HU223828B1 - Eljárás háromdimenziós mintázattal ellátott papírszövet előállítására - Google Patents

Eljárás háromdimenziós mintázattal ellátott papírszövet előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU223828B1
HU223828B1 HU0100624A HUP0100624A HU223828B1 HU 223828 B1 HU223828 B1 HU 223828B1 HU 0100624 A HU0100624 A HU 0100624A HU P0100624 A HUP0100624 A HU P0100624A HU 223828 B1 HU223828 B1 HU 223828B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
paper
paper web
pulp
press
drying
Prior art date
Application number
HU0100624A
Other languages
English (en)
Inventor
Lennart Reiner
Holger Hollmark
Hans-Jürgen Lamb
Hans Wallenius
Original Assignee
Sca Hygiene Products Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sca Hygiene Products Ab filed Critical Sca Hygiene Products Ab
Publication of HUP0100624A2 publication Critical patent/HUP0100624A2/hu
Publication of HUP0100624A3 publication Critical patent/HUP0100624A3/hu
Publication of HU223828B1 publication Critical patent/HU223828B1/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F11/00Processes for making continuous lengths of paper, or of cardboard, or of wet web for fibre board production, on paper-making machines
    • D21F11/006Making patterned paper

Landscapes

  • Paper (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás váltakozva kiemelkedésekkel ésbemélyedésekkel ellátott háromdimenziós mintázattal rendelkezőpapírszövet (10) előállítására, amelyben a mintázatot a papíronimpulzusüzemű szárítással hozzák létre. A nedves papírszövetet (10)présnyíláson (12) húzzák át, amely fűtött, forgatható hengert (13)tartalmaz, és el van látva egymást váltó bemélyedésekkel éskiemelkedésekkel, amelyeket megtámasztó ellendarab (14) segítségévelbele kívánnak préselni a papírszövetbe (10), ahol az ellendarab (14)nem merev felülettel rendelkezik, és így a papírszövet (10) átveszi aháromdimenziós szerkezetet, és ennek következtében a kész papírszövet(10) teljes vastagsága (t3) nagyobb, mint a préseletlen papírszövet(10) vastagsága (t1). ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás váltakozva bemélyedéseket és kiemelkedéseket tartalmazó, háromdimenziós mintázattal ellátott papírszövet szerkezet előállítására, amely papírszerkezetet impulzusüzemű szárítással hozunk létre, és amely eljárás során a nedves papírszövetet olyan felmelegített, forgatható préshengeren húzzuk át, amely el van látva azzal a váltakozva bemélyedéseket és kiemelkedéseket tartalmazó mintázattal, amelyet a papírszövetre egy ellendarab segítségével fel kívánunk vinni.
A nedves papírszöveteket általában egy vagy több fűtött hengeren történő áthúzással szárítják. A selyempapír előállítására szolgáló módszer az úgynevezett yankee-szárítás. Ennél a szárítási eljárásnál a nedves papírszövetet egy gőzzel fűtött yankee-hengeren préselik keresztül, amelynek igen nagy lehet az átmérője. A további szárításhoz szükséges hőt meleg levegő fúvásával közük. Ha az előállítandó papír puha kell legyen, akkor a papírszövetet a yankee-hengerrel általában kreppesítik is. A yankee-hengeren történő szárítás előtt a nedves papírt vákuummal víztelenítik, és nedvespréseléssel a víz egy részét mechanikusan préselik ki a papírszövetből.
Másik szárítási mód az úgynevezett átlevegőztető szárítás, röviden TAD (through-airdrying). E szerint a módszer szerint a papírt a papírszöveten történő forró levegőátfújással szárítják, gyakran a szárítást megelőző nedvespréselés nélkül. A papírszövetet a levegőátfújó berendezésbe történő belépése előtt csak vákuummal víztelenítik, ekkor szárazanyag-tartalma kb. 25-30%, ez az érték a levegőátfújás után 65-95%-ra nő. Ezután a papírszövetet egy speciális szárítószerkezetbe juttatják, és átviszik egy nyitott szerkezetű, átlevegőztető, szárító úgynevezett TAD-hengeren. Miközben a papírszövet áthalad a TAD-hengeren; forró levegőt fújnak át rajta. Az így előállított, többnyire puha papír, nagyon puha és nagy tömegű lesz. Ez a módszer azonban nagyon energiaigényes, mivel az összes eltávolítandó vizet el is kell párologtatni. A TADeljárással történő szárításnál a szárítószerkezet mintázata átkerül a papírszövetre. Ezt a szerkezetet a papír általában nedves állapotában is megtartja, mivel a nedves papírszövetre vittük fel. A TAD-eljárás leírása megtalálható, például az USA 3,301,746 számú szabadalmi leírásban.
A papírszövet impulzusüzemű szárításának az SE-B-423 118 számú szabadalomban leírt változatában a nedves papírszövetet a présnyíláson keresztül húzzuk át a préshenger és a fűtött henger között, mely utóbbi olyan hőmérsékletre van felmelegítve, hogy a nedves papírszövet és a fűtött henger közötti határfelületen gyors és intenzív gőzfejlődés legyen. A henger fűtése megoldható, például gázégővel vagy más egyéb fűtőszerkezettel, például elektromágneses indukciós fűtéssel. Annak következtében, hogy a hőátadás a papírszövet számára főleg a présnyíláson keresztül történik, különlegesen nagy hőátadási sebesség érhető el. Az impulzusüzemű szárítás során a teljes eltávolított vízmennyiség nem párolog el, hanem a gőz a papírszöveten történő áthaladása során magával ragadja a maradék vizet a papírszövet szálai közti pórusokból.
Ezért ennek a módszernek igen jó a szárítási hatékonysága.
Az EP-A-0 490 655 számú közzétételi iratban puha papír előállítását írják le, ahol a papír az impulzusüzemű szárítással egyidejűleg domború felületet is kap. Ezt a domborítást a papírnak a merev ellendarab egyik vagy mindkét oldaláról származó mintázat adja. Ez nyomást gyakorol a papírra, és ezzel a benyomódással ellentétes oldalon nagyobb sűrűségű, a köztes helyeken pedig kisebb sűrűségű mintázat képződik.
A jelen találmány tárgya olyan eljárás, amely háromdimenziós mintázatú, impulzusüzemben szárított papírt eredményez, például WC-papír, konyhai törlő papírhenger, papír zsebkendő, szalvéta és hasonló célokra szánt puha papírok előállítására, ahol a papírnak nagy tömegűnek, rugalmasnak és puhának kell lennie. Az impulzusüzemű szárítással készülő papírt egy présnyíláson keresztül fűtött, forgatható henger alá viszik, amely henger váltakozva kiemelkedéseket és bemélyedéseket tartalmaz, és ezt a mintázatot egy ellendarab segítségével viszik rá a papírra. A találmány újdonsága, hogy az ellendarab nem merev felületű, és így a papír háromdimenziós szerkezetű lesz, amelynek teljes vastagsága nagyobb, mint a préseletlen papír vastagsága. Ezzel az eljárással nagyobb tömegű, vastagabb, azaz nagyobb fajlagos térfogatú papír gyártható, és javítjuk a papír rugalmasságát.
A papírszövetet előnyösen egy összenyomható présnemez vezeti a présnyíláshoz, és ez a présnemez képezi egyidejűleg a nem merev ellendarabot. Az egyik kiviteli alakban a présnemezt a présrésben rugalmas, nem merev felülethez préseljük.
A találmány tehát eljárás váltakozva kiemelkedéseket és bemélyedéseket tartalmazó, háromdimenziós mintázatú papírszövet gyártására, amely mintázatot a papírszövetre impulzusüzemű szárítással visszük fel úgy, hogy a papírszövetet egy présnyíláson húzzuk keresztül, amely présnyílás egy forgatható, fűtött, és váltakozva olyan kiemelkedésekkel és bemélyedésekkel ellátott hengert tartalmaz, amilyen mintázatot a papírszövetre szándékozunk préselni egy ellendarab segítségével.
Az eljárás lényege, hogy összenyomható felületű ellendarabot alkalmazunk, amellyel olyan háromdimenziós szerkezetű papírszövetet állítunk elő, ahol a papírszövet szerkezetének teljes vastagsága nagyobb, mint a préseletlen papírszövet vastagsága.
Előnyös a találmány szerinti eljárás, ha a papírszövetet a présnyíláson való áthaladáskor egy összenyomható présnemezzel támasztjuk alá, amely présnemez egyidejűleg a korábban említett nem merev ellendarabot is képezi.
Előnyös továbbá a találmány szerinti eljárás, ha a présnemezt a présnyílásban egy rugalmas, összenyomható felülethez préseljük.
Előnyös a találmány szerinti eljárás akkor is, ha a papírszövet előállítására használt pép a szárazanyagtartalomra számítva legalább 10 tömeg%, előnyösen 30 tömeg%, és legelőnyösebben 50 tömeg% nagy ki2
HU 223 828 Β1 hozatalú pépet, például mechanikus, termomechanikus (TMP) vagy vegyi-termomechanikus (CTMP) pépet tartalmaz.
Előnyös a találmány szerinti eljárás, ha a nagy kihozatali] pép vegyi-termomechanikus (CTMP) pép.
Előnyös a találmány szerinti eljárás, ha az eljárást jól abszorbeáló, puha papír előállítására használjuk, továbbá, ha a papírpéphez az impulzusüzemű szárítás előtt nedvesszilárdságot növelő anyagot adunk hozzá, ahol adott esetben a nedvesszilárdságot növelő anyagot a száraz szálsúlyra számítva legalább 0,05 tömeg%-os mennyiségben alkalmazzuk.
A találmányt a következőkben néhány kiviteli alakja segítségével, a mellékelt ábrák alapján ismertetjük részletesebben. Az
1. ábra az egyik kiviteli alakban használt impulzusüzemben szárító berendezés vázlatos oldalnézete, a
2. ábra a présnyílás nagyított képét mutatja, a
3. ábra a találmány szerint előállított papír vázlatos keresztmetszetét mutatja be, a
4. ábra a préselés előtti papír vázlatos keresztmetszete, az
5. ábra olyan papír vázlatos keresztmetszetét ábrázolja, amely olyan présnyílással készül, ahol a fűtött henger sima felületű, a
6. ábra egy dombornyomású mintázatot mutat, a
7. ábra összehasonlítja a nem préselt, a simán préselt és a 6. ábrán látható mintázatú, préseléssel formázott papírok feszültségalakváltozás diagramjait, a
8a-8c. ábrák oszlopdiagramok formájában mutatják be a különböző típusú papírpépekből, impulzusüzemű szárítással készült papírok fajlagos térfogatát és abszorpciós képességét.
Az 1. ábra a 10 papírszövet impulzusüzemű szárítására szolgáló berendezés vázlatos rajza. Miután a összenyomható 11 présnemezen elhelyezett nedves 10 papírszövetet (az itt nem ábrázolt) szívókamrában víztelenítették, 12 présnyíláshoz vezetik két, forgatható és 14 henger között, ahol a 13 hengert, amely érintkezik a 10 papírszövettel, olyan hőmérsékletre fűtik fel, amely elegendően magas a 10 papírszövet megszárításához. A fűtött 13 henger felülete a 10 papírszövet nedvességtartalmától, a 10 papírszövet vastagságától, a 10 papírszövet és a 13 henger közötti érintkezési időtől és a kész 10 papírszövet megkívánt nedvességtartalmától függően változhat. A 13 henger felületének a hőmérséklete természetesen nem lehet olyan magas, hogy a 10 papírszövetet károsítsa. A megfelelő hőmérséklet 100-400 °C közötti, előnyösen 150-350 °C közötti, és legelőnyösebben 200-350 °C közötti.
A 10 papírszövetet a fűtött 13 hengerhez a 11 présnemez és a 14 henger segítségével préseljük hozzá; a henger puha, nem merev felületi réteggel van ellátva, ami állhat például gumiból vagy más rugalmas anyagból.
A fűtött 13 henger és a nedves 10 papírszövet érintkezési felületén igen gyors, heves és robbanásszerű gőzfejlődés következik be, amelynek során a gőz a 10 papírszöveten át vezető útján vizet ragad magával. Az impulzusüzemű szárítás technikáját illetően további részletek találhatók a már említett SE-B-423 118, EP-A-0 337 973 és US-A-5,556,511 számú szabadalmakban.
A 10 papírszövetet szárítás után 16 tekercselőhengerre tekerjük fel. Ha igény van rá, a 10 papírszövetet feltekercselés előtt kreppesíthetjük is. Meg kell azonban jegyezni, hogy a papír megfelelő fajlagos térfogatát és puhaságát célzó kreppesítés szükségessége csökken, ha a találmány szerinti impulzusüzemű szárításos technikát használunk, mivel a papír a 10 papírszövetben végbemenő erős gőzkiterjedés miatt a háromdimenziós szerkezet kialakulása mellett még nagy fajlagos térfogatú és puha is lesz.
Az impulzusüzemű szárítás előtt a 10 papírszövetet vagy csak szívókamrában víztelenítjük, vagy hagyományos eljárással gyengén ki is préseljük belőle a vizet.
Az impulzusüzemű szárítással egyidejűleg a 10 papírszövet háromdimenziós szerkezetet is kap. Ezt az 1. és 2. ábrán illusztrált módszerrel úgy készítjük, hogy a fűtött 13 hengert egy váltakozva kiemelkedő és bemélyedő szerkezetű domborított mintázattal látjuk el. A 6. ábrán egy ilyen domborított mintázatot mutatunk be, ahol a 17 kiemelkedő rész egy domborzatból, a 18 bemélyedő rész pedig hengerelt hornyokból áll. Ezt a szerkezetet a papír lényegében későbbi, nedvesített állapotában is megtartja, mivel a mintázatot a nedves 10 papírszövetre vittük fel a szárítás során. Mivel a „domborítás” kifejezést általában szárított papíron végzett alakításra használjuk, a következőkben a háromdimenziós papírszerkezet impulzusüzemű szárítással párhuzamosan történő kialakítására a préselve alakítás kifejezést fogjuk használni. Ezzel a préselve alakítással megnövelhető a papír fajlagos térfogata és abszorpciós képessége, és ez a módszer egyidejűleg a puha papíroknál szükséges olyan tulajdonságokat is biztosítja, mint a húzással szembeni kis merevség és a nagy nyúlékonyság.
Annak eredményeként, hogy a papír préselve alakítása nem merev felületen, hanem a 11 présnemezen és a 14 henger gumival borított felületén történik, a 10 papírszövet háromdimenziós szerkezete olyan lesz, hogy a kész 10 papírszövet vastagsága nagyobb, mint a préselés előtti 10 papírszöveté volt. Ez látható a 2. ábrán. Ezzel a papír fajlagos térfogata és ezzel együtt abszorpciós képessége, valamint puhasága is megnő, amelyek a puha papír fontos tulajdonságai. A papír sűrűsége is helyileg változó lesz, mivel ott, ahol a 10 papírszövet szerkezetét a 13 henger 17 kiemelkedései jobban összepréselik, ott az anyaga sűrűbbé válik. A háromdimenziós szerkezet is hozzájárul ahhoz, hogy az így készült puha 10 papírszövet olyan fontos tulajdonságokkal is rendelkezzék, mint a húzással szembeni kis merevség és a nagy nyúlékonyság.
A 3. ábrán olyan papír vázlatos keresztmetszete látható, amelyet a találmány szerinti módszerrel préselve alakítottunk. Az ábrán bejelöltük a préseletlen papír ti vastagságát, a papír erősebben összenyomott ré3
HU 223 828 Β1 szének t2 vastagságát, és a kész papír teljes t3 vastagságát. A 3. ábrából látható, hogy t3 > t-,+t2. Az azonban nem okvetlenül szükséges, hogy t3>t3+t2 igaz legyen, a találmány szerint elegendő, ha t3 > t1t és csak bizonyos esetekben igaz, hogy t3 > t-|+t2.
A 4. ábrán a préseletlen papír vázlatos keresztmetszete látható a présnyíláson történő áthaladása előtt, amikor vastagsága t,. Az 5. ábrán azon papír vázlatos keresztmetszetét mutatjuk, amelyet sima fűtött hengerrel ellátott présnyíláson vittünk át, és a papírt t2 vastagságúra préseltük össze.
A présszerszám természetesen sok más módon is kialakítható. Az ellendarab lehet például egy rugalmas bevonattal ellátott préssaru. Továbbá két vagy több présszerszám is elhelyezhető egymás után.
Papírt sok különböző típusú papírpépből lehet készíteni. Ha eltekintünk a használt papír visszanyerésére használt péptől, amelyet ma nagy mennyiségben főleg WC-papír és konyhai papírszövet előállítására használnak, a puha papír előállítására legáltalánosabban használt papírpéptípus a kémiai pép. Ezt faforgács vegyszeres impregnálásával állítják elő, majd addig forralják, amíg a fa lignin- és hemicellulóztartalma oldatba megy. A forralás befejezése után a pépet szűrik és mossák, majd fehérítik. Az ilyen pép lignintartalma gyakorlatilag nulla, és a szinte tiszta cellulózból álló szálak viszonylag vékonyak és rugalmasak. A kémiai pép lehet mind hosszú, mind rövid szálú típusú, attól függően, hogy milyen nyers faanyagot használnak; és lehet mind szulfát, mind szulfit típusú, attól függően, hogy mi a forralásához használt folyadék összetétele; A kémiai hosszú szálú pép (puhafa), különösen a szulfát típusú pép használata kedvezően hat a puha papír szilárdsági tulajdonságaira mind száraz, mind nedves állapotban.
A kémiai pép alacsony kihozatalú, mivel a nyersanyagra számított kitermelés csak kb. 50%-ot eredményez. Ezért ez viszonylag drága papírpép. Emiatt általában mind a puha, mind az egyéb, például újságpapír, kartonpapír stb. papírok készítésénél az olcsóbb, úgynevezett nagy kihozatalú pépeket, az úgynevezett mechanikus vagy termomechanikus pépeket használják. A mechanikus pépet őrléssel vagy finomítással készítik, és gyártásának alapelve az, hogy a fát mechanikusan aprítják fel. A teljes faanyagot hasznosítják, és így a viszonylag rövid és merev szálakban benne marad a lignin. A termomechanikus pép (TMP) előállítása tárcsás finomítóban végbemenő finomítással, nagy gőznyomás alkalmazásával történik. A lignin ebben az esetben is benne marad a szálakban.
A vegyi-mechanikus pép (CMP) vagy a vegyitermomechanikus pép (CTMP) olyan termomechanikus pépek, amelyeket kis mennyiségű vegyszer, általában szulfit finomítás előtti hozzáadásával módosítottak. A kémiai kezelés egyik hatása az, hogy a szálak könnyebben szabadulnak fel a fából. A vegyimechanikus vagy a vegyi-termomechanikus pépek több teljes szálat, és kevesebb pozdorját (szálaggregátum és száltörmelék) tartalmaznak, mint a mechanikus vagy termomechanikus pépek. A CPM és CTPM tulajdonságai megközelítik a kémiai pépekét, de vannak lényeges különbségek, amelyek egyéb tényezőkön múlnak, például a CMP-ben és CTMP-ben a szálak durvábbak és több lignint, gyantákat és hemicellulózt tartalmaznak. A lignin és a gyanták a szálakat hidrofóbbá (víztaszítóvá) teszik, és csökkentik hidrogénkötések létesítésére való képességüket. Bizonyos mennyiségű vegyi-termomechanikus pép hozzáadása a puha papír előállítására szolgáló péphez kedvező hatással van a terjedelmességre és az abszorpciós kapacitásra a csökkent szál-szál kötések száma miatt.
A vegyi-termomechanikus pép (CTMP) egyik speciális fajtája az úgynevezett magas hőmérsékletű vegyi-termomechanikus pép (HT-CTMP), amelynek előállítása abban különbözik a hagyományos CTMP előállításától, hogy magasabb hőmérsékletet alkalmaznak az impregnálás, előhevítés és finomítás során, előnyösen nem alacsonyabb hőfokot mint 140 °C. A HTCTMP gyártási eljárására vonatkozó további részletek találhatók a WO 95/34711 számú közzétételi iratban. A HT-CTMP-re jellemző, hogy hosszú szálú, könnyen vízteleníthető, nagy fajlagos térfogatú, nagy kihozatalú pép, kicsiny pozdorja- és rövidszál-tartalommal.
A találmány szerinti eljárás során azt találtuk, hogy a nagy kihozatalú pép különösen alkalmas impulzusüzemű szárításra, mivel nem érzékeny a nyomásra, könnyen vízteleníthető és nyitott szerkezetű, amely lehetővé teszi a keletkező gőz áthaladását rajta. Ezáltal minimálisra csökken annak kockázata, hogy az impulzusüzemű szárítás során a papír túlhevüljön és tönkremenjen, ami azért fontos, mert itt lényegesen magasabb hőfokon végezzük a szárítást, mint más szárítási technikák alkalmazása esetében. A nyomással szembeni érzéketlenség és a nyitott szerkezet annak eredménye, hogy a nagy kihozatalú pépek szálai viszonylag durvák és merevek a kémiai pépek szálaihoz képest.
A használt pépkeverékekben a nagy kihozatalú pép mennyisége legalább a száraz szál súlyának 10 tömeg%-a kell legyen, előnyösen legalább 30 tömeg%-a, és legelőnyösebb, ha ez a mennyiség legalább 50 tömeg%-ot tesz ki. Bizonyos más, jó szilárdsági tulajdonságokkal rendelkező, például kémiai pép hozzákeverése, előnyösen hosszú szálú szulfátpép vagy újraeldolgozandó pép hozzáadása, akkor előnyös, ha a papír végterméknél nagy szilárdságot kívánunk elérni.
Általános adalékokat, például szilárdságfokozó anyagokat, lágyítókat, töltőanyagot stb. természetesen szintén használhatunk.
Egy kísérleti berendezésben vizsgálatokat végeztünk olyan papírtekerccsel, amelyben a szárazanyagtartalom préselés előtt kb. 35 tömeg% volt, és ezt 200 és 300 °C között változó hőmérsékleteken, és kb. 4 MPa nyomáson impulzusüzemű szárításnak tettük ki. Az impulzusüzemű szárítás ideje 2 és 20 ms között volt. A vizsgált pépek voltak: 100%-os, mechanikus kezelés nélküli kémiai szulfátpép; 100%-os HT-CTMP; és mechanikusan kezeletlen kémiai szulfátpép, valamint HT-CTMP 50-50%-os keveréke. Impulzusüzemű szárítást végeztünk a papír domborításával (préselve alakítás), valamint anélkül.
HU 223 828 Β1
A 7. ábrán összehasonlítjuk a préseletlen papír, a síkpréselt papír és a 6. ábra szerinti mintázattal rendelkező, préselve alakított papír feszültség-megnyúlás diagramját. A találmány szerint préselve alakított papír igen kedvező deformációs tulajdonságai jól láthatók a 5 diagramokon.
A 8a-8c. ábrák a fenti pépekből készült, impulzus üzemben szárított papírokon végzett száraz és nedves állapotú fajlagos térfogat-vizsgálatok eredményeit mutatják. Méréseket végeztünk mind síkpréselt, mind pré- 10 selve alakított papírokkal. Emellett ugyancsak mértük a KYMENE®-nel és poliamid-epoxi-gyantával (PAE) adalékolt, illetve nem adalékolt papírok tulajdonságait is.
Az ilyen nedvesszilárdságot biztosító anyagokat a papírhoz a préselve alakítás előtt kell hozzáadni, mivel 15 bebizonyosodott, hogy ezek az anyagok a préselve alakítás során kialakult háromdimenziós szerkezet tartósságához is hozzájárulnak. Az adalék mennyisége a száraz szál súlyára számítva legalább 0,05 tömeg% kell legyen. Az eredményekből látható, hogy a talál- 20 mány szerint préselve alakított, impulzusszárított papír igen nagy tömegű mind száraz, mind nedves állapotban. Különösen jó eredményeket kaptunk olyan papírok esetében, amelyek a nagy kihozatalú pépet HTCTMP formában tartalmazták. A nedvesterjedelmes- 25 ség jelentős javítását tudtuk elérni azzal, hogy a papír nedvesszilárdságot növelő anyagot tartalmazott.
A találmány természetesen nem korlátozódik a fent leírt és az ábrákon bemutatott kiviteli alakokra, hanem az igénypontok területére eső bármely változatra kitér- 30 jed. Amint azt korábban említettük, a lignintartalmú, nagy kihozatalú pép több fajta lehet, például mechanikus, termomechanikus, vegyi-mechanikus és vegyitermomechanikus pép, és tartalmazhat mind natúr, mind használt papír visszanyeréséből eredő szálakat. Bizonyos mennyiségű egyéb, jó szilárdsági tulajdonságokkal rendelkező pép hozzáadása, például kémiai, előnyösen hosszú szálú szulfátos pép hozzákeverése, kedvező hatású, ha a cél nagy szilárdságú végtermék papír előállítása. Más pépek, ideértve a használt papír visszanyerésére használt pépet is, szintén előfordulhatnak a papírban.
Az impulzusüzemű szárítás után a papírszövetet különböző kezeléseknek vethetjük alá, amelyek önmagukban ismertek, például különféle vegyszerek hozzáadása, további domborítás, laminálás stb. Ilyen kezelés lehet az is, hogy miután a papír megkapta háromdimenziós mintázatát, egy következő présnyíláson megy keresztül, amelynek hőmérséklete alacsonyabb, mint azé a fűtött hengeré, amelynek segítségével a papír a háromdimenziós mintázatot kapta. Ezen préselés segítségével további mintázatot préselhetünk a papírra. Ez a préselés csökkenti a papír volumenét, és ez kisebb helyigényt jelent a szállítás és a tárolás során. A papírnak a préselés alatt elszenvedett deformációját a szál-szál kötések tartják fenn, amelyek nedves állapotban nem állandók. A papír tehát vízzel vagy más vizes folyadékkal történő érintkezése során visszanyeri azt a háromdimenziós szerkezetét, amelyet az impulzusüzemű szárítás során vett fel, és aminek eredményeként a papír újra kiterjed, és ezzel ismét fokozott vízfelvevő kapacitást ér el.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás váltakozva kiemelkedéseket és bemélyedéseket tartalmazó, háromdimenziós mintázatú papírszövet (10) gyártására, amely mintázatot a pa- 40 pírszövetre (10) impulzusüzemű szárítással visszük fel úgy, hogy a papírszövetet (10) egy présnyíláson (12) húzzuk keresztül, amely présnyílás (12) egy forgatható, fűtött, és váltakozva olyan kiemelkedésekkel és bemélyedésekkel ellátott hengert (13) tartalmaz, 45 amilyen mintázatot a papírszövetre (10) szándékozunk préselni egy ellendarab (14) segítségével, azzal jellemezve, hogy összenyomható felületű ellendarabot (14) alkalmazunk, amellyel olyan háromdimenziós szerkezetű papírszövetet (10) állítunk elő, ahol a pa- 50 pírszövet (10) szerkezetének teljes vastagsága (t3) nagyobb, mint a préseletlen papírszövet (10) vastagsága (t-,).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a papírszövetet (10) a présnyíláson (12) való át- 55 haladáskor egy összenyomható présnemezzel (11) támasztjuk alá, amely présnemez (11) egyidejűleg a korábban említett nem merev ellendarabot (14) is képezi.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a présnemezt (11) a présnyílásban (12) a ru- 60 galmas, összenyomható felületű ellendarabhoz préseljük.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a papírszövet (10) előállítására használt pép a szárazanyag-tartalomra számítva legalább 10 tömeg%, előnyösen 30 tömeg%, és legelőnyösebben 50 tömeg% nagy kihozatalú pépet, például mechanikus, termomechanikus (TMP) vagy vegyitermomechanikus (CTMP) pépet tartalmaz.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nagy kihozatalú pép vegyi-termomechanikus (CTMP) pép.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eljárást jól abszorbeáló, puha papír előállítására használjuk.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a papírpéphez az impulzusüzemű szárítás előtt nedvesszilárdságot növelő anyagot adunk hozzá.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nedvesszilárdságot növelő anyagot a száraz szálsúlyra számítva legalább 0,05 tömeg%-os mennyiségben alkalmazzuk.
HU0100624A 1997-12-30 1998-12-29 Eljárás háromdimenziós mintázattal ellátott papírszövet előállítására HU223828B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9704908A SE511143C2 (sv) 1997-12-30 1997-12-30 Metod att framställa ett papper uppvisande en tredimensionellt mönster
PCT/SE1998/002461 WO1999034055A1 (en) 1997-12-30 1998-12-29 Method of producing a paper having a three-dimensional pattern

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0100624A2 HUP0100624A2 (hu) 2001-06-28
HUP0100624A3 HUP0100624A3 (en) 2001-11-28
HU223828B1 true HU223828B1 (hu) 2005-02-28

Family

ID=20409606

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0100624A HU223828B1 (hu) 1997-12-30 1998-12-29 Eljárás háromdimenziós mintázattal ellátott papírszövet előállítására

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6344110B1 (hu)
EP (1) EP1073790B1 (hu)
JP (1) JP2002500285A (hu)
CN (1) CN1136359C (hu)
AT (1) ATE234388T1 (hu)
AU (1) AU739921B2 (hu)
BR (1) BR9814541A (hu)
DE (1) DE69812186T2 (hu)
ES (1) ES2194389T3 (hu)
HU (1) HU223828B1 (hu)
PL (1) PL188594B1 (hu)
RU (1) RU2211271C2 (hu)
SE (1) SE511143C2 (hu)
WO (1) WO1999034055A1 (hu)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE512945C2 (sv) * 1998-10-01 2000-06-12 Sca Research Ab Metod att framställa ett papper med ett tredimensionellt mönster
DE19912226A1 (de) * 1999-03-18 2000-09-28 Sca Hygiene Prod Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Tissue-Papier sowie das damit erhältliche Tissue-Papier
US6860968B1 (en) * 2000-05-24 2005-03-01 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Tissue impulse drying
WO2002025013A1 (en) * 2000-09-20 2002-03-28 Akzo Nobel N.V. A process for the production of paper
US6585861B2 (en) 2000-12-19 2003-07-01 Metso Paper Karlstad Ab Device for producing an extensible paper having a three-dimensional pattern
SE518069C2 (sv) * 2000-12-19 2002-08-20 Sca Hygiene Prod Ab Metod för framställning av ett töjbart papper med ett tredimensionellt mönster
SE518068C2 (sv) * 2000-12-19 2002-08-20 Metso Paper Karlstad Ab Anordning för framställning av ett töjbart papper med ett tredimensionellt mönster
US6849156B2 (en) 2001-07-11 2005-02-01 Arie Cornelis Besemer Cationic fibers
US6811653B2 (en) * 2001-10-26 2004-11-02 Yuen Foong Yu Paper Mfg Co., Ltd. Multi-purpose paper, manufacturing method thereof and the application thereof
EP1321570A3 (en) * 2001-12-20 2004-01-21 SCA Hygiene Products AB A multi-layer paper web and a method of forming it
EP1321576A1 (en) * 2001-12-20 2003-06-25 SCA Hygiene Products AB A laminated tissue paper and a method of forming it
US6811652B2 (en) 2001-12-20 2004-11-02 Sca Hygiene Products Ab Multi-layer paper web and a method of forming it
US20040060677A1 (en) * 2002-09-27 2004-04-01 Ching-Chung Huang Multi-functional paper and a method making the same
SE0203078D0 (sv) * 2002-10-18 2002-10-18 Sca Hygiene Prod Ab Absorberande tissueskikt
US8293890B2 (en) * 2004-04-30 2012-10-23 Advanced Cardiovascular Systems, Inc. Hyaluronic acid based copolymers
DE202004013598U1 (de) 2004-08-31 2004-12-23 Sca Hygiene Products Ab Papierprodukt und Vorrichtung zum Prägen einer Papierbahn
CN1978786B (zh) * 2005-12-09 2012-05-30 中国印钞造币总公司 一种防伪水印纸及其制造方法
MX2010010643A (es) 2008-04-07 2010-11-05 Sca Hygiene Prod Ab Producto para la higiene o producto de limpieza que comprende por lo menos una hoja con dibujo y metodo para decorar la hoja con dibujo.
RU2461679C2 (ru) * 2008-04-07 2012-09-20 Ска Хайджин Продактс Аб Гигиеническое или очищающее изделие, содержащее, по меньшей мере, один структурированный слой, и способ структурирования слоя
US20120036006A1 (en) * 2010-07-22 2012-02-09 Adtrak360 Advertising media tracking
JP2013133558A (ja) * 2011-12-27 2013-07-08 Shinei Seishi Kk 薄葉紙の作製方法
US8940376B2 (en) * 2012-02-07 2015-01-27 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. High bulk tissue sheets and products
CN105507056A (zh) * 2016-01-28 2016-04-20 山东太阳生活用纸有限公司 一种高定量生活用纸抄造工艺
US11035077B2 (en) * 2016-02-08 2021-06-15 Gpcp Ip Holdings Llc Methods of making paper products using a molding roll
ES2957657T3 (es) 2016-02-08 2024-01-23 Gpcp Ip Holdings Llc Métodos para fabricar productos de papel utilizando un rodillo de moldeo
RU2725390C2 (ru) 2016-02-08 2020-07-02 Джиписипи Айпи Холдингз Элэлси Формовочный барабан для изготовления бумажных продуктов
PL233258B1 (pl) * 2017-07-10 2019-09-30 Politechnika Lodzka Papier o podwyższonej przepuszczalności powietrza i jednocześnie dobrych właściwościach wytrzymałościowych oraz sposób wytwarzania tego papieru
WO2020255473A1 (ja) * 2019-06-18 2020-12-24 株式会社ユポ・コーポレーション ヒンジ部を有する印刷用紙
CN112709098B (zh) * 2020-12-23 2023-03-31 山东凯丽特种纸股份有限公司 一种具有双色立体结构的充皮纸及其制备方法
CN114391769A (zh) * 2022-01-26 2022-04-26 保定顺通卫生纸制造有限公司 一种环保厕纸及其制备方法

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1548783A (en) * 1919-12-20 1925-08-04 Otaka Fabric Company Apparatus for and method of making crinkled fabric
US1550084A (en) * 1920-09-03 1925-08-18 Otaka Fabric Company Paper-crinkling machine
US1582839A (en) * 1920-11-05 1926-04-27 Otaka Fabric Company Paper-crinkling machine
US1548788A (en) * 1921-02-16 1925-08-04 Otaka Fabric Company Paper crinkling
US1548789A (en) * 1921-05-18 1925-08-04 Otaka Fabric Company Paper-crinkling machine
US3301746A (en) 1964-04-13 1967-01-31 Procter & Gamble Process for forming absorbent paper by imprinting a fabric knuckle pattern thereon prior to drying and paper thereof
SE423118B (sv) 1978-03-31 1982-04-13 Karlstad Mekaniska Ab Forfarande och anordning for konsolodering och torkning av en fuktig poros bana
EP0195887A3 (en) * 1985-01-24 1989-05-03 Tetra Alfa Holdings S.A. A method for the manufacture of a material in the form of sheets or a web provided with a watermarklike pattern
GR1001034B (el) 1989-07-21 1993-03-31 Ortho Pharma Corp Μεθοδος διεγερσης του πολλαπλασιασμου λεμφοκυτταρων περιφερειακου αιματος.
US5126015A (en) * 1990-12-12 1992-06-30 James River Corporation Of Virginia Method for simultaneously drying and imprinting moist fibrous webs
GB2260772B (en) * 1991-10-25 1995-05-10 Portals Ltd Method for making sheet materials and security paper
FR2707311B1 (fr) * 1993-07-09 1995-09-08 Kaysersberg Sa Papiers gaufrés multicouches, dispositif et procédure pour leur élaboration.
US5549790A (en) * 1994-06-29 1996-08-27 The Procter & Gamble Company Multi-region paper structures having a transition region interconnecting relatively thinner regions disposed at different elevations, and apparatus and process for making the same
US5556509A (en) * 1994-06-29 1996-09-17 The Procter & Gamble Company Paper structures having at least three regions including a transition region interconnecting relatively thinner regions disposed at different elevations, and apparatus and process for making the same

Also Published As

Publication number Publication date
CN1136359C (zh) 2004-01-28
HUP0100624A2 (hu) 2001-06-28
AU739921B2 (en) 2001-10-25
ATE234388T1 (de) 2003-03-15
ES2194389T3 (es) 2003-11-16
SE9704908L (sv) 1999-07-01
SE511143C2 (sv) 1999-08-09
EP1073790B1 (en) 2003-03-12
PL188594B1 (pl) 2005-02-28
US6344110B1 (en) 2002-02-05
HUP0100624A3 (en) 2001-11-28
JP2002500285A (ja) 2002-01-08
WO1999034055A1 (en) 1999-07-08
CN1285887A (zh) 2001-02-28
DE69812186T2 (de) 2003-10-23
DE69812186D1 (de) 2003-04-17
PL341564A1 (en) 2001-04-23
BR9814541A (pt) 2000-10-10
AU2083299A (en) 1999-07-19
SE9704908D0 (sv) 1997-12-30
RU2211271C2 (ru) 2003-08-27
EP1073790A1 (en) 2001-02-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU223828B1 (hu) Eljárás háromdimenziós mintázattal ellátott papírszövet előállítására
US6416623B1 (en) Method of producing an extensible paper having a three-dimensional pattern and a paper produced by the method
US6503370B2 (en) Method of producing a paper having a three-dimensional pattern
US6596127B2 (en) Method of producing a paper having a three-dimensional pattern
US6454905B1 (en) Method of producing a paper having a three-dimensional pattern
US6444089B1 (en) Method of producing a paper having a three-dimensional pattern and paper produced by the method
WO1999036620A1 (en) Paper having a three-dimensional pattern
US6585861B2 (en) Device for producing an extensible paper having a three-dimensional pattern
US20020092633A1 (en) Method for producing an extensible paper having a three-dimensional pattern
EP1343936A1 (en) Method for producing an extensible paper having a three-dimensional pattern
CZ20002196A3 (cs) Způsob výroby papíru majícího trojrozměrné vzorování
WO1999036617A1 (en) Paper having a three-dimensional pattern
MXPA00006277A (en) Method of producing a paper having a three-dimensional pattern

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20050107

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees