HU229969B1 - Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, és eljárás a csatorna kialakítására - Google Patents

Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, és eljárás a csatorna kialakítására Download PDF

Info

Publication number
HU229969B1
HU229969B1 HU1100555A HUP1100555A HU229969B1 HU 229969 B1 HU229969 B1 HU 229969B1 HU 1100555 A HU1100555 A HU 1100555A HU P1100555 A HUP1100555 A HU P1100555A HU 229969 B1 HU229969 B1 HU 229969B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
channel
axis
diameter
superstructure
implant
Prior art date
Application number
HU1100555A
Other languages
English (en)
Inventor
Edvin Elsner
Original Assignee
Edvin Elsner
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Edvin Elsner filed Critical Edvin Elsner
Priority to HU1100555A priority Critical patent/HU229969B1/hu
Priority to PCT/HU2012/000026 priority patent/WO2013050796A1/en
Priority to US14/349,324 priority patent/US10034725B2/en
Priority to EP12733799.6A priority patent/EP2779936A1/en
Publication of HUP1100555A2 publication Critical patent/HUP1100555A2/hu
Publication of HU229969B1 publication Critical patent/HU229969B1/hu
Priority to US15/829,209 priority patent/US20180078345A1/en

Links

Landscapes

  • Dental Prosthetics (AREA)

Abstract

Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, számítógép vezérelt megmunkáló eszközzel. A felépítmény (1) rögzítő elemmel (2) van a szájüregi csontba integrált implantátumhoz (3) a felépítményben (1) kialakított peremmel (4) ellátott kilépő nyíláson (5) keresztül — adott esetben közdarab (13) közbeiktatásával — rögzítve. A felépítményben (1) a rögzítő elem (2) behelyezhetőségének biztosítása érdekében a felépítmény (1) szájüreg felőli oldalán kiképzett belépő nyílással (6) a kilépő nyílás (5) pereméig (4) tartó csatorna (7) van kialakítva. A kilépő nyílás (5) a rögzítő elem (2) menetes részének (11) megfelelő átmérőre van egy másik munkamenettel kialakítva. A csatorna (7) tengelyvonala (8) olyan körívet (9) követően van kiképezve, amelynek a tengelyvonal (8) adott pontjaiba mutató sugarainak a körív (9) síkjából való kitérése 0 - +5°. Továbbá a csatorna (7) úgy van kialakítva, hogy a tengelyvonalára (8) merőleges síkok által meghatározott metszetei azonos átmérőjű, középpontjukkal a tengelyvonalra (8) illesztett körök. A találmány továbbá eljárás dentális felépítmény rögzítő elem csatornájának kialakítására számítógép vezérelt megmunkáló eszközzel.

Description

A találmány tárgya dentális felépítmény rögzítő etem csatorna kialakítás, számítógép vezéreit megmunkáló eszközzel. A felépítmény rögzítő elemmel van a szájüregi csontba integrált impiantátumhoz ti felépítményben kialakított peremmel ellátott kilépő nyilason keresztül — adott esetben közdarab közbeiktatásával — rögzítve. A felépítményben a rögzítő elem beheíyezhetőségének biztosítása érdekében a felépítmény szájüreg felőli oldalán kiképzett belépő nyílással a kilépő nyílás pereméig tartó csatorna van kialakítva. A kilépő nyílás a rögzítő elem menetes részének megfelelő átmérőre van egy másik munkamenettel kialakítva. A találmány továbbá eljárás dentális felépítmény rögzítő etem csatornájának kialakítására számítógép vezérelt megmunkáló eszközzel.
A fogászatban szükséges a szép és esztétikus fogpótlás. Ennek érdekében fejlesztették ki a fogorvosi impiantáturnot, amely olyan szövetbarát anyagból készített műgyökér, amelyet az elvesztett fogak helyére ültetnek be a fogpótlás viselése céljából, Anyaga a legtöbb esetben tiszta, ötvözetlen titán. Az implantátumra csavarozzák csavarcsatornán keresztül a möfogat/műfogsort. Korábban a csavar behelyezés! iránya és a osavarozási irány egybeesett. így a furat a fog külső, jól látható felszínén haladt át. Ebben az esetben Igen nehéz volt a csavaresafoma esztétikai elfedése. Ebből következett az az igény, hogy szükség van olyan fogászati rendszerre, ahol a nem látható felületeken van a csavar behelyezés! csatorna nyílása.
Ilyen megoldást ismertet a „Fogászati rendszer című WO 2008051163 szám·.'; nemzetközi szabadalmi bejelentés, A találmány szennti dentális felépítmény tartalmaz egy csavar-csatornát amely egy első belépési nyílással rendelkezik, amelyen keresztül, csavar helyezhető a csavar-csatornába. Továbbá tartalmaz egy csavartest üléket, amely egy második nyílással rendelkezik, annak érdekében, begy támasztékot nyújtson a csavartest fejének a rögzítési folyamat során A felépítmény egy távtartó elemen keresztül, vagy közvetlenül rögzíthető a dentális Implantátumhoz á második nyíláson keresztül. Jellemzően a csatorna főtengelyének legalább egy része nem esik egybe a második száj főtengelyével.
Ez s megoldás a csatorna kialakítását jelentősen elbonyoíitja, és mivel a estoma átmérője változó, egyrészt a csavar behelyezése körülményes, másrészt a dentális felépítményt is Indokolatlanul meggyengíti.
Az US 5116225 számú amerikai szabadalmi irat implanfátumba illeszthető elemet ismertet, amely az álkapocsha növesztett Implantátumban a felépítmény rögzítésére való, és lehetővé teszi a felépítmény és az ímpiantátum megfelelő szögállásának beállítását. Két elem biztosítja a felépítmény kismértékű elferdítését az ímpiantátum tengelyétől
Ennél a megoldásnál is az volt a cél. hogy a felépítmény rögzítése a szájüreg felöl legyen megoldható, de ebhez több és bonyolultabban előállítható alkatrészt használnak, bár a csatorna egyenes, de az Ímpiantátum felőli nyílás kimunkálása bonyolult a sok köztes elem miatt.
A WO 2.008/138852 számú nemzetközi szabadalmi irat ímpiantátum adapter kialakítást ismertet. Az adapter felső része kúpos kialakítású. Az alsó része menetes kiképzésű, amellyel az ímplantátumhoz csatlakoztatható. A felső részben egy megfelelő csavarhüző/szerszám befogadására alkalmas menetes fészek van kialakítva, amelyhez az ímpiantátum, vagy a közdarab csatlakoztatható.
Ennél a megoldásnál használt közdarab egy külső és egy belső menettel ellátott elem, amely egyrészt az Implanfátumba van rögzítve, másrészt a felépítmény ebbe van rögzítve. Ez egy olyan nehezen megmunkálható alkatrész amilyet ma mar jellemzően nem használnak, tekintettel arra, hogy a felépítmény közvetlenül van az Impiantátumba csavarozva, legfeljebb a felépítmény megfelelő pozicionálása érdekében megfelelő Interfészt Iktatnak az ímpiantátum és a felépítmény közé.
Célunk a korábbi megoldásoknál egyszerűbb csavar csatorna kialakítás, ami a mai technikai háttérről már egyszerűen kivitelezhető, termelékeny és jói automatizálható. Lehetővé teszi a fogorvosnak a gyorsabb munkát, ezzel kisebb kényelmetlenséget okozva a betegnek.
Felismertük, hogy ha a csavar csatornát egy munkaművelettel körsves csatorna tengelyvonal mentén alakítjuk ki, akkor a felépítmény rögzítő csavar könnyebben behelyezhető a felépítményben kialakított helyére. Esetleg a behelyezést megkönnyítheti az, ha a csatorna tengelyvonalát nagyon kismértékben spirálisra alakítjuk ki. Mindez a feladat számítógép vezérelt marógéppel egy munkaművelettel elvégezhető, és ha mindezt gömhmarőval végezzük, akkor a művelettel a peremes kilépő nyílás csatorna felőli perem szabályos gömbszeletre formázható, amelybe a rögzítő elem feje tökéletesen illeszkedik. A kilépő nyílás furata lehetőséget ad arra, hogy a gömbszelet perembe illeszkedő rögzítő elem, amelynek az alsó felülete szintén gömbszelet, a megfelelő pozíciót vegye fel a felépítmény impiantáíumba való rögzítésekor. Továbbá, ha a rögzítő elem olyan csavar, amelynek a szára a menetes rész fölött vékonyítva van, és az interfész furata a csavar menetének megfelelő menetes furattal van ellátva, akkor a felépítmény behelyezése előtt a csavarok beillesztését kővetően az interfész keresztül hajtható a csavarok menetes részén, ezzel biztosítva a rögzítő elemeket a kiesés ellen. A korábban használt interfészek csak rá voltak helyezve szabadon a rögzítő elemre, ami sem a felső, sem az alsó fogpótlás esetén nem biztosították az egyes elemeket kiesés ellen. Alsó fogpótlásnál az. interfészt volt nehéz a helyén tartani, felső fogpótlás esetén a csavarok ideiglenes rögzítése nem volt megoldva.
Találmányunk tehát dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, számítógép vezéreit megmunkáló eszközzel, amely felépítmény rögzítő elemmel van a szájüregi csontba integrált Implantátumhoz a felépítményben kialakított peremmel ellátott kilépő nyíláson keresztül rögzítve. A dentális felépítményben a rögzítő elem behelyezhetőségének biztosítása érdekében a dentális felépítmény szájürag felöli oldalán kiképzett belépő nyílással a kilépő nyílásig tartó peremig csatorna van kialakítva. A kilépő nyílás a csatorna kialakítása előtt, vagy után van kiképezve — célszerűen fúrással ...... a rögzítő elem menetes részének megfelelő átmérőre egy másik munkamenettel, a felépítmény ímplantátum felőli oldalától fúrva. A csatorna tengelyvonala olyan körívet kővetően van kiképezve, amelynek a tengelyvonal adott pontjaiba mutató sugarainak a körív síkjából való kitérése í) - ±5° - azaz adott esetben a tengelyvonal kétdimenziós körív helyett háromdimenziós spirális, nevezetesen jobbmenetű vagy baímenetü csavarvonal —. Továbbá a csatorna úgy van kialakítva, hogy a tengelyvonalára merőleges síkok által meghatározott metszetei azonos átmérőjű, középpontjukkal a tengelyvonalra illesztett körök. Előnyöse;·; a rögzítő elem olyan csavar, amelynek a feje és a menetes része között, a menetes rész átmérőjénél kisebb átmérőjű szárrész van kialakítva.
Célszerűen a dentális felépítmény közdarab közbeiktatásával van az implantátumhoz csavarkötéssel rögzítve, továbbra a közdarabban a csavarkötés menetes részének megfelelő menet van kiképezve.
Előnyösen a csatorna olyan gömbmaróvaf van kiképezve, amely szárának átmérője a mérőfej átmérőjének legfeljebb 60%-a.
A találmány továbbá eljárás dentális felépítmény rögzítő elemének elhelyezését biztosító csatorna kialakítására számítógép vezérelt megmunkáló eszközzel, A felépítményt a csatorna belépő nyílásán keresztül bevezetett rögzítő elemmel rögzítjük a szájüregi csontba integrált Implantátumhoz a felépítményben kialakított peremmel ellátott kilépő nyíláson keresztül, A kilépő nyílást a csatorna kialakítása előtt, vagy után alakítjuk ki — célszerűen fúrással — a rögzítő elem szár részének megfelelő átmérőjűre egy másik munkamenettel, a felépítmény implantátum felöli oldalától fúrva. A felépítmény szájüreg felőli oldalától a kilépő nyílás pereméig térié kör keresztmetszetű csatornát alakítunk ki gömbmaróval. Ennek során a felépítményben s csatorna keresztmetszetével megegyező keresztmetszetű, körívet követő tengelyvonalé furatot képezünk ki oly módon, hogy a körív középpontjából a furat tengelyvonalának adott pontjaiba mutató sugaraknak a körív síkjából való kitérése ö - iől Azaz bizonyos esetben a tengelyvonalat ezzel együtt a csatornát spirálisan alakítjuk ki. Továbbá a csatorna úgy van kiképezve, hogy a tengelyvonalára merőleges metszősikok által meghatározott metszetei azonos átmérőjű, középpontjukkal a tengelyvonalra illesztett körök.
Célszerűen a csatorna kialakításához olyan gömbmarót használunk, amelynek hengeres szára a marőfej átmérőjének legfeljebb 60%~a.
Előnyösen a felépítmény implantátumhoz való rögzítését olyan rögzítő elemmel végezzük, amelynek a feje és a menetes része között, a menetes rész átmérőiénél kisebb átmérőjű szárrészt alakítunk ki.
Adott esetben a felépítményt közdarab közbeiktatásával rögzítjük az Implantátumhoz, ahol a közdarabban a csavarkötés menetes részének megfelelő menetet képezünk ki.
A találmányunkat az ábrák alapjárt ismertetjük.
Az 1. ábra a felépítmény egy elemének oldalnézet! metszete.
A 2. ábra férnszinterezésí eljárással készített felépítmény oldalnézeti metszete, amelyben már az eljárás során fel van építve a csatorna és a kilépő nyílás térhálós váza.
A 3. ábra egy lehetséges gőmbmercval való csatornakialakltás során a gömbmaré néhány pozícióját matatja, ahol a felépítményt oldalnézet! metszetben ábrázoltak A 4. ábra a rögzítő elem behelyezés· folyamatának néhány lépését matatja, ahol a felépítményt oldalnézet! metszetben ábrázoltak.
Az 5. ábra a rögzítő elem egy lehetséges kialakításának oldalnézete.
A 6. ábra a közdarab egy lehetséges kialakításának metszete.
A 7. ábra a felépítmény implantátumra rögzítés előtti összeállítása, ahol a felépítményt és a közdarabot oldalnézet! metszetben ábrázoltak.
ábr felépítmény egy elemének háfelnézeti metszete spirális csator naklaí aki tás esetén.
A 9. ábra az Implantátumra (részletben ábrázolva) — közdarab közbeiktatásával — szerelt felépítmény oldalnézet! metszete, ahol a rögzítő etemet oldalnézetben ábrázoltuk,
A 10. ábra a oőmbmaró egy lehetséges kiviteli alakjának részlete oldalnézetben.
A találmányunk dentáiis felépítmény (müfog(sor'j) — amelynek egy elemét mutatja az. 1. ábra — implantátumhoz való esztétikus rögzítéséhez alkalmas olyan 7 csatorna kialakítása, amelynek a 6 belépő nyílása az 1 felépítmény szájareg felőli oldalán van kiképezve. (Több möfogat tartalmazó 1 felépítmény esetén nem szükséges minden fogban a 7 csatorna kiképzése.) így az 1 felépítmény és a 3 Implantátum 2 rögzítő elemmeí való egymáshoz kapcsolása során az 1 felépítmény felhelyezését követően a 7 csatorna elfedéséhez használt tömőanyag nem látszik, továbbá a műfog rágófelülete sem a tömőanyagból lesz kialakítva. Jellemzően ez a falta 7 csatorna kialakítás elsősorban az elülső fogaknál lehet lényeges (9. ábra).
Az 1 felépítményben a 7 csatorna kialakítása célszerűen számítógép vezérelt megmunkáló eszközzel a legegyszerűbb és leghatékonyabb. Az 1 felépítményben kiképzett 7 csatornába van a 2 rögzítő elem behelyezve. A 7 csatorna szájareg felőli nyílása a 6 belépő nyílás. Ennek átmérője elegendően nagy ahhoz, hogy a 2 rögzítő elem, ami az általunk bemutatott kiviteli példánál belső kalcsnyilású (imbasz) csavar (5. ábra) bevezethető legyen. Az általunk alkalmazott 2 rögzítő elem a 10 fejből, a 11
Ζν menetes részbe! és a 12 szár részből áll. A 7 csatorna az 1 felépítményben csak az 5 kilépő nyilas 4 pereméig van kiképezve, ahol a 4 perem biztosítja a 2 rögzítő elem 10 leiének a fészket. A 7 csatornából a 2 rögzítő elem 11 menetes része és a 12 szár részének jelentős része a 7 csatorna 5 kilépő nyílásán az 1 felépítmény felhelyezése előtt, ki van vezetve, A 2 rögzítő elem 10 feje az 5 kilépő nyílás gömbszelet alakú felületűre kiképzett 4 peremének belső oldalára van ültetve. A 2 rögzítő elem 10 fejének a 4 perem felőli felülete Is gömbszelet alakúra van kiképezve. Az 5 kilépő nyílás a 7 csatorna kialakítása előtt, vagy után van kiképezve — célszerűen fúrással — a 2 rögzítő elem 11 menetes részének megfelelő átmérőre egy másik munkamenettel, az 1 felépítmény 3 implantátem felőli oldalától fúrva.
A te iá imá nyűnk szerinti csatorna kialakítás során a 7 csatorna 8 tengelyvonala 9 körívet követően van kiképezve. A 7 csatorna 8 tengelyvonalát alkotó 9 körív úgy is kialakítható, hogy a saját síkjából néhány fokot, de legfeljebb ±5“-oí kitér. Ezzel egy Igen kis kitérésű, a 9 körív kerülete mentén spirális pályát hozunk létre (8. ábra). Azaz adott esetben a 8 tengelyvonal kétdimenziós 9 körív helyett háromdimenziós spirális, nevezetesen johbmeneiü vagy baímenetö csavarvonal —. A 7 csatorna lényegében 6 belépő nyílásától végig azonos keresztmetszetűre van kialakítva, csak az 5 kilépő nyílásnál szűkül össze az 5 kilépő nyilas átmérőjére (7. ábra.)
A 2 rögzítő elem olyan csavar, amelynek a 10 feje és a 11 menetes része között, a 11 menetes rész átmérőjénél kisebb átmérőjű 12 szár rész van kialakítva.
Sok esetben az 1 felépítmény a 13 közdarab közbeiktatásával (6. ábra) van a 3 implantátumhoz a 2 rögzítő etemmel rögzítve. Annak érdekében, hogy az 1 felépítmény 3 Implantátumra való felhelyezését megkönnyítsük, a 13 közdarabban a 2 rögzítő elem 11 menetes részének megfelelő menet van kiképezve. Ebben az esetben ugyanis a 2 rögzítő elem 1 felépítményben való elhelyezését kővetően a 13 közdarab áthajtható a 2 rögzítő elem 11 menetes részén a 12 szár részre, ami megakadályozza mind a 13 közdarab, mind a 2 rögzítő elern kiesését az 1 felépítmény 3 implantátumra való felhelyezése során. Ugyanakkor a 13 közdarab nem akadályozhatja meg a 2 rögzítő elem behajtását a 3 Implantátumba.
A 7 csatorna kialakítása során 14 gömbmarót, használunk, amelynek a 17 merőfeje nem szükségszerűen teljes gömb, lehet félgömb, vagy gömbszelet is. Az általunk használt 14 gömbmaró 17 maröfeje gomb alakú. A 14 gőmbmare 15 szár 16 szár átmérője a 18 maréfej átmérőnek esetünkben 30%-a (3. ábra). A 15 szár a 20 befogó szárral van a számítógép vezérei? megmunkáló eszközbe befogva (3.. és 10. ábra). A 3. ábra a 17 marőfej által végigjárt pályát is mutatja, amint a 4. ábra a 2 rögzítő elemnek a 7 csatornába való behelyezése során végzet? mozgását ábrázolja.
.A 3 implantátumot fémszinterezésl eljárással nagy precizitással ás termelékenyen lettet előállítani.. A találmányunk szerinti 7 csatorna kialakítás esetén anyag- és munkaigény megtakarítást eredményez, ha a 7 csatorna térfogatát már a gyártás során 19 térhálós vázzal helyettesítjük (2. ábra). Ebben az. esetben a 7 csatorna később kialakítandó térfogatát speciális 1S térhálós vázzal építjük fel, A 19 térhálós vázra azért var- szükség, hogy a 3 implantátum többi részére a megfelelő anyagsűrűség legyen felépíthető. Tekintve, hogy a 3 Implantátum anyaga nagyon drága, ez a megoldás jelentős anyagmegtakarítást, eredményezhet. A 19 térhálós váz. vázelemei között a térszőg 307. Ez a vázszerkezet biztosítja a megfelelő statikai szerkezetet, és a precizitást is. E támaszeiemek eltávolítása a íémszinterezési eliárás után szintén az. előzőekben ismertetett módon történik.
A találmányunk szerint! dentáiis 1 felépítmény 2 rögzítő elemének elhelyezését biztosító 7 csatorna kialakítását számítógép vezérelt megmunkáló eszközzel végezzük. Ennek során az 1 felépítmény szájüreg felőli oldalától az 5 kilépő nyilas 4 pereméig tartó kör keresztmetszetű 7 csatornát alakítunk ki a 14 gömbmaróval (3.
ábra/ fcnneK során feléoítményben a csatorna keresztmetszetével megegyező keresztmetszetű, 9 körívet követő 8 tengelyvonala furatot képezünk ki oly módon, hogy a 9 körív középpontiéból a furat 8 tengelyvonalának adott pontjaiba mutató sugaraknak a 9 körív síkjából való kitérése 0 - ±5. Azaz bizonyos esetben a 8 tengelyvonalat, ezzel együtt a 7 csatornát spirálisan alakítjuk ki (8, ábra). Továbbá a 7 csatorn?a úgy van kiképezve, hogy a 8 tengelyvonalára merőleges metszosíkok által meghatározott metszetei azonos átmérőjű, középpontjukkal a 8 tengelyvonalra illesztett körök.
A 7 csatorna kialakításához olyan 14 gömbmarót használunk, amelynek, hengeres 15 szára a 18 marófej átmérőnek legfeljebb 60%-a. Esetünkben 3Q%-a.
A 3 Implantátum anyaga bármely biológiailag kompatibilis fém, és kerámia lehet. Az 1 felépítmény anyaga általában cirkónium (Zr), kobalt-króm ötvözet, titán stb. Természetesen bármely, a fogtechnikában használatos anyag megfelelő lehet
Az 5 kilépő nyílás kialakítható egyszerű fúrási eljárással a 3 Implantátumhoz Illeszkedő irányhői. A 7 csatorna marási eljárása során nagy precizitása úgynevezett öt tengelyes megmunkáló gépet használunk, amely két- vagy háromdimenziós (spirális) pályán végigvezetett bellká'iis kimunkálás a 14 gömbmaróval, A 17 marófej végzi a kimunkálást, egy a 17 mérőfejnél kisebb 16 szár átmérőjű befogó 15 szárral. Ez teszi lehetővé, hogy a megmunkálási irányból konkáv, úgynevezett alámetszett felületek is kímunkalhaióak legyenek. Az így kialakított 7 csatornába ezt követően egyszerűen behelyezhető a 2 rögzítő elem (4. ábra).
A találmányunk szerinti csatcrnaklaíakításnáí csavarozass irány, es a csavar behelyezés! iránya egy köriven van. Az implantátum tengelyhez tangencíállsan illeszkedő két- vagy háromdimenziós (spirális) pálya egyúttal a csavar heneiyezési iránya is. Ennek következtében az implantátum sehol nincs feleslegesen kimunkálva, meggyengiíve. Annak következtében, hogy a csatorna minden alkotója egymással párhuzamos, statikailag erősebb szerkezetet kapunk, mint a korábban alkalmazott, helyenként jelentősebben kiszélesített csatornák esetében. A találmányunk szerinti kialakítás mind esztétikailag, mind szereiésteohnológlailag magas színvonalú. Esztétikus, mert beszéd közben nem látható részeken van a csavar behelyezés! Iránya. Szerelésteehnikailag a csatorna kialakítása lehetővé feszi, hogy a szájüreg felé billenteti eszközzel csavarozhassa a fogorvos az implantátumot a helyére. Ebben az esetben a szemben álló toosor nem akadályozza a műveletet.

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypontok
    Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás., számítógép vezéreit megmunkáló eszközzel, amely felépítmény (1) rögzítő elemmel (
  2. 2) van a szájüregi csontba integrált ímplantátumhoz (3) a felépítményben (1) kialakított peremmel (4) ellátott kilépő nyíláson (5) keresztül — adott, esetben közdarab (13) közbeiktatásával ....... rögzítve, a felépítményben (1) a rögzítő elem (2) bebelyezhotöségének biztosítása érdekében a felépítmény (1) szájüreg felöli oldalán kiképzett belépő nyílással (8) a kilépő nyílás (5) pereméig (4) tartó csatorna (7) van kialakítva, a kilépő nyílás (5) a rögzítő elem (2) menetes részének (11) megfelelő átmérőre van egy másik munkamenettel kialakítva, azzal jellemezve, hogy a csatorna (7) tengelyvonala (8) olyan körívet (9) követően van kiképezve, amelynek a tengelyvonal (8) adott pontjaiba mutató sugarainak a körív (9) sikjábői Vaió kitérése 0 - ±5n - azaz adott esetben a tengelyvonal (8) kétdimenziós körív (9) helyett háromdimenziós (spirális), nevezetesen jobbmenetű vagy balmenetö csavarvonal ---, továbbá a csatorna (7) úgy van kialakítva, hogy a tengelyvonalára (8) merőleges síkok által megbatározott metszete- azonos átmérőjű, középpontjukkal a tengelyvonalra (8) illesztett körök
    Az 1. Igénypont szerinti dentális felépítmény kialakítás, azzal jellemezve, hogy a rögzítő elem (2) olyan csavar, amelynek a feje (10) és a menetes része (H) között, a menetes rész (11) átmérőjénél kisebb átmérőjű szár rész (12) van kialakítva.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti dentális felépítmény kialakítás, azzal jellemezve, hogy a közdarabban (13) a rögzítő elem (2) menetes részének (11) megfelelő menet van kiképezve.
    Az 1 - 3. Igénypontok bármelyike szerinti dentális felépítmény kialakítás, azzal jellemezve, hogy a csatorna (7) olyan gőmbmaróvai (14) van kiképezve, amely szárának (15) a szár átmérője (16) a marófej átmérőnek (18) legfeljebb 60%~a,
  4. 5. Eljárás derttáíis felépítmény rögzítő elemének elhelyezését biztosító csatorna kialakítására számítógép vezéreit megmunkáló eszközzel, amely felépítményi a csatorna belépő nyílásán keresztül bevezetett, rögzítő elemmel rögzítjük a szájüregi csontba Integrált implantátumboz a felépítményben kialakított peremmel ellátott kilépő nyíláson keresztül, a kilépő nyílást a csatorna kialakítása előtt, vagy után alakítjuk ki — célszerűen fúrással — a rögzítő elem szár részének megfelelő átmérőjűre egy másik munkamenettel, a felépítmény impísntáturn felöli oldalától férve, azzal jellemezve, hogy a felépítmény szájüreg felöli oldalától a kilépő nyílás pereméig tartó kör keresztmetszetű csatornát alakítunk ki gömbmaröval, amelynek során a felépítményben a csatorna keresztmetszetével megegyező keresztmetszetű, körívet követő tengelyvonalé furatot képezünk ki oly módon, hogy a körív középpontiéból a furat tengelyvonalának adott pontjaiba mutató sugaraknak a körív síkjából való kitérése 0 - ±5C, azaz. bizonyos esetben a tengelyvonalat, ezzel együtt a csatornát spirálisan alakítjuk kí, továbbá a csatorna úgy van kiképezve, hogy a tengelyvonalára merőleges metsző-síkok által meghatározott metszetei azonos átmérőjű, középpontjukkal a tengelyvonalra illesztett körök.
  5. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a csatorna kialakításához olyan gömbmarét használunk, amelynek szára a marófej átmérőjének legfeljebb Sű%~a.
  6. 7. Az 5. vagy 6, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a felépítmény implanfátumhoz való rögzítését olyan rögzítő elemmel végezzük, amelynek a feje és a menetes része között, a menetes rész átmérőjénél kisebb átmérőjű szár részt alakítunk kí.
  7. 8. Az 5 - ?. Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a felépítményt közdarab közbeiktatásával rögzítjük az Ímpianíátumhoz, ahol a közdarabbsn a rögzítő elem menetes részének megfelelő menetet képezünk ki.
HU1100555A 2011-10-04 2011-10-04 Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, és eljárás a csatorna kialakítására HU229969B1 (hu)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1100555A HU229969B1 (hu) 2011-10-04 2011-10-04 Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, és eljárás a csatorna kialakítására
PCT/HU2012/000026 WO2013050796A1 (en) 2011-10-04 2012-04-12 Channel formation for the fixing element of a dental superstructure and method of making the same
US14/349,324 US10034725B2 (en) 2011-10-04 2012-04-12 Channel formation for the fixing element of a dental superstructure and method of making the same
EP12733799.6A EP2779936A1 (en) 2011-10-04 2012-04-12 Channel formation for the fixing element of a dental superstructure and method of making the same
US15/829,209 US20180078345A1 (en) 2011-10-04 2017-12-01 Dental superstructure with curved channel and method of forming a curved channel therein

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1100555A HU229969B1 (hu) 2011-10-04 2011-10-04 Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, és eljárás a csatorna kialakítására

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP1100555A2 HUP1100555A2 (en) 2013-05-28
HU229969B1 true HU229969B1 (hu) 2015-03-30

Family

ID=89990463

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU1100555A HU229969B1 (hu) 2011-10-04 2011-10-04 Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, és eljárás a csatorna kialakítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU229969B1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU230869B1 (hu) 2014-10-14 2018-10-29 Edvin Elsner Csavarcsatorna betételem

Also Published As

Publication number Publication date
HUP1100555A2 (en) 2013-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10034725B2 (en) Channel formation for the fixing element of a dental superstructure and method of making the same
CA2044927C (en) Implant collar and post system
US5350302A (en) Implant collar and post system
KR101154221B1 (ko) 치아 임플란트 요소
EP1523284B1 (en) Dental prosthesis
US5052929A (en) Method for constructing a custom abutment for use in association with dental implants
US20020039718A1 (en) Dental implant system and additional methods of attachment
KR101091587B1 (ko) 치과용 임플란트 지대주
US20030108845A1 (en) Framework assembly for providing a passive fit with divergent implants
US20070128580A1 (en) Blank and method for producing a dental prosthesis
WO2014200404A1 (en) Dental prosthesis and a method for making the prosthesis
EP2696800A2 (en) Polyaxial dental implant system
JP2009542390A (ja) 加工可能な構造の歯科インプラント
US8491301B2 (en) Guide block for a dental implant procedure and guide block assembly, and implant procedural technique using same
US20140302457A1 (en) Dental Replacement Mounting System
KR101307411B1 (ko) 치과용 임플란트
US20160008105A1 (en) Dental prostheses cemented onto implants and/or abutments having a reverse margin
US11839941B2 (en) Holding device for an abutment blank
JP2013501600A (ja) アバットメントとジルコニアキャップとの強固な締結構造を有するインプラント装置
HU229969B1 (hu) Dentális felépítmény rögzítő elem csatorna kialakítás, és eljárás a csatorna kialakítására
ES2772651T3 (es) Bloque para producir muñones individuales para implantología dental y procedimiento para producir un muñón personalizado para implantología dental
JP7201717B2 (ja) 人工歯およびそのcad/camミリング加工方法
LU101149B1 (en) Tool assembly for mounting of a dental prosthesis an method of mounting
JP2018531713A (ja) 回転防止上部接続部を有する経上皮スリーブを備えた、歯科用インプラントおよび補綴部品のセット
KR20230158299A (ko) 크라운 제작방법

Legal Events

Date Code Title Description
FH91 Appointment of a representative

Free format text: FORMER REPRESENTATIVE(S): KIRALY GYOERGY, JUREX IPARJOGVEDELMI IRODA, HU

Representative=s name: DANUBIA SZABADALMI ES JOGI IRODA KFT., HU

FH92 Termination of representative

Representative=s name: KIRALY GYOERGY, JUREX IPARJOGVEDELMI IRODA, HU

FH92 Termination of representative

Representative=s name: KIRALY GYOERGY, JUREX IPARJOGVEDELMI IRODA, HU

GB9A Succession in title

Owner name: ELSNER GLOBAL LLC, KN

Free format text: FORMER OWNER(S): ELSNER EDVIN, HU

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees