HU219780B - Meríthető szivattyú és létesítmény, elsősorban szennyvizek elvezetésére - Google Patents

Meríthető szivattyú és létesítmény, elsősorban szennyvizek elvezetésére Download PDF

Info

Publication number
HU219780B
HU219780B HU9601793A HUP9601793A HU219780B HU 219780 B HU219780 B HU 219780B HU 9601793 A HU9601793 A HU 9601793A HU P9601793 A HUP9601793 A HU P9601793A HU 219780 B HU219780 B HU 219780B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pump
mixer
motor
generating elements
flow generating
Prior art date
Application number
HU9601793A
Other languages
English (en)
Inventor
László Sipos
István Dányi
Zoltán Dányi
Original Assignee
Intermediker Kft.
István Dányi
Zoltán Dányi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Intermediker Kft., István Dányi, Zoltán Dányi filed Critical Intermediker Kft.
Priority to HU9601793A priority Critical patent/HU219780B/hu
Publication of HU9601793D0 publication Critical patent/HU9601793D0/hu
Priority to SK1802-98A priority patent/SK284737B6/sk
Priority to AT97930686T priority patent/ATE207169T1/de
Priority to EP97930686A priority patent/EP0907806B1/de
Priority to CZ19984300A priority patent/CZ294840B6/cs
Priority to PCT/HU1997/000033 priority patent/WO1998000610A1/de
Priority to DE59704985T priority patent/DE59704985D1/de
Publication of HUP9601793A2 publication Critical patent/HUP9601793A2/hu
Publication of HUP9601793A3 publication Critical patent/HUP9601793A3/hu
Publication of HU219780B publication Critical patent/HU219780B/hu

Links

Landscapes

  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Rotary Pumps (AREA)

Abstract

A találmány szerinti szivattyúgépegységnek közös házban elrendezett ésegymástól tömítetten elválasztott villamos motorja (2) és a villamosmotor (2) tengelyére erősített két hidraulikaegysége van, ahol azegyik hid- raulikaegység a szivattyú (3), a másik egy keverő (4), amia villamos motor (2) tengelyére a szivattyú (3) mellett vagy azzalellentétes végén van felerősítve. A létesítmény többfázisú közegek,elsősorban szenynyvizek gyűjtésére és elvezetésére, szennyvízbevezetőcsővel és szennyvízelvezető csővel ellátott aknát és az aknábanmeríthető szivattyúgépegységet tartalmaz, ahol a szivattyúgépegységnekközös házban elrendezett és egymástól tömítetten elválasztott motorja(2) és a motor (2) tengelyére erősített két hidraulikaegysége van, ésegyik hidraulikaegység a szivattyú (3), a másik egy keverő (4), ami avillamos motor (2) tengelyére a szivattyú (3) mellett vagy azzalellentétes végén van felerősítve, továbbá a motor (2) tengelyevízszintes elrendezésű. ŕ

Description

A jelen találmány tárgya meríthető szivattyú, elsősorban szennyvizek elvezetésére, amelynek közös házban elrendezett és egymástól tömítetten elválasztott villamos motorja és a villamos motor tengelyére erősített két hidraulikaegysége van, továbbá olyan létesítmény többfázisú közegek, elsősorban szennyvizek elvezetésére, amely szennyvízbevezető csővel és szennyvízelvezető csővel ellátott aknát tartalmaz, amelyben két hidraulikaegységgel ellátott meríthető szivattyút tartalmazó gépegység van.
A szennyvizek elvezetésére használatos gépegységek általában meríthető folyadékszivattyúk, zagyszivattyúk vagy darabolószivattyúk, amelyek közös házban elrendezett és egymástól tömítetten elválasztott villamos motorból, valamint szivattyúként kialakított hidraulikaegységből állnak. A folyadékszivattyúk gyakorlatilag csak szilárd anyagokat nem tartalmazó folyadékokat tudnak beszívni, a zagyszivattyúk pedig a szennyvizet minden kezelés nélkül továbbítják. A darabolószivattyúk vagy aprítószivattyúk (lásd például a HU 393 lajstromszámú használati mintát) olyan aprítóegységet tartalmaznak, amely a folyadékban lévő szilárd anyagokat feldarabolja és így lehetővé teszi, hogy a folyadékot a szivattyú szállítani tudja.
A szennyvízgyűjtő aknában, illetve -átemelő egységekben összegyűlő folyadék, illetve többfázisú közeg azonban tartalmaz szilárd anyagból álló részeket (papír, zsilettpenge, rongydarab stb.), szennyvizet, valamint a folyadék felszínén összegyűlő zsiradékot is. A szilárd részek és az iszap az akna fenéken ülepednek le, míg a könnyebb összetevők, köztük a zsírszerű vagy olajszerű anyagok felúsznak és megdermednek, illetve az akna falára kicsapódnak.
A jelenleg alkalmazott gépegységek, illetve szivattyúk - beleértve az aprítószivattyúkat is - a megdermedt és kicsapódott zsírréteget eltávolítani nem, illetve csak kismértékben tudják, ugyanakkor az akna fenekén összegyűlő szilárd részek a holtterekben lerakódnak. Ennek kiküszöbölésére javasoltak olyan megoldást, ahol a gyűjtőaknában lévő szennyvíz alkotóinak szétválasztását az érkező szennyvíz állandó örvénylő mozgatásával kívánták elérni. Ilyen megoldást ismertet például a HU 210,443 számú szabadalmi leírás, amely szerint a gyűjtőakna fenékrészét aszimmetrikus forgásfelületként alakítják ki, és egyidejűleg visszapermetező fúvókát alkalmaznak a szivattyút és a szennyvízelvezető csonkot összekötő csővezetékben. Ugyanilyen aszimmetrikus forgásfelületet tartalmaz a DE 35 20 359 számú közzétételi iratban ismertetett rendszer is.
Hasonló célú kialakítást tartalmaz továbbá a HU 2670/92 számú szabadalmi bejelentés is, amely szerint a gyűjtőaknába tangenciálisan vezetik be a szennyvizet és ugyancsak szennyvíz-visszavezetést lehetővé tevő T idomot alkalmaznak a szivattyú és a szennyvízelvezető csonk között.
Mindezen megoldások azonban nem biztosították megfelelően a gyűjtőaknába kerülő szennyvíz kezelését, a megdermedt zsírréteg leválasztását, felaprítását és elszívását, továbbá az akna fenékrészén lévő darabos anyagok mozgatását, fellazítását.
Erre a célra nagyobb berendezésekben általában több külön mozgatható merülő-keverő művet alkalmaznak (lásd Flygt: Búvárszivattyú-program, 10-560654.2b.fr2.0868.GR,T* oszlop), ami azonban nyilvánvalóan jelentős beszerzési- és üzemeltetésiköltség-növekedést eredményez.
A jelen találmánnyal ezért olyan megoldás kialakítása a célunk, amely az ilyen rendszerekben lerakódásmentes, öntisztító, emberi beavatkozást nem igénylő és üzembiztos, költségtakarékos üzemeltetést tesz lehetővé. Olyan meríthető szivattyúgépegységet kívántunk kialakítani, amely többfázisú közegek gyűjtésére és továbbítására szolgáló létesítményekben üzemeltetve megakadályozza a fázisok szétválását és a nehezebb fázisok lerakódását, valamint a könnyebb zsírszerű, illetve olajszerű fázisok megdermedését és lerakódását.
A kitűzött feladatot olyan meríthető szivattyúgépegységgel oldottuk meg, amelynek közös házban elrendezett és egymástól tömítetten elválasztott villamos motorja és a villamos motor tengelyére erősített két hidraulikaegysége van, ahol a találmány szerint a hidraulikaegységek lehetnek szivattyú(k) és/vagy keverő(k), amelyek a villamos motor egyik vagy másik végén, illetve mindkét oldalán lehetnek elhelyezve.
A keverő egyszerű tárcsaként lehet kialakítva, amelyen adott esetben áramláskeltő elemek, például bordák, kiugrások, recézés, lapátok, bemélyedések stb. lehetnek. A tárcsa és az áramláskeltő elemek élei célszerűen legömbölyítettek. A tárcsa célszerűen legalább a peremének egy részéig burkolattal van ellátva, hogy korlátozza koptató szilárd anyagnak a tengelytömítésekbe történő bejutását.
A találmány szerinti létesítmény, amely többfázisú közegek, elsősorban szennyvizek elvezetésére szolgál, szennyvízbevezető csővel és szennyvízelvezető csővel ellátott aknát tartalmaz, amelyben meríthető szivattyút tartalmazó gépegység van elhelyezve. A találmány szerint a szivattyút tartalmazó gépegység közös házban elrendezett és egymástól tömítetten elválasztott villamos motort és a villamos motor tengelyére erősített hidraulikaegységeket tartalmaz, ahol az egész gépegység vízszintes forgástengelyűen van elrendezve.
Találmányunk alapját az a felismerés képezi, hogy a villamos motor tengelyének egyik vagy mindkét irányú meghosszabbításával és a szivattyún kívül keverő alkalmazásával lehetőség nyílik olyan kombinált gépegység kialakítására, amely a különböző egyedi feladatokhoz illeszkedően teszi lehetővé az optimális felhasználást. A szállítandó közegtől, a létesítmény jellegétől, valamint az üzemeltetés módjától függően helyezhetők el a villamos motor két oldalán vagy adott esetben egyik oldalán a különböző hidraulikaegységek és ugyancsak ennek függvényében alkalmazható a gépegység függőleges vagy vízszintes helyzetben.
A találmány szerinti megoldás ily módon egyidejűleg biztosítja a többfázisú közegek optimális helyen történő elszívását, ugyancsak a kívánalmaknak megfelelő helyen történő keverését és adott esetben tisztításának egy részét azáltal, hogy a keveréssel a darabos anyagokat és az iszapot a szivattyú működésével egy2
HU 219 780 Β idejűleg vagy rendszeres időközökben felkavarja és fellazítja, továbbá hogy adott esetben a szállított szennyvizet jelentős mennyiségű levegővel keveri.
A berendezés működése karbantartást gyakorlatilag nem igényel, üzembiztos, ugyanakkor hatékony és költségtakarékos.
A megoldás lehetővé teszi ugyanazon gépcsalád modul elemeiből a felhasználó igényeitől függően rendkívül változatos követelményeknek megfelelő módon történő gyártását és üzemeltetését.
A találmány további részleteit kiviteli példákon, rajz segítségével ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti szivattyú egy lehetséges kiviteli alakjának rajza részben metszetben, a
2. ábra az 1. ábrán bemutatott szivattyú átemelőaknában történő üzemeltetésének egy lehetséges változata, a
3. ábra az 1. ábrán bemutatott szivattyú üzemeltetésének egy másik lehetséges változata, a
4. ábra az 1. ábrán bemutatott gépegység vízszintes elrendezésű kiviteli alakja, az
5. ábra a 4. ábrán bemutatott gépegység, illetve szivattyú átemelőaknában történő elhelyezésének rajza, a
6. ábra a találmány szerinti szivattyú egy másik kiviteli alakjának rajza részben metszetben, és a
7. ábra a találmány szerinti gépegység egy további kiviteli alakjának rajza részben metszetben.
Az 1. ábrán látható 1 gépegység középső részén 2 motor helyezkedik el. A hidraulikaegység alul 3 szivattyúként, fölül 4 keverőként van kialakítva. A 3 szivattyú értelemszerűen merülőszivattyú és 5 szivattyúháza a 2 motor házához van csavarozva és belsejében ismert módon nyitott 6 lapátkerék van a 7 tengelycsonkra erősítve. A 7 tengelycsonk alatt 8 szívónyílás van, míg az 5 szivattyúház oldalsó részén a 9 nyomócsonk található. Az 1 gépegység 10 lábakra van állítva.
A 2 motor tengelye fölül a szokásostól eltérően meg van hosszabbítva és a kinyúló 11 tengelycsonkra a 4 keverő 12 tárcsája van erősítve. A 12 tárcsa 13 lapátokkal van ellátva és oldalsó palástjához 14 fedél nyílása illeszkedik. A 4 keverő úgy van kialakítva, hogy a közegben lévő darabos anyagok ne tudjanak a 12 tárcsa mellett a 11 tengelycsonkra tapadni, vagy feltekeredni. Ezért illeszkedik 14 fedél szűk résszel a 12 tárcsa pereméhez. A 12 tárcsán lévő 13 lapátok célszerűen legömbölyített élűek. A 13 lapátok helyett természetesen alkalmazhatók egyéb áramláskeltő elemek, például bordák, recézés vagy egyéb kidudorodások, illetve bemélyedések. Adott esetben keverőként alkalmazható lapátok vagy áramláskeltő elemek nélküli egyszerű tárcsa is.
Az 1 gépegység felső részén 15 talpak vannak elrendezve, ami lehetővé teszi, hogy a találmány szerint kialakított gépegységet mind az 1. ábrán látható helyzetben, mind megfordítva használni lehessen. A használat során a 2 motor ki- és bekapcsolását aló úszókapcsoló végzi.
A fentiek szerint kialakított gépegységgel lehetővé válik a gépegységet körülvevő többfázisú közeg egyidejű szivattyúzása és keverése, például a 2. vagy 3. ábrán bemutatott módon.
A 2. ábrán látható elrendezésnél az 1 gépegység az
1. ábrán bemutatott módon van elhelyezve egy 17 aknában. A 17 aknába 18 szennyvízbevezető cső csatlakozik, és a szennyvizet 19 szennyvízelvezető csövön át lehet eltávolítani. Az 1 gépegységben lévő 3 szivattyútól a szállított közeget 20 nyomócső juttatja 21 szerelvényen keresztül a 19 szennyvízelvezető csőhöz. A 17 akna alján 22 iszapsurrantó van elhelyezve, a lerakodott anyagok könnyebb felkeverése és örvénylő mozgásának biztosítása érdekében.
Ennek az elrendezésnek az az előnye, hogy lehetővé tesz nagyon kevés ki- és bekapcsolással végzett üzemet, azaz a maximális és minimális szintkülönbség (minimum 2) viszonylag nagy lehet, ami olyan helyeken bír jelentőséggel, ahol a minél kisebb energiafelhasználás az elsődleges szempont. Ugyanakkor természetesen lehetséges kis szintkülönbséggel (minimum 1), sűrű kapcsolás mellett történő üzemeltetés is.
A 3. ábrán látható megoldás hasonló a 2. ábrán bemutatotthoz, a különbség annyi, hogy az 1 gépegység fordítva van elhelyezve, azaz a 4 keverő van alul és a 3 szivattyú helyezkedik el fölül.
Az elrendezés előnye, hogy míg a szennyvíz keverése alul történik, addig a szivattyúzást a fölső résznél végezzük. így az aknában lévő, a szivattyúra veszélyes anyagok, például gumi, borotvapenge, rongyok stb. nem tehetik tönkre a szivattyút. Ezen túlmenően a szivattyú mindig a legzsírosabb részt szívja.
További előny, hogy a villamos motor nem maradhat hűtés nélkül, a szivattyú nem tudja magát „leszívni”, mivel a motor alacsonyabban helyezkedik el, mint maga a szivattyú.
Célszerű a rendszert az ábrán bemutatott viszonylag kis szintkülönbséggel üzemeltetni, hogy az akna fala mindig nedvesített állapotban maradjon és a zsír kevésbé száradjon be. Ugyancsak a kis szintkülönbség következtében adódó sűrűbb be- és kikapcsolás segíti a szennyvíz tisztulását, így a berohadás veszélye ezáltal is csökken.
Előny ennél az elrendezésnél az is, hogy a közeg folyadékszállítás nélkül is keverhető, azaz kiküszöbölhető a hagyományos rendszerek azon hátránya, hogy a házi gyűjtőaknákban viszonylag ritkán kapcsol be a szivattyú, ezért az ott lévő szennyvíz nagyon ritkán keveredik fel, ami berohadáshoz vezet és a tisztulási folyamatot akadályozza. A bemutatott megoldás lehetővé teszi, hogy a gépegységet meghatározott időnként működtessük, anélkül, hogy szennyvizet szivattyúznánk el a rendszerből. A szivattyú rövid üzemelést szárazon is elvisel, így a rendszeres időközönként történő keverés a szennyvíz tisztítási folyamatát igen jelentősen elősegíti.
A 4. ábrán a találmány szerinti gépegység egy, a hagyományostól eltérő kialakítását, az 5. ábrán pedig ennek felhasználásával kialakított alapvetően új átemelőakna-elrendezést mutatunk be. A 4. ábrán az 1. ábrán már bemutatott 1 gépegység látható vízszintes elrendezésben, azaz a 15 talp az 1 gépegység forgástengelyé3
HU 219 780 Β vei párhuzamosan van felszerelve. így a 3 szivattyú és a 4 keverő azonos szinten működik, ami egyrészt egyesíti a fentiekben bemutatott kétfajta megoldás előnyeit, másfelől további, eddig semmilyen más rendszerben nem biztosított előnyökkel jár.
Az 5. ábrán látható, hogy egy aknában az így elhelyezett gépegység minimális folyadékszintnél is tartósan üzemeltethető, minthogy a 2 motor hűtése biztosított, ugyanakkor a 4 keverő lapátjainak egy része levegőben forog, aminek következtében a szennyvíz és a levegő intenzív keveredése üzemszerűen biztosítható. Ennél az elrendezésnél is megoldható a folyadékszinttől független, rendszeres időközönként történő bekapcsolás, amelynek során nem csupán a közeg keverése, hanem levegőztetése is biztosítható. Ez alapvető újdonság és rendkívüli előny az eddig használt megoldásokhoz képest, minthogy az átemelőrendszer egyidejűleg a szennyvíztisztítást is részben elvégzi. A tisztítóhatás tovább fokozható a 4. ábrán látható 24 injektor alkalmazásával. A 24 injektor a közeget a kiszélesedő pereménél beszívva és a 4 keverő által felgyorsítva nyomja ki a kisebb átmérőjű végén és ezáltal a levegőztetés mellett rendkívül intenzív folyadékáramlást hoz létre.
A levegőztetőhatás még tovább fokozható, ha a injektorhoz 25 légbevezető csövet kapcsolunk, ami azt biztosítja, hogy a levegővel történő keverés abban az esetben is lejátszódjék, ha az aknában az 5. ábrán látható maximális folyadékszint található, mivel a légbevezető cső mindig a folyadékszint fölé nyúlik és bármilyen folyadékszintnél biztosítja a levegő bevezetését, azaz a levegő és a szennyvíz intenzív keveredését.
A 6. ábrán a találmány szerinti gépegység egy további változata látható. Itt a 2 motor forgástengelye az 1. ábránál bemutatottól eltérően - csak az egyik irányban van meghosszabbítva és erre a meghosszabbított 7 tengelycsonkra a 3 szivattyú 6 lapátkereke fölött egy 4 keverő is fel van erősítve. A 4 keverő 26 lapátkereke körül az 1 gépegység háza 27 nyílásokkal van ellátva.
Az ilyen kialakítás előnye, hogy az 1 gépegységben csupán egyetlen tengelytömítési helyet kell kialakítani. A keverés ennél a változatnál általában lágyabb és egyenletesebb, mint a többi változatnál.
Ha a 6. ábrán bemutatott változatot megfordított helyzetben használjuk, akkor mind a keverés, mind a szívás a közeg felső részéből történik, azaz a zsírok és olajok megdermedése és feltapadása eredményesen megakadályozható.
A 7. ábrán ugyancsak olyan kiviteli alak látható, ahol a 2 motor forgástengelye csak az egyik irányban van meghosszabbítva, itt azonban a 7 tengelycsonkra a 2 motorhoz közelebb a 3 szivattyú és távolabb a 4 keverő van elrendezve. A 4 keverő itt egy 28 forgókosár, amelynek palástján és fenekén 29 bordák vannak. A paláston lévő 30 nyílások, amelyek egyidejűleg a szivattyú szívónyílását is alkotják, szűrik a beáramló közeget, így a 28 forgókosár egyidejűleg két műveletet végez : keveri és szűri az 1 gépegységet körülvevő közeget. További előnye, hogy a 4 keverő távol tartja a szívónyílástól a darabos anyagot, azaz csökkenti a szivattyúba beáramló részecskék méreteit. Ez a hatás fokozható, ha a 30 nyílások forgásirányban elöl lévő oldalainál terelőelemek, például ferde lemezek vannak rögzítve.
A 28 forgókosár palástja lehet hengeres, vagy attól eltérő, például sokszög keresztmetszetű is.
Ha a gépegységet a 7. ábrához viszonyítva fordított helyzetben helyezzük az aknába, akkor a szivattyúzás és keverés itt is a közeg fölső régiójában történik, és fokozottan gátolja a zsírréteg képződését és lerakódását.
A bemutatott kiviteli példákból látható, hogy a találmány szerinti kombinálható szivattyúgépegység a hagyományos megoldásokhoz képest rendkívül sok előnyt biztosít. A gépegységben egyidejűleg biztosítható a közeg keverése, szivattyúzása és adott esetben levegőztetése is. A hidraulikaegységek tetszőleges elrendezésben használhatók, azaz a motor egyik vagy mindkét végén igény szerint rendezhetők el és az egész gépegység mind függőleges, mind vízszintes helyzetben optimális hatásfokkal alkalmazható.
A találmány szerinti megoldás tehát lényegében modul elemekből az igények szerint optimálisan felépíthető gépegységet, illetve létesítményt biztosít, amelyek egyidejűleg több funkciót képesek igen jó hatásfokkal ellátni. A gépegység és a gépegységet tartalmazó létesítmény öntisztító, emberi beavatkozást gyakorlatilag nem igényel, üzembiztos, beruházási és üzemeltetési költsége pedig viszonylag alacsony. Szennyvíztisztító és -elvezető rendszerekben történő alkalmazása lehetővé teszi a szennyvíz szállításának, átemelésének és részleges tisztításának egyidejű elvégzését. A többfázisú közegnek a gyűjtőaknában rendszeresen történő összekeverésével megakadályozza, hogy valamelyik fázis mennyisége nem kívánt módon megnövekedjék.
A találmány szerinti megoldással lehetővé válik az is, hogy a szivattyút tartalmazó gépegységet ne csupán az előírt szint elérésekor működtessük, hanem a gépegységben lévő keverő rendszeres bekapcsolása is megtörténhet anélkül, hogy a szivattyú károsodna. Ezzel alapvetően megváltozik a szennyvízgyűjtő aknákban lévő szennyvizek kezelésének minősége, minthogy a keverés és levegőztetés gyakorisága így nem a szennyvízbevezetés sebességétől függ, hanem rendszeres időközönként megtörténhet.
A találmány szerinti megoldással válik először lehetővé az, hogy az üzemszerű vagy rendszeres keverés, illetve szivattyúzás során a szennyvíz intenzív levegőztetése is megtörténik.
Mindezek a találmány szerinti szivattyúgépegységet, illetve az ezt tartalmazó létesítményt a korábbi hasonló jellegű megoldásokhoz képest jelentősen hatékonyabbá teszik és gazdaságosan üzemeltethető rendszerek kialakítását biztosítják.
Természetesen a bemutatott kiviteli példák csupán a találmány szemléltetésére szolgálnak, amely a bemutatottakon kívül még számos változatban megvalósítható a csatolt igénypontok által meghatározott oltalmi körön belül.

Claims (26)

1. Meríthető szivattyúgépegység, elsősorban többfázisú közegek, például szennyvizek továbbítására, amelynek közös házban elrendezett és egymástól tömítetten elválasztott villamos motorja és a villamos motor tengelyére erősített két hidraulikaegysége van, azzal jellemezve, hogy az egyik hidraulikaegység a szivattyú (3), a másik egy keverő (4), ami a villamos motor (2) tengelyére a szivattyú (3) mellett vagy azzal ellentétes végén van felerősítve.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a motor (2) egyik oldalán van a szivattyú (3), a másikon a keverő (4).
3. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szivattyú (3) és a keverő (4) a motor (2) ugyanazon oldalán van.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a keverő (4) legalább egy tárcsából (12) áll.
5. A 4, igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tárcsán (12) áramláskeltő elemek vannak.
6. Az 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az áramláskeltő elemek bordák, kiugrások, bemélyedések, lapátok (13) vagy recézés.
7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az áramláskeltő elemek élei legömbölyítettek.
8. A 4-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tárcsa (12) legalább pereme egy részéig burkolattal van ellátva.
9. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a keverő (4) forgókosárként (28) van kialakítva, ahol a kosár (28) palástján és/vagy fenekén nyílások (30) vannak.
10. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a forgókosár (28) fenekén és/vagy palástján áramláskeltő elemek vannak.
11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a nyílások (30) terelőelemekkel vannak ellátva.
12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a keverő (4) a forgástengellyel egytengelyű injektorral (24) van ellátva oly módon, hogy az injektor (24) nagyobb átmérőjű pereme és a keverőtárcsa (12) között gyűrű alakú rés van.
13. A 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az injektor (24) palástjához légbevezető cső (25) van csatlakoztatva.
14. Létesítmény többfázisú közegek, elsősorban szennyvizek gyűjtésére és elvezetésére, amely szennyvízbevezető csővel és szennyvízelvezető csővel ellátott aknát és az aknában meríthető szivattyúgépegységet tartalmaz, ahol a szivattyúgépegységnek közös házban elrendezett és egymástól tömítetten elválasztott motorja és a motor tengelyére erősített két hidraulikaegysége van, azzal jellemezve, hogy egyik hidraulikaegység a szivattyú (3), a másik egy keverő (4), ami a villamos motor (2) tengelyére a szivattyú (3) mellett vagy azzal ellentétes végén van felerősítve, továbbá a motor (2) tengelye vízszintes elrendezésű.
15. A 14. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a motor (2) egyik oldalán van a szivattyú (3), a másikon a keverő (4).
16. A 14. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a szivattyú (3) és a keverő (4) a motor (2) ugyanazon oldalán van.
17. A 14-16. igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a keverő (4) legalább egy tárcsából (12) áll.
18. A 17. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a tárcsán (12) áramláskeltő elemek vannak.
19. A 18. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy az áramláskeltő elemek bordák, kiugrások, bemélyedések, lapátok (13) vagy recézés.
20. A 19. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy az áramláskeltő elemek élei legömbölyítettek.
21. A 14-20. igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a tárcsa (12) legalább pereme egy részéig burkolattal van ellátva.
22. A 14-16. igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a keverő (4) forgókosárként (28) van kialakítva, ahol a kosár (28) palástján és/vagy fenekén nyílások (30) vannak.
23. A 22. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a forgókosár (28) fenekén és/vagy palástján áramláskeltő elemek vannak.
24. A 22. vagy 23. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a nyílások (30) terelőelemekkel vannak ellátva.
25. A 14-24. igénypontok bármelyike szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy a keverő (4) a forgástengellyel egytengelyű injektorral (24) van ellátva oly módon, hogy az injektor (24) nagyobb átmérőjű pereme és a keverőtárcsa (12) között gyűrű alakú rés van.
26. A 25. igénypont szerinti létesítmény, azzal jellemezve, hogy az injektor (24) palástjához légbevezető cső (25) van csatlakoztatva.
HU9601793A 1996-06-28 1996-06-28 Meríthető szivattyú és létesítmény, elsősorban szennyvizek elvezetésére HU219780B (hu)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9601793A HU219780B (hu) 1996-06-28 1996-06-28 Meríthető szivattyú és létesítmény, elsősorban szennyvizek elvezetésére
SK1802-98A SK284737B6 (sk) 1996-06-28 1997-06-26 Zariadenie na zhromažďovanie a odvádzanie viacfázových odpadových vôd
AT97930686T ATE207169T1 (de) 1996-06-28 1997-06-26 Vorrichtungen zum sammeln und/oder behandeln und weiterleiten vonflüssigkeiten, mehrphasigen systemen beziehungsweise stückige substanzen enthaltenden flüssigkeiten, in erster linie abwässern
EP97930686A EP0907806B1 (de) 1996-06-28 1997-06-26 Vorrichtungen zum sammeln und/oder behandeln und weiterleiten vonflüssigkeiten, mehrphasigen systemen beziehungsweise stückige substanzen enthaltenden flüssigkeiten, in erster linie abwässern
CZ19984300A CZ294840B6 (cs) 1996-06-28 1997-06-26 Zařízení ke shromažďování a odvádění vícefázových odpadních vod
PCT/HU1997/000033 WO1998000610A1 (de) 1996-06-28 1997-06-26 Vorrichtungen zum sammeln und/oder behandeln und weiterleiten vonflüssigkeiten, mehrphasigen systemen beziehungsweise stückige substanzen enthaltenden flüssigkeiten, in erster linie abwässern
DE59704985T DE59704985D1 (de) 1996-06-28 1997-06-26 Vorrichtungen zum sammeln und/oder behandeln und weiterleiten vonflüssigkeiten, mehrphasigen systemen beziehungsweise stückige substanzen enthaltenden flüssigkeiten, in erster linie abwässern

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9601793A HU219780B (hu) 1996-06-28 1996-06-28 Meríthető szivattyú és létesítmény, elsősorban szennyvizek elvezetésére

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9601793D0 HU9601793D0 (en) 1996-08-28
HUP9601793A2 HUP9601793A2 (hu) 1998-07-28
HUP9601793A3 HUP9601793A3 (en) 1998-08-28
HU219780B true HU219780B (hu) 2001-08-28

Family

ID=89994085

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601793A HU219780B (hu) 1996-06-28 1996-06-28 Meríthető szivattyú és létesítmény, elsősorban szennyvizek elvezetésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU219780B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9601793A2 (hu) 1998-07-28
HU9601793D0 (en) 1996-08-28
HUP9601793A3 (en) 1998-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7191700B2 (en) Solid-liquid separator
US9393505B2 (en) Grinding and dewatering apparatus of food waste by centrifugation
JP2808186B2 (ja) 真空排水システム
CN109562307B (zh) 双锥形多相旋转过滤器
JP5147662B2 (ja) 油水分離回収装置
KR100965972B1 (ko) 가축 분료 및 음식물 쓰레기 폐수 정화 장치
US3169841A (en) Method for eliminating foam from sewage treatment equipment
JP2010094733A (ja) 回転加圧脱水機および回転加圧脱水機による汚泥の脱水方法
CN107427844B (zh) 用于分离切碎食物废料的分离器
US6739458B2 (en) Device for dehydrating sludge
US6581783B2 (en) Fine solids separator
KR100781315B1 (ko) 탈수 성능이 향상된 중력식 예비 탈수장치
HU219780B (hu) Meríthető szivattyú és létesítmény, elsősorban szennyvizek elvezetésére
JPH09964A (ja) 厨芥破砕処理システム
KR101889663B1 (ko) 슬러지 채널링 방지가 가능한 원형슬러지 농축조
CN204798978U (zh) 新型污水泥渣联合处理机
CN116462286A (zh) 一种移动集装箱式超磁污水处理系统
SK180298A3 (en) Apparatus for collecting and/or treating and carrying away liquids, multiphase systems, or liquids containing lumpy substances, primarily waste water
KR102369292B1 (ko) 슬러지 탈수 시스템
CN206415410U (zh) 污粪处理用打碎设备及污粪处理系统
JP3919508B2 (ja) 液処理装置
EP2465610B1 (en) A device and a method for disintegrating liquid waste
KR20020070737A (ko) 싱크대용 음식물찌거기 분리장치
CN217442941U (zh) 一种工业场所废气排放物中颗粒物采集装置
US3669269A (en) Industrial plant for recovering solids from liquids