HU221493B - Disconnecting member for over voltage protection built in a switch cupbord, further arrangement for setting elements of the over voltage protection in the switch cupboard - Google Patents

Disconnecting member for over voltage protection built in a switch cupbord, further arrangement for setting elements of the over voltage protection in the switch cupboard Download PDF

Info

Publication number
HU221493B
HU221493B HU9700819A HUP9700819A HU221493B HU 221493 B HU221493 B HU 221493B HU 9700819 A HU9700819 A HU 9700819A HU P9700819 A HUP9700819 A HU P9700819A HU 221493 B HU221493 B HU 221493B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
members
conductor
disconnecting
separating
elements
Prior art date
Application number
HU9700819A
Other languages
English (en)
Inventor
Karl Suchentrunk
Original Assignee
Felten & Guilleaume Ag Oester
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Felten & Guilleaume Ag Oester filed Critical Felten & Guilleaume Ag Oester
Publication of HU9700819D0 publication Critical patent/HU9700819D0/hu
Publication of HUP9700819A2 publication Critical patent/HUP9700819A2/hu
Publication of HUP9700819A3 publication Critical patent/HUP9700819A3/hu
Publication of HU221493B publication Critical patent/HU221493B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02HEMERGENCY PROTECTIVE CIRCUIT ARRANGEMENTS
    • H02H9/00Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection
    • H02H9/04Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection responsive to excess voltage
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02HEMERGENCY PROTECTIVE CIRCUIT ARRANGEMENTS
    • H02H9/00Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection
    • H02H9/04Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection responsive to excess voltage
    • H02H9/044Physical layout, materials not provided for elsewhere

Landscapes

  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
  • Thermistors And Varistors (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Fuses (AREA)

Abstract

A találmány tárgya leválasztótag kapcsolószekrénybe beépíthetőtúlfeszültség-védőkapcsolásokhoz, amelyek első és másodiklevezetőelemeket (1, 2), valamint az első és a második levezetőelemek(1, 2) között elrendezett első leválasztóelemeket (E1) tartalmaznak. Aleválasztótag (3) házzal van ellátva, amelyben legalább az összes elsőleválasztóelem (E1) van elrendezve. A leválasztótag (3) háza felsőkapocssorban elhelyezkedő csatlakozókapcsokat (6, 9) és alsókapocssorban elhelyezkedő csatlakozókapcsokat (7, 8) tartalmaz.Mindegyik kapocssor egy-egy bal oldali és jobb oldali szélsőcsatlakozókapcsot (6, 7, 8, 9) tartalmaz. A szélső csatlakozókapcsok(6, 7, 8, 9) egy, a ház belsejében vezetett villamos összekötővezetéken (5) keresztül össze vannak kötve. A találmány tárgya továbbáelrendezés túlfeszültség-védőkapcsolás elemeinek kapcsolószekrénybenvaló elhelyezésére, ahol mindenkor minden egyes fázisvezető (L1, L2,L3) és a nullavezető (N), illetve minden egyes fázisvezető (L1, L2,L3) és a védővezető (PE) között, valamint előnyösen a nullavezető (N)és a védővezető (PE) között is két, egymástól szétválasztotttúlfeszültség-levezető elem (1, 2) van kapcsolva és leválasztótag (3)van elrendezve. Az összes első és második levezetőelem (1, 2)közvetlenül egymás mellett csoportokká összefogva van elrendezve. Aleválasztótag (3) az első és a második levezetőelemek (1, 2)csoportjai között van elrendezve. ŕ

Description

A találmány tárgya leválasztótag kapcsolószekrénybe beépíthető túlfeszültség-védőkapcsolásokhoz, amelyek első és második levezetőelemeket, valamint az első és a második levezetőelemek között elrendezett első leválasztóelemeket tartalmaznak, ahol a leválasztótag házzal van ellátva, amelyben legalább az összes első leválasztóelem és adott esetben legalább egy második leválasztóelem van elrendezve. A találmány tárgya továbbá elrendezés túlfeszültség-védőkapcsolás elemeinek kapcsolószekrényben való elhelyezésére, ahol mindenkor minden egyes fázisvezető és a nullavezető, illetve minden egyes fázisvezető és a védővezető között, valamint előnyösen a nullavezető és a védővezető között is két, egymástól szétválasztott túlfeszültség-levezető elem van kapcsolva és ahol a találmány szerinti leválasztótag van elrendezve.
A hálózati csatlakozások biztosítására gyakran mint például a DE-A1-42 36 584 szerinti megoldás esetén - fázisonként két, egymással párhuzamosan kapcsolt, egymástól szétválasztott levezetőelemet alkalmaznak. A fogyasztói háromfázisú hálózat három fázisvezetővel van ellátva, amelyeket mind, valamint a nullavezetőt is, a védővezetőt a túlfeszültségek ellen kell védeni. Ez viszonylag nagy mennyiségű szerkezeti elemet igényel, éspedig négy külön védőkapcsolást. Ezenkívül általában a túlfeszültségvédő elrendezések elsőként vannak a berendezések bevezető vezetékében elrendezve, úgyhogy azok bekötésére nagy keresztmetszetű vezetőket kell alkalmazni, amelyek ennek megfelelően nehezen kezelhetők (manipulálhatók).
Ezen két adottság, azaz a nagyszámú szerkezeti elem (alkatrész) és a nehezen kezelhető vezetők együttesen időigényes és áttekinthetetlen vezetékelrendezések kialakításához vezetnek.
A DE-U1-92 03 347 olyan túlfeszültségvédő készüléket ismertet, amely kapcsolószekrénysínre szerelhető alsó részt és ebbe dugaszolható felső részt tartalmaz. Az alsó részben a védendő vezető ereinek számára bemeneti csatlakozások és a védett vezető ereinek számára kimeneti csatlakozások vannak elrendezve. Mind a bemeneti, mind a kimeneti csatlakozások az alsó rész középső szakaszában elrendezett csatlakozóhüvelyekkel villamosán össze vannak kötve, ahol az ehhez szükséges vezetékek szintén az alsó részben vannak elrendezve.
A felső rész dugaszolóérintkezőkkel van ellátva, amelyek az alsó rész csatlakozóhüvelyeibe kapcsolódnak. A csatlakozóhüvelyek túlfeszültség-védőkapcsolással vannak összekapcsolva, amelynek az összes szerkezeti eleme a felső részben helyezkedik el. A túlfeszültség-védőkapcsolás úgy van kiképezve, hogy a védendő vezető minden egyes ere és a föld közé durva védőelem és finom védőelem van kapcsolva. A védőelemek első csatolótagokkal egymástól el vannak választva.
A találmány révén megoldandó feladat, hogy olyan leválasztótag kialakítást hozzunk létre, amelynek segítségével túlfeszültség-védőkapcsolások kapcsolószekrényben különösen jól áttekinthetően rendezhetők el és egyszerű módon köthetők be.
A feladat megoldására olyan leválasztótagot hoztunk létre, amelynél a találmány szerint a leválasztótag háza
- egy felső kapocssorban elhelyezkedő csatlakozókapcsokat és
- egy alsó kapocssorban elhelyezkedő csatlakozókapcsokat tartalmaz, ahol
- mindegyik kapocssor egy-egy bal oldali szélső csatlakozókapcsot és jobb oldali szélső csatlakozókapcsot tartalmaz, és
- a szélső csatlakozókapcsok egy, a ház belsejében vezetett villamos összekötő vezetéken keresztül össze vannak kötve.
Az így kialakított leválasztótag lehetővé teszi, hogy a szükséges szerkezeti elemek számát lényegesen csökkentsük és az említett csatlakozókapcsok villamos összeköttetése néhány nehezen elrendezhető vezetéket feleslegessé tesz.
A találmány szerinti leválasztótagnak egy előnyös kiviteli alakja legalább egy második leválasztóelemmel van ellátva, amely az első leválasztóelemekkel együtt közös házban van elrendezve. Ezáltal az összes leválasztóelem egyetlenegy házban van elrendezve, ami a kapcsolás-felépítés további leegyszerűsítését biztosítja. A találmánynak egy további változata szerint az első leválasztóelemek mind az első, mind a második kivezetői a közös háznak a felső kapocssorában lévő csatlakozókapcsaira vannak vezetve. Ezáltal a leválasztóelemek további összekapcsolására szükséges összes további vezeték kizárólag a leválasztótag fölött elhelyezkedőén lehet elrendezve, ami áttekinthető és egyszerű módon megvalósítható huzalozást (bekötést) tesz lehetővé. A találmány szerinti leválasztótag egy további kiviteli alakja esetén az első leválasztóelemek első kivezetői egy elülső házfalban elrendezett dugaszolóérintkezőkre, míg az első leválasztóelemek második kivezetői a felső kapocssorban lévő csatlakozókapcsokra vannak vezetve. Ezáltal a leválasztóelemek első kivezetőinek bekötése (huzalozása) az elülső házfal mentén elhelyezkedő dugaszoló összekötő elemek segítségével valósítható meg, ami a huzalozás által igényelt ráfordítás további csökkentéséhez vezet.
Ezenkívül létrehozható olyan kiviteli alak is, amelynél az első leválasztóelemek első kivezetői járulékosan az alsó kapocssorban lévő csatlakozókapcsokra is vannak vezetve. Ezen kiviteli alak több leválasztótag kevés ráfordítással történő párhuzamos kapcsolását teszi lehetővé, aminek köszönhetően egyszerű módon a túlfeszültség-védőkapcsolás névleges árama növelhető.
A találmánynak egy különösen előnyös kiviteli alakja esetén a leválasztóelemek tekercsek, mivel az ilyen szerkezeti elemek egyszerű módon ezen alkalmazáshoz szükséges teljesítmény tartomány hoz állíthatók elő. A találmány szerinti leválasztótagnak egy továbbfejlesztett kiviteli alakja szerint a legalább egy második leválasztóelem önmagában zárt tekercs, előnyösen induktív gyűrű, mint például ferrit gyűrű, amely tekercsen keresztül az összes, üzemi áramot vezető van átvezetve. Ezáltal a szerkezeti elemek vonatkozásában a ráfordítás csökkenthető és a leválasztótag előállítási költségei, valamint működési megbízhatósága növelhető.
HU 221 493 Bl
A találmánynak egy további célja, hogy túlfeszültség-védőkapcsolás szerkezeti elemeinek kapcsolószekrényben való elhelyezésére olyan elrendezést hozzunk létre, amelynél mindenkor minden egyes fázisvezető és a nullavezető, illetve minden egyes fázisvezető és a védővezető között, valamint előnyösen a nullavezető és a védővezető között is két, egymástól szétválasztott túlfeszültség-levezető elem van kapcsolva, továbbá egy, a fentiekben leírt, találmány szerinti leválasztótag van elrendezve. Célunk, hogy ezen elrendezés bekötését a lehető legkisebb ráfordítással és áttekinthető módon valósíthassuk meg.
A találmány szerint ezt azzal éljük el, hogy az összes első levezetőelem és az összes második levezetőelem mindenkor közvetlenül egymás mellett fekvőén csoportokká összefogva van elrendezve, ahol a leválasztótag az első és a második levezetőelemek csoportjai között van elrendezve. Ezáltal elértük, hogy az összes, mind a bevezetéshez, mind az elvezetéshez tartozó vezető felülről a védőkapcsolásra csatlakoztatható, ami lényegesen javítja a huzalozás áttekinthetőségét. Az egyes kapcsolási komponensek találmány szerinti elrendezési módja lehetővé teszi, hogy a kapcsolás összetevői, komponensei szabványos sínrendszereken keresztül egymással összeköthetők legyenek, ami egyszerű és gyorsan elvégezhető szerelést tesz lehetővé.
A találmány szerinti elrendezésnek egy előnyös kiviteli alakja úgy van kiképezve, hogy az első leválasztóelemek első kivezetői a levezetőelemek és a leválasztótag elülső házfalai mentén elhelyezkedő dugaszoló összekötő elem segítségével összeköthetően vannak elrendezve.
A dugaszoló összekötő elemek segítségével lényegesen gyorsabban lehet kötéseket létrehozni, mint a csavaros kötések esetén, úgyhogy a találmány ezen kiviteli alakja a szerelést szintén leegyszerűsíti. A találmánynak egy továbbfejlesztett kiviteli alakja esetén a legalább egy második leválasztóelem a dugaszoló összekötő elem belsejében van elrendezve. Ezáltal a leválasztótag házában hely szabadul fel és így az első leválasztóelemek geometriailag nagyobbra méretezve és ezáltal nagyobb teljesítményre képesen lehetnek kialakítva.
A találmánynak egy további előnyös kiviteli alakja szerint az összes első levezetőelem a leválasztótaggal együtt egydarabosan van kiképezve, ami néhány, egyébként kívülről létrehozandó kötés elhagyásának köszönhetően jelentős előnyt biztosít.
Egy további kiviteli alak szerint az összes első levezetőelem, a leválasztótag és a dugaszoló összekötő elem egydarabosan lehet kiképezve. Ez lehetővé teszi, hogy a dugaszolókötéseket fixen elhelyezett vezetékekkel helyettesítsük, ami az egyes kapcsolási komponensek közötti átmeneti ellenállások csökkentéséhez vezet.
Előnyös lehet az olyan kiviteli alak is, amelynél az első levezetőelemek szikraközök, mint például levegő, gáz vagy vákuum szikraközök, vagy hasonlók, mivel az ilyen elemek képesek arra, hogy viszonylag nagy energiát károsodás nélkül vezessenek le.
Előnyös az olyan kiviteli alak is, amelynél a második levezetőelemek varisztorok, szupresszordiódák vagy hasonlók. Az ilyen szerkezeti elemek a túlfeszültséget viszonylag kis értékre csökkentik, ami az összes utánkapcsolt fogyasztó számára kielégítő védelmet biztosít.
A találmányt az alábbiakban előnyös kiviteli példák kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással részletesebben is ismertetjük, ahol a rajzon az
1. ábrán egy túlfeszültség-védőkapcsolás elvi kapcsolási elrendezése, a
2a., 2b. ábrákon az 1. ábra szerinti elvnek háromfázisú rendszerben történő megvalósítására szolgáló két kiviteli alak, a
3. ábrán egy, kapcsolószekrénybe beépített és a
2a. ábra szerint kialakított túlfeszültségvédőkapcsolás felülnézetben, a
4. ábrán a 2b. ábra szerinti túlfeszültség-védőkapcsolás találmány szerinti felépítése kapcsolószekrényben felülnézetben, az
5. ábrán a 4. ábra szerinti felépítés leegyszerűsítése, a
6a., 6b. ábrákon a találmány szerinti leválasztótag oldalnézetben, a
7. ábrán két, egymással párhuzamosan kapcsolt leválasztótag, és a
8a., 8b-12a., 12b. ábrákon különböző hálózati rendszerekhez való túlfeszültségvédő berendezések kapcsolási rajzai, valamint azok megvalósítása látható a találmány szerinti leválasztótag felhasználásával.
A villamos vezetékek nem megengedett mértékű nagy túlfeszültségek elleni védelmére különböző elemek ismertek. Ilyen túlfeszültségek például közvetlen vagy közvetett villámcsapás esetén léphetnek fel. Az ilyen védőelemek például a szikraközök (kisülési szakaszok), varisztorok vagy szupresszordiódák. Ezen elemek villamos tulajdonságai különbözőek, amelyeket kiválasztásuk során figyelembe kell venni. így például szikraközök különösen energiadús túlfeszültségek levezetésére alkalmasak, viszont viszonylag nagy maradékfeszültséggel jellemezhetők, ahol a maradékfeszültség alatt azon feszültséget értjük, amelyre a túlfeszültséget csökkentik. Ezzel szemben a varisztorok és szupresszordiódák viszonylag kis maradékfeszültséggel és kis mértékű áramelvezető képességgel jellemezhetők.
Annak érdekében, hogy ezen két típusú túlfeszültség-levezető elemek pozitív tulajdonságait egyidejűleg hasznosíthassuk, ezeket egymással párhuzamosan, tehát egymás mögött lépcsőzetesen rendezzük el, egy ennek megfelelő elvi kapcsolási rajz az 1. ábrán látható.
Az 1. ábrán fázis L vezető és N nullavezető közé 1, 2 levezetőelemek vannak iktatva. Azon 1 levezetőelem, amely nagyobb levezetési teljesítménnyel rendelkezik, a bevezetéshez (tápvezeték) közelebb helyezkedik el, hogy ott az úgynevezett „durva védelmet” biztosítsa. Az 1 levezetőelem a túlfeszültségenergiának a nagyobbik részét vezeti le, a túlfeszültséget nagymértékben csökkenti, viszont a legtöbb esetben nem elegendő mértékben. A „durva védelem” után még fennmaradó feszültséget egy további 2 levezetőelem, egy úgynevezett „finom védelmet” biztosító szerkezeti elem, tovább
HU 221 493 Bl csökkenti. Miután a túlfeszültség-energiának a nagyobbik részét a „durva védelmet” biztosító 1 levezetőelem már elvezette, a „finom védelmet” biztosító 2 levezetőelem által végrehajtott feszültségcsökkentés már csak viszonylag kis energiaelvezetéssel valósul meg. Ezért célszerű, ha a „finom védelmet” biztosító 2 levezetőelem kisebb maradékfeszültséggel jellemezhető, mint a „durva védelmet” biztosító 1 levezetőelem, különösen nagy elvezetési teljesítményre már nincs szükség.
Ezért normál esetben a túlfeszültség 1, 2 levezetőelemek lépcsőzetes elrendezése mindenkor olyan módon van megvalósítva, hogy az 1,2 levezetőelemek maradékfeszültségük értékének megfelelő sorrendben egymás mögé vannak kapcsolva. Az ily módon történő lépcsőzetes kapcsolás esetén viszont figyelembe kell venni, hogy az alkalmazott 1,2 levezetőelemek megszólalási feszültségei is különbözőek. A kisebb maradékfeszültséggel jellemezhető 2 levezetőelem rendszerint kisebb megszólalási feszültséggel is jellemezhető, úgyhogy túlfeszültség előfordulása esetén mindenkor először a „gyenge” szerkezeti elem (finom védelem) lép működésbe és ezáltal a túlfeszültséget a durva védelmet biztosító 1 levezetőelem működésbe lépési feszültsége alá csökkenti.
Ezen probléma kiküszöbölése érdekében az 1,2 levezetőelemeket egymástól szétválasztják, amit El, E2 leválasztóelemeknek a „gyengébb” 2 levezetőelemmel való soros kapcsolásával biztosítanak. Az El, E2 leválasztóelemek, például tekercsek, kondenzátorok vagy ellenállások, amelyek a „gyengébb” elemek ágában járulékos feszültségesést okoznak, amivel a finom védelemre szolgáló ág működésbe lépési feszültsége növekszik.
Amennyiben egy háromfázisú csatlakozást ilyen jellegű túlfeszültség-védőkapcsolással kell védeni, úgy például egy, a 2a. ábra szerinti elrendezést alkalmazhatunk. Ebben az esetben minden egyes fázis Ll, L2, L3 vezető és N nullavezető között ugyanúgy, mint az N nullavezető és PE védővezető között egy-egy külön védőkapcsolás építendő be. Az 1. ábrán látható második E2 leválasztóelemek a fázis Ll, L2, L3 vezetők és az N nullavezető között ebben az esetben nem külön soros elemekként vannak kiképezve. Az általuk előidézett feszültségesést az első El leválasztóelemek állítják elő, melyek megfelelően nagyobbra - nagyobb induktivitású tekercsek esetén - vannak méretezve. Az előbbiekben leírt elrendezés bonyolult anyag- és időigényes módon bekötendő (huzalozandó) elrendezést tesz szükségessé a kapcsolószekrényben (lásd 3. ábra).
Ebben az esetben lényeges hátrány, hogy a bevezetéshez (árambevezetés) tartozó fázis Ll, L2, L3 vezetők, valamint a PE védővezető felülről, az N nullavezető viszont ezen védőkapcsolásra alulról csatlakoztatandó. Ugyanez a probléma a fogyasztók felé továbbvezető vezetékek esetén is jelentkezik; a fázis Ll’, L2’, L3’ vezetők, valamint PE védővezetők a felső kapocssorok által csatlakoztathatók, míg az N nullavezetőt az alsó kapocssorral kell leágaztatni és továbbvezetni.
Az installációs technikában viszont kívánatos, hogy egy készülékelrendezés be- és elvezetéséhez tartozó összes vezető annak felső kapocssorára legyen csatlakoztatva és csupán az elrendezésen belül szükséges villamos összeköttetések legyenek felső és alsó kapocssorra felosztva.
A 2b. ábrán látható kapcsolási elrendezés esetén a 2a. ábra szerinti elrendezésnél az N nullavezetőben elrendezett E2 leválasztóelem el van hagyva. Ezen elem villamos hatását áramkompenzáló 4 tekercs veszi át. Ezen 4 tekercs önmagában zárt és legegyszerűbb esetben induktív gyűrűként, mint például ferrit gyűrűként van kiképezve. Az összes, üzemi áramot vezető vezető tehát egy háromfázisú hálózat esetén a fázis Ll, L2, L3 vezetők és az N nullavezető ezen 4 tekercsen keresztül van vezetve.
Az ilyen 4 tekercs elektrotechnikai vonatkozásban ugyanazt a hatást fejti ki, mint a csillagalakban a PE védővezetőre csatlakoztatott soros induktivitások, tehát a fázis Ll, L2, L3 vezetők vagy N nullavezető felől a PE védővezető felé áramló áramok számára feszültségesést okoz és ezáltal leválasztó funkciót lát el. Ezáltal az első El leválasztóelemek hatása felerősödik, úgyhogy a hiányzó E2 leválasztóelemek funkcióját részben vagy teljes mértékben a 4 tekercs veszi át, és így ennek megfelelően az első El leválasztóelemek kisebbre méretezhetők.
Egy ilyen, áramkompenzáló 4 tekercs lényeges előnye abban van, hogy zavarmentes üzemben nem fejt ki hatást és ezáltal nem is okoz veszteségeket - ezzel szemben a soros induktivitások normál üzemben is felvesznek meddő (veszteség) teljesítményt.
A találmány szerint túlfeszültség-védőkapcsolás elemeit a 4. ábra szerint rendezzük el egy kapcsolási szekrényben. Ez az elrendezés a 2b. ábrán bemutatott elvi kapcsolást valósítja meg. Az összes első 1 levezetőelem és az összes második 2 levezetőelem mindenkor közvetlenül egymás mellett fekvőén csoportokba összefogva van elrendezve. Helyileg ezen két csoport között található az elrendezés központi része, éspedig a 3 leválasztótag.
Ez egyesíti legalább az összes első El leválasztóelemet egy közös házban. A 4. ábrán bemutatott kiviteli alak szerint a közös házban a második, áramkompenzáló 4 tekercsként kialakított leválasztóelem is el van rendezve. Az első El leválasztóelemek, ahogy a 2b. ábrán látható, a be- és elvezetés között sorban vannak elrendezve, és előnyösen tekercsekként vannak kiképezve, alternatív módon ezen El leválasztóelemek ellenállások vagy kapacitások által is meg lehetnek valósítva.
A 3 leválasztótag második lényeges szerkezeti része a felső és alsó kapocssor legkülső 6, 7, 8, 9 csatlakozókapcsainak összeköttetésére szolgáló 5 összekötő vezeték. A fentiekben leírt módon kialakított 3 leválasztótag, ahogy az ábrából kitűnik, a teljes túlfeszültség-védőkapcsolás különösen egyszerű és áttekinthető huzalozását (bekötését) teszi lehetővé.
Amennyiben az egyes szerkezeti elemek házait (tokjait) szabványos szélességgel állítjuk elő - az installációs technika ezzel kapcsolatban úgynevezett „osztásegységeket” említ; minden egyes ház olyan szélességgel van kiképezve, amely egy osztásegység egész számú többszö4
HU 221 493 Β1 rösének felel meg - úgy a még fennmaradó kevés, kívülről még létrehozandó összeköttetések olyan egyszerűvé válnak, hogy szabványosított sínrendszerű 10,100 összekötő elemek, illetve szintén szabványosított 11 összekötő hidak alkalmazhatók, úgyhogy a huzalozás lényegében néhány szorítócsavar meghúzására csökken.
Ezenkívül a be- és elvezetés összes Ll, L2, L3, Ll’, L2’, L3’ vezetője és N, N nullavezetője, valamint PE védővezetője a felső kapocssorra van csatlakoztatva. A 4. ábrán jelölt további készülékek például: FI hibaárammodul, LS vezeték-védőkapcsoló, stb.
A 4. ábrán bemutatott kiviteli alak - amelynél az első El leválasztóelemek mind első, mind második kivezetői a felső kapocssorban lévő csatlakozókapcsokra vannak vezetve - még leegyszerűsíthető azzal, hogy az 5. ábrán bemutatott módon van kiképezve. Ebben az esetben az első El leválasztóelemek első ki vezetői 30 elülső házfalban elrendezett 12 dugaszolóérintkezőkre, az első El leválasztóelemek második kivezetői pedig a felső kapocssorban lévő csatlakozókapcsokra vannak vezetve.
Az első, a fázis Ll, L2, L3 vezetőkben elrendezett 1 levezetőelemek 30 elülső házfalaikban elrendezett 13 dugaszolóérintkezőkkel vannak ellátva, amelyek a bevezetés fázis Ll, L2, L3 vezetőivel vannak összekapcsolva. Ez lehetővé teszi, hogy a 4. ábrán lévő manuálisan elrendezendő 10 összekötő elemet a 30 elülső házfalak mentén elhelyezkedő 31 dugaszoló összekötő elemmel helyettesítsük (lásd 6a. ábra). Ennek köszönhetően egyrészt a 3 leválasztótag keskenyebbre lehet méretezve, másrészt pedig további, manuálisan elrendezendő összekötő elemek elhagyhatók.
Miután a második E2 leválasztóelemeket képező 4 tekercs viszonylag kisméretű, ezért, ahogy a 6b. ábrán látható, a 31 dugaszoló összekötő elemen belül rendezhető el. Ennek feltétele természetesen, hogy az N, N nullavezetőhöz társított 6,7, 8,9 csatlakozókapcsok villamos 5 összekötő vezetéke szintén legalább szakaszosan a 31 dugaszoló összekötő elemen belül helyezkedjen el, hogy a 4 tekercs által körülvett legyen.
A találmánynak egy továbbfejlesztett kiviteli alakja szerint az összes első 1 levezetőelem a 3 leválasztótaggal együtt egy darabból van kiképezve. Ennek köszönhetően a külsőleg csatlakoztatandó 10 összekötő elem elhagyható; amennyiben az egydarabos kiképzésbe a 31 dugaszoló összekötő elemet is bevonjuk, úgy ez is a ház belsejében elhelyezkedő vezetékekkel helyettesíthető.
Az első El leválasztóelemeket - amelyeken a táplált villamos berendezés üzemi árama folyik át - az áram által okozott felmelegítés figyelembevételével kell méretezni. Annak érdekében, hogy különböző nagyságú, névleges áramokhoz azonos jellegű és ezáltal előnyösen előállítható 3 leválasztótagokat alkalmazhassunk, kívánatos, hogy azok úgy legyenek kiképezve, hogy nagyobb összáram átáramlását biztosítva egyszerű módon párhuzamosan kapcsolhatók legyenek. Ezt a 7. ábrán bemutatott kiviteli alak teszi lehetővé. Itt az első El leválasztóelemek első kivezetői járulékosan az alsó kapocssorban lévő csatlakozókapcsokra is vannak vezetve.
Két, adott esetben több párhuzamosan kapcsolandó 3 leválasztótag egymás alatt van elrendezve, és a rajzon bemutatott módon egymással össze van kötve. Bár külön ábrán nem mutattuk be, a találmány szerinti, a 4. ábrán bemutatott kialakítás a 7. ábrának megfelelően továbbfejleszthető, tehát az első El leválasztóelemek első kivezetői az alsó kapocssorban lévő csatlakozókapcsokra lehetnek vezetve.
A két 1, 2 levezetőelem kialakításához az ezzel kapcsolatban a bevezetőben említett összes szerkezeti elemet alkalmazhatjuk. Célszerű viszont, ha az első 1 levezetőelemek szikraközökként (kisülési szakaszokként), mint például levegő, gáz vagy vákuum szikraközökként vagy hasonlóként, míg a második 2 levezetőelemek előnyösen varisztorokként, szupresszordiódaként vagy hasonlóként vannak kialakítva, ahol különösen előnyös egy levegő szikraközvarisztor kombináció alkalmazása.
A találmány szerinti 3 leválasztótag, valamint a túlfeszültség-védőkapcsolás szerkezeti elemeinek találmány szerinti elrendezése különösen célszerű a gyakorlati alkalmazáshoz, mivel ennek alapján különböző hálózati rendszerek számára számos különböző védőkapcsolás hozható létre. Ezt a 8-12. ábrákon bemutatott kiviteli alakok támasztják alá. A 8a. ábrán egy TT rendszerhez való védőkapcsolás kapcsolási elrendezése látható. A rendszer szokásos módon első F! biztosítókkal és második F2 biztosítókkal, 1Δ hibaáram védőkapcsolóval, Wh fogyasztásmérővel van ellátva. Az ábrán továbbá RB földelő ellenállás és RA levezető ellenállás (a foldelősín és a föld közötti ellenállás) van jelölve. Ebben az esetben az 5. ábrán már bemutatott, találmány szerinti elrendezés alkalmazható. A jobb áttekinthetőség kedvéért ezen elrendezést még egyszer a 8b. ábrán is szemléltetjük.
A 9a. ábrán egy TT rendszer kapcsolási elrendezése látható, amelynél viszont a 8a. ábrán bemutatotthoz képest járulékosan még egy levezető 14 megszakító van elrendezve. Ezen kapcsolást megvalósító, találmány szerinti kapcsolási elrendezés a 9b. ábrán látható.
A 10a. ábrán TN-C-S rendszerhez való túlfeszültség-védőkapcsolás látható. Ebben az esetben az N nullavezető és a PE védővezető egymással össze van kötve (az ábrán PEN vezetőként jelölve), úgyhogy köztük feszültségkülönbség és ezáltal túlfeszültség nem léphet fel. Ezáltal az N nullavezető és a PE védővezető között mind a levezetőelemek, mind a leválasztóelemek, azaz a 4 tekercs elhagyható. Ezt a 10b. ábrán bemutatott kapcsolószekrény-elrendezésben is figyelembe vettük.
A 11a., 11b. ábrákon egy TN-S rendszerhez való, találmány szerinti elrendezés, míg a 12a., 12b. ábrákon egy IT rendszerhez való, találmány szerinti elrendezés látható. Ebben az esetben minden esetben minden egyes fázis Ll, L2, L3 vezető és a PE védővezető, valamint az N nullavezetó és a PE védővezető között mindenkor két, egymástól szétválasztott túlfeszültség 1, 2 levezetőelem van elrendezve.
A TT, TN-C-S, TN-S, IT rendszerek ismertetése a „Tabellenbuch Elektrotechnik” 12. kiadásának 133. oldalán található (FS Fachbuch Verlag und Vertriebs Gesellschaft m.b.H., Wien,Schulbuch-Nr. 0384).
HU 221 493 Β1
Az ábrákon kizárólag háromfázisú rendszereket mutattunk be, a találmány viszont nem csak ilyen rendszerekre korlátozódik. Kétfázisú csatlakozásokhoz, amelyek csupán egy fázisvezetőből, nullavezetőből és védővezetőből állnak, valamint nulla vezető nélküli rendszerekhez, stb. is alkalmazható a találmány. A rendszer védendő vezetői számának megfelelően csupán a levezetőelemek és leválasztóelemek száma változtatandó.

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Leválasztótag kapcsolószekrénybe beépíthető túlfeszültség-védőkapcsolásokhoz, amelyek első és második levezetőelemeket (1, 2), valamint az első és a második levezetőelemek (1, 2) között elrendezett első leválasztóelemeket (El) tartalmaznak, ahol a leválasztótag (3) házzal van ellátva, amelyben legalább az összes első leválasztóelem (El) és adott esetben legalább egy második leválasztóelem van elrendezve, azzal jellemezve, hogy a leválasztótag (3) háza
    - egy felső kapocssorban elhelyezkedő csatlakozókapcsokat (6,9) és
    - egy alsó kapocssorban elhelyezkedő csatlakozókapcsokat (7, 8) tartalmaz, ahol
    - mindegyik kapocssor egy-egy bal oldali szélső csatlakozókapcsot (6, 7) és jobb oldali szélső csatlakozó kapcsot (9, 8) tartalmaz, és
    - a szélső csatlakozókapcsok (6, 7, 8, 9) egy, a ház belsejében vezetett villamos összekötő vezetéken (5) keresztül össze vannak kötve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti leválasztótag, azzal jellemezve, hogy legalább egy második leválasztóelemmel van ellátva, amely az első leválasztóelemekkel (El) együtt közös házban van elrendezve.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti leválasztótag, azzal jellemezve, hogy az első leválasztóelemeknek (El) mind az első, mind a második kivezetői a közös háznak a felső kapocssorában lévő csatlakozókapcsaira vannak vezetve.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti leválasztótag, azzal jellemezve, hogy az első leválasztóelemek (El) első kivezetői egy elülső házfalban (30) elrendezett dugaszolóérintkezőkre (12), míg az első leválasztóelemek (El) második kivezetői a felső kapocssorban lévő csatlakozókapcsokra vannak vezetve.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti leválasztótag, azzal jellemezve, hogy az első leválasztóelemek (El) első ki vezetői járulékosan az alsó kapocssorban lévő csatlakozókapcsokra is vannak vezetve.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti leválasztótag, azzal jellemezve, hogy az első leválasztóelemek (El) tekercsek.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti leválasztótag, azzal jellemezve, hogy a legalább egy második leválasztóelem önmagában zárt tekercsként (4), előnyösen induktív gyűrűként, például ferrit gyűrűként van kiképezve, amelyen keresztül az összes, üzemáramot vezető vezető (Ll, L2, L3) és nullavezető (N) át van vezetve.
  8. 8. Elrendezés túlfeszültség-védőkapcsolás elemeinek kapcsolószekrényben való elhelyezésére, ahol mindenkor minden egyes fázisvezető (Ll, L2, L3) és a nullavezető (N), illetve minden egyes fázisvezető (Ll, L2, L3) és a védővezető (PE) között, valamint előnyösen a nullavezető (N) és a védővezető (PE) között is két, egymástól szétválasztott túlfeszültség-levezető elem (1, 2) van kapcsolva, és ahol az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti leválasztótag (3) van elrendezve, azzal jellemezve, hogy az összes első levezetőelem (1) és az összes második levezetőelem (2) mindenkor közvetlenül egymás mellett csoportokká összefogva van elrendezve, ahol a leválasztótag (3) az első és a második levezetőelemek (1, 2) csoportjai között van elrendezve.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti elrendezés, amely a 3. igénypont szerinti leválasztótaggal (3) van ellátva, azzal jellemezve, hogy az első leválasztóelemek (El) első ki vezetői a levezetőelemek (1) és a leválasztótag (3) elülső házfalai (30) mentén elhelyezkedő dugaszoló összekötő elem (31) által összeköthetően vannak elrendezve.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a legalább egy második leválasztóelem a dugaszoló összekötő elem (31) belsejében van elrendezve.
  11. 11. A 8., 9. vagy 10. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy az összes első levezetőelem (1) a leválasztótaggal (3) együtt egy darabból van kiképezve.
  12. 12. A 8-11. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy az összes első levezetőelem (1), a leválasztótag (3) és a dugaszoló összekötő elem (31) egy darabból van kiképezve.
HU9700819A 1996-05-07 1997-04-28 Disconnecting member for over voltage protection built in a switch cupbord, further arrangement for setting elements of the over voltage protection in the switch cupboard HU221493B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0081296A AT404650B (de) 1996-05-07 1996-05-07 Entkoppelglied für überspannungsschutz-schaltung

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9700819D0 HU9700819D0 (en) 1997-06-30
HUP9700819A2 HUP9700819A2 (hu) 1998-01-28
HUP9700819A3 HUP9700819A3 (en) 2000-03-28
HU221493B true HU221493B (en) 2002-10-28

Family

ID=3500294

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700819A HU221493B (en) 1996-05-07 1997-04-28 Disconnecting member for over voltage protection built in a switch cupbord, further arrangement for setting elements of the over voltage protection in the switch cupboard

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0806826B1 (hu)
AT (2) AT404650B (hu)
AU (1) AU715499B2 (hu)
CZ (1) CZ293858B6 (hu)
DE (1) DE59709740D1 (hu)
ES (1) ES2109912T1 (hu)
GR (1) GR970300051T1 (hu)
HU (1) HU221493B (hu)
PL (1) PL188063B1 (hu)
SK (1) SK284784B6 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2786930B1 (fr) * 1998-12-04 2001-02-09 Cahors App Elec Dispositif de raccordement de modules de protection et/ou de sectionnement pour point d'etoilement pour reseau electrique
CZ299882B6 (cs) * 2003-03-25 2008-12-17 Polovodice A.S. Oddelovací clen
CN100561820C (zh) * 2006-11-07 2009-11-18 深圳市威尔利实业有限公司 退耦防雷电路以及防雷接线端子
DE102015014162A1 (de) * 2015-11-03 2017-05-04 DEHN + SÖHNE GmbH + Co. KG. Überspannungsschutzeinrichtung für elektrische Endgeräte

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4236584C2 (de) * 1991-12-17 1995-03-09 Phoenix Contact Gmbh & Co Überspannungsschutzsystem
DE9203347U1 (de) * 1992-02-21 1992-05-07 Quante AG, 5600 Wuppertal Zweiteiliges Überspannungsschutzgerät
BE1007484A3 (nl) * 1993-09-08 1995-07-11 Philips Electronics Nv Beveiligingseenheid voor een elektrisch 3-fase circuit.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0806826A3 (de) 1998-08-05
CZ137497A3 (cs) 1998-12-16
DE59709740D1 (de) 2003-05-15
ATE237190T1 (de) 2003-04-15
PL319847A1 (en) 1997-11-10
PL188063B1 (pl) 2004-12-31
HUP9700819A2 (hu) 1998-01-28
ES2109912T1 (es) 1998-02-01
AT404650B (de) 1999-01-25
ATA81296A (de) 1998-05-15
EP0806826B1 (de) 2003-04-09
AU2009697A (en) 1997-11-13
GR970300051T1 (en) 1997-12-31
CZ293858B6 (cs) 2004-08-18
SK284784B6 (sk) 2005-11-03
SK58197A3 (en) 1998-07-08
HU9700819D0 (en) 1997-06-30
HUP9700819A3 (en) 2000-03-28
AU715499B2 (en) 2000-02-03
EP0806826A2 (de) 1997-11-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1964222B1 (en) Power distribution system with individually isolatable functional zones
US6380862B1 (en) Electrical distribution panel employing a surge protector
US20070086141A1 (en) Surge receptacle apparatus and power system including the same
US5206777A (en) Three-phase panelboard using standard rated three-pole circuit protective devices in a grounded delta system
US6411486B1 (en) Surge protected electrical power distribution system
US8525053B2 (en) Electrical switchgear
US5204800A (en) Voltage surge suppression device
US4743997A (en) High-voltage systems surge eliminators for transmission lines and distribution station protection
CN219247153U (zh) 工业用三相配电箱
HU221493B (en) Disconnecting member for over voltage protection built in a switch cupbord, further arrangement for setting elements of the over voltage protection in the switch cupboard
US5126917A (en) Gas insulated switchgear
JPH10326702A (ja) サージ吸収器
EP4071947A1 (en) Surge arrester for power-grid protection in a multi-pole design to protect the power grid
JP6936547B1 (ja) 電流遮断装置
US7616424B2 (en) Surge suppression module with disconnect
US6625000B2 (en) Modular structures for transient voltage surge suppressors
CN107069444B (zh) 低压带旁路母线联络配电箱
US20200280178A1 (en) Arrangement having a gas-insulated switchgear
US4815985A (en) Prefabricated electric connection device for connection to a set of bars
JP3013803B2 (ja) 分電盤
JP7068729B1 (ja) 接地端子分離型spdおよび接地ユニット
EP4395089A1 (en) Surge protective device module
KR200262224Y1 (ko) 3상 지상변압기용 2차측 케이블의 소손 방지구조
KR20240032992A (ko) 단상 또는 3상 작동을 위한 고전압 가스 절연형 스위치기어, hv gis
US20020048131A1 (en) Modular structures for transient voltage surge suppressors

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee