HU225589B1 - Apparatus for fixing loads on transportation vehicle - Google Patents

Apparatus for fixing loads on transportation vehicle Download PDF

Info

Publication number
HU225589B1
HU225589B1 HU0103293A HUP0103293A HU225589B1 HU 225589 B1 HU225589 B1 HU 225589B1 HU 0103293 A HU0103293 A HU 0103293A HU P0103293 A HUP0103293 A HU P0103293A HU 225589 B1 HU225589 B1 HU 225589B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
securing
locking cam
securing device
locking
cam
Prior art date
Application number
HU0103293A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Gunter Zimmer
Paul Werner Wagener Stollhamm
Original Assignee
Greenbrier Germany Gmbh
Db Cargo Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Greenbrier Germany Gmbh, Db Cargo Ag filed Critical Greenbrier Germany Gmbh
Publication of HU0103293D0 publication Critical patent/HU0103293D0/hu
Publication of HUP0103293A2 publication Critical patent/HUP0103293A2/hu
Publication of HUP0103293A3 publication Critical patent/HUP0103293A3/hu
Publication of HU225589B1 publication Critical patent/HU225589B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64DEQUIPMENT FOR FITTING IN OR TO AIRCRAFT; FLIGHT SUITS; PARACHUTES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF POWER PLANTS OR PROPULSION TRANSMISSIONS IN AIRCRAFT
    • B64D9/00Equipment for handling freight; Equipment for facilitating passenger embarkation or the like
    • B64D9/003Devices for retaining pallets or freight containers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60PVEHICLES ADAPTED FOR LOAD TRANSPORTATION OR TO TRANSPORT, TO CARRY, OR TO COMPRISE SPECIAL LOADS OR OBJECTS
    • B60P7/00Securing or covering of load on vehicles
    • B60P7/06Securing of load
    • B60P7/13Securing freight containers or forwarding containers on vehicles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D45/00Means or devices for securing or supporting the cargo, including protection against shocks
    • B61D45/001Devices for fixing to walls or floors
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64CAEROPLANES; HELICOPTERS
    • B64C1/00Fuselages; Constructional features common to fuselages, wings, stabilising surfaces or the like
    • B64C1/18Floors
    • B64C1/20Floors specially adapted for freight

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Auxiliary Drives, Propulsion Controls, And Safety Devices (AREA)

Description

A találmány tárgya berendezés száll ítójárművön elhelyezett rakományok biztosítására, amely rendelkezik legalább egy rögzítőkészülékkel, amely a szállítójármű rakfelületén van elrendezve, továbbá legalább egy biztosítókészülékkel, amely legalább egy tartóelemmel van a rögzítőkészülékben rögzítve.
Ilyen berendezések alapvetően ismertek és azokat a szállításnál fellépő igénybevételek ellenében alkalmazzák, mint például vasúti teherkocsikon lévő rakományok keresztirányú elmozdulása elleni védelemre.
Vasúti szállítmányok esetében a szállított áruk igénybevételeknek vannak kitéve. A rakodási előírások (Beladevorschriften) c. kézikönyv 1. kötetének a RIV-Egyezményhez tartozó, II. mellékletben (amelyet a Német Vasúti Árutarifa 1. rész A-fejezete tartalmaz), felvilágosítást adnak arról, hogy miként kell a szállítási terheléseket a rakodásbiztosítás keretein belül az áruk rakodása során figyelembe venni. A rakodásbiztosítási intézkedéseknek az üzemi biztonságot kell szolgálniuk, és meg kell akadályozniuk az áruk és áruszállító kocsik károsodását.
A rakodási előírásokban ismertetett, rakománybiztosítási intézkedések mellett a DE-GM 76 25 690 és az US-PS 27 43 684 iratokból ismeretesek berendezések rakományok biztosítására egy haszonjármű rakodási felületén való elmozdulás ellen, ahol a rakfelületen lyukacsos sínek vannak elrendezve azokon rögzített tartótuskókkal. Ezeknek a berendezéseknek az a hátrányuk, hogy a technika ezen állása szerint csak elégtelen keresztirányú rakománybiztosítás valósítható meg.
Ismeretes továbbá a DE-C-198 24 678 iratból egy berendezés rakományok biztosítására egy jármű rakfelületén keresztirányú elmozdulás ellen. Ennél a rakomány biztosítóeszköze zártszelvényként van kiképezve, és két behegesztett csap segítségével oly módon van lyukasztott sínekbe behelyezve egy vasúti teherkocsi rakodólapján, hogy a zártszelvény lényegében a kocsi hossztengelyével párhuzamosan helyezkedik el. A zártszelvénybe behegesztett csapokat mindig párosával rendezik el, ahol egy csap a szabad végén egy nyúlvánnyal rendelkezik. A zártszelvény hosszirányú elhelyezkedése mentén történő terheléskor a kocsi hossztengelyére keresztirányban az első csap nekitámaszkodik a lyukasztott sínben lévő rögzítőfurata peremének, mialatt a második csap a nyúlvánnyal a lyukasztott sín alá nyúlik be és ezzel megakadályozza a zártszelvény lebillenését. Az ismert berendezésnél a lyukasztott sín lyukai nagyobb átmérővel rendelkeznek, mint a csapok, hogy a csapoknak a lyukakba való jobb bevezetése biztosítható legyen. Ezáltal a rakománybiztosító eszköznek a lyukasztott sín lyukaiba való bevezetés után azonban még van egy bizonyos játéka, úgyhogy a rakománybiztosító eszköz a rögzítéséből önmagától ki tud oldódni. így fennáll a probléma ezen ismert rakománybiztosítási módszernél, hogy a rakománybiztosító eszköz nincs eléggé biztosítva a rögzítéséből való kioldódás ellen.
A találmány feladata egy berendezés létrehozása szállítójárművön elhelyezett rakományok biztosítására keresztirányú elmozdulás ellen, amelynél egyrészről a rakomány részére szolgáló biztosítóeszköz az ismert megoldásokhoz képest összehasonlíthatóan kisebb ráfordítással szerelhető fel a jármű rakfelületére, másrészről pedig kioldódás ellen megfelelően biztosítva van.
A feladat találmány szerinti megoldása berendezés szállítójárművön elhelyezett rakományok biztosítására, amely legalább egy rögzítőkészülékkel rendelkezik, amely a szállítójármű rakfelületén van elrendezve, továbbá rendelkezik legalább egy biztosítóeszközzel, amely legalább egy tartóelemmel van a rögzítőkészülékben rögzítve. A tartóelem legalább egy reteszelőbütyökkel és legalább egy biztosítóbütyökkel van kialakítva, ahol a reteszelőbütyök és a biztosítóbütyök a tartóelem ellentétes oldalain és egymáshoz képest eltolva vannak elrendezve, és amíg a biztosítóeszköz megemelt állapotában a reteszelőbütyök a rögzítőkészüléktől szétkapcsolt helyzetben van, a biztosítóbütyök a rögzítőkészülékkel össze van kapcsolva, és a megemelt biztosítóeszköz a biztosítóbütyök által vezetve a rögzítőkészülékben eltolhatóan helyezkedik el.
Ennélfogva egy, a szállítójármű rakfelületén lerögzített rögzítőkészülékben elrendezett biztosítóeszköz legalább egy tartóelemmel rendelkezik, amely a rögzítőkészülékbe van bevezetve. A tartóelem legalább egy reteszelőbütyökkel és legalább egy biztosítóbütyökkel rendelkezik, amelyek kapcsolatban állnak a rögzítőkészülékkel. Ezáltal lehetséges a biztosítóelemnek a rögzítőkészülékbe való könnyű beszerelését kombinálni a biztosítóeszköz biztosításával keresztirányú elmozdulás, megbillenés és önkioldódás ellen. A biztosítóeszköz ugyanis egyszerű módon szerelhető a tartóelem segítségével a rögzítőkészülékben, ahol a tartóelemen elhelyezett reteszelőbütyök - a biztosítóeszköznek a rakomány által előidézett, a hosszanti kocsitengelyhez képest keresztirányú igénybevételekor - a biztosítóeszközt biztosítja a rögzítőkészülékben való keresztirányú elmozdulás, a kibiilenés ellen. Egyidejűleg a kiegészítésképpen a tartóelemen található biztosítóbütyök révén igen jó biztosítás érhető el a biztosítóeszköz önkioldódása ellenében. A biztosítóbütyök úgy van a tartóelemen kialakítva, hogy az állandóan összekapcsolódik a rögzítőkészülékkel és ezáltal hatásosan megakadályozza a biztosítóeszköz kioldódását és felemelkedését.
A találmány egy előnyös kiviteli alakja szerint a biztosítóeszköz hosszan elnyúló alakkal rendelkezik, például gerenda vagy cső alakban van kialakítva. A biztosítóeszköz hosszirányú elhelyezkedése mentén széles felfekvési felület adódik a rakomány részére, úgyhogy a szállított rakomány hatásosan biztosítható szélességi méretei irányában keresztirányú elmozdulás ellen. Különösen előnyösnek mutatkozott ebben az összefüggésben egy lényegében U alakú keresztmetszettel bíró biztosítóeszköz, ahol az U profil szárai közötti szakaszban rögzíthető a tartóelem.
A találmány szerint továbbá a rakfelületen legalább egy mélyedés van kiképezve, amely tartódobozként szolgál a fel nem használt biztosítóeszközök számára. A tartódobozban elhelyezhetők a szállítandó rakomány
HU 225 589 Β1 biztosításához nem szükséges biztosítóeszközök, és így azok azonnal felhasználható és könnyen elérhető módon vannak tárolva a következő felhasználáshoz.
A biztosítóeszköznek a tartódobozban való tartásához előnyösnek mutatkozik, ha a tartódobozban több borda van elrendezve. A biztosítóeszköz a tartódobozban ezeken a bordákon fekszik fel úgy, hogy a biztosltóeszközön elrendezett tartóelem a tartódoboz belsejében két borda közötti szakaszon helyezkedik el. így olyan elrendezés valósítható meg a biztosítóeszköz részére a tartódobozban, ahol a biztosítóeszköz felső oldala egy síkba esően csatlakozik a jármű rakfelületéhez. Ezáltal a behelyezett biztosítóeszközön csökkenthető a sérülési veszély, mivel a rakfelület felett kiálló részek nincsenek és a behelyezett biztosítóeszközök a tartódobozban biztosan vannak rögzítve.
A biztosítóeszköz jobb kezelése céljából előnyösnek mutatkozott legalább egy kivágást kialakítani a biztosítóeszközön, amely fogantyúként szolgál. Az elrendezett fogantyúkivágások segítségével egy biztosítóeszköz problémamentesen akkor is megfogható, ha a biztosítóeszköz a tartódobozban lesüllyesztve helyezkedik el. A fogantyú segítségével a biztosítóeszköz könnyen kiemelhető a tartódobozból, valamint kényelmesen és egyszerűen helyezhető el a rögzítőkészülékekben.
A rögzítőkészülék előnyösen sín alakúra van kiképezve. Egy ilyen rögzítősín egyszerű módon beépíthető a kocsi padlózatába úgy, hogy lényegében egy síkba esően csatlakozik a rakfelülethez. A rögzítőkészülék előnyösen egy első és egy második lécből van összeállítva, ahol is a két léc között egy folyamatos rés van, amelybe a biztosítóeszköz tartóeleme könnyen bevezethető, miáltal a biztosítóeszköz a rögzítőkészülékkel összekapcsolódik.
A lécek peremszakaszainak kialakítására előnyösnek mutatkozott, ha az első léc a peremszakaszán hornyokkal vagy kivágásokkal, és a második léc ezzel szemben folyamatos peremszakasszal rendelkezik. A rögzítőkészülékben az első léc hornyokkal ellátott peremszakasza és a második léc lényegében egyenes, folyamatos peremszakasza egymással szemben van elrendezve. Az első léc hornyai, illetve kivágásai révén egyrészről könnyebbé válik a reteszelőbütyök bevezetése a rögzítőkészülékbe, másrészről a második léc folyamatos peremszakasza lehetővé teszi a biztosítóbütyök biztos kapcsolódását a rögzítőkészülék alatt, miáltal hatékonyan megakadályozható a biztosítóeszköz és a rögzítőkészülék szétkapcsolódása.
A biztosítóeszköznek a rögzítőkészülékben való rögzítése miatt előnyös, ha a reteszelőbütyök benyúlik a rögzítőkészülék hornyainak egyikébe. Ezáltal a reteszelőbütyök, a biztosítóeszköznek a rakomány által előidézett igénybevétele során, előnyösen a szabad végénél elrendezett nyúlványával meg tud támaszkodni a hornyokkal ellátott első léc alatt, és így hatékonyan biztosítani tudja a biztosítóeszközt keresztirányú elmozdulás és kibillenés ellen.
A tartóelemnek a rögzítőkészülékbe való bevezetése után a biztosítóeszköz önkioldása a rögzítőkészülékből azzal akadályozható meg, hogy a biztosltóbütyök a rögzítőkészülék folyamatos peremszakasza alá nyúlik be.
Azáltal, hogy a reteszelőbütyök és a biztosítóbütyök a tartóelem ellentétes oldalain és egymáshoz képest eltolva helyezkednek el, biztosítható a tartóelemnek a rögzítőkészülékbe való könnyű bevezetése, valamint a tartóelem kioldódás ellen biztosított rögzítése.
Előnyös, ha az egyszerű és kedvező áron történő előállítás miatt a reteszelőbütyök és/vagy a biztosítóbütyök a tartóelemmel egy darabból van kialakítva. Ez esetben a reteszelőbütyök és/vagy a biztosftóbütyök a tartóelemmel szilárd és kompakt egységet képez.
A találmányt a továbbiakban előnyös kiviteli példák kapcsán, mellékelt rajzok alapján ismertetjük közelebbről. A mellékelt rajzokon az
1. ábra egy vasúti teherkocsi rakfelületére elhelyezett, találmány szerinti berendezés felülnézete; a
2. ábra oldalnézet az 1. ábra ll-ll metszősíkja mentén; a
3. ábra felnagyított részlet az 1. ábrából a találmány szerinti berendezés felülnézetével; a
4. ábra a találmány szerinti berendezés felnagyított oldalnézete a 3. ábra IV-IV metszősíkja mentén; az
5. ábra a 4. ábrán bemutatott, találmány szerinti berendezés felülnézete; a
6. ábra a találmány szerinti berendezés egyik metszeti nézete az 5. ábra VI-VI metszősíkja mentén; a
7. ábra a találmány szerinti berendezés egyik metszeti nézete az 5. ábra VII—VII metszősíkja mentén.
Az 1. ábra a találmány szerinti berendezést szemlélteti a 14 szállítójárművön elhelyezett rakományok biztosítására egy 13 rakfelületre felszerelt állapotban. Amint az 1. ábra szerinti felülnézetből felismerhető, a berendezés több 2 rögzítőkészülékből áll, amelyek a 15 hosszanti kocsitengelyre merőlegesen vannak a 16, hosszanti kocsioldalakon elrendezve. Ennek során hat-hat 2 rögzítőkészülék nyúlik be a 16, 17 hosszanti kocsioldalak felől a 15 hosszanti kocsitengely irányára merőlegesen. Az egyedi 2 rögzítőkészülékek sín alakúra vannak kiképezve, és a 14 szállítójármű 18 padlózatán oly módon vannak rögzítve, hogy ne nyúljanak túl a padlózat és a 13 rakfelület felületén.
Továbbá hat, hosszanti irányban elnyúló 1 biztosítóeszköz van a 2 rögzítőkészülékekben az 1. ábrán nem szemléltetett rakomány számára rögzítve. Itt a rúd alakú 1 biztosítóeszköz két, egymástól adott távolságban lévő 2 rögzítőkészülék között úgy van elhelyezve, hogy az 1 biztosítóeszköz lényegében párhuzamos a 15 hosszanti kocsitengellyel.
(gy a 13 rakfelületen rögzített berendezés az egymás mellé elrendezett, a 15 hosszanti kocsitengellyel párhuzamos 1 biztosítóeszközökből áll, amelyek a 14 szállítójármű 13 rakfelületén elrendezett, rögzítősínként kialakított 2 rögzítőkészülékekbe vannak lerögzítve. A 13 rakfelületen szállítandó rakományokat a
HU 225 589 Β1 padlózaton lerögzített 1 biztosítóeszközökre való felfektetéssel biztosítjuk - hosszanti elhelyezkedésük mentén - a 13 rakfelületen való keresztirányú elmozdulás ellen.
A 16, 17 hosszanti kocsioldalakon 3 tartódobozok vannak elrendezve, amelyekbe a rakomány rögzítéséhez nem szükséges 1 biztosítóeszközök behelyezhetők és raktározhatok.
A 2. ábra egy vasúti teherkocsi oldalnézetét mutatja be az 1. ábra ll-ll metszősíkja mentén egy 23 kerékkel és egy 24 rugóbakkal. A 18 padlózat 19 támasztótartók segítségével az alsó oldalán van a 14 szállítójárművön elrendezve. így a 18 padlózat felső oldala képezi a 14 szállítójármű 13 rakfelületét. Amint a 2. ábrából kitűnik, a 18 padlózaton 22 nyílások vannak kialakítva, amelyek a 2 rögzítőkészülékek befogadására szolgálnak.
A 3. ábra az 1. ábra szerinti berendezés felülnézetének egy részletét mutatja be nagyítva. A bemutatott berendezés a rakományok biztosítására két egymással párhuzamosan elrendezett és egymástól adott távolságban lévő 2 rögzítőkészülékből és egy első, hosszirányban elhelyezett 1 biztosítóeszközből áll, amely két ponton van egy 2 rögzítőkészülékhez hozzáerősítve. A rögzítősínekként kialakított 2 rögzítőkészülékek a 14 szállítójármű 18 padlózatán a 17 hosszanti kocsioldalra merőlegesen vannak elhelyezve, ahol az első 1 biztosítóeszköz mindkét rögzítősín felett keresztirányban és a kocsi hosszirányával párhuzamosan van elhelyezve. A 2 rögzítőkészülékeknek a 17 hosszanti kocsioldal felé eső végein van egy második 1 biztosítóeszköz, amely a 17 hosszanti kocsioldal mentén, a 3 tartódobozban van elrendezve. Ellentétben az első biztosítóeszközzel a második 1 biztosítóeszköz nincs rögzítve a 2 rögzítőkészülékhez, hanem az szabadon fekszik fel a 3 tartódobozban az ott lévő 8 bordákon. A második 1 biztosítóeszköz nincs használatban, igény esetén azonban bevezethető a 2 rögzítőkészülékbe, a 13 rakfelületen található rakomány biztosítására.
Amint a 3. ábrából ugyancsak kitűnik, a sín alakú rögzítőkészülék egy első 11 lécből és egy második 12 lécből áll, amelyek egymással párhuzamosan vannak elrendezve. Az első 11 léc a második 12 léc felé eső 25 peremszakaszán több 7 horonnyal vagy bevágással rendelkezik úgyhogy lényegileg egy fogazott 25 peremszakasz keletkezik. Ezzel szemben a második 12 lécnek az első 11 léc fogazott 25 peremszakaszával szemben fekvő 26 peremszakasza folyamatosan és lényegileg egyenesen van kialakítva. A 11, 12 lécek a 25, 26 peremszakaszaik között egy 27 rés képződik, amelybe az 1 biztosítóeszköz egyik 4 tartóeleme van bevezetve.
A 3. ábrán bemutatott 1 biztosítóeszköz a 27 rés mentén a 15 hosszanti kocsitengellyel párhuzamos helyzetben eltolható, és egy kívánt helyen a 2 rögzítőkészülékekben a 4 tartóelemekkel rögzíthető. Ehhez például a második 1 biztosítóeszköz az abban kiképzett, fogantyúként szolgáló két 9 kivágással fölemelhető, majd ezt követően az 1 biztosítóeszköz alsó oldalán lévő 4 tartóelemek a 2 rögzítőkészülékekbe bevezethetők, és az 1 biztosítóeszköz a 15 hosszanti kocsitengellyel párhuzamos helyzetben a 2 rögzítőkészülékekben egy a 4 tartóelemen elrendezett 6 biztosítóbütyökkel vezetve eltolható. A 15 hosszanti kocsitengelyhez képest kívánt távolságban azután az 1 biztosítóeszköz lesüllyeszthető, és egy a 4 tartóelemen lévő 5 reteszelőbütyökkel bevezethető a 2 rögzítőkészülék egyik 7 hornyába és ott leengedhető. Ily módon az 1 biztosítóeszköz a 2 rögzítőkészülékekben a 15 hosszanti kocsitengelyhez képest tetszőleges távolságban rögzíthető.
A 4. ábra keresztmetszetben szemléltet egy 2 rögzítőkészüléket egy bevezetett 4 tartóelemmel és egy 1 biztosítóeszközzel. A 19 támasztótartón felfekvő 18 padlózat a felső oldalán 28 mélyedésekkel rendelkezik. A 28 mélyedésekben van a 2 rögzítőkészülék első 11 léce és második 12 léce elrendezve, úgyhogy a 11, 12 lécek felső oldalai lényegében egy síkban fekszenek a 13 rakfelülettel. A 11, 12 lécek 29 csavarokkal oly módon vannak rögzítve a 18 padlózatban, hogy azok a szemben fekvő 25, 26 peremszakaszaikkal a 27 rést közrefogják.
A 18 padlózat felett van az 1 biztosítóeszköz elrendezve, amelynek alsó felére van a 4 tartóelem felcsavarozva. A 4 tartóelem a 4. ábra szerint a bal oldalán egy 5 reteszelőbütyökkel, jobb oldalán pedig egy 6 biztosítóbütyökkel rendelkezik. Az 5 reteszelőbütyök és a 6 biztosítóbütyök a 4 tartóelemen egy darabból van kiképezve, és a 4 tartóelemmel egy szerkezeti egységet képeznek. Emellett a 6 biztosítóbütyök a 4 tartóelemen az 5 reteszelőbütyök alatt helyezkedik el, úgy, hogy a reteszelő- és a biztosítóbütykök különböző magasságokban vannak elrendezve a 4 tartóelemen. A 6 biztosítóbütyök a folyamatos 26 peremszakasszal rendelkező második 12 léc alatt helyezkedik el, és feladata az 1 biztosítóeszköz biztosítása felemelés és elvesztés ellen. Az 5 reteszelőbütyök viszont benyúlik a fogazott 25 peremszakasszal kiképzett első 11 lécbe, és benyúlásával megakadályozza, hogy az 1 biztosítóeszköz keresztirányban elmozduljon vagy a 13 rakfelületről lebillenjen.
Az 5. ábrán a 4. ábra felülnézetben a 4 tartóelemnek a 2 rögzítőkészülékkel való összekapcsolódását szemlélteti. A 4 tartóelem, amely az 1 biztosítóeszköz alsó felén található, a 27 résbe kerül bevezetésre. Ekkor a 6 biztosítóbütyök a második 12 léc folyamatos 26 peremszakasza alatt fekszik fel. A 4 tartóelem ellentétes bal oldalán, a 4 tartóelem hosszirányában eltolva helyezkedik el az 5 reteszelőbütyök. Az 5 reteszelőbütyök benyúlik az első 11 léc fogazott 25 peremszakaszának egyik 7 hornyába, ahol annak egy, a szabad végén kialakított 10 nyúlványa kapcsolódik a 7 horony 30 peremszakaszához. A rakomány által a 15 hosszanti kocsitengelyre keresztirányban előidézett terheléskor az 5 reteszelőbütyök 10 nyúlványával az első 11 léc 30 peremszakasza alá benyúlva ott felfekszik, és ezáltal biztosítja az 1 biztosítóeszközt keresztirányú elmozdulás ellen.
A 6. ábra az 5. ábra szerinti készülék egy metszetét mutatja be a VI-VI metszősík mentén. Az 1 biztosítóeszköz lényegében U alakú keresztmetszettel rendel4
HU 225 589 Β1 kezik, ahol a 4 tartóelem az U profil két szára közötti szakaszban az 1 biztosítóeszköz belső oldalán van felcsavarozva. A 4 tartóelem kapcsolatban áll a 2 rögzítőkészülékkel, ahol az 5 reteszelőbütyök az első 11 léc egyik 7 hornyába van bevezetve és 10 nyúlványával a 7 horony 30 peremszakasza alatt fekszik fel. A 6. ábrán a 4 tartóelem alsó végén van jelezve a 6 biztosítóbütyök, amely a 4 tartóelem hátsó oldalán a rajz síkjára merőlegesen befelé nyúlik. Ezáltal az 5 reteszelőbütyök és a 6 biztosítóbütyök a 4 tartóelemen különböző magasságokban, valamint a 4 tartóelem szemben fekvő oldalain, lényegében a 4 tartóelemre merőlegesen helyezkednek el. A reteszelő- és biztosítóbütyöknek a tartóelemen való ilyen különböző elrendezése révén lehetséges a 4 tartóelemet a 2 rögzítőkészülékbe egyszerűen bevezetni, továbbá a 27 rés mentén a 6 biztosítóbütyök segítségével vezetve eltolni és végül az 5 reteszelőbütyökkel a 2 rögzítőkészülék egyik 7 hornyában rögzíteni.
A 7. ábra az 5. ábra szerinti készülék egy metszetét mutatja a VII—VII metszősík mentén. A 2 rögzítőkészülék a 16,17 hosszanti kocsioldalak felé mutató végével belevezet egy a 13 rakfelületen lévő 31 mélyedésbe. A 31 mélyedés 3 tartódobozként szolgál egy fel nem használt 1 biztosítóeszköz számára. Az 1 biztosítóeszköznek a 16, 17 hosszanti kocsioldal felé történő elmozdítása révén lesüllyeszthetjük a 4 tartóelemet a 31 mélyedésbe és ezáltal behelyezzük az 1 biztosítóeszközt a 3 tartódobozba. A 3 tartódobozban az 1 biztosítóeszköz az ott elrendezett 8 bordákon helyezkedik el, úgyhogy az 1 biztosítóeszköz felső oldala egy síkban fekszik a 13 rakfelülettel. A fel nem használt 1 biztosítóeszköz a 3 tartódobozban szilárdan és biztosan van rögzítve. Másrészről a 16, 17 hosszanti kocsioldalakon tárolt 1 biztosítóeszköz gyorsan elérhető, miáltal kis ráfordítással a 3 tartódobozban való tárolási helyről közvetlenül a 2 rögzítőkészülékhez vezethető és igény esetében felszerelhető.

Claims (11)

1. Berendezés szállítójárművön elhelyezett rakományok biztosítására, amely legalább egy rögzítőkészülékkel rendelkezik, amely a szállítójármű rakfelületén van elrendezve, továbbá rendelkezik legalább egy biztosítóeszközzel, amely legalább egy tartóelemmel van a rögzítőkészülékben rögzítve, ahol a tartóelem legalább egy reteszelőbütyökkel és legalább egy biztosítóbütyökkel van kialakítva, azzal jellemezve, hogy a reteszelőbütyök (5) és a biztosítóbütyök (6) a tartóelem (4) ellentétes oldalain és egymáshoz képest eltolva vannak elrendezve, és amíg a biztosítóeszköz (1) megemelt állapotában a reteszelőbütyök (5) a rögzítőkészüléktől (2) szétkapcsolt helyzetben van, a biztosítóbütyök (6) a rögzítőkészülékkel (5) össze van kapcsolva, és a megemelt biztosItóeszköz (1) a biztosítóbütyök (6) által vezetve a rögzítőkészülékben (2) eltolhatóan helyezkedik el.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a biztosítóeszköz (1) hosszirányban elnyúlóan van kialakítva.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a berendezés a biztosítóeszközt (1) befogadó legalább egy tartódobozzal (3) rendelkezik.
4. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tartódobozban (3) több borda (8) van elrendezve.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a biztosítóeszköz (1) legalább egy, fogantyúként szolgáló kivágással (9) rendelkezik.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a rögzítőkészülék (2) sín alakúra van kiképezve, és egy első lécet (11) és egy második lécet (12) foglal magában.
7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első léc (11) egy peremszakaszán (25) hornyokkal (7), a második léc (12) pedig egy folyamatos peremszakasszal (26) rendelkezik.
8. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a reteszelőbütyök (5) a rögzítőkészülék (2) hornyainak (7) egyikébe benyúlik.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a reteszelőbütyök (5) a szabad végén egy nyúlvánnyal (10) rendelkezik.
10. A 7-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a biztosítóbütyök (6) a rögzítőkészülék (2) folyamatos peremszakasza (26) alá benyúlik.
11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a reteszelőbütyök (5) és/vagy a biztosítóbütyök (6) a tartóelemmel (4) egy darabból van kiképezve.
HU0103293A 2000-08-11 2001-08-10 Apparatus for fixing loads on transportation vehicle HU225589B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10040058A DE10040058A1 (de) 2000-08-11 2000-08-11 Vorrichtung zum Sichern von Ladungen auf einem Transportfahrzeug

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU0103293D0 HU0103293D0 (en) 2001-10-28
HUP0103293A2 HUP0103293A2 (hu) 2002-05-29
HUP0103293A3 HUP0103293A3 (en) 2003-05-28
HU225589B1 true HU225589B1 (en) 2007-05-02

Family

ID=7652640

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0103293A HU225589B1 (en) 2000-08-11 2001-08-10 Apparatus for fixing loads on transportation vehicle

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1179465B1 (hu)
AT (1) ATE321696T1 (hu)
CZ (1) CZ300506B6 (hu)
DE (2) DE10040058A1 (hu)
DK (1) DK1179465T3 (hu)
HU (1) HU225589B1 (hu)
PL (1) PL204764B1 (hu)
SK (1) SK286930B6 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102012014232A1 (de) * 2012-07-18 2014-01-23 Fahrzeugwerk Bernard Krone Gmbh Anordnung zur Ladungssicherung

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2743684A (en) * 1952-07-12 1956-05-01 Gordon D Brown Tie-down track fitting
US3225708A (en) * 1963-06-06 1965-12-28 United States Steel Corp Adjustable side stake
US3633516A (en) * 1970-02-10 1972-01-11 Cletus Ray Henslee Movable stake pockets
BE1010731A3 (fr) * 1996-11-04 1998-12-01 Technirail Sa Nv Agencement d'immobilisation de charges sur un vehicule de transport de charges.
DE19851392B4 (de) * 1997-11-10 2007-11-29 Allsafe Jungfalk Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum zeitweiligen Verbinden eines bewegbaren Gegenstandes mit einer Halteschiene
DE19824678C1 (de) * 1998-06-03 1999-06-02 Deutsche Bahn Ag Vorrichtung zur Sicherung von Ladungen auf der Ladefläche von Fahrzeugen

Also Published As

Publication number Publication date
EP1179465A3 (de) 2002-10-16
DE50109354D1 (de) 2006-05-18
CZ20012766A3 (cs) 2002-10-16
HU0103293D0 (en) 2001-10-28
PL204764B1 (pl) 2010-02-26
EP1179465A2 (de) 2002-02-13
EP1179465B1 (de) 2006-03-29
SK11032001A3 (sk) 2002-11-06
ATE321696T1 (de) 2006-04-15
CZ300506B6 (cs) 2009-06-03
DE10040058A1 (de) 2002-02-21
DK1179465T3 (da) 2006-07-31
HUP0103293A3 (en) 2003-05-28
SK286930B6 (sk) 2009-07-06
PL349113A1 (en) 2002-02-25
HUP0103293A2 (hu) 2002-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101539124B1 (ko) 컨테이너를 운송차량의 플랫폼에 고정하기 위한 장치
EP0130663B1 (en) Captive dunnage fitting
EP0372806B1 (en) Wheel chock
US7976255B2 (en) Auto-rack railroad car vehicle wheel chock
NL8101512A (nl) Stel onderdelen voor het transport van auto's in een container, container voor dit transport en werkwijze voor het inladen van de auto's.
CA1159413A (en) Load carrier for vehicles
US8272818B2 (en) Auto-rack railroad car vehicle wheel chock
US4668140A (en) Railroad car with chock block apparatus for securing transported vehicles
JPH04215537A (ja) 車両輸送用コンテナの車輪止め具
US20080152455A1 (en) Method, assembly and device for restraining cargo
US3782295A (en) Cargo restraining bar
JPS5847386B2 (ja) 貨物保持装置
RU2668783C2 (ru) Устройство закрепления транспортного средства железнодорожного вагона для перевозки автомобилей
HU225589B1 (en) Apparatus for fixing loads on transportation vehicle
US3680491A (en) Freight bracing system
US4191109A (en) End fitting for cargo containers
US3114338A (en) Freight-bracing apparatus
US2835349A (en) Wheel block
US3054363A (en) System for securing a freight vehicle to a transporting vehicle
EP0258193A2 (en) Load anchoring arrangement
US20090317205A1 (en) Decking beam support bracket
US8083447B2 (en) Chock strap retainer for auto-rack railroad car vehicle wheel chock
KR100372678B1 (ko) 자동차의 트렁크내 화물고정용 네트 고정장치
US2988019A (en) Cargo bracing structure
US2491415A (en) Vehicle stake body lock

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees