HU220285B - Eljárás nemszövött anyag előállítására - Google Patents
Eljárás nemszövött anyag előállítására Download PDFInfo
- Publication number
- HU220285B HU220285B HU9700095A HU9700095A HU220285B HU 220285 B HU220285 B HU 220285B HU 9700095 A HU9700095 A HU 9700095A HU 9700095 A HU9700095 A HU 9700095A HU 220285 B HU220285 B HU 220285B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- foam
- fibers
- container
- dispersion
- fiber
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D21—PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
- D21F—PAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
- D21F11/00—Processes for making continuous lengths of paper, or of cardboard, or of wet web for fibre board production, on paper-making machines
- D21F11/002—Processes for making continuous lengths of paper, or of cardboard, or of wet web for fibre board production, on paper-making machines by using a foamed suspension
Landscapes
- Nonwoven Fabrics (AREA)
- Paper (AREA)
- Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás nemszövött anyag előállítására, amely eljárás során szálas szövedéket víz segítségével bontunk rostokra, illetve szálasítunk.
A nedves szálkuszálás, illetve a vágott szálú fonalak nedves rostokra bontása jól ismert technológia, amelyet az 1970-es években vezettek be, és amelyet például a CA 841,938 számú szabadalmi leírás is ismertet. Ezen eljárás során szárazon vagy nedvesen fektetett szálakból szálas szövedéket formáznak, majd ezt követően a szálakat nagyon finom vízsugár alatt nagy nyomással rostokra bontva kuszálják össze. A vízsugarak sorok formájában vannak a szálas szövedékre irányítva, a szövedék pedig egy mozgó szitahálón van elhelyezve. A rostokra bontott terméket ezután megszárítják. A szálak lehetnek vágott szálak, például poliészterszálak, rayon-, nejlon-, polipropilén- vagy hasonló szálak, amelyek cellulózszálakból vagy cellulózszálak és vágott szálak keverékéből állítunk elő. Az ily módon kapott vágott szálú anyag olcsón feldolgozható, és az így kapott terméknek az abszorpciós paraméterei rendkívül jók. Többek között ilyen anyagokat használnak a háztartásokban vagy az ipari anyagokban szárítóanyagokként, valamint egyszer használatos termékekként, például az egészségügyben.
Olyan habképzési eljárásokat - amikor szálas szövedéket hoznak létre habosított folyadékban diszpergált szálakból - használnak manapság papír vagy egyéb szálasalapú nemszövött termékek előállítására, továbbá üvegszálas anyagok feldolgozásánál különböző termékek öntéséhez, például az autóiparban. Ilyen eljárást ismertet a GB 1,329,409 és US 4, 443,297 számú szabadalmi leírás. Az ily módon létrehozott szálas szövedék a szálképzéskor igen nagyfokú egyenetlenséget mutat.
A nedves rostokra bontással, illetve hidroszálkuszálással létrehozott nemszövött termékekre vonatkozó az US-A-5,106,457 számú leírás ismertet megoldást, amikor is a habosított szálakat úgy hozzák létre, hogy a szálakat olyan habosított folyadékban diszpergálják, amely vizet és felületaktív adalékanyagokat tartalmaz, amely például az US-A-4,498,956 számú leírásban van ismertetve, és azután az így létrehozott szövedéket vetik alá a nedves szálkuszálásnak.
A találmány célja egy olyan eljárás kidolgozása, ahol egyszerűbben lehet nagy abszorpciós képességű, nagy szilárdságú és egyenletes minőségű nemszövött terméket létrehozni.
A találmány tehát eljárás nemszövött anyag előállítására szálas szövedék hidroszálkuszálásával, ahol száraz természetes és/vagy szintetikus szálakat, előnyösen előnedvesítés vagy előáztatás után, diszperziós tartályba adagolunk, ahol a szálakat habosítható folyadékban diszpergáljuk, habosítható folyadék vizet és tenzideket tartalmaz a habosított szálas diszperzió képzéséhez, a habosított szálas diszperziót szitahuzalra továbbítjuk, majd az anyag formálását és alakítását követően a folyadékot elvezetjük, és a formázás során nyert szálas szövedéket hidroszálkuszálásnak vetjük alá.
Az eljárás lényege, hogy a szitahuzalon a szálas szövedéket szabad fluid felület nélküli zárt egységben dolgozzuk fel, és a habosítható folyadékot - azt követően, hogy a szitahuzalon átvezettük - egy habtartályt is magában foglaló zárt körön vezetjük keresztül, a habtartályban a habosítható folyadékot folyadékfázisra és egy könnyebb habfázisra választjuk szét, majd ezt követően mind a folyadékfázist mind pedig a habfázist a diszperziós tartályba recirkuláljuk.
Előnyös a találmány szerinti eljárás akkor, ha a szálakon kívül csak friss vizet, levegőt, tenzideket és egyéb vegyszereket adagolunk a zárt körhöz, azért, hogy pótoljuk azt a mennyiséget, amely a zárt kört elhagyta akkor, amikor a formázást követően a szálakat vagy papírszövedéket kialakítottuk.
Előnyös az eljárás, ha a friss vizet hidroszálkuszálás előtt fúvókákon keresztül vezetjük a formázott szálas szövedékre, majd azt követően, hogy a szálas szövedéket átvezettük, egy szívóegységen keresztül a zárt körhöz tápláljuk be.
Ugyancsak előnyös az eljárás, ha a folyadékfázist a habtartály alsó részénél elhelyezett első csővezetéken keresztül vezetjük a diszperziós tartályba, a habfázist pedig a habtartály felső részénél elhelyezett második csővezetéken vezetjük a diszperziós tartályhoz, ahol a habosítható folyadékot diszpergáljuk, és a habtartályban a nyomást a második csővezetékben vagy közvetlenül a második csővezeték után elhelyezett szabályozószelep segítségével konstans értéken tartjuk.
Ugyancsak előnyös, ha a habot a második csővezetékben vagy a második csővezeték közelében lévő, a habban lévő nagyobb légbuborékokat feltördelő, és a megkötött levegőt a habból kiengedő, mechanikus hatásnak tesszük ki.
A találmány szerinti eljárással megfelelően rugalmas, teret és az energiát gazdaságosan felhasználó eljárást tudunk megvalósítani, ugyanakkor az eljárással vágott szálú anyagokból meglepően jó minőségű terméket tudtunk előállítani.
A találmányt a továbbiakban példakénti kiviteli alakjai segítségével, a mellékelt ábrákon ismertetjük részletesebben.
Az 1. ábrán a találmány szerinti eljárás folyamatábrája látható, a 2. ábrán pedig a diszperziós tartály és a habtartály elrendezésének egy további példakénti kiviteli alakja látható.
Az 1. ábrán látható a találmány szerinti eljárást megvalósító berendezés vázlatos rajza. Az eljárás során a habot tenzidek segítségével hozzuk létre, amelyet a vízhez adagolunk egy foszlatóz és habképző berendezésben, amely lényegében egy 111 diszperziós tartály, ahol intenzív keverést és levegőbevitelt valósítunk meg. További habképzés valósul meg az eljárás során azon örvénylés következtében, amelyet a szivattyúk és a 118 szitahuzal hoz létre. A hab létrehozásánál fontos szempont az, hogy felesleges mennyiségű levegő legyen.
Az eljárás során alkalmazható tenzidek, azaz felületaktív adalékanyagok lehetnek például anionosak, kationosak, nemionosak vagy amfoterek. A GB 1,329,409 számú szabadalmi leírás olyan tenzideket ismertet, amelyek alkalmasak szálas szövedékből hab képzésére. Ezen túlmenően természetesen a területen jártas szak2
HU 220 285 B ember számára ismeretes egyéb tenzidek is alkalmazhatók. A tenzidek kiválasztása történhet például a szálas készítményhez kevert egyéb adalékanyagok, illetve vegyi kompozíciók, például nedves szilárdítóanyagok, kötőanyagok, egyéb vegyi anyagok paramétereinek a figyelembevételével .
A megfelelő tenzideket annak érdekében, hogy viszonylag stabil habot tudjunk kapni, úgy kell adagolni, hogy lényegében a szálak egyenletes diszpergálását valósítsuk meg a habban. így ezt minden egyes esetre külön be kell állítani, attól függően, hogy milyen tenzidről van szó, milyen az alkalmazott víz keménysége, a víz hőmérséklete, valamint a habban alkalmazott szál típusa. A vízben a tenzidtartalom előnyösen 0,02-1,0 tömeg%, előnyösen azonban 2 tömeg% alatt van.
A hab paraméterei erősen változnak attól függően, hogy mennyi levegő kötődik meg bennük. 70-80% levegőtartalomig a kialakult habnál a levegő kis gömb alakú légbuborékok formájában van jelen, amelyet szabad víz vesz körül, ez az úgynevezett szférikus hab. Ha a levegő nagyobb mértékben van jelen, úgy a hab átalakul úgynevezett poliéder habbá, ahol a víz a különböző légbuborékok közötti vékony membránban jelenik meg. Ez utóbbi hab nagyon merev és nehezen kezelhető.
A habképzési eljárás során a szférikus hab, amit általában használnak, azaz a levegőtartalom 40-70%. A kis légbuborékok lényegében távtartó szerepét töltik be a különböző szálak között, és egyidejűleg a víznél nagyobb viszkozitása csillapítja a folyadékban a turbulenciát, és csökkenti a kollíziós frekvenciát a különböző szálak között és az ennek következtében létrejövő pelyhesedést is. A habban lévő buborékok méretét különböző tényezők befolyásolják, úgymint a 111 diszperziós tartály jellege, a keverés sebessége, az alkalmazott tenzidek típusa és mennyisége. A légbuborékok átlagos átmérője 0,02-0,2 mm között van.
A bemutatott példakénti kiviteli alaknál cellulózszálak és szintetikus szálak keverékét alkalmaztuk. A cellulózszálak könnyen szálakra bonthatóan feltekert 110 tekercsről 112 görgőpárok között vannak továbbítva, amely kombinálva van egy tömegmérővel. A szálak egy előnedvesített csatornán jutnak keresztül és durvára vágott formában esnek le a 111 diszperziós tartályba. A szálak durva aprítása úgynevezett hegyes görgőpárok között történik. A szálak előnedvesítése friss vízzel adott esetben kívánatos lehet, így ugyanis könynyebbé válik a 111 diszperziós tartályban a diszpergálásuk. Az előnedvesítő vagy áztatócsatoma és a durva vágószerkezet - amely mindehhez szükséges - az egyszerűség kedvéért az ábrán nincs külön feltüntetve. Abban az esetben, ha cellulóz 110 tekercs formájában áll rendelkezésre, a felülettömeg általában végig azonos, ily módon a szálas anyag adagolása és a mérése egyszerűen az adagolósebesség változtatásával valósítható meg. A 110 tekercsben a cellulóz felülettömegében esetlegesen meglévő változásokat az adagolósebesség változtatásával állíthatjuk be, amellyel a rostokat a papírgyártó gépbe visszük és ily módon biztosítható, hogy a készre formázott lapok felülettömege lényegében állandó marad.
A szintetikus szálakat általában 122 bálákról lehet kinyerni önmagában ismert módon, a 122 bálákat egy 123 bálanyitóval nyitjuk majd egy 124 hullámosított szalagon mérjük ki, és helyezzük el a 125 gyűjtő szitahuzalra. A szálakat a 125 gyűjtő szitahuzalról 126 vezetéken szívjuk el és adagoljuk egy 127 kondenzátoron keresztül a rostosító és habgenerátorként kiképezett 111 diszperziós tartályba.
A cellulózszálak és a szintetikus szálak adagolására természetesen az előzőektől eltérő berendezések is használhatók.
A példakénti kiviteli alaknál ugyanazt a 111 diszperziós tartályt használjuk, mindkét száltípushoz, attól függően, hogy adott esetben ezek különböző feldolgozást igényelnek, vagy pedig - amennyiben szükséges - különböző, az előzőtől eltérő típusú szálakat is használhatunk akkor, ha úgynevezett többrétegű lapot kívánunk formázni, ahogyan erre még a későbbiekben kitérünk.
Alii diszperziós tartály koncentrikusan van egy nagy tartályban, az úgynevezett 128 habtartályban elhelyezve. Addig, amíg a 111 diszperziós tartály felül nyitott, a 128 tartály zárt. Alii diszperziós tartály és a 128 habtartály egymással a 128 habtartály alsó részén kiképezett 129 csővezetéken és a 128 habtartály felső részén kiképezett 130 csővezetéken keresztül van összekapcsolva.
A szálak intenzív diszpergálása és keverése a 111 diszperziós tartályban történik. Ezzel egyidejűleg habot is létrehozunk a tenzidek jelenlétének köszönhetően, amelyek a vízben vannak. Annak érdekében, hogy a habot megakadályozzuk abban, hogy felfelé emelkedjen és a 111 diszperziós tartály tetején egyre növekvő habréteget hozzon létre, fontos, hogy a habot a 111 diszperziós tartály felső része és alsó része között folyamatosan cirkuláltassuk. A 111 diszperziós tartályhoz egy 131 gépcsoport van csatlakoztatva, amelynek segítségével olyan örvénylés érhető el, amely a kívánt cirkulációt biztosítja. Mindenképpen célszerű, ha a rosttérfogat azonos marad, illetve egyenletes marad, még akkor is, ha a szálak egyenletes adagolásában gyors változások következnek be. A megfelelő szálkoncentráció előnyösen 0,1-1,5 tömeg%.
A hab a benne lévő szálakkal egy 133 szivattyún keresztül van egy 117 bemeneti egységbe vezetve, amely a papírgyártó gép bemeneti egysége.
A habban lévő levegőtartalmat úgy állapítjuk meg, hogy lemérünk egy ismert térfogatot a habosított száldiszperzióból. Ezt úgy tudjuk megvalósítani, hogy folyamatosan regisztráljuk a 111 diszperziós tartály és a 117 bemeneti egység és a 118 szitahuzal közötti csővezeték egy adott hosszán a tömeget. A mérőskála beállítása úgy történik, hogy az adott tömeget megtöltjük folyadékkal anélkül, hogy levegőt kevernénk hozzá, ez megfelel a 0% levegőnek, majd ugyanazt a térfogatot megtöltjük csak levegővel, ez felel meg a 100% levegőtartalomnak. Ily módon tehát a levegőtartalom-beállítás, például a tenzidek adagolásával, vagy pedig a 111 diszperziós tartályban a keverési sebesség beállításával és/vagy a 133 szivattyúba komprimált levegő beadagolásával állítható be.
HU 220 285 Β
A hab tehát a benne lévő szálakkal a 133 szivattyún keresztül a 117 bemeneti egységbe jut, amely a papírgyártó gép bementi egysége. A gép például egy Fourdrinier-típusú. A papírgyártó gépnek a típusa másodlagos jelentőségű a találmány szempontjából, használható például szívó típusú anyagosztályozóval és kettős szitával. A 133 szivattyú képes kell legyen arra, hogy nagy mennyiségű levegőt továbbítson, és ugyanakkor képes legyen arra is, ha hosszabbak a szintetikus szálak, azokat is továbbítani tudja, anélkül, hogy forgás, illetve felesleges szálképzés alakulna ki. Különböző típusú szivattyúk használhatók erre a célra. Egyik ilyen 133 szivattyú lehet a hagyományos dugattyús szivattyú, másik a vízgyűrűs szivattyú vákuumszivattyúja, például a Helivac-féle szivattyú, amelyet a Berendsen Teknik AS cég gyárt. További típusú szivattyú lehet a Discflo Corp. által gyártott szivattyú, amelynek forgótárcsája van sugárirányú résekkel.
A példakénti kiviteli alaknál a 117 bemeneti egységhez egy a 119 szívóegység van csatlakoztatva, azzal egy egységként is kialakítható. A szálszövedék képzése teljes mértékben zárt, azaz nincs sehol szabad fluid felület. A vízmentesített és készre formázott lap a 117 bemeneti egységből jön ki.
A hab-szál diszperzió a 117 bemeneti egységhez a gép teljes szélessége mentén elosztva kerül, és kitölti azt a teret, amelyet a 117 bemeneti egység zárófalai és a lefelé lejtő felső része foglal magába. A habot a 118 szitahuzalon keresztül egy 120 vákuumszivattyú segítségével szívjuk le, és ily módon a 118 szitahuzalon a készre formázott lap marad.
Az is elképzelhető, hogy úgynevezett többrétegű alakzatot különböző száltípusokkal, illetve különböző keverékekkel hozunk létre a különböző rétegekben. A különböző szálakat külön tápláljuk be a 117 bementi egységbe akkor, ha többrétegű lapot hozunk létre.
Annak biztosítására, hogy a rendszerben a vízegyensúlyt fenntartsuk, azt a vizet, amely a formázást követően a lapokról eltávozik, pótolni kell. A vízpótlás egyik módja, hogy a 118 szitahuzalon lévő formázott szálszövedéken keresztül 134 vízsugarat bocsátunk keresztül. Ez a 134 vízsugár ezen túlmenően átmosást is végez, és ily módon a hidroszálkuszálás előtt a készre formázott lapokban a tenzidek tartalma minimálisra csökkenthető. A friss vízen a rendszerben még különböző helyeken úgynevezett előnedvesítési vagy áztatóhelyeket is kiképezhetünk. A 118 szitahuzal alatt egy külön 135 szívóegység van, amelynek egyik eleme ugyanabba a cirkulációs fokozatba van betáplálva, és továbbítja a vizet a 128 habtartályba jut. Az a hab, amelyet a 118 szitahuzalon keresztül leszívunk, a 119 szívóegységen keresztül és a 120 vákuumszivattyún keresztül a 128 habtartályba jut. A szivárgó levegőből egy elkerülhetetlen mennyiségnyi a habbal együtt halad. A 128 habtartály, a hab számára tárolótartály-szerepet is betölt.
Az a hab, amely a 128 habtartályban lerakodott, lassan alakul át a gömbi habból a polihedrikus habbá, amelyről már a korábbiakban is írtunk. A 128 habtartályban ily módon tehát a folyadék a 128 habtartály aljához kerül leszivattyúzásra, míg a könnyebb hab a 128 habtartály tetején gyűlik össze. A tenzidek a levegő és a víz közötti érintkezési felületen rakódnak le. Ennek az a következménye, hogy a tenzidek arra fognak törekedni, hogy a könnyebb habban maradjanak, ezért azután inkább a 128 habtartály teteje felé koncentrálódnak. A 128 habtartály aljáról a folyékony fázis a 111 diszperziós tartályba jut a 129 csővezetéken keresztül, amely a 128 habtartály aljánál van kiképezve. Hasonló módon a 128 habtartályból a felső részen összegyűlt hab a túlnyomás következtében a felső részen lévő 130 vezetéken keresztül van visszaáramoltatva, a túlnyomást egy 120 vákuumszivattyúval hozzuk létre. A könnyű hab rendkívül stabil és mindenekelőtt nagy térfogatú, ezért csökkenteni kell, mielőtt a 111 diszperziós tartályba kiengedjük. Egy nagysebességű 136 verőfej van a 130 csővezetékben elhelyezve, amely mechanikusan töri fel a nagyobb levegőbuborékokat, és a levegő nagy részét - amely itt megkötésre került - kiengedi.
A 130 csővezetékben egy 137 szabályozószelep is el van helyezve a 128 habtartály és a 111 diszperziós tartály között, amely 137 szelep segítségével a 128 habtartályban beállítható a nyomás, és ily módon a 111 diszperziós tartályban a szint konstans értéken tartható.
A 128 habtartály térfogatát úgy kell méretezni, hogy a hab tartózkodási ideje a 128 habtartályban 45-180 s, előnyösen 60-120 s. A folyadéktartalom nagy része le tud ülepedni a 128 habtartály alján, ahonnan azután el lehet szivattyúzni, és onnan át van vezetve a 111 diszperziós tartályba. A 128 habtartálynak egyidejűleg képesnek kell arra is lennie, hogy a 128 habtartály felső részében a könnyebb habot is magában foglalja. Egyidejűleg a 128 habtartály magában foglalja a felső részében a könnyebb habot is. A teljes térfogat megfelelő aránya esetében a várható likvidtérfogat-arány 4-8, előnyösen pedig 6.
A hab tehát cirkulál a 111 diszperziós tartály, a 117 bemeneti egység, a 118 szitahuzal, a 119 szívóegység, majd ismét vissza a 111 diszperziós tartályhoz a 128 habtartályon útvonal mentén. Ez az egész tehát egy viszonylag egyszerű cirkulálási folyamat. Bizonyos mennyiségű tenzid és víz adagolására azért van szükség, hogy ezt a vízmennyiséget pótoljuk, amely a lap formázását követően eltávozott. A vízhozzáadás például úgy szabályozható, hogy a 128 habtartályban differenciális nyomást mérünk. A habosított szálas diszperzióban a tenzidtartalmat előnyösen felületi tenzióméterrel lehet meghatározni.
Alii diszperziós tartályt és a 128 habtartályt nem kell feltétlenül egyetlen integrált egységként kialakítani, kialakítható a 2. ábrán látható két külön elemként is. Ebben az esetben a 111 diszperziós tartály és a 128 habtartály a 129 és 130 csővezetékeken keresztül vannak egymással összekapcsolva. Ahogyan erre már a korábbiakban utaltunk, a rendszer kettőnél több rostosító- és habgenerátort tartalmazhat, amelyek ugyanazzal a 128 habtartállyal vannak kapcsolatban.
A már formázott szálas lap azután hidroszálkuszálásnak van közvetlenül alávetve, a 138 szálkuszáló állomáson, miközben még mindig a 118 szitahuzalon van elhelyezve. A 138 szálkuszáló állomás egy sor 139 fü4
HU 220 285 B vókát tartalmaz, amelyek nagyon finom nagynyomású vízsugarat irányítanak a szálakból készült szövedék felé, és azokat rostokra bontják, illetve a szálakból rostokat képeznek. Hogy mekkora nyomással végzik a szálakra és a rostokra bontást, és a szálak összekuszálását, az a szál anyagától, a felületsúlyától stb. függ.
Részletesebb leírása a rostokra bontásnak, illetve a vízzel történő szálösszekuszálásnak az úgynevezett rövid szálas vágott szálú fonalból készült technológiának a CA 841 938 számú leírásban található.
Az összekuszált szövedékszálakból álló tennék vízmentesítése a 140 szívóegység segítségével történik, amely a 118 szitahuzal alatt van elhelyezve, majd ezt követően szárítás céljából - mielőtt a kész termék feltekercselésre kerülne - szárítóállomásra kerül. A víz a fúvókákból a 140 szívóegységen keresztül van vezetve, és egy víztisztítóhoz van szivattyúzva, majd azt követően visszacirkuláltatják a 138 szálkuszáló állomásra. A leírt elrendezés egy in-line elrendezés, ahol a habosszálas szövedék - amely az alapanyagot képezi - közvetlenül a habképzés után van összekuszálva, vagy az
1. ábrán látható 118 szitahuzallal, vagy különböző - a formázáshoz és a rostokra bontáshoz használt egyéb huzalokkal, amikor is megkapunk egy olyan anyagot, amely a rostokra bontás után megfelelő nyílásokkal van ellátva. A rostokra bontás előnyösen két oldalról is történhet.
A habformázott szálas szövedék természetesen más eljárással is kialakítható. Erre láthatunk példákat a GB 1,329,409 és az US 4, 443,297 számú szabadalmi leírásban.
Különböző típusú szálak különböző keverési arányban használhatók alapszálakként. Használható rostos szálak és szintetikus szálak keveréke, például poliészter, polipropilén, rayon, liocell (viszkóz) stb. A szintetikus szálak helyett hosszabb természetes szálak is használhatók, amelyeknek hossza 12 mm-nél nagyobb, ilyenek különböző magokon lévő szálak, például gyapot, kapok, napraforgó, különböző szálak, úgymint sziszal, abaka, ananász, New-Zealand-kender, háncs, például len, kenderkóc, hócsalán, juta, kenáf. A különböző szálhosszúságok is alkalmazhatók a habformázással történő technológiához, hosszabbak, mint amilyenek a hagyományos nedves fektetett szövedékek esetében. A hosszabb, körülbelül 18-30 mm hosszú szárak igen előnyösek a hidroszálkuszáláshoz, mivel növelik az anyag szilárdságát mind száraz, mind pedig nedves viszonyok között. További előnye a habformázással történő gyártásnak, hogy olyan anyagokat lehet lérehozni, amelynek kisebb a felülettömege, mint a nedvesen fektetett előállítási eljárásnak. Rostszálként alkalmazhatók rövid növényi szálak is, például eszpartofu, phalaris arundinacea, illetve a learatott termékből a szalma.
Bizonyos típusú szálak esetében célszerű kötőanyag használata, mitöbb ez kívánatos is, hogy az anyagnak további szilárdságot kölcsönözzön. A megfelelő kötőanyagok általában keményítő alapú kötőanyagok, polivinil-alkohol, latex stb., amelyeket általában a nemszövött termékek szilárdságának a növelésére használják.
1. példa
Az eljárást egy Fourdrinier-gépen végeztük, amelynek a sebessége 20 m/perc és keveréket alkalmaztunk, amely 50% fehérített konifer-szulfát rostos szálakat és 50% polipropilénszálat tartalmazott, ez utóbbi 1,4 dtex/18 mm-es. A szálas diszperziót úgy alakítottuk ki, hogy a szál koncentrációja 0,34 tömeg% volt, ezt hoztuk létre a szálkuszálóban, amelyhez nemionos tenzidet adtunk 0,06% koncentrációban. A szálkuszáló állomáson a tartózkodási idő 34 s volt. A habosított szálas diszperzió levegőtartalma - amely a 117 bementi egységhez lett továbbítva - 54% volt. A formázott szálas szövedéknek a szárazanyag-tartalma 30%. Közvetlenül a formázás után kétoldalas hidroszálkuszálásnak vetettük alá, azaz a szálas szövedéket mindkét oldalról összekuszáltuk. A kuszálósávok száma három darab feljárat volt. A szórófej átmérője 120 pm, a lyukak száma pedig 1700/m. A szálkuszálásnál alkalmazott nyomás 95 bar volt. Az összekuszált szálas szövedéket azután préseltük és forró levegővel szárítottuk 100 °C-on. A mellékelt 1. táblázatban mutatjuk be az így létrehozott anyag paramétereit.
2. példa
A második munkaciklus során olyan szálkeveréket használtunk, amely 70% cellulózszálakat tartalmazott fehérített szulfátból és 30% 1,0 dtex/18 mm-es polipropilénszálakat. A szálkoncentráció 0,20 tömeg% volt. A tenzidadagolás ugyanaz volt, mint az 1. példánál. A 111 diszperziós tartályban a tartózkodási idő 40 s volt, és a levegőtartalom a habosított szálas diszperzióban - amely a 117 bemeneti egységhez volt továbbítva
- 53%. A szálkuszálást az 1. példában bemutatott módon végeztük. A kapott termék paraméterei szintén az 1. táblázatban láthatók.
3. példa
A 3. munkaciklusnál olyan szálkeveréket használtunk, amely 50% fehérített konifer-szulfát rostszálakat és 50% Tencel-szálakat (lyocell) tartalmazott, ez utóbbi 1,7 dtex/12 mm-es minőségű volt. A szálkoncentráció 0,36 tömeg% volt, a rostosítóban a tartózkodási idő 26 s. A habosított szálas diszperzió levegőtartalma
- amely a 117 bemeneti egységhez került továbbításra - 51%. A szálkuszálást az 1. példában megadott módon végeztük.
A kapott termék paraméterei az 1. táblázatban láthatók.
4. példa
A következő munkaciklus során olyan szálkeveréket alkalmaztunk, amely 60% rostosszálakat tartalmazott fehérített konifer-szulfátból, 40% Tencel-szálakat 1,7 dtex/12 mm minőségben. A szálkoncentráció 0,18 tömeg%, a rostosítóban a tartózkodási idő 27 s. A habosított szálas diszperzió levegőtartalma - amely a bementi egységhez lett továbbítva - 49% volt. A szálkuszálást hasonló módon végeztük, mint az 1. példánál.
HU 220 285 B
1. táblázat
1. példa 50/50 rost PP 1,4x1 | 2. példa 70/30 rost PP 1,0x18 | 3. példa 50/50 rost Tencel 1,7x12 | 4. példa 60/40 rost Tcnccl 1,7x12 | |
Felülettömeg g/m2 SCAN/P 6:75 | 79 | 43 | 74 | 39 |
Vastagság pm SCAN-P 47:83 | 486 | 326 | 362 | 299 |
Törési méret L% SCAN/P 38:80 | 67 | 22 | 14 | 22 |
Törési méret T% SCAN/P 38:80 | 118 | 115 | 42 | 50 |
Húzófeszültség száraz L (N/m) SCAN-P 38:80 | 3061 | 1037 | 3036 | 890 |
Húzófeszültség száraz T (N/m) SCAN-P 38:80 | 955 | 139 | 711 | 368 |
Húzófeszültség nedves L(N/m) SCAN-P 58:86 | 2099 | 128 | 2605 | 350 |
Húzófeszültség nedves T (N/m) . SCAN-P 58:86 | 358 | 18 | 627 | 174 |
Abszorpció 5 s. g/g SIS 25 12 28 (mód.) | 4,2 | 4,9 | 3,6 | 4,9 |
Teljes abszorpció g/g SIS 25 12 28 (mód.) | 4,2 | 5 | 3,6 | 4,9 |
SZABADALMI IGÉNYPONTOK
Claims (5)
1. Eljárás nemszövött anyag előállítására szálas szövedék hidroszálkuszálásával, ahol száraz természetes és/vagy szintetikus szálakat, előnyösen előnedvesítés vagy előáztatás után, diszperziós tartályba adagolunk, a szálakat habosítható folyadékban diszpergáljuk, ahol a habosítható folyadék vizet és tenzideket tartalmaz a habosított szálas diszperzió képzéséhez, a habosított szálas diszperziót szitahuzalra továbbítjuk, majd az anyag formázását és alakítását követően a folyadékot elvezetjük, és a formázás során nyert szálas szövedéket hidroszálkuszálásnak vetjük alá, azzal jellemezve, hogy a szitahuzalon (118) az anyagot szabad fluid felület nélküli zárt egységben dolgozzuk fel, és a habosítható folyadékot - azt követően, hogy a szitahuzalon (118) átvezettük - egy habtartályt (128) is magában foglaló zárt körön vezetjük keresztül, a habtartályban a habosítható folyadékot folyadékfázisra és egy könnyebb habfázisra választjuk szét, majd ezt követően mind a folyadékfázist mind pedig a habfázist a diszperziós tartályba (111) recirkuláljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy zárt körhöz a szálakon kívül, a formázást követően a szálakkal együtt távozó anyag pótlására, friss vizet, levegőt, tenzideket és egyéb vegyszereket adagolunk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a friss vizet hidroszálkuszálás előtt fuvókákon (134) keresztül vezetjük a formázott szálas szövedékre, majd azt követően, hogy a szálas szövedéket átvezettük, a vizet egy szívóegységen (135) keresztül a zárt körhöz tápláljuk be.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a folyadékfázist a habtartály (128) alsó részénél elhelyezett első csővezetéken (129) keresztül vezetjük a diszperziós tartályba (111), a habfázist pedig a habtartály (128) felső részénél elhelyezett második csővezetéken (130) vezetjük a diszperziós tartályhoz (111), ahol a habosítható folyadékot diszpergáljuk, és a habtartályban (128) a nyomást a második csővezetékben (130) vagy közvetlenül a második csővezeték (130) után elhelyezett szabályozószelep (137) segítségével konstans értéken tartjuk.
5. A 4. igénycsoport szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a habot a második csővezetékben (130) vagy a második csővezeték (130) közelében lévő habot a habban lévő nagyobb légbuborékokat feltördelő, és a megkötött levegőt a habból kiengedő, mechanikus hatásnak tesszük ki.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SE9402468A SE503058C2 (sv) | 1994-07-13 | 1994-07-13 | Förfarande för framställning av en fiber- eller pappersbana |
SE9402470A SE503059C2 (sv) | 1994-07-13 | 1994-07-13 | Förfarande och framställning av ett nonwovenmaterial och nonwovenmaterial framställt enligt förfarandet |
PCT/SE1995/000847 WO1996002701A1 (en) | 1994-07-13 | 1995-07-12 | Method of producing a nonwoven material and nonwoven material produced according to the method |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT77215A HUT77215A (hu) | 1998-03-02 |
HU220285B true HU220285B (hu) | 2001-11-28 |
Family
ID=26662096
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9700095A HU220285B (hu) | 1994-07-13 | 1995-07-12 | Eljárás nemszövött anyag előállítására |
Country Status (20)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5853538A (hu) |
EP (1) | EP0776396B1 (hu) |
JP (1) | JPH10506436A (hu) |
CN (1) | CN1052043C (hu) |
AT (1) | ATE173309T1 (hu) |
AU (1) | AU686415B2 (hu) |
CA (1) | CA2194176A1 (hu) |
CZ (1) | CZ10297A3 (hu) |
DE (1) | DE69505991T2 (hu) |
DK (1) | DK0776396T3 (hu) |
ES (1) | ES2125032T3 (hu) |
FI (1) | FI116852B (hu) |
HU (1) | HU220285B (hu) |
NO (1) | NO308372B1 (hu) |
NZ (1) | NZ289969A (hu) |
PL (1) | PL178381B1 (hu) |
SK (1) | SK282439B6 (hu) |
TW (1) | TW288061B (hu) |
WO (1) | WO1996002701A1 (hu) |
ZA (1) | ZA955802B (hu) |
Families Citing this family (38)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
SE504030C2 (sv) * | 1995-02-17 | 1996-10-21 | Moelnlycke Ab | Spunlacematerial med hög bulk och absorptionsförmåga samt förfarande för dess framställning |
SE9703886L (sv) * | 1997-10-24 | 1999-04-25 | Sca Hygiene Paper Ab | Metod för framställning av ett nonwovenmaterial och framställt enligt metoden |
US6753063B1 (en) | 1997-11-19 | 2004-06-22 | The Procter & Gamble Company | Personal cleansing wipe articles having superior softness |
AU735728B2 (en) * | 1997-11-19 | 2001-07-12 | Procter & Gamble Company, The | Personal cleansing wipe articles having superior softness |
EP1947119A3 (en) | 1997-12-12 | 2012-12-19 | Genentech, Inc. | Treatment of cancer with anti-erb2 antibodies in combination with a chemotherapeutic agent |
SG83698A1 (en) * | 1998-01-16 | 2001-10-16 | Uni Charm Corp | Method of manufacturing a water disintegratable non-woven fabric and the water disintegratable non-woven fabric |
US6767851B1 (en) * | 2000-04-05 | 2004-07-27 | Ahlstrom Glassfibre Oy | Chopped strand non-woven mat production |
US6592713B2 (en) | 2000-12-18 | 2003-07-15 | Sca Hygiene Products Ab | Method of producing a nonwoven material |
US6488811B1 (en) | 2001-04-30 | 2002-12-03 | Owens Corning Fiberglas Technology, Inc. | Multicomponent mats of glass fibers and natural fibers and their method of manufacture |
US20040121680A1 (en) * | 2002-12-23 | 2004-06-24 | Kimberly-Clark Worldwide, Inc. | Compositions and methods for treating lofty nonwoven substrates |
ATE304623T1 (de) * | 2003-02-10 | 2005-09-15 | Reifenhaeuser Masch | Verfahren zur herstellung eines spinnvlieses aus filamenten |
DK3095793T3 (da) | 2003-07-28 | 2020-05-25 | Genentech Inc | Reducering af udvaskning af protein A under en protein A-affinitetskromatografi |
SE0302874D0 (sv) | 2003-10-31 | 2003-10-31 | Sca Hygiene Prod Ab | A hydroentangled nonwoven material |
US7275123B2 (en) * | 2004-12-06 | 2007-09-25 | Nvidia Corporation | Method and apparatus for providing peer-to-peer data transfer within a computing environment |
US20070056674A1 (en) * | 2005-09-12 | 2007-03-15 | Sellars Absorbent Materials, Inc. | Method and device for making towel, tissue, and wipers on an air carding or air lay line utilizing hydrogen bonds |
EP1983002A3 (en) | 2007-04-19 | 2009-03-11 | Peter Hornbeck | Tyrosine phosphorylation sites and antibodies specific for them |
PL2152217T3 (pl) | 2007-05-30 | 2015-03-31 | Essity Hygiene & Health Ab | Materiał nietkany do zastosowania jako powłoka stykająca się z ciałem w produkcie pochłaniającym |
CN104520324A (zh) | 2012-02-24 | 2015-04-15 | 施特姆森特Rx股份有限公司 | Dll3调节剂及其使用方法 |
US9926654B2 (en) | 2012-09-05 | 2018-03-27 | Gpcp Ip Holdings Llc | Nonwoven fabrics comprised of individualized bast fibers |
US9394637B2 (en) | 2012-12-13 | 2016-07-19 | Jacob Holm & Sons Ag | Method for production of a hydroentangled airlaid web and products obtained therefrom |
FI20135157A (fi) * | 2013-02-22 | 2014-08-23 | Wetend Technologies Oy | Järjestely ja menetelmä kuiturainan valmistamiseksi |
CA2905734C (en) | 2013-03-15 | 2021-02-09 | Georgia-Pacific Consumer Products Lp | Water dispersible wipe substrate |
MX2015011996A (es) | 2013-03-15 | 2016-04-15 | Georgia Pacific Consumer Prod | Telas no tejidas de fibras vegetales cortas individualizadas y productos hechos de las mismas. |
FI126194B (en) * | 2013-09-13 | 2016-08-15 | Teknologian Tutkimuskeskus Vtt Oy | Ways to form fibrous product |
US10449694B2 (en) | 2013-10-09 | 2019-10-22 | Teknologian Tutkimuskeskus Vtt Oy | Production of high performance thermoplastic composites |
KR20150072553A (ko) * | 2013-12-20 | 2015-06-30 | 현대자동차주식회사 | 천연 코르크 소재를 이용한 데코레이션 필름 및 이의 제조방법 |
FI126474B (en) | 2014-11-24 | 2016-12-30 | Paptic Oy | Fiber sheets and structures comprising fiber sheets |
AT517303B1 (de) * | 2015-06-11 | 2018-02-15 | Chemiefaser Lenzing Ag | Verwendung cellulosischer Fasern zur Herstellung eines Vliesstoffes |
US11591755B2 (en) | 2015-11-03 | 2023-02-28 | Kimberly-Clark Worldwide, Inc. | Paper tissue with high bulk and low lint |
AU2015416199B2 (en) | 2015-12-01 | 2019-09-19 | Essity Hygiene And Health Aktiebolag | Process for producing nonwoven with improved surface properties |
FI127749B (fi) * | 2016-05-23 | 2019-01-31 | Paptic Oy | Menetelmä kuituradan valmistamiseksi |
US11136700B2 (en) | 2016-09-01 | 2021-10-05 | Essity Hygiene And Health Aktiebolag | Process for producing nonwoven |
RU2711264C1 (ru) * | 2016-09-01 | 2020-01-16 | Эссити Хайджин Энд Хелт Актиеболаг | Способ и устройство для влажной укладки нетканых материалов |
WO2019108172A1 (en) | 2017-11-29 | 2019-06-06 | Kimberly-Clark Worldwide, Inc. | Fibrous sheet with improved properties |
CN112469857B (zh) | 2018-07-25 | 2022-06-17 | 金伯利-克拉克环球有限公司 | 用于制备三维泡沫铺设的非织造物的方法 |
US11801173B2 (en) | 2019-12-20 | 2023-10-31 | Essity Hygiene And Health Aktiebolag | Absorbent hygienic article for absorbing body fluids |
SE545507C2 (en) * | 2019-12-20 | 2023-10-03 | Essity Hygiene & Health Ab | Foam-formed hydro-entangled fibrous web, use thereof and manufacturing method |
WO2021126035A1 (en) | 2019-12-20 | 2021-06-24 | Essity Hygiene And Health Aktiebolag | An absorbent hygienic article for absorbing body fluids |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA841938A (en) * | 1970-05-19 | E.I. Du Pont De Nemours And Company | Process for producing a nonwoven web | |
GB1329409A (en) * | 1972-04-06 | 1973-09-05 | Wiggins Teape Research Dev Ltd | Method of and apparatus for manufacturing paper or other non- woven fibrous material |
US4443297A (en) * | 1980-08-18 | 1984-04-17 | James River-Dixie/Northern, Inc. | Apparatus and method for the manufacture of a non-woven fibrous web |
US4498956A (en) * | 1981-09-25 | 1985-02-12 | James River-Norwalk, Inc. | Apparatus and method for the manufacture of a non-woven fibrous web |
US5102501A (en) * | 1982-08-18 | 1992-04-07 | James River-Norwalk, Inc. | Multiple layer fibrous web products of enhanced bulk and method of manufacturing same |
US4488932A (en) * | 1982-08-18 | 1984-12-18 | James River-Dixie/Northern, Inc. | Fibrous webs of enhanced bulk and method of manufacturing same |
US4489932A (en) * | 1982-10-22 | 1984-12-25 | Young Gary L | Amusement device |
US5106457A (en) * | 1990-08-20 | 1992-04-21 | James River Corporation | Hydroentangled nonwoven fabric containing synthetic fibers having a ribbon-shaped crenulated cross-section and method of producing the same |
-
1995
- 1995-07-12 PL PL95318214A patent/PL178381B1/pl unknown
- 1995-07-12 ZA ZA955802A patent/ZA955802B/xx unknown
- 1995-07-12 TW TW084107223A patent/TW288061B/zh active
- 1995-07-12 CN CN95115270A patent/CN1052043C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1995-07-12 CZ CZ97102A patent/CZ10297A3/cs unknown
- 1995-07-12 DE DE69505991T patent/DE69505991T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-07-12 SK SK34-97A patent/SK282439B6/sk unknown
- 1995-07-12 JP JP8504947A patent/JPH10506436A/ja not_active Ceased
- 1995-07-12 AU AU29960/95A patent/AU686415B2/en not_active Ceased
- 1995-07-12 WO PCT/SE1995/000847 patent/WO1996002701A1/en active IP Right Grant
- 1995-07-12 HU HU9700095A patent/HU220285B/hu not_active IP Right Cessation
- 1995-07-12 CA CA002194176A patent/CA2194176A1/en not_active Abandoned
- 1995-07-12 EP EP95926082A patent/EP0776396B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1995-07-12 US US08/750,864 patent/US5853538A/en not_active Expired - Lifetime
- 1995-07-12 DK DK95926082T patent/DK0776396T3/da active
- 1995-07-12 NZ NZ289969A patent/NZ289969A/en unknown
- 1995-07-12 ES ES95926082T patent/ES2125032T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1995-07-12 AT AT95926082T patent/ATE173309T1/de not_active IP Right Cessation
-
1996
- 1996-12-31 FI FI965308A patent/FI116852B/fi not_active IP Right Cessation
-
1997
- 1997-01-09 NO NO970082A patent/NO308372B1/no not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FI965308A0 (fi) | 1996-12-31 |
FI116852B (fi) | 2006-03-15 |
US5853538A (en) | 1998-12-29 |
PL178381B1 (pl) | 2000-04-28 |
WO1996002701A1 (en) | 1996-02-01 |
SK282439B6 (sk) | 2002-02-05 |
EP0776396A1 (en) | 1997-06-04 |
HUT77215A (hu) | 1998-03-02 |
NZ289969A (en) | 1998-05-27 |
TW288061B (hu) | 1996-10-11 |
DK0776396T3 (da) | 1999-07-26 |
PL318214A1 (en) | 1997-05-26 |
SK3497A3 (en) | 1997-08-06 |
CN1122389A (zh) | 1996-05-15 |
CA2194176A1 (en) | 1996-02-01 |
ES2125032T3 (es) | 1999-02-16 |
AU686415B2 (en) | 1998-02-05 |
NO970082L (no) | 1997-02-24 |
NO970082D0 (no) | 1997-01-09 |
NO308372B1 (no) | 2000-09-04 |
EP0776396B1 (en) | 1998-11-11 |
ZA955802B (en) | 1996-02-22 |
DE69505991T2 (de) | 1999-04-08 |
DE69505991D1 (de) | 1998-12-17 |
AU2996095A (en) | 1996-02-16 |
CZ10297A3 (en) | 1997-10-15 |
ATE173309T1 (de) | 1998-11-15 |
FI965308A (fi) | 1997-01-13 |
JPH10506436A (ja) | 1998-06-23 |
CN1052043C (zh) | 2000-05-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU220285B (hu) | Eljárás nemszövött anyag előállítására | |
CN1094542C (zh) | 生产泡沫成形的纤维幅或纸幅的方法和装置 | |
US4640810A (en) | System for producing an air laid web | |
CN1052766C (zh) | 含无纺和/或纺织废料中获得的回收纤维的无纺材料及制法 | |
RU2705616C1 (ru) | Способ получения нетканого материала | |
CN109642395B (zh) | 用于湿法成网非织造物的方法和设备 | |
CN114746607A (zh) | 基于泡沫的制造系统和方法 | |
KR20220140825A (ko) | 복합 부직포 및 복합 부직포의 제조 방법 | |
SE503059C2 (sv) | Förfarande och framställning av ett nonwovenmaterial och nonwovenmaterial framställt enligt förfarandet | |
SE503058C2 (sv) | Förfarande för framställning av en fiber- eller pappersbana | |
MXPA06009285A (en) | Method of producing a nonwoven material |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HPC4 | Succession in title of patentee |
Owner name: SCA HYGIENE PRODUCTS AB., SE |
|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |