PL204764B1 - Urządzenie do zabezpieczania ładunków na pojeździe transportowym - Google Patents

Urządzenie do zabezpieczania ładunków na pojeździe transportowym

Info

Publication number
PL204764B1
PL204764B1 PL349113A PL34911301A PL204764B1 PL 204764 B1 PL204764 B1 PL 204764B1 PL 349113 A PL349113 A PL 349113A PL 34911301 A PL34911301 A PL 34911301A PL 204764 B1 PL204764 B1 PL 204764B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
securing
lug
safety
locking lug
rail
Prior art date
Application number
PL349113A
Other languages
English (en)
Other versions
PL349113A1 (en
Inventor
Günter Zimmer
Paul Werner Wagener
Original Assignee
Db Cargo Ag
Greenbrier Germany Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Db Cargo Ag, Greenbrier Germany Gmbh filed Critical Db Cargo Ag
Publication of PL349113A1 publication Critical patent/PL349113A1/xx
Publication of PL204764B1 publication Critical patent/PL204764B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64DEQUIPMENT FOR FITTING IN OR TO AIRCRAFT; FLIGHT SUITS; PARACHUTES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF POWER PLANTS OR PROPULSION TRANSMISSIONS IN AIRCRAFT
    • B64D9/00Equipment for handling freight; Equipment for facilitating passenger embarkation or the like
    • B64D9/003Devices for retaining pallets or freight containers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60PVEHICLES ADAPTED FOR LOAD TRANSPORTATION OR TO TRANSPORT, TO CARRY, OR TO COMPRISE SPECIAL LOADS OR OBJECTS
    • B60P7/00Securing or covering of load on vehicles
    • B60P7/06Securing of load
    • B60P7/13Securing freight containers or forwarding containers on vehicles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D45/00Means or devices for securing or supporting the cargo, including protection against shocks
    • B61D45/001Devices for fixing to walls or floors
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64CAEROPLANES; HELICOPTERS
    • B64C1/00Fuselages; Constructional features common to fuselages, wings, stabilising surfaces or the like
    • B64C1/18Floors
    • B64C1/20Floors specially adapted for freight

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Auxiliary Drives, Propulsion Controls, And Safety Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do zabezpieczania ładunków na pojeździe transportowym.
Urządzenia do zabezpieczenia ładunków są zasadniczo znane. Osadzone są one przykładowo na platformach kolejowych wagonów towarowych i służą do zabezpieczenia ładunków na powierzchni ładunkowej pojazdów transportowych w przypadku występowania naprężeń powstających podczas transportu, szczególnie towarów ułożonych poprzecznie do kierunku ruchu pojazdu.
Jak wiadomo podczas przewożenia towarów transportem kolejowym, poddawane są one naprężeniom. Przepisy dotyczące załadunku znajdujące się w tomie 1; załącznik II do Porozumienia o uż ytkowaniu wagonów towarowych w mię dzynarodowej komunikacji kolejowej (RIV) opublikowane w Deutscheu Bahn-Gijtertarif, część I rozdział A, określają jak należy brać pod uwagę naprężenia transportowe powstające przy załadunku towarów w ramach zabezpieczenia ładunku. Środki służące do zabezpieczania ładunków muszą zapewniać bezpieczeństwo pracy urządzeń transportowych i powinny zapobiegać powstawaniu uszkodzeń zarówno przewożonych towarów, jak i transportujących je wagonów towarowych.
Poza środkami przewidzianymi w przepisach dotyczących załadunku towarów, służącymi do zabezpieczania ładunków, z opisów DE-GM 76 25 690 i US-PS-27 43 684 znane są urządzenia służące do zabezpieczania ładunków przed przesuwaniem się ich na powierzchni ładunkowej pojazdu, w których to urządzeniach zastosowano szyny z otworami w których zakotwione są belki oporowe. Wadą tych urządzeń jest niedostateczne zabezpieczenie ładunków w kierunku poprzecznym do kierunku jazdy.
Poza tym z opisu DE-C-198 24678 znana jest konstrukcja urządzenia służącego do zabezpieczania ładunków przed przesuwem poprzecznym po powierzchni ładunkowej pojazdu. W rozwiązaniu tym środek zabezpieczający ładunek stanowi czworokątna rura osadzona za pomocą dwóch przyspawanych trzpieni w otworach szyn zamocowanych w podłodze kolejowego wagonu towarowego, przy czym czworokątna rura usytuowana jest zasadniczo równolegle do osi wzdłużnej wagonu. Trzpienie przyspawane do czworokątnej rury są rozmieszczone parami, przy czym jeden z trzpieni przy wolnym zakończeniu posiada nosek. Przy obciążeniu czworokątnej rury w kierunku wzdłużnym, poprzecznie do osi wzdłużnej wagonu, pierwszy trzpień opiera się o krawędź otworu ustalającego go w szynie, podczas gdy drugi trzpień, chwyta za pomocą noska szynę od dołu, dzięki czemu zapobiega wychylaniu się rury czworokątnej.
W przypadku znanego urządzenia otwory szyny posiadają średnicę większą niż trzpienie, aby zapewnić lepsze wprowadzenie trzpieni do otworów. W związku z tym, środek zabezpieczający ładunek po wprowadzeniu do otworów szyny ma jednak pewien luz, tak że środek ten może się samoistnie wysunąć z otworu. Zatem przy zastosowaniu znanego zabezpieczenia ładunku, powstaje ten problem, że środek zabezpieczający nie jest wystarczająco zabezpieczony przed wysunięciem z otworu kotwiącego.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do zabezpieczania ładunków na pojeździe transportowym, wyposażone w co najmniej jedno urządzenie zabezpieczające, w kształcie szyny, które obejmuje pierwszą i druga listwę, i usytuowane jest na powierzchni ładunkowej pojazdu transportowego. Ponadto urządzenie zawiera co najmniej jeden środek zabezpieczający, który za pomocą elementu mocującego jest zakotwiony w urządzeniu zabezpieczającym, przy czym element mocujący obejmuje co najmniej jeden nosek ryglujący do zabezpieczania środka zabezpieczającego przed przesuwem poprzecznym i wychyleniem w zabezpieczonej pozycji i co najmniej jeden nosek zabezpieczający przed samoczynnym rozłączeniem i utraceniem w niezabezpieczonej pozycji.
Istota wynalazku polega na tym że pierwsza listwa urządzenia zabezpieczającego, na odcinku krawędzi posiada wręby, a druga listwa urządzenia zabezpieczającego posiada ciągły odcinek krawędzi, a nosek ryglujący dla zabezpieczenia zazębia się z wrębem urządzenia zabezpieczającego.
Korzystnie, środek zabezpieczający urządzenia zabezpieczającego usytuowany jest wzdłużnie, przy czym dla środka zabezpieczającego, urządzenie według wynalazku zawiera co najmniej jedną kieszeń magazynową, w której usytuowanych jest wiele żeber.
Według wynalazku, środek zabezpieczający posiada co najmniej jedno wybranie, służące jako uchwyt ręczny.
Korzystnie, nosek ryglujący urządzenia zabezpieczającego przy wolnym zakończeniu posiada nosek i usytuowany jest pod ciągłym odcinkiem urządzenia zabezpieczającego.
Nosek ryglujący i nosek zabezpieczający usytuowane są po przeciwnych stronach elementu mocującego i w sposób przestawny, tworząc jedną całość z elementem mocującym.
PL 204 764 B1
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku, montaż środka zabezpieczającego w urządzeniu zabezpieczającym ładunki na pojeździe transportowym został znacznie ułatwiony, przy czym środek zabezpieczający nie ma możliwości przesuwu poprzecznego i obrotu wokół osi.
Środek ten jest w bardzo prosty sposób montowany w urządzeniu zabezpieczającym.
Nosek ryglujący środka zabezpieczającego przy jego obciążeniu ładunkiem w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej wagonu zabezpiecza przed przesuwem poprzecznym i wychyleniem. Równocześnie dzięki zastosowaniu noska zabezpieczającego, nie ma możliwości samoistnego odłączenia się środka zabezpieczającego od urządzenia zabezpieczającego.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku, środek zabezpieczający stanowi belka lub rura.
Zaleta zaproponowanego rozwiązania polega również na tym, że istnieje duża powierzchnia ładunkowa, gdyż wzdłużne usytuowanie środka zabezpieczającego, gwarantuje możliwość transportu towarów o dużych wymiarach odpowiednio zabezpieczonych przed przesuwem poprzecznym na powierzchni ładunkowej pojazdu transportowego.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry urządzenie według wynalazku osadzonego na powierzchni ładunkowej kolejowego wagonu towarowego, fig. 2 - widok z boku wzdłuż linii II-II na fig. 1, fig. 3 - wycinek z fig. 1 w powiększeniu przedstawiający urządzenie według wynalazku w widoku z góry, fig. 4 - widok z boku urządzenia według wynalazku w powiększeniu, wzdłuż linii IV-IV na fig. 3, fig. 5 - widok z góry urządzenia według wynalazku, zgodnie z fig. 4, fig. 6 - widok z boku urządzenia według wynalazku wzdłuż linii VI-VI na fig. 5 i fig. 7 - widok z boku urządzenia według wynalazku wzdłuż linii VII-VII na fig. 5.
Na fig. 1 przedstawiono urządzenie według wynalazku, służące do zabezpieczenia ładunków na pojeździe transportowym 14 w pozycji zmontowanej na powierzchni ładunkowej 13. Jak to wynika z widoku z góry przedstawionego na fig. 1, urządzenie według wynalazku składa się z wielu urządzeń zabezpieczających 2, z których każde usytuowane jest prostopadle do osi wzdłużnej 15 wagonu przy wzdłużnych bokach 16, 17 wagonu. Przy tym korzystnie stosuje się po sześć takich urządzeń usytuowanych wzdłuż każdego boku wagonu. Każde z urządzeń zabezpieczających ma postać szyny i jest w ten sposób zamocowane w podłodze 18 pojazdu 14, że nie wystaje ponad górną powierzchnię podłogi 18 i powierzchni ładunkowej 13.
Poza tym zastosowano tu sześć środków zabezpieczających 1, służących do zabezpieczenia, nie przedstawionego na fig. 1 ładunku, zakotwionych w urządzeniach zabezpieczających 2. Przy tym każdy środek zabezpieczający 1, który w tym przypadku ma postać belki, jest osadzony w dwóch usytuowanych w pewnej odległości od siebie urządzeniach zabezpieczających 2, tak że każdy środek zabezpieczający 1 jest równoległy do osi wzdłużnej 15 wagonu.
Zatem urządzenie według wynalazku zamocowane do powierzchni ładunkowej 13 składa się z usytuowanych obok siebie, równoległych do osi wzdłużnej 15 wagonu środków zabezpieczających 1, zakotwionych w zintegrowanych z powierzchnią ładunkową 13 pojazdu 14 urządzeniach zabezpieczających 2. Towary transportowane na powierzchni ładunkowej 13 zabezpieczone są przed przesuwaniem się po niej w kierunku poprzecznym poprzez to, że przylegają do wzdłużnie zakotwionych w podłodze 18 środków zabezpieczających 1.
Przy bokach 16, 17 wagonu usytuowane są kieszenie magazynowe 3, w których składowane są środki zabezpieczające 1, które w danej chwili nie są potrzebne do zamocowania ładunku.
Fug. 2 przedstawia widok z boku towarowego wagonu kolejowego wzdłuż linii II-II na fig. 1, wraz z kołem 23 i wspornikami resoru 24. Podłoga 18 jest osadzona w konstrukcji pojazdu za pomocą dźwigarów ułożonych pod nią. Przy tym górna powierzchnia podłogi 18 tworzy powierzchnię ładunkową 13 pojazdu transportowego 14. Jak to przedstawiono na fig. 2, w podłodze 18 znajdują się otwory 22, służące do zamocowania urządzeń zabezpieczających 2.
Fig. 3 przedstawia w powiększeniu wycinek widoku przedstawionego na fig. 1. Urządzenie do zabezpieczania ładunków składa się z dwóch, wzajemnie równoległych i oddalonych od siebie urządzeń zabezpieczających 2, i pierwszego wzdłużnego środka zabezpieczającego 1, który zakotwiony jest w dwóch punktach w urządzeniach zabezpieczających 2, które mają postać szyn.
Urządzenia zabezpieczające 2 usytuowane są pod kątem prostym do wzdłużnego boku 17 wagonu i zamocowane w podłodze 18 pojazdu 14, przy czym środek zabezpieczający 1 usytuowany jest poprzecznie w stosunku do szyn zabezpieczających, między dwiema takimi szynami i wzdłużnie w stosunku do konstrukcji wagonu. Na zakończeniach urządzeń zabezpieczających 2 usytuowanych na wzdłużnym boku 17 znajduje się drugi środek zabezpieczający 1, który ułożony jest wzdłuż boku 17 wagonu i usytuowany jest w kieszeni magazynowej 3.
PL 204 764 B1
W przeciwieństwie do pierwszego środka zabezpieczającego 1, drugi środek zabezpieczający 1 nie jest zakotwiony w urządzeniach zabezpieczających 2, lecz spoczywa luźno w kieszeni magazynowej 3, na znajdujących się tam żebrach 8. Drugi środek zabezpieczający 1 nie jest zamontowany, i w razie potrzeby może być wprowadzony do urządzeń zabezpieczających, aby zabezpieczyć towar znajdujący się na powierzchni ładunkowej 13.
Jak to przedstawiono na fig. 3, urządzenie zabezpieczające 2 w postaci szyny składa się z pierwszej listwy 11 i drugiej listwy 12, które są usytuowane równolegle względem siebie. Przy tym pierwsza listwa 11 przy krawędzi 25, wystające w kierunku listwy drugiej 12 posiada wiele wrębów 7 lub wybrań, tak że powstaje uzębiony obszar krawędziowy 25. Naprzeciwko uzębionego obszaru krawędziowego 25 pierwszej listwy 11 usytuowany jest obszar krawędziowy 26 drugiej listwy wchodzący we wręby pierwszej listwy i tak samo ukształtowany. Obydwie listwy 11, 12 tworzą między obszarami krawędziowymi 25, 26 szczelinę 27, do której wprowadzony jest element mocujący 4 środka zabezpieczającego 1.
Środki zabezpieczające 1, przedstawione na fig. 3 mogą być wysuwane wzdłuż szczeliny 27, w kierunku równoległym do osi wzdłużnej 15 wagonu i mogą być zakotwione w określonej pozycji w urządzeniach zabezpieczających 2, za pomocą elementu mocującego 4. Przy tym, przykładowo, drugi środek zabezpieczający 1 może być podniesiony za pomocą znajdujących się w środku zabezpieczającym 1, wybrań 9, które służą tu jako uchwyt ręczny. Następnie elementy mocujące 4, znajdujące się na dolnej powierzchni środka zabezpieczającego 1 wprowadzane są do urządzeń zabezpieczających 2 i prowadzone równolegle do osi wzdłużnej 15 wagonu w urządzeniach zabezpieczających 2 a potem wysuwane za pomocą nosków zabezpieczających 6. W określonej odległości od osi wzdłużnej 15 wagonu, środek zabezpieczający jest opuszczany i za pomocą noska ryglującego 5, znajdującego się na elemencie mocującym 4, wprowadzany do wrębu 7 urządzenia zabezpieczającego 2, w którym jest osadzony. W ten sposób środek zabezpieczający 1 kotwiony jest w dowolnie wybranej odległości od osi wzdłużnej wagonu, w urządzeniach zabezpieczających 2.
Na fig. 4 przedstawiono w przekroju poprzecznym urządzenie zabezpieczające 2 wraz z wprowadzonym już elementem mocującym 4 i środkami zabezpieczającymi 1. Podłoga 18 osadzona na dźwigarze nośnym 19 posiada na powierzchni górnej zagłębienia 28. W zagłębieniach 28 usytuowane są listwy, to znaczy pierwsza listwa 11 i druga listwa 12 urządzenia zabezpieczającego 2, tak że górne powierzchnie listew 11 i 12 leżą zasadniczo w tej samej płaszczyźnie co powierzchnia ładunkowa 13. Listwy 11, 12 zamocowane są w ten sposób za pomocą śrub 29 w podłodze 18, że przy ich leżących naprzeciwko siebie krawędziach 26, 27 powstaje szczelina 27.
Na podłodze 18 usytuowany jest środek zabezpieczający 1, do którego od dołu przykręcony jest element mocujący 4. Element mocujący 4, na powierzchni przedstawionej po lewej stronie fig. 4, posiada nosek ryglujący 5, a po prawej stronie nosek zabezpieczający 6. Nosek ryglujący 5 i nosek zabezpieczający 6 tworzą z elementem mocującym 4 jedną całość. Przy tym nosek zabezpieczający 6 jest usytuowany niżej niż nosek ryglujący 5, tak że obydwa noski rozmieszczone są na różnych wysokościach w elemencie mocującym 4. Nosek zabezpieczający 6 usytuowany jest pod drugą listwą 12 posiadającą krawędź 26, zabezpiecza środek zabezpieczający 1 przed wychyleniem się ku górze. Nosek ryglujący 5 zaczepia uzębioną krawędź 25 listwy 11 i powoduje, że środek zabezpieczający 1, jest zablokowany w kierunku poprzecznym i również nie może wychylać się z powierzchni ładunkowej 13.
Widok z góry rozwiązania według fig. 4 przedstawiony na fig. 5, ujawnia połączenie elementu mocującego 4 z urządzeniem zabezpieczającym 2. Element mocujący 4 znajdujący się pod środkiem zabezpieczającym 1 wprowadzony jest do szczeliny 27. Przy tym nosek zabezpieczający 6 leży pod krawędzią 26 drugiej listwy 12. Po przeciwległej, lewej stronie elementu mocującego 4, wzdłuż jego osi wzdłużnej w sposób przestawny, usytuowany jest nosek ryglujący 5. Nosek ten wchodzi we wrąb 7 lub wybranie uzębionej krawędzi 25 pierwszej listwy 11, przy czym występ 10 uformowany na wolnym zakończeniu noska 5 uchwycony jest przez krawędź 30 wrębu 7. W przypadku obciążenia ładunkiem w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej 15 wagonu, nosek ryglujący 5 ułożony jest pod krawędzią 30 pierwszej listwy 11 i zabezpiecza środek zabezpieczający 1 przed przesuwem poprzecznym.
Fig. 6 pokazuje przekrój urządzenia według fig. 5 wzdłuż płaszczyzny VI-VI. Środek zabezpieczający 1 posiada zasadniczo przekrój poprzeczny w kształcie litery U, przy czym w obszarze między obydwoma ramionami tego profilu przykręcony jest za pomocą śrub element mocujący 4, znajdujący się po wewnętrznej stronie elementu zabezpieczającego. Element mocujący 4 jest połączony z urządzeniem zabezpieczającym 2, przy czym nosek ryglujący 5 wprowadzony jest w wybranie, względnie wrąb 7 pierwszej listwy 11 i swym występem 10 spoczywa poniżej krawędzi 30 wrębu 1.
PL 204 764 B1
Przy dolnym zakończeniu elementu mocującego 4, na fig. 6 zaznaczony jest nosek zabezpieczający 6, który wystaje z tyłu elementu mocującego prostopadle w płaszczyźnie rysunku. Zatem nosek ryglujący 5 i zabezpieczający 6 usytuowane są na różnych wysokościach, na elemencie mocującym 4, prostopadle do niego i po przeciwnych stronach. Dzięki takiemu usytuowaniu, obydwu nosków na elemencie mocującym 4 możliwe jest proste wprowadzenie tego elementu do urządzenia zabezpieczającego 2, wzdłuż szczeliny 27, przy wykorzystaniu noska zabezpieczającego 6, obrócenie go i wreszcie zaryglowanie za pomocą noska ryglującego 5 we wrębie 1 urządzenia zabezpieczającego 2.
Na fig. 7 przedstawiono przekrój urządzenia według fig. 5, wzdłuż płaszczyzny VII-VII. Urządzenie zabezpieczające 2, zakończeniem skierowanym w kierunku bolców 16, 17 wagonu sięga do zagłębienia 31 znajdującego się w powierzchni ładunkowej 13. Zagłębienie 31 służy jako kieszeń magazynowa 3 dla środków zabezpieczających 1, które w danej chwili nie są zamontowane. Poprzez przesunięcie środka zabezpieczającego 1 w kierunku wzdłużnego boku 16, 17, element mocujący 4 może być opuszczony do zagłębienia 31 i dzięki temu środek zabezpieczający 1 jest odkładany do kieszeni magazynowej 3. W kieszeni tej, środek zabezpieczający 1 spoczywa na usytuowanych tam żebrach 8, tak że górna powierzchnia środka zabezpieczającego 1 leży w jednej płaszczyźnie z powierzchnią ładunkową 13. Środek zabezpieczający 1, który w danej chwili nie jest zamontowany, składowany jest w sposób niezawodny w kieszeni magazynowej 3, między dwoma, żebrami 8 jednak środek ten, jeśli zajdzie taka potrzeba może być szybko wyjęty z kieszeni magazynowej 3 i przy małym wysiłku może być bezpośrednio wprowadzony i zamontowany w urządzeniu.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do zabezpieczania ładunków na pojeździe transportowym wyposażone w co najmniej jedno urządzenie zabezpieczające, w kształcie szyny, które obejmuje pierwszą i druga listwę, i usytuowane jest na powierzchni ładunkowej pojazdu transportowego, i w co najmniej jeden środek zabezpieczający, który za pomocą elementu mocującego jest zakotwiony w urządzeniu zabezpieczającym, przy czym element mocujący obejmuje co najmniej jeden nosek ryglujący do zabezpieczania środka zabezpieczającego przed przesuwem poprzecznym i wychyleniem w zabezpieczonej pozycji i co najmniej jeden nosek zabezpieczający przed samoczynnym rozłączeniem i utraceniem w niezabezpieczonej pozycji, znamienny tym, że pierwsza listwa (11) urządzenia zabezpieczającego (2), na odcinku krawędzi (25) posiada wręby (7), a druga listwa (12) urządzenia zabezpieczającego (2) posiada ciągły odcinek krawędzi (26), a nosek ryglujący (5) dla zabezpieczenia zazębia się z wrębem (2) urządzenia zabezpieczającego (2).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że środek zabezpieczający (D urządzenia zabezpieczającego (2) usytuowany jest wzdłużnie.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że dla środka zabezpieczającego (1) zawiera co najmniej jedną kieszeń magazynową (3).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że w kieszeni magazynowej (3) usytuowanych jest wiele żeber (8).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że środek zabezpieczający (1) posiada co najmniej jedno wybranie (9), służące jako uchwyt ręczny.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że nosek ryglujący (5) urządzenia zabezpieczającego (2) przy wolnym zakończeniu posiada nosek (10).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że nosek zabezpieczający (6) usytuowany jest pod ciągłym odcinkiem (26) urządzenia zabezpieczającego (2).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 6 albo 7, znamienne tym, że nosek ryglujący (5) i nosek zabezpieczający (6) usytuowane są po przeciwnych stronach elementu mocującego (4) i w sposób przestawny.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 6 albo 7, znamienne tym, że nosek ryglujący (5) i/lub nosek zabezpieczający (6) tworzą jedną całość z elementem mocującym (4).
PL349113A 2000-08-11 2001-08-10 Urządzenie do zabezpieczania ładunków na pojeździe transportowym PL204764B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10040058A DE10040058A1 (de) 2000-08-11 2000-08-11 Vorrichtung zum Sichern von Ladungen auf einem Transportfahrzeug

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL349113A1 PL349113A1 (en) 2002-02-25
PL204764B1 true PL204764B1 (pl) 2010-02-26

Family

ID=7652640

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349113A PL204764B1 (pl) 2000-08-11 2001-08-10 Urządzenie do zabezpieczania ładunków na pojeździe transportowym

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1179465B1 (pl)
AT (1) ATE321696T1 (pl)
CZ (1) CZ300506B6 (pl)
DE (2) DE10040058A1 (pl)
DK (1) DK1179465T3 (pl)
HU (1) HU225589B1 (pl)
PL (1) PL204764B1 (pl)
SK (1) SK286930B6 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102012014232A1 (de) 2012-07-18 2014-01-23 Fahrzeugwerk Bernard Krone Gmbh Anordnung zur Ladungssicherung

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2743684A (en) * 1952-07-12 1956-05-01 Gordon D Brown Tie-down track fitting
US3225708A (en) * 1963-06-06 1965-12-28 United States Steel Corp Adjustable side stake
US3633516A (en) * 1970-02-10 1972-01-11 Cletus Ray Henslee Movable stake pockets
BE1010731A3 (fr) * 1996-11-04 1998-12-01 Technirail Sa Nv Agencement d'immobilisation de charges sur un vehicule de transport de charges.
DE19851392B4 (de) * 1997-11-10 2007-11-29 Allsafe Jungfalk Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum zeitweiligen Verbinden eines bewegbaren Gegenstandes mit einer Halteschiene
DE19824678C1 (de) * 1998-06-03 1999-06-02 Deutsche Bahn Ag Vorrichtung zur Sicherung von Ladungen auf der Ladefläche von Fahrzeugen

Also Published As

Publication number Publication date
EP1179465B1 (de) 2006-03-29
HUP0103293A2 (hu) 2002-05-29
HU225589B1 (en) 2007-05-02
DK1179465T3 (da) 2006-07-31
EP1179465A2 (de) 2002-02-13
SK286930B6 (sk) 2009-07-06
CZ20012766A3 (cs) 2002-10-16
PL349113A1 (en) 2002-02-25
HUP0103293A3 (en) 2003-05-28
DE50109354D1 (de) 2006-05-18
ATE321696T1 (de) 2006-04-15
EP1179465A3 (de) 2002-10-16
CZ300506B6 (cs) 2009-06-03
HU0103293D0 (en) 2001-10-28
SK11032001A3 (sk) 2002-11-06
DE10040058A1 (de) 2002-02-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0130663B1 (en) Captive dunnage fitting
KR101539124B1 (ko) 컨테이너를 운송차량의 플랫폼에 고정하기 위한 장치
AU638645B2 (en) Wheel chock
ES2310325T3 (es) Umbral de puerta de acceso al interior de un vehiculo ferroviario.
EP1180452B1 (de) Vorrichtung zur Fixierung von formstabilen Koffern in einem Laderaum eines Kraftfahrzeuges
NL8101512A (nl) Stel onderdelen voor het transport van auto's in een container, container voor dit transport en werkwijze voor het inladen van de auto's.
US7160069B2 (en) Tie down coupling system
US6527487B2 (en) Cargo control system
US2978993A (en) Attachment for railroad flat car
ES2300405T5 (es) Dispositivo para la fijación de carga
US5749686A (en) Pivotable sidewall mounted container stop for railcar well
PL204764B1 (pl) Urządzenie do zabezpieczania ładunków na pojeździe transportowym
US3680491A (en) Freight bracing system
CA1082526A (en) End fitting for cargo containers
DE102008019162B4 (de) Fahrzeugaufbau
EP0258193A2 (en) Load anchoring arrangement
CA1170110A (en) Self-resetting snubbing device for anchoring and releasing lading strapping on railway freight cars
DE19824678C1 (de) Vorrichtung zur Sicherung von Ladungen auf der Ladefläche von Fahrzeugen
US4360299A (en) Self-resetting snubbing and anchoring device
US8083447B2 (en) Chock strap retainer for auto-rack railroad car vehicle wheel chock
CA2234534C (en) Adjustable decking system
ES2928921T3 (es) Viga de carga
US3820475A (en) Side sway brace for gondola bulkhead
EP0639127A1 (en) Container
ES2331028T3 (es) Patin de deslizamiento y dispositivo de posicionamiento y de bloqueo para vehiculos industriales.