HU220292B - Stabilizált bitumenkészítmények és eljárás előállításukra - Google Patents

Stabilizált bitumenkészítmények és eljárás előállításukra Download PDF

Info

Publication number
HU220292B
HU220292B HU9502837A HU9502837A HU220292B HU 220292 B HU220292 B HU 220292B HU 9502837 A HU9502837 A HU 9502837A HU 9502837 A HU9502837 A HU 9502837A HU 220292 B HU220292 B HU 220292B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
bitumen
weight
polyethylene
copolymer
composition
Prior art date
Application number
HU9502837A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9502837D0 (en
HUT74026A (en
Inventor
Zhi-Zhong Liang
James W. Smith
Raymond T. Woodhams
Original Assignee
Polyphalt Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polyphalt Inc. filed Critical Polyphalt Inc.
Publication of HU9502837D0 publication Critical patent/HU9502837D0/hu
Publication of HUT74026A publication Critical patent/HUT74026A/hu
Publication of HU220292B publication Critical patent/HU220292B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L95/00Compositions of bituminous materials, e.g. asphalt, tar, pitch

Description

A találmány stabilizált bitumenkészítményekre és ezek előállítási eljárására vonatkozik. A találmány szerinti bitumenkészítmények különböző polimer anyagokat tartalmaznak bitumenben stabil diszperzió formájában, és a legkülönbözőbb alkalmazási területeken használhatók.
Két vagy több polimertípus kombinációjának alkalmazása szükséges a bitumenben olyan szempontból, hogy annak tulajdonságait javítsák, amelyeket egyetlen módosítóanyaggal nem lehetne elérni. Két különböző típusú polimer keverékének biztosításával feltételezhető, hogy a tulajdonságok nagymértékű javítását lehet biztosítani az útburkolatok javítása céljából.
Bár ez a cél igen nagymértékben kívánatos, mostanáig igen nehéz volt biztosítani ezt a bitumenbe építendő polimer anyagok belső inkompatibilitása következtében. Továbbá a különböző polimerek, ha azokat egymástól függetlenül alkalmazzák, kompatibilisek a bitumennel, kombinációban azonban egymás kompatibilitását és/vagy a végső rendszerrel való kompatibilitást akadályozzák.
Különböző eljárásokat próbáltak alkalmazni a bitumen és a polimerek kompatibilitásának fokozására, így például kis molekulatömegű kopolimereket, különböző olajokat, valamint különböző specifikus feldolgozási körülményeket alkalmaztak a kémiai reakciók, így például a térhálósítás elősegítésére.
A WO 93/07219 számú nemzetközi közzétételi iratban (átruházva a University of Toronto Innovations Foundationre) diszpergált polietilének és más olefinpolimerek stabilizációját ismertetik bitumenben, az aszfalthoz történő alkalmazáshoz szükséges tulajdonságok fokozására. A polietilént diszpergált fázisban tartják egy szterikus stabilizátor alkalmazásával, amely a diszpergált részecskékhez rögzítődik, és amely kompatibilis a folyékony közeggel. Az ilyen elrendezés a diszpergált polietilénrészecskéket egymástól elválasztva tartja meg a bitumenben és meggátolja a részecskefázis kiülepedését a folyékony fázisból a diszpergált részecskék fokozott összetapadása révén.
Közelebbről, a poliolefinrészecskék stabil diszperzióját lehet kialakítani a bitumenben egy funkcionalizált diéngumi alkalmazásával, amely kovalens kötéssel kapcsolódik a funkcionalizált polietilénhez folyékony polibutadién alkalmazásával vagy a nélkül. A telítetlen szerkezet térhálós kötése a bitumenhez a funkcionalizált butadién-molekulaláncban egy kibővített butadiénbázisú hálószerkezetet alkot részlegesen térhálós szerkezettel, amely a funkcionalizált polietilén- és a polimerrészecskék kompatibilitását és a bitumenfázisban való duzzadását adja, és így egy gélburkolatot alkotva a polimerrészecskék körül, ami meggátolja a polimerrészecskék összetapadását.
Meglepetésszerűen azt tapasztaltuk, hogy a kopolimerek egy széles skálája építhető be a WO 93/07219 számú közzétételi iratban ismertetett bitumenkészítménybe, amely stabilizált polietilént vagy más poliolefint tartalmaz, és az ilyen kopolimer ellenáll a bitumenben való kiválásnak. A találmányunk szerinti megoldás ily módon lehetővé teszi két vagy több, különböző polimer anyag beépítését a bitumenbe, és az stabilan diszpergált állapotban marad ott.
A fentieknek megfelelően a találmány egy bitumenkészítményre vonatkozik, amely bitument, legalább egy, a bitumenben szterikusan stabilizált poliolefint és legalább egy további, a készítménybe stabilan beépített polimer anyagot tartalmaz.
Közelebbről, a találmány új, stabilizált bitumenkészitményre vonatkozik, amely a következőket tartalmazza:
- 60-99 tömeg% bitumen,
- 0,5-20 tömeg% mennyiségű legalább egy, diszpergált részecskék formájában a bitumenben szterikusan stabilizált polietilén, ahol a szterikusan stabilizáló molekula egy, a bitumennel kompatibilis diénpolimer-molekula, amely egy hozzákapcsolt polietilénmolekulán keresztül kötődik az említett legalább egy poliolefinhez, és
- adott esetben valamely ismert, szokásos adalékanyag a fenti készítmény teljes tömegére számított 0-25 tömeg% mennyiségben.
Ez a stabil, új bitumenkészítmény lehetővé teszi a tulajdonságok javítását és a készítmények széles körű tervezését, ami eddig nem volt lehetséges, miközben biztosítja, hogy a készítményben a polimer komponensek nem válnak ki.
Továbbá azt találtuk, hogy a legkülönbözőbb tulajdonságokat tudjuk biztosítani függetlenül a készítménytől, de függően attól, hogy a polietilént, a kopolimert és a stabilizátort milyen sorrendben adagoljuk a bitumenbe, valamint a különböző feldolgozási paramétereket, így például a keverési időt, hőmérsékletet és a nyírás értékét milyen mértékben változtatjuk.
A találmány vonatkozik továbbá a stabilizált bitumenes készítmény előállítási eljárására is, amelynél:
i) egy funkcionalizált diént oldószerként bitumenben vagy egy bitumennel kompatibilis olajban oldunk, ii) egy funkcionalizált polietilént az i) pont szerinti oldószerben diszpergálunk, iii) az i) pont szerinti funkcionalizált diént és az ii) pont szerinti funkcionalizált polietilént reagáltatjuk úgy, hogy az említett polietilénmolekula egyik vége az említett diénhez kötődjön, iv) legalább egy polietilént olvadék formájában az így kapott keverékben diszpergálunk,
v) az így kapott keverékben elasztomer kopolimerként szemcsés formában legalább egy sztirolkopolimert és/vagy egy olefinkopolimert diszpergálunk, így a bitumenes kompozícióban a polietilén szabad végének az említett szemcséspolietilén-molekulákhoz való kötésével a polietilén szterikus stabilizálását és az elasztomer stabil beépülését hozzuk létre, és ha oldószerként bitumennel kompatibilis olajat alkalmazunk, a kapott kompozíciót bitumenben diszpergáljuk, és a bitument 60-90 tömeg% mennyiségben, a szterikusan stabilizált polietilént 0,5-20 tömeg% mennyiségben, az elasztomer kopolimert 0,5-20 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk, és a készítményhez adott esetben még a bitumen, a szterikusan stabilizált polieti2
HU 220 292 B lén- és az elasztomerkopolimer össztömegére számított 0-25 tömeg% mennyiségben ismert adalékot is adagolunk.
A találmány értelmében a „bitumen” kifejezést a szokásos műszaki értelemben használjuk, és ez egy fekete vagy sötét színű (szilárd, félszilárd vagy viszkózus) cementszerű anyagot jelent, amely természetes vagy előállított és alapvetően nagy molekulatömegű szénhidrogénekből áll, amelyeket különböző aszfaltok, aszfaltszerű anyagok, kátrány- és szurokanyagok alkotnak. A találmány értelmében az „aszfalt” kifejezést a szokásos műszaki értelemben alkalmazzuk, és ez egy sötét színű, barnától a feketéig teijedő színű, cementszerű, szilárd vagy félszilárd konzisztenciájú anyagot jelent, amelyet túlnyomórészt a természetben előforduló bitumen alkot, vagy amelyet a petróleumfeldolgozás maradékaként nyernek. A felhasznált bitumenszerű anyagok a legkülönbözőbb forrásokból származhatnak, így azok lehetnek közvetlenül nyert anyagok vagy vákuummaradékok, vagy vákuumtomyok mosóolajainak keveréke, paraffindesztillátumok, valamint aromás és nafténolajok. Más egyéb aszfaltszerű anyagok, így például ásványi aszfalt, természetben előforduló aszfalt, valamint szénkátrányszurok szintén alkalmazható.
Mint azt már a fentiekben említettük, a találmány szerinti megoldás lehetővé teszi két vagy több, különböző formájú polimer anyag stabil beépítését bitumenbe annak érdekében, hogy a bitumenkészítmény hasznos hőmérsékletintervallumát kiszélesítsük. A készítmény egyik polimer komponense polietilén, de lehet etilénés más olefinmonomerek kopolimerje is. Ez a polietilén stabilan van integrálva a bitumenbe egy diszpergált részecskefázis formájában szterikus stabilizáció mechanizmusa által, mint amit a WO 93/07219 számú közzétételi iratban ismertetnek. Az ott leírtak szerint egy bifunkciós vagy biokompatibilis molekulát alkalmaznak, amelynek egyik komponense a poliolefinhez kötődik és a másik komponense oldható a bitumenben.
Mint azt a WO 93/07219 számú közzétételi iratban ismertetik, a készítmény poliolefinkomponense előnyösen polietilénből áll. Az ilyen polietilén tartalmazhat kis sűrűségű, lineáris kis sűrűségű vagy nagy sűrűségű polietilént és tartalmazhat polietilénkeverékeket is, amelyeket pelletizált, pelyhesített vagy porított recirkulált anyagból nyernek. Általában a poliolefinkomponenst a bitumenben a poliolefin olvadási pontja felett diszpergálják, általában 100-250 °C, előnyösen 130-200 °C közötti hőmérsékleten annyi ideig, hogy egy stabil készítményt nyerjenek, ez az idő lehet 0,1-3,5 óra, előnyösen 0,25-1 óra közötti idő.
Az ilyen készítményekbe egy vagy több további polimert is beépítenek. Az ilyen polimerek általában kopolimerek és maradék telítetlenséget tartalmazhatnak. Az ilyen kopolimerek gyakran inkompatibilisek a bitumennel, és így normálesetben kiválnak vagy gyorsan kiülepednek, amikor a készítmény keverését befejezik. Azonban a találmány értelmében, ha az ilyen kopolimereket egy stabilizált poliolefinkészítménybe építjük be, azok stabilizálttá válnak és ellenállnak a bitumenből való kiülepedésnek. Néhány, a találmány értelmében alkalmazható kopolimer már bizonyos mértékben kompatibilis a bitumennel vagy alkalmas feldolgozási móddal ilyenné tehető. Az ilyen anyagokat tartalmazó bitumenszerű készítményekben a diszpergált polietilénfázis jelenléte legrosszabb esetben sem destabilizálja az anyagokat, hanem gyakran fokozza a stabilitást.
Az a mód, ahogy a kopolimer stabilizálttá válik a készítményben, függ az alkalmazott polimer természetétől, és az lehet áthurkolás, fizikai befoglalás, kémiai térhálósítás vagy két, vagy több ilyen mechanizmus kombinációja. Az „áthurkolás” kifejezés azt jelenti, hogy a kopolimermolekulákat a kompozícióban már jelen lévő polimermolekulák áthurkolással, rácsavarodással inkorporálják, a „fizikai befoglalás” kifejezés pedig azt jelenti, hogy a kompozícióban már jelen lévő polimermolekulák a kopolimermolekulákat bezátják, körülveszik, így akadályozzák meg azok kiülepedését. A térhálósodás nyilvánvalóan az egymással reakcióba lépni képes csoportok révén jön létre.
A találmány szerinti bitumenkészítményekbe beépíthető kopolimerek elasztomer kopolimerek és lehetnek például a következők:
- sztirolkopolimerek, így például sztirol-butadiéngumi (SBR), sztirol-butadién-sztirol blokk-kopolimerek (SBS), sztirol-etilén-butadién-sztirol blokk-kopolimerek (SEBS), valamint sztirolizoprén-sztirol blokk-kopolimerek (SIS);
- olefinkopolimerek, így például polipropilénkopolimerek, etilén-vinil-acetát-kopolimerek (ÉVA), etilén-metakrilát-kopolimerek (EMA), valamint etilén-propilén dién kopolimerek (EPDM);
- más egyéb polimerek, így például nitril-butadién-gumik (NBR), poli(vinil-klorid) (PVC), poliizobutén, valamint polibutadién (PB).
Két vagy több, fenti polimer keveréke szintén beépíthető a polietilénnel együtt a bitumenkészítményekbe. A találmány szerinti készítmények nem szükségszerűen tartalmazhatnak más komponenseket is, így például különböző olajokat, amelyek a polimereket még kompatibilisebbé teszik a bitumennel.
Általában a bitumenbe beépítendő polimer megválasztását a következő, és esetenként még más egyéb paraméterek is befolyásolhatják:
- az aszfalt kémiai összetétele,
- az aszfalt molekulatömege,
- a polimerek) molekulatömege,
- a komponensek összekeverése során alkalmazott nyíróhatás,
- a kopolimerek alkotóinak aránya, így például az E: VA az EVA-ban.
A polimer anyagok a bitumenkészítményben jelen lehetnek részecskediszperziók, szálszerű diszperziók, oldatok vagy olyan kombinációk formájában, amelyben a (ko)polimer(ek) a szétválással szemben stabilizáljak).
Általában kis mennyiségű polimer jelenléte esetén a bitumen egy folyamatos fázisból áll, amelyben a polimer diszpergálva van. Nagyobb polimertartalom esetén
HU 220 292 B egy fázisinverzió következhet be, ahol a polimer válik a folyamatos fázissá.
Az egyik hatás, amelyet a találmány szerinti készítményekkel kapcsolatban megfigyeltünk az, hogy az ilyen kopolimerek és a WO 93/07219 számú közzétételi iratból ismert stabilizátor-rendszer együttes alkalmazása esetén kisebb mennyiségű kopolimer anyag szükséges a bitumen tulajdonságainak hasonló mértékű módosításához. így például 2,5 tömeg% mennyiségű SBS elegendő, hogy ugyanazt az elasztikusságot biztosítsuk a bitumennek, amely nem tartalmazza ezt a stabilizációs rendszert, és amelyhez 4 tömeg% SBS-t adagoltak, ily módon nagymértékű költségmegtakarítás érhető el a kopolimer komponens vonatkozásában.
Továbbá, mint az a további példáinkból kitűnik, azt találtuk, hogy a módosított bitumen viszkozitása és más egyéb tulajdonsága változtatható ugyanazon vagy lényegében ugyanolyan mennyiségű komponensek adagolásával, függően attól, hogy a komponensek adagolását a bitumenkészítmény előállításánál milyen sorrendben végezzük. A találmány szerinti készítményeket a legkülönbözőbb területeken alkalmazhatjuk a különböző alkotókomponensek és a kialakítási módozatoktól függően nyert tulajdonságok eltérősége miatt.
Különböző módszerek alkalmazhatók a bekeverés sorrendjére és a komponensek összetételére, a többi kopolimer komponenssel, valamint ha ilyen kopolimer komponenseket és/vagy ha a polietilént elhagyjuk, például ha két vagy több kopolimert stabilizálunk.
Ahelyett, hogy egy koncentrátumot alakítunk ki a bitumenben, mint azt a fentiekben leírtuk, koncentrátumot képezhetünk olajban vagy más közegben is, és ezt a koncentrátumot adagoljuk a bitumenhez a polimer és/vagy kopolimer komponensekkel együtt.
A találmány értelmében az, hogy a végső diszperziót hogyan érjük el, függ az alkalmazott kopolimerek és/vagy homopolimerek természetétől, valamint az alkalmazott eljárási körülményektől. Függően attól, hogy a találmány szerinti bitumenkészítményt milyen felhasználási célra szánjuk, a bitumenbe beépítendő polietilén és kopolimer mennyisége széles határok között változhat. Előnyösen a polietilén mennyisége a készítményben 0,5-20 tömeg% között változhat, míg a kopolimer mennyisége a készítményben 0,5-20 tömeg%. így például az SBR- és SBS-kopolimerek mennyisége, amelyet az elasztikusság biztosítására adagolunk, lehet például 1-15 tömeg% közötti érték. Következésképpen a bitumen mennyisége a készítményben 60-99 tömeg% lehet.
Ezen komponensek mellett a bitumenkészítménybe még adagolhatunk vagy diszpergálhatunk egy fázist, amely például megbontott vulkanizált gumit tartalmaz, ezt különösen például selejt, morzsolt gumi alkotja, így például gépkocsiabroncsok gumitörmeléke, ilyet ismertetnek a PCT/CA93/00562 számú 1993. december 29én benyújtott nemzetközi bejelentésben, amely bejelentés a jelen bejelentő és a University of Toronto Innovations Foundation közös bejelentése. Az ismert adalékok mennyisége a készítményben előnyösen 0-25 tömeg% a bitumen, stabilizált polietilén- és elasztomer kopolimer össztömegére számolva.
A találmány szerinti, stabilizált bitumenkészítményeket más rendszerekbe is beépíthetjük. így például a stabilizált bitumenkészítmények alkalmazhatók gumi és műanyag formázott készítmények előállításánál, például 5-50 tömeg% mennyiségben. A stabilizált bitumenkészítményeket előállíthatjuk emulziók formájában is, ahol a folyamatos fázis vizes fázis vagy szerves fázis. A bitument és a stabilizált polimereket tartalmazó mesterkeverékeket töltőanyagokkal és/vagy polimerekkel előkeverékké alakíthatjuk, és ezeket pelletizálhatjuk olyan pelletkészítmények előállítására, amelyeket azután a legkülönbözőbb ipari felhasználási területen alkalmazásra kerülő készítményekbe építünk be. A találmány szerinti készítmények alkalmazhatók a legkülönbözőbb aszfaltozási területeken, így például a következőkön: az összes típusú útburkolatok kialakítása, előre formázott útburkoló kövek, tetőfedési membránok, zsindelyek, vízálló membránok, tömítőanyagok, tömítőkittek, cserepezőgyanták és védőrétegek kialakítása.
A találmány szerinti megoldás egyik kiviteli formájánál a bitumenben polietilént, maleinizált polietilént, polibutadiént (ha szükséges), amin-végcsoportú poli(butadién-akrilnitril)-kopolimert vagy amin-végcsoportú polibutadiént és elemi ként tartalmazó diszperziót diszpergálunk a bitumenben. A szokásos meleg útburkolat-aszfaltozásnál történő felhasználásnál a maleinizált polietilén mennyisége a bitumenhez viszonyítva 0,05-10 tömeg%, még előnyösebben 0,5-2 tömeg%, az aminfunkcionalizált butadiénalapú kopolimer előnyös mennyisége 0,01-3 tömeg%, még előnyösebben 0,05-2 tömeg%. A folyékony butadién mennyisége előnyösen 0,02-15 tömeg%, még előnyösebben 0,1-6 tömeg% a bitumenre viszonyítva. A kén mennyisége előnyösen 0,05-10 tömeg% a végső keverék tömegére számolva, előnyösen 0,1-5 tömeg%. Egyéb felhasználási területen, így például tetőzet kialakításánál a komponensek összmennyiségéhez viszonyított arányok változhatnak.
Az útburkoló anyagok általában aggregátumokat tartalmaznak, ilyen például a zúzott kő, homok stb. Hasonlóképpen alkalmazhatunk más egyéb adalékanyagokat is a bitumenkészítményben, függeltenül a felhasználási területtől. így például tetőfedési anyagok esetén a készítmény tartalmazhat még alkalmas töltőanyagokat, így például azbesztet, karbonátokat, szilícium-dioxidot, farostot, csillámot, szulfátokat, agyagokat, pigmenteket és/vagy tűzgátló anyagokat, így például klórozott viaszokat. Repedéstöltő anyagként történő felhasználás esetén előnyösen valamilyen oxidot adagolunk.
Példák
A következő példákban a polimerrel módosított kötőanyagok stabilitását vizsgáljuk meleg tárolás alatt a következők alapján: i) hőmérsékletszabályozóval felszerelt optikai mikroszkóppal vizsgáljuk meleg állapotban a minta morfológiájában bekövetkező változásokat, és/vagy ii) vizsgáljuk az aszfaltminták szétválását. Ennél a vizsgálatnál a mintát egy 50 g tömegű polimeraszfalt kötőanyagot egy 19,05 mm-es rézcsőbe helyezzük, és a csövet függőleges állapotban 160 °C hő4
HU 220 292 B mérsékleten kemencében tartjuk 2-3 napon át. A meleg tárolást követően meghatározzuk a viszkozitást, és összehasonlítjuk a cső felső részén elhelyezkedő kötőanyag viszkozitását a cső alsó részén elhelyezkedő kötőanyag viszkozitásával. Ha ez az arány 0,8-1,2 közötti érték, ezt általában elfogadható stabilitásnak tekintjük.
A példákban megadott minden mennyiségi arány hacsak másképp nem jelöljük - tömegarányt jelent, így ezt külön nem adjuk meg.
1. példa
A példában bemutatjuk a kopolimer anyagok beépítését a bitumenkészítménybe.
Készítményeket állítunk elő egy kétlépéses eljárással, amelynél először egy koncentrátumot alakítunk ki, majd ezt hígítjuk aszfalttal és keverés közben stabilizálás céljából hozzáadagoljuk a polimert. Ebben a példában Lloydminster típusú aszfaltot alkalmaztunk, a penetráció értéke 85/100.
A koncentrátumot úgy állítjuk elő, hogy funkcionalizált polietilént (Fusabond E-110, MI=40, anhidridtartalom: 0,08 g mol/kg gyanta) diszpergálunk aszfaltban 170 °C hőmérsékleten 10 percig, majd keverés közben hozzáadunk amin-végcsoportos poli(butadién-akrilnitril)-kopolimerből (folyékony, akrilnitriltartalom 10 t%, aminekvivalens 1200) és polibutadiénből (Ricon 134, MW=12 000) álló keveréket, és a keverést 15 percig 180 °C hőmérsékleten folytatjuk, majd keverés közben ként adunk hozzá, és a keveréket 1,5 órán át 190-200 °C hőmérsékleten keverjük. A kapott koncentrátumot ezután ugyanazon aszfalttal hígítjuk, így homogén keveréket nyerünk, amelyhez stabilizálás céljából polietilént adagolunk (PE, kis sűrűség, folyási index=5).
A kapott készítményhez különböző polimereket adagoltunk a következőképpen:
- SBS (S:B = 30/70, MW=350 000,
Mn=140 000): az SBS-t az aszfaltkészítményben diszpergáljuk 190 °C hőmérsékleten 30 percig és 200-240 °C hőmérsékleten további 30 percig.
- ÉVA (Cil 1240A, VA=12 tömeg%, olvadékfolyási index=10): az EVA-t az aszfaltkészítményben diszpergáljuk 180 °C-on 30 percig.
- EPDM (Royalene 552, EP arány 75/25, Morney-viszkozitás* ML 1+4125 °C-on=50): az EPDM-et az aszfaltkészítményben diszpergáljuk 200 °C-on 1 órán át.
* A Morney-féle viszkozitásmeghatározás a gumiiparban ismert, elteijedten alkalmazott módszer, Sí megfelelője nincs.
- EP/PP (recirkulált mintás hulladék - PE/PP arány 60:40, (comingled keverék): az EP/PP anyagot az aszfaltkészítményben diszpergáljuk 170 °C-on 1 órán át.
Mindegyik fenti esetben a keverést Brinkman Polytron homogenizálóval (Model PT45/80) végeztük.
A kísérletek során kapott készítmények részleteit az
I. táblázatban foglaljuk össze. A különböző kísérleteknél a „c” jel a kontrolikísérletre, az „a” jel a találmány szerinti készítményre és a „b” jel a WO 93/07219 számú közzétételi iratban szereplő készítményerke vonatkozik.
A különböző mintákat vizsgáltuk, és a kapott eredményeket a II. táblázatban foglaljuk össze. Mint az az eredményekből kitűnik, az SBS-t olyan körülmények között alkalmaztuk, amelynél az relatíve stabilan integrálódott az aszfaltba [l(c) kísérlet], és a stabilizátor jelenléte önmagában [l(b) kísérlet] és a stabilizátor és a polietilén együttesen [l(a) kísérlet] hátrányosan nem befolyásolták ezt a stabilitást.
ÉVA esetén stabilizátor nélkül a kopolimer igen könnyen összetapadt és elvált az aszfalttól [2(c) kísérlet], Stabilizátor jelenlétében [2(b) kísérlet] és stabilizátor és polietilén jelenlétében [2(a) kísérlet] az ÉVA stabilan inkorporálódott a készítménybe, és nem mutatott hajlamot összetapadásra vagy az aszfalttól való szétválásra, mint az a vizuális megfigyelésből kitűnik, és ugyanez látható a viszkozitásarányokból is. EPDM esetén hasonló eredményeket kaptunk, mint ÉVA esetén. Az EPDM anyagot nehezebb volt diszpergálni az aszfaltban, mint az EVA-t, és így a diszpergálás körülményeit némiképpen módosítottuk. Az EP/PP keverék ese tén (60:40 körülbelül 1 t% TiO2 jelenlétében), a keverék stabilan inkorporálódott a bitumenbe [4(a) kísérlet], míg stabilizátor nélkül a diszpergált polimer (PE és PP) könnyedén összetapadt, amikor a keverést leállítottuk.
2. példa
Ebben a példában a polietilén és SBS adagolását illusztráljuk a módosítatlan aszfalthoz.
Egy 1 literes keverővei ellátott edénybe bemérünk 92 tömegrész aszfaltot (Caltex Class 170, penetráció 25 °C-on=85 dmm, viszkozitás 135 °C-on 0,32 Pá s, Ring és Ball lágyulási pont=45°) és 180 °C-ra melegítjük. Ezután hozzáadunk 5 tömegrész polietilént (PE, kis sűrűségű, olvadékfolyási index=5) és 3 tömegrész sztirol-butadién-sztirolt (SBS S:B=30/70, Mw=350 000, Mn=140 000), és ezeket a forró, folyékony aszfaltban 60 percig diszpergáljuk. Ezután a keverést leállítjuk, a PE diszpergált cseppek és az SBS diszpergált fázis gyorsan összetapad a forró, folyékony aszfaltban. Mind a PE, mind az SBS a folyékony aszfalt felülete felé migrál a 24 órás 180 °C hőmérsékleten történő tárolás alatt, és egy viszkózus polimer réteg alakul ki. A stabilitásnak ez a hiánya tipikus a poliolefm- és sztirolkopolimer diszperziókra meleg folyékony aszfaltban. A polietilén és az SBS hajlamos az összetapadásra, ülepedésre anélkül, hogy egymást segítenék az ilyen fázisszétválás megakadályozása érdekében.
3. példa
A példa A-l, A-2, A-3 és B-l és B-2 példákat tartalmaz (lásd III. táblázat), és azokat az eredményeket mutatja be, amikor SBS-t inkorporáltunk az aszfaltba különböző feldolgozási körülmények között. Mint az a kapott eredményekből látható, azonos mennyiségű SBS és PE esetén jelentős mértékben eltérő eredményeket kapunk.
HU 220 292 B
A-l példa
0,5 tömegrész maleinizált polietilént 18,2 tömegrész aszfaltban (Caltex Class 170) diszpergálunk körülbelül 177 °C hőmérsékleten 10 percig, majd ezután hozzáadunk 0,7 tömegrész polibutadiént és 0,4 tömegrész amin-végcsoportú poli(butadién-akrilnitril)-kopolimert (ATBN), és a kapott keveréket 180 °C-on 25 percig keverjük, majd 0,6 tömegrész ként adagolunk, és a keverést 15 percig tovább folytatjuk. Az így kapott keverékhez keverés közben ezután 71,7 tömegrész aszfaltot 10 adagolunk hígítás céljából és további 50 percig keverjük. Végül recirkulált kis sűrűségű polietilént (RLDPE) és SBS-elasztomert adagolunk egymást követően és nagy nyírás mellett 200 °C hőmérsékleten 30 percig (RLDPE esetén) és még 25 percig (SBS esetén) tovább keverjük, és így egy bitumenes készítményt nyerünk, amelyben a polimer komponensek a fázisszétválással szemben stabilizáltak. A kapott eredményeket a III. táblázatban foglaljuk össze.
A-2 példa
Az A-1 példa szerinti eljárást ismételjük, de változtatjuk az adalékok sorrendjét az aszfalthoz való adagolásnál, így ugyanazt a végső készítményt nyerjük összesen 160 perces keverési idővel. Ugyanazokat az anyagokat használjuk, mint az A-l példában, 0,5 tömegrész maleinizált polietilént, 0,7 tömegrész polibutadiént és 0,4 tömegrész amin-végcsoportú poli(butadiénakrilnitril)-kopolimert, ezt 18,2 tömegrész aszfaltban diszpergáljuk 35 percig, hozzáadunk 0,2 tömegrész ként, és a keveréket 190 °C-on 40 percig keverjük. Ezután 71,7 tömegrész aszfalttal hígítjuk 5 percig. Ezután 0,4 tömegrész RLDPE-t adagolunk, 0,4 tömegrész kénnel együtt, és a diszpergálást 200 °C-on 60 percig végezzük, majd ezután 3 tömegrész SBS-t adagolunk, és még a keverést 20 percig folytatjuk, így nyerjük a stabilizált bitumenkészítményt. Az eredményeket a III. táblázatban foglaljuk össze.
A-3 példa
Ugyanazokat az anyagokat alkalmazzuk, mint az A-l példában, 0,5 tömegrész maleinizált polietilént,
0,7 tömegrész polibutadiént és 0,4 tömegrész aminfunkcionalizált poli(butadién-akrilnitril)-kopolimert diszpergálunk 18,2 tömegrész aszfaltban 35 percig, majd ezt az anyagot hígítjuk 74,7 tömegrész aszfalttal, amelyet előzőleg elkeverünk 41% mennyiségű SBS-sel 180 °C-on 30 percig, a keverést 5 percen át végezzük. 5 Ezután 0,6 tömegrész ként adagolunk és 200 °C-on 70 percig keverjük, majd 3 tömegrész RLDPE-t keverünk be a keverékbe 20 percen át, így nyerjük a stabilizált polimer-bitumen készítményt. A kapott eredményeket a III. táblázatban foglaljuk össze.
B-l példa
Ugyanazokat az anyagokat alkalmazzuk, mint az A-l példában, 92,5 tömeg% mennyiségű aszfaltot előzetesen elkeverünk 2,5 tömegrész mennyiségű malei15 nizált polietilénnel, 3,7 tömegrész polibutadiénnel és 1,3 tömeg% amin-végcsoportú poli(butadién-akrilnitril)-kopolimerrel 180 °C-on 40 percig. Az előkeveréket ezután keverés közben ugyanolyan mennyiségű aszfalthoz adagoljuk, amelyet előzőleg 3 t% kénnel kezel20 tünk. Ezután 20,2 tömegrész kapott keveréket hígítunk 71,8 tömegrész aszfalttal 10 perces keveréssel, majd végül 5 tömegrész RLDPE-t és 3 tömegrész SBS-t adagolunk ebben a sorrendben, és a diszpergálást 185 °C-on 60 percig végezzük, így nyerjük a stabilizált polimer25 bitumen készítményt. A kapott eredményeket a III. táblázatban foglaljuk össze.
B-2 példa
Ugyanazon anyagokat alkalmazzuk, mint a B-1 pél30 dánál, 10,1 tömegrész előkeveréket elkeverünk ugyanolyan mennyiségű (10,1 tömegrész) aszfalttal, amelyet előzőleg 4 tömeg% mennyiségű kénnel kezeltünk, majd a keveréket hígítjuk 71,8 tömegrész aszfalt bekeverésével 5 percen át. Végül 5 tömegrész RLDPE-t, 35 majd ezt követően 3 tömegrész SBS-t adagolunk, és nagy nyírás mellett 120 percig 190 °C hőmérsékleten diszpergáljuk, így nyerjük a stabilizált polimer-bitumen készítményt.
Az előzőeket összefoglalva, a találmány módosított 40 stabilizált bitumenkészítményekre vonatkozik, amelyben a kopolimerek és/vagy homopolimerek stabilan inkorporálva vannak, és így a bitumenkészítmények tulajdonságait módosítjuk. A kivitelezéssel kapcsolatos módosítások szintén a találmány oltalmi körébe esnek.
I. táblázat
Jelölés SBS ÉVA EPDM Comingled PE/PP
Alkotók, t% la lb le 2a 2b 2c 3a 3b 3c 4a 4c
SBS 2 2 2 - - - -- - -
ÉVA - - - 2 2 2 - - -
EPDM - - - - - - 2 2 2
PE/PP - - - - - - - -- - 3 3
PE 2 - - 2 - - 2 - -
AC-Lloydminster 85/100 94,4 86,37 98 92,8 94,73 98 92,8 94,73 98,0 94,6 97
FPE 0,48 0,49 - 0,96 0,98 - 0,96 0,98 - 0,7 -
HU 220 292 B
I. táblázat (folytatás)
Jelölés SBS ÉVA EPDM Comingled PE/PP
ATBN 0,32 0,33 - 0,64 0,65 - 0,64 0,65 - 0,5 -
LPBD 0,64 0,65 - 1,28 1,31 - 1,28 1,31 - 1,0 -
Kén 0,16 0,17 - 0,32 0,33 - 0,32 0,33 - 0,2 -
II. táblázat
Minta a tárolás előtt Minta a tárolás után
Penetráció (dmm · 25 °C) Viszkozitás (Pá s · 135 °C) S.P. (r&B °C) Tárolási idő (óra) Viszkozitás a cső tetején (V,)(Pas. 135 °C) Viszkozitás a cső tetején (V,)(Pas. 135 °C) Viszkozitási arány (Vt/V„)
Minták Kopolimer
Kontroll 90 0,550 45
la SBS 47 3,650 63 48 4600 4,800 0,96
lb SBS 43 2,750 65 48 2025 2,075 0,98
1c SBS 67 1,900 59 48 1550 1,550 1,00
2a ÉVA 62 3,100 58 72 2700 2,785 0,97
2b ÉVA 65 2,400 56 72 1875 1,925 0,97
2c ÉVA 74 1,000 52 72 1550 0,825 1,88
3a EPDM 59 4,225 59 48 3550 3,650 0,97
3b EPDM 55 2,600 52 48 2225 2,225 1,00
3c EPDM 73 0,950 50 48 1250 0,750 1,60
4a PE/PP 70 2,025 55 48 1900 1,700 1,12
4c PE/PP 65 1,050 54 48 1075 0,800 1,34
III. táblázat
2. példa
A csoport B csoport
Komponens, t% A-l A-2 A-3 B 1 B-2
Aszfalt 89,9 89,9 89,9 90,7 90,7
Fusabond E-110 0,5 0,5 0,5 0,3 0,3
LPBD 0,7 0,7 0,7 0,4 0,4
ATBN 0,4 0,4 0,4 0,3 0,3
Kén 0,6 0,6 0,6 0,3 0,4
SBS 3,0 3,0 3,0 3,0 3,0
PE 5,0 5,0 5,0 5,0 5,0
Tulajdonságok
Penetráció 25 °C-on, dmm 40 38 26 23 5
Torziális visszaállás, % 25 °C-on - - - 9 _♦
Viszkozitás Pa-s 135 °C-on 9,4 7,5 11,4 3,75 4,4#
Lágyuláspont (R&B) (°C) 74 77 75 67,3 91,5
Elasztikus visszaállás, % Pá s 60 °C-on - - - 11,3 53,6
Viszkozitás, Pá s 60 °C-on - - - 5,055 181,900
*=túl merev 25 °C-on a vizsgálathoz #=vizsgálat 165 °C-on

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Stabilizált bitumenes készítmény, azzal jellemezve, hogy a következőket tartalmazza:
    - 60-99 tömeg% bitumen,
    - 0,5-20 tömeg% mennyiségű legalább egy, diszpergált részecskék formájában a bitumenben szférikusán stabilizált polietilén, ahol a szterikusan stabilizáló molekula egy, a bitumennel kompatibilis diénpolimer-molekula, amely egy hozzákapcsolt polietilénmolekulán keresztül kötődik az említett, legalább egy polietilénhez, és
    - 0,5-20 tömeg% mennyiségű legalább egy elasztomer, amely egy sztirolkopolimer és/vagy egy olefinkopolimer, és
    - adott esetben valamely ismert, szokásos adalékanyag a fenti készítmény teljes tömegére számított 0-25 tömeg% mennyiségben.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy az elasztomer kopolimer egy sztirolkopolimer.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az elasztomer kopolimer egy olefinkopolimer.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a sztirolkopolimer SBR-, SBS-, SEBSvagy SIS-kopolimer.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az olefinkopolimer EVA-, EMA-, EPDMvagy polipropilénkopolimer.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az elasztomer kopolimer SBS- vagy SBRkopolimer és mennyisége 1,0-15 tömeg%.
  7. 7. Eljárás stabilizált bitumenes készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy
    i) egy funkcionalizált diént oldószerként bitumenben vagy bitumennel kompatibilis olajban oldunk, ii) egy funkcionalizált polietilént az i) pont szerinti oldószerben diszpergálunk, ifi) az i) pont szerinti funkcionalizált diént és az ii) pont szerinti funkcionalizált polietilént reagáltatjuk úgy, hogy az említett polietilénmolekula egyik vége az említett diénhez kötődjön, iv) legalább egy polietilént olvadék formájában az így kapott keverékben diszpergálunk,
    v) az így kapott keverékben elasztomer kopolimerként szemcsés formában legalább egy sztirolkopolimert és/vagy egy olefinkopolimert diszpergálunk, így a bitumenes kompozícióban a polietilén szabad végének az említett szemcséspolietilén-molekulákhoz való kötésével a polietilén szterikus stabilizálását és az elasztomer stabil beépülését hozzuk létre, és ha oldószerként bitumennel kompatibilis olajat alkalmazunk, a kapott kompozíciót bitumenben diszpergáljuk, és a bitument 60-90 tömeg% mennyiségben, a szterikusan stabilizált polietilént 0,5-20 tömeg% mennyiségben, az elasztomer kopolimert 0,5-20 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk, és a készítményhez adott esetben még a bitumen, a szterikusan stabilizált polietilén- és az elasztomer kopolimer össztömegére számított 0-25 tömeg% mennyiségben még valamely ismert adalékot is adagolunk.
HU9502837A 1993-03-29 1994-03-28 Stabilizált bitumenkészítmények és eljárás előállításukra HU220292B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB939306517A GB9306517D0 (en) 1993-03-29 1993-03-29 Stabilized bitumen compositions
PCT/CA1994/000174 WO1994022957A1 (en) 1993-03-29 1994-03-28 Stabilized bitumen compositions

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9502837D0 HU9502837D0 (en) 1995-11-28
HUT74026A HUT74026A (en) 1996-10-28
HU220292B true HU220292B (hu) 2001-11-28

Family

ID=10732946

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9502837A HU220292B (hu) 1993-03-29 1994-03-28 Stabilizált bitumenkészítmények és eljárás előállításukra

Country Status (27)

Country Link
US (1) US6100317A (hu)
EP (1) EP0692001B1 (hu)
JP (1) JPH08508306A (hu)
KR (1) KR100275251B1 (hu)
AT (1) ATE157114T1 (hu)
AU (1) AU683455B2 (hu)
BR (1) BR9406448A (hu)
CA (1) CA2158928C (hu)
CZ (1) CZ292436B6 (hu)
DE (1) DE69405094T2 (hu)
DK (1) DK0692001T3 (hu)
ES (1) ES2108436T3 (hu)
FI (1) FI954600A (hu)
GB (1) GB9306517D0 (hu)
GR (1) GR3025287T3 (hu)
HU (1) HU220292B (hu)
IL (1) IL109148A (hu)
IN (1) IN189209B (hu)
MY (1) MY111207A (hu)
NO (1) NO309821B1 (hu)
NZ (1) NZ262885A (hu)
OA (1) OA10186A (hu)
PL (1) PL178108B1 (hu)
RU (1) RU2140946C1 (hu)
SK (1) SK281311B6 (hu)
UA (1) UA44702C2 (hu)
WO (1) WO1994022957A1 (hu)

Families Citing this family (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1110522C (zh) * 1996-02-01 2003-06-04 波利法尔特有限公司 不相容材料通过大分子的稳定化作用
CN1119382C (zh) * 1996-02-16 2003-08-27 波利法尔特有限公司 基于现场共混聚合物的稳定化的沥青组合物
US6174939B1 (en) 1997-02-14 2001-01-16 Polyphalt Inc. Stabilized bituminous composition based on polymer in-situ blend
IL131405A0 (en) * 1997-02-18 2001-01-28 Polyphalt Inc Polymer stabilized bitumen granulate
ES2153251B1 (es) * 1997-08-04 2001-09-01 Ditecpesa S A Procedimiento de fabricacion de un nuevo polimero tipo eva, producto asi obtenido y sus aplicaciones.
EP1065249A1 (de) * 1999-06-18 2001-01-03 G. Grisard Ag Bitumenpräparat
US6385934B1 (en) * 1999-07-22 2002-05-14 Northern Elastomeric, Inc. Weatherproofing membrane having high traction surface
US6552105B2 (en) 2000-02-15 2003-04-22 General Electric Company Poly (arylene ether) composition, method for the preparation thereof, and articles derived therefrom
US6197852B1 (en) 2000-02-28 2001-03-06 Equistar Chemicals, Lp Polyolefin concentrates and composition having improved carbon black dispersion
US7141621B2 (en) * 2002-02-07 2006-11-28 Kraton Polymers U.S. Llc Gels from controlled distribution block copolymers
AU2003231224A1 (en) * 2002-05-15 2003-12-02 W. R. Grace And Co. Conn Skid resistant moisture barriers and process for making same
KR100651350B1 (ko) * 2002-06-27 2006-11-28 에스케이 주식회사 개질 아스팔트 조성물 및 이를 이용한 아스팔트 혼합물의제조방법
KR100568612B1 (ko) * 2002-09-04 2006-04-10 주식회사 다츠커뮤니케이션 쿠폰 북, 이를 이용한 구매 인증 시스템 및 그 방법그리고 상품 패키지
US7144933B2 (en) 2003-11-12 2006-12-05 Eastman Chemical Company Modified asphalt compositions
US7202290B2 (en) * 2003-11-12 2007-04-10 Eastman Chemical Company Modified asphalt compositions
WO2005100479A1 (en) * 2004-04-14 2005-10-27 Kraton Polymers Research B.V. A polymer modified bitumen composition to be used in asphalt binders or roofing compositions
US20070282039A1 (en) * 2006-05-31 2007-12-06 Smith Jeffrey W Asphalt as resin replacement or colorant
US20070213418A1 (en) * 2004-05-18 2007-09-13 Vermilion Donn R Asphalt-filled polymers
JP2008514778A (ja) * 2004-10-02 2008-05-08 ファイヤーストーン ポリマーズ エルエルシー 重合体、並びにアスファルト組成物及びアスファルトコンクリートにおけるその使用
US7741250B2 (en) * 2006-05-11 2010-06-22 Chevron Phillips Chemical Company Lp Wellbore servicing fluids comprising grafted homopolymers and methods of using same
CN101173070B (zh) * 2007-10-26 2010-10-06 陕西长大博源公路养护科技有限公司 粉状沥青混合料抗车辙外加剂的制备方法
ES2323214B1 (es) * 2007-10-31 2010-04-21 Repsol Ypf, S.A. Betun modificado con polvo de neumatico estable al almacenamiento.
US8298661B2 (en) * 2009-01-30 2012-10-30 W. R. Grace & Co.-Conn Waterproofing membrane
US20100222464A1 (en) * 2009-02-27 2010-09-02 Semmaterials, L.P. Emulsion of a polymer modified asphalt
US20100227954A1 (en) * 2009-03-08 2010-09-09 Asphalt & Wax Innovations, LLC. Asphalt modifiers, methods of modifying asphalt, asphalt compositions and methods of making
US9884965B2 (en) 2009-03-08 2018-02-06 Lehigh Tehnologies, Inc. Functional group asphalt modifiers, methods of modifying asphalt, asphalt compositions and methods of making
US9896582B2 (en) 2009-03-08 2018-02-20 Lehigh Technologies, Inc. Micronized asphalt modifiers, methods of modifying asphalt, asphalt compositions and methods of making
US9617424B2 (en) 2009-03-08 2017-04-11 Lehigh Technologies, Inc. Polyolefin asphalt modifiers, methods of modifying asphalt, asphalt compositions and methods of making
US8298662B2 (en) * 2009-08-28 2012-10-30 W.R. Grace & Co.-Conn. Waterproofing membrane
EA017056B1 (ru) * 2009-09-15 2012-09-28 Частное Торгово-Производственное Унитарное Предприятие "Новые Административные Технологии" Полимерный модификатор для асфальтобетона и способ приготовления асфальтобетонной смеси на его основе
DE102010026950A1 (de) * 2010-07-12 2012-01-12 Sasol Wax Gmbh Verfahren zur Herstellung von Agglomeraten, die Gummi und Wachs aufweisen, danach hergestellte Agglomerate und ihre Verwendung in Asphalt oder Bitumenmassen
WO2012033490A1 (en) * 2010-09-08 2012-03-15 Asphalt & Wax Innovations, Llc Asphalt modifiers, methods of modifying asphalt, asphalt compositions and methods of making
US8575072B2 (en) 2011-09-29 2013-11-05 Chevron Phillips Chemical Company Lp Fluid loss additives and methods of making and using same
US9034800B2 (en) 2011-09-29 2015-05-19 Chevron Phillips Chemical Company Lp Fluid loss additives and methods of making and using same
WO2013109878A1 (en) 2012-01-18 2013-07-25 Iowa State University Research Foundation, Inc. Thermoplastic elastomers via atom transfer radical polymerization of plant oil
US9631094B2 (en) 2012-09-12 2017-04-25 Honeywell International Inc. Bitumen compositions and methods of making
RU2503703C1 (ru) * 2012-12-28 2014-01-10 Виктор Геннадьевич Ложкин Способ приготовления твердого ингибитора для предотвращения асфальтеносмолопарафиновых отложений
EP2999727B1 (en) 2013-05-20 2019-07-10 Iowa State University Research Foundation, Inc. Thermoplastic elastomers via reversible addition-fragmentation chain transfer polymerization of triglycerides
KR20150005424A (ko) 2013-07-05 2015-01-14 주식회사 엘지화학 혼련성이 개선된 아스팔트 개질제 및 이를 포함하는 아스팔트 조성물
RU2554360C1 (ru) * 2014-04-03 2015-06-27 Святослав Евгеньевич Бурмистров Сыпучая добавка для асфальтобетонной смеси (варианты) и асфальтобетонная смесь
US9695317B2 (en) 2014-10-15 2017-07-04 Associated Asphalt Marketing, Llc Fuel-resistant liquid asphalt binders and methods of making the same
RU2748078C1 (ru) * 2020-04-29 2021-05-19 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования «Тамбовский государственный технический университет» (ФГБОУ ВО «ТГТУ») Полимерно-битумная композиция и способ ее получения
CN113637332B (zh) * 2021-08-27 2023-01-10 苏州卓宝科技有限公司 一种丁腈橡胶改性沥青防水卷材涂盖层胶料制备方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3992340A (en) * 1971-07-13 1976-11-16 Badische Anilin- & Soda-Fabrik Aktiengesellschaft Vulcanized molding compositions based on bitumen and olefin polymers
FR2364961A1 (fr) * 1976-09-17 1978-04-14 Elf Union Procede de preparation de bitumes-polymeres
FR2436160A1 (fr) * 1978-09-13 1980-04-11 Cib Composition bitumineuse contenant des polymeres et ses applications
GB8409635D0 (en) * 1984-04-13 1984-05-23 Exxon Research Engineering Co Surface dressing of roads
IT1228259B (it) * 1987-07-08 1991-06-05 Marco Fachini Composizione atta a conferire ai conglomerati bituminosi elevate caratteristiche meccaniche e resistenza alle alte e alle basse temperature, anche utilizzando melme dal trattamento di olii lubrificanti esausti.
US4837252A (en) * 1987-12-14 1989-06-06 Polysar Limited Polymer-asphalt mixing process
US5280064A (en) * 1991-09-30 1994-01-18 Simon Hesp Bitumen-polymer stabilizer, stabilized bitumen-polymer compositions and methods for the preparation thereof
US5494966A (en) * 1991-09-30 1996-02-27 Univ Toronto In-situ stabilized compositions
US5278207A (en) * 1992-11-06 1994-01-11 Shell Oil Company Asphalt amine functionalized polymer composition

Also Published As

Publication number Publication date
IN189209B (hu) 2003-01-04
MY111207A (en) 1999-09-30
OA10186A (en) 1996-12-18
PL310945A1 (en) 1996-01-08
NZ262885A (en) 1996-10-28
US6100317A (en) 2000-08-08
HU9502837D0 (en) 1995-11-28
IL109148A0 (en) 1994-06-24
RU2140946C1 (ru) 1999-11-10
DE69405094D1 (de) 1997-09-25
PL178108B1 (pl) 2000-02-29
DE69405094T2 (de) 1998-03-19
SK121495A3 (en) 1997-06-04
ES2108436T3 (es) 1997-12-16
HUT74026A (en) 1996-10-28
SK281311B6 (sk) 2001-02-12
BR9406448A (pt) 1996-01-02
AU6280994A (en) 1994-10-24
GB9306517D0 (en) 1993-05-19
EP0692001B1 (en) 1997-08-20
NO953831D0 (no) 1995-09-28
GR3025287T3 (en) 1998-02-27
WO1994022957A1 (en) 1994-10-13
FI954600A (fi) 1995-11-08
ATE157114T1 (de) 1997-09-15
UA44702C2 (uk) 2002-03-15
NO309821B1 (no) 2001-04-02
DK0692001T3 (da) 1997-12-08
CA2158928C (en) 2000-09-05
CZ252195A3 (en) 1996-02-14
AU683455B2 (en) 1997-11-13
CA2158928A1 (en) 1994-10-13
FI954600A0 (fi) 1995-09-28
IL109148A (en) 1998-02-08
EP0692001A1 (en) 1996-01-17
JPH08508306A (ja) 1996-09-03
NO953831L (no) 1995-11-29
CZ292436B6 (cs) 2003-09-17
KR100275251B1 (ko) 2000-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU220292B (hu) Stabilizált bitumenkészítmények és eljárás előállításukra
USRE42165E1 (en) Modified asphalt compositions
TWI329661B (en) Asphalt binder for porous pavements
AU725976B2 (en) Elastomer-modified bituminous compositions
JP5221380B2 (ja) 改質アスファルトバインダー組成物の製造方法、改質アスファルトバインダー組成物の形成方法、改質アスファルトバインダー組成物およびアスファルト組成物
HU219733B (hu) Eljárás bitumenkészítmény előállítására és bitumenkészítmény
EP0606307B1 (en) In-situ stabilized compositions
US5973037A (en) Styrene ethylene butylene styrene (SEBS) copolymer rubber modified asphalt mixture
JP2001524569A (ja) 加硫ゴム処理工程で調製した瀝青組成物
US5929144A (en) Plasticized styrene ethylene butylene styrene (SEBS) copolymer rubber modified asphalt mixture
US6174939B1 (en) Stabilized bituminous composition based on polymer in-situ blend
AU703668B2 (en) Stabilization of incompatible materials by macromolecules
WO1997030121A1 (en) Stabilized bituminous composition based on polymer in-situ blend
US20030036590A1 (en) Stabilization of incompatible materials by macromolecules

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee