HU223786B1 - Eljárás és képsorozat közlekedési útvonalon mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására - Google Patents

Eljárás és képsorozat közlekedési útvonalon mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására Download PDF

Info

Publication number
HU223786B1
HU223786B1 HU0002840A HUP0002840A HU223786B1 HU 223786 B1 HU223786 B1 HU 223786B1 HU 0002840 A HU0002840 A HU 0002840A HU P0002840 A HUP0002840 A HU P0002840A HU 223786 B1 HU223786 B1 HU 223786B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
images
observer
image
sequence
series
Prior art date
Application number
HU0002840A
Other languages
English (en)
Inventor
Gábor Németh
Original Assignee
Gábor Németh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gábor Németh filed Critical Gábor Németh
Priority to HU0002840A priority Critical patent/HU223786B1/hu
Publication of HU0002840D0 publication Critical patent/HU0002840D0/hu
Publication of HUP0002840A2 publication Critical patent/HUP0002840A2/hu
Publication of HU223786B1 publication Critical patent/HU223786B1/hu

Links

Landscapes

  • Liquid Crystal (AREA)
  • Processing Or Creating Images (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás közlekedési útvonalon egyenletessebességgel mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozóvirtuális mozgókép létrehozására, amelynél egymástól elhatárolt képekközül egyidejűleg egyetlenegy teljes képet láttatnak 0,1–0,2másodpercig a megfigyelővel, valamint képsorozat, amelynek legalábbkét, egymástól elhatárolt képe a megfigyelő mozgásirányával célszerűenpárhuzamos, vagy hasonló pálya mentén van rögzítve. A találmányfeladata virtuális mozgókép létrehozására alkalmas egyszerű eljárás ésképsorozat kidolgozása. A találmány szerint ezt a feladatot azzaloldják meg, hogy a láttatás közben a láttatottól virtuálisanelhatárolják a szomszédos képe(ke)t a pálya mentén. A találmányszerinti képsorozat lényege az, hogy a megfigyelőnek (3) a képek (1)virtuálisan vannak egymástól elhatárolva a pálya mentén. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás közlekedési útvonalon egyenletes sebességgel mozgó megfigyelőnek reklámvagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására, amelynél egymástól elhatárolt képek közül egyidejűleg egyetlenegy teljes képet láttatunk 0,1-0,2 másodpercig a megfigyelővel, valamint képsorozat, amelynek legalább két, egymástól elhatárolt képe a megfigyelő mozgásirányával célszerűen párhuzamos, vagy hasonló pálya mentén van rögzítve.
A reklám- és az információközlés hatékonyságának egyik alapkövetelménye a minél több emberhez történő egyidejű vagy minél rövidebb időn belüli eljutás. Ennek az igénynek elsősorban a média felel meg, de szóba jöhet minden olyan hely, ahol sok ember fordul meg. így a találmány szempontjából a közutak, az autóutak, az autópályák, a mozgójárdával vagy mozgólépcsővel felszerelt létesítmények, például a városi metróvonalak állomásainak lejtaknái, de még a vasúti pályák és a városi tömegközlekedési vonalak is kiemelt jelentőségűek.
A reklám- és az információközlés hatékonyságának másik alapkövetelménye a környezettől elütő, tekintetmegragadó jelleg. Az ismert megoldások a reklámgrafika eszközeivel dolgoznak. Ezen belül különös jelentősége van a koloritnak és/vagy egy térhatású képnek. Ismert a gyakorlatból egy olyan megoldás is, amelynél a hirdetés két, egymástól adott távolságban elrendezett táblából áll, az úton haladó megfigyelő - a reklám vagy az információ célszemélye - a parallaxis jelenség következtében az elmozdulást érzékelve figyel fel a hirdetésre. Ez utóbbi hátránya az, hogy összetett mozgás megjelenítésére alkalmatlan.
Összetett mozgás megjelenítésére a filmvetítés ismert. A filmvetítés lényege az, hogy másodpercenként általában 24 képet vetítenek a megfigyelő - a néző elé a vászonra vagy a tv képernyőjére. Tehát azonos léptetési és láttatási időt feltételezve a néző kerek 0,02 másodpercig lát egy-egy képet.
Az EP 393 243 számú iratból egy olyan megoldás vált ismertté, amelynél a 100 km/óra sebességgel haladó megfigyelő által látott virtuális mozgóképet a pálya mentén telepített, külön-külön dobozokba zárt, egymástól optikailag elhatárolt képekkel állítják elő akként, hogy az egymástól 1,15 m távolságra elrendezett 200 mm széles képeket egy 2 mm széles résen keresztül láttatják 0,04 másodperces megszakításokkal kerek 0,03-0,06 másodpercig.
A WO 00/07059. számú iratokból ismert hasonló megoldásnál egy dobozban hét képet láttatnak egyegy keskeny résen keresztül 0,006 másodperces megszakításokkal, képenként 0,006 másodpercig.
A DE 42 18 944 számú iratból ismert megoldásnál az elhatárolt képet 0,1-0,2 másodpercig is láttathatják a megfigyelővel.
A találmány célja a reklám- és az információközlés eszköztárának bővítése.
A találmány feladata virtuális mozgókép létrehozására alkalmas egyszerű eljárás és képsorozat kidolgozása.
A találmány szerint ezt a feladatot azzal oldjuk meg, hogy a láttatás közben a láttatottól virtuálisan elhatároljuk a szomszédos képe(ke)t a pálya mentén.
A találmány szerinti képsorozat lényege az, hogy a megfigyelőnek a képek virtuálisan vannak egymástól elhatárolva a pálya mentén.
A találmány tárgykörében a „mozgókép” fogalma alatt nem a filmvetítési jelenséget értjük, hanem figyelemfelkeltő szaggatott, sőt groteszk mozgások vagy lüktető információk rövid képsorát.
A „retesz” fogalma alatt bármilyen, a képet a megfigyelő elől eltakaró vagy kivehetetlenné tevő eszközt értünk, így fényátjárhatatlan vagy -elnyelő anyagból készült ernyő vagy épített műtárgy optikailag, míg növények, például fasor vagy cserjesor, de adott esetben a távolság és a kedvezőtlen látószög összhatása virtuálisan határolja el egymástól a képeket.
A találmányt a továbbiakban a rajz segítségével részletesen ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a képsorozat elölnézete, a
2. ábra az 1. ábra felülnézete, a
3. ábra a képsorozat egy változatának felülnézete.
Az 1. és 2. ábrán a képsorozat egy célszerű példakénti kiviteli alakjának elöl- és felülnézetét rajzoltuk meg. Esetünkben a képsorozat hét darab 1 képből és nyolc darab 2 optikai reteszből van összeállítva. Az 1 képeken az érthetőség okán balról jobbra egy gimnasztikái gyakorlat - alapállás, ugrás terpeszállásba vízszintes kartartással, karlendítés jobbra, vissza, karlendítés balra, vissza, ugrás alapállásba - elemeit tüntettük fel.
Az 1 kép fényátjárhatatlan vagy -elnyelő anyagból van kiképezve, amelyre az információt felfestették. Az ilyen 1 képek sötét napszakokban igény esetén elölről vannak megvilágítva.
Az 1 kép fényátjárható anyagból is előállítható. Ennél a változatnál az 1 kép célszerűen zárt vitrinként van megépítve, és mind a belülre felfestett információ, mind az igény szerinti megvilágítás védett az időjárás káros hatásaitól.
Az eljárás egy másik foganatosítási módjánál az 1 képen az információt optikai, elektronikus vagy elektromágneses közvetítéssel jelenítjük meg. Az optikai változatnál az információátvitel tükrök, optikai prizmák vagy száloptika segítségével történhet. Az információ az elektronikus változatnál egy zárt láncú tvrendszerhez hasonlóan, míg az elektromágneses változatnál sugárzott jelként került a képernyőként megvalósított 1 képre.
Az 1 képek egy vonalban a nyíllal jelzett 3 megfigyelő mozgásirányával párhuzamosan vannak elrendezve és rögzítve. A rögzítést azért hangsúlyozzuk, mert a képsorozat mentén végighaladó 3 megfigyelő szempontjából inverz filmvetítés játszódik le: a 3 megfigyelő mozog az 1 képek előtt, nem pedig a mozinéző előtt peregnek a filmkockák.
Ha a képsorozat kanyar mentén van elrendezve, akkor az 1 képek értelemszerűen egy hasonló, nagyobb vagy kisebb sugarú körív függőleges érintősíkjaiba vannak fektetve.
A mozi vetítőgépébe épített úgynevezett pillangó szerepét találmányunknál a 2 retesz látja el. A 2 reteszek biztosítják, hogy a több 1 kép közül a 3 megfigye2
HU 223 786 Β1 lő egyidejűleg csak egyetlenegyet láthat. Ennél a kiviteli változatnál a 2 retesz fényátjárhatatlan vagy -elnyelő anyagból van kiképezve.
Egy út menti erdőben elrendezett 1 képek esetén 2 reteszekként az erdő egy-egy fasora szolgál. Ennek előfeltétele értelemszerűen a derékszögű hálózatban telepített növényzet.
A képsorozat hatásos működése szempontjából lényeges az 1 képek és a 2 retesz közötti kontraszt, például világos 1 képhez sötét 2 reteszt célszerű építeni.
Ennél a változatnál a 2 reteszek az 1 képek vonalára merőlegesen vannak elrendezve. Ennek az elrendezésnek az az előnye, hogy az inverz filmvetítés jelensége a 3 megfigyelőnek a nyíllal ellentett irányú mozgásánál is bekövetkezik.
Az 1 kép K szélessége és ezzel egyben a 2 reteszek egymástól mért távolsága a K=0,125xV összefüggésből számítható, ahol a konstans együttható az 1 kép láttatásához szükséges 0,125 másodperces időtartam, míg V a 3 megfigyelő sebessége m/másodpercben.
A 2 retesz minimális R hosszúsága elméleti megfontolás alapján R=1,5 K, azaz az 1 kép K szélességének legalább másfélszerese.
Az 1 kép és a 2 retesz M magassága találmányunk szempontjából közömbös.
A találmány szerinti képsorozat egy másik célszerű példakénti kiviteli változatának felülnézetét a 3. ábrán rajzoltuk meg. Ez felépítésében mindössze abban tér el az 1. és 2. ábrán szereplőtől, hogy a 2 retesz mind az 1 képek sorával, mind a 3 megfigyelő menetirányával alfa szöget bezáróan van elrendezve. Működésében pedig az, hogy az inverz filmvetítés jelensége csak a 3 megfigyelőnek a nyíllal jelzett irányú mozgása közben jön létre. Elméleti megfontolás alapján az alfa szög legalább 30 fokos kell legyen.
Két szomszédos 2 retesz egymástól mért távolságát az 1 kép K méretének és az alfa szög szinuszának szorzata adja.
A találmány szerinti képsorozat egy további célszerű példakénti kiviteli változatánál az információ fényátjárhatatlan vagy -elnyelő anyagból készült 1 képekre van felfestve, és az 1 képek a 3 megfigyelő fölött, azaz a pálya fölött és a pályára merőleges függőleges síkokban vannak elrendezve. Itt az 1 képek egyben egymást a 3 megfigyelő elől eltakaró 2 reteszek is. Az 1. ábrán szereplő mozgássort pedig hét darab, a 3 megfigyelő mozgásiránya értelmében rendre egymás mögött elrendezett 1 képpel lehet megvalósítani.
A találmány szerinti képsorozat egy további célszerű példakénti kiviteli alakjánál az információ, az 1 képek sora az úttestre van felfestve a 3 megfigyelő mozgásiránya értelmében rendre egymás mögött. Az 1 képeknek a rajz síkjában vett függőleges geometriai tengelyei az úttest középvonalába vannak fektetve. Itt az elengedhetetlen 2 reteszt a sorban következő 1 képnek a 3 megfigyelőtől mért távolsága és kis látószöge miatti kivehetetlensége adja.
A továbbiakban a találmány szerinti képsorozat működését, ezzel egyben a találmány szerinti eljárást ismertetjük részletesebben. Az egyenletes vagy közel egyenletes mozgással haladó 3 megfigyelő az 1 képek elé kerülve azokat egymás után, de szigorúan egyenként, a sebességtől függően 0,1-0,2 másodpercig, előnyösen 0,125 másodpercig láthatja. így az 1 képek sora egy filmvetítéshez hasonló jelenséget okoz a 3 megfigyelőben: mozgóképet lát. A 3 megfigyelő, illetve a hatás szempontjából közömbös, hogy a 3 megfigyelő közvetlenül egy valódi rajzot, esetleg pedig optikai, elektronikus vagy elektromágneses úton közvetített rajzot lát az 1 képeken.
A találmány szerinti megoldás előnye elsősorban igénytelen megvalósíthatóságában van.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás közlekedési útvonalon egyenletes sebességgel mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására, amelynél egymástól elhatárolt képek közül egyidejűleg egyetlenegy teljes képet láttatunk 0,1-0,2 másodpercig a megfigyelővel, azzal jellemezve, hogy a láttatás közben a láttatottól virtuálisan elhatároljuk a szomszédos képe(ke)t a pálya mentén.
  2. 2. Képsorozat az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítására, amelynek legalább két, egymástól elhatárolt képe a megfigyelő mozgásirányával célszerűen párhuzamos vagy hasonló pálya mentén van rögzítve, azzal jellemezve, hogy a megfigyelőnek (3) a képek (1) virtuálisan vannak egymástól elhatárolva a pálya mentén.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti képsorozat, azzal jellemezve, hogy a képek (1) a pályát határoló függőleges síkban vannak rögzítve, és legalább egy, egyenes vagy közel egyenes sort képező, fényátjárhatatlan vagy -elnyelő anyagú diszkrét egységekből álló függőleges retesszel (2) vannak egymástól virtuálisan elhatárolva.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti képsorozat, azzal jellemezve, hogy a reteszek (2) a pályát 30-90 fokos szög alatt metsző vonalakban vannak elrendezve.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti képsorozat, azzal jellemezve, hogy a két retesz (2) egymástól mért legkisebb távolsága a kép (1) méretének (K) fele.
  6. 6. A 2. igénypont szerinti képsorozat, azzal jellemezve, hogy a képek (1) a megfigyelő (3) mozgásiránya értelmében egymás mögött az úttesten vannak megjelenítve.
  7. 7. A 2. igénypont szerinti képsorozat, azzal jellemezve, hogy a képek (1) a megfigyelő (3) mozgásiránya értelmében egymás mögött, a pálya fölött a pályára merőlegesen és függőlegesen vannak megjelenítve.
HU0002840A 2000-07-21 2000-07-21 Eljárás és képsorozat közlekedési útvonalon mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására HU223786B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0002840A HU223786B1 (hu) 2000-07-21 2000-07-21 Eljárás és képsorozat közlekedési útvonalon mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0002840A HU223786B1 (hu) 2000-07-21 2000-07-21 Eljárás és képsorozat közlekedési útvonalon mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0002840D0 HU0002840D0 (en) 2000-09-28
HUP0002840A2 HUP0002840A2 (hu) 2002-03-28
HU223786B1 true HU223786B1 (hu) 2005-01-28

Family

ID=89978493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0002840A HU223786B1 (hu) 2000-07-21 2000-07-21 Eljárás és képsorozat közlekedési útvonalon mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU223786B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0002840A2 (hu) 2002-03-28
HU0002840D0 (en) 2000-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100741330B1 (ko) 이동하는 관찰자에게 영상을 표시하는 디스플레이 장치
ES2070851T3 (es) Sistema en miniatura de presentacion visual en video.
WO2006047488A3 (en) Systems and methods for displaying three-dimensional images
US2576147A (en) Apparatus for projecting aerial images in high relief
US6353500B1 (en) Static screen for animated images
US20110063575A1 (en) 3D Autostereoscopic Display System With Multiple Sets Of Stereoscopic Views
US3568346A (en) Sign for conveying information to an observer moving with respect thereto
CA2603838A1 (en) Signage display system and process
CA2386898C (en) Apparatus for displaying multiple series of images to viewers in motion
RU2002112328A (ru) Устройство отображения многочисленных рядов изображений для зрителей, находящихся в движении
HU223786B1 (hu) Eljárás és képsorozat közlekedési útvonalon mozgó megfigyelőnek reklám- vagy információhordozó virtuális mozgókép létrehozására
CA2790250C (en) System for creating a visual animation of objects
US5803564A (en) Method and apparatus for viewing depth images
GB2332083A (en) Visual Displays for Vehicle Passengers
KR19990045818A (ko) 착시현상을이용한광고장치
WO1996013822A1 (en) Animation method and device
RU2053574C1 (ru) Способ представления визуальной информации зрителем, находящимся на движущемся транспортном средстве
WO2009060253A1 (en) Lighted subway signage
CN202230708U (zh) 全息系统
JPH02273783A (ja) 残像を利用した表示装置
CA2298483A1 (en) A passive image stabilizer and animation display system
ATE193779T1 (de) Vorrichtung zum darstellen sich im raum bewegender, frei schwebender bilder
RU31040U1 (ru) Система представления визуальной информации пассажирам метрополитена (варианты)
WO2020209762A1 (ru) Система отображения видеоинформации для движущегося объекта
US20030024142A1 (en) Lenticular device containing an integral shuttering method for displaying an image, a series of which form an animated display when moving relative to an observer

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20041213

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees