HU225830B1 - Alacsony nyomású kisülõlámpa és redukálószer a kisülõlámpához - Google Patents

Alacsony nyomású kisülõlámpa és redukálószer a kisülõlámpához Download PDF

Info

Publication number
HU225830B1
HU225830B1 HU0201165A HUP0201165A HU225830B1 HU 225830 B1 HU225830 B1 HU 225830B1 HU 0201165 A HU0201165 A HU 0201165A HU P0201165 A HUP0201165 A HU P0201165A HU 225830 B1 HU225830 B1 HU 225830B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reducing agent
discharge
mercury
substance
iron
Prior art date
Application number
HU0201165A
Other languages
English (en)
Inventor
Roland Hoffmann
Franz Stoll
Original Assignee
Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh filed Critical Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh
Publication of HU0201165D0 publication Critical patent/HU0201165D0/hu
Publication of HUP0201165A2 publication Critical patent/HUP0201165A2/hu
Publication of HUP0201165A3 publication Critical patent/HUP0201165A3/hu
Publication of HU225830B1 publication Critical patent/HU225830B1/hu

Links

Landscapes

  • Discharge Lamp (AREA)

Abstract

A találmány tárgya alacsony nyomású kisülőlámpa (1) két elektródát (18) befogadó kisülőedénnyel (2), amelybe higany és legalább egy nemesgáz van betöltve, valamint redukálószer a kisülőlámpához. A kisülőedényben (2) A és B anyagot tartalmazó redukálószer (20) van, ahol az A anyag vas vagy vastartalmú, és a kisülőfeltételeknek megfelelő hőmérséklet alatti tartományban oxigént vesz fel, és a B anyag cir- kónium vagy cirkóniumtartalmú, amely a kisülőfeltételek mellett és magasabb hőmérsékleten 900 °C-ig az A anyag által leadott oxigént megköti és a higany-oxidot redukálja. A találmány szerinti kisülőlámpánál a redukálószer por alakban vagy formázott alakban kerül a kisülőedénybe (2), ahol a vas és a cirkónium keverési aránya 4:1. HU 225 830 Β1 1. ábra A leírás terjedelme 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)

Description

A találmány tárgya alacsony nyomású kisülőlámpa két elektródát befogadó kisülőedénnyel, amelybe higany és legalább egy nemesgáz van betöltve, valamint redukálószer a kisülőlámpához.
Egy ilyen, az EP 0 569 814 B1 sz. szabadalmi leírásban bemutatott alacsony nyomású kisülőlámpa az általános szóhasználatban fénycsőként ismert. Ezen lámpák kisülési edénye legalább egy nemesgázzal és higannyal van megtöltve. A kisülési edény belső fala fényporral (foszforral) van iszapolva, amelynek kémiai összetétele meghatározza a leadott fény spektrumát, illetve színárnyalatát. Gyulladáskor, illetve a fénycső működése során a higanykisülés miatt ultraibolya-tartományban sugárzás emittálódik. Ezen UV fény a foszforkeveréken keresztül a lámpából kibocsátott fénnyé alakul.
Az ilyen alacsony nyomású kisülőlámpák előállításakor arra törekszenek, hogy a higanyt megfelelően pontosan adagolják, mivel egyrészt a higany magas toxicitása a lámpák ártalmatlanításakor jelentős problémát okoz, és másrészt a higany tartalmának betartása minőségi okokból is szükséges, hogy a kívánt fénykibocsátást elérjük. Egy további probléma az ilyen alacsony nyomású lámpáknál, hogy a fénycső működése közben egy bizonyos mennyiségű higany fogy, ami egyrészt oxidképződéssel, másrészt a kisülési edényben foszforral és más elemekkel történő reakciókkal magyarázható. A fejlett gyártástechnológiájú fénycsöveknél, az üvegedény védőréteggel való ellátása által, kiváló minőségű ritkaföldfém-oxid-fényporral stb. a higanyfogyás lényegében csak az oxidképződés miatt következik be.
A DE 696 08 996 D2 szabadalmi leírás higany pótlására szolgáló eljárást ismertet, ahol a higany egy hordozóanyaggal fémközi vegyület formájában van pótolva. Ez a hordozóanyag gázmegkötőként (Getter) is szolgál azon nemkívánatos gázok nyomainak megkötésére, amelyek a kisülési edényben vannak.
Ugyanakkor kimutatható az is, hogy egy ilyen Getter-anyag felhasználása a higany-oxid képződése miatti higanyfogyást nem akadályozza meg. Ezért szükséges, hogy az elméletileg a lámpa működéséhez szükséges mennyiségű higanynál többet vigyünk be a kisülési térbe, így biztosítva, hogy a lámpa teljes minimális élettartama alatt elegendő tiszta higany legyen a kisülési edényben.
Kipróbálásra került már az is, hogy a higany-oxidképződés miatt fellépő higanyfogyást azzal kerüljék el, hogy minimalizálják az oxigén bevitelét a lámpába. Ez ugyanakkor jelentős eljárástechnológiai többletköltséget jelent. Mivel az alacsony nyomású kisülőlámpa elektródáira felvitt emitter lényegében fém-oxid-alapú, az oxigén felszabadulását a lámpa működése alatt az emitter-fém-oxid csökkenésével nem tudja megakadályozni.
A GB 798751 sz. szabadalmi leírás olyan kisülőlámpát ismertet, amelynek kisülőedényében higanyoxid, cirkónium és vas található 1:1:2 arányban. Ennél a megoldásnál viszonylag nagy mennyiségű higany van a kisülőedényben.
A találmány célja ezzel szemben olyan alacsony nyomású kisülőlámpa megadása, amely minimális mennyiségű higanyt tartalmaz.
Ez a célkitűzés az 1. igénypont jellemzőivel rendelkező kisülőlámpával és a 4. igénypont szerinti redukálószerrel valósul meg.
A találmány szerint az alacsony nyomású kisülőlámpa kisülőedénye redukálószert tartalmaz, amely képes szobahőmérsékleten és a kisülési feltételeknek megfelelő 900 °C fokig magasabb hőmérsékleten is a kisülési edényben levő higany-oxidot redukálni és az oxigénhez irreverzíbilisen kapcsolódni. A találmány szerinti lámpával nemcsak szobahőmérsékleten és kisülőfeltételek mellett lehetséges a kisülőedényben meglevő oxigén megkötése, hanem megoldható a már meglevő higany-oxid redukálása is, amely például a higany bevitelekor megvan, vagy működés közben keletkezik. A higany fogyását ezzel a megoldással minimálisra csökkenthetjük úgy, hogy a lámpa működéséhez összehasonlíthatóan csekély higanymennyiség szükséges. Ez teszi lehetővé az Európa-szerte szigorú, a törvény által előírt felső határ betartását.
A redukálószert úgy kell megválasztani, hogy szobahőmérsékleten és magasabb hőmérsékleteken is elkerüljük higany-oxid képződését, illetve visszafordíthatóvá tegyük azt.
A találmány szerint a redukálószer előnyösen két anyagból áll. Az A anyag képes az oxigénhez kötődni szobahőmérsékleten. Továbbá tartalmaz egy B anyagot is, amely magasabb hőmérsékleten az A anyagból felszabaduló oxigénhez irreverzíbilisen kötődik és a higany-oxidot redukálja. Azaz a két anyag, A és B kiegészítik egymást úgy, hogy a higany-oxid redukciója és az oxigén kötődése a teljes hőmérséklet-tartományban biztosított. Az alkalmas anyagok keverése által a találmány szerinti redukálószer redukciós képessége így az alacsony nyomású kisülőlámpa működési feltételeihez optimalizálható.
Eközben különösen előnyös, ha az A anyag fémet vagy fémvegyületet tartalmaz, viszont semmiképpen sem amalgámképző, miközben a B anyag olyan elemet tartalmaz, amelynek oxidja magasabb kötési energiával rendelkezik, mint az A anyag oxidja, ezáltal a kisülési feltételek és magasabb hőmérséklet esetén az A anyag oxidját redukálja és az oxigént megköti.
Kísérletek alkalmával kiderült, hogy vas és cirkónium keveréke mint redukálószer igen alkalmas, ha a keverési arány körülbelül 4:1. Magától értetődik, hogy más anyagok is felhasználhatóak, amelyek rendelkeznek a fenti tulajdonságokkal.
Alacsony nyomású kisülőlámpa előállítása akkor is egyszerűen megvalósítható, ha az A anyag bevitelekor nem szándékosan oxidokat tartalmaz, és a B anyag úgy van megválasztva, hogy ezeket az oxidokat és a higany-oxidot magasabb hőmérsékleten redukálja és a felszabaduló oxigént felhalmozza.
A találmány szerinti redukálószert előnyösen por alakban vagy formázott alakban visszük a kisülési edénybe.
HU 225 830 Β1
Az alacsony nyomású kisülőlámpa felépítése különösen egyszerű, ha a redukálószert egy hordozóra felvitt rétegként visszük be úgy, hogy a hordozóra Getteranyagot is felviszünk.
A redukálószer hatása javul, ha azt a kisülési térbe kerülése után hőmérséklet-emeléssel és/vagy nagyfrekvenciás térrel való kölcsönhatással aktiváljuk úgy, hogy a nem szándékosan oxidált A anyag tiszta fémmé redukálódik, és ezáltal alacsonyabb hőmérsékleten ismét redukálóképes lesz.
A találmánynak egyéb előnyös változatai a további aligénypontokban találhatók.
A következőkben a találmányt a mellékelt rajzon példaképpen bemutatott előnyös kiviteli példa alapján ismertetjük közelebbről, ahol az
1. ábra a találmány szerinti lámpa egyik végének részben metszett részletrajza.
Az 1. ábra egy 1 alacsony nyomású kisülőlámpa 2 kisülőedényének vázlatos metszeti rajza. Ezen 2 kisülőedény rendelkezik egy üvegpalásttal, amely henger formájú, esetleg úgynevezett kompaktlámpáknál gyűrű vagy U formájú. A 2 kisülőedény megtöltésére a 2 kisülőedény például összenyomással keletkező homloklapjához egy 4 szívócsonk kapcsolódik, amelyet a feltöltés után leolvasztunk. A 2 kisülőedény belső felülete 6 fénykibocsátó réteggel van bevonva. A kiváló minőségű lámpák gyakran ritkaföldfém fénykibocsátó anyagot tartalmaznak.
A 2 kisülőedény két elektródát is tartalmaz, amelyekből az ábrán csupán egy 8 elektródát tüntettünk fel. Ezt a 8 elektródát például egy spirál képezi, amely a 10 és 12 áram-hozzávezetésen keresztül az 1 alacsony nyomású kisülőlámpa nem ábrázolt csatlakozócsapjaival van összekötve.
A 10 és 12 áram-hozzávezetések biztosítására ezeket a 2 kisülőedényen belül egy 14 üveglábbal tartjuk egyben. A volfrámszálból álló 8 elektródák emitterrel vannak bevonva, amely az elektronok kilépését a 2 kisülőedény egyik 16 kisülőterébe megkönnyíti.
Az ábrázolt kiviteli példán a 8 elektródát egy 18 gyűrűsapka veszi körül, amely azt a célt szolgálja, hogy gyújtáskor és az 1 kisülőlámpa működése közben az elektródáról elpárolgó anyagok ne okozzanak burafeketedést.
A töltéskor legalább egy nemesgázt, többnyire kriptont és/vagy argont vezetünk be a 4 szívócsonkon keresztül mintegy 103 Pa nyomással. A higanyt közvetlenül vagy - ahogy azt fent említettük - fémközi vegyület, például TixZrYHgz formájában visszük be.
A 16 kisülőtérben ezenkívül még egy találmány szerinti 20 redukálószer is van, amely például formázott alakban vagy por alakban kerül bevitelre.
Az ábrán vázolt kiviteli példa esetén a 8 elektródákat körülölelő 18 gyűrűsapkát a kerületén felvágjuk, hogy az így keletkező lyukba bevezethessük a találmány szerinti 20 redukálószert. A redukálószert adott esetben egy formatestté sajtoljuk és a 18 gyűrűsapkába ültetjük, vagy egy hordozókonstrukción keresztül, például huzalhálóval rögzítjük.
Egy különösen elegáns megoldás szerint a 20 redukálószert tabletta formájában vagy egy hordozóanyagra felhordva visszük a 2 kisülőedénybe, amire még egy Getter-anyagot is felhordunk, vagy azt már maga tartalmazza. így a 18 gyűrűsapkának kerületi mélyedési lehetnek, amelyek a Getter-anyagot és a találmány szerinti redukálószert keverve vagy egymástól elválasztva tartalmazzák.
Ahogy fent már említettük, a találmány szerinti redukálószernek az a feladata, hogy szobahőmérsékleten a meglévő oxigént megkösse. A továbbiakban biztosítani kell, hogy a kisülési feltételek mellett és kb. 900 °C-os hőmérsékletig az oxigén a redukálószerben maradjon, illetve az esetleg még meglevő higany-oxidot redukáljuk. Ezáltal a lámpa működése során higany-oxid képződése megakadályozható, illetve visszafordítható. Azon célból, hogy ezek a feltételek teljesüljenek (oxigén megkötése szobahőmérséklet és 900 °C között) előnyösen egy többkomponensű redukálószert alkalmazunk. Például a redukálószer lehet vas és cirkónium 4:1 tömegarányú keveréke. Egy hagyományos fénycső esetén elegendő kb. 40 mg ilyen keverék bejuttatása a 2 kisülőedénybe.
Ezen redukálószer aktiválására a kész lámpában nagyfrekvenciás tér segítségével kb. 15 másodpercig egy kb. 800 °C-os aktiválási hőmérsékletet hozunk létre. Ezen aktiválás által a 20 redukálószer bevitelekor az A anyagnál (vas) keletkező oxidokat a B anyag (cirkónium) redukálja, úgyhogy az A anyag már szobahőmérsékleten képes megkötni az oxigént. Ezen aktiválás után a lámpa üzemkész - a kétkomponensű redukálószer szolgál arra, hogy az oxigént megkösse és az esetleg képződő higany-oxidot redukálja, miáltal a higanyfogyás a hagyományos megoldásokkal szemben lényegesen csökkenthető.
A találmány szerinti megoldás előnyös hatása egy összehasonlító példa alapján
Két, az alapfelépítés vonatkozásában azonos higanymentes háromkötésű lámpát készítettünk, ahol az egyik lámpa találmány szerinti vas/cirkónium alapú redukálószert tartalmazott az előírt keverési aránnyal. Mindkét lámpába további 4 mg por alakú higany-oxidot vittünk be. Mindkét lámpát üzembe helyeztük, és egy meghatározott égésidő után megvizsgáltuk, hogy keletkezett-e tiszta higany. Kb. százórás égésidő után a találmány szerinti lámpánál több, mint 0,2 mg tiszta higanyt mérünk, miközben a redukálószer nélküli összehasonlító lámpában nem volt kimutatható higany.
Egy további kísérletsorozatban a találmány szerinti redukálószert a lámpa üzembe helyezése előtt nem aktiváltuk. Ezen kísérletnél a százórás égésidő után nem mutatható ki higany. Ez azzal magyarázható, hogy az A anyagát (vas) a kisülőedénybe történő bevitelkor a levegő oxigénje oxidálja, és ezáltal nincs már oxigénfelvevő kapacitása a környezeti feltételek mellett. A redukálószer aktiválása emiatt legalábbis a vas/cirkónium kombináció esetén lényeges jellemző. Elviekben lehetséges, hogy a B anyagot úgy válasszuk meg, hogy képes legyen egy nem aktivált A anyagot és a meglevő higany-oxidot is redukálni, miáltal az A anyag
HU 225 830 Β1 újra képes lesz szobahőmérsékleten megkötni az oxigént.
A tervezett felhasználáshoz A anyagként elvileg minden fém vagy fémvegyület alkalmas, amely 900 °C-ig elegendő mennyiségben felvesz oxigént a gázfázisból és nem amalgámképző.
A B anyagot úgy választjuk ki, hogy annak oxidja nagyobb kötési energiával rendelkezzen, mint az A anyag oxidja, és 900 °C-ig képes legyen az A anyag oxidját és a higany-oxidot redukálni. Az A és B anyagokat lehetőleg nagy felülettel kell bevinni a kisülőedénybe, miközben a keverékarányt úgy választjuk meg, hogy az A anyag által magával hozott oxigént a B anyag felvehesse.
A por alakban vagy formázott alakban bevitt komponenseket előnyös módon összekeverjük.
A találmány szerinti alacsony nyomású kisülőlámpa kisülőedénye higanyt tartalmaz. A higany fogyásának elkerülésére a kisülőedénybe redukálószert viszünk be, melyet aszerint képezünk, hogy az oxigént megkösse szobahőmérséklet és a kisülési feltételeknek megfelelő hőmérséklet között és ugyanakkor a higanyoxidot redukálja.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Alacsony nyomású kisülőlámpa (1) két elektródát (18) befogadó kisülőedénnyel (2), amelybe higany és legalább egy nemesgáz van betöltve, továbbá amelynél a kisülőedényben (2) jelen lévő oxigént szobahőmérséklettől 900 °C-ig terjedő hőmérséklet-tartományban megkötő és a higany-oxidot redukáló redukálószer (20) van, a redukálószer (20) egy A anyagot tartalmaz, amely a kisülőfeltételeknek megfelelő hőmérséklet alatti tartományban oxigént vesz fel, ahol az A anyag vas vagy vastartalmú, a redukálószer (20) egy B anyagot is tartalmaz, amely a kisülőfeltételek mellett és magasabb hőmérsékleten 900 °C-ig az A anyag által leadott oxigént megköti és a higany-oxidot redukálja, ahol a B anyag cirkónium vagy cirkóniumtartalmú, azzal jellemezve, hogy a redukálószer por alakban vagy formázott alakban kerül a kisülőedénybe (2), továbbá a vas és a cirkónium keverési aránya 4:1.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti alacsony nyomású kisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a redukálószer (20) egy hordozóra felvitt rétegként kerül a kisülőedénybe (2), amely hordozó Getter-anyagot is tartalmaz.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti alacsony nyomású kisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a kisülőtérbe bevitt keverék hőmérséklet-emeléssel van aktiválva.
  4. 4. Redukálószer az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti alacsony nyomású kisülőlámpa számára, amelyben szobahőmérsékleten oxigént felvevő az A anyag, ahol az A anyag vas vagy vastartalmú, továbbá a kisülési feltételek mellett és magasabb hőmérsékleten 900 °C-ig az A anyag oxidját és a higany-oxidot redukáló és a felszabaduló oxigént megkötő B anyag van, ahol a B anyag cirkónium vagy cirkóniumtartalmú, azzal jellemezve, hogy a redukálószer por alakban vagy formázott alakban kerül a kisülőedénybe (2), továbbá a vas és a cirkónium keverési aránya 4:1.
HU0201165A 2001-04-06 2002-04-05 Alacsony nyomású kisülõlámpa és redukálószer a kisülõlámpához HU225830B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10117375 2001-04-06

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU0201165D0 HU0201165D0 (hu) 2002-06-29
HUP0201165A2 HUP0201165A2 (en) 2002-09-28
HUP0201165A3 HUP0201165A3 (en) 2003-06-30
HU225830B1 true HU225830B1 (hu) 2007-10-29

Family

ID=7680754

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0201165A HU225830B1 (hu) 2001-04-06 2002-04-05 Alacsony nyomású kisülõlámpa és redukálószer a kisülõlámpához

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU225830B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0201165A2 (en) 2002-09-28
HUP0201165A3 (en) 2003-06-30
HU0201165D0 (hu) 2002-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2387932A1 (en) Low-pressure discharge lamp
US20130113362A1 (en) Auxiliary amalgam for a low pressure discharge lamp
EP0467713A2 (en) Discharge tube
CN101740305A (zh) 镧系元素氧化物在金属卤化物灯中作为氧分配剂
US5559392A (en) Apparatus for securing an amalgam at the apex of an electrodeless fluorescent lamp
US4894584A (en) Electric lamp provided with a getter including palladium
US6680574B1 (en) Gas discharge lamp comprising an oxide emitter electrode
JP2010153292A (ja) 放電ランプ
WO2001071770A1 (en) Low-pressure mercury-vapor discharge lamp and amalgam
CN1209905A (zh) 高压放电灯
HU225830B1 (hu) Alacsony nyomású kisülõlámpa és redukálószer a kisülõlámpához
US6674240B1 (en) Gas discharge lamp comprising an oxide emitter electrode
US20090015128A1 (en) Light emitting device with electrode comprising a ceramic material
US20020175625A1 (en) Low-pressure discharge lamp
JP4662778B2 (ja) 電灯および蛍光灯
JP2001057178A (ja) 蛍光ランプ、電球形蛍光ランプおよび照明装置
EP0968520A1 (en) Low-pressure mercury discharge lamp
JP3246666U (ja) アマルガムランプ
US8253331B2 (en) Mercury dosing method for fluorescent lamps
US20120104930A1 (en) Core-shell electron emission material
JP4174434B2 (ja) グロースタータおよびその製造方法
TWI282574B (en) Mercury-containing gas-discharging tube and its gas-drawing device
JP2001035441A (ja) 電球形蛍光ランプ
JP2001222972A (ja) 放電電極用エミッタ、放電ランプ用電極、放電ランプおよび照明装置
JPH0613034A (ja) 高圧ナトリウムランプ

Legal Events

Date Code Title Description
TH4A Erratum
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees