógépes program, segítségével az implantációs sablon digitális modelljének tervezése során a digitalizált lenyomat és az implantációs műtéti terv alapján meghatározzuk a sebészeti eszközök megvezeiésére szolgáló fémperselyeket befogadó kürtők formáját és méretét,
A uíiJ5!,i o '-mrmu shita·' oh \g'-eüeo az említett sdéonno-iz < s-/a re oytpts rtogtam segítségével az implantációs sablon digitális modelljének tervezése, során a cigit Ίο dt em omar és az implantációs műtéti terv alap járt biztosítjuk az implantációs fémeszközök behelyez be tőségét.
A találmány szerinti eljárás további lépésében sz említett sablöntetvexő számitógépes program segítségével az implantációs sablon dig^ni modelljének, tervezése során elhelyezzük az eset egyedi azonosítóját.
A találmány szeriró ellátás további lépésében az említeti safeloútervező számítógépes program segítségével az implantációs sablon digitális modelljének tervezése során a módosított digitalizált lenyomat és az implantációs műtéá terv alapján egy sablonspeeilíkus műtéti (fúrási) protokollt határozunk meg.
Á találmány szerinti eljárás további lépésében a módosított digitalizált lenyomat és az implantációs műtéti terv alapján az említeti sablontervező számítógépes programmal elkészítjük a végleges implantációs sablon digitális modelljét, amelynek fizikai megfelelőjét 50-s nyomtatással állítjuk elő. Ezt követően az impknttációs eszközök megvezetését .szolgáló fémperselyeket rögzítjük a 3D-s nyomtatással előállított sabloufőrmába, így megkapjuk a végleges implantációs sablont, λ találmány egy előnyös kiviteli alakja szerinti műién tervező szoftver; 3D nézet; panoráma nézet; tervező nézet, idegpályák kijelölése és megjelenítése; ütközésvizsgákt implantámmok, rögzitőtüskék és perselyeik között; légvár·hata-km esrick s? ütése, i-nlan rendelés a szofívetből, nem korlátozva azonban ezekre,
A találmány egy előnyös kiviteli alakja szerinti sablouíervezö szoftver; a sablon szélének megadása, alámenös területek figyelesnbevételével garantált a felbelyezhetőség; ellenőrző ablakok; automatikus műtéti protokoll generálása; automatikus pemebezes· tgvattási) útmutató generálása; szűkítő persely és kézidarab garantált hozzáférhetősége, ragasztási csatornák generálása, nem korlátozva azonban ezekre.
A jeleit találmány szerimi eljárás lehetővé tesz; egy vagy több ibgitnpkmtáturn elhelyezésére, Illetve rögzítő tüskék elhelyezésére szolgáló implantációs sablon előállítását.
A jelen, találmány szerion eljárás lehetővé teszi továbbá prior vagy univerzális perselyekkel rendelkező sablon ok előá llítását..
X
A jelen találmány szerinti eljárás szintén lehetővé teszi fogta vagy lágyrészekre illeszkedő sablon előállítását
Az előbbieknek megfelelően találmányunk tárgya továbbá eljárás, amely szerint a lépéseket olyan páciensen hajtjuk végre, áfa az implantációs műtéti terület közelében, rendelkezik olyan anatómiai képlettel, előnyösen egs vagy több foggal, amelyhez az impfaötáeiós sablon tervezése sofán a tervezett egy vagy több imnlantátum helye és helyzete, illetve tengely állása viszonyítható.
Á jelen találmány szerinti eljárás lehetővé reszt, hogy adott esetben már a pácienssel való első találkozáskor elkészülhessenek a CT-fclvétek, így az orvos: rövid időn belül elkezdheti az ncphmaeio unc/éset Aires szükség <i fogtechmkm technika. JUsa szerem tohblepcst-s, időigényes (akár több napot is igénylő) és költséges munkafolyamatára, ami elsősorban a páciens ,s/emponty.:boÍ kedveződen 3 talalmám cnk tehát a g\ .Torkú :oeg\ .d-Aíí.o, .5/ idő es költség szempontjából egyaránt hatékonyabb megoldást kínál,
A találmány tárgya továbbá rendszer implantációs sablon tervezete re és doa Ιη,ο,η 1, amely tartalmazza az alábbiakat:
A találmányban ismertetett lenyomat vételére alkalmas kanál, amely a dual. scan protokollhoz szükséges beéprteü regisztrációs markereket tariahnaz, és lenyomatvételre alkahnas anyaggal tölthető fel
A találmány szerinti műtéti tervező számítógépes programmal (SMÁRT Guide szoftver) ellátott számítógép az implantációs műtéti terv elkészítésére.
A. találmány szerinti sabloatervesö számítógépes programmal (jGnide szoftver) ellátott számítógép a módosított dágnalizait lenyomat előállítására, a végleges implantációs sablon tervezésem.
Az említett implanráriós mátéri tervben meghatározott sebészért tálca, -amely tartalmazza a találmány szerinti eljárással előállított implantációs sablon rögzítéséhez .szükséges eszközöket, a csontfészek előkészítéséhez szükséges futókat, a műtéti eszközök pontos megvezeíésébez szükséges szükitöpetselyeket, a prior és az univerzális csontfoszkek kialakításához szükséges eszközöket, illetve az implsmámm behelyezése után annak pontos pozíciójának visszáruérésére szolgáló eszközt,
A találmány szerinti eljárással megtervezett és előállított implantációs sablon.
Η
Λ
A találmány szerinti eljárás inrplantációs sablon tervezésére alkalmas rendszerben lehetővé feszi ss implantációs sablon tervezéséhez és előállításához szükséges információ on-hne (azaz közvetlen kapcsolaton alapuló) közvemésé! a. CTdabor, a fogorvosi rendelő és az implantációs sablont elöállúó hely között.
A találmány szerinti eljárás io-planuk iös sablon tervezésére alkalmas rendszerben lehetővé teszi továbbá, hogy az implantációs: sablon mint végtermék a lehető legkevesebb emberi érintéssel készülhessen el. Á „lehető legkevesebb emberi énmés kifejezést a uLlnnm szempontjából úgy leli umúoezm, h> -e\ az tmpbntavios ?ab'.on ek'oHit.oa s^rau a termékéi cv.k a 31) s momutas utómunkálatai, illetve a fémperselyek sabfcöformába történő rögzítése során érintik kézzel.
Á találmány szempontjából a „radiodeus markét” és a „regisztrációs mariser” kifejezéseket egymással felcserélhető módon alkalmazzuk.
Továbbá a tilalmam- szempontéiból a ..eked scan protokoll”, a „doublc scatt protokoll” és a „dmd Ü'F protokoll” kifejezéseket egymással felcserélhető- módon alkalmazzuk.
Λ/ ΛΒΚ \K Rí >YID ISMER i h 1 LAL
;. ábra:
A találmány szerinti eljárás telj< s ΰ A .aram a 4 fenyomatot, S Cl' felvételeket, 6 tervezhető .műtéti -<> n í tumor, 7 mikét? tervet vagy b implantációs sablont eredtnényező egyes lépésekkel, Ct>intetve, hogy az egyes lépések az ‘1 CT helyiségben, a 2 rendelőben vagy a 3 implantációs sablont előállító helyen történnek.
2. ábra:
Az implantációs sablon gyártás lépései.
A következőkben találmányunkat kiviteli példákkal illusztráljuk, amelyeket azonban nem kívánunk a. találmány korlátozásaként értelmezni.
PÉLDÁK
1. példa: SMART Chnde kanál
A talaloaun oeunn lemoman. érdte Ykdmas kánál -cllemzöi:
*
Egy vagy több, előnyösen é-8 darab beépített, a thai CT protokoll elvegsésébez szükséges regisztrációs markért tartalmaz,
- Alsó vagy felső állkapocsra illeszkedő fejteiben készül1 látom különböző méretű ;S, M é»L méretű; kivitelben készül, ~ lenyomatanyaggal tölthető fel az implantációs területről készítendő lenyomatvételhez.
2, példa: SMART Guide jatpkatádós sablon előállítása SMART Guide kanál alkalmazásával.
Á találmány szerűid SMART Guidc kanál tartalmazza a dnalCT protokoll elvégzéséhez szüksége?, regisztrációs marketeket, így azok. elhelyezésével -nem kell külön gondos. h« «dm. \ SMARP Guide kanál és a találnfettyszerinű eljárás alkalmazásával nem. kell radiológiai sablont készíteni,
- Kiválasztjuk a találmány szerinti, megfelelő mérető, alsó vagy felső állkapocsra illeszkedő kanalat, ~ Lenyomatanyagot, előnyösen szilikont vagy alginátor helyezőnk a kanálba,
- Lcnyomatot készítünk az implantációs területről a lenyomatanyaggal ellátott kanállal.
~ .Adott esetben lenyomatanyag megkötése után harapás regisztrációt végzünk hampásvőtclre alkalmas anyaggal, előnyösen szilikonnal vagy viasszal a megkötött lenyomatanyagot tartalmazó kanállal.
- .Adott esetben, kevés ellen» -Idák fog esetén az álksontgerincek területéi fehölpök harapás regisztrációt rögzítő anyaggal a kanál megfelelő pozícióban tartásához, ~ Adott esetben az alámenős részeket eltávolítjuk a lenyomatból,: majd elvégezzük a kanál, és a harapás regisztráció próbáját
- Adott esetben, nem helyben készülő CT felvétel esetén a pácienssel gyakoroltatjuk a kanál és a harapás visszahelyezését.
\ kmomator diuuahzaliuk a eoal C i protokollnak megfekkfen u. 1 h pauen* t kanállal. CT2: kanál).
- A. CT felvételeket hozzáférhetővé tesszük a találmány szerinti számítógépes programmal ellátott számítógép szántára, mely a tervezést hivatott elvégezni.
- Az műtéti tervező programmal ellátott számítógépen a CT felvételeket összetegisztráliok, és az ősszeregísztrált felvételeket hozzáférhetővé tesszük a találmány szerinti műtéti tene'Ö ?7WHt''gtpi.>. pnynmmal elásott \zammvepmk, tmclt a mtse'mr ycu/o « no által elérhető.
~ Az összeregisztták C f fen ételek alapján a tervező programmal, ellátott scan-r- >grpen elkészítjük az implantációs műién tervet.
Az implantációs mn-cu terv abppm a gyárt·' programmal dl.nou szánni ogepen megtervezzük és 3D nyomtatéval előállítjuk a végleges implantációs sablont
X példa; >M VR1 Caiee impLouetfo sablon elöaTt3-.a saőrel·>gut sablon .óvdnc/n.n,d
- Lenyomatot készítünk a tanulmánvi minta számára.
- bbcge/zuk a «bagno'.znkus íopgebllitás.
- felkészítjük a radiológiai sablont és azon elhelyezzük a regisztrációs nuriseteker.
- Hatapás tegisztrációt végzünk.
Elvégezzük a lenyomat digitalizálását a dual CT protokollnak megfelelően (CTL páciens a mdiologut sablonnal, < T'2; raeholojga; sablon'.
- I Ivegczznk a ·χIdaban nmerRíefí, «lu.il < í' ptonCoil teprrhaj{.ss,ít Ko\> ;o lepes<ku
4. példa; SMART Guide implantációs sablon előállítása r >p\ kn«le t » fogpótlás. esetén,
- A kivehető fogpótlást ellátjuk regisstniefos marketekkck -- Ha szükséges, harapás regisztrációt végzünk.
- Elvégezzük a lenyomat «kgitalizálását a dual CT protokollnak megfelelően (CT!: páciens a teljes kivehető fogpótlással., CT2; teljes kivehető fogpótlás).
Elvégezzük a 2, példában ismertetető dual CT protokoll végrehajtását követő lépéseket,
IPARI ALKAI.MA2HATÓSÁG
V találósán', megoldást km.il fogmipl.inia«ó$ >ahton égiszem, gyors, pontos es kolrseghatekom előállítására. A találmány szerinti eljáráshoz és rendszerhez nem szükséges radiológiai sablon Jon'rasa, hivő nbokpesís bfon \« / unó loo. tko<E<.ppe ' «doigeU'v' és költséges munkafolyamat. Ugyanakkor a találmány szerinti megoldás támogatást nyújt mindazon műveletek gyors és egyszerű végrehajtásához, amelyek egy implantációs sablon tervezéséhez és dofo tstho .'ivigvó u-fo potn a találmány szerinti eltaras és rendszer megkönnyíti, hogv az implantációs sablonokkal végzendő beavatkozások beillesz ehetők legyenek a mindennapi rendelőt rutinba.

Claims (5)

  1. S^ÁBÁÖÁiMÍ KO\Nb PONTOK l, í’ip.u\ egs vagy u»Ub togtmphmmjte dheh<?e\en ,e-'dg,tV t--ί,-,ν-'att ímphnnul·- sabbm ♦esve, <<'<e\ eV'dbnsara et> ohím ivn<bzetbee .ihü a \í\K ongabm lég',' -mm k te! ovo <. tebv alkalmas Lmab; amik a dual sem ρ!<Φϋο·ϊΗ· ' - -übmges Oes pitén teg's 'et,u m u «L u t. t «a \ váz. es kn t > to <. < t! alkatm t v 1 ><' d ' ‘ <.* tü , s akővetkező lépéseket hajtjuk végre:
    1) a páciens szájüregi képleteiről lenyomatat készítünk az említett kanállal;
  2. 2) készítünk egy ÜT felvételt a pácienstől, szájában a megfelelő pozícióban lévő, lenyomatot tartalmazó említett lenyomatvételi kanállal, majd eltávolítjuk a kanalat, á. szájából és készítünk egy <. S τλeuh ktd-i ϊ a lemom η·,! ubka nini,
    3} a Ónál scan protokoll alapján elkészítjük: a felvételek regisztrációját, és így előállítjuk a tervezhető műtéti formátumot;
  3. 4) a képi reghzirádót követően egy műtéti tervező számítógépes ptogtem segítségével mk nunbitiei'. ueunu,
  4. 5) az implantációs műtéti terv ahípjási legyártjuk a műtéti sablont az alábbi lépéseket tartalmazó módszetrck
    a) a digitalizált lenyomaton egy sabiorttetvezö számítógéptte program segítségével kijelöljük a sablon hatásait, megbatásozzuk a sablon vastagságát és formáját;
    b) az említett aablontstrvezö számítógépes program- segítségével az implantációs, sablon digitális
    m. tdübenex trsw <m, soueo te<^bu.u>o uk ,s s< qba -esi uamt és ez üny.m eltavebnub az alámeüős részeket (nndercnts), így biztosíthatjuk, hogy a végleges sablon a tökéletes pozícióba kerüljön és tökéletesen illeszkedjen;'
    c) az említett sablonfcervező számítógépes program segítségévei az implantációs sablon digitális modélljénék tervezése során a dighálixák lenyomat és az impfentációs.- műtéti. terv alapján meghatározzuk a sebészed eszközök megvezeíéséte szolgáló fémperselyeket befogadó körtők kuKs> formáját <s méretét;
    d) az említett sab eitmoo - 'amtívcep*. - pt <gt * u m.g »-a el tr unplantac»o« sablon ily,', ahs modelljének tervezése során a digitelízák lenyomat és az implantációs mntéái retv alapján biztosítjuk az .insplantációs fémeszközök és implantáció»: kőnyökd&rab behelyez hetőségét;
    e) az említett: sahloptervező számítógépes program segítségével az implaotáeiös sablon digitális modelljének tervezése során, a módosított digitalizált lenyomat' és az implantációs műtéti terv alapján egy sablonspecifíkus műtéti protokollt határozunk meg;
    Á μ' ' < dt » y '>iu <' » uf μ ' '< ' -. <*
    Ο V V. ' * '·, p,' Oi >s> Í'O i <lk j )1 5 Ί^Λ'ι ?O l»'i -,! s s b n o v\ «.kfeyy í oe^nek o fen a vgtfeel po első >^0 Ό 'iv>’ivin»vi dht fe i<\
    g) ezt követően az implantációs eszközök megvezetését szolgáló fémperselyeket rögzítjük a 31>-s nyomtatással előállított sablonfórmába, így megkapjuk a végleges tmpUntádós sablont;
  5. 6) elvégezzük a műtétet a sablon és a műtéti eszközök segítségévek az egyedi műtéti protokoll alapján,
    2. Az '1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezvé, hogy az implantációs sablon tervezése wtb a tervezett egy vagy több implantáttun helyét és helyzetét, illetve tengelyállását az tmplantációs műtéti terület közelében meglévő anatómiai képlethez, előnyösen egy vagy több foghoz, viszonykiuk, ’ V 1 > ? \<<η\ροηί szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lépéseket egyetlen helyszínen es s.ígt a mm élénk megkezdésétől számított 4Ö órán beiül, előnyösén 24 órán belül, legelőnyösebben 12 órán belül vagy ennél is rövKfchb idő alatt végezzük eh
    4. V t I !g<«nj«.mrok barmelviKe u'etmn vlpus vzil jetlemreve, Ivap a, nuplanractos sablon -. 'v. fe es f fodhusaho, szeLseps .> nsb'i'tía» i <t <m ktu ko'vetmuk I ' feo\ t byiOou •f'ndelö f ,t, enps.onuioí tsi'foot clfeüíif''heh kozott
    5< Az 1-4. igénypontok bármelyike szennti eljárás, meg/fe'fevwym Egy az tartalmazza továbbá, hogy az implantációs sablon előállítása. során az említett sshiomervezo számítógépes programmal elhelyezzük az eset egyedi azonosítóját, és/vagy az említett: Implantációs műtéti tervet interneten > i tu *>k i fe „ ιυ '<·< sabl- f'tt >ó s anujogepes p'op* »n>hu'
    E Rendszer impbntáctós sablon tervezésére és előállítására, amely tartalmazza az alábbi elemeken
    a) lenyomatvételre alkalmas kanál, amely a dual scan protokollhoz szükséges beépített regisztfeeiös· markereket tartalmaz, és ienyotnatveteire alkakrsas anyaggal tölthető fel;
    b) métttt teo<0' s?,omfeg<.pe-< pmgsammd Jlvoo »’<nmu>gép az «npkmuuos nshteo !eo elkes ’imseít',
    e) sablon tervező· számítógépes programmal ellátott számítógép a módosítorr digitalizált lenyomat eipáhííásárzs s végleges hupíantáelös sablon tervezésére;
    d) ν >> Γ'Ο ί < \ ti! V Η. ) > ! 1 -! !< i < S'í ί !< ·, ϊ. < \ , \ Ot közül egy, több vagy minden eszközt: implantációs sablon rögzítéséhez szükséges eszközök, a eaöníftbszck előkészítéséhez szükséges fórokat, a möíétí eszközök pontos megvezntésehez szükséges szükifőperselveket, a ptlot és az univerzális csontíészkek kialakításához szükséges eszközöket, illetve az impí&ntátum behelyezése után annak pontos pozíciójának vissz&métésére sz olgá ί o ess: köz f;
    é) az Tő. igénypontok, bátmelyike szemű eljárással megtervezett és előállított ünpíaníácfós sablon,
    7, \ o yonp-ot . Ίηκ«ι n'od-ur amek az rnpkmu> t>«s s-ddon Ks\cz<;-4.bcz es eléolhs.oahoe v’«h»í>('\ n)io”tuos» o hoc hvutttt a t 1 Töon a m-gmo-ss térdelő tf tT '-mplann.UO sablont előállító hely között.
    8- A. 6-7., igénypontok szerinti rendszer, amelybe» a mötéíi tervező szoftver a következő íunkeiök közül eggyel, főbbel vagy mindegyikkel rendelkezik; 3D nézőn tervező nézet; panoráma nézet; idegpályák kijelölése és megjelenítése; ü&özésvixsgákü irnpkíntáíunzok, rögzíföfüskék és perselyeik között; legyártharadan esetek szerese; online rendelési a szoftverből
    9. A 6---8. igénypontok szerinti, rendszer, amelyben a sablöntervező szoftver a következő funkciók közöl eggyel, többel vagy mindegyikkel rendelkezik; a sablon szélének megadása, aiámenős területek figyelembevételével garantált a felhelyez he tőség; ellenőrző ablakok; automatikus műtéti protokoll generálásai automatíkus pérselyezésí (gyártási) «tmutatő generálása; szűkítő persely és kézid&mb garaotáh hozzáférhetősége, ragasztási csatornák geoesáíása.
    10 V 1 - g«.n\ mosok i'irduk -ornu < ío \ yo a 6 f' 'y< iv> <mol honnhft.. onvtii rendszer, azzal jellemezve, hogy az említett- lenyomao-etsdu. alkalmas kanál egy vagy több beépített, dual CT protokoll elvégzéséhez szükséges regivtt kkh maikért tartalmaz.
    '1 \ ' I 1 !p,np>rt«i\ } IC , ke >tlt«'l!d,V.' \ 5gV '4° igl! > pOOSok ! í ti U'klk'' ’COi'O rendszer, azzal jellemezve, hogy az említett lenyomatvételre alkalmas kanál 6-8 darab beépített dual CT protokoll elvégzéséhez szükséges regisztrációs «sarkért tartalmaz.
    12, Λζ 1-5. igénypontok hátmelytke szerinti eljárás vagy a 6 vi tgcovpoitvA hattneh'fee szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy az említett lenyomatvétehc alkalmas kanál alsó vagy felső aükapoiura slíeszUdo kivitelben kes/ul
    B V 1 ' bemehtke u ο,’·· .te'* igctypo if>'k ünnnhfee s vono rendszer, azzal jellemezve, hogy a lenyomatvételre alkalmas anyag szilikon vagy aíginát.
    14. Az 1-13, igénypontok bármelyike szerinti eljárás vagy rendszer alkalmazása fogászati beavatkozások kivitelezésére, előnyösen fogpótlásra, előnyösebben fogimplantátnm elhelyezésére, pilot vagy univerzális perselyekkel rendelkező sablonok előállttásáta, fogra vagy lágyrészekre ühx.-A'íó oj'.fon cl'Afef usm
HU1400255A 2014-05-20 2014-05-20 Method and system to design and manufacture implant mask HU230856B1 (en)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1400255A HU230856B1 (en) 2014-05-20 2014-05-20 Method and system to design and manufacture implant mask
EP15795808.3A EP3145440A4 (en) 2014-05-20 2015-05-20 Process and system for designing and manufacturing implantation guide
PCT/HU2015/000047 WO2015177579A2 (en) 2014-05-20 2015-05-20 Process and system for designing and manufacturing implantation guide

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1400255A HU230856B1 (en) 2014-05-20 2014-05-20 Method and system to design and manufacture implant mask

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP1400255A2 HUP1400255A2 (en) 2015-11-30
HU230856B1 true HU230856B1 (en) 2018-09-28

Family

ID=89991496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU1400255A HU230856B1 (en) 2014-05-20 2014-05-20 Method and system to design and manufacture implant mask

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3145440A4 (hu)
HU (1) HU230856B1 (hu)
WO (1) WO2015177579A2 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107224335B (zh) * 2016-03-25 2019-08-06 北京大学口腔医学院 一种以修复为导向的种植骨增量导板设计制作方法
CN106333753B (zh) * 2016-08-23 2019-07-02 天津医科大学口腔医院 个体化生物仿生的牙种植体及其制作方法
CN106037965A (zh) * 2016-08-23 2016-10-26 天津医科大学口腔医院 个体化仿生的牙种植体及其制作方法
CN108618857B (zh) * 2018-02-06 2020-11-27 北京大学口腔医学院 一种精准仿生美学修复体的设计制作方法
CN108378941B (zh) * 2018-04-04 2023-06-30 南京前知智能科技有限公司 基于牙齿支持的定位导向装置及其制作方法
CN110572601B (zh) * 2019-09-29 2022-08-05 青岛希望鸟科技有限公司 一种具有实时校验功能的双录音视频录制系统
RU2742522C1 (ru) * 2019-12-27 2021-02-08 Индивидуальный предприниматель Шарафгалиева Альбина Анваровна Способ изготовления модели зубов
CN111716727B (zh) * 2020-05-20 2021-08-17 北京联袂义齿技术有限公司 一种基于Loactor种植基台的数字化制造方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1791491A1 (en) * 2004-09-14 2007-06-06 Oratio B.V. Method of manufacturing and installing a ceramic dental implant with an aesthetic implant abutment
US9107723B2 (en) * 2005-11-22 2015-08-18 Benson Luther Hall System and method for the design, creation and installation of implant-supported dental prostheses
BRPI0720906B8 (pt) * 2007-01-10 2021-06-22 Nobel Biocare Services Ag método e sistema para planejar um procedimento restaurativo dental e sistema de computador para realizar o método
US8105081B2 (en) * 2007-05-25 2012-01-31 Bavar Trevor Surgical drill guide and index system
US20110136077A1 (en) * 2007-08-24 2011-06-09 Philippe Albert Paul Ghislain De Moyer Method for making a dental prosthesis and related surgical guide

Also Published As

Publication number Publication date
WO2015177579A2 (en) 2015-11-26
HUP1400255A2 (en) 2015-11-30
WO2015177579A3 (en) 2016-01-07
EP3145440A2 (en) 2017-03-29
EP3145440A4 (en) 2018-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3107483B1 (en) Method and system for tooth restoration
HU230856B1 (en) Method and system to design and manufacture implant mask
US10179034B2 (en) Bracket system and method for planning and producing a bracket system for the correction of tooth malpositions
CN107595413B (zh) 牙齿预备引导件
JP5671734B2 (ja) 顔面解析を用いた特注歯セットアップのコンピュータ支援作成
US7835811B2 (en) Surgical guides and methods for positioning artificial teeth and dental implants
JP5124063B2 (ja) インプラントのための穿孔補助手段を製造するための方法
US20150056575A1 (en) Dental device, and method for linking physical and digital data for diagnostic, treatment planning, patient education, communication, manufacturing, and data transfer purposes
BR112014015343B1 (pt) Método para projetar virtualmente um pilar de cicatrização customizado e uma perfuração-guia para um paciente e kit compreendendo um pilar de cicatrização customizado e uma perfuração-guia para um paciente
JP2015527129A (ja) 歯科インプラントの取付けを調整するための方法及びデバイス
JP2010521237A (ja) インプラントガイドおよび補綴物のためのステント
TW201114409A (en) Manufacture method of surgery guide template
WO2011112458A1 (en) Dental device including a marker on a component configured to penetrate an oral structure
BR112012015519A2 (pt) método para preparação de um guia cirúrgico e sistema de guia cirúrgico para um procedimento de implante dentário
WO2015154125A9 (en) Dental implant guide formation system
Kalra et al. Evolution of surgical guidance in implant dentistry
CN110742704B (zh) 根管精准定位的嵌入式导板及其制备方法、制备系统、应用、根管精准定位方法
TW201225022A (en) Intergrated method of adapting guide-navigation systems and bio-prosthesis fabrication for dental implantation
EP3267934B1 (en) Scanning edentulous patients
Arya et al. CONVENTIONAL TO VIRTUALLY FABRICATED IMPLANT GUIDED SURGICAL TEMPLATE.
JP2024133447A (ja) 患者における標的抜去対象物の仮想抜去処置において使用されるモデルを生成する方法およびシステム
Somogyi-Ganss Evaluation of the Accuracy of NaviDent, a Novel Dynamic Computer-guided Navigation System for Placing Dental Implants
Seth et al. CONVENTIONAL TO VIRTUALLY FABRICATED IMPLANT GUIDED SURGICAL TEMPLATE
ITBO20100340A1 (it) Metodo per l&#39;ottenimento di dati composti per pianificazione implantare dentale e relativa produzione di dime chirurgiche

Legal Events

Date Code Title Description
HC9A Change of name, address

Owner name: DICOMLAB KFT., HU

Free format text: FORMER OWNER(S): SMART DENTAL SOLUTIONS KFT., HU

GB9A Succession in title

Owner name: DICOMLAB DENTAL KFT., HU

Free format text: FORMER OWNER(S): SMART DENTAL SOLUTIONS KFT., HU; DICOMLAB KFT., HU