HU221101B1 - Production of mineral fibres - Google Patents
Production of mineral fibres Download PDFInfo
- Publication number
- HU221101B1 HU221101B1 HU9603445A HU9603445A HU221101B1 HU 221101 B1 HU221101 B1 HU 221101B1 HU 9603445 A HU9603445 A HU 9603445A HU 9603445 A HU9603445 A HU 9603445A HU 221101 B1 HU221101 B1 HU 221101B1
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- weight
- melt
- briquettes
- fibers
- foundry sand
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03C—CHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
- C03C1/00—Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
- C03C1/002—Use of waste materials, e.g. slags
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B1/00—Preparing the batches
- C03B1/02—Compacting the glass batches, e.g. pelletising
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03C—CHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
- C03C1/00—Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
- C03C1/02—Pretreated ingredients
- C03C1/026—Pelletisation or prereacting of powdered raw materials
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03C—CHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
- C03C13/00—Fibre or filament compositions
- C03C13/06—Mineral fibres, e.g. slag wool, mineral wool, rock wool
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Geochemistry & Mineralogy (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Glass Compositions (AREA)
- Inorganic Fibers (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
- Mold Materials And Core Materials (AREA)
Abstract
A találmány tárgya eljárás mesterséges üvegrostok előállításáraformázott brikettek szemcsés ásványanyagból történő kialakítására, abrikett-tartalmú sarzs kemencében végzett megolvasztása útján olvadékképzése és az olvadékból rostok kialakítása útján, mely szerint olyanolvadékot és rostokat képeznek, melyek oxid-, ezen belül Al2O3-tartalma 4 tömeg% alatt van és a briketteket szennyezett öntödeihomokot tartalmazó szemcsés ásványanyagból alakítják ki. ŕ
Description
A találmány tárgyát eljárás képezi mesterségesen előállított, olyan üvegrostok („Mán made Vitreons Tibres”; MMVF) gyártására, amelyek biológiailag oldhatók, vagyis amelyeknek fiziológiás sóoldatokban elfogadható, biológiailag hasznosítható a bomlási sebessége.
Jól ismert egy ásványolvadéknak egy kemencében, mint elektromos vagy boltíves kemencében történő előállítása és ennek az olvadéknak különböző ipari célokra történő felhasználása. Az ásványolvadék általában olyan ásványi anyagkeverékből készül, amely a megkívánt olvadáspontéi és egyéb, a végső felhasználás szempontjából előnyös tulajdonságokkal rendelkező olvadékot ad. Az ásványanyagok szokásos módon frissen gyártott vagy bányászott anyagok, mint őrölt kőzet vagy őrölt salak és homok.
Az A-508 589 számú európai szabadalmi leírás több szilárd anyagból kialakított olvadékot javasol, és ezeket a szilárd anyagokat bizonyos, meghatározott arányokban tartalmazza. Ezek között a hulladék anyagok között említi meg a városi szemétégetők, a veszélyes hulladékanyag-égetők hamuit, a zsákoló- vagy lecsapóüzemi port, az acélművek porát, a galvanizáló művek iszapját, az elektrokémiai megmunkálásnál képződő iszapot, a kohászati homokhulladékokat, a szennyezett talajokat, szárított és szennyezett derítőüzemi szilárd anyagokat, a cementipari és szénégető művek szállóporát, szervetlen pigmentfesték hulladékokat és tűzálló anyaghulladékokat. A kemence olyan típusú kokszfűtésű kemence lehet, amelyet a szürkevas-öntödei iparban használnak. Az olvadékot olyan körülmények között eresztik le a kemencéről, melyek lehetővé teszik a szabad fémnek az oxidoldatoktól történő elválasztását, mely fémet azután szerszámokba öntenek vagy megedzenek.
Ha MMV rostokat olvadékból képezünk, a rostok összetétele befolyásolja azok tulajdonságait. Ismeretes, hogy az MMV rostok oldhatósága fiziológiás sóoldatokban az olvadék összetételének megfelelő megválasztásával növelhető. Általában a legjobb eredményeket akkor kapjuk, ha az olvadékban az alumínium-oxidokban mért mennyisége kisebb mint 3 vagy 4 A12O3 tömeg%. Ennek megfelelően, ha biológiai oldhatóságot követelünk meg, akkor a brikettek kialakítására szolgáló ásványanyagot és minden, a sarzsba beépített további anyagot úgy kell megválasztani, hogy azok megfeleljenek mind a kis alumíniumtartalom szerinti, mind annak a követelménynek, hogy az olvadéknak megfelelő olvadéktulajdonságai legyenek. így a sarzsnak megfelelődnek kell legyen(ek) az olvadáspontja és viszkozitási tulajdonságai, úgyhogy az olvadék megfelelő rostképző tulajdonságokkal rendelkezzen.
Az ásványi rostokat általában olyan eljárással állítják elő, amely a következő lépésekből áll: a szemcsés ásványanyagból szerszámban, formázott briketteket készítenek, az ezeket a briketteket tartalmazó ásványianyag-sarzs kemencében történő megolvasztása útján olvadékot képeznek és az olvadékból rostokat állítanak elő. Az ásványianyag-sarzs komponenseit úgy kell megválasztani, hogy megfelelő olvadéktulajdonságokkal és rostképző tulajdonságokkal rendelkező olvadékot szolgáltassanak, és ez a felhasználható anyagok tekintetében megszorításokat jelent. Ha azt kívánjuk, hogy az olvadéknak kis alumíniumtartalmúnak kell lennie, akkor ez az ásványianyag-sarzs anyagainak megválasztása tekintetében további megszorításokat jelent. A kis alumíniumtartalmú és a célra alkalmasnak ígérkező anyagok meglehetősen drágák, ezek közül egyes anyagok nem megfelelő olvadéktulajdonságokkal rendelkező olvadékot szolgáltatnak, így például meglehetősen magas az olvadáspontjuk. Ezért a gyakorlatban a biológiailag oldható MMV rostok előállítására igen drága anyagkeverékeket kell felhasználni és ez komoly akadálya az ilyen rostok beszerezhetőségének.
Ezért kívánatos lenne, ha olyan ásványanyagokat tudnánk kiválasztani, amelyek sokkal könnyebben hozzáférhetők, olcsók és mégis alkalmasak arra, hogy kis Al2O3-tartalmú rostképző olvadékot szolgáltassanak.
A találmány szerint az MMV rostokat olyan eljárással állítjuk elő, amely a következő lépésekből áll: szemcsés ásványanyagból formázott briketteket alakítunk ki, a briketteket tartalmazó sarzs kemencében végzett megolvasztásával olvadékot képezünk és az olvadékból rostokat alakítunk ki, mimellett ennél az eljárásnál az olvadéknak és a rostoknak a mért oxidtartalma - ezen belül alumínium-oxid (Al2O3)-tartalma - 4 tömeg% alatt van és a briketteket szennyezett öntödei homokot tartalmazó szemcsés ásványanyagból alakítjuk ki.
A szennyezett öntödei homok olyan öntödei homok, amelyet öntödei szerszám készítésére használtak fel, és amely öntödei szerszámként történt felhasználása után még mindig szennyezett az öntödei homokban jelen lévő szennyező anyagokkal. így szennyezve van a kötőanyag, mint fenol-formaldehid-gyanta, furán, bentonit vagy más öntödei kenőanyagok maradékával és gyakran az öntési műveletből származó fémmaradékokkal. Ezeknek a különböző szennyezéseknek a jelenléte miatt általában úgy tekintik, hogy az öntödei homok egyetlen eljárásban sem használható fel anélkül, hogy azt először ne vetnék alá egy termomechanikus regenerálási eljárásnak, amely az őrlés, szitálás, mosás, hamvasztás lépéseit foglalja magában a szennyező anyagok és finomszemcsés anyagok eltávolítása céljából. Az ilyen regenerálási eljárások azonban igen költségesek és így gazdaságtalanná teszik a regenerált homok felhasználását. Ilyen eljárást ír le például Bauer közleménye a Mineral Processing című folyóirat, 8. számú, 456-462. oldalán (1987. augusztus), melynek során jelentős eljárási lépés az örvényágyas mágneses elválasztással történő kezelés és az ellenáramú terelés („baffling”).
A jelen találmány szerint a szennyezett öntödei homokot jelentős előzetes regenerálási művelet nélkül használjuk fel. Ha végzünk is regenerálási műveletet, az szokásos módon csupán a homok szitálására korlátozódik.
Ily módon a találmány egyidejűleg két problémát old meg, nevezetesen a szennyezett öntödei homok gazdaságos felhasználásának egyik módját oldja meg, másrészt annak igényét elégíti ki, hogy olyan olcsó ásványanyagot találjunk, amely kis alumínium-oxid2
HU 221 101 Β1 tartalmú rostok rostképző olvadékban történő gyártására alkalmas.
A találmány egyik előnye az a tény, hogy felhasználás előtt a szennyezett öntödei homokból nem kell eltávolítani a finomszemcsés anyagokat. Mint ezt a fentiekben említettük, ezt korábban mindig szükségesnek tartották, ha az öntödei homokot újra fel kívánták használni. A szennyezett öntödei homoknak ezt a különösen gazdaságos felhasználását a jelen találmány teszi lehetővé.
Valójában a finomszemcsés anyag a találmány szerint előnyös lehet. A finomszemcsés anyagoknak kitűnőek az olvadási tulajdonságaik a szokásos módon alkalmazott olvasztási eljárások során. Ez annak tulajdonítható, hogy adott olvasztási hőfokon kisebb tartózkodási időt igényelnek, mint a nagyobbszemcsés öntödei homok.
Ez azt jelenti, hogy nagyobb mennyiségű magas olvadáspontú anyag, így szennyezett öntödei homok használható a sarzsban, mint az különben lehetséges volna. A finomszemcsés anyag jelenléte csökkenti vagy megszünteti a folyósítószerek használatát is, így elkerüli azokat a megszorításokat, amelyek a kémiai összetétel megválasztásával kapcsolatosak.
A szennyezett öntödei homok mennyisége előnyös módon legalább 10 tömeg%, szokásosan az összes ásványanyag-tartalomra számított legalább 20 tömeg%, gyakran 30 tömeg%. Általában nem több mint 75 tömeg% és az össz-ásványanyagtartalomra számított 20-40 vagy 45 tömeg%.
Az olvadék CaO-tartalma 10-40 tömeg% és MgOtartalma 5-30 tömeg% (gyakran 7-20 tömeg%). A CaO- és az alkálifém-tartalom 10-48 tömeg% és az összes MgO+FeO-tartalom 7-30 tömeg%. Az SiO2mennyiség általában 35-75 tömeg%. A keverék előnyösen olyan, hogy összes alumínium-oxid-tartalma 3 tömeg% alatt van, gyakran 1 tömeg% alatt. A keverék a fent említett alumínium-oxidon, CaO-on, MgO-on, alkálifémen, FeO-on és SiO2-on kívül különböző további vegyületeket tartalmazhat. így tartalmazhat egyéb elemeket, mint foszfort, bőrt, titánt, ezek mindegyikét oxid alakban mért legfeljebb 10% mennyiségben.
Úgy tűnik, nem megfelelő olyan brikettek felhasználása, melyek mindegyikének nagy a szilícium-dioxidtartalma és nagyon kicsi a CaO- és/vagy MgO-tartalma, különösen azért, mert az ilyen brikett valószínűleg meglehetősen magas olvadáspontú. Ennek megfelelően előnyös, ha lényegében mindegyik brikett Al2O3-tartalma 0-4 tömeg%, MgO-tartalma 5-30 tömeg% és CaO-tartalma 5-40 tömeg%, minden esetben a brikett tömegére számítva.
A megkívánt vegyi összetétel úgy érhető el, hogy a szilícium-dioxid-homokot olivinhomokkal és valamilyen CaO-forrással keverünk, ahol a homok teljes mennyisége szennyezett öntödei homok, bizonyos mennyisége azonban nem szennyezett homok is lehet. A briketteket azonban gyakran egy vagy több szennyezett öntödei homok egyéb szervetlen anyaggal képezett keverékéből alakítjuk ki, ez utóbbi lehet valamilyen ipari hulladék anyag. Alkalmas ipari hulladék anyagok e célra a konvertersalak, az üveg, azbesztmentes cement, fahamu és acélművi poranyag, valamint MMV rosttermékek, például kötőanyagot tartalmazó rosttermékek. Ez a rostanyag lehet az eljárásból újra felhasznált anyag vagy korábban gyártott anyag hulladéka.
A kemence töltete állhat csupán szennyezett öntödei homokból vagy szokásosabb módon 30 tömeg%, gyakran legalább 50 tömeg%, és tipikusan 80 tömeg%-ig terjedő vagy több ilyen brikett egyéb szemcsés anyaggal képezett keverékéből. Ez az egyéb anyag lehet szennyezett öntödei homoktól mentes brikett és/vagy egyéb, az olvadékba bedolgozható ásványi anyag. Ez a további ásványanyag lehet a fent említett ipari hulladék vagy lehet a korábban fel nem használt anyag.
A nem brikett töltet részeként felhasznált vagy brikettkomponensként felhasznált anyag lehet többek között dolomit, vasérc, rutil, magnezit, magnetit, brucit, égetett mész, salak vagy egyéb rostképző olvadék képzésére is alkalmas anyag. A szennyezett öntödei homokból, egyéb ipari hulladék anyagból és más ásványi anyagból álló keveréknek olyannak kell lennie, hogy az olvadéknak és a rostoknak a kívánt összetétele legyen.
A brikettek bármilyen alkalmas módszerrel készíthetők. Általában úgy állítjuk elő őket, hogy a szervetlen anyagot egy kötőanyaggal ragasztjuk össze, gyakran nyomás alkalmazásával. A kötőanyag lehet hidraulikus kötőanyag, mint cement vagy lehet alkalikus szerrel aktivált salak, mint a 92/04289 számú nemzetközi szabadalmi leírásban szereplő kötőanyag. Lehet a kötőanyag adott esetben egy, vízforrás jelenlétében melegítéssel hidratált égetett mész is, mint ez a mész/homokkő eljárásából ismert. Alternatív esetben a kötőanyag szerves kötőanyag is lehet, például olyan lignin kötőanyag is, amelyet kalcium-lignoszulfonátnak szemcsés anyaggal, víz jelenlétében végzett összekeverésével úgy állítunk elő, hogy megvárjuk, míg a térhálósodás megindul, majd a részben térhálósodott keveréket szerszámban, például hengeres présgépben sajtoljuk.
Előnyös szerves kötőanyagot használni, mert ezzel elkerüljük alumínium-oxidnak vagy más szervetlen komponensnek bevitelét, ami további korlátozást jelenthetne a sarzsban felhasználható anyagok tekintetében.
A brikettek szokásos méretűek, minimális méretük például legalább 5 mm, gyakran legalább 20 mm és szokásos módon legalább 40 mm és legnagyobb méretük maximálisan 300 mm, de általában nem több mint körülbelül 150 vagy 200 mm.
A kemence szokásos módon fűthető, például úgy, mint egy villamos vagy egy tartálykemence vagy méginkább, mint tüzelőanyaggal fűtött boltíves kemence. Az olvadáspont függ a használt ásványanyagoktól és a rostképzési technikától, de általában 1200 és 1600 °C között, gyakran az 1400 és 1550 °C közötti tartományban van.
A rostképzés bármilyen szokásos technikával, mint fonócsésze-technikával vagy előnyös módon úgy történhet, hogy az olvadékot legalább két, egymással együtt működő fonórokkából álló fonófejre öntjük, amint azt a 92/06047 számú nemzetközi szabadalmi leírás leírja. így
HU 221 101 Β1
a rostok úgy készíthetők, hogy az olvadékot egy első fo- | 20% ásványgyapot stb. | |
nórokkára öntjük, ami az olvadékot egy vagy több ez- | 7% vasérc. | |
után elrendezett fonórokkára szórja, amely(ek)ről a ros- | ||
tok leszóródnak. | 4. példa | |
A találmány szerinti termékek bármilyen szokásos | 5 | 89% brikett és 77% mészkő (37%, ipari hulladék) |
MMV rost felhasználási területen felhasználhatók, így | brikettösszetétel: | |
hőszigetelésre, hangszigetelésre vagy -szabályozásra, | 12% cement | |
tűzvédelemre, termesztőközegként, erősítő- vagy töltő- | 42% szilícium-dioxid öntödei homok | |
anyagként. | 46% dolomit. | |
Az alábbiakban néhány, a találmány szerinti példát | 10 | |
írunk le. | 5. példa 100% brikett (60% ipari hulladék) | |
1. példa | 20% olivin | |
100% brikettsarzs (85% ipari hulladék) | 31% szilícium-dioxid öntödei homok | |
15% cement | 15 | 31% mészkő |
37% szilícium-dioxid öntödei homok | 9% égetett mész. | |
19% olivin öntödei homok | ||
29% konverter salak. | 6. példa 100%> brikett (54%o ipari hulladék) | |
2. példa | 20 | 20% szilícium-dioxid öntödei homok |
100% brikettsarzs (57%, ipari hulladék) | 46% dolomit | |
13% cement | 14% üveghulladék | |
21% üveghulladék | 20% ásványgyapot stb. | |
26% szilícium-dioxid öntödei homok | ||
10% olivin öntödei homok | 25 | 7. példa |
21% dolomit | 100% brikett (65% ipari hulladék) | |
9% vasérc. | 12% cement 36% szilícium-dioxid homok | |
3. példa | 17% olivin homok | |
100% brikettsarzs (63% ipari hulladék) | 30 | 11% dolomit |
12% cement | 12% vasérc | |
18% dolomit | 12% ásványi gyapot stb. | |
23% szilícium-dioxid öntödei homok | A példákban felhasznált hulladék anyagok kémiai | |
10% olivin öntödei homok | összetételét az I. táblázat, a sarzs és a termékek jellem- | |
10% üveghulladék | 35 | zőit minden példa esetében a II. táblázat tünteti fel. |
I. táblázat
Oldható rostok kémiai összetétele/hulladék anyagai
Komponens tömeg%-ban | SiO2 % | A12O3 % | TiO2 % | FeO % | CaO % | MgO % | Na2O % | K2O % | P2O3 % | Zn°2 % | MnO % |
Öntödei homok (szilícium-dioxid- homok) | 98,6 | 1,4 | |||||||||
Öntödei homok (olivinhomok) | 49,5 | 11,5 | 36,9 | ||||||||
Konverter salak | 11,1 | 1,6 | 1,7 | 25,3 | 49,1 | 2,1 | 0,1 | 0,1 | 2,9 | ||
Üveghulladék | 71,4 | 1,1 | 0,1 | 0,2 | 10,8 | 1,3 | 13,1 | 0,7 | |||
Azbesztmentes rostcement | 20,3 | 3,2 | 0,2 | 1,5 | 41,4 | 5,3 | 0,5 | 0,2 | |||
Fahamu | 1,2 | 0,7 | 82,0 | 1,0 | 11,8 | 1,7 | 1,6 | ||||
Acélművi por | 3,4 | 54,8 | 18,2 | 4,9 | 2,7 | 0,8 | 10,8 | 6,6 |
HU 221 101 Β1
II. táblázat A példák jellemzői
Brikettmennyiség a sarasban, tömeg% | Ipari hulladék a sarasban, tömeg% | Öntödei homok a sarasban, tömeg% | A saras Ártartalma, tömeg% | A saras CaOtartalma, tömeg% | A saras CaO-tartalma +alkálifém- tartalma, tömcg% | A saras MgOtartalma, tömeg% | A saras MgO+FcOtartalma, tömcg% | |
1. példa | 100 | 85 | 56 | 1,6 | 25,4 | 25,9 | 10,5 | 17,1 |
2. példa | 100 | 57 | 36 | 1,4 | 21,1 | 25,3 | 10,3 | 17,7 |
3. példa | 100 | 63 | 33 | 2,0 | 21,1 | 23,6 | 12,6 | 19,5 |
4. példa | 89 | 37 | 42 | 1,3 | 35,5 | 36,8 | 9,3 | 9,8 |
5. példa | 100 | 60 | 60 | 0,6 | 25,6 | 26,0 | 18,0 | 19,7 |
6. példa | 100 | 54 | 20 | 0,9 | 29,6 | 33,0 | 14,4 | 14,7 |
7. példa | 100 | 65 | 53 | 3,2 | 16,3 | 17,4 | 12,3 | 19,2 |
* öntödei homok: szilícium-dioxid és olivin
Claims (9)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás mesterséges üvegrostok előállítására, amely a következő lépésekből áll: szemcsés ásványanyagból formázott briketteket alakítunk ki, a briketteket tartalmazó sarzs kemencében végzett megolvasztásával olvadékot képezünk és az olvadékból rostokat alakítunk ki, azzal jellemezve, hogy olyan olvadékot és rostokat képezünk, melyeknek mért oxidtartalma, beleértendőén alumínium-oxid (Al2O3)-tartalma, 4 tömeg% alatt van és a briketteket szennyezett öntödei homokot tartalmazó szemcsés ásványanyagból alakítjuk ki.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a briketteket olyan szemcsés anyagból alakítjuk ki, amely az összes ásványi sarzsra számított, legalább 10 tömeg% szennyezett öntödei homokot tartalmaz.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a briketteket olyan szemcsés anyagból alakítjuk ki, amely az összes ásványi sarzsra számított 10-70% szennyezett öntödei homokot tartalmaz.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan briketteket alakítunk ki, melyek mindegyike 5-30 tömeg% magnézium-oxidot és 5-40 tömeg% kalcium-oxidot tartalmaz.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan olvadékot és rostokat képezünk, amelyeknek legfeljebb 4 tömeg% alumínium-oxid-, 10-40 tömeg% kalcium-oxid-, 5-30 tömeg% magnézium-oxid-, 25-75 tömeg% szilíciumdioxid és 20 tömeg%-nál kevesebb egyéb oxidtartalma van.
- 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan olvadékot és rostokat képezünk, amelyeknek kalcium-oxid- és alkálifém-tartalma 10-48 tömeg% és magnézium-oxid-, valamint vas-oxid-tartalma 7-30 tömeg%.
- 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a brikettek kialakítására még további ipari hulladék anyagokat, mint konverter salakot, üveget, azbesztmentes rostcementet, fahamut, acélművi port és mesterséges rosttermékeket is felhasználunk, mimellett a szennyezett öntödei homoknak és egyéb ipari hulladéknak összmennyisége az ásványi sarzs összmennyiségének legalább 50 tömeg%-a.
- 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a megolvasztásra boltíves kemencét használunk.
- 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rostokat úgy alakítjuk ki, hogy az olvadékot egy első fonórokkára öntjük, ami az olvadékot egy vagy több ezután elrendezett fonórokkára szórja, amely(ek)ről a rostok leszóródnak.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB9412011A GB9412011D0 (en) | 1994-06-15 | 1994-06-15 | Production of mineral fibres |
PCT/EP1995/002109 WO1995034516A1 (en) | 1994-06-15 | 1995-06-02 | Production of mineral fibres |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9603445D0 HU9603445D0 (en) | 1997-02-28 |
HUT75976A HUT75976A (en) | 1997-05-28 |
HU221101B1 true HU221101B1 (en) | 2002-08-28 |
Family
ID=10756779
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9603445A HU221101B1 (en) | 1994-06-15 | 1995-06-02 | Production of mineral fibres |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0766653B1 (hu) |
AT (1) | ATE174881T1 (hu) |
AU (1) | AU2674095A (hu) |
CA (1) | CA2192966A1 (hu) |
CZ (1) | CZ364296A3 (hu) |
DE (1) | DE69506870T2 (hu) |
ES (1) | ES2125622T3 (hu) |
FI (1) | FI964953A (hu) |
GB (1) | GB9412011D0 (hu) |
HU (1) | HU221101B1 (hu) |
PL (1) | PL317858A1 (hu) |
SK (1) | SK280605B6 (hu) |
WO (1) | WO1995034516A1 (hu) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BE1010725A3 (nl) * | 1996-10-30 | 1998-12-01 | Calumite Company Europ Naamloz | Werkwijze voor het valoriseren en het eventueel daartoe bewerken van potslakken. |
UA74802C2 (en) * | 1999-12-06 | 2006-02-15 | Rgs90 | A process for producing glass, glass produced by this method and use thereof |
FI110607B (fi) * | 2000-06-20 | 2003-02-28 | Paroc Group Oy Ab | Menetelmä briketin ja mineraalivillan valmistamiseksi |
DE10337087B4 (de) * | 2003-08-12 | 2006-12-14 | Saint-Gobain Isover G+H Ag | Verfahren zur Erzeugung eines Granulates aus Altglas und Verwendung |
CN103102057B (zh) * | 2013-02-07 | 2015-07-29 | 燕山大学 | 自粘结和预分解的玻璃配合料的制备方法 |
CN109748494A (zh) * | 2019-03-05 | 2019-05-14 | 沈阳化工大学 | 一种利用废耐火材料废树脂砂和硼泥制备硅酸铝棉方法 |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS55140725A (en) * | 1979-04-19 | 1980-11-04 | Hiyougoken | Manufacture of slag wool using steel making slag as starting material |
FI86541C (sv) * | 1990-08-29 | 1992-09-10 | Partek Ab | Råmaterialbrikett för mineralullstillverkning och förfarande för dess framställning |
-
1994
- 1994-06-15 GB GB9412011A patent/GB9412011D0/en active Pending
-
1995
- 1995-06-02 CZ CZ963642A patent/CZ364296A3/cs unknown
- 1995-06-02 PL PL95317858A patent/PL317858A1/xx unknown
- 1995-06-02 HU HU9603445A patent/HU221101B1/hu not_active IP Right Cessation
- 1995-06-02 CA CA002192966A patent/CA2192966A1/en not_active Abandoned
- 1995-06-02 SK SK1604-96A patent/SK280605B6/sk unknown
- 1995-06-02 WO PCT/EP1995/002109 patent/WO1995034516A1/en not_active Application Discontinuation
- 1995-06-02 AT AT95921821T patent/ATE174881T1/de active
- 1995-06-02 DE DE69506870T patent/DE69506870T2/de not_active Revoked
- 1995-06-02 ES ES95921821T patent/ES2125622T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1995-06-02 AU AU26740/95A patent/AU2674095A/en not_active Abandoned
- 1995-06-02 EP EP95921821A patent/EP0766653B1/en not_active Revoked
-
1996
- 1996-12-11 FI FI964953A patent/FI964953A/fi unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO1995034516A1 (en) | 1995-12-21 |
ATE174881T1 (de) | 1999-01-15 |
PL317858A1 (en) | 1997-04-28 |
SK280605B6 (sk) | 2000-05-16 |
SK160496A3 (en) | 1997-08-06 |
HUT75976A (en) | 1997-05-28 |
CA2192966A1 (en) | 1995-12-21 |
DE69506870T2 (de) | 1999-05-27 |
DE69506870D1 (de) | 1999-02-04 |
ES2125622T3 (es) | 1999-03-01 |
HU9603445D0 (en) | 1997-02-28 |
GB9412011D0 (en) | 1994-08-03 |
FI964953A0 (fi) | 1996-12-11 |
EP0766653A1 (en) | 1997-04-09 |
CZ364296A3 (cs) | 1998-03-18 |
FI964953A (fi) | 1997-02-06 |
EP0766653B1 (en) | 1998-12-23 |
AU2674095A (en) | 1996-01-05 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2312838C (en) | Briquettes for mineral fibre production and their use | |
RU2370461C2 (ru) | Способ получения минеральных волокон | |
EP0866776B2 (en) | Production of mineral fibres | |
HU221101B1 (en) | Production of mineral fibres | |
EP0695206B1 (en) | Method of converting asbestos cement into a harmless product | |
EP1036041B1 (en) | Processes for the production of man-made vitreous fibres | |
JPS61158837A (ja) | 耐熱性および/または耐火性繊維材料の製造方法および装置 | |
WO1999028249A1 (en) | Apparatus and method for the production of man-made vitreous fibres | |
DE69805655T2 (de) | Verfahren und vorrichtung zum herstellen von glasartigen kunstfasern | |
CA1150323A (en) | Fireproof material for steel-casting foundry equipment | |
GB2301351A (en) | Process for the production of saline-soluble vitreous fibres | |
KR100518216B1 (ko) | 스테인레스 더스트를 이용한 아스콘 채움재의 제조방법 | |
DE10146614A1 (de) | Verfahren zur Herstellung von Dämmstoffen aus Mineralfasern | |
WO1989004814A1 (en) | Method for reducing iron silicate melt in order to produce fire-resistant and chemically resistant fiber as well as bottom metal | |
PL197236B1 (pl) | Wsad surowcowy do wytwarzania włókien mineralnych i sposób wytwarzania włókien mineralnych |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |