HU222518B1 - Eljárás káros anyagok immobilizálására és immobilizált káros anyagokat tartalmazó szilárd testek - Google Patents

Eljárás káros anyagok immobilizálására és immobilizált káros anyagokat tartalmazó szilárd testek Download PDF

Info

Publication number
HU222518B1
HU222518B1 HU9700492A HUP9700492A HU222518B1 HU 222518 B1 HU222518 B1 HU 222518B1 HU 9700492 A HU9700492 A HU 9700492A HU P9700492 A HUP9700492 A HU P9700492A HU 222518 B1 HU222518 B1 HU 222518B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
slag
water
harmful substances
mixture
cooled
Prior art date
Application number
HU9700492A
Other languages
English (en)
Inventor
Herbert Mader
Michael Zorzi
Original Assignee
Porr Umwelttechnik Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Porr Umwelttechnik Aktiengesellschaft filed Critical Porr Umwelttechnik Aktiengesellschaft
Publication of HU9700492D0 publication Critical patent/HU9700492D0/hu
Publication of HUP9700492A1 publication Critical patent/HUP9700492A1/hu
Publication of HU222518B1 publication Critical patent/HU222518B1/hu

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás káros anyagok, különösen vízben oldódóanorganikus és/vagy organikus káros anyagok, mint például fémsók,organikus vagy anorganikus savak, hulladékok, oldószerekimmobilizálására, ahol egy szilikátokat – különösen finomszerkezetűsalakot, például vasgyártásból származó nagyolvasztósalakot –tartalmazó savas, különösen sósavas vizes oldatot és/vagy szuszpenzióta káros anyagokkal, bázikus anyagokkal, adott esetben cementtelés/vagy szálló hamuval, és/vagy mésszel együtt összevegyítenek éskevernek, és ezt a keveréket, a betontechnológiában szokásoskonzisztencia kialakításához, víztartalmának beállításával lerakásraalkalmas állapotúra alakítják át, majd hagyják megkeményedni. Atalálmány szerinti eljárást az jellemzi, hogy a vizes oldathoz és/vagyszuszpenzióhoz a bázikus anyagok hozzáadása előtt, különösen pótlólagüvegszerű, durva szemcsézetű szilikátokat, különösen finomszerkezetűsalakot kevernek, amely salak a vizes oldatra és/vagy szuszpenzióravonatkoztatva 20 súly%-tól 80 súly%-ban 2 mm-től legalább 8 mm-igterjedő, előnyösen 8 mm szemnagyságú, és amely olvadt állapotbólvízzel került hirtelen lehűtésre. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás káros anyagok, különösen vízben oldódó anorganikus és/vagy organikus káros anyagok immobilizálására, továbbá immobilizált káros anyagokat tartalmazó szilárd testek előállítására.
Iparban, ipari tevékenység során és háztartásokból származó hulladék anyagokat az összetételüktől függően közvetlenül lerakóhelyekre viszik, vagy ezt megelőzően kezelik. Az előzetes kezelésnek alapvetően két, egymástól eltérő eljárása van. Egyrészt van olyan eljárás, amely először egy térfogat-redukálást tartalmaz, másrészt olyan eljárás, amely a hulladék anyagot általánosan egy lerakásra alkalmas formába alakítja át.
A térfogat-redukálás során a hulladék anyagok hőkezelésének van különös jelentősége, ahol az energiatartalomtól függően a hőenergia egyidejű hasznosítása érhető el. A hulladék anyagoknak lerakásra alkalmas formába való átalakítása során a hulladék anyagot, az értékesíthető anyagok koncentrációjától függően általában, recirkuláltatják, és ezt követően történik a hulladék anyagnak lerakásra alkalmas formába való átalakítása. A lerakható hulladékban lévő meghatározott káros anyagoknak csak az előírt maximális koncentrációja megengedett, továbbá vízben, illetve gyengén savas, vagy gyengén lúgos vízben csak meghatározott mértékben lehetnek oldódóak.
Káros anyagok immobilizálására viszont két eltérő eljárás van alkalmazásban. Egyrészt tisztán fizikai eljárás, amikor is a káros anyagot egy hordozóra rögzítik, illetve egy vízben oldhatatlan szubsztrátumba foglalják bele. A másik eljárásban a káros anyagokat kémiailag alakítják át, hogy vízben oldhatatlan formát érjenek el.
Káros anyagok nehezen eluálódó formába való átalakítására ismert eljárás a bitumennel való keverés, majd ezt követően történik a végleges lerakás. A keverési eljárástól függően különböző mennyiségben lehet káros anyagokat bitumenbe foglalni. Ez az eljárás lényeges mértékben nem került hulladékkezelésként bevezetésre, minthogy a bitumenkeverék általában éghető, és a lerakás tűzveszélyt hordoz. Tűz esetén a káros anyagoknak legalább egy része füst formájában a környezetbe kerül. Hasonló a helyzet a káros anyagoknak műanyagokba való beágyazása esetében.
Egy másik, lényegében ugyancsak tisztán fizikai eljárás szerint, a káros anyagokat betonnal zárják körül. Tűzveszély ebben az esetben általában kizárt, viszont hidrofób anyagok ilyen módon nehezen ágyazhatóak be. Továbbá a beton mint olyan nem vízzáró, és így vízben oldódó káros anyagok eluálódásának veszélye fennáll.
Káros anyagok kémiai kezelése során a törekvés az, hogy a káros anyagok nehezen oldódó vegyület formájába kerüljenek. Ebben az esetben a vízben oldhatatlan forma elérésében különösen fontos, hogy milyen anyagokról, különösen, hogy milyen kationokról van szó. (Káros anyagokat tartalmazó csapadék hidroxidként való keletkezése ismeretes.) Az ilyen hidroxidok előnyösek, mert nagy térfogatúak, és más káros anyagokat felületileg megkötni képesek. Másrészt ezek a hidroxidcsapadékok filtrálással, vagy hasonló eljárásokkal a vizes fázisból csak nehezen választhatóak ki. Továbbá megvan a veszélye annak, hogy a csapadékok, a pHérték savas, vagy lúgos irányú csekély megváltozásának következményeképpen, újra oldódnak.
Bizonyos ionokra nézve egy szokásos eljárás abból áll, hogy ezeket az ionokat oldhatatlan szulfátokként csapatják ki. Ennek az eljárásnak különösen füstgázok mosása esetében van jelentősége, ahol a kén-dioxidokat például kalciumhoz lehet kötni.
Jelentősége van fémsóknak szulfidokká való átalakításának is, minthogy számos szulfid nagyon kis mértékben oldódik vízben. Mindenesetre figyelembe kell venni, hogy a szulfidok kicsapatásakor a pH-érték szigorúan pontos betartása szükséges a szulfidok mennyiségi kicsapatásának elérésére.
Az AT-B-350 011 szabadalmi iratból ismert egy eljárás hulladék és/vagy szemét kezelésére, ahol a szilikátokat savval vegyítik. Az így keletkezett kovasavak kémiailag és fizikailag fém-oxidokat és egyéb káros anyagokat kötnek meg. Polikondenzáció útján a kovasavakat nagyon nehezen oldódó formába alakítják át, és azután egy szilárdulás következik be. Az elegyhez esetenként cementet adagolnak, és így nagyobb szilárdságú károsanyag-elegyhez jutnak. Egy ilyen anyag konzisztenciája folytán lerakható, és a káros anyagok csupán korlátozottan eluálódóak.
Jelen találmány célkitűzése káros anyagok immobilizálására vonatkozó eljárás kialakítása, amely szerint akár hidrofil, akár hidrofób káros anyagok lerakásra alkalmas formába alakíthatóak át - lényegében éghetetlen mátrix kialakítása történik -, és lehetővé válik a káros anyagoknak vízben csak nehezen oldódó formába való átváltoztatása, egyrészt megfelelő kémiai kötésbe történő átalakítással, másrészt a káros anyagoknak egy megfelelő mátrixba való befoglalásával. Továbbá legyen a lerakásra alkalmas szilárd anyagnak lehető nagy szilárdsága, hogy ezzel a károsanyag-konglomerátum törése, és ezzel felületének megnagyobbodása elkerülhető legyen. Továbbá, ha a káros anyagok valamely oldószerben, például savas esőben oldódnának, a megszilárdult káros anyagot tartalmazó szilárd anyagból ne tudjanak kilépni, hanem maradjanak azon belül.
A találmány szerinti eljárás, valamint a találmány szerinti szilárd test előállítása a technika állásából indul ki, amint az az AT-B-350 011 szabadalmi iratban adva van.
A találmány szerinti eljárás káros anyagok, különösen vízben oldódó anorganikus és/vagy organikus káros anyagok, mint például fémsók, organikus vagy anorganikus savak, hulladékok, oldószerek immobilizálására vonatkozik, ahol egy szilikátokat - különösen finomszerkezetű salakot, például vasgyártásból származó nagyolvasztósalakot - tartalmazó savas, különösen sósavas vizes oldatot és/vagy szuszpenziót a káros anyagokkal, bázikus anyagokkal, adott esetben cementtel és/vagy szálló hamuval, és/vagy mésszel együtt összevegyítünk és keverünk, és a keveréket víztartalmának beállításával lerakásra alkalmas állapotúra alakítjuk át, majd hagyjuk megkeményedni, a technika állását meghaladó módon lényegében abból áll, hogy a vizes oldathoz és/vagy szuszpenzióhoz a bázikus anyagok hozzáadása előtt, különösen pótlólag üvegszerű, durva szemcsézetű szilikátokat, külö2
HU 222 518 Bl nősen finomszerkezetű salakot keverünk, amely salak a vizes oldatra és/vagy szuszpenzióra vonatkoztatva 20 súly%-tól 80 súly%-ban 2 mm-től legalább 8 mm-ig teijedő, előnyösen 8 mm szemnagyságú, és amely olvadt állapotból vízzel került hirtelenül lehűtésre.
Szilikátoknak savas, vizes oldásban való alkalmazásával kovasavak keletkeznek, amelyek egyrészt a kationokat mint szilikátokat kicsapják, mimellett másrészt a kovasavakat polikondenzáció útján nehezen oldódó formába alakítjuk át, és egyidejűleg az így keletkező mátrixba való beágyazásukat tesszük lehetővé.
Vasgyártás során keletkező nagyolvasztósalaknak a felhasználásával meglévő nagy mennyiségű anyagot vonunk be, amely egyidejűleg nagy szilikáttartalmú. Hidraulikus vagy látens hidraulikus kötőanyag, vagy mész adagolásával a nyert szilárd anyag szilárdságát pótlólagosan növelni lehet. A szilárd test porozitását csökkentendő, végleges megszilárdítás előtt a víztartalmat be kell állítani a betontechnológiában szokásos keverékkonzisztencia eléréséhez. A vizes oldathoz és/vagy szuszpenzióhoz a bázikus anyag hozzáadása előtt különösen 20 súly%-tól 80 súly%-ig teqedőleg 2,0 mm-től 8,0 mm-ig teijedő, előnyösen 8 mm szemnagyságú durva szemcsés salakot keverünk hozzá, amely salak olvadt állapotból vízzel került hirtelenül lehűtésre; így egy lerakásra alkalmas szilárd testet nyerünk, amely különösen csekély mennyiségben ad le káros anyagot, miközben a reakció az erősen hígított savakkal már megtörtént. Abban az esetben ha a káros anyagok, például a vízben lévő egyéb oldóanyagok hatására oldható formába alakulnának át, úgy az üvegszerű salakon, amely különösen aktív állapotban van, a korábban már oldatba ment káros anyagoknak mind fizikai, mind kémiai kötése újra elérhető, úgyhogy a káros anyagok különösen előnyös immobilizálása áll elő. A szemcseeloszlás következtében megakadályozzuk a salaknak egy idő előtti feloldódását. A nyert szilárd test összetétele folytán lényegében éghetetlen. Organikus anyagokat adszorpció útján, illetve a kovasavstruktúrába való beépülés folytán tudunk immobilizálni. Továbbá egy különösen nagy nyomószilárdságot tudunk elérni.
Ha bázikus anyagént például cementet, szálló hamut vagy égetett meszet alkalmazunk, olyan szilárd testet nyerhetünk, amelynek nem kell pótlólagosan kilúgozható bázikus anyagokat tartalmaznia.
Ha a szilikátokat tartalmazó vizes, savas oldatot és/vagy szuszpenziót a káros anyagból és az üvegszerű, durva szemcsés, vízzel hirtelen lehűtött salakból álló keverékkel elegyítjük, úgy a káros anyagoknak az üvegszerű salakon való különösen hatékony adszorpcióját érjük el, mimellett a salak egy részét a savas oldat oldja, és az kovasavvá alakul át, úgyhogy ez a salaknak a keletkezett mátrixba való különlegesen jó kötődését vonja maga után.
Ha a vizes, savas oldat és/vagy szuszpenzió részére üvegszerű, vízzel hirtelen lehűtött salakot alkalmazunk, úgy egy különösen gyors reakciót váltunk ki, minthogy a vízzel hirtelen lehűtött salak belső felülete különösen nagy.
Ha a savas, vizes oldathoz és/vagy szuszpenzióhoz a káros anyagok és az üvegszerű, durva szemcsézetű, vízzel hirtelen lehűtött salak keverékét adagoljuk, különösen azzal összekeverjük, úgy az üvegszerű, durva szemcsés salakban való különlegesen jó adszorpciós kötést érünk el.
Ha a keverést egy keverőben, különösen egy keverő- és szállítóberendezésben, előnyösen egy szállítócsigában hajtjuk végre, úgy egy különösen hatékony, adott esetben folyamatos keverőfolyamatot valósítunk meg.
Ha a keverő- és szállítóberendezésbe, a szállítás irányából nézve egymás után a szilikátokat tartalmazó savas, vizes oldatot és/vagy szuszpenziót, majd utána a káros anyagok és az üvegszerű, durva szemcsés salak elegyét adagoljuk be, úgy a keverő- és szállítóberendezésben először kovasavak képződnek, amelyek ezt követőleg a káros anyagokkal reagálni képesek.
A találmány szerint előállított, immobilizált káros anyagokat tartalmazó, szilikátokból és kondenzált kovasavból álló szilárd test, adott esetben abban valamely hidraulikus kötőanyaggal megkötve ágyazott káros anyagokkal, lényegében inhomogén felépítésű, és inhomogén terjedelme kondenzált kovasavakból, szilikátokból, beágyazott üvegszerű salakszemcsékből, különösen vasgyártás során olvadt állapotból vízzel hirtelen lehűtött salakszemcsékből való mátrixból áll. A kondenzált kovasavból és káros anyagokból, mint szilikátokból álló mátrix lényegében egy vízben oldhatatlan struktúrát nyer. Az üvegszerű salakból, különösen vasgyártás vízzel hirtelen lehűtött nagyolvasztósalakjából való, beágyazott szemcséket tartalmazó inhomogén terjedelem biztosítja, hogy a szemcséknek nagy felülete alakul ki, amely mind adszorpciós hatást képes kifejteni, mind egyidejűleg a káros anyagok szilikátokba való kémiai átalakulását váltja ki.
A beágyazott üvegszerű szemcsék káros anyagokkal megrakva lehetnek, és így térfogategységre vonatkoztatva több káros anyag lehet megkötve.
A következőkben a találmány rajzokkal, valamint példákon keresztül nyer részletes kifejtést.
Az 1. ábra sematikusan egy berendezést mutat be káros anyagok immobilizálására, és a 2. ábra mátrixszal előállított szilárd anyagot mutat be beágyazott szemcsékkel, sematikusan.
Az 1. ábra káros anyagok immobilizálására való berendezést mutat be sematikusan; az 1 tartályban durva szemcsézetű salak, a 2 tartályban káros anyagok vannak tárolva, amelyekből a durva szemcsézetű salakot, illetve a káros anyagokat a 3 szállítószalagra adagoljuk. A 4 tartályban finom szemcsézetű, üveges salak van elhelyezve, amely az 5 szállítószalag útján a 6 kovasavreaktorba jut, amelybe a 8 szivattyú a 7 savtartályból savat szállít. A kovasavreaktorban egy keverő van elrendezve, így a finom szemcsézetű salak a savval összekeveredik. A kovasavreaktor aljából a keveréket egy további 9 szivattyú fejti le és egy 10 szállítócsigába vezeti, ahová a szállítócsiga szállítási irányából nézve először a savas keverék, illetve a savból és salakból álló szuszpenzió kerül, majd ezután a durva salakból és káros anyagokból álló keverék. A 12 cementtartályból, a 13 mésztartályból és a 14 szállóhamu-tartályból a 18 szállítócsigába a 15,16 és
HU 222 518 Β1 szállító- és adagolóberendezés megfelelő mennyiségű cementet, oldott meszet és szálló hamut táplál, amely all keverőbe szállít; a keverőbe vezetjük a 10 szállítócsigából kilépő keveréket is. A továbbiakban a 19 vezetéken át vagy vizet vezetünk a 11 keverőbe, vagy a vezetéken át vizet szívunk onnan le. Ezután a 11 keverőbői kilépő keveréket még folyós állapotában egy lerakóba juttatjuk, ahol a károsanyag-keverék végleges megszilárdulása történik. A 10 szállítócsigában való keverés adott esetben, a 3 szállítószalaggal all keverőbe történő közvetlen szállítás folytán, elmaradhat.
A 2. ábrán bemutatott, a találmány szerinti eljárással előállított szilárd testen keresztül vett metszet egy mátrixot mutat, amely fémszilikátokból, erősen kondenzált kovasavakból és lebontott cementből, mészből és szálló hamuból tevődik össze. Ebben a mátrixban átmérőben 2 mm-től 8 mm-ig terjedő nagyságban üveges salakszemcsék vannak beágyazva. A 22 salakszemcséket körülveszi a 23 réteg, amelyben a kondenzált kovasav koncentrációja nagyobb, mint a körülötte lévő mátrixban. Likacsok és repedések keletkezése esetén behatoló folyadék reakcióba tud lépni a nem átalakult salakszemcsékkel, és ez a káros anyagok kiszabadulása ellen hat.
Vízzel hirtelen lehűtött salakok üvegszerű része 80 súly%-tól 100 súly%-ig terjed, amellyel szemben levegővel lehűtött salak üvegszerű része csak 70 súly%ig terjedő.
1. példa
Egy levegővel lehűtött, kristályos, nagyolvasztó salakjában lévő, Debye Scherrer röntgenspektrográfíai eljárással meghatározott üvegszerű rész súly%-a 40%. Egy további meghatározásra vonatkozó eljárás szerint az 50 mikronos részt kiszitáljuk, és Nikol-prizmával (polarizációval) mikroszkóp alatt megszámláljuk. A kémiai összetétel a következőnek adódott:
Súly% Súly%
SiO2 kb. 39,0 FeO kb. 0,4
A12O3 kb. 7,0 Fe ossz. kb. 0,3
CaO kb. 38,5 TiO2 kb. 1,4
MgO kb. 9,0 Na2O kb. 0,4
MnO kb. 1,3 K2O kb. 0,9
SO3 kb. 1,8
1000 g részt 2 mm legnagyobb szemcsenagysággal koncentrált sósavval vegyítettünk. Már 2 perc múlva kovasav szabadult fel. Ugyanez a nagyolvasztósalak koncentrált kénsavval vegyítve erős felmelegedést váltott ki, de kovasav felszabadítása a salak inkrusztációja folytán csak korlátozott mértékben vált lehetségessé.
2. példa
Az. 1. példa szerinti levegővel lehűtött, kristályos, nagyolvasztósalakból 1000 g részt 2 n HCl-dal vegyítettünk. Tíz perc eltelte után, jelentős mértékben, még semmilyen kovasav sem szabadult fel, így a keverékben semmiféle polikondenzáció és káros anyagoknak szilikátokba való átalakulása nem következett be. Egy analóg átalakítási kísérlet 2 n H2SO4-tal ugyancsak nem vezetett semmilyen átalakuláshoz.
3. példa
A kémiai összetétel szerint 1. példában jellemzett 1000 g vízzel hirtelen lehűtött, üvegszerű nagyolvasztósalakot, melyben az üvegszerű rész súly%-a 92% és a részben üvegszerű részé 8%, és amely 2 mm legnagyobb szemnagyságig törve van, 2000 g 2 n sósavval vegyítünk. 10 perc múlva a salak lényegében gél formára oldódott, és kovasav szabadult fel.
4. példa
Kiindulásként vett 20 kg szuszpenzió formájú keveréket (galvániszapot), melynek károsanyag-tartalmát az
1. táblázat mutatja be, és szárazanyag-tartalma (TS) 59,7 súly%, a 3. példa szerint vízzel hirtelen lehűtött, 2,00 mm legnagyobb szemnagyságra tört, 28 kg 2 n HCl-dal 4 percig összekevert salak 14 kg-jához hozzáelegyítünk, és 4 percen át keverjük. Ezután az elegyhez 6 kg 275-ös portlandcementet és 3,2 kg vizet adagolunk, és ugyancsak megkeverjük. Az 1. táblázat 4. példa alatti eredményeket tudjuk elérni.
A kiindulókeverék eluátumjaként a következőket kaptuk: 168 g károsanyag-szuszpenziót helyeztünk egy edénybe, és a káros anyag tízszeres mennyiségének megfelelően egy liter ionmentesített vízzel vegyítettük. Az edényt ezután lezártuk, és hosszával keresztirányban, percenkénti 6 fordulatszámmal, 24 órán át forgattuk. Ezután a szuszpenziót hagytuk leülepedni, és a tiszta eulátumot analizálva az 1. táblázat szerinti eredményeket nyertük.
A fent említett keverék 942 ml-ét egy 10,0 cm átmérőjű 12,0 cm hosszúságú hengerhez erősítettük. Ezután a próbát egy kilúgozótartályba helyeztük, és 9,5 liter iontalanított vízzel, környezeti hőmérsékleten 24 órán keresztül mostuk, mikor is az iontalanított víz körforgási sebessége óránként 7,5 liter mennyiséget tett ki. A tiszta eulátumoldat ezután analizálásra került, amikor is az 1. táblázatban a 4. példa alatt feltüntetett értékeket nyertük.
Analóg módon nyert próbatesten tárolás után megállapítást nyert a nyomószilárdság, valamint a K-érték (vízáteresztő képesség értéke, osztrák szabvány B 4422/1), és 28 nap után nyomószilárdságként 4,1 N/mm2 értéket, 9 hét után 5,7 N/mm2 értéket és 4 hónap után 9,3 N/mm2 * * értéket kaptunk. A K-érték 28 nap után 5,96χ 10-11 m/s, hét után 8,31 xlO-11 m/s érték és 4 hónap után 1,9 χ 1010 m/s értéket tett ki.
A szilárdság és K-értékek az 5-7. példáknak felelnek meg.
A száraz anyagot TS, a száraz fíltrátummaradékot FIR, a mg/l-ben mért kémiai sósavszükségletet CSB és az elektromos vezetőképességet Lf rövidítésekkel neveztük meg.
5. összehasonlító példa
A 4. példa szerinti próba 20 kg-ját az 1. példa szerinti, levegővel lehűtött salakkal előkevertük, majd ez4
HU 222 518 Bl után 6 kg 275-ös portlandcementet és 3,2 kg vizet adagoltunk hozzá. A megszilárdult keverék eluátumára az 1. táblázatban az 5. példa alatt feltűntetett értékeket nyertük.
6. példa
A 4. példa szerinti szuszpenzió formájú kiindulókeverék 20 kg-ját az 1. példa szerinti levegővel lehűtött salak 10 kg-jával négy percen keresztül kevertük. A keveréket ezt követőleg 4,0 kg vízzel hirtelen lehűtött, üvegszerű nagyolvasztósalakkal elegyítettük, ahol a nagyolvasztósalak szemcsenagyság-eloszlása:
Súly% I
8,0 mm l,o
6,3-8,0 mm 1,0
5,0-6,0 mm 2,0
4,0-5,0 mm 4,0
3,15-4,0 mm 7,0
2,0-3,15 mm 21,0
Maradék kisebb mint 2,0 mm
Ezt követőleg a keverékhez 6 kg 275-ös portlandcementet és 3,2 kg vizet adagoltunk, majd ugyancsak összekevertük.
Eredményként az 1. táblázat 6. példa alatt feltüntetett eluátumértékeket nyertük.
7. példa
A 6. példával analóg módon jártunk el, mimellett kg levegővel lehűtött salak helyett a 3. példa szerinti vízzel hirtelen lehűtött salak 10 kg-ját vetettük be. Ezúttal a 2. táblázat 7. példa alatt feltüntetett eredményeket nyerhettük.
Az eluátumok analízisének összehasonlítása során kitűnik, hogy az 5. példa szerinti levegővel lehűtött salak beadagolása esetén a károsanyag-tartalom legnagyobb értékei adódnak, viszont a 4. példa szerinti vízzel hirtelen lehűtött salak beadagolásával lényegesen kisebb eluátumértékekhez jutottunk. A 4. példa szerinti értékek hasonlóak, mint a 6. példa esetében, amikor is levegővel lehűtött salakot adagoltunk a mátrix részére, viszont pótlólag még 4 kg vízzel hirtelen lehűtött salak került bekeverésre. Az eluátumra nézve a legkedvezőbb értékek a 7. példa szerint adódnak, ahol mind a mátrix részére, mind pótlólagosan vízzel hirtelen lehűtött salak kerül beadagolásra.
8. példa
Kiindulásként a 2. táblázatban megadott káros anyagokat tartalmazó, 47,7 súly% szárazanyag-tartalmú (TS), szuszpenzió formájú (horganyzásból származó galvániszap) keverék 15 kg-ját kevertünk össze 7,5 kg sósavval és 13,5 kg, a 3. példa szerinti vízzel hirtelen lehűtött salakkal, amelyet előzőleg 15 kg 2 n HCl-dal 10 percen át előkevertünk, és amelynek maximális szemnagysága 0,1 mm-től 2 mm-ig terjedt. Ezután ezt a keveréket kg 275-ös portlandcementtel és 3 kg égetett mésszel elegyítjük. A 2. táblázatban a 8. példa alatt feltüntetett értékeket nyerhettük. A kiindulókeverék eluátumát a 4. példa szerint kaptuk meg. A próbatestet az eluátum meghatározására ugyancsak a 4. példa szerint nyertük.
A tárolás utáni nyomószilárdság és a K-értékek meghatározása analóg próbatesttel történt. 28 nap után a nyomószilárdságra 4,8 N/mm2 értéket, 9 heti tárolás után 5,4 N/mm2 értéket és 4 hónap után 5,9 N/mm2 értéket kaptunk. A K-értékek alakulása: 28 nap után 5,5 χ ΙΟ-11 m/s, 9 heti tárolás után 4,39x 10*11 m/s.
9. összehasonlító példa
A 4. példával analóg módon jártunk el, de vízzel hirtelen lehűtött salak helyett az 1. példa szerinti levegővel lehűtött salak került beadagolásra.
10. példa
A 8. példával analóg módon jártunk el, amikor is az 1. példa szerinti levegővel lehűtött salak 3 kg-ját 10 percen át 2 n HCl-dal kevertük. A kiindulóanyagot tartalmazó ezen keveréket 6,5 kg vízzel hirtelen lehűtött nagyolvasztósalakkal elegyítettük a 6. példa szerint, mire az eljárás a 8. példa szerintivel lett analóg.
11. példa
A 10. példával analóg módon jártunk el, ahol a mátrix részére szolgáló, előzetesen sósavval összekevert, levegővel lehűtött salakot a 3. példa szerint vízzel hirtelen lehűtött, üvegszerű salakkal helyettesítettük.
Az eluátumok analízisét összehasonlítva kitűnik, hogy a 9. példa szerint levegővel lehűtött salakot adagolva a káros anyagokra a legnagyobb értékeket kaptuk, viszont a 8. példa szerint vízzel hirtelen lehűtött salakkal való elegyítés lényegesen kisebb eluátumértékekhez vezetett. A 4. példa szerinti eredmények közel megfelelnek a 10. példa szerinti eredményekkel, ahol levegővel lehűtött salakot adagolunk a mátrix részére, viszont pótlólag még 4 kg vízzel hirtelen lehűtött salakot keverünk be. Az eluátumra nézve a legjobb eredmények all. példa szerint adódnak, ahol mind a mátrix részére, mind pótlólagos hozzáadásként vízzel hirtelen lehűtött salak bekeverése történik.
12. példa
92,8 súly% szárazanyag-tartalmú (TS) közel száraz alakú kiinduló- (rezezés és krómozás utáni galvániszap) keverék 15 kg-ját a 3. példa szerint vízzel hirtelen lehűtött, 42 liter 2 n HCl-dal előkevert, 0,5 mm-től 2 mm-ig terjedő szemnagyságú salak 10,5 kg-jával 10 percen át kevertük. Ezután ehhez a keverékhez 4,5 kg 275-ös portlandcementet és 2,1 kg vizet elegyítettünk. A 3. táblázatban a 12. példa alatti eredményeket értük el. A kiindulókeverék eluátumát a 4. példa szerint nyertük. Az eluátum meghatározásához a próbatestet a keverékből szintén a 4. példa szerint nyertük.
A tárolás utáni nyomószilárdságot és a K-értékeket analóg próbatesteken határoztuk meg. 28 nap elteltével a nyomószilárdságra 5,1 N/mm2 értéket kaptunk, 9 hét után 4,5 N/mm2 értéket és 4 hónap után 8,3 N/mm8 2 értéket. K-értékek 28 nap után 2,29χ 10-J1 m/s, 9 hét után 1,51 χ 10-'° m/s, 4 hónap után 2,21 χ 10~10 m/s.
HU 222 518 Bl
13. összehasonlító példa
A 12. példával analóg módon jártunk el, de vízzel hirtelen lehűtött salak helyett az 1. példa szerint levegővel lehűtött salakot adagoltunk be.
14. példa
A 12. példával analóg módon jártunk el, ahol 3 kg levegőn lehűtött salakot 2 n HCl-dal 10 percen át kevertük. A kiindulóanyagot tartalmazó ezen keveréket 7,5 kg vízzel hirtelen lehűtött nagyolvasztósalakkal kevertük a 6. példa szerint, mire a 12. példával analóg eljáráshoz jutottunk.
75. példa
A 12. példa szerint jártunk el, ahol a mátrix részére a sósavval előkevert, levegővel lehűtött salakot a 3. példa szerint 3 kg vízzel hirtelen lehűtött üvegszerű salakkal helyettesítettük.
Az eluátum analízisének összehasonlításából kitűnt, hogy a 13. példa szerint kizárólag levegővel lehűtött sa- 20 lak adagolásával a káros anyagok legnagyobb értékei következtek be, viszont a 12. példa szerint vízzel hirtelen lehűtött salak adagolásával lényegesen kisebb eluátumértékek adódtak. A 12. példa kapcsán nyert eredmények megfelelnek mintegy a 14. példáéival, ahol levegővel le- 25 hűtött salak van adagolva a mátrix részére, viszont pótlólag 4 kg vízzel hirtelen lehűtött salak bekeverése történik. Az eluátum legjobb eredményei a 15. példa szerint adódnak, ahol mind a mátrixhoz, mind pótlólagos hozzáadásként vízzel hirtelen lehűtött salakot adagolunk.
16. példa súly% szárazanyag-tartalmú, az 5. táblázatban megadott káros anyagokat tartalmazó, szuszpenzió formájában lévő kiindulókeverék (filterpogácsa) 20 kg-ját 35 a 3. példa szerint vízzel hirtelen lehűtött, 13,5 kg 2 n HCl-dal négy percen át előkevert salak 14 kg-jával keverünk. Ezután 2 kg vizet adunk hozzá, majd 8 kg 275ös portlandcementet és újólag 0,5 kg vizet keverünk be.
Az 5. táblázat 16. példa alatt feltüntetett eredményeket értük el. A kiindulókeverék eluátumát a 4. példa szerint nyertük. A keverék eluátumának meghatározásához a próbatestet ugyancsak a 4. példa szerint nyertük.
Az analóg próbatesten tárolás után meghatároztuk a nyomószilárdságot és a K-értékeket. 28 nap elteltével 45
14,0 N/mm2 értéket, 9 hét után 15,9 N/mm2 értéket és hónap után 15,6 N/mm2 értéket kaptunk nyomószilárdságként. A K-érték 28 nap után 5,43 χ 10-11 m/s értéknek, 9 hét után 5,52 χ 10-11 m/s értéknek és négy hó5 nap után 3,Οχ 10-·’ értéknek adódott.
7. összehasonlító példa
A 16. példával analóg módon jártunk el, ahol vízzel hirtelen lehűtött salak adagolása helyett az 1. példa sze10 rint levegővel lehűtött salakot adagoltunk.
18. példa
A 16. példával analóg módon jártunk el, mimellett 3 kg levegővel lehűtött salakot az 1. példa szerint 2 n 15 HCl-dal tíz percen át elkevertünk. A kiindulóanyagot tartalmazó ezen keveréket 11 kg vízzel hirtelen lehűtött nagyolvasztósalakkal elkevertük, mire a 16. példával analóg eljárás állt elő.
79. példa
A 18. példával analóg módon jártunk el, ahol a mátrix részére szolgáló, megelőzően sósavval elegyített levegővel lehűtött salakot a 3. példa szerint 3 kg vízzel hirtelen lehűtött, üvegszerű salakkal helyettesítettük.
Az eluátumok analízisének összehasonlítása azt mutatja, hogy a 17. példa szerint csak levegővel lehűtött salakot adagolva a káros anyagok legnagyobb értékeit nyertük, ezzel szemben a 16. példa szerint vízzel hirtelen lehűtött salak adagolásával lényegesen kisebb eluá30 tumértékeket értünk el. A 16. példa szerinti értékeknek felelnek meg a 18. példa szerinti értékek, ahol a mátrix részére levegővel lehűtött salakot adagoltunk, ellenben pótlólag 4 kg vízzel hirtelen lehűtött salakot is bekevertünk. Az eluátum legjobb értékei a 19. példa szerint adódtak, ahol mind a mátrix részére, mind pótlólagosan vízzel hirtelen lehűtött salak beadagolása történt.
Hidrofób káros anyagok, mint például organikus oldószerek, olajok, szilikonok és hasonlóak is köthetőek a salakszemcsékhez vagy a mátrixba. A mátrix részére mint szilikátok felhasználhatóak a salakon kívül más szilikátok is, például mikroszilikátok, szálló hamu, puzzolánok, zeolitok és más, savakkal feltárható mesterséges vagy természetes szilikátok. Hígított sósav helyett adagolhatóak más anorganikus savak is, mint például hígított kénsav, salétromsav, foszforsav, kénes savak, perklórsav.
7. táblázat
4. példa 5. példa 6. példa
Kiindulókeverék összes Kiindulókeverék eluátum Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum
Egység mg/kg mg/1 mg/kg mg/1 mg/1 mg/1
Al 899 0,01 11,701 0,35 0,41 0,33
Cd 0,2 <0,001 0,3 <0,001 0 0
Cr 6,047 <0,01 2,156 <0,01 0 0
Pb 129 <0,01 85 <0,01 0,07 0
HU 222 518 Bl
1. táblázat (folytatás)
4. példa 5. példa 6. példa
Kiindulókeverék összes Kiindulókeverék cluátum Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum
Egység mg/kg mg/1 mg/kg mg/1 mg/1 mg/1
Cu 9,373 0,60 4,255 0,11 0,55 0,31
Fe 7,549 0,10 6,375 0,02 0,05 0,37
Ni 11,933 1,61 5,375 <0,01 0,80 0,37
Zn 5,241 0,8 2,284 0,03 0,31 0,08
Hg 0,1 <0,001 0,06 <0,001 0 0
Sn 0,3 <0,01 0,1 <0,01 0 0
TS súly% 59,7 - - - - -
FTR - 3,620 - - - -
Lf mS/m - 302 - 86,8 142 107
pH(Ig[H+]) - 7,4 - 12,11 12,3 12,2
CSB - 2,386 - 75 220 150
no2 - 0,008 - - - -
NOj- - 0,266 - - - -
so4 J - - - <20 - -
ci- - - - <10 - -
nh4+ - 0,17 - 0,12 - -
CN- szabad - 0,032 - <0,002 0,010 0,010
KW - - <0,05 - -
1 Szén anorganikus 35,000 11,700 - - -
| Szén organikus 110,800 32,400 - - -
| Hidrogén összes 15,720 10,900 - - -
Kén összes 12,100 9,950 - - -
Nitrogén összes 1,430 <500 - - -
2. táblázat
7. példa 8. példa 9. példa
Szilárdított keverék eluátum Kiindulókeverék összes Kiindulókeverék eluátum Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék cluátum Szilárdított keverék eluátum
Egység mg/1 mg/kg mg/1 mg/kg mg/1 mg/1
Al 0,34 1,425 <0,01 36,431 0,23 0,31
Cd <0,001 6,5 <0,001 4,4 <0,001 0,07
Cr <0,001 6,052 0,15 1,639 <0,01 0,11
Pb <0,001 312 <0,01 148 <0,01 <0,01
Cu 0,02 1,937 0,10 796 0,03 0,10
Fe 0,02 8,840 0,04 6,649 <0,01 0,02
Ni <0,01 23,185 0,07 6,130 <0,01 0,05
Zn <0,01 24,386 <0,02 5,947 0,07 0,10
Hg <0,01 0,3 <0,001 0,06 <0,001 <0,001
Sn <0,01 15 <0,01 12,1 <0,01 <0,01
HU 222 518 Bl
2. táblázat (folytatás)
7. példa 8. példa 9. példa
Szilárdított keverék eluátum Kiindulókeverék összes Kiindulókeverék eluátum Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum
Egység mg/1 mg/kg mg/1 mg/kg mg/1 mg/1
TS súly% - 47,7 - - - -
FTR - - 650 - - -
Lf mS/m 69 - 88 - 139,1 170
pH(Ig[H+]) 12,0 - 8,53 - 12,41 12,21
CSB 80 - 1,661 - 20 220
W - - 257 - - -
no3 - - 2,57 - - -
soj- - - - - <20 -
Cl- - - - - 86,9 -
nh4 + - 0,89 0,33 -
CN~ szabad <0,005 - 0,012 - 0,005 0,011
KW - - - - <0,05 -
Szén anorganikus - 78,200 - 16,100 - -
Szén organikus - 13,000 - 10,700 - -
Hidrogén összes - 11,050 - 13,600 - -
Kén összes - 2,300 - 3,650 - -
Nitrogén összes - 620 - <500 - -
3. táblázat
10. példa 11. példa 12. példa
Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum Kiindulókeverék összes Kiindulókeverék eluátum Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék eluátum
Egység mg/1 mg/1 mg/kg mg/1 mg/kg mg/1
Al 0,19 0,28 361 <0,01 10,077 0,39
Cd <0,001 <0,001 0,3 0,001 0,3 <0,001
Cr <0,01 <0,01 13,538 0,76 6,962 0,04
Pb <0,01 <0,01 542 <0,01 286 <0,01
1 Cu 0,04 <0,01 1,706 0,23 904 0,02
Fe <0,01 <0,01 7,981 0,02 6,928 0,02
Ni <0,01 <0,01 2,185 0,09 1,138 <0,01
Zn 0,05 0,01 1,330 <0,02 666 <0,02
Hg <0,001 <0,001 3,0 <0,001 1,4 <0,001
Sn <0,01 <0,01 5 <0,01 4,6 <0,01
TS súly% - - 92,8 - - -
1 FTR - - - 4,520 - -
Lf mS/m 110 109 - 505 - 53,8
pH(Ig[H+]) 12,36 12,22 - 8,59 - 11,99
CSB 110 80 - 2,812 - 28
no2- - - - - - -
HU 222 518 Β1
3. táblázat (folytatás)
10. példa 11. példa 12. példa
Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum Kíindulókeverék összes Kiindulókeverék eluátum Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék eluátum
Egység mg/1 mg/1 mg/kg mg/1 mg/kg mg/1
no3- - - - 0,975 - -
SOJ- - - - 0,28 - <20
ci- - - - - <10
nh4· - - - 0,73 - 0,13
CN- szabad <0,005 <0,005 - 0,01 - 0,002
KW - - - - - <0,05
Szén anorganikus - - 57,500 - 14,500 -
Szén organikus - - 17,800 - 8,000 -
Hidrogén összes - - 13,000 - 10,500 -
Kén összes - - 7,800 - 4,600 -
Nitrogén összes - - 760 - <500 -
4. táblázat
13. példa 14. példa 15. példa
Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum Kiindulókeverék eluátum
Egység mg/1 mg/1 mg/1
1 AI 0,31 0,35 0,27
1 Cd <0,001 <0,001 <0,001
1 Cr 0,54 0,02 <0,01
Pb <0,01 <0,01 <0,01
Cu 0,31 0,01 <0,01
Fe 0,11 0,04 <0,01
I Ni 0,10 <0,01 <0,01
| Zn 0,01 <0,01 <0,01
Hg <0,001 <0,001 <0,001
I Sn <0,01 <0,01 <0,01
1 TS súly% - - -
FTR - - -
Lf mS/m 240 62 32
pH(Ig[HJ) 12,35 12,05 11,85
CSB 180 22 <10
no2- - - -
no3- - - -
SO4 2- - - -
ci- - - -
nh4 + - - -
CN- szabad <0,015 <0,005 <0,005
1 kw - - -
HU 222 518 Bl
4. táblázat (folytatás)
13. példa 14. példa 15. példa
Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum Kiindulókeverék eluátum
Egység mg/1 mg/1 mg/1
Szén anorganikus - - -
Szén organikus - - -
Hidrogén összes - - -
Kén összes - - -
Nitrogén összes - - -
5. táblázat
16. példa 17. példa 18. példa
Kiindulókeverék összes Kiindulókeverék eluátum Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum
Egység mg/kg mg/1 mg/kg mg/1 mg/1 mg/1
Al 1,321 0,02 10,960 0,28 0,31 0,35
Cd 41 0,002 20,2 <0,001 <0,001 <0,001
Cr 71 <0,01 34 <0,01 <0,01 <0,01
Pb 622 <0,01 362 <0,01 0,07 <0,01
Cu 124 0,07 65 0,02 0,10 0,01
Fe 14,864 0,10 12,359 0,03 0,09 0,01
Ni 112 0,03 48 <0,01 0,05 <0,01
Zn 1,248 <0,02 644 <0,02 <0,02 <0,02
Hg 957 <0,001 395 <0,001 <0,001 <0,001
Sn 55 <0,01 15 <0,01 <0,01 <0,01
As 6,2 - - - <0,001 <0,001
Mn 651 - - - <0,01 <0,01
| Se 43 - - - - -
Ti 0,9 - - - - -
TSsúty% 78 - - - - -
1 FTR - 3,810 - - - -
Lf mS/m - 324 - 64,6 110 82,5
pH(Ig[H+]) - 7,54 - 11,05 12,37 12,10
CSB - 469 - 25 85 35
no2- - 2,31 - - - -
NOj- - 1,034 - - - -
SO4 2- - - - 112 - -
ci- - - - <10 - -
nh4 + - 0,008 - 0,1 - -
CN~ szabad - 0,002 - <0,002 0,002 <0,005
I KW - - - <0,05 - -
Szén anorganikus 45,500 - 11,500 - - -
Szén organikus 3,500 - 6,500 - - -
HU 222 518 BI
5. táblázat (folytatás)
16. F élda 17. példa 18. példa
Kiindulókeverék összes Kiindulókeverék eluátum Szilárdított keverék összes Szilárdított keverek eluátum Szilárdított keverék eluátum Szilárdított keverék eluátum
Egység mg/kg mg/1 mg/kg mg/1 mg/1 mg/1
Hidrogén összes 5,600 - 13,300 - - -
Kén összes 113,500 - 31,700 - - -
Nitrogén összes 480 - <500 - - -
6. táblázat
19. példa
Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék összes Szilárdított keverék összes
Egység mg/1 mg/1 mg/1 mg/1 mg/1 mg/1
Al 0,25
Cd <0,001
Cr <0,01
Pb <0,01
Cu <0,01
Fe <0,01
Ni <0,01
Zn <0,02
Hg <0,001
Sn <0,01
As <0,001
Mn <0,01
Se -
Ti -
TS súly% -
1 FTR -
[ Lf mS/m 62,4
pH(Ig[H+]) 11,15
CSB <10
no2- -
NOj- -
SO42- -
ci- -
nh4+ -
CN~ szabad <0,005
KW -
Szén anorganikus -
Szén organikus -
Hidrogén összes -
Kén összes -
Nitrogén összes -

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás káros anyagok, különösen vízben oldódó anorganikus és/vagy organikus káros anyagok, mint például fémsók, organikus vagy anorganikus savak, hulladékok, oldószerek immobilizálására, ahol egy szilikátokat - különösen finomszerkezetű salakot, például vasgyártásból származó nagyolvasztósalakot tartalmazó savas, különösen sósavas vizes oldatot és/vagy szuszpenziót a káros anyagokkal, bázikus anyagokkal, adott esetben cementtel és/vagy szálló hamuval, és/vagy mésszel együtt összevegyítünk és keverünk, és ezt a keveréket, a betontechnológiában szokásos konzisztencia kialakításához, víztartalmának beállításával lerakásra alkalmas állapotúra alakítjuk át, majd hagyjuk megkeményedni, azzal jellemezve, hogy a vizes oldathoz és/vagy szuszpenzióhoz a bázikus anyagok hozzáadása előtt, különösen pótlólag üvegszerű, durva szemcsézetű szilikátokat, különösen fínomszerkezetű salakot keverünk, amely salak a vizes oldatra és/vagy szuszpenzióra vonatkoztatva 20 súly%-tól 80 súly%-ban 2 mm-től legalább 8 mm-ig terjedő, előnyösen 8 mm szemnagyságú, és amely olvadt állapotból vízzel került hirtelen lehűtésre.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy bázikus anyagként kötőanyagot, mint például cementet, szálló hamut vagy égetett meszet alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilikáttartalmú vizes savas oldatot és/vagy szuszpenziót a káros anyagok és üvegszerű, vízzel hirtelen lehűtött, durva szemcsés salak keverékével elegyítjük.
  4. 4. Az 1., 2. vagy 3. igénypont bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a savas vizes oldathoz és/vagy szuszpenzióhoz üvegszerű, vízzel hirtelen lehűtött salakot adagolunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a savas vizes oldathoz és/vagy szuszpenzióhoz káros anyagok és üvegszerű, vízzel hirtelen lehűtött, durva szemcsés salak keverékét adagoljuk, különösen azzal összekeverjük.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy keverést egy keverőben, különösen egy keverő- és szállítóberendezésben, például egy szállítócsigában végzünk.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keverő- és szállítóberendezésbe, a szállítási irányból nézve, egymás után a szilikátokat tartalmazó savas vizes oldatot és/vagy szuszpenziót, azután a káros anyagok és az üvegszerű, durva szemcsés salak keverékét adagoljuk be.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárással előállított immobilizált káros anyagokat tartalmazó szilikátokból és kondenzált kovasavakból álló szilárd test, adott esetben abban valamely hidraulikus kötőanyaggal megkötve ágyazott káros anyagokkal, azzal jellemezve, hogy a szilárd test inhomogén, és inhomogén terjedelme kondenzált kovasavakból, szilikátokból, beágyazott üvegszerű salakszemcsékből, különösen vasgyártás során olvadt állapotból vízzel hirtelen lehűtött salakszemcsékből való mátrixból áll.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti szilárd test immobilizált káros anyagokkal, azzal jellemezve, hogy a beágyazott üvegszerű salakszemcsék káros anyagokkal vannak megrakva.
HU9700492A 1996-02-23 1997-02-20 Eljárás káros anyagok immobilizálására és immobilizált káros anyagokat tartalmazó szilárd testek HU222518B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT33696A AT403017B (de) 1996-02-23 1996-02-23 Verfahren zum immobilisieren von schadstoffen und festkörper mit immobilisierten schadstoffen

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9700492D0 HU9700492D0 (en) 1997-04-28
HUP9700492A1 HUP9700492A1 (hu) 1998-08-28
HU222518B1 true HU222518B1 (hu) 2003-08-28

Family

ID=3487890

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700492A HU222518B1 (hu) 1996-02-23 1997-02-20 Eljárás káros anyagok immobilizálására és immobilizált káros anyagokat tartalmazó szilárd testek

Country Status (2)

Country Link
AT (1) AT403017B (hu)
HU (1) HU222518B1 (hu)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0157749B1 (en) * 1984-03-30 1991-01-16 Cementa Ab A fill, covering material and embedding material incorporating a hydraulic and a latent-hydraulic binder
CH678018A5 (hu) * 1988-10-18 1991-07-31 Salzburger Stadtwerke Ag
AT391429B (de) * 1989-02-02 1990-10-10 Perlmooser Zementwerke Ag Verfahren zur behandlung von abfallstoffen
AT400540B (de) * 1994-01-28 1996-01-25 Voest Alpine Stahl Verfahren zur einbindung und verfestigung von abfallstoffen

Also Published As

Publication number Publication date
HU9700492D0 (en) 1997-04-28
ATA33696A (de) 1997-03-15
HUP9700492A1 (hu) 1998-08-28
AT403017B (de) 1997-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Kiventerä et al. Alkali activation as new option for gold mine tailings inertization
El-eswed Chemical evaluation of immobilization of wastes containing Pb, Cd, Cu and Zn in alkali-activated materials: A critical review
Payá et al. Reuse of aluminosilicate industrial waste materials in the production of alkali-activated concrete binders
JP4307566B2 (ja) 有害廃棄物質のカプセル化方法
SK285261B6 (sk) Spôsob úpravy vody
JP2005255737A (ja) 廃棄物を用いた重金属吸着材の製造方法及び当該方法により得られた重金属吸着材
JP2007506535A (ja) 焼結破砕ガラスからなる粒状体
Pachana et al. Alkali-activated material synthesized from palm oil fuel ash for Cu/Zn ion removal from aqueous solutions
Tyagi et al. A review on recent trends in solidification and stabilization techniques for heavy metal immobilization
Fernández‐Pereira et al. Utilisation of zeolitised coal fly ash as immobilising agent of a metallurgical waste
Yeo et al. Strategies for heavy metals immobilization in municipal solid waste incineration bottom ash: a critical review
JP2006224025A (ja) フッ素及び/又はホウ素の不溶化方法
HU222518B1 (hu) Eljárás káros anyagok immobilizálására és immobilizált káros anyagokat tartalmazó szilárd testek
US5569153A (en) Method of immobilizing toxic waste materials and resultant products
Min et al. Arsenic Pollution Control Technologies for Arsenic-Bearing Solid Wastes
US6802805B2 (en) Method for recombining soil
CN111039584B (zh) 一种细粒尾矿表面固化剂及应用方法
Fuessle et al. Stabilization of arsenic-and barium-rich glass manufacturing waste
JP5077777B2 (ja) 溶出低減材および溶出低減処理方法
KR20000048702A (ko) 철 함유 잔류물을 합성암으로 변환 제조하는 방법
KR100375408B1 (ko) 폐기물을 재활용하기 위한 고화제
Keppert et al. REUSE OF CERAMICS FOR HEAVY METALS REMOVAL FROM WASTEWATERS: SORPTION AND STABILIZATION
Wang et al. Green and Sustainable Stabilization/Solidification
Chen et al. Biochar-augmented binders for sustainable stabilization/solidification of wastes
Anawar et al. Sustainable and economically profitable reuse of bauxite mining waste with life cycle assessment

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030603

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees