HU221676B1 - Gyógyászati készítmény, amely hatóanyagként jódot és ezüst-nitrátot tartalmazó etanolos, vagy vizes-etanolos oldatokból áll és eljárás az előállítására - Google Patents

Gyógyászati készítmény, amely hatóanyagként jódot és ezüst-nitrátot tartalmazó etanolos, vagy vizes-etanolos oldatokból áll és eljárás az előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU221676B1
HU221676B1 HU9800078A HUP9800078A HU221676B1 HU 221676 B1 HU221676 B1 HU 221676B1 HU 9800078 A HU9800078 A HU 9800078A HU P9800078 A HUP9800078 A HU P9800078A HU 221676 B1 HU221676 B1 HU 221676B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
iodine
ethanol
pharmaceutical composition
aqueous
silver
Prior art date
Application number
HU9800078A
Other languages
English (en)
Inventor
István Budai
Gézáné Kiss-Domonkos
Judit Kiss-Domonkos
Sándor Mészáros
Original Assignee
István Budai
Gézáné Kiss-Domonkos
Judit Kiss-Domonkos
Sándor Mészáros
Budai Zsuzsanna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by István Budai, Gézáné Kiss-Domonkos, Judit Kiss-Domonkos, Sándor Mészáros, Budai Zsuzsanna filed Critical István Budai
Priority to HU9800078A priority Critical patent/HU221676B1/hu
Publication of HU9800078D0 publication Critical patent/HU9800078D0/hu
Publication of HUP9800078A2 publication Critical patent/HUP9800078A2/hu
Publication of HUP9800078A3 publication Critical patent/HUP9800078A3/hu
Publication of HU221676B1 publication Critical patent/HU221676B1/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

A találmány gyógyászati készítmény főleg gyulladásos, vérzéses, sebes,gennyesedő, fekélyes, szövetelhalásos bőrfe- lületek és nyálkahártyákkezelésére. Jellegzetessége, hogy a gyógyászati készítmény 2–14 t%jódot tartalmazó etanolos vagy vizes-etanolos és 2–20 t% ezüst-nitrátot tartalmazó vizes vagy vizes-etanolos oldatokat tartalmaz. Atalálmányhoz tartozik továbbá az eljárás a gyógyászati készítményelőállítására. Az eljárás jellegzetessége, hogy a gyógyászatikészítményt összetevőiből, 2–14 t% jódot tartalmazó etanolos vagyvizes-etanolos és 2–20 t% ezüst-nitrátot tartalmazó vizes vagy vizes-etanolos oldatokból a kezelendő, előnyösen bőr- vagy nyálkahártya-felületen alakítják ki. ŕ

Description

A találmány tárgya gyógyászati készítmény, főleg gyulladásos, vérzéses, gennyesedé, fekélyes, szövetelhalásos bőrfelületek és nyálkahártyák kezelésére, amely hatóanyagként jódot és ezüst-nitrátot tartalmazó etanolos vagy vizes-etanolos oldatokból áll, és eljárás a készítmény előállítására.
Ismeretes az elemi jód baktericid és fungicid hatása. A hasonlóan viselkedő halogén elemek közül ez az egyetlen, amely a gyógyászati gyakorlatban a bőrfelülettel közvetlenül érintkeztethető.
Bőrdezinficiensként ,jód”- vagy ,jódtinktúra”-oldatként közismert az etil-alkoholos jódoldat és az etilalkoholos kálium-jodidos jódoldat mint hatásos, erős antiszeptikumok. A kálium-jodidnak az oldat stabilizálásában, a szövetizgató hatású hipojodit keletkezését gátló szerepe van. Már 2 t%-os jódoldat is hatékony. Ph. Hg. VII. (VII. Magyar Gyógyszerkönyv, FoNo VI. Medicina Könyvkiadó 1987.) szerint szabványos a 10 t%-os jódoldat, amelyet „solutio jodi spirituosa” vagy „solutio jodi alcoholic” néven mint hatékony antiszeptikumot és antimikotikumot forgalmaznak.
A fenti etanolos jódoldat különösen műtéti felületek előzetes csírátlanítására alkalmas. Néhány perc behatást követően, vagy beszáradás után is, a bőrfelületről az elemi jód káros hatásainak elkerülése érdekében alkohollal lemosható.
Az elemi jód ugyanis a feltárt szöveti felületeken koaguláltató, edző hatású, összenövések kialakulásához vezethet. A bőrfelületeken hámlást, hólyagképződést okozhat, így tartós behatását lehetőleg kerülni kell, mivel a bőrön át felszívódik, és hatása a mélyebb rétegekbe is eljut. A jóddal szembeni túlérzékenység ritka ugyan, de sokktünetekkel, lázzal, kiütéssel jár.
A jódtinktúra nem stabil, állás közben lassan bomló készítmény. A lejátszódó redox folyamatok eredményeként a jód egy része jodiddá (jód-hidrogénsawá) redukálódik, miközben az etanol ecetsavvá oxidálódik, és így az oldat fokozatosan savasabbá válik.
A jód hatásosságának növelése céljából a nascens állapotú - vagyis a keletkezés pillanatában levő -, kolloid eloszlású, védőkolloiddal készült formáját is alkalmazzák, jódos-jodidos kenőcsökként. Száj- és torokecsetelésre (stomatitis, phaiyngitis), a bőr gombás betegségeinek (trichophytiasis, pityriasis) kezelésére glicerines oldatát használják.
A bőrfertőtlenítés lehetőségeire vonatkozóan Wallhauser, R. H.: Georg Thieme Verlag, Stuttgart, 1988.
3. kiadás: A sterilitás, fertőtlenítés és tartósítás c. könyve ad általános útmutatást.
Kézfertőtlenítésre, injekciós vagy műtéti bőrfelületek fertőtlenítésére - itt nem részletezett sok szempont figyelembevételével - 70%-os etanolt, vagy vizes-etanolos jódoldatot javasol úgy, hogy utána már víz ne is érje a bőrfelületet. Az etanol gyorsan elpárolog, és szárítja a bőrt.
Jódtartalmú fertőtlenítőszerekről a Seifen-Öle-Fette und Wasche 117, 1991. 342-343 közleménye is referál. Kiváló mikrobaellenes hatásuk mellett hangsúlyozza, hogy a jódoldatok, valamint a jodofórok is kellemetlen szagúak, bőrkárosítók, bőrszínezők és bőrirritáló hatásúak.
Az előbbi hátrányok kiküszöbölésére - a DE 2 535 159 lajstromszámú német szabadalmi leírás szerint - térhálós hordozóra felvitt, vízben oldhatatlan, de duzzasztható jódkomplex alkalmazható. Ennek használata azonban feltehetően körülményes és költséges. Annyi bizonyos, hogy nem terjedt el.
Hasonlóan a jódoldathoz, az ezüst-nitrát-tartalmú oldatokat, készítményeket is régóta alkalmazzák a bőrfelület kezelésére. Az erős csíraölő hatás az ezüstionok rendkívül aktív fertőtlenítő, a baktériumok és gombák szaporodását gátló hatására vezethető vissza. Az ezüstsók eredményesen alkalmazhatók például a genococcus elölésére, a húgyutak fertőtlenítésére, és például újszülötteknél szemkankó kialakulása elleni szemcseppként is.
Az ezüst igen erősen kötődik a fehérjékhez, de a létrejövő ezüst-protein-komplexből már igen kis mértékű disszociáció is elegendő mennyiségű ezüstiont termel ahhoz, hogy baktériumok szaporodását gátolja. így például az ezüst-laktát 8 χ KH-szeres hígításban is hatásos a vérbe került gennykeltők szaporodásának gátlására.
Az ezüst-nitrát vizes oldata önmagában is sokoldalúan felhasználható a gyógyászatban. Külsődleges alkalmazás során a koncentrációtól nagymértékben függő hatást fejt ki. Az 5 t%-os oldat edző hatású, az
1- 2 t%-os oldat adszringál (az összehúzó hatás 1 t%os nátrium-klorid-oldattal kombinálva jól szabályozható), szemcseppként és torokecsetelésre is használható. A 0,5 t%-os vagy annál hígabb oldata húgycső- és hólyagöblítésre alkalmas.
A bőrfelületen levő szemölcsök irtására, szájban levő fekélyek kezelésére az ezüst-nitrát és kálium-nitrát összeömlesztése útján nyerhető, rúd formában megszilárdítható, úgynevezett lápiszpálca (pokolkő, lapis infemalis mitigatus, arg. nitr. fusum) szolgál. Az ezüstnitrát fényérzékeny vegyület, amelyből fény hatására fémezüst és fokozatosan salétromsav keletkezik, ez utóbbi a hatékony a szövetirtó, fehérjeátalakító szerepben (xantoprotein reakció). A feketén kiváló fémezüst védő hatású a baktériumos fertőzés ellen.
Az ezüst-nitrát hatása a közeli bőrfelszínre korlátozódik, mert a mélyebb szövetrészekbe történő behatolását a fehérjékhez való kötődés, és a mindenütt jelen levő kloridion miatt keletkező ezüst-klorid kicsapódása megakadályozza.
Az ezüst-nitrát kedvezően hat a hámhiányok pótlására, így például a Mikulitz-féle kenőcsként ismert cinkkenőcs (Ung. argenti nitrici) 1 t% ezüst-nitrátot tartalmaz, amely fertőtlenítő hatása mellett gyorsítja a sebgyógyulást. A szövetekben mélyebbre hatoló készítmény a protein-ezüst ugyanis a szövetnedvekben nem kötődik meg, izgató hatása enyhébb. A lassan felszabaduló ezüstionok jól fertőtlenítenek (oligodinámiás hatás). Sebkezelésre, égésekre, lábszárfekély kezelésére, Pyocyaneus-fertőzés, panaritium esetében hatásos a
2- 10 t%-os oldat vagy kenőcs. A kolloid ezüstöt tartalmazó Argentum colloidale 0,5-2 t%-os koncentrációban intravénásán is adható.
HU 221 676 Bl
Az ezüst-nitráttal történő felületi kezelések során a fény hatására kialakuló fémezüstöt el lehet távolítani 10 t%-os kálium-jodid-oldattal vagy jódtinktúrával és híg ammónium-hidroxidos lemosással.
A leírottakból nyilvánvaló, hogy mind az etanolos jódoldat, mind a vizes ezüst-nitrát-oldat közismert, régóta használatos antiszeptikus és adsztringens szerek. Ezen két edzőoldat együttes alkalmazásától hatásként csak fokozott edző és antiszeptikus hatás várható. Együttes alkalmazásuk azonban egyenesen képtelenségnek tűnik. Közismert ugyanis, hogy ezüst- és jodidionokból, szinte pillanatreakcióban, oldhatatlan ezüst-jodid-csapadék keletkezik, amitől gyógyhatás nem várható.
Találmányi gondolatunk lényege éppen az a felismerés, hogy két ismert edzőszer, az etil-alkoholos vagy vizes-etil-alkoholos jódoldat és a vizes és/vagy etil-alkoholos ezüst-nitrát-oldat együttes alkalmazásával és megfelelő koncentrációban, megfelelő körülmények között, kiváló gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, széleskörűen alkalmazható gyógyászati készítmény nyerhető.
A találmány szerinti felismeréshez a véletlen vezetett.
Lábszárorbáncos beteg kezelése során a 12 t%-os lápisz (ezüst-nitrát)-oldatos kezelés, reménytelenül eredménytelennek bizonyult. A helyi edző és fertőtlenítő kezelés némiképpen hatásosnak mutatkozott ugyan, de a víztiszta, szétfolyó oldatból nyilvánvalóan csekély volt a felszívódás. Olyan szert kellett keresnünk, amely a lápiszoldat szétfolyását megakadályozza, rögzíti és a felszívódását javítja, akárcsak átmenetileg is. így folyamodtunk, sokadik próbálkozásul, a lápiszoldat mellé a jódoldat alkalmazásához, a pillanatreakcióban képződő, fehér, kolloid, „túrós” csapadék (ezüst-jodid) kialakulásának ténye ellenére is. A kezelés során látványos eredményt értünk el, az alábbiak szerint:
Az orbánc körüli ép bőrt két-három ujjnyi széles sávban 10 t%-os jódtinktúrával, majd azonnal 12 t%-os lápiszoldattal ecseteltük (a fertőzés továbbteijedésének megakadályozására), majd hasonlóan ecseteltük a megbetegedett bőrfelületet is. Első napon háromszor, későbbiekben naponta végeztünk ecsetelést. Minden alkalommal megnyitottuk a még meglévő hólyagocskákat, tartalmukat gézzel felitattuk, majd a két oldattal együttesen átitatott gézdarabkával végeztük az ecsetelést.
A keletkezett ezüst-jodid-csapadék, amint várható volt, idővel megfeketedett (ezüstkiválás a fény hatására), de a gyógyult felületről vizes lemosással napok alatt lekopott.
Az eljárást, amely orbánc kezelésénél ilyen sikeresnek bizonyult, kiteqesztettük hasonló és nem hasonlójellegű folyamatokra, és próbáltuk a hatást értelmezni is.
Jód-jodid rendszert és ezüstiont szolgáltató rendszerek hatását vizsgáltuk, gyulladásos, vérzéses, gennyes, szövetelhalásos bőrfelületek, szövetek és nyálkahártya kezelésére. A két, önmagában ismert adsztringens oldat alkalmazásakor meglepő többlethatásokat tapasztaltunk a különösen makacs és súlyos esetekben is, például furunkulus, karbunkulus, súlyos szövetelhalások és arthritisek esetében.
A legjobb tapasztalatokat akkor szereztük, amikor az elemi jód-jodid rendszer és az ezüstiont szolgáltató rendszer egyidejűleg hatott, oly módon, hogy a kezelendő felületet közvetlenül egymás után a kezelőfolyadékokkal átitatott segédeszközzel, például tamponnal ecseteltük, vagy a kétféle kezelőfolyadékkal közvetlenül egymás után, külön tamponnal kezeltük a kóros felületet. Ilyen módon az „in statu nascendi”, „a keletkezés pillanatában” állapotban kerültek a reagens alkotói a kezelendő felületre.
Jód-jodid rendszer és az ezüstiont szolgáltató rendszer egymásra hatásának kémiai folyamatait tanulmányozva azt találtuk, hogy egyrészt lejátszódnak a jól ismert, pillanatszerű kémiai reakciók, így
- az ezüstion és a jodidionok együttes jelenlétekor leválik a csaknem oldhatatlan, sárgás színű, ezüst-jodid-csapadék,
- másrészt mivel az ezüst-jodid fényérzékeny vegyület, fény hatására részleges bomlást szenved, belőle finom eloszlású fém-ezüst és szabad jód válik ki.
A találmányunk szerinti gyógyászati kompozíció hatékonyságának értelmezése szempontjából azonban az a lényeg, hogy
- a frissen lecsapódó ezüst-jodid az adott körülmények között finom, kolloid eloszlású csapadék,
- a frissen levált kristályokban sok a rácshiba, amelyek a kristály öregedése során szűnnek csak meg, fokozatosan,
- ezen frissen levált, rácshibás kristályok oldékonysága, így felszívódó képessége is, lényegesen jobb mint az idősebb kristályoké,
- az elemi jód sötétbarna színe pillanatszerűen elhalványul, amely a jód oxidációs állapotában bekövetkezett változást jelzi (jód-jodid átalakulás),
- a frissen keletkező, igen érzékeny ezüst-jodid kolloid kristályos rendszer a lokálisan nagy koncentrációban jelen lévő jodidionokkal komplex ezüst-dijodid-anionokat és ezüst-jodátot is képezhet, amelyek lokálisan oldatba juthatnak, végül pedig, mint legfontosabb tényező,
- a kezelendő biológiai környezetben további folyamatok is lezajlanak.
Ez utóbbiak során, a jód-jodid rendszer és az ezüstiont szolgáltató rendszer in situ egymásra hatásakor a kezelendő felületen levő proteinek reakcióba lépnek a fokozatosan szabaddá váló, de kis pillanatnyi koncentrációkban mindig jelen lévő ezüstionokkal, továbbá a roncsolt szövetekben, sebes bőrfelületen, szöveti nedvekben megjelenő szerves molekulákkal. Ezekkel mint vivőanyagokkal, jóval mélyebbre jutnak, felszívódásuk, hatékonyságuk látványosan megnő, újszerű szövettani hatások is érvényre juthatnak.
Fentieken túlmenően, az együtt alkalmazott jód-jodid és ezüstiont tartalmazó rendszerben a ható tényezők egész sora játszik még további szerepet, a nitrogénoxid, a nitrogén-dioxid, a nitrogén-trioxid, az ezüst, az ezüst-albuminát. Az első három, gázaik és gőzeik segítségével a felszívódást javítják, míg az utóbbiak antibaktericid és antiflogisztikus hatásúak.
HU 221 676 Bl
Mindezek magyarázatot is adnak arra, hogy a találmány szerinti, jód- és ezüsttartalmú gyógyászati készítmény hatékonynak bizonyult szinte bármely baktérium, gomba vagy vírus okozta folyamatnál, amellett pedig vérzés- és fájdalomcsillapító hatású is. A már gennyes folyamatoknál a gennynek utat kell nyitni, de nagy feltárásra nincs szükség. Várhatóan fájdalmas beavatkozásnál a kezelés előtt szükség lehet helyi érzéstelenítésre (novokain, klór-etil).
A találmány szerinti készítménnyel történő kezelés során jód-jodid rendszerként etanolos vagy vizes-etanolos jódoldatokat, míg ezüstionforrásként vizes vagy vizes-etanolos ezüst-nitrát-oldatokat alkalmaztunk. Mindkét oldat, előre elkészítve hónapokig is eltartható, fénytől védve, például barna üvegben, üvegfiolában, ampullában, de a friss oldatok elkészítése is egyszerű. Az alkalmazott oldatok koncentrációit az esetek súlyosságától függően állapítottuk meg. Az oldatokkal csak helyi, felületi kezelést végzünk, a folyadék feleslege „lefolyik”, túladagolás nem történhet. Az alkalmazott oldatok külön-külön ismertek.
A találmány szerinti gyógyászati kompozíció tehát jód- és ezüsttartalmú. Eredményesen alkalmazható például gyulladásos, vérzéses, gennyes, szövetelhalásos, égési sebes, fagyási sérült bőrfelületek, szövetek, nyálkahártyák kezelésére, továbbá arthrytises bántalmak esetében. Az ismert jód-jodid oldat és az ismert ezüstiont szolgáltató oldat együttes alkalmazása során keletkező hatókompozíciót a kezelendő felületen, vagy felhordásra alkalmas eszközön vagy eszközben hozzuk létre úgy, hogy a készítmény mielőbb a kezelendő felületre jusson.
A találmány szerinti gyógyászati készítmény hatására a fájdalmas gyulladásos folyamatok, veszélyes gennyedések, szövetelhalások, kiteqedt borhiányok hegesedés nélkül, fájdalom- és kockázatmentesen gyógyulnak. A gyógyulóképesség a sérült sejtekből felszabaduló lizoszomális bontóenzimek proteolitikus hatásának kikapcsolásával, antihisztaminhatással és az igen erős antiszeptikus hatással függhet össze.
A felületre vagy a felületi felhordásra alkalmas eszközre, többnyire először a jódtartalmú, majd az ezüstiont tartalmazó oldatot visszük fel. Azonnali színváltozás jelzi a gyors kémiai reakciót: a jód színe elhalványul. Ha az alkalmazott két komponens valamelyike feleslegben van, akkor vagy kis jódfelesleg alakul ki, vagy a jód színe teljesen eltűnik. Ilyenkor a kezelt felületen néhány óra elteltével szürkésfekete ezüstkiválás jelenik meg. A kedvező hatás mindkét esetben megvalósul. Ennek szempontjából inkább az fontos, hogy a komponensek a keveredés után mielőbb a felületre jussanak. Tapasztalat szerint a két komponens egyesítése után a reakcióelegy hatékonysága viszonylag gyorsan csökken.
Mindezeket összegezve, a találmány szerinti gyógyászati készítmény főleg gyulladásos, vérzéses, sebes, gennyesedő, fekélyes, szövetelhalásos bőrfelületek és nyálkahártyák kezelésére, azon alapul, hogy a gyógyászati készítmény
2-14 t% jódot tartalmazó etanolos vagy vizes-etanolos és
2-20 t% ezüst-nitrátot tartalmazó vizes vagy vizesetanolos oldatokat tartalmaz.
A készítmény előállítása során úgy járunk el, hogy a gyógyászati készítményt összetevőiből,
2-14 t% jódot tartalmazó etanolos vagy vizes-etanolos és
2-201% ezüst-nitrátot tartalmazó vizes vagy vizesetanolos oldatokból, a kezelendő, előnyösen bőr- vagy nyálkahártya-felületen alakítjuk ki.
A készítmény előállítása során úgy is eljárhatunk, hogy a gyógyászati készítményt összetevőiből
2-14 t% jódot tartalmazó etanolos vagy vizes-etanolos és
2-201% ezüst-nitrátot tartalmazó vizes vagy vizesetanolos oldatokból, segédeszközön, előnyösen átitatható, mechanikai felhordásra alkalmas vattapamaton, tamponon, sebtapaszon, kötszeren, vagy segédeszközben, előnyösen egyszer használatos fecskendőben, apró üvegedényben alakítjuk ki.
A gyógyászati készítményt összetevőiből, előnyösen, közvetlenül az alkalmazáskor alakítjuk ki. (A készítmény kialakításához szükséges két oldat különkülön, előnyösen sötét üveg csomagolóanyagban, fénytől védve, hónapokig eltartható).
A találmány szerinti gyógyászati készítmény főleg gyulladásos, vérzéses, sebes, gennyesedő, fekélyes, szövetelhalásos, égési sebes és fagyásos bőrfelületek, valamint nyálkahártyák kezelésére alkalmazható eredményesen.
A találmány szerinti gyógyászati kompozíció alkalmazása során elért eredményeket a jód-ezüst-albuminát komplex hatásnak tulajdonítjuk. Tapasztalataink szerint a fenti készítménnyel történő kezelés előnyei az alábbiak:
Perceken belül fájdalmat csillapít, vérzést csillapít, ödémát megszüntet, lobgátat emel. Saijadzást indít, kapillárisokat regenerál, hámosít, borhiányokat heg nélkül pótol, mozgásfunkciókat rövid idő alatt, letapadás nélkül helyreállít. Emellett baktericid hatása olyan mértékű, hogy órák alatt megállítja a széteső, gennyes, lázas, fájdalmas, gyulladásos folyamatokat.
Mindezekkel a hagyományos kezelésekhez képest lényegesen gyorsabb gyógyulást is eredményez.
Hosszabb kezelés után a bőr kiszáradhat (az albuminátkolloid keletkezése következtében). Ilyenkor a kezelés után krémet használhatunk.
A gyógyulás utószakaszában lemosás, fürdetés hasznos és kívánatos,
A kezelés előtt ajánlatos a beteget figyelmeztetni, hogy a bőrelszíneződéstől ne ijedjen meg, az eltüntethető.
A találmány szerinti gyógyászati kompozíciók hatékonyságát az alábbiakban, az alkalmazásuk során elért kezelési tapasztalatok alapján mutatjuk be, anélkül azonban, hogy oltalmi igényünket azokra korlátoznánk.
HU 221 676 Bl
Az 1-4. alkalmazási példák szerinti kezeléseket
Dr. Kiss-Domonkos Géza kórházi főorvos végezte,
Pápán
1. példa
Perioslitis kezelése
K. J., 16 éves, jobb felső praemorális fogat huzatott. Egy hét elteltével 39,8° a láza, elesett, pulzusa 140, nyelve cserzett, jobb arcfele dagadt, a jobb felső szemhéj fel sem emelhető, bőre phlegmonosus jellegű, a szájüregben a fog helyéről genny szivárog. Jódtinktúra és 16%-os lápiszoldattal átitatott gézzel ecseteltük a fog helyét, a szomszéd fogak mentét és az áthajlási redőt, valamint az orrüreget. Három napon át napi kétszer, további négy napon át napi egyszer végeztük az ecsetelést. A folyamat megnyugodott, a beteg láztalanná vált, gyógyult.
2. példa
Pustula maligna kezelése
B. S. 23 éves beteg lépfenés állatot vágott le, legyek megcsípték a bal könyökhajlatát. Karja napról napra dagadtabb lett, szublimáttal, karbollal, jodoformmal kezelték, állapota mégis egyre rosszabbodott, kaiját amputálni akarták. A beteg kollabált állapotú, 39,5° hőmérsékletű, pulzusa 140.
Bő tej és tea itatása mellett sebét 2 óránként ecseteltük. 16 óra elteltével a beteg magához tért, karját könnyűnek érezte, megszűnt a feszülő és égő érzete a megbetegedett területen. Napokig 6-8 óránként történt az ecsetelés, majd 3 napig naponta kétszer. A láz és a mellkas deszkakemény érzete megszűnt, negyedik napra a felkar is felpuhult. Továbbiakban napi egyszeri ecseteléssel a dagadás teljesen visszafejlődött. Az elhalt, pokolvaros részt sebészileg távolították el. Ezután még két hétig ecsetelés a jódtinktúrás és 16%-os lápiszoldattal, ezalatt a seb teljesen behegedt, a kar teljes ftinkcióképessége megmaradt mind az izmokat, mind az ízületeket illetően.
3. példa
Mastoiditis kezelése
39,6 C° lázas mastoiditises betegeket (erős fülszaggatás, fejfájás, nagyfokú elesettség) kezeltünk. A csecsnyúlványtáj megdagadt, és rendkívül fájdalmas volt. A kezelés során nemcsak a mastoideus tájának, hanem a dobhártyának és a torokképleteknek ecsetelését is elvégeztük. A gyulladás teljesen visszafejlődött, a daganat nyom nélkül eltűnt, még a középfülgyulladás is visszafejlődött. E két oldat együttesen otitis ellen is azonnali hatást fejt ki, elmúlik a gyulladás, megszűnik a fájdalom. Naponta kétszeri, esetleg háromszori ecseteléssel a gennyesedés 2-3 nap alatt megszűnik.
4. példa
Angina phegmonosa kezelése
A kezelés első napján háromszori ecseteléssel 1 cm hosszú „mély” incindálással a gennyes tájékot kezeljük. A genny kiürülése után a jódtinktúrával és 16 t%os lápiszoldattal átitatott gézzel a sebüreget kitöröltük, ezzel antiszeptikus és antiphlogistikus kezelést is végeztünk, ezen túlmenően a vérzés is megszűnt. Második napon még három ecsetelést követően az egész folyamat lezajlott. Torokecsetelést, száj- és orrüregi ecsetelést nemcsak a betegeknél, hanem a környezetükben levőknél is alkalmaztunk már a legcsekélyebb prodromális tünetek jelentkezése esetén is, prophilactikumként.
Összefoglalva az 1-4. példák tanulságait, elmondható hogy a jódtinktúra és a 161% lápiszoldat együttes alkalmazása meglepően hatékony gyógyhatású és meglepő prophylacticum is egyszersmind. Gyulladásos esetekben, minél súlyosabb a gyulladás, annál eklatánsabb a hatás. A kezelés nagyon értékes tanulsága, hogy differenciáldiagnózisra alkalmas, ha az ecsetelések hatására nem szűnik a fájdalom, akkor ott genny, elhalt csont, csontszilánk, vagy elhalt szövet van. Az együttesen alkalmazott két ecsetelő spontán bevonatot képez, amely a fájdalomcsillapításon, sebgyógyításon túlmenően egyúttal véralvadásgátló is.
Az 5—10. példákban egyszerűbb klinikai tünetek esetén elért eredményeket mutatunk be.
5. példa
Gennyes mandulagyulladás esetén 4-5 nap alatt, a napi kétszeri ecsetelés alkalmazásával a beteg antibiotikummal való kezelés nélkül gyógyul. (6-8 t% jód- és 10-121% ezüst-nitrát-tartalmú oldatok alkalmazása ajánlatos).
6. példa
Arcüreggyulladás gyógyítható orron át történő ecseteléssel. A genny kiürül az arcüreg „felszúrása” nélkül. (21% jód- és 21% ezüst-nitrát-tartalmú oldatok alkalmazása ajánlatos).
7. példa
Aranyér néhány napos kezeléssel gyógyítható, (előnyösen 81% jód- és 121% ezüst-nitrát-tartalmú oldatok alkalmazása ajánlott).
8. példa
Körömágygyulladás, a készítménnyel történő pár ecsetelés hatására, napok alatt gyógyul. Panaritium esetén a genny egy helyre koncentrálódik, ott kell leüríteni, (előnyösen 121% jód- és 201% ezüst-nitrát-tartalmú oldatok).
9. példa
Égési és fagyási, sebes vagy duzzadt bőrfelületek, zúzódás utáni véraláfutások pár napi kezelés hatására gyógyulnak, (előnyösen 8 t% jód- és 12 t% ezüst-nitrát-tartalmú oldatok).
10. példa
Szőrtüszőgyulladás, fogínygyulladás eseteiben az ecseteléssel a fájdalom csillapítható, majd néhány nap alatt a beteg tünetmentes lesz. Az esetek súlyosságától függően 2 t% jód- és 3 t% ezüst-nitrát-tartalmú oldatoktól a 8 t% jód- és 14 t% ezüst-nitrát-koncentrációjú oldatokig ajánlatos az ecsetelőszer kiválasztása.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Gyógyászati készítmény főleg gyulladásos, vérzéses, sebes, gennyesedé, fekélyes, szövetelhalásos bőrfelületek és nyálkahártyák kezelésére, azzal jellemezve, 5 hogy a gyógyászati készítmény
  2. 2-14 t% jódot tartalmazó etanolos vagy vizes-etanolos és
    2-201% ezüst-nitrátot tartalmazó vizes vagy vizesetanolos oldatokat tartalmaz.
    2. Eljárás az 1. igénypont szerinti gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy a gyógyászati készítményt összetevőiből,
    2-14 t% jódot tartalmazó etanolos vagy vizes-eta- 15 nolos és
    2-201% ezüst-nitrátot tartalmazó vizes vagy vizesetanolos oldatokból a kezelendő, előnyösen bőr- vagy nyálkahártya-felületen alakítjuk ki.
  3. 3. Eljárás az 1. igénypont szerinti gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy a gyógyászati készítményt összetevőiből
    2-14 t% jódot tartalmazó etanolos vagy vizes-etanolos és
    2-201% ezüst-nitrátot tartalmazó vizes vagy vizesetanolos 10 oldatokból, segédeszközön, előnyösen átitatható, mechanikai felhordásra alkalmas vattapamaton, tamponon, sebtapaszon, kötszeren, vagy segédeszközben, előnyösen egyszer használatos fecskendőben, apró üvegedényben alakítjuk ki.
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy a gyógyászati készítményt összetevőiből közvetlenül az alkalmazáskor alakítjuk ki.
HU9800078A 1998-02-20 1998-02-20 Gyógyászati készítmény, amely hatóanyagként jódot és ezüst-nitrátot tartalmazó etanolos, vagy vizes-etanolos oldatokból áll és eljárás az előállítására HU221676B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9800078A HU221676B1 (hu) 1998-02-20 1998-02-20 Gyógyászati készítmény, amely hatóanyagként jódot és ezüst-nitrátot tartalmazó etanolos, vagy vizes-etanolos oldatokból áll és eljárás az előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9800078A HU221676B1 (hu) 1998-02-20 1998-02-20 Gyógyászati készítmény, amely hatóanyagként jódot és ezüst-nitrátot tartalmazó etanolos, vagy vizes-etanolos oldatokból áll és eljárás az előállítására

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9800078D0 HU9800078D0 (en) 1998-04-28
HUP9800078A2 HUP9800078A2 (hu) 1999-09-28
HUP9800078A3 HUP9800078A3 (en) 2000-07-28
HU221676B1 true HU221676B1 (hu) 2002-12-28

Family

ID=89996004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9800078A HU221676B1 (hu) 1998-02-20 1998-02-20 Gyógyászati készítmény, amely hatóanyagként jódot és ezüst-nitrátot tartalmazó etanolos, vagy vizes-etanolos oldatokból áll és eljárás az előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU221676B1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6989156B2 (en) * 2001-04-23 2006-01-24 Nucryst Pharmaceuticals Corp. Therapeutic treatments using the direct application of antimicrobial metal compositions
WO2009085651A1 (en) 2007-12-20 2009-07-09 Nucryst Pharmaceuticals Corp. Metal carbonate particles for use in medicine and methods of making thereof

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9800078A3 (en) 2000-07-28
HUP9800078A2 (hu) 1999-09-28
HU9800078D0 (en) 1998-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6495183B2 (ja) 表面の創傷を処置するための組成物および方法
Forrest Development of wound therapy from the Dark Ages to the present
CN108853312B (zh) 聚桂醇外用凝胶及其制备方法
CN105012993B (zh) 一种阳离子医用生物胶抗菌敷料及其制备方法
JP6899872B2 (ja) 次亜塩素酸ナトリウムを含む抗炎症溶液
CN108187132A (zh) 一种聚维酮碘水凝胶抗菌敷料及其制备方法
US20100284951A1 (en) Novel compositions for the treatment of wounds and skin care
CN104619330B (zh) 用于治疗伤口和疮的包含次氯酸盐和氨基酸的制剂
RU2184538C2 (ru) Применение дихлорбензилового спирта для получения лекарственного средства для местного лечения воспаления и лекарственное средство, содержащее дихлорбензиловый спирт
CN113645955A (zh) 稳定的次氯酸溶液及其医疗和美容用途
US3764669A (en) Method of making microbiocidal complexes
HU221676B1 (hu) Gyógyászati készítmény, amely hatóanyagként jódot és ezüst-nitrátot tartalmazó etanolos, vagy vizes-etanolos oldatokból áll és eljárás az előállítására
ES2312421T3 (es) Composicion farmaceutica en gel.
RU2177314C2 (ru) Состав с антисептическими, репаративными и болеутоляющими свойствами
RU2293557C2 (ru) Средство для местного использования при лечении заболевания кожи и слизистых
RU2762506C1 (ru) Средство для аппликации полости рта и носа и способ его применения в составе комплексной терапии инфекционно-воспалительных заболеваний носовой и ротовой полости
Aparicio-Alonso Infection prevention and tissue repair in skin lesions using treatments based on a chlorine dioxide solution: case studies
JPH07502518A (ja) 傷の消毒剤
CN106668062A (zh) 药物组合物、其在制备用于伤口愈合的药物中的应用、医药制剂及医药绷带
WO2015159206A1 (en) Copper alloy microparticles for use in the treatment of an external skin lesion
EA044553B1 (ru) Средство для аппликации полости рта и носа и способ его применения в составе комплексной терапии инфекционно-воспалительных заболеваний носовой и ротовой полости
GB2519774A (en) Anti-inflammatory solution
WO2017146602A1 (en) Chlorine or bromine salts of cetylpyridinium for use in the treatment of cutaneous and acute porphyrias and psoriasis
GB2527264A (en) Anti-inflammatory solution
RO118929B1 (ro) Preparat pentru tratarea arsurilor